O urlopach i wynagrodzeniu feriepenger w Norwegii

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ก.ค. 2024
  • W tym filmie przedstawiam najważniejsze informacje i zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego, wyliczania wynagrodzenia urlopowego feriepenger i jego opodatkowania oraz do ilu dni urlopu mamy prawo. Zapraszam do oglądania.
    Spis:
    00:00 - 01:03 Wstęp, co to jest feriepenger?
    01:04 - 10:32 Jak obliczyć feriepenger, co to jest feriepengergrunnlag?
    10:33 - 11:44 Krótko o zasiłku dla bezrobotnych
    11:45 - 16:05 Wypłata feriepenger
    16:06 - 20:30 Czy feriepenger jest opodatkowane?
    20:31 - 22:45 Ile dni urlopu nam przysługuje?
    22:46 - 27:42 Ustalanie terminu urlopu
    27:43 - 31:01 Co kiedy zachorujemy na urlopie i czy musimy iść na urlop?
    31:02 - 31:42 Ile dni można przenieść na następny rok?
    31:43 - 33:00 Informacja dla przyjeżdżających, zakończenie
    Przydatne linki:
    www.skatteetaten.no/person/sk... - opodatkowanie feriepenger
    lovdata.no/dokument/NL/lov/19... - ustawa o urlopie wypoczynkowym "ferieloven"
    www.arbeidstilsynet.no/arbeid... - ogólne zasady dotyczące urlopów na stronie inspekcji pracy
    www.arbeidstilsynet.no/arbeid... - inspekcja pracy o feriepenger
    Na swoim kanale opowiadam o życiu i pracy w Norwegii. Mam nadzieję, że informacje i ciekawostki zawarte w moich treściach sprawią, że życie w kraju fjordów stanie się łatwiejsze i ciekawsze, a tym, którzy rozważają wyjazd za granicę ułatwi podjęcie takiej czy innej decyzji.
    Zapraszam do oglądania

ความคิดเห็น • 11

  • @wilims83
    @wilims83 14 วันที่ผ่านมา +2

    Cześć, może się orientujesz czy osoba zatrudniona w rafinerii i pracuje w systemie rotacyjnym 15-20. Czyli 15 dni pracy 20 dni wolnych. To czy jej przysługuje taki urlop 25 dni ?

    • @Niepokorny_Emigrant
      @Niepokorny_Emigrant  14 วันที่ผ่านมา +1

      Cześć. Niestety nie orientuje się dokładnie, sam nigdy nie pracowałem w rotacji. Na szybkiego w internecie znalazłem coś takiego:
      Lovfestet og tariffestet ferie skal avvikles i henhold til ferieloven og LOK. Arbeidsgiver kan ikke legge avspaseringsperioden til ferietiden.
      Ferie skal tas ut i tillegg til avspaseringsperiodene.
      Man bør ha drøftelser på bedriften for å sikre at man tilpasser rotasjonsplanen med ferien til den enkelte.
      I enkelte rotasjonsordninger (f.eks. 14-21), kan man avtale å bruke noe av ferien for å få ordningen til å gå opp.
      Link: fagforeninga.no/rotasjonssporsmal/
      Czyli znaczyło by, że normalnie oprócz czasu wolnego wynikajacego z rotacji przysługuje normalny urlop. Ale nie chcę ciebie wprowadzić w błąd, nie traktuj tego jako 100 % odpowiedzi i musisz to potwierdzić w innym źródle. Nie pamiętam nazwy, ale jest na youtube kanał, gdzie chłopak opowiada o pracy w Norwegii w rafinerii właśnie.

    • @wilims83
      @wilims83 14 วันที่ผ่านมา

      Dziękuje za odpowiedź 👍widziałem te filmiki.

  • @rafalboba7891
    @rafalboba7891 11 หลายเดือนก่อน +2

    Cześć, nurtuje mnie jedna rzecz. Jak osoby takie jak Ty które mieszkają długo w Norwegii albo rodowici Norwegowie patrzą na fakt że właściwie wszyscy zarabiaja tyle samo? Te różnice sa minimalne, wręcz śmieszne. Wiadomo że lekarz czy inżynier ma więcej ale fizyczne zawody są praktycznie zrównane. Elektryk ma tyle co sprzątaczka itd. Nie żebym wyśmiewał kogos ale jaki jest sens sie uczyć fachu elektryka np i ponosić odpowiedzialność dużo większą za pracę? Czy ktoś zwraca na to uwagę czy stało się to normalne? Dzięki

    • @Niepokorny_Emigrant
      @Niepokorny_Emigrant  11 หลายเดือนก่อน +1

      Witam. W przykładzie, który Podałeś statystycznie jest 22% różnicy między elektrykiem a sprzątaczką. I faktycznie w sumie tak jest, że te różnice nie są wielkie w porównaniu do polskich warunków. Pamiętam jak skończyłem Technikum Samochodowe, to początkujący spawacz w stoczni zarabiał 3 - 4 razy tyle co początkujący mechanik. Jakbyśmy spytali Norwega co myśli na ten temat, to pewnie odpowie zgodnie z ich poprawnością, tzn. że w Norwegii każdy ma prawo do godnej wypłaty itd, tylko, że w praktyce to wygląda tak, że raczej to działa jako "równaj w dół, a nie w górę". Jak masz w pracy ambicje, angażujesz się, szkolisz itp. to ciężko jest wywalczyć większą stawkę, niż te 20-30% więcej od takiego co dopiero zaczyna, albo ma wywalone i pracuje "od dzwonka do dzwonka". Ma to swoje wady i zalety. Dla kogoś kto dopiero zaczyna karierę jest to dobre, bo na starcie ma można powiedzieć godną wypłatę, z drugiej strony ten system jest mało motywujący - widać to szczególnie wśród młodych Norwegów, po prostu im się nie chce...
      Często jak Chcesz znacząco podnieść swoje zarobki to często pozostaje tylko zmiana firmy.
      Co do Pań sprzątających - pamiętam jak po rozmowie z moją znajomą byłem pod wrażeniem jej wiedzy na temat chemii do sprzątania, jakiej i w jakich roztworach można używać i do czego w miejscach publicznych, np muzeach, a jakie w przedszkolach, czy szpitalu. Tutaj one mają zdecydowanie wyższe poszanowanie, niż u nas, ale i też więcej się od nich wymaga - oczywiście wszystko jeszcze zależy od miejsca pracy.
      Dla mnie najważniejsze jest to, że robię to co lubię, a z wypłaty starcza na moje potrzeby - i chyba o to chodzi w tym wszystkim:)
      Dzięki serdeczne za komentarz i pozdrawiam

    • @janinaepoka963
      @janinaepoka963 10 หลายเดือนก่อน

      @@Niepokorny_Emigrant chyba jednak sprzataczka nie zarabia 600 nok na godzinę?

    • @Niepokorny_Emigrant
      @Niepokorny_Emigrant  10 หลายเดือนก่อน

      Tyle to raczej nie.... aczkolwiek chyba nie bardzo rozumiem pytanie. Mogłabyś doprecyzować?

    • @janinaepoka963
      @janinaepoka963 10 หลายเดือนก่อน +1

      @@Niepokorny_Emigrant wydaje mi się, że to mit o wyplaszczeniu zarobków w Norwegii. Ale to tylko tak na marginesie. Bardzo pożyteczny materiał zaraz sprawdzę czy u mnie się zgadza.

    • @Niepokorny_Emigrant
      @Niepokorny_Emigrant  10 หลายเดือนก่อน

      Mieliśmy tu na myśli różnicę między zawodami "fizycznymi" tj. mechanik, budowlaniec, elekryk, doświadczony - niedoświadczony. Ja w sumie nigdy nie rozmyślałem nad tym aż tak bardzo, ale widzowie sami zwrócili na to uwagę. Oczywiście między takim mną, a np inżynierem na platformie jest różnica co najmniej x2. Dzięki za komentarz i uwagę. Pozdrawiam

  • @LDNpat
    @LDNpat 9 หลายเดือนก่อน +1

    ten system brzmi tragicznie. Czyli jak zaczne prace np w maju i pojde na tydzien urlopu we wrzesniu to oni mi potraca caly tydzien wypłaty za to i musze czekac na feriepenger do nastepnego roku? Paranoja

    • @Niepokorny_Emigrant
      @Niepokorny_Emigrant  9 หลายเดือนก่อน

      Właśnie tak to wygląda, ale tylko w pierwszym roku jak zaczynasz pracę w Norwegii, bo potem zawsze dostajesz feriepenger za poprzedni rok pracy. Dzięki za uwagę i pozdrawiam