Dopiero zaczynam i rzecz jasna ciagle się rozjeżdzam z rytmem :) Co tu wiele gadać, praktyka, praktyka, praktyka :) Dzięks za filmik, fajne skojarzenie metronomu z perkusistą!
dziękuje ! zawsze od tego uciekałem :D ale już zrozumiałem, że warto w końcu bez odpowiedniej rytmiki nie zbudujemy fundamentu pięknej rytmicznej czystej gry!:)
mimo że gram na skrzypcach to filmik baaaaaaaaardzo pomocny :D przynajmniej wiem z czym to się je i bardzo mi się podoba potraktowanie metronomu jak własnego perkusistę :D no magia :D dziękuję!
Mega mnie to cieszy Asia! Niektóre prawidła są takie same, niezależnie od instrumentu. Mnie też bardzo pomogło taka zmiana myślenia. Niby tak mało, a jednak tak wiele :) Powodzenia!
Szymon, naprawdę, dziękuję Ci za ten film. Robisz bardzo wartościowe filmy. Oby tak dalej! Dopiero zaczynam grę na gitarze "na poważnie", i chciałbym tak naprawdę mieć wszystko ładnie podane jak na tacy, niestety jednak nie mam możliwości uczenia się u jakiegoś nauczyciela :((Twój kanał jednak, mimo że może i nie podaje wszystkiego "na tacy", to jednak jest cholernie pomocny. Jeszcze raz dziękuję za ten film, jak i za każdy inny. :D
Dzięki za miłe słowa Dominiku :) Faktycznie - nie podaje, bo na TH-cam nie ma czasu na systematyzowanie treści. Za to jest na to czas np. w kursie Ćwiczenia Które Działają, na któy zapisy trwają do najbliższego wtorku. Poczytaj - może to coś dla Ciebie :) guitarway.pl/ckd
@@GuitarWayPL Naprawdę, bardzo bym chciał. Jednak problem mój jest taki, że nie jestem pełnoletni, i nie stać mnie na ten kurs :(( No cóż, może w przyszłym roku uda mi się uzbierać tyle pieniędzy, i go kupić
jak zaczynałem zawsze miałem wrażenie, że mój był zepsuty, bo cały czas zwalniał ;p ale po paru latach odkryłem jak trudne i zarazem bardzo budujące jest granie z metronomem ;) dzięki za film ;)
Fajne, otwiera nowe drzwi :) A co jeśli nie do końca słyszę czy gram równo z metronomem? 😅 Znacie może jakąś aplikację, która powie mi na ile moje granie odstaje od tempa ustawionego na metronomie?
Wszedłem tu, żeby się dowiedzieć, co to jest metronom :) I jako osoba z zewnątrz mogę ocenić filmik jako całkiem zachęcający. A to całe arpeggio z 7:20 brzmi zupełnie jak początek "W ogrodzie Luizy" Republiki. Czy to było zamierzone?
Nie wiem czy ja jestem na to głupi czy co ale nie kumam grania z metronomem. A dokładnie powiedzmy że mamy utwór w tempie 52 bpm i metrum 4/4 dodam że wartości rytmiczne się nie zmieniają czyli oznacza to że ustawiam metronom ma 52 i na jeden klik metronomu wypada 4 uderzenia kostką? Czyli na dobrą sprawę mogę ustawić metronom na 208 i grać równo z klikiem???? Tak to się odbywa czy jest inaczej. Zawsze wszystko brałem na słuch albo grałem z oryginałami piosenek, a chce zacząć grać na serio i wiem że potrzeby jest do tego metronom?? Jeżeli mi to ktoś wytłumaczy będę wdzięczy. Pozdrawiam
Hej Paweł, dobrze kombinujesz. Domyślnie przyjęło się, że metronom wybija nam tę podstawową wartość taktu, którą w przypadku metrum 4/4 są ćwierćnuty. Tymczasem ostatecznie to Ty decydujesz jak będziesz "myślał o kliku". Jeśli w 52 bpm uważasz, że metronom wybija Ci ćwierćnuty (uderza cztery razy na takt) to w 104 bpm będzie wybijał Ci ósemki (osiem wartości na takt), a w 208 analogicznie - szesnastki (szesnaście wartości na takt). Spróbuj włączyć sobie metronom, który ma funkcję tap tempo i słuchając ulubionej muzyki nabij mu jej puls - to te wartości, które mógłbyś np. tupać nogą :) posłuchaj przez moment jak współgra muzyka z metronomem. Powinno pomóc :)
Dziękuję! Logic na Maku. A system to temat rzeka, ale po wielu latach wyleczyłem się z ortodoksji "jabłkowej". Każdy system, jak i każdy DAW, ma swoje plusy i minusy :)
Cześć, mam kilka pytań, które są dla mnie nader ważne. Muszę znaleźć na nie odpowiedz, bo w innym razie zatrzymam się na podstawach. 1. W ostatnim komentarzu, który wyświetlił mi się pod twoim (tym) filmem, napisałeś: "zmiany tempa w muzyce zdarzają się stosunkowo rzadko, zmienia się rytm" -coś w tym stylu. I teraz pytanie ode mnie. Jak rozpoznać metrum danej muzyki, kiedy jest: a) zmienna rytmicznie b) szybka c) kiedy rytm muzyki nie jest wyczuwalny, inaczej mówiąc jest zacierany przez inne instrumenty. 2. Myślę, że zawsze rytm wyznaczała perkusja, najlepiej. Załóżmy, że jest ona na dalszym planie, albo jej prawie w ogóle nie ma, wtedy informacje o takcie czerpiemy z gry innych instrumentów. Kiedy rytm grany przez instrumenty jest skomplikowany co mam wtedy zrobić? Liczyć każdą nutę w takcie (o ile się uda gdy rytm jest piekielnie szybki), a poźniej sprowadzać odpowiednie nuty do ich wartości rytmicznych? b) Czy próba wystukiwania go nogą pomoże? Czy jest ona wiarygodna, jeśli słuchając muzyki i rytmu, nie potrafimy nadać metrum muzyce i tym samym określić jej wartości. Na koniec. Jest pewna sposobność, kiedy nie potrafimy wyczuć rytmu często kiedy chcemy go "wyklepać" dodajemy coś od siebie, opierając się na intuicyjnym przypuszczeniu i naszym "widzimisię", że właśnie chyba tak to biegło. Oczywiście da się to zapewne naprostować, lecz jak? Skoro intuicja zawodzi to twarda teoria pomoże? Znam podstawy metrum i na czym się opiera, lecz jak na razie nie potrafię tego wykorzystać w praktyce, która jest najtrudniejsza. Bo co mi po tym, skoro znam założenia metrum 4/4, gdy odpowiednia muzyka w tym otóż metrum jest za bardzo skomplikowanym tworem i nie potrafię go poznać (metrum) 3. Czy słuch muzyczny ma wiele do czynienia i czy w tej kwestii zachodzi korelacja, między inteligencją muzyczną a poczuciem rytmu? Tłumacząc, czy osoby z niskim rozwojem słuchu muzycznego, mogą mieć problemy z ustaleniem taktu, czy tylko wystarczy poczucie rytmu etc... 4. I jak jest z tobą? Czy możesz rozszyfrować metrum każdej muzyki, którą się podsunie tobie "pod uszy"? To tyle, jeśli będziesz chciał poświecić chwilę czasu na odpowiedź, będę niewiarygodnie wdzięczny. Pozdrawiam. Post scriptum; przepraszam za wzmianki w nawiasach, ale nie chcę aby nie było niedopowiedzeń. Mam dosyć pogmatwany tok myślenia i często jest on rewersem od innych ludzi.
Może zrobisz filmik, jak uderzać jednocześnie dwie struny, oddalone od siebie, grając kostką? Widziałem, że bardzo wiele solówek składa się np. z dźwięków na strunie dolnej E i górnej A, nie potrafiłem sam wykombinować jak wybrzmieć czysto te dwa dźwięki. Z góry dzięki :)
Szymonie, po pierwsze dzięki za filmiki! Po drugie, czy jestem w stanie wyćwiczyć z metronomem granie dwóch rytmów na raz? mam na myśli taką sytuację, że na przykład przy określonym bpm liczę sobie tak "1 i" etc. a w tym samym momencie gram szesnastki, myślę tutaj o pewnej zależności tego co liczy głowa a co "liczą ręce" :D
Tak o ile jest między tym jakaś symetria (np. nie ma praktycznie opcji np. żebyś Ty grał szesnastki w 120, a metronom grał Ci np. 112; ale już 60, 30, 90, 250 tak). Co do takich metronomowych specjałów to dograłem właśnie serię filmów na ten temat do Ćwiczeń Które Działają guitarway.pl/ckd :)
Hej, jak polecasz grać z metronomem, starać się w jedno uderzenie wpasować np. triolę? Czy może grać na takim metronomie, który wbije nam triole w jednym takcie? Dopiero zaczynam swoją przygodę, ale już widzę efekty. Pozdrawiam
Triole największy sens mają jeśli je zmieścisz właśnie w jednym uderzeniu. Spróbuj też koniecznie mieszać je np. z ósemkami lub szesnastkami. Wtedy wypracujesz płynne przechodzenie między nimi :)
Zawsze czułem że gram nie równo i przyspieszam.... teraz dopiero słyszę jak bardzo....masakra.... czeka mnie wiele godzin ćwiczeń coś czuję że się pokochamy...Metronom i ja....nie wiem co na to moja żona... :)))
Panowie ale ja jednej rzeczy nie rozumiem. Przecież gdy gramy jakąś piosenkę, melodie na gitarze to podczas gdy gramy to trzeba czasami zwolnić, przyspieszyć. Nigdy nie gra się w tym samym tempie a z metronomem właśnie się tak robi.
Hej Daniel. To o czym mówisz to są zmiany rytmu nie tempa. Tempo we współczesnej muzyce rozrywkowej (szeroko rozumianej) zmienia się stosunkowo rzadko. Zmieniają się natomiast wartości rytmiczne dźwięków, które gramy :)
To jest nieco bardziej złożona kwestia. Postaram się w niedługim czasie zrobić materiał o wartościach rytmicznych, może rzuci Ci nieco światła na ten temat. Tak w skrócie. Puść swój ulubiony utwór i zacznij tupać nogą. Tupanie do rytmu to odpowiednik tego, co w naszym ćwiczeniu robi za nas metronom, który przy okazji dba również o to, abyśmy nie zwalniali i nie przyspieszali.
Określenie że metronom to instrument zmienia totalnie nastawienie. Motywujące. Dzięki.
Niby wszystko wiadomo, ale z dobrym nauczycielem wiadomo jeszcze lepiej. Świetny materiał.
Duuuzo potrzebnej wiedzy przekazane z wyczuwalna miłością do gitary. Aż chce się słuchać i ćwiczyć :) wszystkiego dobrego
Dziękuję Kasiu, również wszystkiego dobrego!
Prawie rok minął ja to pierwszy raz oglądam. Mam nadzieje, że będę lepszy gdy będę jeszcze raz na to spoglądał. :D
Dopiero zaczynam i rzecz jasna ciagle się rozjeżdzam z rytmem :) Co tu wiele gadać, praktyka, praktyka, praktyka :) Dzięks za filmik, fajne skojarzenie metronomu z perkusistą!
Praktyka i skupienie. Wszystko przyjdzie z czasem. Powodzenia Kuba! :)
Bardzo dobry instruktaż, bez pikacza ny dy rydy, nawet jakżeś bardziej zaawansowany to też nie ma zmiłuj :)
dziękuje ! zawsze od tego uciekałem :D ale już zrozumiałem, że warto w końcu bez odpowiedniej rytmiki nie zbudujemy fundamentu pięknej rytmicznej czystej gry!:)
Dokładnie Kamil. Powiem więcej. Bez rytmiki nie zbudujemy nic muzykalnego. Rytm to podstawa wszystkiego :)
Jak zawsze leci kciuk w górę. Chciałbym zwrócić uwagę na to ,że warto jest się nagrywać podczas ćwiczeń, a tym bardziej kiedy gramy z metronomem.
Prawda Adrian. Niekiedy ciężko obiektywnie ocenić, czy gramy dobrze, dopóki nie odsłuchamy tego na świeżo i nie uczestnicząc w samym działaniu :)
najlepszy nauczyciel jakiego miałem okazję oglądać
Ciekawy film 🤔 pozdrawiam
POŻYTECZNA lekcja. Dzięki.
świetny film, bardzo mi pomógł ponieważ nie wiedziałem właśnie jak grać z metronomem.
Dziękuję :)
Cieszę się, że mogłem pomóc ;)
Super lekcja Szymon ☺Dzieki .
mimo że gram na skrzypcach to filmik baaaaaaaaardzo pomocny :D przynajmniej wiem z czym to się je i bardzo mi się podoba potraktowanie metronomu jak własnego perkusistę :D no magia :D dziękuję!
Mega mnie to cieszy Asia! Niektóre prawidła są takie same, niezależnie od instrumentu. Mnie też bardzo pomogło taka zmiana myślenia. Niby tak mało, a jednak tak wiele :) Powodzenia!
Guitar Way, dziękuję! :)
Szymon, naprawdę, dziękuję Ci za ten film. Robisz bardzo wartościowe filmy. Oby tak dalej! Dopiero zaczynam grę na gitarze "na poważnie", i chciałbym tak naprawdę mieć wszystko ładnie podane jak na tacy, niestety jednak nie mam możliwości uczenia się u jakiegoś nauczyciela :((Twój kanał jednak, mimo że może i nie podaje wszystkiego "na tacy", to jednak jest cholernie pomocny. Jeszcze raz dziękuję za ten film, jak i za każdy inny. :D
Dzięki za miłe słowa Dominiku :) Faktycznie - nie podaje, bo na TH-cam nie ma czasu na systematyzowanie treści. Za to jest na to czas np. w kursie Ćwiczenia Które Działają, na któy zapisy trwają do najbliższego wtorku. Poczytaj - może to coś dla Ciebie :) guitarway.pl/ckd
@@GuitarWayPL Naprawdę, bardzo bym chciał. Jednak problem mój jest taki, że nie jestem pełnoletni, i nie stać mnie na ten kurs :(( No cóż, może w przyszłym roku uda mi się uzbierać tyle pieniędzy, i go kupić
Dziękuję za kolejny, ciekawy film :)
jak zaczynałem zawsze miałem wrażenie, że mój był zepsuty, bo cały czas zwalniał ;p ale po paru latach odkryłem jak trudne i zarazem bardzo budujące jest granie z metronomem ;) dzięki za film ;)
Haha ja tak samo ;) Ale z czasem można się zaprzyjaźnić :)
Guitar Way fakt, z czasem nawet zaczął równo bić :D
Dzięki za pomoc :D
Dzieki za odcinek!
Fajne, otwiera nowe drzwi :)
A co jeśli nie do końca słyszę czy gram równo z metronomem? 😅
Znacie może jakąś aplikację, która powie mi na ile moje granie odstaje od tempa ustawionego na metronomie?
zostawiam komentarz
Dziękuję za filmik :)
Dziękuję.
Cześć więcej takich wskazówek jak ćwiczyć z metronom dla zaawansowanych pozdrawiam.
Dzięki za sugestię Tedi, będę miał to na uwadze :)
Wszedłem tu, żeby się dowiedzieć, co to jest metronom :) I jako osoba z zewnątrz mogę ocenić filmik jako całkiem zachęcający. A to całe arpeggio z 7:20 brzmi zupełnie jak początek "W ogrodzie Luizy" Republiki. Czy to było zamierzone?
Nie wiem czy ja jestem na to głupi czy co ale nie kumam grania z metronomem. A dokładnie powiedzmy że mamy utwór w tempie 52 bpm i metrum 4/4 dodam że wartości rytmiczne się nie zmieniają czyli oznacza to że ustawiam metronom ma 52 i na jeden klik metronomu wypada 4 uderzenia kostką? Czyli na dobrą sprawę mogę ustawić metronom na 208 i grać równo z klikiem???? Tak to się odbywa czy jest inaczej. Zawsze wszystko brałem na słuch albo grałem z oryginałami piosenek, a chce zacząć grać na serio i wiem że potrzeby jest do tego metronom?? Jeżeli mi to ktoś wytłumaczy będę wdzięczy. Pozdrawiam
Hej Paweł, dobrze kombinujesz. Domyślnie przyjęło się, że metronom wybija nam tę podstawową wartość taktu, którą w przypadku metrum 4/4 są ćwierćnuty. Tymczasem ostatecznie to Ty decydujesz jak będziesz "myślał o kliku". Jeśli w 52 bpm uważasz, że metronom wybija Ci ćwierćnuty (uderza cztery razy na takt) to w 104 bpm będzie wybijał Ci ósemki (osiem wartości na takt), a w 208 analogicznie - szesnastki (szesnaście wartości na takt).
Spróbuj włączyć sobie metronom, który ma funkcję tap tempo i słuchając ulubionej muzyki nabij mu jej puls - to te wartości, które mógłbyś np. tupać nogą :) posłuchaj przez moment jak współgra muzyka z metronomem. Powinno pomóc :)
Hej. Kolejny kciuk w gore. Jakiego DAW uzywasz? Co za system i dlaczego taki?
Dziękuję! Logic na Maku. A system to temat rzeka, ale po wielu latach wyleczyłem się z ortodoksji "jabłkowej". Każdy system, jak i każdy DAW, ma swoje plusy i minusy :)
Cześć, mam kilka pytań, które są dla mnie nader ważne. Muszę znaleźć na nie odpowiedz, bo w innym razie zatrzymam się na podstawach.
1. W ostatnim komentarzu, który wyświetlił mi się pod twoim (tym) filmem, napisałeś: "zmiany tempa w muzyce zdarzają się stosunkowo rzadko, zmienia się rytm" -coś w tym stylu. I teraz pytanie ode mnie. Jak rozpoznać metrum danej muzyki, kiedy jest:
a) zmienna rytmicznie
b) szybka
c) kiedy rytm muzyki nie jest wyczuwalny, inaczej mówiąc jest zacierany przez inne instrumenty.
2. Myślę, że zawsze rytm wyznaczała perkusja, najlepiej. Załóżmy, że jest ona na dalszym planie, albo jej prawie w ogóle nie ma, wtedy informacje o takcie czerpiemy z gry innych instrumentów. Kiedy rytm grany przez instrumenty jest skomplikowany co mam wtedy zrobić? Liczyć każdą nutę w takcie (o ile się uda gdy rytm jest piekielnie szybki), a poźniej sprowadzać odpowiednie nuty do ich wartości rytmicznych?
b) Czy próba wystukiwania go nogą pomoże? Czy jest ona wiarygodna, jeśli słuchając muzyki i rytmu, nie potrafimy nadać metrum muzyce i tym samym określić jej wartości. Na koniec. Jest pewna sposobność, kiedy nie potrafimy wyczuć rytmu często kiedy chcemy go "wyklepać" dodajemy coś od siebie, opierając się na intuicyjnym przypuszczeniu i naszym "widzimisię", że właśnie chyba tak to biegło. Oczywiście da się to zapewne naprostować, lecz jak? Skoro intuicja zawodzi to twarda teoria pomoże? Znam podstawy metrum i na czym się opiera, lecz jak na razie nie potrafię tego wykorzystać w praktyce, która jest najtrudniejsza. Bo co mi po tym, skoro znam założenia metrum 4/4, gdy odpowiednia muzyka w tym otóż metrum jest za bardzo skomplikowanym tworem i nie potrafię go poznać (metrum)
3. Czy słuch muzyczny ma wiele do czynienia i czy w tej kwestii zachodzi korelacja, między inteligencją muzyczną a poczuciem rytmu? Tłumacząc, czy osoby z niskim rozwojem słuchu muzycznego, mogą mieć problemy z ustaleniem taktu, czy tylko wystarczy poczucie rytmu etc...
4. I jak jest z tobą? Czy możesz rozszyfrować metrum każdej muzyki, którą się podsunie tobie "pod uszy"?
To tyle, jeśli będziesz chciał poświecić chwilę czasu na odpowiedź, będę niewiarygodnie wdzięczny. Pozdrawiam.
Post scriptum; przepraszam za wzmianki w nawiasach, ale nie chcę aby nie było niedopowiedzeń. Mam dosyć pogmatwany tok myślenia i często jest on rewersem od innych ludzi.
Interesujący oraz inspirujący wykład. Zastanawiam sie tylko od jakiego tempa zacząć naukę gry na gitarze?. Pozdrawiam.
Od wolnego, ale nie przesadnie :) w zbyt wolnych tempach często jest trudniej, niż w umiarkowanych :)
Może zrobisz filmik, jak uderzać jednocześnie dwie struny, oddalone od siebie, grając kostką? Widziałem, że bardzo wiele solówek składa się np. z dźwięków na strunie dolnej E i górnej A, nie potrafiłem sam wykombinować jak wybrzmieć czysto te dwa dźwięki. Z góry dzięki :)
Dzięki za sugestie, wezmę to pod uwagę, ale musiałbyś klarowniej wyjaśnić mi problem, bo nie do końca rozumiem :) zapraszam na www.forum.guitarway.pl
Ale tutaj masz dźwięki na tej samej strunie :)
Szymonie, po pierwsze dzięki za filmiki! Po drugie, czy jestem w stanie wyćwiczyć z metronomem granie dwóch rytmów na raz? mam na myśli taką sytuację, że na przykład przy określonym bpm liczę sobie tak "1 i" etc. a w tym samym momencie gram szesnastki, myślę tutaj o pewnej zależności tego co liczy głowa a co "liczą ręce" :D
Tak o ile jest między tym jakaś symetria (np. nie ma praktycznie opcji np. żebyś Ty grał szesnastki w 120, a metronom grał Ci np. 112; ale już 60, 30, 90, 250 tak). Co do takich metronomowych specjałów to dograłem właśnie serię filmów na ten temat do Ćwiczeń Które Działają guitarway.pl/ckd :)
Hej, jak polecasz grać z metronomem, starać się w jedno uderzenie wpasować np. triolę? Czy może grać na takim metronomie, który wbije nam triole w jednym takcie? Dopiero zaczynam swoją przygodę, ale już widzę efekty. Pozdrawiam
Triole największy sens mają jeśli je zmieścisz właśnie w jednym uderzeniu. Spróbuj też koniecznie mieszać je np. z ósemkami lub szesnastkami. Wtedy wypracujesz płynne przechodzenie między nimi :)
Zawsze czułem że gram nie równo i przyspieszam.... teraz dopiero słyszę jak bardzo....masakra.... czeka mnie wiele godzin ćwiczeń coś czuję że się pokochamy...Metronom i ja....nie wiem co na to moja żona... :)))
Dacie radę ;) Jest to na pewno gra warta świeczki :)
Profi :)
Sprawiles ze kupie metronom :) haha pozdrawiam
Dobra, ale obiecaj że na tym się nie skończy! ;)
Coto za gitara
Ufnal Yellow Sixties, wspaniała polska manufaktura. Polecam :)
..to ma sens
Ja nie wyobrażam sobie grania pod metronom nierównych nut, czyli w obrębie 1 bicia metronomu dwie szesnastki i ósemka potem ćwierćnuta i ósemka
Bo za dużo o tym myślisz. Często to jak "wyobrażamy" sobie dany rytm wygląda na trudniejsze, niż jest w praktyce :)
@@GuitarWayPL może i racją dziękuję miłego dnia :)
metronom mnie wkurwia... ale jak mus to mus tym bardziej ze jak sie nagralem to czesto gubie rytm
:)
Uwielbiam sushi! ;)
Fajnie bo materiał jest uniwersalny nie interesuje mnie gitara.
Materiał jest gitara dzięki
Dziękuję również :)
Jak ci nie wstyd !
Panowie ale ja jednej rzeczy nie rozumiem. Przecież gdy gramy jakąś piosenkę, melodie na gitarze to podczas gdy gramy to trzeba czasami zwolnić, przyspieszyć. Nigdy nie gra się w tym samym tempie a z metronomem właśnie się tak robi.
Hej Daniel. To o czym mówisz to są zmiany rytmu nie tempa. Tempo we współczesnej muzyce rozrywkowej (szeroko rozumianej) zmienia się stosunkowo rzadko. Zmieniają się natomiast wartości rytmiczne dźwięków, które gramy :)
Guitar Way czyli jak jest jakiś wyraźny odstęp np w riffie to robić jedno kliknięcie metronomu, ktorego nie gramy
To jest nieco bardziej złożona kwestia. Postaram się w niedługim czasie zrobić materiał o wartościach rytmicznych, może rzuci Ci nieco światła na ten temat.
Tak w skrócie. Puść swój ulubiony utwór i zacznij tupać nogą. Tupanie do rytmu to odpowiednik tego, co w naszym ćwiczeniu robi za nas metronom, który przy okazji dba również o to, abyśmy nie zwalniali i nie przyspieszali.
Dobrym ćwiczeniem jest tupanie stopa-werbel do utworu 'Orion' Metalliki, fragment sekcji od 2;12 jest ciekawy bo w pewnym momencie wywala z kapci
Ty nie jesteś gruby
koleś pajacuje i pisze dla poczatkujacych a w video chwalipieta pokazuje grę dla zaawanswoanych, istny matoł
no nie taki chudy
Szacun za spostrzegawczość ;)
@@GuitarWayPL