Blog Forum Gdańsk 2017 - Przekraczanie Granic Umysłu - Radek Kotarski

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2017
  • Blog Forum Gdańsk 2017 - Przekraczanie Granic. 23-24.09.2017 r., Europejskie Centrum Solidarności.
    Przekraczanie Granic Umysłu - Radek Kotarski (Polimaty)

ความคิดเห็น • 67

  • @JakubBrandt
    @JakubBrandt 6 ปีที่แล้ว +34

    Jedna z dwóch lub trzech prelekcji na Blog Forum Gdańsk, która naprawdę dała wiele do myślenia, brawo! :)

    • @FlowerQ155
      @FlowerQ155 6 ปีที่แล้ว +1

      Jakub Brandt Jakie sa te trzy inne? :D

  • @bociej9460
    @bociej9460 6 ปีที่แล้ว +23

    Głównie streszcza urywki własnej niedawno wydanej książki ale i tak przyjemnie się słucha :)

    • @joannastaszewska1944
      @joannastaszewska1944 6 ปีที่แล้ว +8

      w takim razie tylko mnie zachęcił do przeczytania książki :)

    • @AniaM07
      @AniaM07 6 ปีที่แล้ว

      Streścił praktycznie tylko WSTĘP :)

  • @sandraO.
    @sandraO. 6 ปีที่แล้ว +19

    Ale on ciekawie mowi😊 moglabym sluchac i sluchac😁

  • @mateuszkowalski6520
    @mateuszkowalski6520 6 ปีที่แล้ว +1

    Radku, fantastycznie się Ciebie słucha, widać, że się przygotowałeś.
    Jeśli chodzi o metody uczenia się. Z doświadczenia wiem, że jest mnóstwo przeszkód, niezależnych od nas samych, aby efektywnie się uczyć. Radek nauczył się trudnego języka obcego - fantastycznie, tylko ile będzie z niego umiał po 5, 10 czy 15 latach, jeśli nie będzie go używał? Człowiek uczy się tego, co jest mu potrzebne w danej chwili lub będzie potrzebne przez całe życie, jeśli jest to jego zawód. Spójrzmy jak mało w dzisiejszych czasach jest naprawdę wytrawnych specjalistów w danej dziedzinie (np. lekarzy, chirurgów, hydraulików, elektryków, czy chociażby sprzedawców). Niestety współczesna ekonomia nie pozwala utrzymać się mając jeden zawód, który można spokojnie wykonywać przez całe życie nie martwiąc się o klientów czy zarobki. Coraz częściej jest tak, że miesiąc pracuje się jako hydraulik, a później trzeba się przebranżowić, bo nie da się z tego utrzymać. Tymczasem aby stać się specjalistą trzeba wiele lat nabywać praktycznego doświadczenia. Wiele rzeczy, których się uczymy, bez mądrego utrwalania, po prostu się ulatnia z upływem czasu, niezależnie jak doskonałymi metodami się tego nauczyliśmy.
    Efektywne czyt. trwałe uczenie wymaga więcej czasu, dlatego ograniczamy się jedynie do przeczytania kilka razy. Zapamiętamy 50% - 80% informacji po przeczytaniu, z czego w głowie zostanie 40% po 2-5 dniach, po 2 tygodniach zostanie jakieś 15%-20%, po miesiącu 10% (w zależności od intensywności napływu kolejnych informacji), po 6 miesiącach 3%-5%. Po roku nie zostanie nic, jeśli nie będziemy utrwalać.
    Teraz można sobie wyobrazić, że wszystko czego się dzisiaj nauczyliśmy (np. informacje z tego filmiku) trzeba sobie umiejętnie (co to znaczy to temat na oddzielną książkę) powtórzyć jutro, następnie po 3-5 dniach, następnie po tygodniu, następnie po miesiącu, następnie po pół roku, następnie po roku, po 2 latach, po 5 latach, po 10 latach (zauważcie, że przez taki długi czas w wielu kwestiach ta wiedza się zdezaktualizuje i trzeba przeorganizować swoją wiedzę i uwzględnić nowe odkrycia). Wszystko to zajmuje czas i nasze zasoby intelektualne (m.in. uwagę, kreatywność niezbędną dla umiejętnych powtórek, selekcję itp.). To wszystko dotyczy tylko informacji z tego filmiku, tymczasem po jego zakończeniu i wyłączeniu komputera, jesteśmy bombardowani kolejnymi informacjami, z których musimy wybrać te najistotniejsze dla nas w tej chwili i zdecydować czy będą równie istotne dla nas w przyszłości. Jeżeli stwierdzimy, że będą istotne to musimy powtórzyć procedurę jak z filmikiem z yt, tzn. jutro nie będziemy mieć zajętego umysłu jedynie przyswojeniem informacji z jutra, ale także będziemy mieć zajęty umysł utrwaleniem informacji z dzisiaj. I teraz można sobie wyobrazić jak operacje, które musimy wykonać umysłem się nawarstwiają i kumulują. Chcąc je wykonywać jedne po drugich, doba musiałaby trwać nieskończenie długo. Chyba, że ktoś umie pracować na wszystkich informacjach jednocześnie i wykonywać wszystkie operacje jednocześnie (jak komputer, który wykonuje operacje w tle). Do tego dochodzi fakt, że nasz mózg ustala priorytety i wyłącza operacje, które jego zdaniem są w danym momencie mniej ważne (np. w chwili zagrożenia wpadnięcia pod samochód, nasz mózg wyłączy myśli o teorii fal grawitacyjnych i przekieruje zasoby na to, by wypadku uniknąć - zabierze nam czas i zasoby intelektualne). Takich zagrożeń jest bardzo dużo (samochody, tramwaje, pociągi, złodzieje, kieszonkowcy, nożownicy, terroryści, oszuści, zerwane kable elektryczne, znajomi i "przyjaciele", którzy wykorzystując nasz brak uważności, nie zawahają się poprosić nas o coś na co normalnie byśmy się nie zgodzili, itp.).

  • @tyryryish
    @tyryryish 6 ปีที่แล้ว +67

    Gdyby to była polska szkoła, to nie byłoby basenu, tylko ewentualnie obrazek w książce, a nauczyciel przeczytałby definicję pływania zamiast pokazywać... ;)

    • @joannastaszewska1944
      @joannastaszewska1944 6 ปีที่แล้ว +5

      kiedyś wuefistka czytała nam z podręcznika zasady gry w siatkówkę... a może to była koszykówka.... nie pamiętam :D

    • @The_Puki
      @The_Puki 6 ปีที่แล้ว

      cooooo.

    • @KSNDR220
      @KSNDR220 6 ปีที่แล้ว

      w moim technikum jest basen :P

  • @JakoTako
    @JakoTako 5 ปีที่แล้ว +5

    Radek zapamiętał całą swoją książkę xDD
    są to teksty żywo z książki (tak kupiłem ją i całkowicie polecam) haha

  • @dominikarosik2748
    @dominikarosik2748 6 ปีที่แล้ว

    Ja mam z matma tak, że załapę szybko materiał z danego działu, test dobrze napiszę i będę pamiętać potem jak dane rzeczy rozwiązywać, ale jak jest nowy dział i widzę, że chyba pasuje tu zastosować coś z poprzedniego to zastanawiam się czy w ogóle mogę- 'o zrobiłabym to tak... ale czy ja mogę użyć tego? Może to jakoś bez tego da się rozwiązać' xD nie robię i okazuje się, że jednak dobrze myślałam :')

  • @8seniu
    @8seniu 6 ปีที่แล้ว +9

    Ogladam zamiast sie uczyc :D

  • @felipewwa
    @felipewwa 6 ปีที่แล้ว +2

    A czy ktoś może przytoczyć jak nazywa się ta metoda o której mówi Radek?

    • @peteroz7332
      @peteroz7332 6 ปีที่แล้ว

      Filip Lipiński => coś wspominał o metodach kognitywnych (?) jeśli nie tutaj, to w innych filmikach z promocją jego książki.

  • @pitroperko
    @pitroperko 6 ปีที่แล้ว

    To jak mam się uczyć (np z chemii albo polskiego)??

  • @MeteorEmocji
    @MeteorEmocji 2 ปีที่แล้ว

    Hmmmm.... interesujące😍

  • @Kylu216
    @Kylu216 6 ปีที่แล้ว +5

    Kocham Cię Radek

    • @Kylu216
      @Kylu216 6 ปีที่แล้ว +1

      nie oglądałem prezentacji

    • @Kylu216
      @Kylu216 6 ปีที่แล้ว +1

      nudna trochę jest

  • @stachubroszkuf368
    @stachubroszkuf368 6 ปีที่แล้ว

    Ja tam się nie zgadzam tylko w jednym, to jest wina nauczycieli :D

  • @paulz1033
    @paulz1033 6 ปีที่แล้ว +1

    Ta końcówka wydaje się być błędna. Szkoła działa właśnie jak M. Ali. Przecież nie uczymy się tylko jednego przedmiotu, ale przeplatamy różne dziedziny. Tak jak wspomniany bokser - też nie uczył się tylko boksować, ale dodatkowo ćwiczył fizycznie - nie ćwiczył przy tym jednej partii mięśni (w odniesieniu do nauki - jednego przedmiotu), tylko robił ćwiczenia ogólnorozwojowe (tak jak w szkole, na różnych lekcjach w ciągu dnia nabywamy wiedzę z różnych dziedzin).

    • @peteroz7332
      @peteroz7332 6 ปีที่แล้ว +5

      paul z => moim zdaniem mylisz się => końcówka filmu jest jak najbardziej prawdziwa. Otóż gdybyś chciał tak porównywać, to M. Ali był bokserem i on trenował wszystko to, co jemu było potrzebne w tej dyscyplinie - > on nie trenował do innych dyscyplin np. judo, pływania, strzelania, biegu na 400m czy innych => tylko wszystko, co mogło się przydać w boksie... Gdyby on trenował tak, jak szkoła uczy, to np. miałby 15 minut skakanki potem 15 minut basenu potem 15 minut bieżni potem 15 minut na macie itd => a wtedy, w której dyscyplinie by występował? W której byłby najlepszy? Czy jesteś w stanie mi odpowiedzieć? Pozdrawiam :)

    • @piotrjg7536
      @piotrjg7536 6 ปีที่แล้ว

      Ale schemat nauczania zostaje niezmienny. Tutaj nie chodzi o przedmioty, ale system. Kujesz na historii, kujesz na biologii i kujesz na np. wosie, a to jest błędne koło. Wiem po sobie jak to jest, ponieważ nigdy nie byłem wybitnym uczniem. Nie ciągnęło mnie to szkoły i nauki, ponieważ najzwyczajniej w świecie było nudno. Sytuacja się zmieniła w chwili gdy doznałem "olśnienia" i zacząłem się interesować ekonomią. A jest to dziedzina, która uderza w szereg innych dziedzin, o których wypadałoby mieć pojęcie. Nagle człowiek zaczyna chłonąć najróżniejszą tematykę, która nie zawsze jest ściśle powiązana ze swoim zainteresowaniem. Powstaje jeden wielki chaos, z którego jak się później okazuje czerpiesz zyski i pogłębiasz się dalej i dalej. Dokładniej chodzi mi o pewien impuls, którym trzeba zaszczepić człowieka. Nie katować go wszędobylską teorią lecz bardziej podsunąć pewną dziedzinę aby mógł sam zadecydować. Kwestia nauczania jest kwestią indywidualną, ponieważ jeżeli załapie się bakcyla to wszystko zaczyna idealnie funkcjonować. Ja czasami miałem tak, że puszczałem sobie wykład w tle, czytałem pewne informacje w internecie, a w przerwach pomiędzy wyszukiwaniem nowych artykułów wczytywałem się w książkę. A następnego dnia? Słuchałem kolejnego wykładu grając na konsoli. Czy zadziałało? Pewnie, że tak :)

    • @mateuszkowalski6520
      @mateuszkowalski6520 6 ปีที่แล้ว

      +Pete Roz W myciu naczyń na zmywaku w Anglii. Tak jak po polskim ogólnym wykształceniu z rozmaitych dziedzin. Przychodzisz do pracodawcy, a on zadaje ci branżowe pytania i ma gdzieś twoje inne zdolności. Koniec końców jedyne do czego się człowiek nadaje po polskim systemie edukacji to prace fizyczne.

    • @mateuszkowalski6520
      @mateuszkowalski6520 6 ปีที่แล้ว

      +Piotr JG Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

  • @mbt9599
    @mbt9599 6 ปีที่แล้ว

    th-cam.com/video/vY3hMsNLbms/w-d-xo.html&ab_channel=EpicLaughs mieli zgode by na koniec uzyc twojego intro?

  • @janiktinny
    @janiktinny 5 ปีที่แล้ว

    Kim jest prowadząca? ;>>

    • @snackers7
      @snackers7 4 ปีที่แล้ว

      Idiotką? Sorry co to jest? Zjazd youtuberów kolejny? Zauważ w jaki prostacki sposób składa zdania. Towarzystwo własnej adoracji kolejne? Co to kurwa jest?

    • @janiktinny
      @janiktinny 4 ปีที่แล้ว +2

      @@snackers7 Aha... Szkoda, że w komentarzu widzę prostaka. Czepiającego się polszczyzny innych osób, niezdolnego do skorzystania z jakiegokolwiek przecinka, wulgarnego hipokrytę. Czasami lepiej się nie odzywać. ;)

    • @snackers7
      @snackers7 4 ปีที่แล้ว

      @@janiktinny Moze byc i tak.

  • @prewia2396
    @prewia2396 6 ปีที่แล้ว +1

    Czemu on mówi w każdym wywiadzie, w każdym wystąpieniu dokładnie to samo?

    • @snackers7
      @snackers7 4 ปีที่แล้ว

      Bo nie musi się przemęczać.

  • @robertmarketingowiec776
    @robertmarketingowiec776 6 ปีที่แล้ว

    Jakie to prawdziwe, że my Polacy marnujemy czas udając że się czegoś uczymy po czym siędowiadujemy że ta teoria nikomu nie jest potrzebna i cię wszyscy ignorują. Myślę tu fikcji zwanej #rynkiem pracy. POtem dowiadujesz się że jak tylko się douczysz to ludzie chętnie kupią od ciebie twoje usługi lub #produkty. A ja się skupiłem na dzieleniu się wartościami cashback.oferownik.pl/ bo to uznałem za moją misję, ale to musiało chwilkę potrwać zanim dotarłem do własnych wniosków jak to zrobić i dlaczego w ten sposób. Moją firmę nazwałem #oferownik. I dobrze mi z tym.

  • @AndrzejWilkable
    @AndrzejWilkable 6 ปีที่แล้ว +1

    Uważam że słowo "mądrość" powinno być wykorzystywane w naprawdę wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, bo wyciera się jego znaczenie. Także jak ktoś będzie chciał użyć tego słowa, to nie róbcie tego błagam, w 99% przypadkach jest przesadzone, przez co wypowiedź robi się miałka. W moim świecie człowiek bez siwej brody może być co najwyżej roztropny.
    Nie rozumiem co jest takiego w wyglądzie Pana Kotarskiego, to chyba rodzaj fascynacji tej Pani. :)

  • @donmarciano1981
    @donmarciano1981 6 ปีที่แล้ว +6

    Tylko Niemcy mogli coś takiego wymyślić

  • @Marcolinii
    @Marcolinii 6 ปีที่แล้ว

    Psychologia akademicka płacze słuchając tego co mówi Pan Radek...

    • @snackers7
      @snackers7 4 ปีที่แล้ว

      Dlatego to pan Radek :D

  • @TheFequ
    @TheFequ 6 ปีที่แล้ว

    wykład super ale jakość nagrania masakra