Jak skutecznie improwizować na gitarze? - e-gitarzystaTV

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 35

  • @kemot64
    @kemot64 9 ปีที่แล้ว +3

    Na początek gratulacje za całokształt, doskonałe podejście pedagogiczne i sposoby przekazania wiedzy. Poruszane są bardzo istotne sprawy, i podawane ciekawe, a przede wszystkim skuteczne metody nauki i ćwiczeń. Mało jest takich szkółek, nawet te głośno reklamowane nie zawsze zawierają tak fajnie poprowadzone lekcje, i tak prosto wyłożone problemy. Sam prowadzę lekcje na gitarze, i myślałem, że w tym zakresie wiem dużo, ale jednak z tych lekcji podpatrzyłem sporo fajnych metod.
    Mała uwaga co do nauczania budowy akordów: my, nauczyciele, nie powinniśmy mylić i mieszać pojęć "stopnie" i "interwały" , w tym sensie, że np. podajemy budowę akordu i mówimy "stopień I, III, V, składają się na akord" . Raczej: "akord NA stopniu I (lub I-go stopnia) składa się z dźwięku na tym stopniu, oraz następnych dwóch, branych co drugi (lub, jeśli uczeń zna interwały "położonych o tercję i kwintę w górę od tego I-go stopnia). W ten sposób unikniemy galimatiasu, który może w głowie ucznia powstać; akord I st. będzie kojarzony z I-szym stopniem, a następne z odpowiednimi interwałami, co będzie miało swoje dobre strony, jak np. słyszenie tych interwałów w odniesieniu do podstawy akordu.
    To tak na marginesie, bo ogólnie jestem fanem e-gitarzysty TV, i pozdrawiam.

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  9 ปีที่แล้ว

      kemot64 Dzięki za komentarz! Czasem coś się faktycznie pomiesza, mam nadzieję, że potencjalni uczniowie zrozumieli o mi chodziło :)

  • @TomaszPiwecki
    @TomaszPiwecki 10 ปีที่แล้ว

    Dobre wideo wszystko w praktyczny sposób wytłumaczone. Pozdrawiam:)

  • @Julo0o
    @Julo0o 10 ปีที่แล้ว +1

    3:13 - 3:30 - Super brzmiacy motyw :D

  • @Sychothera
    @Sychothera 9 ปีที่แล้ว +1

    obejrzalem 2 filmy i juz wiem ze to moj ulubiony kanal na yt :D Dzieki za dobre lekcje !
    W koncu cos kumam :D

  • @adipplayer3992
    @adipplayer3992 9 ปีที่แล้ว

    Fajna nuta na wstepnie ;). Ja osobiscie wiele zawdzieczam gitarzystom Ozzyego, sluchlem plyt ogladalem video i "odkrywalem" dziwieki, zagrywki, rozne patenty itp. Generalnie jestem samoukiem i zawsze gralem to na co mialem ochote, w zespole tez uwazam, ze wazne jest aby dobrac ludzi ktorym odpowiada grana muzyka, gdzie wszyscy nadaja na tej samej czestotliwosci i dobrze sie z tym czuja. To chyba oczywiste, natomiast niekoniecznie w zespole musza byc ludzie z podobnych muzycznych zainteresowan. U nas np. trafila kiedys wiolonczelistka i swietnie uzupelnila caly zespol, a nigdy w zyciu bym nie pomyslal ze bede gral z wiolonczelistka :). Lubiala generalnie muzyke rockowa, a grala na wiolonczeli w orkiestrze.
    To co wspomniales w innym video- jam sesion jak najbardziej swietna forma zabawy i nauki.
    Wybrales bardza fajny podklad do tego filmiku. Jezeli zas chodzi o teorie muzyczna to od razu mnie cos takiego zniecheca poniewaz po prostu nie rozumiem tego. Znam oczywiscie chwyty, podstawowe dzwieki, nawet skale choc niedokonca, ale te wszystkie teoretyczne niuanse po prostu mnie wk#@$%#aja, nie mam do tego cierpliwosci. Bylem raz chyba na jedynej w zyciu lekcji w Anglii u amerykanina ktory ukonczyl Berklee School of Music. Pokazal mi jak w prosty sposob nauczyc sie dzwiekow, kilka cwiczen, chcialem generalnie zeby wytlumaczyl mi skale i ich implementacje w grze to byl w sumie moj cel tej lekcji, ale niestety w temacie skal dalej ugrzezlem w tym samym miejscu. Dopiero kolega Portugalczyk ktory mial po prostu muzyke w szkole sredniej mi to rozjasnil. Co chce przez to powiedziec, jest niezliczona ilosc lekcji teorii muzycznej tutaj na YT, lecz ciezko znalesc cos co sie naprawde zrozumie do konca dla laika, ktory nie mial z tym w przeszlosci doczynienia i nie ukonczyl zadnej szkoly muzycznej. Jedyna lekcje ktora bylm osobiscie polecil na temat np. skal to video Vinnie Moore'a.
    Bardzo ciekawe tematy poruszasz w e-gitarzysta TV. Szacun Tobie za jakosc tych wszystkich porad i lekcji i za poswiecenie na to cennego czasu!! Dzieki i Keep Rockin' :)))

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  9 ปีที่แล้ว

      +Adi Pplayer Dzięki za ten obszerny komentarz :) Dobrze gadasz z tymi upodobaniami ludzi, którzy grają w kapeli - jeśli z grubsza są podobne oczekiwania to znacznie łatwiej się dogadać. Co do skal i tej całej teoretycznej otoczki to faktycznie przez obejrzenie jednej, powyższej lekcji zrozumieć wszystko w 100% i nie mieć wątpliwości (część osób na tym jednak skorzystała - choć nie da się dopasować poziomu zaawansowania do wszystkich). Jeśli chciałbyś wejść głębiej w tematy teoretyczne, zapraszam do obadania mojego kursu pt. "Teoria w Praktyce" www.jaroslawnyckowski.pl/teoriawpraktyce/?prod=1 - tam wszystko jest logicznie ułożone, bardzo obszernie przedstawione i jedno wynika z drugiego, jeśli Ci się nie spodoba w ciągu 30 dni możesz oddać. Choć zapraszam teraz - do 24 grudnia 2015 jest fajna promocja :)

    • @adipplayer3992
      @adipplayer3992 9 ปีที่แล้ว

      +e-gitarzystaTV dzieki!! Byc moze to jest to czego potrzebuje :). Jak bede na to wystarczajaco gotowy psychicznie (czyt. odpowiednio zmotywowany) to zagladne tam i postaram sie wrocic z opinia na ten temat ;). Pozdrawiam

  • @kamilw5671
    @kamilw5671 7 ปีที่แล้ว

    Witaj, dziękuje ! dzięki Tobie zaczynam rozumieć improwizacje ... długo grasz ? chodziłeś do jakieś szkoły muzycznej ? jaki według Ciebie jest najlepszy rozwój muzyczny mając oczywiście na myśli grę na gitarze :) Pozdrawiam i życzę jeszcze większych sukcesów!

  • @c1vr437
    @c1vr437 9 ปีที่แล้ว +2

    zajebiście grasz ;)

  • @anastazjasowska6754
    @anastazjasowska6754 4 ปีที่แล้ว

    To tłumaczenie na kartce było bardzo przydatne

  • @michimazur6034
    @michimazur6034 7 ปีที่แล้ว

    Czy kiedy improwizujesz myślisz o konkretnych dźwiękach akordowych czy lecisz skalą?

  • @Fifus92
    @Fifus92 10 ปีที่แล้ว

    W jaki sposob dobrales wlasnie takie akordy do tego podkladu i jak dobierać skale (np modalne) pod konkretne akordy?? :)

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  10 ปีที่แล้ว +1

      Następny filmik o tym będzie traktował :)

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  10 ปีที่แล้ว +1

      th-cam.com/video/huxurODMROc/w-d-xo.html

  • @michimazur6034
    @michimazur6034 8 ปีที่แล้ว

    Czy podczas improwizacji do podkładu np. G# moll, to mogę używać zarówno G# dur, g# moll pentatonikę G# moll i G# dur?
    A jak ocenić która skala modalna jest do której tonacji? I ostatnie pytanko, chyba najważniejsze, jak określić tonację???
    Słyszałem MAAAASEEEE sposobów na słuch, mruczenia, wygrywanie dźwięku przez cały utwór, jeśli pasuje to jest to tonika, granie jednej melodii przez utwór i gryf, ale jakoś to mnie nie kręci... ,,Jo lubia mieć pewność" :) Chciałbym wiedzieć jak zrobić jakąś np. analizę, czy wypisywanie jakiś dźwięków, które na 120% wskażą mi tonację.

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  8 ปีที่แล้ว

      +Michi Mazur Często jeśli mamy tonację molową, to jest to skala eolska (w bardziej bluesowo-jazzowych klimatach często pojawia się też dorycka). Jeśli jest tonacja durowa, to skala najczęściej używana to skala jońska. Do podkładu G#moll możesz używać też pentatoniki G#moll (dźwięki pokryją się ze skalą eolska). Ale granie G#dur (skali jońskiej) pod to, będzie brzmiało źle. Zresztą tu bardziej chodzi o podgrywanie pod akordy, granie we właściwych miejscach dźwięków akordowych, które są aktualnie w podkładzie, a skale można traktować jako drogowskaz. Skale g# eolska nie zagwarantuje Ci, że będzie dobrze brzmiał każdy jej dźwięk na każdy akord w każdym momencie podkładu. Mało tego - niektóre dźwięki na niektórych akordach będą brzmiały wręcz fałszywie.
      Dla ustalenia tonacji pomocne jest sprawdzenie na czym kończy się utwór - najczęściej skończy się na tonice. Równie często zaczyna się od toniki. Jeśli kawałek jest zapisany w nutach, to po znakach przykluczowych również możemy to odczytać (ilość krzyżyków/bemoli - wpisz "koło kwintowe" to będziesz wiedział o co chodzi). Możesz wziąć gitarę i po prostu pograć różne dźwięki - zapisz jakie dźwięki pasowały - najczęściej utworzą Ci skale jońska (durową), albo eolska (molową). Sugeruję na początek ogarnięcie jakichś prostszych numerów, gdzie nie zmienia się tonacja i jest tylko kilka akordów.
      Ciężko napisać tu wszystko na tematy teorii i podstaw improwizacji - jeśli chciałbyś dostać naprawdę solidną wiedzę z tego zakresu, która na 100% Ci pomoże - sprawdź mój kurs "Teoria w Praktyce", pomógł już setkom wioślarzy...: teoriawpraktyce.pl

    • @michimazur6034
      @michimazur6034 8 ปีที่แล้ว

      +e-gitarzystaTV Dzięki, już rozumiem, ale dalej mam jedno pytanie: Załóżmy że znam wszystkie pentatoniki molowe i durowe, i ktoś puszcza mi podkład. Skąd mam wiedzieć która pentatonika będzie pasować???

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  8 ปีที่แล้ว

      Smutny/wesoły klimat da się wyczuć, ale wcześniej jak będzie akurat leciała tonika podkładu (jeśli tonacja to G#moll, to będzie to akord G#moll), zagraj pierwszy dźwięk tego akordu tonicznego (w tym przypadki G#) i od tego dźwięku zagraj tercję małą (3 progi dalej) a potem tercję wielką (4 progi dalej). Jedna z nich będzie pasować. Jeśli będzie wielka, to jest dur, jeśli mała moll. Mała na durowym akordzie będzie ostrym kwasem jeśli na tym dźwięku pozostaniemy, a wielka na molowym analogicznie.

    • @michimazur6034
      @michimazur6034 8 ปีที่แล้ว

      Dziękuje, nareszcie rozumiem :)
      A co mniej więcej jest na twoim kursie od teorii? Takie bardzo zaawansowane rzeczy? Może jest to rozbite na jakieś nie poukładane lekcje? Bo chyba opłaca mi się bardziej zainwestować w kurs, niż pisać
      ci codziennie 1000 komentarzy pod filmami... :D

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  8 ปีที่แล้ว

      Wiesz co? Sprawdź w ofercie - tam serio wszystko jest, ze spisem treści włącznie :) Lekcje ułożone pod względem rosnącego poziomu trudności - wszystko zrozumiesz jeśli będziesz je przerabiał po kolei i z dużą uwagą :)

  • @michalmca
    @michalmca 8 ปีที่แล้ว

    Czesć, skąd zgarnąłeś takie podkłady? Polecasz może jakąś stronke? Wiem że mogę dograć się do czego tylko zechcę ale zależy mi na takich neutralnych podkładach jak u Ciebie - tam gdzie ja mogę prowadzić utwór.

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  8 ปีที่แล้ว

      Hmmm, po prostu przeglądałem różne backing tracki na TH-cam - polecam Tobie to samo!

    • @michalmca
      @michalmca 8 ปีที่แล้ว

      +e-gitarzystaTV dzięki wielkie :) przy okazji - dobre materiały - oby tak dalej :)

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  8 ปีที่แล้ว

      +Michał Osipiuk dzięki, zaglądaj ile możesz :)

    • @robson6491
      @robson6491 8 ปีที่แล้ว

      Hi,tez dlugo szukalem!
      th-cam.com/video/dnU0_HEhfdA/w-d-xo.html

  • @shoryuken83
    @shoryuken83 9 ปีที่แล้ว

    gdzie link do tego podkładu??

    • @egitarzystaTV
      @egitarzystaTV  9 ปีที่แล้ว

      aba max 1:33 masz odnośnik - kliknij w niego i masz ;)

    • @shoryuken83
      @shoryuken83 9 ปีที่แล้ว

      przykro mi ale go nie widzę
      , dlatego pytam :)

    • @shoryuken83
      @shoryuken83 9 ปีที่แล้ว

      juz jest ok

  • @kemot64
    @kemot64 9 ปีที่แล้ว +5

    Przydałaby się jeszcze uwaga, że B tutaj oznacza dźwięk, który wielu zna jako H...

  • @robertlem4915
    @robertlem4915 3 ปีที่แล้ว

    No niestety albo na szczęście nie da się nauczyć dobrej improwizacji.To się po prostu ma albo nie. i tak np Clapton zawsze był świetnym improwizatorem w przeciwieństwie do Jimmiego Page..Wielu wybitnych gitarzystów fatalnie improwizuje.Np Paul Gilbert

  • @rockmanrossi1899
    @rockmanrossi1899 7 ปีที่แล้ว

    szkoda, że słychać też struny na sucho. Ale fajny film.