Nie tylko fotowoltaika! Darmowa energia ze słońca w domu

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น •

  • @arturmames9671
    @arturmames9671 ปีที่แล้ว +2

    Zdrowia, dla Pana Macieja i prowadzącego. Pozdrawiam.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  ปีที่แล้ว

      Dziękuję w imieniu swoim i Pana Macieja. Również życzymy zdrowia i pozdrawiamy 🙂

  • @krzysztofflapi
    @krzysztofflapi 3 ปีที่แล้ว +17

    Panie Macieju zazdroszczę wiedzy z której nie ukrywam czerpię garściami😉 czasami mam wrażenie, że jest Pan takim pozytywnym czujnikowo-pomiarowym kosmitą😉 ale szanuje Pana 😉👍samo zaparcie do badań😉ponieważ jak Mesjasz kumulacji energetycznej obdarowywuje Pan swoją pozyskaną wiedzą nas wszystkich😉Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów👍💪🏻👊

  • @mattstolzman
    @mattstolzman 3 ปีที่แล้ว +14

    Ciągle oglądam Pana Macieja, żeby nie dać się nabrać w przyszłości, kiedy będę w końcu stawiał swój dom

  • @mariuszelloxpx
    @mariuszelloxpx 3 ปีที่แล้ว +10

    Łapa w górę dla Pana Macieja 😅

  • @justynapolakowska2505
    @justynapolakowska2505 2 ปีที่แล้ว +1

    Również przez dłuższy czas zastanawiałam się nad tym rozwiązaniem. Szczególnie, że mam ogromną ścianę 5 metrową od strony południowej. Teraz już wiem, że to jest świetny pomysł. Dziękuję za filmik 😘

  • @tomgit
    @tomgit 2 ปีที่แล้ว +1

    P. Macieju gratuluję wiedzy i przede wszystkim chęci dzielenia się nią. Pozdrawiam serdecznie.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 ปีที่แล้ว +1

      Staram się podzielić wiedzą, ale twardogłowych i mieszających wielu, choć można mieć zawsze swoje odmienne zdanie, ale takich osób niewiele. pozdrawiam

  • @atatu4551
    @atatu4551 3 ปีที่แล้ว +2

    Pozdro dla Pana nakręconego pozytywnie, świeże spojrzenie na temat kwadratów. Kilowatów darmowej energii w nowym roku.

  • @grzesieke3549
    @grzesieke3549 2 ปีที่แล้ว +1

    Tego potrzebował polski TH-cam. Dzięki

  • @maciejsempinski6306
    @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +4

    coś na temat doboru mojej pompy ciepła - dla budynku z gwc, szczelnego, ocieplonego, z rekuperacją.
    Moja pompa ciepła potrzebuje dostarczenia jej ca 250W energii na godzinę x 24 godz/dobę = 6 kWh tyle prądu do ogrzania obiektu 82,5m2 x 2,8m = 231 m3 kubatury i w domu jest + 22 oC zimą a prąd jest z fotowoltaiki za free.
    Pracy przy tym żadnej, bieżących kosztów żadnych, sąsiedzi i środowisko zadowoleni.
    Nie jestem ekspertem od pomp ciepła, dla pozyskania podstawowej wiedzy, kupiłem internetowo książkę o tytule ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła. Tam prosto i ładnie wyjaśnia.
    Najczęściej inwestorzy budują obiekty które potrzebują mocy grzewczej 40 -60 W/m2 ja osiągam przez 7 lat wynik zapotrzebowania tylko 10,5 W/m2.
    Jeśli ktoś posiada dom 200 m2 i potrzebuje 60W/m2 energii to musi mieć pompę o mocy 12 kW
    200x60= 12, kW i wiele tysięcy m3/godz powietrza przepuścić pompę , im chłodniejszego tym, efekt uzyskania energii COP będzie niższy, aż będzie to działanie bez odzysku energii z przepuszczanego powietrza.
    Ja zbudowałem obiekt 82,5 m2 i potrzebuje 10,5W/m2 energii to muszę mieć pompę o mocy 870 W 82,5x10,5=866W i pompa którą dobrałem potrzebuje do 200m3/godz powietrza, a nie tysiące m3 i w mrozy pompa u mnie otrzymuje energię z ochłodzenia powietrza wentylacji w domu z + 13oC do +2,5 oC , a pompy na zewnątrz otrzymują powietrze -15 oC i ochładzają do ,., efekt uzyskania energii COP będzie niższy.
    Pozdrawiam

  • @abiogaz
    @abiogaz 3 ปีที่แล้ว +6

    Dzień dobry. 13:10 zgadzam się w domu mamy okna i drzwi balkonowe od południa i nagrzewa się całe pomieszczenie, szkoda że ostanio tak mało słońca.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 ปีที่แล้ว +1

      Dzień dobry. Dzięki za komentarz 😉

    • @marekkosz6917
      @marekkosz6917 3 ปีที่แล้ว +1

      Wszystko super okna od południa bajka tylko są dwa aspekty gdy mamy balkon to lepiej żeby był zadaszony żeby woda nie lała się podczas deszczu a gdy jest tylko samo okno to owszem wszystko się fajnie w domu nagrzewa, ale np płowieją firanki meble tak, że wszystko ma swoje plusy i minusy

  • @malgorzatadych1109
    @malgorzatadych1109 2 ปีที่แล้ว +1

    I to jest prawdziwa ekologia. W zgodzie z prawami natury. Brawo Panie Macieju !!!

  • @aniaidominikwasilewscy7024
    @aniaidominikwasilewscy7024 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy fajny filmik i ciekawy temat, miło posłuchać Pana Macieja🙂🤗

  • @aleksandrasidorow5470
    @aleksandrasidorow5470 3 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo fajna miniaturka filmu 👍

  • @Adrian-rs2fx
    @Adrian-rs2fx 3 ปีที่แล้ว

    Potwierdzam wszystko na przykładzie swojego domu👍

  • @bradpittbutcooler5462
    @bradpittbutcooler5462 3 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekave video z tym panem. Czy oprocz tematu ogrzewania tworzycie jaka sekte facetow z kucykami? Filmy super. Slucham w pracy od kilku dni.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 ปีที่แล้ว +5

      Nie tylko z kucykami, są też brodacze 🧔Zastanawiamy się nad warkoczykami dla większej ilości komentarzy 😉

  • @mateuszjak4645
    @mateuszjak4645 3 ปีที่แล้ว +1

    Rolety mają lepsze parametry termiczne bo lepiej chronią przed wiatrem, za to są mniej praktyczne, nie zaleca sie zeby ich nie opuszczac do konca, gdyz slonce swiecace tylko na jakas część okna powoduje ze jego dół jest gorący a góra zimna co po pierwsze powoduje różne odkształcania sie konstrukcji ramy, pod wpływem temeperatury co może powodować krzywienie się a co za tym idzie rozszczelnienie okna a po drugie może powodować nawet pekniecie szyby. Z tego samego powodu raczej nie sprzedaje się okien z ciemną ramą na zewnątrz bo takie lepiej zbierają promienie słoneczne, choć współczesny szał na antracyt troche to zmienił. W żaluzjach można sobie przepuścić np. te 10 czy 20% światła opuszczając ją do samego dołu, wtedy mamy zablokowane rażące słońce bez zamiany pokoju w piwnice.
    Na plus rolet za to są jeszcze lepsze dodatkowa ochrona przed zlodziejem i podglądaczem (lamelki żaluzji łatwo odchylić). Niemniej te wszystkie dodatkowe zalety rolet jak dla mnie to tylko wlasnie dodatek i dlatego żaluzje jednak u mnie wygrywają.

  • @ArekkPL
    @ArekkPL 2 ปีที่แล้ว

    Właśnie jestem na etapie projektu. 38m2 przeszkleń. 75% strona południowa i zachodnia, 25% strona wschodnia. Od północy (wjazd) brak okien.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 ปีที่แล้ว

      38m2 bardzo dużo , stosowane 20 lat temu, proszę zabezpieczyć komfort / przegrzewanie latem/, Dobrze aby zero lub plus energetyczny. Pozdrawiam

    • @ArekkPL
      @ArekkPL 2 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Będą żaluzje fasadowe.

  • @matt635d8
    @matt635d8 3 ปีที่แล้ว +1

    Zbawienne słońce , ja mam tył domu otwarty na południe 18 metrów długiej ściany i tyle samo dachu dlatego założyłem wielkie okna drzwi pełne szyby oraz hs y 3 metrowe . Oprócz tego kolektory solarne na glikol żeby czerpać ze slonca ile się da . :) oraz 3 okna dachowe …. PMaciej mój imiennik haha ja od małolata miałem po całym domu kabelki :) mama krzyczała

  • @michalklinkosz9536
    @michalklinkosz9536 3 ปีที่แล้ว

    Witam.
    Szukam automatycznej kratki wywiewno-nawiewnej "szczelnej" tak by się otwierała i zamykała o określonym przeze mnie czasie. W czasie gdy jest zamknięta była szczelna tzn. nic nie nawiewała czy wywiewala by uzyskać ilość powietrza wymienionego do celów bytowych niwelując straty w wywiewaniu ciepłego powietrza.???
    POMÓŻCIE.

  • @paul_rest
    @paul_rest ปีที่แล้ว

    Czy możecie zrobić film jak taki dom sprawuje się w lecie? Takie rozwiązanie to super sprawa na okres zimny ale czy przypadkiem w czasie gdy mamy wysokie temperatury trzeba pilnować, żeby nie doszło do zbytniego przegrzania? Chodzi mi głównie oto, że w dzień przy zasłoniętych oknach jest ciemno jak w piwnicy, a w nocy kiedy to ciepło wypromieniowuje nie da się spać.

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 11 หลายเดือนก่อน

      Tłumaczył przecież, że latem słońce jest wyżej i wchodzi tylko kilka cm w pomieszczenie, więc nie ma co odpromieniować. Dodatkowo jak okno przysłoni się roletą, to mamy maksymalnie ograniczone wnikanie ciepła.

  • @davidopara
    @davidopara 2 ปีที่แล้ว

    Co Pan powie o solarach powietrznych?

  • @dd-rh9pt
    @dd-rh9pt 3 ปีที่แล้ว +2

    Ale chwila, moment! A w pochmurne zimowe dni, których jest więcej, te dwuszybowe, słabe izolazyjnie okna wypromieniowują, "tracą" cały czas energię cieplną na zewnątrz. A podczas letnich upałów przez takie okna nagrzewa się niepotrzebnie wnętrze.
    Czyli większość czasu działają dokładnie w drugą stronę, jak tu na filmie.
    To jaki w końcu jest bilans energetyczny? Okazuje się, że przez takie okna więcej tracimy, niż zyskujemy 😁

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว

      Właśnie tak to jest jak piszesz imienniku, Przez cały w okresie zimowym okna "tracą" cały czas energię cieplną , a cały okres letni przegrzewają obiekt Gdybyś porównał współczynnik okna tego na filmie i ściny z 30 cm izolacji to wsp. U to strata energii z budynku okno U=0,7 jest odpowiedzialne za 7 x większe straty niż ściana U=0,1 A więc różnica 700 % Pozdrawiam

    • @katmai7777
      @katmai7777 3 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Panie Macieju odradza Pan izolację termiczną styropianem. Z czego są zatem ściany Pana domu i jak izolowane? Aby uzyskać maksymalną akumulację cieplną i zachować szczelność?

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 3 ปีที่แล้ว +1

      @@katmai7777 Niezrozumienie, izolacja ściany od ściany zewnętrznej to moim zdaniem styropian jeśli można 30 cm grafit a od środka ściana z najcięższego wagowo materiału, szczelność i rekuperacja. Finał.

  • @maciejszczepa4691
    @maciejszczepa4691 ปีที่แล้ว

    Ja bym zamontował czarne płytki na podłodze gdzie padają promienie i pomalował bym na czarno ścianę na przeciwko gdzie padają promienie słoneczne ( ) w okresie zimowym energia słoneczna była by skumulowana

  • @marcinwok3568
    @marcinwok3568 2 ปีที่แล้ว +1

    Ja mam pytanko. Co latem jak cały dzień słońce świeci w tę okna? Jak utrzymać niską temperaturę latem w domu?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 ปีที่แล้ว +1

      Zabezpieczać : rolety, żaluzje, zadaszenia, gwc i wprowadzanie do obiektu np. powietrza +20 C a nie np. + 35 C
      pozdrawiam

  • @maciejszczepa4691
    @maciejszczepa4691 ปีที่แล้ว

    Gdy ktoś nie rozumie domu pasywnego niech stanie w ciepłym płaszczu z zimową czapą na głowę ale w butach be podeszwy ( gdy wokoło niego jest mróz minus 10 )

  • @petermiami7811
    @petermiami7811 2 ปีที่แล้ว

    Witam, szukałem odpowiedzi w sieci na temat zjawiska jakie zachodzi w wymienniku jednostki wentylacyjnej, otóż czy jest ktokolwiek w stanie wyjaśnić w jaki sposób powietrze ciepłe oddaje przez membranę w wymienniku praktycznie całą energię cieplną jaką ze sobą niesie do powietrz zimnego ogrzewając je. Tak kombinuję, zapewne błędnie, że dwie temperatury dążą do wyrównania raczej a nie do wymiany ładunku ciepła pomiędzy sobą.
    Za proste wyjaśnienie będę wdzięczny, dodam że planuję jednostkę reQnet w swoim budynku.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 ปีที่แล้ว +1

      nawiew świeżego powietrza przechodzi przez gwc dalej do rekuperatora - temperatury powietrza -
      wczoraj -16 na zewnątrz, a za gwc +9, i do reku jako świeże powietrze, Reku pobiera z domu +21,5 zużyte powietrze i podgrzewa +9 do +20,2, a pobrane +21,5 schłodziło się do +12,5 podgrzewając +9 do +20,2 , i z tego powietrza PC przy 250W energii wytwarza 750W energii w postaci ciepłej wody która powietrze 20,2 podgrzewa w nagrzewnicy do +31,8
      i anemostatem rzuca do pokoi i tam będzie +21,5.
      Pompa usuwa powietrze zużyte które posiada już tylko ca +2,5 oC.
      FAKTY nie obietnice Prawda jest jedna - Kiedyś dom potrzebował na sezon grzewczy 5 - 8 ton węgla,
      dziś u mnie w przeliczeniu na węgiel 175 kg/sezon.
      Czasy się zmieniają 50 lat temu nie mieliśmy kiedyś w domach komputerów, raz innych rozwiązań
      Mój dom pasywny 82m2 , zużywa 10,5 kWh/m2 /rok energii. 82m2 x 10,5 kWh/m2 = 861 kWh/rok.
      I komfort lepszy bez porównania. Dla zrozumienia ile byłoby to popularnego paliwa np. - ekogroszku poniżej : 1T (jedna tona) to 6798 kWh.
      Sprawność pieca np. 70%, spalając 1T otrzymujemy 4 890,9 kWh
      Czyli 1T ogrzałaby 4 890,9 : 861 = 5,7 takich domów / prawie małe osiedle /.
      1000 : 5,7 = 175 kg/sezon ile mniej do wydania przez np 40 lat ?
      Pozdrawiam

    • @petermiami7811
      @petermiami7811 2 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski1554 Panie Macieju dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i za poświęcony czas. Ogladam Pana filmy i z zaciekawieniem notuję informacje. Pozdrawiam serdecznie.

    • @petermiami7811
      @petermiami7811 2 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski1554 Panie Macieju mam jeszcze jedno zagadnienie na temat którego ciężko znaleźć odpowiedź, wszędzie tylko słyszę że tak to po prostu działa. Prawdopodobnie odpowiada za to jakieś zjawisko którego nie zauważam, otóż.
      W wielu filmach podawany jest przykład:
      powietrze z czerpni -5st.
      powietrze usuwane 16st.
      powietrze zużyte na wyrzutni 1st.
      powietrze nawiewane 15st.
      I w takim przykładzie poszukuję mechanizmu oddania całej i więcej energii cieplnej z powietrza ogrzanego do powietrza zaczerpniętego ( -5 ).
      Analizowałem sobie na chłopski rozum matematycznie wartości temperatur i nie bardzo mi się to zgadza, producent takiego urządzenia ponadto nie używa żadnych grzałek.
      Powietrze usuwane jeżeli nawet odda całe swoje ciepło schładzając się do 0st. nie jest w stanie ogrzać powietrza z czerpni do 15st.
      -5 + 16 = 11
      Na moją prosta logikę nawet zawzięte ciepłe powietrze nie oddaje całej niesionej w sobie energii lecz będzie dążyć do wyrównania temperatury dwóch skrajnych wartości i wówczas powstaje wynik ok 5st na nawiewie.
      Gdzieś prawdopodobnie popełniam błąd myślowy i szukam odpowiedzi.
      Pan jako jedyny odpowiedział na moje pytanie i potwierdziła zasadę działania swojej instalacji, która dla mnie jest imponująca, jednak nie mogę się uporać ze zjawiskiem jakie zachodzi w wymienniku a sprawia ono wrażenie jak w przypadku pracy pompy ciepła ( sprężanie gazu ).
      Jeżeli znajdzie Pan czas i opisze po krótce zjawisko przekazania energii między strumieniami powietrza jak i oddawanie całości energii doprowadzając do wychłodzenia powietrza na wyrzutni to będę niezmiernie wdzięczny.
      Takiej informacji nie znalazłem dosłownie NIGDZIE i na ŻADNYM filmie. Zakładam że pomijam coś niezmiernie istotnego w procesie zachodzącym w wymienniku.
      Pozdrawiam i z góry dziękuję za ewentualne wyjaśnienie.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 ปีที่แล้ว +1

      @@petermiami7811 Dokładnie dnia 25.12.2021
      -16 na zewnątrz, a za gwc +9, i do reku trafia jako świeże powietrze,
      Reku pobiera z domu +21,5 zużyte powietrze i podgrzewa świeże
      wprowadzone +9 do temperatury +20,2,
      a pobrane z domu +21,5 schłodziło się do +12,5
      podczas podgrzewania +9 do +20,2
      schłodzone zużyte powietrze +12,5
      trafia do PC i przy 250W energii wytwarza 750W energii
      w postaci ciepłej wody która,
      powietrze 20,2 podgrzewa w nagrzewnicy do +31,8
      i anemostatem rzuca do pokoi
      i tam dostawa +31,8 powoduję, że w domu będzie +21,5. oC
      Pompa usuwa powietrze zużyte które posiada już tylko ca +2,5 oC.
      sprawność =/ 20,2 - 9/ : / 21,5 - 9/ = 90 %
      FAKTY nie obietnice
      Mój dom pasywny 82m2 , zużywa 10,5 kWh/m2 /rok energii. 82m2 x 10,5 kWh/m2 = 861 kWh/rok.
      I komfort lepszy bez porównania. Dla zrozumienia ile byłoby to popularnego paliwa np. - ekogroszku poniżej : 1T (jedna tona) to 6798 kWh.
      Sprawność pieca np. 70%, spalając 1T otrzymujemy 4 890,9 kWh
      Czyli 1T ogrzałaby 4 890,9 : 861 = 5,7 takich domów / prawie małe osiedle /.
      1000 : 5,7 = 175 kg/sezon ile mniej do wydania przez np 40 lat ?

  • @jasiu8301
    @jasiu8301 3 ปีที่แล้ว

    "Ale kij ma dwa końce" - jak wychłodzimy elementy betonowe to później musimy opowiednio dużo wydatkować energii na jego podgrzanie . Koniec końców wyjdzie na to samo. Beton ma dużą pojemnośc cieplną ale z drugiej strony dobrą przewodność cieplną co nie jest korzystnene. Kluczowa jest szczelnośc domu i jego sumaryczny współcznnik przewodzenia ciepła niezaleznie od tego czy jest betonowy czy styropianowy.

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 3 ปีที่แล้ว

      Inaczej jest w domach pasywnych, potrzeba jest ogromna akumulacyjność skorupy, aby stanowiła magazyn dla każdej chwilowej dostawy energii bez typowego ogrzewania. Pozdrawiam

    • @mirosawgrotek5577
      @mirosawgrotek5577 3 ปีที่แล้ว

      .... .

  • @Van_Tage
    @Van_Tage 3 ปีที่แล้ว

    Pytanie do p. Macieja. Fragment 8:00 nagrania. Ma Pan skumulowane 600 kWh energii, ale żeby je odebrać musiałby Pan schłodzić budynek o 20 stopni, a wiemy, że w normalnych warunkach nigdy to nie nastąpi. Jaka jest więc faktyczna użyteczność tej energii?

    • @mateuszjak4645
      @mateuszjak4645 3 ปีที่แล้ว +1

      Taka ze budynek jest w dzien na tyle dużą baterią ciepła ze po naładowaniu starcza to na noc, dzięki temu pompa ciepła sie nudzi.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +2

      Vantage , tak już zauważył Mateusz Ja zamierzałem zwrócić uwagę na forum,
      że budynek jest dużą baterią ciepła, a to ogromna zaleta,
      bo gdyby tak nie było ,
      to duże szyby dające 32 oC ogrzały by powietrze w pomieszczeniu np. do 27 oC
      i wentylacja w październiku wyrzuciłaby energię schładzając pomieszczenie .
      Akumulacja jednak zmagazynowała cenną energię i ograniczyła nasze koszty.
      Wiele takich dni to wiele zysków solarnych. Ziarnko do ziarnka a dom jest nisko enegetyczny. Pozdrawiam

    • @Van_Tage
      @Van_Tage 3 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Dziękuję za odpowiedź.

  • @piotrjasielski
    @piotrjasielski 3 ปีที่แล้ว +1

    Mam taki pomysł aby zbudować w domu mały basen (jakieś 3x2m) który byłby ogrzewany słońcem (kolektory lub po prostu czarna blacha za szybą). Zakładam, że zimowe dni słoneczne pozwolą zakumulować tyle energii w masie termalnej wody, że wystarczy ona na dogrzanie dużej części domu nawet w dni pochmurne.
    Chciałbym spytać co pan Maciej by myślał o takiej koncepcji jak również czy ma opinię na temat technologii rammed earth, która również pozwala stworzyć sporą masę termalną w domu ( i podobno niektóre takie domy nie wymagają wcale ogrzewania).

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว

      Proszę zbudować , nie efektywne rozwiązanie, ma Pan w ziemi nieograniczony magazyn energii słonecznej magazynem jest również ciężki materiał ścian i posadzki Pozdrawiam

    • @piotrjasielski
      @piotrjasielski 3 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Dziękuję za odpowiedź. Czy aby na pewno nieefektywne? Woda nagrzewa się dużo szybciej niż beton i może też zmagazynować więcej energii i szybciej ją oddać. Zakładam, że pokoje sąsiadujące z basenem na obu piętrach nie będą wymagały żadnego ogrzewania przez całą zimę. Aby uzyskać taki efekt materiałem stałym trzeba by zrobić bardzo masywne ściany a to też dodatkowy koszt. Sam chciałbym część ścian zrobić z ubitej ziemi (rammed earth) ale też część z keramzytu ze względu na cenę i izolację. Liczę, że tym sposobem zaoszczędzę również na pompie ciepła gdyż nie będzie potrzebna i wystarczy GWC plus rekuperator. Przy okazji będzie basen do pływania z darmową ciepłą wodą przez cały rok. Pozdrawiam.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrjasielski W 1 m3 wody można na 1 oC zmagazynować 1,16 Kw energii a dom potrzebuje na ogrzewanie np. 50W x 120m,2= 6 Kw x 24 godz= 144 kW/dobę i podaj ile wody i jak ją nagrzejesz jak ogrzejesz jak rozprowadzisz ?

    • @piotrjasielski
      @piotrjasielski 3 ปีที่แล้ว +1

      @@maciejsempinski6306 Dom byłby mniejszy, poniżej 100m2. Objętość wody to ok 10m3 plus masa termalna niektórych ścian oraz wylewki. Ogrzewanie kolektorem lub po prostu poprzez pompowanie wody przez czarną blachę za szybą. Dyfuzja cieplna odbywałaby się poprzez promieniowanie oraz transfer ścianami i podłogami na podobnej zasadzie jak w Pana domu posadzka i ściany w zimie na prezentowanym filmie. Ewentualnie można wbudować rury rozprowadzające nieco ciepło. Dom byłby pasywny, bez okien na północy czy zachodzie. Wietrzenie za pomocą GWC + rekuperator. Nie potrafię dobrze tego wyliczyć, dlatego też chciałbym zasięgnąć opinii i wiedzy.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +1

      @@piotrjasielski Człowieku dom ciężkiego materiału to 0,665 Kw x 50 m3 x 20 oC = 665 kW i dodać
      1,16 x10 m3 = 11,6 kW po dogrzaniu o 1 oC rewelacja . Pozdrawiam

  • @rado1769
    @rado1769 2 ปีที่แล้ว

    Czy mozna wybudowac taki dom z piwnica

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 ปีที่แล้ว

      Wszystko można, tylko to inna bajka. Pozdrawiam

    • @rado1769
      @rado1769 2 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski1554 polecil by pan kogos kto wykonal by taki projekt albo jakis dostep do gotowego projektu by zobaczyc jak tom jest wykonany

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 2 ปีที่แล้ว

      @@rado1769 Katarzyna Jarocka
      PASS Doradztwo Energetyczne,
      może w tym temacie ma większą wiedzę, od mojej i podpowie. Pozdrawiam

  • @p74_
    @p74_ 3 ปีที่แล้ว

    Co zrobić z domem z lat 70-80 co tu zrobić ?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว

      Szczelność, ocieplenie, wentylacja to kolejność ważności ubytków energii

    • @p74_
      @p74_ 3 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 Ociepliłem dach 10 cm styropian ściany też 10 cm styropian wymieniłem okna na plastyki musze ocieplić jeszcze fundamenty a jak mam podejść do wentylacji w takim domu ?

  • @GiegX
    @GiegX ปีที่แล้ว

    Bardzo ładny materiał, jednak brakuje tu kilku informacji. Przede wszystkim nie wiemy jak pan Maciej wymienia powietrze, a jak wiemy rekuperacja ma pewną sprawność, i nigdy nie odzyska nawet 90% energii. Skoro u pana Macieja takie niezbyt wielkie okno potrafi dać aż tyle energii, dlaczego w budynkach z większymi oknami nie ma takiego dobrego efektu? (chyba że filtry przeciw UV na szybie niweczą sprawę) Zakumulowana energia w okresie jesiennym, np listopad nie może wystarczyć na więcej niż jeden dzień, tu też są prawa fizyki zatem czas ładowania tej energii powinien być taki sam jak czas oddawania jej. No nic, film i tak mi się podoba, choć u mnie w domu przy dużych oknach takiego efektu nie mam szkoda... Pozdrawiam

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 ปีที่แล้ว

      Rekuperator u mnie potrafi dać odzysk 90 - 96 %,
      GWC wprowadza do obiektu temp zimą przy temp. zewnętrznej - 16 oC nie taką temp a + 8 oC
      a latem przy temp. zewnętrznej + 36 0C + 16 oC . ale okna winny być osłoniete żaluzjami.
      Duże okna powinny być stosowane z dużym rozsądkiem, względem stron świata i bez zawyżania.

  • @Roozdymek
    @Roozdymek 3 ปีที่แล้ว +1

    Toż to trzeba opatentować, nic nie trzeba robić a w domu ciepło, że ja na to nie wpadłem, ale zaraz, mam w domu podobny magazyn na gromadzenie energii, ale jak przestaje palić w piecu tona drógi dzień zimno.

  • @grzegorzw1632
    @grzegorzw1632 3 ปีที่แล้ว

    Do 35% zapotrzebowania (źródło Murator) na siepło można uzyskać rocznie, czyli wszystko się zgadza 😄.

  • @PrawostronnyMarek
    @PrawostronnyMarek 3 ปีที่แล้ว

    Czy mówiąc o "domach ze styropianu" myśli Pan o technologiach typu Izodom2000 ? Tam stawia stawia się dom ze styropianowych pustaków ale potem wypełnia się go betonem który stanowi rdzeń ściany - taka ściana ma chyba sporą akumulacyjność cieplną?

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +5

      taka ściana ma złą akumulacyjność cieplną Ciepłe powietrze czy promienie słońca odcięte są absolutnie od możliwości akumulowania energii w betonie.

    • @PrawostronnyMarek
      @PrawostronnyMarek 3 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 dziękuję za odpowiedź

    • @majesticarea1721
      @majesticarea1721 3 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 to są termosy , nie wspominając o cyrkulacji wilgoci w wnętrzach .

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +1

      @@majesticarea1721 Wilgoć akumuluje tylko higroskopijny materiał, tynk w tych obiektach pomoże, ale czy zastąpi ?

    • @majesticarea1721
      @majesticarea1721 3 ปีที่แล้ว

      @@maciejsempinski6306 tynk ? tynki gipsowe i podobne to martwa materia , gruntowania, kleje ,tapety ,farba, zero tam natury , widziałem domy eco , po krótkim okresie użytkowania wystąpiły problemy z wilgocią dom solidnie ogrzewany i wietrzony itp sprawy poszło to w kierunku zbyt niskiej wilgotności , ale efekty są też odwrotne w takich domach oczywiscie nadmiar wilgoci brak wymiany powietrza wszystko hermetyczne itp . jest też problem z użytkowaniem ile osób użytkuje taki dom , intensywność życiowa tych ludzi , wydaje się to nie istotne z pozoru ale tak nie jest .

  • @MhUser
    @MhUser 2 ปีที่แล้ว

    akumulacja ciepła ładnie wytłumaczona; szkoda, że w większości przypadków nikt nie wyciąga z tego wniosków i do ogrzewania domów pasywnych stosuje się technologie przeznaczone do zwykłych domów z dużymi stratami i/lub brakiem akumulacji; robione są drogie instalacje typu pompy ciepła i inne kotły + podłogówka za kilkadziesiąt tysięcy złotych, instalacje przeznaczone do ciągłego grzania naprawiające niejako błędy projektowe i wykonawcze (mamy mostek, nie ma problemu - zagęścimy rurki, damy dodatkową pętlę a sterownik będzie pchał ciepło non stop; użytkownik nie poczuje różnicy) w pasywnym domu można zrobić (tanie) ogrzewanie niecentralne i grzać raz na jakiś czas (tak jak słońce właśnie); ja ogrzewam swój dom piecem niecentralnie, rozpalam aktualnie co 2-3 dni 5-7 polanami drewna (zwykle 7-12kg) - temperatura w domu jest stabilna i równomierna

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 ปีที่แล้ว +1

      Właśnie tak jest jak Pan pisze, a więc akumulacja, bardzo ważna szczególnie dla zysków dodatkowych i niespodziewanych, których jest wiele, dalej szczelność, ocieplenie, rekuperacja, to nie produkcja energii, a tylko jej wspaniała ochrona. Po ochronie to tylko potrzeba niewielkiego dogrzewania budynku, albo nie. Ogrzewanie to już lekarstwo dla budynku, a lekarstwo podaje się choremu pacjentowi. Róbmy najpierw wszystko aby zarówno : pacjent jak i Budynek był zdrowy i nie potrzebował lekarstwa, a jeśli już, to potrzebował tylko w minimalnej ilości. Pozdrawiam

  • @mateuszjak4645
    @mateuszjak4645 3 ปีที่แล้ว +1

    Jakby Pan Maciej potestował jeszcze rekuperator wody to byłoby fajnie :). Są takie urządzenia na alledrogo. Jakby takie podpiąć pod odplyw prysznica zeby przekazywal to cieplo do wody zanim ta wejdzie do zbiornika CWU to moznaby sporo ów ciepła z CWU odzyskać.

    • @krzysztoflibuszowski5168
      @krzysztoflibuszowski5168 3 ปีที่แล้ว

      To nigdy się nie zwróci, może za 100 lat

    • @mateuszjak4645
      @mateuszjak4645 3 ปีที่แล้ว

      @@krzysztoflibuszowski5168 widze ze powazne wyliczenia oparte na danych zaczerpniętych z IDZD zostały tutaj poczynione.

    • @mrngwozdz
      @mrngwozdz 2 ปีที่แล้ว

      @@mateuszjak4645 No bo generalnie to się nie zwraca, może po 20 latach. Ale ma to inny plus warty uwagi, czyli zmniejszenie zużycia wody cieplej przez co nie trzeba długo czekać aż nagrzeje się zbiornik

    • @mateuszjak4645
      @mateuszjak4645 2 ปีที่แล้ว

      @@mrngwozdz najpierw polecałbym jakiś kurs czytania, może Ci sie zwróci po 20 czy 100 latach. Nigdy nie pisałem o cyrkulacji.

    • @mrngwozdz
      @mrngwozdz 2 ปีที่แล้ว

      @@mateuszjak4645 jakiej cyrkulacji, obrażasz innych a sam wyciągasz jakieś z dupy wnioski. Nic nie pisałem o cyrkulacji. Rekuperacja wody pozwala ci zużyć mniej C.W.U. w zbiorniku ponieważ miesza się już z wstępnie podgrzana zimna woda z sieci. Gdzie tu mowa o jakiejś cyrkulacji?

  • @maciejsempinski1554
    @maciejsempinski1554 3 ปีที่แล้ว +1

    Kalkulacja Przyjmijmy cenę prądu 1 z/kWh a wiemy, że cena będzie systematycznie ciągle wzrastać i będzie to 2 zł 3 zł i więcej .
    Mój dom rocznie potrzebuje na wszystko 3600 kWh/rok energii w tym na ogrzewanie potrzebuje 866 kWh/rok
    Inne domy na ogrzewanie potrzebują od 3 do 10 razy i więcej energii i wszystko jest zgodne z normą ale już nie z kosztami użytkowania , to będzie mocno różnie .
    Policzmy gdy w moim domu nie ma fotowoltaiki to rachunek wyniósłby 3600 x 1 =3600 zł/rok 25 lat x 3600= 90 000 zł
    dom zużywa 10,5 kWh/m2/rok
    Inny dom będzie zużywał np. 105 kWh/m2/rok / 90- 120 zużywają/ czyli 10 x więcej a więc będzie to 900 000 zł
    a jak prąd będzie kosztował 3 zł za 1 kwh będzie to 2 700 000 zł prawie 3 mln zł.
    Pozdrawiam

  • @dariuszpiskof.h.udarexklim1225
    @dariuszpiskof.h.udarexklim1225 2 ปีที่แล้ว +1

    Zadna Ameryka nie została odkryta w tym materiale wiadomo od dawna ze pomieszczenia od strony południowej nagrzewaja się zdecydowanie lepiej a strona pulnocna jest bardziej chłodna. Jednak nie zawsze człowiek wytrzyma jak mu słońce świeci po pokoju a już na pewno w salonie gdzie jest jakiś telewizor . Więc patrząc z tej perspektywy nie zbyt ciekawy pomysł i jeszcze jedno ile mamy takich dni w roku gdzie jest słonecznie mowa tu o zimie .

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 2 ปีที่แล้ว +1

      Tu nie miała być odkryta Ameryka, tylko przekaz, że odpowiednie usytuowany dom względem świata , szczelny, ocieplony i z wentylacją, rekuperacją i gwc oraz 12 paneli fotowoltaiki to 0 zero kosztów na energię przez pokolenie.
      jeśli tak Pan ma OK , gratuluję bo tak mam,
      jeśli Pan tak nie ma to może się przyda żeby mieć. Pozdrawiam

  • @slawekwrz
    @slawekwrz 3 ปีที่แล้ว

    Czyli...

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 3 ปีที่แล้ว

      A A tekst A A wygląda na jąkanie , ludzie to mają i należy to uszanować i nie naśmiewać się z tego przyzwoita kultura i rozsądek, ale nie wszstcy go mają, a szkoda A A. Pozdrawiam

  • @barbarakrawczyk3248
    @barbarakrawczyk3248 3 ปีที่แล้ว +1

    Zróbcie film z panem Maciejem i np. AGałęski EKSPERT BUDOWLANY 24 - myślę , że wyjdzie ciekawy odcinek, bo pan Andrzej to doświadczony ekspert

  • @kristomen
    @kristomen 3 ปีที่แล้ว +2

    Jeszcze 30 lat minie nim ludzie zrozumieją co ten Pan opowiada. Niestety ale pompy, PV nas nie uchronią od kosztów ogrzewania. A widać, po swoim Domie i Pana Macieja, że dom pasywny to nie wydatek 2x względem standardowego podejścia budowy domu. Dziś koszty wychodzą podobnie maks 30%. Tylko trzeba z kilku zbędnych rzeczy zrezygnować.
    Wystarczy zbudować dom bez kominów, kominków, a i nawet zrezygnować z z drogich montażu pompy ciepła czy gazu na rzecz samego prądu. Zamiast gazu/pompy lepiej dać GWC + reku + grzałkę na CO.
    Szkoda, że stare domy i defakto nowe nie da się wiele już zrobić. Bo np. GGWC (glikolowe gruntowy wymiennik ciepła ) poza obrysem domu daje średnie a raczej słabe wartości dla podgrzania powietrza w czerpni (w zimie glikol z wymiennika poziomego na głębokości 1.5m - 2m daje 4 - 5 stopni) A latem potrafi nagrzać się do 19stopni. Wartości rzeczywiste znalezione z jednych z filmów z kanału w youtube (PROinstal - nowoczesne systemy dla domu - Podsumowanie roku - ogrzewanie pompą ciepła)
    GWC jest mocno uzależnione od warunków jakie mamy na działce (wysokość wód). Jeśli wysokie to nie założymy jak ten co Pan Maciej posiada. Można wtedy tylko szczelny rurowy. Ale jeśli jest ok to potem problem jak doprowadzić, GWC do czerpni która jest 3 metry nad ziemią już postawionym domie. Zawsze rura GWC wychodzi wew domu aby nie było strat. A do tego koszt np. system PRovent GWC dla 600m3 trzeba liczyć się z 20 000zł i miejsce w ogrodzie.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +3

      Rekuperator np, dnia 25.12.2021 zasysał powietrze -15 oC i gwc za darmo ogrzało z -15 do +9 oC
      czyli w tym elemencie nastąpiło darmowe ogrzanie o 24 oC,
      Reku pobiera z domu +21,5 zużyte powietrze i podgrzewa nim powietrze świeże z +9 do +20,2
      a pobrane +21,5 schłodziło się do +12,5 podgrzewając +9 do +20,2 ,
      i z tego powietrza odpadowego +12,5 PC przy użyciu 250W energii z ZE wytwarza 750W energii
      w postaci ciepłej wody, która powietrze 20,2 podgrzewa w nagrzewnicy do +31,8 i anemostatem rzuca do pokoi i tam będzie, utrzymuje się +21,5. o wilgotności 35- 45 % - pomiary
      Mój dom pasywny 82m2 , zużywa 10,5 kWh/m2 /rok energii. 82m2 x 10,5 kWh/m2 = 861 kWh/rok
      Dla zrozumienia ile byłoby to popularnego paliwa np. - ekogroszku poniżej :
      1T (jedna tona) to 6798 kWh. Sprawność pieca np. 70%, spalając 1T otrzymujemy 4 890,9 kWh
      Czyli 1T ogrzałaby 4 890,9 : 861 = 5,7 takich domów / prawie małe osiedle /.
      To odpowiada zużyciu tylko 175kg/rok ekogroszku a nie wielu ton paliwa. lub 6 kWh/dobę
      Moim zdaniem warto poprawiać efektywności swoich domów, mieszkań .
      Fotowoltaika i zero kosztów na energię na wszystko

    • @ukaszpawowski1344
      @ukaszpawowski1344 3 ปีที่แล้ว

      Gratuluję. Co jest kluczem w Pańskiej ocenie do takiej mocnej redukcji zużycia energii. Czy dom jest postawiony na izolowanej płycie fundamentowej? Sam wybudowałem dom energooszczędny o powierzchni użytkowej 136m2 plus podwójny garaż ale u mnie pompa ciepła w ciągu roku bierze 4000kwh.

    • @kristomen
      @kristomen 3 ปีที่แล้ว

      @@ukaszpawowski1344 Kluczowe jest szczelność domu. Dlatego Pan Maciej nie ma rolet z skrzynką od wew domu. Przez takie rolety (nastawne nad oknem) przelatuje powietrze a skrzynka też wyziębia pokój. Montować rolety, które skrzynki mają wywalone na zew.
      Budować dom z silki który mocno akumuluje. Ale też najbardziej tłumi dźwięki z ulicy. W sumie wszystko Pan Maciej ładnie tłumaczy. Także z jakiego najlepiej materiał budować. Także obejrzeć kilka filmów i będziesz wiedział wszystko co potrzeba.
      Gdybym budował to jednak położył instalacje grzewczą wodną (podłogowe i ścienne). Ale nie instalował bym pompy czy gazu tylko prądem grzał. A jeśli by za dużo prądu szło to następnym roku doinstalował pompę. Tylko wcześniej przygotować instalacje pod montaż takiej pompy.

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +2

      @@ukaszpawowski1344 Tak to jest gdyby projektant i wykonawca miał taką wiedzę jak ja mam dziś to może na całkowite bytowanie przez rok starczyłoby 4000kwh. tej energii. Ja 10 temu też takiej wiedzy i żadnego doświadczenia nie miałem, dziś dzielę się prawdą, aby użytkownicy nie dawali sobie wciskać poglądy nieprawdziwe. Korzystajcie Państwo z doświadczeń popartych pomiarami a nie wyobrażeniami. Pozdrawiam

    • @ukaszpawowski1344
      @ukaszpawowski1344 3 ปีที่แล้ว

      @@kristomen Wiesz ja zacząłem to przeliczać i przyjalem ze przy zapotrzebowaniu na 2000kwh energii wystarczył by mi bufor wielkości 30 000 litrów, który zrobił bym z płyty warstwowej w wykopie ziemnym.
      W lecie kilka kolektorów słonecznych, wygrzać zawartość a w zimie pompka obiegowa i heja. Dawno temu czytałem na forum muratora o takich pomysłach ale raczej z cysterna kolejowa, z tym, że nie bardzo ludzie mieli pomysł jak to izolować. Płyta nie dość ze ma super lambdę to i wystarczająco sztywna jest, całość tylko uszczelnić epdm-em albo folia i będzie. Bez zmartwień o ogrzewanie do końca życia. Gdyby nie to ze mam pompę gruntową to bym kolo domu takie zrobił.

  • @maciejszczepa4691
    @maciejszczepa4691 ปีที่แล้ว

    Czarne świece postawione w pomieszczeniu na parapecie zimą przy minus 10 celciusza na dworze ( stopiły się ) fakty z życia

  • @chelioschristmass
    @chelioschristmass 3 ปีที่แล้ว +1

    Paranoja...

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  3 ปีที่แล้ว +4

      Możesz rozwinąć swoją myśl? 🤔

    • @mariuszelloxpx
      @mariuszelloxpx 3 ปีที่แล้ว +3

      Mnie się tam pomysły Pana Macieja podobają 😆

    • @maciejsempinski6306
      @maciejsempinski6306 3 ปีที่แล้ว +3

      chelios christmas wiedź że Paranoja. to czytaj w wikipedia
      poczucie lęku lub strachu przed mniej lub bardziej realnym zagrożeniem, prześladowaniem bądź konspiracją,
      czy naprawdę pomiary dla Ciebie są poczuciem lęku lub strachu zagrożeniem , wyluzuj