Conductors. Dyrygent - Część wielkiego muzycznego dzieła.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
  • Seria filmów edukacyjnych związanych z szeroko pojętą kulturą.
    Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023
    #edukacja #kulturamuzyka #GolebiewskiEdukacjaArtystyczna #StypendiumMinistraKultury
    Agnieszka Nagórka
    Marek Pijarowski
    Maciej Tworek
    Dawid Runtz
    Agnieszka Nagórka - dyrygentka symfoniczna i operowa.
    Jest absolwentką Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Antoniego Wita. Od 2002 w Teatrze Wielkim w Poznaniu gdzie przygotowała wiele realizacji operowych m.in polskie prawykonanie opery D. Szostakowicza/Meyera, współpracując z kompozytorem Krzysztofem Meyerem, „Andrea Chenier” wraz z Mariuszem Trelińskim.
    Prowadzi działalność pedagogiczną jako wykładowca na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.
    prof. dr hab. Marek Pijarowski
    Polski dyrygent, pedagog, multiinstrumentalista. Studia dyrygenckie, które odbywał w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Tadeusza Strugały, ukończył uzyskując dyplom z wyróżnieniem.
    Od 50 lat nieprzerwanie prowadzi niezwykle aktywną działalność dyrygencką, koncertując ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie prowadził również koncerty z polskimi zespołami poza granicami kraju, m.in. z Filharmonią Narodową (Niemcy), NOSPR-em (Hiszpania, Francja), Filharmonią Krakowską (Francja), Sinfonią Varsovią (Hiszpania), Filharmonią Łódzką (Włochy, Hiszpania), odbył szereg tournée z Filharmonią Wrocławską, m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii. Dokonał wielu archiwalnych nagrań m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował ściśle z Eastern Music Festival w Greensboro oraz Texas Music Festival w Houston (USA), a także z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze. Sztukę dyrygencką Marka Pijarowskiego mogli poznać melomani w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA, Meksyku, Korei Płd. i na Kubie.
    prof. dr hab. Maciej Tworek
    W krakowskiej Akademii Muzycznej studiował fortepian w klasie prof. Jana Hoffmana, chóralistykę, oraz dyrygenturę w klasie prof. Józefa Radwana. Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich prowadzonych przez Helmutha Rillinga, Rogera Norringtona i Kurta Masura. W 2002 roku rozpoczął dyrygencką współpracę z Krzysztofem Pendereckim. Jej owocem był m. in. udział w nagraniu z orkiestrą Sinfonia Iuventus kompletu jego symfonii i koncertów instrumentalnych.
    W roku 2018, w ramach obchodów jubileuszu 85-lecia urodzin kompozytora dyrygował II koncertem skrzypcowym Metamorfozy z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin w Filharmonii Berlińskiej z Anne Sophie Mutter jako solistką, z którą następnie odbył tournee po Chinach z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia.
    Dawid Runtz
    W 2016 roku ukończył studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Antoniego Wita. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Umiejętności rozwijał też w ramach Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta maestro Riccardo Mutiego, obecnego dyrektora Chicago Symphony Orchestra. Ukończył także prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W sierpniu 2018 roku doskonalił umiejętności dyrygenckie podczas Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanego przez Boston Symphony Orchestra.
    W sezonie 2014/2015 współpracował z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie jako asystent dyrygenta przy wybranych produkcjach dzieł operowych. Natomiast w czerwcu 2016 roku zadebiutował na estradzie, prowadząc Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2017 roku, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnił funkcję asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W lipcu 2017 roku, na zaproszenie Valery’ego Gergieva, zadebiutował w Japonii w ramach Pacific Music Festival w Sapporo. Współpracuje z polskimi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i inne.
    Dawid Runtz był wielokrotnie wyróżniany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach dyrygenckich.
    Od grudnia 2017 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej.
    Maciej Latalski - muzyka czołówki
    Piotr Rogósz - lektor czołówki
    Mirosław Owczarek - logo i tablice
    Hanna Szejn - realizacja
    Tomasz Gołębiewski - producent/ stypendysta
    #education #arteducation #musiceducation #culture #symphony #chambermusic #orchestra #symphonyorchestra #orchestra #orchestramusic #windinstrument #conductor #windmusic #teacher

ความคิดเห็น • 2

  • @bestnina3351
    @bestnina3351 3 หลายเดือนก่อน +1

    Pani Agnieszka Nagórka uczyła w mojej szkole jako nauczycielka muzyki. Brawo dla niej ❤!

  • @EdytaSan
    @EdytaSan ปีที่แล้ว +1

    Cud music i Golab