11:29 - nastawnik jazdy, zwany też nastawnikiem głównym. Jest to urządzenie służące do regulowania mocy. Za jego pomocą się rusza, przyspiesza i zwalnia. Gdy nastawnik znajduje się na pozycji zerowej, wówczas lokomotywa nie pobiera prądu z sieci trakcyjnej. Przestawienie na wyższe pozycje, powoduje pobieranie prądu elektrycznego w odpowiedniej dla każdej pozycji mocy. Obok znajduje się nastawnik kierunkowy, który służy do określania kierunku jazdy, a po prawej stronie - hamulec, ale nie wiem, czy lokomotywy, czy pociągowy (załączajacy się w wagonach, przy pomocy sprężonego powietrza). Tego nie można wcale nazwać wagonem. To jest lokomotywa - zgodnie z oznaczeniem serii - elektryczna, towarowa. To elektrowóz ET22, produkowany głównie w latach 70-tych XX w jako rozwinięcie konstrukcji EU07 (bardzo ładnej i popularnej, a produkowanej od 1964 r serii lokomotyw elektrycznych, uniwersalnych, przez długi czas dominującej na polskich torach) w kierunku towarowym. Wskazuje na to chociażby jego masywność, przez którą w kręgach kolejarzy i miłośników kolei (zwanych ,, MK", ,,mikolami") zyskał miano ,,byka", czy układ osi Co' Co' ( 6 osi, a nie 4 - układ Bo' Bo'). W środku jednak jest przedział - to jest przedział maszynowy. Zwiedzane przez Pana wcześniej lokomotywy spalinowe, manewrowe SM42 (zwane od oryginalnego dla tejże serii malowania ,,stonką") też mają przedziały maszynowe, ale dwa takie i jedną kabinę, a te ET22 (podobnie jak pierwowzór konstrukcyjny EU07, czy dominujący teraz następca EP07, lub produkowany na jego bazie EP08) odwrotnie - dwie kabiny i jeden przedział maszynowy w środku. Dziękuję za interesujący film i pozdrawiam.
Nie wprowadzaj w błąd ludzi ustawienie nastawnika w pozycji 0 nie wiąże si w żaden sposób z poborem prądu rzez lokomotywę powoduje jedynie odłączenie całego zespołu silników poprzez styczniki na wale nastawnika. SM42 też ma elektryczne silniki trakcyjne .
Ponad 20 lat temu pracowałem w zakładach naprawczych lokomotyw elektrycznych w Gliwicach. Naprawiało sie tam ET22 i EP09. Pracowałem na wydziale W2 elektrycznym gdzie rozbieralismy w drobne części silniki z tych elektrowozów wymieniało sie łożyska, szczotkotrzymacze tulejowało sie gniazda tuleji robiło sie maźnice. Ja toczyłem wirniki tzw komutatory ustawiało sie do 1 setnej mm wał w uchwycie 4szczękowym na takiej wielkiej tokarce i obrabiało miedziany komutator. Fajna i ciekawa praca. choc zakłady juz nie istnieją to sentyment do koleji pozostał
13:17 To sprężarka. Spręża powietrze, które trafia potem do cylindrów hamulcowych. Dalej przedział maszynowy. Dobrze widać różne oporniki - służą do stopniowego zwiększania mocy. Widziałeś jak tam jest ciasno, a są ludzie którzy zawodowo zajmują się naprawianiem urządzeń w takich miejscach. To jest trudna, ale ciekawa praca. Świetny film, mam nadzieję że będę mógł kiedyś zobaczyć to na żywo 😉👌
Mieszkam tam i byłem na tym obiekcie dużo razy lecz niestety bylem przeganiany przez ochrone, cmentarzysko opuszczone nie jest. Obok jest działający zakład PKP w którym pracował mój dziadek i kręci się dużo ochrony ponieważ lokomotywy są rozkradane na złom. Super miejsce i super odcinek!
Jeśli wybierasz się w takie miejsce to proponuję zadać sobie odrobinę trudu i się podszkolić w podstawowych tematach z tej dziedziny ! Że np.lokomotywa SM-42 zwana potocznie stonką, nie jest pociągiem lub też co to za "kierownica" w lokomotywie.Lokomotywa ET22 nie jest żadnym wagonem !!! Twoje filmy oglądają też miłośnicy kolei i znawcy tematu.Tak na marginesie- można tam zupełnie legalnie wejść.Sam byłem tam wielokrotnie.
Materiał całkiem fajny. Jest to pierwszy twój materiał, na który trafiłem i muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się czegoś tak fajnego. Ogólnie to miejsce, które tutaj pokazujesz jest serio bardzo ciekawe. Osobiście raz przejechałem dosłownie całe miasto, żeby tylko móc zobaczyć te stare lokomotywy na własne oczy i każdemu polecam kiedyś taki widok sobie zafundować. Ogólnie największy problem jaki mam z tym materiałem to przygotowanie pod kątem merytorycznym. Wiadomo, że nie jest to najważniejsze i nie każdy zwraca uwagę na fachowe słownictwo, ale jednak kiedy ktoś zna chociaż podstawowe pojęcia to trochę ujmuje to materiałowi. Ale ogólnie to materiał dobry, pokazuje to co w tym miejscu najciekawsze i szacun za stosowanie się do podstawowych zasad, bo jak czasami widzę niektórych "eksploratorów" to ręce opadają ;)
Mieszkam kilometr od tego miejsca a w sumie niedawno dopiero dowiedzialem sie dopiero o jego istnieniu. Tuz obok jest wieza cisnien ze schodkami na ktorych mozna usiasc, i to SOK i pracownicy kolei jeszcze akceptuja ale kilka krokow dalej i zaczynaja sie robic bardzo nadwrazliwi.
Parę lat temu można było całkowicie legalnie wejść zgłaszając się u dyspozytora (największy budynek w tle, biura były tuż obok kładki od ulicy Jędrzejowskiej). Gdzieś w okolicy podobno teraz stoi bardzo ciekawy wagon towarowy produkcji indyjskiej. Niedaleko biur stoi parowóz Pt47.
Miejsce śmierci lokomotyw wycofanych z ruchu. Niestety wiele z nich trafiło już pod palnik. Od wielu lat na tyłach lokomotywowni "gniły" wycofane z ruchu ET22, SM42, SM30, SM31 niestety przez ostatnie kilka miesięcy PKP zrobiło czystkę i tych lokomotyw już nie zobaczymy nawet na torach odstawczych, a były to kultowe maszyny. Pozdrawiam Łódź Olechów.
przynajmniej w Intercity zobaczymy. ostatnio FPS modernizował SM42. nie pamiętam jaki mają numer po modernizacji. jeszcze chyba zostały 2 do modernizacji
Ta "Zielona lokomotywa" to ET22, używana głównie do ciągnięcia wagonów towarowych, rzadziej osobowych. Jest to elektrowóz (nie mylcie z Elektrycznym Zespołem Trakcyjnym [EZT], przykład EZT: EN57) ET22 ma 3 zestawy kołowe w jednym wózku trakcyjnym. I te "wagony" to kabina A i kabina B.
Jednak klasę samą w sobie, miały niemieckie lokomotywy z 1939 r E19, 4000kw, i 180/h szybkość przy masie własnej 113 ton.. Taki standardy na ówczesne czasy MAJSTERSZTYK
3:10 SM42 : spalinowa lokomotywa manewrowa, wyprodukowana w 1971, używana co najmniej do 2014. Używana przez PKP Cargo. Obecnie czeka na zezłomowanie. 5:06 SM42: wyprodukowana w 1972, używana co najmniej do 2014. Używana przez PKP Cargo. Obecnie czeka na zezłomowanie. 9:02 SM42 historia jak z pierwszą 9:07 SM42: wyprodukowana w 1970, używana co najmniej do 2014. Używana przez PKP Cargo. Obecnie czeka na zezłomowanie.
Zanim gdzieś wejdziesz to zapoznaj się z tematem - o lokomotywach jest dość dużo w internetach. Wchodząc w elektrowozie do przedziału "mocowego" - czyli w szafy elektryczne możesz się mocno zdziwić, i może to być twoje ostateczne zdziwienie, zwłaszcza że część tych są na postoju i nie są wyłączone z eksploatacji, o czym świadczą te "stare" papiery - zapewne książka lokomotywy, elektrowozu - w zależności gdzie jesteś.
Od 13:10po prawej masz przetwornice ,potem masz sprężarkę a następnie szafkę niskiego napięcia ) a ta czerwona rękojeść to nie hamulec a wajha do uszynienia szafy wysokiego napięcia ;) pozdrawiam
13:33 (jestem miłośnikiem koleji) i to NIE JEST HAMULEC BEZPIECZEŃSTWA maszynista pociągu musi mieć dostęp do takiego hamulca ODRAZU bo jak by się coś stało to nie będzie leciał teraz do przedziału maszynowego żeby zahamować i ogólnie mam wiele uwag do tego filmu.
Raczej to jesteś na bocznicy. Tu są odstawiane maszyny "na potem" czyli takie do remontu, modernizacji lub dawcy na części dla innych. Większość z nich jest nadal "na chodzie".
Chociaż pomyliłem się, ponieważ nadal nazwa tej instytucji kolejowej, to: Straż Ochrony Kolei, a nie: Służba Ochrony Kolei. Mała pomyłka i drobna... I ktoś w komentarzu wcześniej wspomniał, iż tam działa zakład PKP, pilnują tego terenu strażnicy kolejowi i to bardzo dobrze, ale jak widać na filmie, ktoś powybijał szyby w niektórych lokomotywach i poniszczył wnętrze. I mimo że i tak ( tak jak ktoś w komentarzu napisał ) te lokomotywy są rozkręcane na złom w pobliskim zakładzie PKP, to niszczenie tego mienia, jest wandalizmem.
Witam, serdecznie i ciekawe przynajmniej dla mnie, gdyż ja bardzo się interesuje pociągami, koleją w Polsce i wszystkim, co jest z tym związane. Ale dziwi mnie, dlaczego to nie jest dobrze pilnowane przez Służbę Ochrony Kolei ( bo tak chyba zmieniono na "służbę" ze "straży" ) i tam każdy może wejść do lokomotyw? Od tego jest ta służba, by pilnowała takich terenów, gdzieś na bocznicach kolejowych, bo są wandale, bezdomni, którzy przychodzą na te tereny i niszczą mienie nie swoje, a należące do spółek kolejowych. Wybijanie szyb, niszczenie w środku w lokomotywach urządzeń, jest wandalizmem. I w ogóle, zabronione powinno być wchodzenie na lokomotywy, a już tym bardziej wyrywanie plomb i otwieranie drzwi lokomotyw, ale i wagonów pasażerskich, pociągów. Mnie to interesuje, bo zawsze mi zależy na dobru wagonów kolejowych i na całej kolei, z ogromnego zainteresowania do takich rzeczy. Bo to, że stoją stare wagony i lokomotywy na bocznicach przez ileś lat, to jest normalna sprawa. Ale wchodzenie do środka wagonów i lokomotyw, bez zezwolenia, to już jest nie OK. Ktoś robi szkody w nie swoim mieniu i powinien za to ponieść karę. I od tego jest Służba Ochrony Kolei, która chyba nie wszystko pilnuje, bo, jak widać na tym filmie może każdy tam przyjść i niszczyć sobie mienie kolejowe. Powinny być tam kamery zamontowane ( i może są ) na bocznicach kolejowych, żeby rejestrowały każdego, kto się tam kręci. Wszędzie już są kamery, w każdym centrum miasta, więc w takich miejscach powinny być. Wandalizm z głupoty, z nudów nie może być bezkarny.
Wiem gdzie to jest (jedno z wiekszych miast) i czesto tam przesiadywalem i to nie jest tak ze to jest opuszczone bo nie jest czesto sie tam ochrona kreci a bocznica nalezy do warsztatu taboru PKP i co raz wiecej lokomotow tam laduje a caly obszar to wielka bocznica towarowa (ps kawalek dalej jakies 500 metrow znajduja sie juz tak naprawde opuszczone opuszczone wagony towarowe gdzie tam juz nikt nie lazi
Ale wyjątkiem oczywiście zwiedzania takich miejsc są ludzie, którzy się tym interesują, czyli: eksploracją, tak jak na tym filmie, ponieważ zgodnie z zasadami: nie niszczymy, nie dewastujemy mienia i niczego nie kradniemy, a tylko dokumentujemy i filmujemy. No ale nawet miłośnikom zwiedzania i filmowania takich miejsc, jak: teren starych lokomotyw, również nie wolno za bardzo wchodzić do lokomotyw. Chyba że mieliby na to zgodę Straży Ochrony Kolei lub PKP, to już inna rzecz.
Firm Pafawag, Cegielski, Fablok itp lokomotywy tam stojące to takie jak spalinowe lokomotywy SM42, SU45 Itd Elektryczne: ET22 (lecz do końca nie wiem czy stoją)
11:29 Koło nastawnika wygląda tak jakby założono kierownicę Żuka albo Nysy i pewnie jest to rozwiązanie fabryczne - widocznie przemysł w czasach PRL nie produkował specjalnych kół do nastawników lokomotyw.
🌍 WESPRZYJ MOJE WYPRAWY - ZOSTAŃ PATRONEM
patronite.pl/pavlloo
Panie Pablo dobrze Pan mówi Chciałbym kiedyś pana autograf prześle mi pan
11:29 - nastawnik jazdy, zwany też nastawnikiem głównym. Jest to urządzenie służące do regulowania mocy. Za jego pomocą się rusza, przyspiesza i zwalnia. Gdy nastawnik znajduje się na pozycji zerowej, wówczas lokomotywa nie pobiera prądu z sieci trakcyjnej. Przestawienie na wyższe pozycje, powoduje pobieranie prądu elektrycznego w odpowiedniej dla każdej pozycji mocy. Obok znajduje się nastawnik kierunkowy, który służy do określania kierunku jazdy, a po prawej stronie - hamulec, ale nie wiem, czy lokomotywy, czy pociągowy (załączajacy się w wagonach, przy pomocy sprężonego powietrza). Tego nie można wcale nazwać wagonem. To jest lokomotywa - zgodnie z oznaczeniem serii - elektryczna, towarowa. To elektrowóz ET22, produkowany głównie w latach 70-tych XX w jako rozwinięcie konstrukcji EU07 (bardzo ładnej i popularnej, a produkowanej od 1964 r serii lokomotyw elektrycznych, uniwersalnych, przez długi czas dominującej na polskich torach) w kierunku towarowym. Wskazuje na to chociażby jego masywność, przez którą w kręgach kolejarzy i miłośników kolei (zwanych ,, MK", ,,mikolami") zyskał miano ,,byka", czy układ osi Co' Co' ( 6 osi, a nie 4 - układ Bo' Bo'). W środku jednak jest przedział - to jest przedział maszynowy. Zwiedzane przez Pana wcześniej lokomotywy spalinowe, manewrowe SM42 (zwane od oryginalnego dla tejże serii malowania ,,stonką") też mają przedziały maszynowe, ale dwa takie i jedną kabinę, a te ET22 (podobnie jak pierwowzór konstrukcyjny EU07, czy dominujący teraz następca EP07, lub produkowany na jego bazie EP08) odwrotnie - dwie kabiny i jeden przedział maszynowy w środku. Dziękuję za interesujący film i pozdrawiam.
Nie wprowadzaj w błąd ludzi ustawienie nastawnika w pozycji 0 nie wiąże si w żaden sposób z poborem prądu rzez lokomotywę powoduje jedynie odłączenie całego zespołu silników poprzez styczniki na wale nastawnika.
SM42 też ma elektryczne silniki trakcyjne .
@@mirekk1775 Dokładnie. Tak. Pozdrawiam 😉
Ciekawy kanał. Cieszę się, że pare dni temu przez przypadek na niego trafiłam i teraz powoli będę nadrabiać oglądanie.
Ponad 20 lat temu pracowałem w zakładach naprawczych lokomotyw elektrycznych w Gliwicach. Naprawiało sie tam ET22 i EP09. Pracowałem na wydziale W2 elektrycznym gdzie rozbieralismy w drobne części silniki z tych elektrowozów wymieniało sie łożyska, szczotkotrzymacze tulejowało sie gniazda tuleji robiło sie maźnice. Ja toczyłem wirniki tzw komutatory ustawiało sie do 1 setnej mm wał w uchwycie 4szczękowym na takiej wielkiej tokarce i obrabiało miedziany komutator. Fajna i ciekawa praca. choc zakłady juz nie istnieją to sentyment do koleji pozostał
Dzięki za komentarz, miło posłuchać fachowca! Do następnego🤘🏻
13:17 To sprężarka. Spręża powietrze, które trafia potem do cylindrów hamulcowych. Dalej przedział maszynowy. Dobrze widać różne oporniki - służą do stopniowego zwiększania mocy. Widziałeś jak tam jest ciasno, a są ludzie którzy zawodowo zajmują się naprawianiem urządzeń w takich miejscach. To jest trudna, ale ciekawa praca. Świetny film, mam nadzieję że będę mógł kiedyś zobaczyć to na żywo 😉👌
Mieszkam tam i byłem na tym obiekcie dużo razy lecz niestety bylem przeganiany przez ochrone, cmentarzysko opuszczone nie jest. Obok jest działający zakład PKP w którym pracował mój dziadek i kręci się dużo ochrony ponieważ lokomotywy są rozkradane na złom. Super miejsce i super odcinek!
.
Gdzie znajduje się to cmentarzysko?
@@Tiger9f Łódź Olechów
6:42 ja ci dam kierownica, nastawnik
Jeśli wybierasz się w takie miejsce to proponuję zadać sobie odrobinę trudu i się podszkolić w podstawowych tematach z tej dziedziny ! Że np.lokomotywa SM-42 zwana potocznie stonką, nie jest pociągiem lub też co to za "kierownica" w lokomotywie.Lokomotywa ET22 nie jest żadnym wagonem !!! Twoje filmy oglądają też miłośnicy kolei i znawcy tematu.Tak na marginesie- można tam zupełnie legalnie wejść.Sam byłem tam wielokrotnie.
zgadzam się
Kogo trzeba się tam zapytać o pozwolenie, żeby na legalu wejść?
@@sylwia728 Napisać pismo do dyrekcji :)
Dziękuję
Podzielam twoje zdanie
Jak to mówią lepiej późno niż wcale więc subik wleciał. Świetny film
Materiał całkiem fajny. Jest to pierwszy twój materiał, na który trafiłem i muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się czegoś tak fajnego. Ogólnie to miejsce, które tutaj pokazujesz jest serio bardzo ciekawe. Osobiście raz przejechałem dosłownie całe miasto, żeby tylko móc zobaczyć te stare lokomotywy na własne oczy i każdemu polecam kiedyś taki widok sobie zafundować.
Ogólnie największy problem jaki mam z tym materiałem to przygotowanie pod kątem merytorycznym. Wiadomo, że nie jest to najważniejsze i nie każdy zwraca uwagę na fachowe słownictwo, ale jednak kiedy ktoś zna chociaż podstawowe pojęcia to trochę ujmuje to materiałowi.
Ale ogólnie to materiał dobry, pokazuje to co w tym miejscu najciekawsze i szacun za stosowanie się do podstawowych zasad, bo jak czasami widzę niektórych "eksploratorów" to ręce opadają ;)
Ta kierowca to tzw. Nastawnik jazdy
Mieszkam kilometr od tego miejsca a w sumie niedawno dopiero dowiedzialem sie dopiero o jego istnieniu. Tuz obok jest wieza cisnien ze schodkami na ktorych mozna usiasc, i to SOK i pracownicy kolei jeszcze akceptuja ale kilka krokow dalej i zaczynaja sie robic bardzo nadwrazliwi.
Gdzie to?
Ja tu widzę same lokomotywy, pociągów nie ma :)
Wiem
3:49 w lokomotywach nie ma kierownic (sic) - te pokrętła to nastawniki jazdy, za pomocą których zadaje się moc i lokomotywa jedzie...
Kolejny filmik sztos 💪 super komentarze historyczne mnie wciągnęło 👌czekam na kolejny .
Obok budki ktoś chodził było widać!!
Jak chodzisz kolo tych loko to nagrywaj ich numery to ważne dla miłośników kolei. . A wogole biedne te byczki 😭.
ten wagon co nazwałeś to elektrowóz ET22 13.53 teraz przechodzisz przez przedział maszynowy. Bardzo fajny materiał
Parę lat temu można było całkowicie legalnie wejść zgłaszając się u dyspozytora (największy budynek w tle, biura były tuż obok kładki od ulicy Jędrzejowskiej). Gdzieś w okolicy podobno teraz stoi bardzo ciekawy wagon towarowy produkcji indyjskiej. Niedaleko biur stoi parowóz Pt47.
Oglądałam urbex z tego miejsca w wykonaniu Sietry i Urbex History, ale Ty zrobiłeś mega super odcinek. U nich mi wiele brakowało
Naprawdę jesteś NAJLEPSZYM URBEX
Brawo👍
Ciekawy materiał dobrze się ogląda 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Masz najlepsze odcinki online na polskie urbexy
13.33 - hamulec zespolony oparty na technice tarcia blokuje on wszystkie koła
Miejsce śmierci lokomotyw wycofanych z ruchu. Niestety wiele z nich trafiło już pod palnik. Od wielu lat na tyłach lokomotywowni "gniły" wycofane z ruchu ET22, SM42, SM30, SM31 niestety przez ostatnie kilka miesięcy PKP zrobiło czystkę i tych lokomotyw już nie zobaczymy nawet na torach odstawczych, a były to kultowe maszyny. Pozdrawiam Łódź Olechów.
przynajmniej w Intercity zobaczymy. ostatnio FPS modernizował SM42. nie pamiętam jaki mają numer po modernizacji. jeszcze chyba zostały 2 do modernizacji
Super film 🥰
Ogulnie jak coś to to jest teren prywatny użądu PKP i całości się znajduje w Łodzi na olechowie
Ta "Zielona lokomotywa" to ET22, używana głównie do ciągnięcia wagonów towarowych, rzadziej osobowych. Jest to elektrowóz (nie mylcie z Elektrycznym Zespołem Trakcyjnym [EZT], przykład EZT: EN57) ET22 ma 3 zestawy kołowe w jednym wózku trakcyjnym. I te "wagony" to kabina A i kabina B.
Lokomotywy zakupione przez Segromet w celu zezłomowania. Dalej już nie pojadą.
ależ piękne et 22 i stonki
Już dołączyłam do grupki❤️
ta "kierownica" to nastawnik jazdy czym bardziej przekręcisz tym szybciej będzie się rozpędzał pociąg.
Uwielbiam twoje urbexy pavlo
znam ten teren a zwłaszcza tą budkę
kocham te filmy
Kocham cię oglądać
To nie jest kierownica tylko nastawnik jazdy
Bardzo fajny film.pozdrawiam 🙂
3:49 kierownica, rozbawiło mnie to, jest to nastawnik ;)
Jednak klasę samą w sobie, miały niemieckie lokomotywy z 1939 r E19, 4000kw, i 180/h szybkość przy masie własnej 113 ton.. Taki standardy na ówczesne czasy MAJSTERSZTYK
3:10 SM42 : spalinowa lokomotywa manewrowa, wyprodukowana w 1971, używana co najmniej do 2014. Używana przez PKP Cargo. Obecnie czeka na zezłomowanie.
5:06 SM42: wyprodukowana w 1972, używana co najmniej do 2014. Używana przez PKP Cargo. Obecnie czeka na zezłomowanie.
9:02 SM42 historia jak z pierwszą
9:07 SM42: wyprodukowana w 1970, używana co najmniej do 2014. Używana przez PKP Cargo. Obecnie czeka na zezłomowanie.
Nie chce cię poprawiać ale jak coś to ten ,,wagon’’ to lokomotywa elektryczna ET22 w żargonie kolejowym zwaną Bykiem😁
Dzięki za informację! Właśnie o takie komentarze mi chodzi 🤟🏼
Super filmy bardzo ciekawe pozdrawiam ciebie
Zanim gdzieś wejdziesz to zapoznaj się z tematem - o lokomotywach jest dość dużo w internetach. Wchodząc w elektrowozie do przedziału "mocowego" - czyli w szafy elektryczne możesz się mocno zdziwić, i może to być twoje ostateczne zdziwienie, zwłaszcza że część tych są na postoju i nie są wyłączone z eksploatacji, o czym świadczą te "stare" papiery - zapewne książka lokomotywy, elektrowozu - w zależności gdzie jesteś.
Jak byś wszedł tam podczas jazdy lokomotywy, miałbyś błyskawicznego rentgena 😆😆😆☇☇☇☇
Bardzo ciekawe filmy liczę na więcej
fajny parkur pod pociagiem :)
Kocham twoje straszne filmy one nie są straszne ale i tak je kocham
Większość lokomotyw które się tam znajdują zostały odstawione w latach 2010-2013
Od 13:10po prawej masz przetwornice ,potem masz sprężarkę a następnie szafkę niskiego napięcia ) a ta czerwona rękojeść to nie hamulec a wajha do uszynienia szafy wysokiego napięcia ;) pozdrawiam
Prędkość maksymalna lok. SM-42 to 90km/h.
Kocham twoje filmy
Jej nowy film
To jest naprawdę mega mega ciekawe.
W Polsce wszystko co jest nie używane jest szybko niszczone i rozkradane
13:33 (jestem miłośnikiem koleji) i to NIE JEST HAMULEC BEZPIECZEŃSTWA maszynista pociągu musi mieć dostęp do takiego hamulca ODRAZU bo jak by się coś stało to nie będzie leciał teraz do przedziału maszynowego żeby zahamować i ogólnie mam wiele uwag do tego filmu.
Raczej to jesteś na bocznicy. Tu są odstawiane maszyny "na potem" czyli takie do remontu, modernizacji lub dawcy na części dla innych. Większość z nich jest nadal "na chodzie".
Znam to miejsce. Ostatnio zginał tam młody człowiek porażony prądem z sieci trakcyjnej
Co wy chcecie od młodego człowieka? Uczy się dopiero , fajnie ze ma jakiś cel , to się ceni a nie krytyka .
Chociaż pomyliłem się, ponieważ nadal nazwa tej instytucji kolejowej, to: Straż Ochrony Kolei, a nie: Służba Ochrony Kolei.
Mała pomyłka i drobna...
I ktoś w komentarzu wcześniej wspomniał, iż tam działa zakład PKP, pilnują tego terenu strażnicy kolejowi i to bardzo dobrze, ale jak widać na filmie, ktoś powybijał szyby w niektórych lokomotywach i poniszczył wnętrze.
I mimo że i tak ( tak jak ktoś w komentarzu napisał ) te lokomotywy są rozkręcane na złom w pobliskim zakładzie PKP, to niszczenie tego mienia, jest wandalizmem.
Ciekawy materiał, dobrze się ogląda :)
Pzdr
9:43 ✨AlE ZoBaCzCiE oGrOmNy WiAtRaK✨
Uwielbiam jego filmy :)
bardzo fajne pozdrawiam :)
Witam, serdecznie i ciekawe przynajmniej dla mnie, gdyż ja bardzo się interesuje pociągami, koleją w Polsce i wszystkim, co jest z tym związane.
Ale dziwi mnie, dlaczego to nie jest dobrze pilnowane przez Służbę Ochrony Kolei ( bo tak chyba zmieniono na "służbę" ze "straży" ) i tam każdy może wejść do lokomotyw?
Od tego jest ta służba, by pilnowała takich terenów, gdzieś na bocznicach kolejowych, bo są wandale, bezdomni, którzy przychodzą na te tereny i niszczą mienie nie swoje, a należące do spółek kolejowych.
Wybijanie szyb, niszczenie w środku w lokomotywach urządzeń, jest wandalizmem.
I w ogóle, zabronione powinno być wchodzenie na lokomotywy, a już tym bardziej wyrywanie plomb i otwieranie drzwi lokomotyw, ale i wagonów pasażerskich, pociągów.
Mnie to interesuje, bo zawsze mi zależy na dobru wagonów kolejowych i na całej kolei, z ogromnego zainteresowania do takich rzeczy.
Bo to, że stoją stare wagony i lokomotywy na bocznicach przez ileś lat, to jest normalna sprawa.
Ale wchodzenie do środka wagonów i lokomotyw, bez zezwolenia, to już jest nie OK.
Ktoś robi szkody w nie swoim mieniu i powinien za to ponieść karę.
I od tego jest Służba Ochrony Kolei, która chyba nie wszystko pilnuje, bo, jak widać na tym filmie może każdy tam przyjść i niszczyć sobie mienie kolejowe.
Powinny być tam kamery zamontowane ( i może są ) na bocznicach kolejowych, żeby rejestrowały każdego, kto się tam kręci.
Wszędzie już są kamery, w każdym centrum miasta, więc w takich miejscach powinny być.
Wandalizm z głupoty, z nudów nie może być bezkarny.
Kolejny filmik okazał się sztosem ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Dzięki 🤟🏼
To jest silnik lokomotywy trakcji elektrycznej et22
Proszę o więcej takich filmów a po za tym by się może jednego odpalič 😄😄😄😄♥️👍
wszystkie są tam rozładowane do zera. Nic nie działa
Te pociągi mogą się poruszać
Wiem gdzie to jest (jedno z wiekszych miast) i czesto tam przesiadywalem i to nie jest tak ze to jest opuszczone bo nie jest czesto sie tam ochrona kreci a bocznica nalezy do warsztatu taboru PKP i co raz wiecej lokomotow tam laduje a caly obszar to wielka bocznica towarowa (ps kawalek dalej jakies 500 metrow znajduja sie juz tak naprawde opuszczone opuszczone wagony towarowe gdzie tam juz nikt nie lazi
6:30 to że licznik jest do 100km/h to nie oznacza że jest to vmax takiej lokomotywy akurat tej prędkość maksymalna wynosi 90km/h
Twoje filmy bardzo przypominają styl żadnego przygod :0 Ale przede wszystkim fajnie się ogld
W tej lokomotywie to jest przedzial maszynowy,czyli maszynownia
Ale wyjątkiem oczywiście zwiedzania takich miejsc są ludzie, którzy się tym interesują, czyli: eksploracją, tak jak na tym filmie, ponieważ zgodnie z zasadami: nie niszczymy, nie dewastujemy mienia i niczego nie kradniemy, a tylko dokumentujemy i filmujemy.
No ale nawet miłośnikom zwiedzania i filmowania takich miejsc, jak: teren starych lokomotyw, również nie wolno za bardzo wchodzić do lokomotyw.
Chyba że mieliby na to zgodę Straży Ochrony Kolei lub PKP, to już inna rzecz.
Uwielbiam ten odc
Firm Pafawag, Cegielski, Fablok itp lokomotywy tam stojące to takie jak spalinowe lokomotywy SM42, SU45 Itd
Elektryczne:
ET22 (lecz do końca nie wiem czy stoją)
Dzięki za info!
jeśli chcesz prowadzić jeden z takich pociągów to polecam symulator maszyna
Czasem nawet takim pociągiem/lokomotywą który już nie istnieje (EM10/EW55) , albo nie występuje już w stanie czynnym.
Jesteś moim ulubionym TH-camrem
to nie Hamulec awaryjny tylko rygiel szafy WN🙂
5:51 książka pojazdu (lokomotywy).
8:53 - Słupem do podtrzymywania przewodów trakcji elektrycznej nikt nie steruje, chyba że na tym "cmentarzysku lokomotyw" są duchy...
Niesamowicie i świetnie nagrywasz te odc !😍
Bardzo fajny film
Urbex history tam kiedyś było
Obejrzałem eksplorację...czas się zatrzymał w tych kabinach... Fajny odcinek. Pozdrawiam ;)) Sub
6:27 pociąg mógł jechać maksymalnie 90km/h ma tam taką małą czerwoną strzałeczkę i to oznacza jego vmax
Kurde ta wieża przypomina tą w Katowicach przy dworcu
jeśli by ktoś tego nie otwarł to ty wogole :)
Jak coś to jest we Wrocławiu na ulicy Kleczkowskiej tam jest port
Fajny filmik
11:29 Koło nastawnika wygląda tak jakby założono kierownicę Żuka albo Nysy i pewnie jest to rozwiązanie fabryczne - widocznie przemysł w czasach PRL nie produkował specjalnych kół do nastawników lokomotyw.
11:05 silnik lokomotywy tak zwany przedział maszynowy lub komora silnika
edukujemy ; )
Niedaleko mnie jest też stacja kolejowa pół opuszczona znajdują się tam parowyz I wagony
Gdzie to?
Ale pociągu z miniaturki nie było
13 minuta. Jesteś w szafie wysokiego napięcia, tylko 3kv
dawno chyba nie było ale ogólnie spoko
Filmy co 6 dni 🤟🏼
zajebisty materiał
9:39 to wentylator
EU 07 NA PROFILOWYM?
@@Pompek67806 tak EU07
Dzień to jest
8:10 to nie jest wagon tylko lokomotywa
Szkoda tych Zebr i byków, materiał kozak +