Mała uwaga. Fermentacja trwała 3 dni! Piwo po zakończonej fermentacji nie jest za bardzo nagazowane. Praktycznie niewyczuwalnie. Za krótki czas pod ciśnieniem.
Nie wiem czy ktoś już wspomniał, angielska nazwa tego zaworka z 1:20, gdyby ktoś szukał - to 'spunding valve'. Osobiście zakręcam go na maxa, drożdże same podnosza wewnątrz ciśnienie (monitoruje je co kilka godzin) i odpowiednio ustawiam (odkrecam zaworek). Poza tym, po zaszczepieniu brzeczki, nawet nie dobijam CO2. Jest tam powietrze ale szybko będzie wypchnięte. Oczywiście robię tak dla stylów tradycyjnych, bez dużych ilości chmielu.
Fajno, musze spróbować z moim corneliusem. Tylko problem potem z rozlewem chyba, bo jedyna opcja to przelać to pod ciśnieniem do innego kega, wylewajac metny początek, a potem rozlewać z kega pod ciśnieniem ;)
Cześć. W kwietnii bede miał fermentory Keg-King Australijski produkt robiony w Australii. Fermzilla jest chińska i jakościow gorsza. Zapraszam do kontaktu na FB Tomasz Pikul
Cześć Marcin, Rurka przy płuwającej kulce lubi się czasem przyssać do ścianki fermentora i ściąga cały "syf". Widziałem modyfikację w postaci nawierconego otworu w ściance rurki. :)
Tak, to prawda. Zlewałem piwo dwa dni temu. 1. Piwo nie może być za szybko wypychane 2. Patent z otworkiem wydaje się sensowny. Muszę spróbować. Dzieki!
Spoko pomysł z petem Temperatura >20c imho to trochę przesada. Po 10 warkach 12-15psi i start w 16 podnosząc do 18 Po robocie jest w 7-10dni ale zostawiam na 14
Taki Keg pet to jakie ciśnienie nominalnie można podać. Chodzi mi o zrobienie podpiwka na święta. Taka moja magia świat z dzieciństwa którą chce przekazać dalej.
Wg informacji przedstawiciela producenta maksymalne ciśnienie dla kegpet to 3 Bary. Co do fermentacji podpiwka to pewnie 0,7-0,8 Bara będzie w sam raz.
Fajny pomysł na fermentację ciśnieniową w petainerze. Zamawiałem ostatnio Fermzillę 27l i przy kompletowaniu dodatków w stylu pressure kit mocno zastanawiałem się czy nie kupić też do corneliusa. BTW Kegland na Ali to nie „myfriendy”. Cały transport śmiga z US. Jeszcze będę miał pytanko na koniec. Jak napowietrzyłeś brzeczkę przez tak mały otwór? Pozdro i czekam na relację z rozlewu :)
Witam. Jak odróżnić kiedy fermentacja się zakończy? Czy oznaką końcówki fermenacji, będzie zanik piany, tak jak to jest przy tradycyjnej fermentacji w wiadrze?
Cześć. Jak to jest z fermentowaniem i trzymaniem piwa w tych petach. Przy wielokrotnym użyciu nie czuć zmian smakowych i czy to obiektywnie (potwierdzone jakimiś badaniami) nie jest szkodliwe? Fermzilla niby też jest pet, a jednak jakoś została wprowadzona do użytku... Zastanawiam się nad wprowadzeniem u siebie kegów pet, ale właśnie trochę mam opory ze względu na rodzaj plastiku.
wszystko zależy ile to piwo w tym kegu będzie przechowywane. Browary dostarczają piwo do barów w keg pet, który jest jednorazowy. Na pewno kegu z nierdzewki do przechowywania są lepsze choćby ze względu na brak dostępu światła. Kegi PET są w zasadzie szybko opróżniane, więc jakiegoś długiego przechowywania w zasadzie nie ma. Myślę, że jeśli wziąć np. jakiegoś RISa i przechowywać go w takim kegu to plastk będzie miał na piwo podobny wpływ jak na wodę mineralną. Swoją drogą podobno tygodniowo zjadamy ok 5 g plastiku.... i to podobno m.in. plastik z PETów. Co do fermzilli to tam mamy tylko fermentację. Ten czas jesn nieduży więc raczej nie ma jakiś większych problemów. Zobacz ile jedzenia dzisiaj przechowywanego jest w plastikach.
Najlepiej jak kupisz sobie zestaw startowy podstawowy. Nie wydawaj za dużo kasy. Zacznij od brewkitu (lub ekstraktów). Bedziesz miał instrukcję. Jak załapiesz bakcyla to wtedy juz będzie z górki. Cierpliwość i higiena to podstawa w piwowarstwie na początek. Powodzenia. :)
Cześć, natchnięty Twoim filmem planuję przeprowadzić fermentację ciśnieniową jestem w trakcie kompletowania sprzętu i mam pytanie, gdzie dostałeś zawory 5/8 cala?
Jedynie co bym zmienił to fermentor na taki że stali nierdzewnej ze stożkiem a jakby był jeszcze z płaszczem do regulacji temperatury fermentacji to już w ogóle bajer. :)
Z doświadczeń innych piwowarów pils fermentowany w temperaturze pokojowej jest diacetylem. Ja fermentowalem pod ciśnieniem pilsa w temp. Ok 16 stopni i był mega czysty. Fermentacja trwała ok 9 dni.
Jak osłabnie fermentacja? To znaczy jak? Fermentować bez ciśnienia o potem je podbić? Ten sposób jak na filmie pokazał że American Wheat po 3-4 dniach był gotowy i praktycznie bez wad. Możesz rozwinąć myśl?
@@browarlichtus2921 piwo długo nie przestaje fermentować. po zakończeniu burzliwej (3-4 dni) nadal podaje co2. zakładam fiting pejanera , bez rurki i czekam. przećwiczyłem uzbrajania - ale lubię prostotę . co jakiś czas upuszczam ręcznie co2-nie stosuje już bezpiecznika ciśnieniowego. nagazowanie nie jest intensywne a pet spoko wytrzyma 4 bary wiec jakbym zapominał to nic sie nie stanie. tematem dozorowania jest mieszanie i jeszcze raz mieszanie i po raz 3ci mieszanie petajnerem. mieszanie dokańcza fermentację. nadciśnienie jest super ważne bo: przyspiesza fermentację+podwyższa skuteczność fermentacji+zapobiega dostaniu się tlenu i bakterii, spuszczanie wzburza i miesza po raz enty piwo. jak się kończy fermentacja możesz wymierzyć osad , odciąć rurkę petajnerowa i spuścić ciśnieniem piwo. najczęściej wsadzam wymierzoną rurkę i wyszynkuję z petajnera piwo z nad osadu. do autolizy jest kupa czasu. w petajnerze można tez wyciągać co2 robiąc lekkie podciśnienie co tez wzburza i przyspiesza fermentacje. zasadą jest obmywać pracujące drożdże cukrem bo wyjadają go w swoim otoczeniu i obrastają gazem=co2 i spowalniają. wiec mieszać , mieszać i mieszać i przy okazji zamieszać a fermentacja dojedzie do końca i drożdże dojedzą i posprzątają po sobie. koooniec
@@browarlichtus2921 obejrzałem kilka filmow z US o fermentacji ciśnieniowej, jednak oni w większości fermentują w lodowkach. Uważasz ze jakosc fermentacji bez lodowki tez jest ok ?
interesuje mnie nieco inne podejście - nie keguje, brak warunków w bloku i mniejsze spożycie, więc nie mam co inwestować w cały sprzęt. Co stałoby się gdybym dobił ciśnienie na starcie zwykłym powietrzem a potem jak na filmie - reduktor ustawiony na 0.8-1 bar sam trzymałby ciśnienie. Ktoś próbował? Jakich rezultatów można się spodziewać?
Jeśli byłby reduktor, który popuszcza ciśnienie to ja bym nie dobijał powietrzem. Drożdze zrobiłyby to. Pytanie tylko czy zawór byłby ustawiony na właściwe ciśnienie?
@@browarlichtus2921 naturalnie że reduktor ustawiłbym sobie "na sucho" zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo. Ale czy kluczowym momentem nie jest właśnie początek fermentacji kiedy powstają znaczące ilości estrów i alkoholi wyższych? Moim zdaniem wyższe ciśnienie od początku procesu robi robotę. Drugie pytanie - pod jakim hasłem szukać na alliexpress tego zaworku z manometrem, z którego korzystasz?
@@tomaszodz4178 na tak, może i powietrze nie zaszkodzi z drugiej strony i tak się brzeczkę napowietrza. Potem jak fermentacja ruszy to i tak powietrze ujdzie bo jest lżejsze od co2. Szukaj na Ali. | BLOWTIE COMPLETE KIT (DIAPHRAGM SPUNDING VALVE)
Teoretycznie można zdjąć fitting wsypać chmiel i potem cold crush i ściąganie przy pomocy kulki. Trochę utrudnione. Można też zlać piwo do fermentora i chmielić tradycyjnie.
@@mac8375 ja mam 2l i 8 l. Jakbym teraz kupowal to wziąłbym zamiast 8 chyba 5L bo wtedy weszłaby mi do lodówki. Tak wkładam tą 2 litrową i niestety szybko się kończy.
Mała uwaga. Fermentacja trwała 3 dni! Piwo po zakończonej fermentacji nie jest za bardzo nagazowane. Praktycznie niewyczuwalnie. Za krótki czas pod ciśnieniem.
Widziałem gdzieś na filmikach ze na cc strzelają ciśnieniem z 2bary - niska temperatura plus co2 i mamy uzupełnienie nasycenia ze tak powiem
Bardzo ciekawe, czekam na opinie o efektywności.
Nie wiem czy ktoś już wspomniał, angielska nazwa tego zaworka z 1:20, gdyby ktoś szukał - to 'spunding valve'.
Osobiście zakręcam go na maxa, drożdże same podnosza wewnątrz ciśnienie (monitoruje je co kilka godzin) i odpowiednio ustawiam (odkrecam zaworek). Poza tym, po zaszczepieniu brzeczki, nawet nie dobijam CO2. Jest tam powietrze ale szybko będzie wypchnięte. Oczywiście robię tak dla stylów tradycyjnych, bez dużych ilości chmielu.
Browar Lichtus przyszłość Polskiego piwowarstwa domowego .
Fajno, musze spróbować z moim corneliusem. Tylko problem potem z rozlewem chyba, bo jedyna opcja to przelać to pod ciśnieniem do innego kega, wylewajac metny początek, a potem rozlewać z kega pod ciśnieniem ;)
o przelewaniu będzie film :)
Czekam na kolejny film 📼. Mam zamiar kupić Formzilla by fermentować pod ciśnieniem
*Fermzilla
Cześć. W kwietnii bede miał fermentory Keg-King Australijski produkt robiony w Australii.
Fermzilla jest chińska i jakościow gorsza.
Zapraszam do kontaktu na FB Tomasz Pikul
@@tomaszpikul8719 dzięki Tomku za wiadomość. Jest tylko jeden problem... mieszkam obecnie w Kazachstanie 🤭
Dobry film!
Wrzucisz filmik z fermentacja pod ciśnieniem, ale w corneliusie? Jest taki plan? Dzięki za kawał dobrej wiedzy!
To musiałaby być jakaś mniejsza warka. Max mysle 15 l. Może kiedyś zrobię próbę ale teraz szkoda mi zajmować korneliusa.. :)
@@browarlichtus2921 ten petainer na zdjęciu to 30-stka, tak? Dobijałeś ciśnienie w trakcie fermentacji?
@@pawenowicki1559 keg w którym fermentuje to 30 l. Na początku dobijam cisnienie do 0.8 Bara tak aby powyżej tej wartości czerwony zaworek puszczał.
Cześć Marcin, Rurka przy płuwającej kulce lubi się czasem przyssać do ścianki fermentora i ściąga cały "syf". Widziałem modyfikację w postaci nawierconego otworu w ściance rurki. :)
Tak, to prawda. Zlewałem piwo dwa dni temu. 1. Piwo nie może być za szybko wypychane 2. Patent z otworkiem wydaje się sensowny. Muszę spróbować. Dzieki!
Spoko pomysł z petem
Temperatura >20c imho to trochę przesada. Po 10 warkach 12-15psi i start w 16 podnosząc do 18
Po robocie jest w 7-10dni ale zostawiam na 14
Fermentacja zakończyła się po 3 dniach. Z 10 plato zeszło do 2. :)
@@browarlichtus2921 No tak. Jakby był to wyścig to byś wygrał;)
@@flatplanetx :) nie
, piwowarstwo to nie wyścigi... ale tak to wygląda w koncernach
Hej, czy mogę rozlewać prosto z keg peta do butelek?
Taki Keg pet to jakie ciśnienie nominalnie można podać. Chodzi mi o zrobienie podpiwka na święta. Taka moja magia świat z dzieciństwa którą chce przekazać dalej.
Wg informacji przedstawiciela producenta maksymalne ciśnienie dla kegpet to 3 Bary. Co do fermentacji podpiwka to pewnie 0,7-0,8 Bara będzie w sam raz.
Fajny pomysł na fermentację ciśnieniową w petainerze. Zamawiałem ostatnio Fermzillę 27l i przy kompletowaniu dodatków w stylu pressure kit mocno zastanawiałem się czy nie kupić też do corneliusa. BTW Kegland na Ali to nie „myfriendy”. Cały transport śmiga z US.
Jeszcze będę miał pytanko na koniec. Jak napowietrzyłeś brzeczkę przez tak mały otwór?
Pozdro i czekam na relację z rozlewu :)
Tak, myfriendy pośredniczą :) napowietrzałem przed zlaniem do fermentora. Czyli chłodzenie, napowietrzanie, whirlpool i do fermentora.
Fermentacja w Keg pecie i mówisz że przelewasz do corneliusa, czemu nie do keg peta (jest tańszy)?
Witam. Jak odróżnić kiedy fermentacja się zakończy? Czy oznaką końcówki fermenacji, będzie zanik piany, tak jak to jest przy tradycyjnej fermentacji w wiadrze?
Jedynym wyznacznikiem końca fermentacji jest koniec spadku Blg.
Cześć.
Jak to jest z fermentowaniem i trzymaniem piwa w tych petach. Przy wielokrotnym użyciu nie czuć zmian smakowych i czy to obiektywnie (potwierdzone jakimiś badaniami) nie jest szkodliwe?
Fermzilla niby też jest pet, a jednak jakoś została wprowadzona do użytku...
Zastanawiam się nad wprowadzeniem u siebie kegów pet, ale właśnie trochę mam opory ze względu na rodzaj plastiku.
wszystko zależy ile to piwo w tym kegu będzie przechowywane. Browary dostarczają piwo do barów w keg pet, który jest jednorazowy. Na pewno kegu z nierdzewki do przechowywania są lepsze choćby ze względu na brak dostępu światła. Kegi PET są w zasadzie szybko opróżniane, więc jakiegoś długiego przechowywania w zasadzie nie ma. Myślę, że jeśli wziąć np. jakiegoś RISa i przechowywać go w takim kegu to plastk będzie miał na piwo podobny wpływ jak na wodę mineralną. Swoją drogą podobno tygodniowo zjadamy ok 5 g plastiku.... i to podobno m.in. plastik z PETów. Co do fermzilli to tam mamy tylko fermentację. Ten czas jesn nieduży więc raczej nie ma jakiś większych problemów. Zobacz ile jedzenia dzisiaj przechowywanego jest w plastikach.
Jak ze szczelnością takiego zestawu?
Cześć chciałbym zacząć warzyc piwo ale nie mam zielonego pojęcia jak Zacząć. Jakie polecasz filmiki do nauki czy książki?
Najlepiej jak kupisz sobie zestaw startowy podstawowy. Nie wydawaj za dużo kasy. Zacznij od brewkitu (lub ekstraktów). Bedziesz miał instrukcję. Jak załapiesz bakcyla to wtedy juz będzie z górki. Cierpliwość i higiena to podstawa w piwowarstwie na początek. Powodzenia. :)
@@browarlichtus2921 dzięki za odpowiedź
Cześć, natchnięty Twoim filmem planuję przeprowadzić fermentację ciśnieniową jestem w trakcie kompletowania sprzętu i mam pytanie, gdzie dostałeś zawory 5/8 cala?
Nie ma. Przynajmniej w Polsce. Ja mam głowicę z gwintami 1/2.
@@browarlichtus2921 ok dzięki i tyle w temacie, czyli zostaje zwór JG
@@staryurban na ali można kupić adaptery ball lock (jak w korneliusie) do takiej głowicy 5/8"
A gdzie groszówki i to 8szt?. Nie ma co wyłamywać zęby fitinga. Wystarczy przeciąć 4 styki (5mm) na dole zębów.
Nanometr kupiłeś razem z zawodem bezpieczeństwa i złączkami jako zestaw czy każdy z elementów z osobna¿
zestaw. Oprócz manometru i zaworka oraz przewodów jest jeszcze ball lock do corneliusa
Czołem, jakieś spostrzeżenia po roku czasu? ;) Coś byś zmienił/zmodernizował?
Jedynie co bym zmienił to fermentor na taki że stali nierdzewnej ze stożkiem a jakby był jeszcze z płaszczem do regulacji temperatury fermentacji to już w ogóle bajer. :)
@@browarlichtus2921 o Panie, gdzie to trzymać w bloku :D
@@lechf1 no nie.. w bloku to faktycznie słabo.
@@browarlichtus2921 kiedy nowe filmy ? Tak przy okazji zapytam bo coś cisza na kanale :D
chińskie są mniejsze?? są twa typoszeregi złączek ciśnieniowych: do płynów i do powietrza jedne wymiarowo są calowe ,a pneumatyczne mm.
Piwa górnej fermentacji też można fermentować w temp pokojowej bez skutków ubocznych ?
Z doświadczeń innych piwowarów pils fermentowany w temperaturze pokojowej jest diacetylem. Ja fermentowalem pod ciśnieniem pilsa w temp. Ok 16 stopni i był mega czysty. Fermentacja trwała ok 9 dni.
Górnej można ale nie wiem jak wyjdą te którym wyższa temperatura służy np. belgijskie czy np. Weizen
Cześć, gdzie zakupiłeś taką kulkę pływającą?
na aliexpress w sklepie kegland
Ciśnienie należy robić w piwie jak osłabnie fermentacja. Ciśnienie na początku fermentacji prawie zawsze stresuje drożdże.
Jak osłabnie fermentacja? To znaczy jak? Fermentować bez ciśnienia o potem je podbić? Ten sposób jak na filmie pokazał że American Wheat po 3-4 dniach był gotowy i praktycznie bez wad. Możesz rozwinąć myśl?
@@browarlichtus2921 piwo długo nie przestaje fermentować. po zakończeniu burzliwej (3-4 dni) nadal podaje co2. zakładam fiting pejanera , bez rurki i czekam. przećwiczyłem uzbrajania - ale lubię prostotę . co jakiś czas upuszczam ręcznie co2-nie stosuje już bezpiecznika ciśnieniowego. nagazowanie nie jest intensywne a pet spoko wytrzyma 4 bary wiec jakbym zapominał to nic sie nie stanie. tematem dozorowania jest mieszanie i jeszcze raz mieszanie i po raz 3ci mieszanie petajnerem. mieszanie dokańcza fermentację. nadciśnienie jest super ważne bo: przyspiesza fermentację+podwyższa skuteczność fermentacji+zapobiega dostaniu się tlenu i bakterii, spuszczanie wzburza i miesza po raz enty piwo. jak się kończy fermentacja możesz wymierzyć osad , odciąć rurkę petajnerowa i spuścić ciśnieniem piwo. najczęściej wsadzam wymierzoną rurkę i wyszynkuję z petajnera piwo z nad osadu. do autolizy jest kupa czasu. w petajnerze można tez wyciągać co2 robiąc lekkie podciśnienie co tez wzburza i przyspiesza fermentacje. zasadą jest obmywać pracujące drożdże cukrem bo wyjadają go w swoim otoczeniu i obrastają gazem=co2 i spowalniają. wiec mieszać , mieszać i mieszać i przy okazji zamieszać a fermentacja dojedzie do końca i drożdże dojedzą i posprzątają po sobie. koooniec
@@ryszardszulgo8839 no i mam temat na film 👍 Pozdrawiam
daj koniecznie znac jak wyszlo, czy poza tym ze teoretycznie mozna fermentowac w wyższej temp mając czysty profil sa jeszcze jakieś plusy ?
to piwo zakończyło fermentację po 3 dniach. z 10 Blg zeszło do 2. Było trochę siarki ale myślę że z czasem zejdzie. W smaku bez większych zastrzeżeń.
@@browarlichtus2921 obejrzałem kilka filmow z US o fermentacji ciśnieniowej, jednak oni w większości fermentują w lodowkach. Uważasz ze jakosc fermentacji bez lodowki tez jest ok ?
@@lkzp nie wiem czy jest ok.. powiem tak dopiero próbuję. Dam na pewno znać 😉😊
interesuje mnie nieco inne podejście - nie keguje, brak warunków w bloku i mniejsze spożycie, więc nie mam co inwestować w cały sprzęt. Co stałoby się gdybym dobił ciśnienie na starcie zwykłym powietrzem a potem jak na filmie - reduktor ustawiony na 0.8-1 bar sam trzymałby ciśnienie. Ktoś próbował? Jakich rezultatów można się spodziewać?
Jeśli byłby reduktor, który popuszcza ciśnienie to ja bym nie dobijał powietrzem. Drożdze zrobiłyby to. Pytanie tylko czy zawór byłby ustawiony na właściwe ciśnienie?
@@browarlichtus2921 naturalnie że reduktor ustawiłbym sobie "na sucho" zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo. Ale czy kluczowym momentem nie jest właśnie początek fermentacji kiedy powstają znaczące ilości estrów i alkoholi wyższych? Moim zdaniem wyższe ciśnienie od początku procesu robi robotę.
Drugie pytanie - pod jakim hasłem szukać na alliexpress tego zaworku z manometrem, z którego korzystasz?
@@tomaszodz4178 na tak, może i powietrze nie zaszkodzi z drugiej strony i tak się brzeczkę napowietrza. Potem jak fermentacja ruszy to i tak powietrze ujdzie bo jest lżejsze od co2. Szukaj na Ali. | BLOWTIE COMPLETE KIT (DIAPHRAGM SPUNDING VALVE)
@@browarlichtus2921 dziękuję bardzo. Pozdrawiam!
Gdzie taka kulkę można kupić?
Ali
A co z chmieleniem na zimno?
Teoretycznie można zdjąć fitting wsypać chmiel i potem cold crush i ściąganie przy pomocy kulki. Trochę utrudnione. Można też zlać piwo do fermentora i chmielić tradycyjnie.
@@browarlichtus2921 Tak właśnie myślałem bo mnie zainspirowałeś tą fermentacją ciśnieniową, że zamówiłem sprzęt :)
@@haberkm no lekkiego "ejla" można zrobić w tydzień z chmieleniem na zimno
Mam pytanie z czego zrobiłeś redukcje do rurki od kulki na tę od fittingu?
@@haberkm z dwóch wężyków silikonowych o różnych średnicach Najpierw największy na fitting, potem mniejszy do tego pierwszego a na koniec wężyk.
Bezpiecznik ciśnieniowy skalibrowany na 1bar i masz" 10 kg" mniej osprzętu i 5 kg mniej załączania.
Chciałbym spróbować fermentacji w korneliusie wymieniając spręzynę w zaworze bezpieczeństwa tak aby popuszczała przy 1 bar. To się może udać.
Bulbulator :D
Wszystko fajnie. Tylko Keg Pet Polska daje posty z twoimi filmami a sprzedają tylko hurtowo!! Który piwowar domowy kupi paletę??? 😠
Pani Monika z Keg Pet swego czasu sprzedała mi kilka sztuk.
@@browarlichtus2921 Kompletuję sprzęt do fermentacji pod ciśnieniem i do nagazowania piwa. Jaka butla CO2 8L czy 5L ??
@@mac8375 ja mam 2l i 8 l. Jakbym teraz kupowal to wziąłbym zamiast 8 chyba 5L bo wtedy weszłaby mi do lodówki. Tak wkładam tą 2 litrową i niestety szybko się kończy.
Ale mnie wkurwiają te premiery...
A prezydenty? :)
@@browarlichtus2921 Jeszcze bardziej 👍 ale w końcu można obejrzeć 😁