Lech Wałęsa. Wielki powrót. Część II rozmowy z prof. Andrzejem Friszke
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 3 ธ.ค. 2024
- Lech Wałęsa pozostał niekwestionowanym liderem związku pomimo jego rozwiązania przez władze. W 1987 r. stanął na czele Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Dzięki jego autorytetowi wygaszono falę strajków w 1988 r. Otworzyło to drogę do rozmów z władzami, których finałem były obrady okrągłego stołu, a następnie wybory kontraktowe. Ku zaskoczeniu zarówno strony rządowej i solidarnościowej pierwsza tura przyniosła jednoznaczne zwycięstwo kandydatom Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Niewątpliwie kluczem do sukcesu były plakaty reklamujące kandydatów w towarzystwie samego Lecha Wałęsy.
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy z prof. dr. hab. Andrzejem Friszke z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, badaczem dziejów „Solidarności”.
#historiabezkitu
Zapraszamy do wsparcia naszej działalności poprzez serwisy:
Patronite.pl/historiabezkitu.pl czy
Buycoffee.to/historiabezkitu
Zajrzyjcie również na naszą stronę internetową: historiabezkit...
oraz serwisy podcastowe:
Spotify: Historia BEZ KITU
Apple Podcats: Historia BEZ KITU
Pamiętam tą debatę Lecha Wałęsy i Alfreda Miodowicza i rzeczywiście Midowicz wypadł fatalnie. Wiadomo było, że reprezentuje skompromitowaną władzę, to już było widać rychły koniec PRL. Bardzo dobry wywiad z Panem Profesorem
Dziękuję za wartościowe treści
Wartościowe treści ?Wybielanie Bolka to są wartościowe treści ?
@@jandrzewiecki9427 ale mi teraz głupio... Zaraz wezmę gumkę i wymażę mój ignorancki komentarz. Przepraszam wszystkich, a Ciebie w szczególności...
Pisowskie kundle cicho@@jandrzewiecki9427
za stek klamstw
Dziękuję
1:10:10 Kwaśniewski to akurat kandydował na senatora w 1989 roku. I nie był wybrany.
Mogę się mylić ale to Gromyko
oznajmił na konferencji w Wiedniu
,że kraje socjalistyczne mogą
Iść własną drogą.
Możesz się mylić...
Panie Profesorze... Aż prosi się o przedstawienie sylwetki, niedawno zmarłego w wieku 92 lat, Leszka Moczulskiego. Coś za szybko o nim zapomnieliśmy a szkoda. Pomimo głebokiej kontrowersyjności i szerokich różnic w jego ocenie tej postaci, warto o niej mówić i pamiętać.
Ostatnio prof. Dudek zrobił dość obszerne materiały m. in. o Moczulskim.
@@jacekfiluterny4456 A to zwracam honor. Umknęło mi, ale nadrobię to...
Jak to powiedział Moczulski, PZPR - Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji
Pocałunek śmierci wałęsa poparł kamalę 😂😂😂😂
"Bolek" nie wrócił, bo nigdy nie odchodził.
Dobrze by było, żebyś ty odszedł z takimi ,,cennymi,, uwagami...
@@janpanufnik1705 =dureń ..
@@janpanufnik1705 ciemniaku
@@chriswalken994 Jaśnieoświecony
@@jandrzewiecki9427 =geniusz
Pan Wałęsa wykonał swoją misję w której własnego rozumu nie miał potrzeby używać wszystko było dokładnie przygotowane władza została przekazana pokojowo to była mądra decyzja dla naszego narodu .
ze tacy ciemni ludzia zyja jeszcze jak ty
Tak zacznij myśleć.
W/g Pana Redaktora cały przemysł w 1989 roku był niewiele wart ? A zakłady Diora, Tonsil ?? Czy nie było to raczej "wrogie przejęcie" ???
Był niewiele wart
@@jezalb2710 Ano.... Tak. Był niewiele wart. A wyeksponowanie ,,Diory,, i ,,Tonsilu,, jako ,,przemysłu,, coś wartego, to jakiś żart...
byl starym postsowieckim trupem gdzie czolowe produkty mogly by uchodzic za srednie lub slabe na zachodzie
Masz rację ,skoro nasz przemysł był nic nie wart to dlaczego zachód tak szybko rwał się do kupna i likwidacji owego przemysłu ?
@@Xneutrone😅😅
A dlaczego nie zrobiono tego co w Chinach komunizm jako ustrój z gospodarką rynkową ?
Nie. Dziękuję
Próbowano urealnić ceny, skończyło się strajkami majowymi i władza się wycofała
Był taki pomysł, ale w Polsce w przeciwieństwie do Chin partia była uważana za ciało obce sterowane z zewnątrz. Poza tym chińscy komuniści mieli deal z USA, a polscy byli gołodupcami i sowieckimi sierotam.
@@Rychu-TNT a dlaczego nie wcielono modelu chińskiego ?
@@Maciex295popatrz na daty.
Decyzja o reformach Denga Xiaopinga to 1978 rok. Wprowadzane stopniowo do 1987-1987 r. Zaczęli od reformy rolnej wprowadzając w zasadzie system jak u nas. Potem reforma przedsiębiorstw, które urynkowiano stopniowo. Więc pamiętaj że Chiny lat 80 to Chiny placu tien a men niż Chiny obecne. Sukces gospodarczy zaczął ruszać w latach 90 (czasy gownianej chińszczyzny). Początek XX wieku to absorpcja zachodnich technologii. Sukces prawdziwy to już druga dekada XXI wieku i kolejnego pokolenia.