@@and_rjueraz już nikt nie będzie przesuwał Hubbla dalej, nie ma takich planów, bo jego żywot i tak dobiega końca. Kiedyś wahadłowiec podwyższał orbitę Hubbla.
Ciekawe kto by tam latał czyścić wszystkie mechanizmy, zwierciadła i soczewki z pyłu. Jeśli nie wiesz nic na temat pyłu księżycowego, lub zjawisk pogodowych na Marsie, to prosze, przeczytaj lub obejrzyj. Może następnym razem, nie strzelisz takiej gafy.
@@mareksuzuki9155 zgadza się, nie byłoby żadnego sensu umieszczanie teleskopu ani na Księżycu ani na Marsie chyba ze byłaby tam stała baza ludzi którzy by obsługiwali ten sprzęt. Obecnie najlepiej jest umieścić taki teleskop w przestrzeni, powiedzmy w punkcie L2 gdzie jest Webb. Punkt L2 ma nawet duże zalety w porównaniu do powierzchni Księżyca - jedyna wada to brak dostępu dla obsługi.
Trochę nie mogę się zgodzić z tym że dla optycznych obserwacji możemy sobie "usunąć kreskę". Dla długiej ekspozycji i dużej liczby takich "kresek" nie bardzo da sie to zrobić, bo może się okazać że większość obrazu to są te kreski.
ogólnie prowadzący zapomniał, że nie mała liczba amatorskich obserwatorów nieba dokonało wielu odkryć nawet w XXI wieku ... zdziwilo mnie to i zachwiało wiare w przyszłość tego kanału ...
Tysiące obiektów, w tym całe multum i jeszcze więcej sztucznych satelitów, na orbicie okołoziemskiej. A niebo nad nami wydaje się takie piękne, ogromne i... puste. Problem z ,,ustawieniem" Hubble'a w przestrzeni kosmicznej czy w przyszłości innych urządzeń służących ludzkości do obserwacji Kosmosu w każdej skali, w każdym spektrum, to tylko kwestia polityki i ekonomii, ale w ujęciu globalnym. Webb i Hubble to giganci Astronomii/Astrofizyki, dwa potężne teleskopy, bez których nasza wiedza o Wszechświecie nie była by taka jaka jest obecnie. Obecnie trzymam kciuki aż do zbielenia kłykci za nazwijmy to rozwój aparatury webbowskiej, i za jak najgłębsze i jak najlepsze zdjęcia pierwocin Wszechświata, zdjęć Głębokiego Pola z ramienia tego sprzętu. Zresztą Hubble, Webb, to dopiero początek.😮
Niestety mam wrażenie że nic na to nie poradzimy w najbliższym czasie. To jest ten rzadki moment kiedy można powiedzieć że szkoda że mamy wolny rynek i nikt nie kontroluje za bardzo tego co wysyłane jest w kosmos. Chodzi mi tu o to, że spokojnie nam wystarczy jedna konstelacja satelitów "internetowych" obejmująca cały glob, nie potrzebujemy żeby 10 czy 20 firm robiło każda swoją konstelację.
właśnie nie do końca z tym wolnym rynkiem, przynajmniej w Stanach wszystkie satelity komunikacyjne (Starlink pod to podpada) musza dostać pozwolenie od FCC, FCC reguluje pasma częstotliwości i inne parametry aby nie było jednego wielkiego bałaganu. Nawet poszczególne sloty na orbitach geostacjonarnych tez są przydzielane.
Dokładnie tak. Orbita okołoziemska to na tyle "rzadki zasób", że powinna być optymalnie i oszczędnie gospodarowana. A nie być miejscem wyścigu firm o dochody. FCC reguluje tylko sprawy związane z pasmem radiowym, natomiast nie ma na świecie żadnej organizacji regulującej ilość satelitów i zajętość orbit, biorącej pod uwagę ich szkodliwość dla innych dziedzin.
Ludzkość nadal nie dysponuje superinteligencją - grono ekspertów skupiających się na przetrwaniu życia biologicznego na Ziemi i w kosmosie, nauce (ewolucja technologiczna) i szczęście. Politycy, którzy nie mają wykształcenia naukowego, nie nadają się na bycie superinteligencją. Jedyne korporacje i kapitalizm inwestują coś w nauka i szczęście. A tak większość ludzi żyje religiami, ba, nawet rozmnażają się bez kontroli (na każdym zakątku, gdzie można utworzyć pole - rozmnażają się masowo. Kiedy skończy się żyzna ziemia - przychodzi bieda, bezrobocie nędza i wojny - najlepszym przykładem jest Afryka, w której susza, czy inne katastrofy, niszczy pola uprawne). I pamiętajmy, że żyjemy w erze małpoludów i nie jest ona lepsza od ery mutantów (lepsi i piękniejsi ludzi) czy ery robotów (idealne istoty do podbojów kosmosu).
@@s3rverius Ja mówię na faktach. My ludzkość znajdujemy się na poziomie słabiej inteligencji. Nadal ludzkość tkwi w erze małpoludów. Dopiero era mutantów (ulepszony człowiek żyjący 300 lat) czy era robotów może podnieść inteligencję.
Bardzo podobny odcinek zrobiliśmy u nas, na kanale Świat Głuchych, w języku migowym, w ramach serii "Astronomia ze Światem Głuchych", zatytułowany po prostu "Starlink". Więc jak macie jakichś niesłyszących znajomych i chcecie ich zarazić zamiłowaniem do kosmosu, to polecamy się z naszą serią :) A przy okazji bardzo dziękujemy całej ekipie Astrofazy, bo dzięki Waszym filmom, które wyjaśniają trudne tematy w zrozumiały sposób, możemy przekazywać kosmiczną wiedzę w polskim języku migowym :)
@@olasek7972 Bezzalogowa stacja obsewcvyjna nie jest problemem, pewnie powstanie niedługo ale nie na orbicie tylko na powierzchni na niewidocznej stronie Księżyca (ze wzgledu na brak zakłoceń radiowych ), a satelitów na orbicie wystarczy kilka i juz bedzie kaszana.
@@annabella2244 absolutnie nie ma żadnych takich planów, nawet w zarysie żeby cokolwiek powstawało na niewidocznej stronie. Niedługo będzie stacja orbitalna Gateway (następne 5 lat) wokół Księżyca (bardzo wysoka orbita) a ewentualna ludzka baza ma powstać przy samym południowym biegunie Księżyca, widocznym z Ziemi, z uwagi na obecność lodu blisko powierzchni w tej okolicy.
@@olasek7972 Jak to nie ma? A obserwatoria astronomiczne głównie radiowe? To jedyne miejsce gdzie (jeszcze) nie ma zakłóceń radiowych ze strony naszej cywilizacji na Ziemi. Plany sa ale to raczej plany perspektywiczne. Utrzymywanie załogowej stacji na powierzchni Księżyca to przedsiewzięcie ogromnie kosztowne., więc póki nie bedzie z tego zysków na pewne nie bedzie zrealizowane. A zysk może być bo tam jest hel3, ktory może byc paliwem do przyszłych statkow kosmicznych.
@@annabella2244 absolutnie żadne nawet przybliżone plany o budowaniu radiowych teleskopów na Księżycu nie istnieją, plany które idą może z 20-30 lat w przyszłość. To tylko gadanina amatorów i fantastów. Hel3 jako paliwo do statków kosmicznym jest tez sfera fantastyki, tak naprawdę tylko się mówi żeby sprowadzać Hel3 na ziemie do reaktorów tutaj na ziemi ale nawet coś takiego jest jedynie w sferze marzeń bo nie istnieje łatwa perspektywa fuzji z zastosowanie, hel3, nie ma jeszcze takiej technologii. Jedynie i to bardzo ostrożnie mówi się o zakładaniu (małej) bazy w pobliżu bieguna południowego księżyca z uwagi na prawdopodobna obecność tam lodu/wody blisko powierzchni. Ten właśnie lód byłby głównym motorem ludzkiej obecności na Księżycu w niedalekiej przyszłości, nawet NASA wytypowała już szereg lądowisk w tym rejonie. Marzyciele i fantaści mogą sobie rożne rzeczy pisać nie znaczy ze ktokolwiek kto ma budżet i tam lata będzie coś takiego realizować w nadchodzących dekadach.
14:05 wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach coś takiego jak "zmniejszenie kosztów produkcji" nie wiąże się z realną obniżką ceny a jedynie zwiększa dochód firmy. Z jednej strony niby fajnie bo firma się rozwija a z drugiej jesteśmy zazwyczaj dymani w bambuko :)
Czy star linki są na tyle duże by stworzyć zagrożenie spadając na ziemię? Tak mi przyszło do głowy, że ktoś mógłby je wykorzystać w nie ludzki sposób... 😑
Siemka Astro, ostatnio tak rozmyślałem nad jednym ciekawym zagadnieniem związanym z prędkością światła, czy jeśli, jakimś cudem (nie mówię że to wykonalne) dało by się poruszać z predkością światła, równą, lub wyższą, i mieć na prawdę duży teleskop na pokładzie jakiegoś statku, oddalając się skierować go w stronę ziemi, to czy poruszając się z dokładnie prędkością światła, to widzieli byśmy jakby czas na ziemi stanął? Wszystko na ziemi jakby by się zatrzymało? Bo wnioskując z tego, poruszając się z prędkością światła, widzieli byśmy ciągle te same promienie, ten sam obraz i żaden inny wyemitowamy przez ziemię, czyli jeden ułamek sceny, który nie poruszał by się szybciej ani wolniej? A gdyby poruszać się szybkiej od światła, i zaczęli byśmy doganiać fotony wyemitowane dawniej, to zaobserwowali byśmy cofanie się czasu na ziemi? Wszystko zaczęło by się dziać jakby cofnięte do tyłu?
Może Panowie zrobicie POP-science na temat " czy ludzie mogą zasiedlić Marsa lub księżyc i co się za tym kryje dla Ludzi" . Temat Ciekawy a przez nikogo nie ruszany. Chodzi o to jaka będzie cywilizacja marsjańska ludzka pod względem biologicznym a nie technicznym . Jakie niesie ze sobą zagrożenia dla np 2 lub 3 pokolenia ludzi mieszkających np. na Marsie , wpływ zmniejszonej grawitacji na ludzi i ich mutacje związane z mniejszym ciążeniem . Wzrost ludzi masa ciała , siła mięśni , układ kostny , możliwość powrotu np 3 lub 4 pokolenia na Ziemię "lub raczej już niemożność powrotu i dlaczego" . Rozpad de facto ziemskiej przez to cywilizacji na dwie odrębne , jakie będą różnice gatunkowe w X pokoleniu . To samo dotyczy się jakiejkolwiek innej planety " poza Wenus" lub księżyca jeśli cywilizacja ziemska osiedli się na stałe i nie będzie wracać na ziemię. Dlaczego jedyna planeta gdzie cywilizacja może się rozwinąć i migrować z ziemi na wenus i z powrotem nawet po kilku pokoleniach i dlaczego . Temat na dobrą dyskusję. Mało się o tym pisze i mówi jak by to nie miało w ogóle wpływu na rozwój człowieka życia na innych planetach o mniejszych ciążeniach
Znacznie prostsze, łatwiejsze i tańsze jest zasiedlenie Antarktydy, Sahary i wielu innych niezamieszkałych terenów na Ziemi. A co do zasiedlania Marsa to ja bym zaczela od zwiekszenia jego masy doprowadzając do zderzenia tej planety większościa planetoid w tym tymi największymi jak Ceres . Nie wiem tylko czy to wystarczy żeby zwiekszyc jego mase do zbliżonej do masy Ziemi. Obawiam sie że nie. A i technicznie jest to na razie pieśń przyszłości.
Moim zdaniem, głupio mówić tak, że "ludzie" zasiedlą jakąś planetę (wyobrażamy sobie metalową bazę z ludźmi), bo świadczy o tym, że nie wiemy, czym jest życie. My jesteśmy sferą wirusową - gleba to wytwór bilionów bakterii, zapłodnienie to atak "wirusa" na "bakterię", ba, cały nasz organizm jest pokryty wirusami i bakteriami, ba, nawet takimi, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie narządów. Lepiej byłoby zadać takie pytanie - czy można przenieść sferę wirusową na Marsa? Nie sądzę, bo nie może (chyba) znajdować się w puszcze czy bazy marsjańskiej. Sfera wirusowa to bardzo a bardzo cieniutka sfera na Ziemi - niewidoczna z kosmosu. Właśnie ta sfera pozwala na kumulację energii (liście to panele słoneczne - więc rośliny dokonały rewolucji życiowej, bo zaczęły gromadzić ogrom energii), co pozwala ludziom mieć energię na pracę. Sfera wirusowa i atmosfera to pierwsza podstawa, a druga podstawa to rośliny ("panele słoneczne", czyli liście), a trzecia podstawa to biopolimerowe fabryczki (kury, krowy, świnie), które dostarczają białek; czwarta podstawa to materiały do budowy cywilizacji i sprawny przekaz wiedzy i doświadczania kolejnym pokoleniom (zwierzęta nie potrafią przekazać ogrom wiedzy swym potomkom - a bez tej zdolności staniemy się również zwierzętami). Tak naprawdę musi zarazić planety, a nie zasiedlać ;) Na przykład stworzenie zmodyfikowanych bakterii, które przekształcą glebę.
@@annabella2244 Niestety . nawet gdyby wszystkie planetoidy z pasa planetoid zrzucono by na Marsa to i tak jego masa nadal była by mniejsza niż masa Ziemi. Po za tym po co je deorbitować . Same planetoidy z swymi bogactwami naturalnymi do eksploatacji są łatwiejsze w przestrzeni i dużo więcej warte niż ich skomasowanie w jednym miejscu i tworzenie planety , po za tym ilość energii jaka by trzeba było wydatkować na zmiany orbit była by kolosalna.
@@johnarden6718 Faktycznie nie ma sensu, ale nie dlatego że nie potrafia sie dogadac tylko glownie z powodu braku własciwej atmosfery biosfery, pola magnetycznego i odpowiedniego ciążenia. O wiele wiele wiele wiele latwiejsze jest zasiedlenie zimnych połaci Kanady , gorącej Sahary czy lodowatej Antarktydy. O wiele, wiele wiele łatwiejsze.
Nowa teoria prosto z laboratorium jeszcze ciepla upieczona :p : a mianowicie nie da sie podrozowac w kosmosie ,poniewarz wyobrazmy sobie ze w przestrzeni miedzy ale galaktycznej wystepuje jakas materia to np beda atomy ,to wyobraz sobie ze ten pojazd kosmiczny rozpedza sie do jakies tam predkosci i ten atom udeza w pojazd ba nie wspomne o wiekszej materii .To ... juz doswiadczenie w akceleratorze pokazalo co sie stalo z naukowcem ktory wlozyl do rozpedzonych czastek glowe . Gdyby pojazd kosmiczny rozpedzil sie chociazby tylko 30 predkosci swiatla wygladalby w najlepszym przypadku jak sitko ,a uderzenie w atomy materii wyprodukowaloby duzo energi . A to mowa o przestrzeni miedzy galaktycznej istnej prozni , np lot takim pojazdem moglby byc mozliwy w galaktyce max tyle co teraz voyeger okolo 20 km/s Trzeba bedzie zhakowac cos np tunel czasoprzestrzenny
Dlaczego gwiazdy spadają zawsze z góry na dół lub bok ? Przecież nasza kula ziemska jest w kosmosie który nie jest zdefiniowany gdzie jest góra lub dół, więc gwiazdy powinny też lecieć z dołu do góry obserwując je na ziemi. Czy tak jest ?
Spoko - Księżyc i przestrzeń wokół niego szybciej zasrają niż nam-Wam o.Prowadzący się wydaje!!!Bo wszystko tworzą ludzie a jak powiada pewne powiedzenie - " ludzie to som ludzie: nasro taki i pódzie".🤣🤣🤣
Po co takie rozważania. Wystarczy zbudować sprzężony radioteleskop o średnicy ok. 1 km. i mamy telewizję obcych. Patrz - Project Cyclop na oficjalnej stronie NASA.
Orbita geostacjonarna to to 35 786 km. I tam właśnie latają satelity geostacjonarne. Na dodatek wokół równika. Uważajcie co gadacie bo straszne bzdury wychodzą.
@@milan132 Wszystko zależy od wysokości lotu samolotu z silnikami odrzutowymi, a więc i temperatury. Tu nie ma żadnej tajemnicy. Zjawisko znane jest od lat 50tych ubiegłego wieku, kiedy na niebie pojawiły się odrzutowce. Im wyższy pułap lotu, tym strugi kondensacyjne wolniej się rozchodzą. To prosta fizyka. Mniej gazów w powietrzu atmosfery tym, wolniejsze rozrzedzanie.
@@arye2457 jest agenda geoinzynierii w celu ochladzania klimat, obnizania albedo, ciekaw ze wystarczy skonstruowac orgonit chembuster i smugi czy nawet chmury sie rozplywają w okolicy
Richard Branson powiedzial kiedys, ze jezeli ktokolwiek z mieszkancow Zjednoczonego Krolestwa straci prace ze wzgledu na Covid-19 i nie bedzie mial za co zyc, to niech sie zglosi. On da mu prace... Zalosne ze mowiac o kosmosie jestescie az tak malostkowi...zalosne
Wszystko ma swoje plusy i minusy ale akurat te starlinki to ścierwo którego nawet w razie zgruzowania nie umieli by wysprzatać nie zdziwie sie jak za kilka set lat nie bedzie jak na księżyc polecieć bo tyle złomu bedzie xD
Od razu starlinki niszczą... orbita Hubbla z miesiąca na miesiąc jest coraz niższa... Starlinki mają niższą orbitę niż pierwotna teleskopu... czy to wina starlinków że Hubble jest coraz niżej?
Panowie, zamiast się tak podniecać globalnym internetem ze starlinków, weźcie trochę poczytajcie o maksymalnej przepustowości jaką ze starlinków da się wyciągnąć. Skalowalność starlinków jest ŻADNA.
Jprd. Przeszkadza ci ok 5tys satelitów, gdy na ziemie każdego dnia spada do 1000ton gruzu. To co wysłaliśmy, jest niczym w porównaniu do naturalnego zaśmiecenia i tak w większości pustej przestrzeni.
Może nie z tematem ale jestem pod wrażeniem redukcji wagi Pana Leszka! Oby tak dalej! 💪🏼💪🏼
Bardzo mnie to zaciekawiło, od czasu do czasu będę to oglądać i słuchać. Pozdrawiam Gdańsk.
Strzelby na starlinki... Pan Leszek ma w sobie dziecko:) Tak trzymać! Brakuje takich ludzi.
Problem rozwiąże wysłanie teleskopów dalej niż satelity. Na przykład na powierzchnie Księżyca, Marsa lub ich orbity
Lub w punkty libracyjne.
@@and_rjueraz już nikt nie będzie przesuwał Hubbla dalej, nie ma takich planów, bo jego żywot i tak dobiega końca. Kiedyś wahadłowiec podwyższał orbitę Hubbla.
nikt niebedzieryzykowacustawienia teleskopu na planecie w ktora uderzaja asteroidy
Ciekawe kto by tam latał czyścić wszystkie mechanizmy, zwierciadła i soczewki z pyłu. Jeśli nie wiesz nic na temat pyłu księżycowego, lub zjawisk pogodowych na Marsie, to prosze, przeczytaj lub obejrzyj. Może następnym razem, nie strzelisz takiej gafy.
@@mareksuzuki9155 zgadza się, nie byłoby żadnego sensu umieszczanie teleskopu ani na Księżycu ani na Marsie chyba ze byłaby tam stała baza ludzi którzy by obsługiwali ten sprzęt. Obecnie najlepiej jest umieścić taki teleskop w przestrzeni, powiedzmy w punkcie L2 gdzie jest Webb. Punkt L2 ma nawet duże zalety w porównaniu do powierzchni Księżyca - jedyna wada to brak dostępu dla obsługi.
Oj, zegary stoją. Znaczy jeden stoi a drugi stoi wisząc :)
to samo chciałem powiedzieć
cały odcinek 5:15
To dlatego kwadrans jest zawsze dłuższy, bo zegary nie działają. 🤣
@@and_rju
Wiemy tylko, że gdzieś w piwnicy. 😉
21;37 ;)
Dziękuję za film
Zrobiliście mi dzień tym "Nimbus Aeroplanus" XD
I jak zawsze świetny materiał, dzięki 🥰
Chłopaki jak zawsze i naucza czegoś ciekawego, i rozbawią w szarobury dzień. Pozdrawiam gorąco z Gdańska
Bardzo ładna scenografia 👌
poza tym, że murarz pijany to ok :D
Trochę nie mogę się zgodzić z tym że dla optycznych obserwacji możemy sobie "usunąć kreskę". Dla długiej ekspozycji i dużej liczby takich "kresek" nie bardzo da sie to zrobić, bo może się okazać że większość obrazu to są te kreski.
ogólnie prowadzący zapomniał, że nie mała liczba amatorskich obserwatorów nieba dokonało wielu odkryć nawet w XXI wieku ... zdziwilo mnie to i zachwiało wiare w przyszłość tego kanału ...
Za „Mózga” dałbym donejta xD parsknąłem śmiechem
Dziękuję 😉
Tysiące obiektów, w tym całe multum i jeszcze więcej sztucznych satelitów, na orbicie okołoziemskiej. A niebo nad nami wydaje się takie piękne, ogromne i... puste. Problem z ,,ustawieniem" Hubble'a w przestrzeni kosmicznej czy w przyszłości innych urządzeń służących ludzkości do obserwacji Kosmosu w każdej skali, w każdym spektrum, to tylko kwestia polityki i ekonomii, ale w ujęciu globalnym. Webb i Hubble to giganci Astronomii/Astrofizyki, dwa potężne teleskopy, bez których nasza wiedza o Wszechświecie nie była by taka jaka jest obecnie. Obecnie trzymam kciuki aż do zbielenia kłykci za nazwijmy to rozwój aparatury webbowskiej, i za jak najgłębsze i jak najlepsze zdjęcia pierwocin Wszechświata, zdjęć Głębokiego Pola z ramienia tego sprzętu. Zresztą Hubble, Webb, to dopiero początek.😮
11:17 zabrało słowa "tysięcy" kilometrów, na kilkunastu kilometrach to samoloty mogłyby w nie uderzać. :) Super materiał jak zawsze.
Niestety mam wrażenie że nic na to nie poradzimy w najbliższym czasie. To jest ten rzadki moment kiedy można powiedzieć że szkoda że mamy wolny rynek i nikt nie kontroluje za bardzo tego co wysyłane jest w kosmos. Chodzi mi tu o to, że spokojnie nam wystarczy jedna konstelacja satelitów "internetowych" obejmująca cały glob, nie potrzebujemy żeby 10 czy 20 firm robiło każda swoją konstelację.
właśnie nie do końca z tym wolnym rynkiem, przynajmniej w Stanach wszystkie satelity komunikacyjne (Starlink pod to podpada) musza dostać pozwolenie od FCC, FCC reguluje pasma częstotliwości i inne parametry aby nie było jednego wielkiego bałaganu. Nawet poszczególne sloty na orbitach geostacjonarnych tez są przydzielane.
Dokładnie tak. Orbita okołoziemska to na tyle "rzadki zasób", że powinna być optymalnie i oszczędnie gospodarowana. A nie być miejscem wyścigu firm o dochody.
FCC reguluje tylko sprawy związane z pasmem radiowym, natomiast nie ma na świecie żadnej organizacji regulującej ilość satelitów i zajętość orbit, biorącej pod uwagę ich szkodliwość dla innych dziedzin.
Ludzkość nadal nie dysponuje superinteligencją - grono ekspertów skupiających się na przetrwaniu życia biologicznego na Ziemi i w kosmosie, nauce (ewolucja technologiczna) i szczęście. Politycy, którzy nie mają wykształcenia naukowego, nie nadają się na bycie superinteligencją. Jedyne korporacje i kapitalizm inwestują coś w nauka i szczęście. A tak większość ludzi żyje religiami, ba, nawet rozmnażają się bez kontroli (na każdym zakątku, gdzie można utworzyć pole - rozmnażają się masowo. Kiedy skończy się żyzna ziemia - przychodzi bieda, bezrobocie nędza i wojny - najlepszym przykładem jest Afryka, w której susza, czy inne katastrofy, niszczy pola uprawne). I pamiętajmy, że żyjemy w erze małpoludów i nie jest ona lepsza od ery mutantów (lepsi i piękniejsi ludzi) czy ery robotów (idealne istoty do podbojów kosmosu).
@@ProtogenPhennex Płaczesz czy narzekasz?
@@s3rverius Ja mówię na faktach. My ludzkość znajdujemy się na poziomie słabiej inteligencji. Nadal ludzkość tkwi w erze małpoludów. Dopiero era mutantów (ulepszony człowiek żyjący 300 lat) czy era robotów może podnieść inteligencję.
Ta najczarniejsza farba ma ponoć albedo 0.004 i kosztuje coś koło 200 zł za 100 ml.
Bardzo podobny odcinek zrobiliśmy u nas, na kanale Świat Głuchych, w języku migowym, w ramach serii "Astronomia ze Światem Głuchych", zatytułowany po prostu "Starlink". Więc jak macie jakichś niesłyszących znajomych i chcecie ich zarazić zamiłowaniem do kosmosu, to polecamy się z naszą serią :) A przy okazji bardzo dziękujemy całej ekipie Astrofazy, bo dzięki Waszym filmom, które wyjaśniają trudne tematy w zrozumiały sposób, możemy przekazywać kosmiczną wiedzę w polskim języku migowym :)
19:50 ale ta stacja obserwacyjna na niewidocznej stronie Księżyca tez będzie zakłócana, bo na orbicie Księżyca z czasem też pojawią się satelity.
Długo będziesz czekać zanim na orbicie Księżyca bedzie 1. stacja 2. Jakaś większa ilość satelitów
@@olasek7972 Bezzalogowa stacja obsewcvyjna nie jest problemem, pewnie powstanie niedługo ale nie na orbicie tylko na powierzchni na niewidocznej stronie Księżyca (ze wzgledu na brak zakłoceń radiowych ), a satelitów na orbicie wystarczy kilka i juz bedzie kaszana.
@@annabella2244 absolutnie nie ma żadnych takich planów, nawet w zarysie żeby cokolwiek powstawało na niewidocznej stronie. Niedługo będzie stacja orbitalna Gateway (następne 5 lat) wokół Księżyca (bardzo wysoka orbita) a ewentualna ludzka baza ma powstać przy samym południowym biegunie Księżyca, widocznym z Ziemi, z uwagi na obecność lodu blisko powierzchni w tej okolicy.
@@olasek7972 Jak to nie ma? A obserwatoria astronomiczne głównie radiowe? To jedyne miejsce gdzie (jeszcze) nie ma zakłóceń radiowych ze strony naszej cywilizacji na Ziemi. Plany sa ale to raczej plany perspektywiczne. Utrzymywanie załogowej stacji na powierzchni Księżyca to przedsiewzięcie ogromnie kosztowne., więc póki nie bedzie z tego zysków na pewne nie bedzie zrealizowane. A zysk może być bo tam jest hel3, ktory może byc paliwem do przyszłych statkow kosmicznych.
@@annabella2244 absolutnie żadne nawet przybliżone plany o budowaniu radiowych teleskopów na Księżycu nie istnieją, plany które idą może z 20-30 lat w przyszłość. To tylko gadanina amatorów i fantastów. Hel3 jako paliwo do statków kosmicznym jest tez sfera fantastyki, tak naprawdę tylko się mówi żeby sprowadzać Hel3 na ziemie do reaktorów tutaj na ziemi ale nawet coś takiego jest jedynie w sferze marzeń bo nie istnieje łatwa perspektywa fuzji z zastosowanie, hel3, nie ma jeszcze takiej technologii. Jedynie i to bardzo ostrożnie mówi się o zakładaniu (małej) bazy w pobliżu bieguna południowego księżyca z uwagi na prawdopodobna obecność tam lodu/wody blisko powierzchni. Ten właśnie lód byłby głównym motorem ludzkiej obecności na Księżycu w niedalekiej przyszłości, nawet NASA wytypowała już szereg lądowisk w tym rejonie. Marzyciele i fantaści mogą sobie rożne rzeczy pisać nie znaczy ze ktokolwiek kto ma budżet i tam lata będzie coś takiego realizować w nadchodzących dekadach.
14:05 wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach coś takiego jak "zmniejszenie kosztów produkcji" nie wiąże się z realną obniżką ceny a jedynie zwiększa dochód firmy. Z jednej strony niby fajnie bo firma się rozwija a z drugiej jesteśmy zazwyczaj dymani w bambuko :)
Co to te zazwyczaj?
Super odcinek
Wszystko ślicznie pięknie ale dlaczego zegar na ścianie nie działa? 🤔
Zegar ugrzązł w miejscu może dla tego że to ma być nie kończący się program heh
To nas nie widać od zewnątrz :-)
12:07 - miłośnicy astrofotografii dobijają się do studia żeby wyjaśnić kompromis :D
Takie pytanie mam. Czy można podnieść orbitę Hubbla ponad starlinki?
Raczej nie mozna.
My że szwagrem, nie takie rzeczy podnosiliśmy.
@@johnarden6718 to dziadek juz se nie wrocilem.
To ja chcę kupić taką szczelbę :)
Ile waga paczki z hubla, Jak daleko I kodowanie. Ilosc malej wielkosci cyfrowych transmiterow moze zaklucac tx rx
Cześć dziękuje
Jak zwykle mocny materiał.
Czy star linki są na tyle duże by stworzyć zagrożenie spadając na ziemię? Tak mi przyszło do głowy, że ktoś mógłby je wykorzystać w nie ludzki sposób... 😑
Spoko, dinozaurom nie zaszkodzi.
Siemka Astro, ostatnio tak rozmyślałem nad jednym ciekawym zagadnieniem związanym z prędkością światła, czy jeśli, jakimś cudem (nie mówię że to wykonalne) dało by się poruszać z predkością światła, równą, lub wyższą, i mieć na prawdę duży teleskop na pokładzie jakiegoś statku, oddalając się skierować go w stronę ziemi, to czy poruszając się z dokładnie prędkością światła, to widzieli byśmy jakby czas na ziemi stanął? Wszystko na ziemi jakby by się zatrzymało? Bo wnioskując z tego, poruszając się z prędkością światła, widzieli byśmy ciągle te same promienie, ten sam obraz i żaden inny wyemitowamy przez ziemię, czyli jeden ułamek sceny, który nie poruszał by się szybciej ani wolniej? A gdyby poruszać się szybkiej od światła, i zaczęli byśmy doganiać fotony wyemitowane dawniej, to zaobserwowali byśmy cofanie się czasu na ziemi? Wszystko zaczęło by się dziać jakby cofnięte do tyłu?
Może Panowie zrobicie POP-science na temat " czy ludzie mogą zasiedlić Marsa lub księżyc i co się za tym kryje dla Ludzi" . Temat Ciekawy a przez nikogo nie ruszany. Chodzi o to jaka będzie cywilizacja marsjańska ludzka pod względem biologicznym a nie technicznym . Jakie niesie ze sobą zagrożenia dla np 2 lub 3 pokolenia ludzi mieszkających np. na Marsie , wpływ zmniejszonej grawitacji na ludzi i ich mutacje związane z mniejszym ciążeniem . Wzrost ludzi masa ciała , siła mięśni , układ kostny , możliwość powrotu np 3 lub 4 pokolenia na Ziemię "lub raczej już niemożność powrotu i dlaczego" . Rozpad de facto ziemskiej przez to cywilizacji na dwie odrębne , jakie będą różnice gatunkowe w X pokoleniu . To samo dotyczy się jakiejkolwiek innej planety " poza Wenus" lub księżyca jeśli cywilizacja ziemska osiedli się na stałe i nie będzie wracać na ziemię. Dlaczego jedyna planeta gdzie cywilizacja może się rozwinąć i migrować z ziemi na wenus i z powrotem nawet po kilku pokoleniach i dlaczego . Temat na dobrą dyskusję. Mało się o tym pisze i mówi jak by to nie miało w ogóle wpływu na rozwój człowieka życia na innych planetach o mniejszych ciążeniach
Znacznie prostsze, łatwiejsze i tańsze jest zasiedlenie Antarktydy, Sahary i wielu innych niezamieszkałych terenów na Ziemi.
A co do zasiedlania Marsa to ja bym zaczela od zwiekszenia jego masy doprowadzając do zderzenia tej planety większościa planetoid w tym tymi największymi jak Ceres . Nie wiem tylko czy to wystarczy żeby zwiekszyc jego mase do zbliżonej do masy Ziemi. Obawiam sie że nie. A i technicznie jest to na razie pieśń przyszłości.
Moim zdaniem, głupio mówić tak, że "ludzie" zasiedlą jakąś planetę (wyobrażamy sobie metalową bazę z ludźmi), bo świadczy o tym, że nie wiemy, czym jest życie. My jesteśmy sferą wirusową - gleba to wytwór bilionów bakterii, zapłodnienie to atak "wirusa" na "bakterię", ba, cały nasz organizm jest pokryty wirusami i bakteriami, ba, nawet takimi, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie narządów. Lepiej byłoby zadać takie pytanie - czy można przenieść sferę wirusową na Marsa? Nie sądzę, bo nie może (chyba) znajdować się w puszcze czy bazy marsjańskiej. Sfera wirusowa to bardzo a bardzo cieniutka sfera na Ziemi - niewidoczna z kosmosu. Właśnie ta sfera pozwala na kumulację energii (liście to panele słoneczne - więc rośliny dokonały rewolucji życiowej, bo zaczęły gromadzić ogrom energii), co pozwala ludziom mieć energię na pracę. Sfera wirusowa i atmosfera to pierwsza podstawa, a druga podstawa to rośliny ("panele słoneczne", czyli liście), a trzecia podstawa to biopolimerowe fabryczki (kury, krowy, świnie), które dostarczają białek; czwarta podstawa to materiały do budowy cywilizacji i sprawny przekaz wiedzy i doświadczania kolejnym pokoleniom (zwierzęta nie potrafią przekazać ogrom wiedzy swym potomkom - a bez tej zdolności staniemy się również zwierzętami).
Tak naprawdę musi zarazić planety, a nie zasiedlać ;) Na przykład stworzenie zmodyfikowanych bakterii, które przekształcą glebę.
@@annabella2244 Niestety . nawet gdyby wszystkie planetoidy z pasa planetoid zrzucono by na Marsa to i tak jego masa nadal była by mniejsza niż masa Ziemi. Po za tym po co je deorbitować . Same planetoidy z swymi bogactwami naturalnymi do eksploatacji są łatwiejsze w przestrzeni i dużo więcej warte niż ich skomasowanie w jednym miejscu i tworzenie planety , po za tym ilość energii jaka by trzeba było wydatkować na zmiany orbit była by kolosalna.
A po co zasiedlać Marsa, jak nie potrafią się dogadać na ziemi?
@@johnarden6718 Faktycznie nie ma sensu, ale nie dlatego że nie potrafia sie dogadac tylko glownie z powodu braku własciwej atmosfery biosfery, pola magnetycznego i odpowiedniego ciążenia. O wiele wiele wiele wiele latwiejsze jest zasiedlenie zimnych połaci Kanady , gorącej Sahary czy lodowatej Antarktydy. O wiele, wiele wiele łatwiejsze.
Huble i tak jest już spisany na straty. Jest dziadkiem na wykończeniu.
Nowa teoria prosto z laboratorium jeszcze ciepla upieczona :p : a mianowicie nie da sie podrozowac w kosmosie ,poniewarz wyobrazmy sobie ze w przestrzeni miedzy ale galaktycznej wystepuje jakas materia to np beda atomy ,to wyobraz sobie ze ten pojazd kosmiczny rozpedza sie do jakies tam predkosci i ten atom udeza w pojazd ba nie wspomne o wiekszej materii .To ... juz doswiadczenie w akceleratorze pokazalo co sie stalo z naukowcem ktory wlozyl do rozpedzonych czastek glowe . Gdyby pojazd kosmiczny rozpedzil sie chociazby tylko 30 predkosci swiatla wygladalby w najlepszym przypadku jak sitko ,a uderzenie w atomy materii wyprodukowaloby duzo energi . A to mowa o przestrzeni miedzy galaktycznej istnej prozni , np lot takim pojazdem moglby byc mozliwy w galaktyce max tyle co teraz voyeger okolo 20 km/s
Trzeba bedzie zhakowac cos np tunel czasoprzestrzenny
lubie te pogawędki
Mocowanie żarówki w lampce na biurku naprawcie 🤣
Dużo satelit = mniej promieni uv na Ziemi, więc pozytywnie 😄
Jak się pomaluje taką farbą satelitę to się ona przegrzeje od słońca.
Jak te szczelby już będą na rynku, to dajcie znać chłopaki
Dlaczego zegary w tej scenografii nie działają?
A ameliniowej farby ni mosz ? na te startynki 😄
amelinium nie pomolujesz 😂
Słucham już któryś odcinek aż zakwitł dzień a czy wolicie Nocną Zmorę ? BZB
Rzeczywiście " szczelby" mogą pozostać tajne bo nikt nie będzie wiedział co to jest szczelba i nawet jeśli ktoś znajdzie to nie rozpozna.
Dlaczego gwiazdy spadają zawsze z góry na dół lub bok ? Przecież nasza kula ziemska jest w kosmosie który nie jest zdefiniowany gdzie jest góra lub dół, więc gwiazdy powinny też lecieć z dołu do góry obserwując je na ziemi. Czy tak jest ?
Jakie hm... gwiazdy ?
Ja mam takie luźne pytanie 😂 Dlaczego Wasze zegary pokazują różną godzinę? 😂
B pozytywnie wpływają.
Łacińska nazwa smug kondensacyjnych, to chemi trails :-P
Parasolka na każdym satelicie Starlink.
Te "niechodzące" zegary to pewnie celowa zagrywka ;)
Pozdrawiam 🙂
Co dziś wymyślą kosmiczni marzyciele?
👌👌👌
A co jeśli jakiś astroamator wypatrzy statek obcych i będzie chciał zrobić zdjęcie i akurat starlink mu zasłoni?
Spoko, przecież obiecał go naprawiać, to i przy okazji może na wyższa orbite pod holować 😆
to kamere zasilajcie pradem stalym a nie zmiennym. Nie bedzie sialo... Przewod zasilajacy bedzie musial byc dosyc gruby.
czekjcie jak na orbicie wyląduje torus stanforda to zobaczymy jakie będą fotografie.
Piotrze to je AMELINIUM tego nie pomalujesz !
Dlaczego w ogóle starlinki tak świecą? Normalne satelity nie są widoczne?
Trzeba zrobić żeby starlinki orbitowały pod powierzchnią ziemi
Mokry sen każdego astronoma: teleskop wielkości księżyca
Jak by ktoś nie skojarzył to nawiązanie do gwiazdy śmierci
Łaj faj to dziś wi fi według was tak?
dać dwa lata a rozwiązanie problemu, później miliardy odszkodowań
O widzę Mac Book 16. Ładnie się powodzi u was
14
Pan Leszek i jego końcowe 5 groszy xD
Myślę, że zamiast tej kamery do monitoringu wystarczyło by dać na ogrodzeniu tabliczki z napisem "Centrum nadawcze 5G".
Wolę globalny szybki internet niż wyraźne zdjęcia kosmosu do którego nigdy nie dotrzemy.
Cześć
Ciekawe co teraz zrobicie fizycy z nowymi galaktykami utworzonymi 500 lat świetlnych po tzw wybuchu a może żadnego wybuchu nie było
Ale, ze jak chmury kondensacyjne?
Przecież to oczywiste, ze to Chemtrails 😀
A co to spadło? Niebo wali się nam na głowę?
Spoko - Księżyc i przestrzeń wokół niego szybciej zasrają niż nam-Wam o.Prowadzący się wydaje!!!Bo wszystko tworzą ludzie a jak powiada pewne powiedzenie - " ludzie to som ludzie: nasro taki i pódzie".🤣🤣🤣
Wygrywa ten co więcej ma kosmos nie należy tylko do nasa😑
Cirrocumulus tractus - smugi konde nsacyjne.
Ale żeś mi podpadł z tymi astrofotografami z ogródka
Niech ich będzie jak najwięcej bo zbliża się globalny konflikt i już 30 tysięcy satelit starlink będzie trudno szybko zniszczyć przez chińskie wojsko.
Pan Leszek przeszedł na keto ?
Kto tam tak napieprza w tle? :D
Elon Mózg - kocham hahahaha
Zegar ci stanął😂
System muZGa 😅
Zegarek się zatrzymał
Omg po co komu tyle satelitów niedługo zdjęcie ziemi będzie tylko otoczona metalowym złomem
Po co takie rozważania. Wystarczy zbudować sprzężony radioteleskop o średnicy ok. 1 km. i mamy telewizję obcych. Patrz - Project Cyclop na oficjalnej stronie NASA.
Ciekawe, czy istnieje tzw. czarny rynek satelitarny? 🤔
Ktoś wysyła komuś "nielegalnego" satelitę i bierze za to ciężkie pieniądze?
Panowie kto w tle napierda** młotkiem xd
Panie … kto panu tę ścianę tak sp…….ł.
To jest panel tego nie pomalujesz
Transmission.
Amelinium nie pomalujesz...
Orbita geostacjonarna to to 35 786 km. I tam właśnie latają satelity geostacjonarne. Na dodatek wokół równika. Uważajcie co gadacie bo straszne bzdury wychodzą.
Chmury kondensacyjne po łacinie Chemtrails : )
To po angielsku.
wiekszosc samolotow nie ma smug, w tych samych warunkach jedne maja smugi a drugie nie, ciekwy temat na pop science, niech to sprobuja wytlumaczyc he
@@milan132
Wszystko zależy od wysokości lotu samolotu z silnikami odrzutowymi, a więc i temperatury. Tu nie ma żadnej tajemnicy. Zjawisko znane jest od lat 50tych ubiegłego wieku, kiedy na niebie pojawiły się odrzutowce.
Im wyższy pułap lotu, tym strugi kondensacyjne wolniej się rozchodzą. To prosta fizyka. Mniej gazów w powietrzu atmosfery tym, wolniejsze rozrzedzanie.
@@arye2457 jest agenda geoinzynierii w celu ochladzania klimat, obnizania albedo, ciekaw ze wystarczy skonstruowac orgonit chembuster i smugi czy nawet chmury sie rozplywają w okolicy
@@milan132
Wystarczy tylko uwierzyć w idiotyczne idee na internecie, by mieć problem z zaśnięciem w nocy.
Panie Leszku "okres czasu", to masło maślane.
Richard Branson powiedzial kiedys, ze jezeli ktokolwiek z mieszkancow Zjednoczonego Krolestwa straci prace ze wzgledu na Covid-19 i nie bedzie mial za co zyc, to niech sie zglosi. On da mu prace...
Zalosne ze mowiac o kosmosie jestescie az tak malostkowi...zalosne
Wyjeb@c teleskop Hubble na wyższa orbitę jednoczesnie polepszajac interface
Tak samo na ziemi, wszędzie latarnie, wszystko oświetlone jak choinki i po co xd Świat jest z**bany
Wszystko ma swoje plusy i minusy ale akurat te starlinki to ścierwo którego nawet w razie zgruzowania nie umieli by wysprzatać nie zdziwie sie jak za kilka set lat nie bedzie jak na księżyc polecieć bo tyle złomu bedzie xD
Od razu starlinki niszczą... orbita Hubbla z miesiąca na miesiąc jest coraz niższa... Starlinki mają niższą orbitę niż pierwotna teleskopu... czy to wina starlinków że Hubble jest coraz niżej?
Ale nigdy nie była blisko tysiąca km, a tam też latają Starlinki :)
Panowie, zamiast się tak podniecać globalnym internetem ze starlinków, weźcie trochę poczytajcie o maksymalnej przepustowości jaką ze starlinków da się wyciągnąć. Skalowalność starlinków jest ŻADNA.
@@bambucza001 skalowalność to termin odnoszący się do przyszłości, nie do 'teraz'. Nikt nie twierdzi, że 'teraz' nie działa.
a co z satelitami nieczynnymi same deorbitują czy jeszcze są nie załączone ? łapka w dół za amatorów z ogródków :D
Obłęd
Internet dla całego świata najważniejszy... jprd. Robienie śmietnika na orbicie jest spoko.
Jprd. Przeszkadza ci ok 5tys satelitów, gdy na ziemie każdego dnia spada do 1000ton gruzu. To co wysłaliśmy, jest niczym w porównaniu do naturalnego zaśmiecenia i tak w większości pustej przestrzeni.
Internet to nie tylko porno i rozrywka tak chciałem przypomnieć.
@@Astrofaza Zgadza się, to przede wszystkim wojsko.
@@VampsDoItBetter Nieuważnie oglądasz program. Dzisiaj to 5 tyś, za 10 lat to będzie 50 tyś.
@@grzegorzswiatkowski391 ta, bo grawitacja nie istnieje