No pełen szacun za ten odcinek. Myślałem że z waszych filmów wiem już wszystko. A tu z odcinka na odcinek okazuje się że jednak nie. Bardzo fajny pomysł z odwiedzeniem takich miejsc i pokazywaniu ich profesjonalizmu. Szacun także dla widzów komentujących odcinek od nich także można dowiedzieć się wiele ciekawych technicznych rzeczy. Pozdrawiam serdecznie
dobry i pouczający materiał. Dziękuję. Jednakże nie mniej ważne to podejście firmy akumulatorowej z Lubina. Pełna profesjonalna obsługa. Takie firmy należy promować. Gratuluję.
Tu chodzi o system odzyskiwania energii. Jak nie trzeba nie ładuje. Nie ładuje na prostej drodze, ładuje z górki lub przy włączonych większych odbiornikach np. grzanych fotelach. W efekcie akumulator jest naładowany 30-70%. Problem gdy auto stoi kilka dni i/lub ma włączony na stałe jakiś gadżet np. kamerkę. Niezbędne jest kontrolowanie napięcia np. w gniazdku zapalniczki. Poniżej 12.1V trzeba podpiąć na noc. Ponizej 11.9 prawdopodobnie aku będzie do wymiany. Prawidłowo powinno być powyżej 12.5V.
W nowych VW aku jest ładowany gdy uruchamiany zimny silnik przez pewien czas do rozgrzania a potem podtrzymywany i utrzymywane jest napięcie 13,6V, za każdym razem gdy odejmujemy nogę z gazu i "hamujemy silnikiem" wtedy energia jest odzyskiwana i aku jest ładowany, napięcie dochodzi do 14,9V.
Tak jest nie tylko w VAG😁 Wszech obecna ekologia, ciekawe jak z żywotnością akumulatorów. VAG w nowych egzemplarzach wprowadza instalacje 48V do odzysku energii z hamowania w autach nie hybrydowych.
Ładowanie akumulatorów w nowoczesnych autach to temat rzeka. Samochód na bieżąco non stop monitoruje stan akumulatora, stan naładowania, nawet rezystancję wewnętrzną ogniwa. Auto z systemem start stop jest w stanie wykryć że nie może już używać tego systemu ze względu na zbyt duże zużycie, napięcia ładowania mogą się wahać od 12.4v do nawet 15.2V w instalacji z akumulatorem AGM. Odrębną sprawa to jeszcze systemy z odzyskiem energii przy hamowaniu gdzie dodatkowo większą ilość energii pompowana jest do akumulatora podczas hamowania, by w mniejszym stopniu ładować go przy dużym obciążeniu silnika
Kilka dni temu zmieniłem akumulator o identycznych parametrach - i rzeczywiście w czasie jazdy ładowanie miałem na poziomie 12.5 V. Dacia Logan MCV 1.5DCI 2018. Nie sprawdzałem przez OBD i nie dokonałem kalibracji akumulatora. Teraz napięcie ladowania jest jak poprzednio.
Tutaj przydatna będzie Andrzeja opornica, nowe auta mają bocznik na odejściu do akku i jeśli akku nie jest skłonny pobierać ładunek to ECU silnika steruje alternatorem i nakazuje mu spasować, wystarczy na kołkach akku zadać sztuczne obciążenie 20-30A i wszystko będzie jasne. Więc Panowie, kolejny test :)
Jeep zj 5.2 z 1996 r ma taki system ładowania . Pod akumulatorem zamontowany jest termometr kontrolujący temperaturę i na podstawie naładowania akumulatora i jego aktualnej temperatury ustawiany jest prąd ładowania auto ma 24 lata ! Jeżdżąc i testując napięcie ładowania waha się w zakresie 12,4 - 14,8 .
Witam serdecznie ,w temacie tego filmiku mam analogiczną sytuację w moim samochodzie NISSAN QQ 2017R ,auto tak samo nie ma jednolitego prądu ładowania. W związku z tym umówiłem się z serwisem na kontrolę w Szczecinie tym bardziej że w zeszłym roku wymieniono mi aku w ramach akcji serwisu. Wygląda na to że będe musiał odszczekac to co powiedziałem o serwisie. Pozdrawiam bardzo dobry temet
Jako ciekawostkę dodam, że niektóre modele z systemem start-stop mają funkcję większego ładowania, gdy puszczamy gaz lub hamujemy to alternator jest bardziej obciążany (taka trochę rekuperacja), a akumulator jest bardziej ładowany. Są to zupełnie inne alternatory niż te, które montowane były np. przed 2012 rokiem w VW. Pozdrawiam.
No, ciekawy materiał. Kolejna dawka wiedzy. Wygląda na to, że teraz dobry sprzedawca akumulatorów musi mieć sporą wiedzę w temacie elektryki samochodowej. A jako, że z takimi różnymi przypadkami się na codzień spotyka to czasem może więcej wiedzieć niż średni elektryk samochodowy (który nie ma przeglądu tylu marek samochodów) :).
ESP to standart. Wystarczy na postoju 3 razy kierownicą w lewo prawo od oporu do oporu. I przejazd minimum 10m z prędkością powyżej 5km/h. I będzie działać.
Toyota Yaris Hybrid 2015 również tam tak działa ładowanie, nie wiem w prawdzie czy akumulator jest jakoś programowany ale napięcie na akumulatorze też raz jest 14V raz jest 12 podczas jazdy.. Tym bardziej że tu jest akumulator ładowany z przetwornicy DC/DC a nie z alternatora..
Aby kontrolki zniknęły wystarczy przejechać samochodem kilkanaście metrów. Ten VW ma rekuperację i sterownik potrafi odłączyć ładowanie a podczas np hamowania zwiększyć ładowanie bo odzyskuje alternator energię. Te błędy wynikają z niskiego, zaniku napięcia w sterownikach, kąta skrętu kół, ciśnienia w kołach itp. Według Volkswagena taki układ pozwala zaoszczędzić ok 1,5% paliwa na 100 km, szaleństwo.
Niskie napięcie akumulatora w VW Tiguan 2021 - jak dbać o taki akumulator ? Doładowywać prostownikiem czy nie ? Jeżeli tak to kiedy, przy jakim napięciu ?
Francuskie juz od 2008r maja dopisana baterie a w nich inteligentne ladowanie od calkowitego braku ladowania do 16.2V , grupa VAG od 2011r . Wystarczy sprawdzic czy na negatywnej klemie jest "cos dodatkowego" oprocz normalnego kabla by zidentyfikowac modul kontroli ladowania.
To teraz kolej na odcinek czy inteligentne ładowanie jest korzystne dla żywotności akumulatora czy to tylko kolejna ekologiczna technologia mająca na celu wyłącznie redukcję zużycia paliwa i degradowanie akumulatora. Mam ten wynalazek u siebie w samochodzie i ostatnio po trasie 160km akumulator ładował się prostownikiem ponad 3h.... Korzystać z inteligentnego ładowania czy odłączać inteligentne klemy?
@@TheDevilek1983 Naprawdę dobre inteligentne ładowanie to tylko i wyłącznie takie które zapewnia regulację napięcia ładowania w zakresach 13,5V do 14,4V. Nic więcej, nic mniej. Jeśli chodzi o auta z systemami START/STOP to w nich, inteligentne ładowanie po prostu musi być i już, bo gdzie zmieścić energię z odzysku skoro akumulator ma ładowanie 14,4V i jest praktycznie naładowany? No właśnie, technologia S&S wymusza na akumulatorze aby był niedoładowany i przygotowany na przyjęcie dawki energii z układu odzysku 😎 , a niedoładowanie - no cóż - jest dla akumulatora szkodliwe zawsze 😝. Tutaj, można też wspomnieć o jeszcze jednej ważnej sprawie. Żywotność akumulatorów mierzy się głównie ilością cykli ładowania/rozładowania i czym przeżyje ich więcej tym krótszy będzie żywot "pacjenta", zaś technologie o których mówimy parametr ten podnoszą 😎. Jeśli ktoś twierdzi że to absolutnie nieprawda co piszę to niech weźmie pod uwagę taką sprawę że producenci ww.aut wymuszają stosowanie akumulatorów tzw wzmocnionych technologicznie. Właśnie po to aby taka bateria, "męczonya" owymi cyklami i ciągłym niedosytem energii nie rozpadła się wcześniej niż zwykła kwasowa 😝 Taki tam producencki myk 😂.
Panie mAkumulator a co w takim razie z gwarancją na akumulatory ?. Np Banner ma w warunkach gwarancji że ładowanie samochodu musi wynosić 14,2 do 14,5 a tu w filmie 12.5 czyli sprzedawca ma pretekst żeby nie uznać gwarancji skoro podjedzie się takim samochodem . Co Pan na to jako sprzedawca ?
Kiedyś w komentarzach pytałem o to niskie napięcie, u mnie napięcie wzrastało do 14.5V podczas hamowania silnikiem czyli jazdy na luzie i po włączeniu świateł pozycyjnych/mijania. Różnica taka że u mnie minimale napięcie spadało do ok. 12.6V w momencie gdzie akumulator miał ok 12,4-12,5V napięcia spoczynkowego po odstaniu np 36h. Od jakiegoś czasu spoczynkowe wynosiło 12,2V, teraz gdy chłodniej nawet poniżej 12V ale generalnie już od kilku miesięcy nie widziałem "niskiego" napięcia, auto chyba widzi że dzień sądu akumulatora się powoli zbliża i cały czas jest 14,4-14,5V. ;) Kia Rio z 14', aku fabryczne.
Ciekawe rzeczy opowiadasz to jak ja mam interpretować zachowanie mojego Kia Rio z 19' a dokładnie auto ma 3 miechy i non stop napięcie ładowania waha się od 14,5-14,9V??? Napięcie spoczynkowe mam na poziomie 12,5V z tym, że wszystkie te pomiary robię ładowarką USB z wyświetlaczem napięcia, która jest w miarę dokładna bo porównywałem z profesjonalnym multimetrem. Zastanawia mnie czy napięcie "na zapalniczce" odpowiada temu które idzie na aku bo może te na aku jest jakoś inaczej wysterowywane.
@@darekk9312 Moje Rio jest przedliftowe czyli bodajże z EURO5 i jeszcze bez funkcji Start-Stop, czy Ty przypadkiem nie masz już tego u siebie? Bo jeśli masz to oznacza że masz aku bodajże AGM i komputer pewnie musi inaczej traktować taki akumulator od mojego "zwykłego".
@@Ari9310 tak mam AGM60L-DIN ze Start-Stopem ale wyłączam to dziadostwo o ile nie zapomnę ;) Niestety trzeba to wyłączać przy każdym odpaleniu auta, ot taka upierdliwość aby zniechęcić do wyłączania :( Pewnie to pomysł jakiejś Grety ;o) Tu masz namiary na mój akumulator www.hkona.com/battery_specifications-685.html oraz www.hkona.com/agm_battery_description_and_operation-834.html
Czy to oznacza że nie ma potrzeby kodowania nowego akumulatora? Mam tak samo w octavii 2016, po zakupie nowego aku napięcie ładowania 13,3 nie spada ani nie rośnie. Akumulator w spoczynku po kilku dniach 12,5 natomiast po kilku minutach pracy silnika, po zgaszeniu jest 12,8. Także wygląda na to że ładowanie jest słabe ale akumulator jest ładowany. Z góry dzięki za info. Ogólnie bardzo dobry film i tak jak to jest powiedziane jakbym pojechał podbić gwarancję to dostałbym adnotacje że mam problem z autem i brak ładowania, ten film rozwiał trochę moje wątpliwości, niestety mało się mówi o tym inteligentnym systemie ładowania i wiekszość elektryków powiedziała by że ładowanie słabe z diagnozą na regulator , alternator, słabą masę lub inne rzeczy :) Dzięki za ten filmik
Tja, super bajer z tym ładowaniem "kiedy trzeba" tylko akumulatory padają jak muchy. W tym roku odkupiłem Megankę 3-kę 2014 od firmy w której pracuję. Siedzi już w niej trzeci akumulator. Dwa poprzednie się zasiarczyły i nie było czym odpalić. Ten trzeci też już nie ma deklarowanej przez producenta pojemności, więc co 2-3 tygodnie traktuję go prostownikiem.
Wiadomo czy ten samochód ma system bluemotion? U mnie jest bluemotion i fabryczny EFB, czytając charakterystyki dużej części akumulatorów EFB mają zaznaczone, że mogą być stosowane do s/s ale bez systemu rekuperacji ( rekuperacja jest jednym z elementów bluemotion). Zastanawia mnie jak to jest, u mnie fabrycznie siedzi exide.
Inteligentne ładowanie , ma wpływać na ekologię, raz dbać by akumulator nie był przeładowany. I często odłącza nam ładowanie. A kiedy trzeba to podnosi nawet do 15V by szybko naładować mocno rozładowaną baterię... Akumulatory montujemy Ca. One najlepiej działają. Regulatorem napięcia steruje komputer auta. Bierze on pod uwagę temperaturę oraz obciążenie w danym momencie i wysyła żądanie do regulatora. Jeśli uważa, że nie ma potrzeby ładować pełna mocą to zmniejsza nam moc alternatora i ponoć zmniejsza się nieco spalanie paliwa w samochodzie:) Czasem też po odpięciu klem musi zaadoptować się komputer.
To samo mam w Daci Sandero z 2017 r. Pojechałem prędko do mechaniora ,że alternator chyba klęka.A on do mnie ,że teraz takie parametry mają być , auto regulator itd.
bardzo ciekawy materiał, ja w moim starym oplu miałem gdy wszystko było wyłączone miałem 13.9V a gdy swiatlo itp to spadało do 13.3V. Okazało się że alternator był do wymiany. jest teraz ok.
Czy taki "inteligentny" układ ladowania akumulatora nie jest dla niego zabójczy? Utrzymywanie napięcia na poziomie 12.6 - 13.3 raczej spowoduje spadek gęstości na dłuższą metę, czy się mylę? Klasyczne alternatory z regulatorami utrzymujące 14.2 14.5 chyba są lepsze dla zdrowia akumulatora? Proszę sprostować jeśli bzdury pisze.
Inteligentne ladowanie było już w całkiem zwykłych samochodach pod koniec lat 90tych przykład focus mk1 czy accord, poza tym czujnik IBS na klemie akumulatora często powoduje rozladowywanie akumulatora gdyż ulega awarii , odłączenie IBSa powoduje trwałą dezaktywacje systemu start stop i standardowe ladowanie akumulatora poprzez alternator ,
U mnie po ładowaniu bez odłączania aku nagle zaczęło pokazywać w czasie jazdy 12.6 i przy hamowaniu 14.6..Po odłączeniu klemy na 10 minut znów wróciło 14.6 cały czas w czasie z jazdy ładowanie. Myślisz że czujnik walnięty, czy ako do wymiany?? Rano pojawia się awaria silnika i stary stop odłącza.. Po jakieś krótkiej jeździe zgaszeniu a po paru minutach odpaleniu awaria znika, ale start stop dalej nie działa..
Programowanie sterownika akumulatora to podstawa podstaw i sam nie rozumiem jak sklepy oferujące sprzedaż z założeniem akumulatora takiego podstawowego sprzętu nie posiadają. Bo potem przyjeżdża mi klient na warsztat ze zniszczonym akumulatorem, który kupił miesiąc temu. Szkoda mi ludzi.
Czemu ci szkoda? Od tego są autoryzowane serwisy a nie jakieś przydrożne sklepy i warsztaty. Frajerów nie sieją tylko sami się rodzą 😂😂😂 To trzeba wyraźnie mówić, bo jak nie powiesz to ty będziesz winien boś wiedział a nie ostrzegał 😂😂😂. Inna sprawa że istnieje coś takiego jak gwarancja uslug i towarów. Po to to wszystko jest, trzeba tylko umiejętnie korzystać. No ale jak się zlecało na lewo, trudno, trzeba ponieść karę.
Sterownika akumulatora? Chyba chodzi ci o moduł zarządzania energią - czyli taki "kompiuterek" który na podstawie napięcia akumulatora i zapotrzebowania na prąd steruje regulatorem alternatora. Nie pozwoliłbym grzebać byle wymieniaczowi akumulatorów na grzebanie w sofcie auta, bo do tego trzeba mieć ogrom wiedzy i porządny sprzęt za kilkadziesiąt króli o najwyższych nominałach. Co do zdychających akumulatorów to winiłbym pogoń za eko i olewaniem potrzeb i oczekiwań klientów. Bo kto się przejmuje tym że jeden user jeździ na krótkich odcinkach a inny na długich. Ten na krótkich ma przewalone bo nawet jak moduł zarządzania energią każe ładować 15.2V to po chwili spada na 14.4 a za 10 minut już na 13.4V. Przy takich parametrach elektrolit się nie wysyci i nie odzyska prawidłowej gęstości, a co za tym idzie będzie coraz bardziej się zasiarczał i to nieodwracalnie. Bez doładowania przynajmniej raz w miesiącu, i to porządnym prostownikiem, akumulator po góra 2 latach jest do wymiany.
@@muzzytg6024 ,, Moduł sterownika akumulatora" tak to jest przetłumaczone w KTS'ie 650, którego kupiłem za ponad 12 tysięcy złotych. Którego używam jako ,,uniwersalny interfejs" bo to vaga mam vcds'a i vag scana, to psa lexię, Diagboxa etc. Zajmuję się elektroniką samochodową i beznadziejnymi przypadkami w mojej okolicy.
@@muzzytg6024 Tzw EKO i zarządzanie energią akumulatora to lipa i myślę że w końcu wszyscy się z tego wycofają. Dlaczego? Już wcześniej gdzieś o tym pisałem i napiszę jeszcze raz - akumulatory do odzysku energii zawsze muszą być NIEDOŁADOWANE aby mogły przyjąć dodatkową porcję energii z układów odzyskiwania energii. Zaś niedoladowanie jest szkodliwe - zawsze. Nic tutaj nie zmienia jazda na krótszych czy dłuższych trasach bo akumulator i tak nie może być na lodowa ny do końca bo gdyby był odzyskiwanie energii będzie NIEMOZLIWE. Przy dłuższych trasach zwiększa się częstotliwość ładowanie/rozładowanie a więc żnów jest to ujemne odziaływanie na żywotność akumulatora. Dowodem na to wszystko jest stosowanie w ww.systemach akumulatorów TECHNOLOGICZNIE WZMOCNIONYCH, AGM itd. Nie przyjmuję do świadomości tlumacznia zasadności istnienia takich specjalnhch baterii faktem iż akumulator musi być zdolny przyjąć większą dawkę energii także od innych układów spoza obwodu ładowania alternatorem - takie akumulatory są droższe, a mają podobną żywotność. Naprawdę, inteligentne ładowanie i systemy typu START/STOP to ekolipa. Nie mam takiego auta, ale gdybym miał to funkcje te bym wyłączył i wtedy zyskał bym o tyle że zamontowany fabrycznie akumulator AGM zyskał by na żywotności. Warto tutaj wspomnieć że najdłuższą żywotność posiadają akumulatory w obwodach tzw BUFOROWYCH, gdzie stale są w pełni naładowane! (tylko że taki akumjlator nie przyjmnie juz dodatkowej energii). W tych obwodach żywotność akumulatorów wydłuża się minimum dwukrotnie (zwykle więcej, nawet 4x) ! Podkreślam słowo "minimum". Akumulatory typu AGM muszą pracować częściej i ciężej co znacząco odbija się na ich "zdrowiu", i nie jest to żadne EKO, a inteligenta EKO ściema dla naiwnych. Tak naprawdę zaś myślę że jest to kolejny z unijnych pomysłów typu że banany muszą być proste. W efekcie nośne słowo EKO spowodowało jedynie wyprodukowanie droższych, bardziej złożonych i skomplikowanych aut. Nie widzę tutaj żadnego ekonomicznego uzasadnienia, ani postępu technologicznego - wręcz przeciwnie.
zobacz ile z alternatora wychodzi - przeprowadź diagnostykę jaką rzeźbiarz stosuje a się dowiesz wszystkiego :) jeżeli tam będzie tak samo to możesz wyjść z założenia że jest "inteligentne" ładowanie.
Poproszę o test jak się zachowuje gęstość jeśli zostawmy akumulator podłączony do ładowarki typu Ctek lub podobne w trybie maintenance/float (13.6V) na dłuższy okres np 5 dni. Zrobi się gęstość czy nie?
napięcie 13,6 to napięcie buforowe - nie ładuje albo tez ... ładuje na poziomie strat wynikających z samorozładowania akumulatora . Jak gęstość była to będzie, jak nie było to nie będzie./ Andrzej
Miałem AGM 100Ah pod przetwornicę podtrzymanie zasilania awaryjne pieca CO. Przetwornica może wystartowała kilka razy przez parę godzin w całym cyklu życia aku. Aku był cały czas pod mikroprocesorową ładowarką w buforze 13,8V. Producent deklarował 12lat żywotności, po 6 latach aku padło, miało wysokie napięcie ale zerowy prąd obciążenia. Czyli 13,8V gęstości nie zrobiło. Obecnie nowy patetent to po wymianie aku podłączyłem "aku aktywator" i bombarduje aku impulsami.Wg testera z alliexpress Rwewn po dwóch latach bez zmian. Zastosowałem to do samochodu i w fabrycznym aku po dwòch latach gdy gęstość była 1.20 i nie dało się ładowarką podciągnąć, montaż akuaktywatowa sprawił że po 3 miesiącach gęstość jest już 1.25. W innym pojeździe aku Bosch S5 jest oporny na działanie akuaktywatora, po roku czasu wg testera parametry aku ani nie pogorszyły się ani nie poprawiły
Od kilku lat już tak jest, że wiele aut zwłaszcza z bajerami eko nie mają ładowania na wolnych obrotach lub znacznie je obniżają. Za to podczas hamowania silnikiem dają pełną moc. Zwykły akumulator tego nie zniesie.
Witam MAM Problem tego typu Czy mogę ładować akumulatory samochodowe ( typu AGM, ZELOWE WAPNIOWE) ładowarką przeznaczoną do akumulatorów li-on? Parametry ładowarki toDane techniczne: Nr artykułu: 10276 Wejście: 230 V AC 50 Hz Prąd wejściowy: maks 1.5A Napięcie wyjściowe: 6V / 12 V DC Prąd ładowania (maks) +/- 10%: przy 6 V: < 3,5A (+/- 0,3A) pełne naładowanie przy 12 V:
Dziwi jedno- inteligentny system ładowania jest stosowany masowo od kilku lat ( znajdziemy go nawet w Dacii) a taki niby profesjonalny serwis się z nim nie spotkał? Przecież obecnie to już prawie standard...
Miałem taki inteligentny układ w Focusie z USA 2003r. (o czym dowiedziałem się z instrukcji auta) - na padniętym akumulatorze zapodawał ~15,6V. Obecnie w BMW E39 z 2003r. (polift) tego nie mam, ale czytałem, że E46 z tego samego okresu produkcji już chyba to ma.
@@roberttomczak110 Elektrolitu nie może ubywać. Co najwyżej odparowywuje bądź jest poddawana elekrolizie woda. Już od dawna konstruuje się akumulatory tak by te procesy zachodziły w jak najmniejszym stopniu, co przekłada się na bezobsługowość akumulatorów. To o czym piszesz to jest tzw korekcja temperaturowa w regulatorach napięcia, ale to nie ten zakres napięcia. I w czasie chłodów a zimą to już prawie wcale nie występowała. W autach które są wyposażone w moduły kontroli energii ładowanie może być i 15.2V gdzie w autach z regulatorami napięcia z korektą temperaturową takie napięcie to awaria.
Mam tak samo. W serwisie powiedzieli że alternator do wymiany, serwis AUTOTEILE. Dobrze że doczytałem i nie wymieniłem. Ten film potwierdził ze jest OK 🤝👌
DLACZEGO W SERWISIE POWIEDZIELI ZE AKU DO WYMIANY? CZY SAMOCHOD NIE MOGL ZAKRECIC ROZRUSZNIKIEM? CZY WYSWIETLALY SIE JAKIES KONTROLKI? CZY SCAN SYSTEMOW POTWIERDZIL BLAD BRAKU LADOWANIA?
Kiedyś samochody naprawiali mechanicy po szkole zawodowej a za chwilę bedą to robić inżynierowie po studiach najlepiej robotyka plus sztuczna inteligencja.
Właśnie jestem studentem Automatyki i Robotyki AGH i mamy tu przedmiot Sztuczna Inteligencja i Sensoryka. Miło słyszeć że będę miał kiedyś pracę, bo jak narzazie to perspektywy są kiepskie i wszyscy przepisują się na informatykę :/
@@jakublis4560 kontynuuj to co zacząłeś, posluchaj wypowiedzi p. Dr. Aleksandry Przegalińskiej zajmującej się sztuczną inteligencją ( swoją drogą bardzo ładnej kobiety :) :) :) )
Szkoda, że nie zostały zachowane te same warunki przeprowadzenia podmiany akumulatorów. Powszechną wiedzą nawet przez pracowników mrAkumulator jest reset regulatora akumulatora przez wyjęcie od niego wtyczki. W tym przypadku zastąpione zostało to brakiem napięcia przez zapasowy akumulator.
Łoooooo Panie. Od 6 lat to moje drugie auto w którym adaptacje akumulatora wykonuje się poprzez złącze obd2. W pierszym akumulator kwalifikował się do wymiany ze względu na utrudniony rozruch solnika 5l V8. Warsztat chciał odprawić mnie do mechaników. Zadzwoniłem do aso miałem szczęście mogłem podjechać natychmiast. Dostałem kawę i usiadłem w strefie konfortu. 20 min później dostałem auto zakodowane umyte wysuszone z wykazem czynności sprawdzających takie rzeczy jak temperatura zamarzania płynu w chłodnicy uzupełnianie płynu spryskiwaczy. Zadowolony wyciągam portfel a kierownik z obsługi z imienia poprosił o schowanie ponieważ wszystkie czynności wykonano bezpłatnie. Jak hd widać na tym nagraniu zdarzają się profesjonalne warsztaty które nie liczą roboczogodziny już od chwili trzaśnięcia drzwiami
u mnie jest to całe yntelygentne ładowanie i chyba średnio się sprawdza aku po postoju praktycznie ma miedzy 11.80v -12v może minimalnie ponad 12v,ładowanie na alternatorze z reguły bez zmian 14V ,na klemach pod maską z reguły 13.70-80 i na aku podobnie, aku bosch 110ah chyba z 2015 o ile dobrze rozkodowałem te cyferki z niego
Dopiero dzisiaj natknąłem się na ten filmik. Muszę przyznać, że jestem w szoku, że są firmy w Polsce, które oferują taką obsługę klienta. Na "wspaniałym zachodzie" nie ma czegoś takiego. Kupić dobry akumulator to naprawdę wielka sztuka. W Polsce miałem jeden sprawdzony punkt w Krakowie, gdzie na miejscu "zalewali" akumulatory. Byłem nawet w środku tego budynku -zapach dość ciekawy. Dziękuję za cenne informacje! Mój samochód nie jest aż tak nowoczesny, ale ma podobne "objawy". Czyżby to było to samo? Muszę sprawdzić. Człowiek uczy się przez całe życie. Pozdrawiam serdecznie!
Witam.Audi Q3 2.0 TDI DSG 2014r ,często zauwazam ze obroty biegu jałowego/silnik rozgrzany/siegaja 1000 obr/min.Czym może być to spowodowane.Dzięki za wszystkie sugestie
Albo dodatkowe obciążenie instalacji typu ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie siedzeń itp i auto podwyższa obroty w celu podniesienia napięcia ładowania, albo co bardziej prawdopodobne kończy działanie procedura dopalania DPF, ogólnie nie powinno się przerywać takiego procesu a jeżeli już to w krótkim czasie wyjechać w trasę z podwyższonymi obrotami silnika nawet ok 3tys/min by wypalić DPF
@@damiann5020 Dzięki za zainteresowanie się moim problemem. Wszystko wyłączone, aby nie powodować ładowania (1000 obr/min). Akumulator 03.2014 AGM, przebieg 81kkm.Napiecie spoczynkowe po 1 tyg. Nie jeżdżenia 12,5V-12.6V. Ciagle to weryfikuje, nie daje mi to komfortu korzystania z auta. Pierwsze auto z S&S, (nie korzystam) pyt. Jak to sprawdzić : -czy to DPF(jak zmierzyć popioł przy pomocy vcds) krok po kroku -może podmienić na nowy akumulator
Od dawna otym wiedziałem wystarczy w gniazdo zapalniczki włożyć wyświetlacz napięcia i można zauważyć jak jest zimno wali15.5v w aku jak się pojeździ spada do12.5 aza każdym razem jak się hamuje silnikiem to podbija napięcie do 15
11:43 zaraz zaraz--- po co wyłączać silnik??? Przecież Pan Andrzej twierdzi, że można odłączać akumulator na pracującym silniku. Prawda Panie Andrzeju? Ps... czekam na filmik jak Pan odłącza aku z odpalonego C3 ;)
zapewne żeby nie uszkodzić alternatora bo nie będzie miał co ładować tyle co zasilanie elektryki w aucie,chociaż jakiś czas temu odłaczali aku przy właczonym silniku w jakiejś terenówce jak dobrze pamiętam
@@krystiankrychu2507 w terenówce to masz mechanicznego klekota to moźe być różnie , w benzynie trochę ta elektryka wciąga . pozatym bez akumulatora robią się takie szpilki napięcia i to może uszkodzić niektóre urządzenia .
@@krystiankrychu2507 ta "terenówka" miała z 50 lat więc inna bajka. Zasilana pewnie gaźnikiem. Poza tym nie tak do końca to chciało działać bo sam Pan Andrzej w niej siedział i gazował, żeby JAKOŚ to działało. Dlatego proszę się od X miesięcy o nagranie filmu gdzie P. Andrzej odłącza aku ze swojego citroena. W jakimś tam filmie tak uporczywie tłumaczył, że po uruchomieniu silnika, akumulator w pojeździe jest całkowicie zbędny. Chcę to zobaczyć na przykładzie NORMALNEGO samochodu osobowego z przynajmniej średnio skomplikowanym elektronicznym wtryskiem paliwa. Odpinanie akumulatora mi się nie udało już w polonezie 1.4
Krystian Krychu niewiem czy wiesz ale alternator pracuje lzej bez akumulatora. a dwa to to te zalezy jak jest zrobiony uklad w samochodzie, niektore potrafia zgadnac przy naglym poboze pradu jak alternator nie wyrobi z ustabilizowaniem. a inne gasna bez akusa.
To wszystko zależy od samochodu. W moim Fluence z 11 roku ładowaniem też steruje komputer. Ale praktycznie po każdym rozruchu napięcie skacze w okolice 14,8 - 15V i trzyma jakiś czas. Potem spada do 13,6V i już tak zostaje. Można powiedzieć że praca buforowa :P To chyba wszystko przez ekologię. Ale tak jak w tym samochodzie napięcie 12,4V i brak podładowania po rozruchu to chyba przesada. Widać że jest on utrzymywany na minimum napięcia. To chyba nie za bardzo będzie służyć akumulatorowi.
Polecam każdemu adapter OBD, nawet najtańszy + aplikacja na telefon, takie rzeczy można obserwować samemu bez "mieszania pod maską". Przykładowo w Renault z 2010 po starcie napięcie wyższe (w zależności od temperatury ), ładowanie, potem obniżanie i napięcie "podtrzymania" 13,7 V
Fajnie że ludzie niby zajmujący się akumulatorami zawodowo nie są w stanie w prawidłowy (bezpieczny) sposób podłączać i odłączać klem akumulatora. Chodzi oczywiście o kolejność.
Dobry pomysł, układ tego typu oszczędza akumulator, producenci wychodzą z założenia że auto ma się nie psuć do końca jego żywotności czyli około 7-10 lat , robią wszystko by przedłużyć życie akumulatora ograniczając niepotrzebne procesy chemiczne.
elektronika we współczesnych autach służy temu by stwarzać sztuczne problemy, tam gdzie w starych autach ich nie było, bo nie miały one układów do wymyślania sztucznych problemów. I potem jeździsz od "serwisu" do "serwisu" i czarowanie się zaczyna, nawet w autoryzowanych nieraz takie bajki opowiadają, że brak słów. Najgorsze, że za bajkowe opowieści zwane dziś diagnostyką też kapustę czeszą. Jak ktoś bogaty to będzie bajek słuchał całe życie, przeciętnego bolą takie bajki i odpuszcza i jeździ z błędami, bo z torbami pójdzie.
@@pablox11NEW z aku EFB to standard StartStop, z aku AGM to StartStop z rekuperacją energii. Ale w starszych autach jak i nowych właściciele aut z EFB, mogli sobie wymienić aku EFB na AGM, ale w drugą stronę już 🛠️👀NIE👀🛠️
Proces zasiarczania polega na tworzeniu się dużych kryształów sierczku ołowiu które w procesie ładowania akumulatora bardzo trudno (niemal wcale) nie przechodzą "przemiany" w drugą stronę. Przy okazji siarczek ołowiu ma duża oporność co potęguje trudności znaładowaniem akumulatora. Podczas pobierania prądu z aku siarka z elektrolitu łączy się z ołowiem z płyt tworząc małe kryształki przy okazji zmniejszając gęstość elektrolitu. Kryształki lepiej się "rozpuszczają" przy wyższym napięciu. Jeżeli nie będzie tego napięcia elektrolit nie odzyska siarki czyli się nie wysyci do prawidłowego 1.28g/cm3. Z małych kryształów powstają coraz większe, dodatkowo się rozpychają "zrzucając" masę czynną. Taki akumulator prostownika bierze niewiele prądu 0.5-2 ampery, a napięcie jest wysokie 14-15V. Ale zachodnia cywilizacja nie jest nastawiony na ekologię - mamy konsumować żeby więcej produkować (i niektórzy jeszcze więcej zarabiać). A działania proekologiczne to pic na wodę żeby zamącić w głowach konsumentom (uzależniając coraz bardziej). .
Ma to wielki sens, chodzi o odsiarczanie, regeneracje, gęstość elektrolitu, zabezpieczenie przed przeładowaniem i gotowaniem alektrolitu. W nowych autach są systemy start stop i przez to akumulatory AGM a te wymagają większej kontroli podczas ładowania, stąd te systemy. Dodatkowo normy emisji spalin wymagają odciążania silnika gdy tylko się da, np. w autach ciężarowych euro6 jest komputer odpowiedzialny za regulacje ładowania i nawet zupełne odciążanie gdy ciężarówka jedzie pod górę a pełne ładowanie (jeśli potrzeba) gdy toczy się z górki.
@@Kocur_z_Kielc sens czysto propagandowy. W znienawidzonym przez wszystkich PRL-U nie było mody na ekologię i chyba nawet takiego słowa nie było, a byliśmy 100 razy bardziej proekologiczni niż teraz. Chcecie ekologii, takiej prawdziwej, bez tabelek i zbędnego gadania? Sprzedać samochód, jeździć rowerem, wyłączyć lodówkę i przestać ogrzewać dom.
Mam pytanie. Dlaczego uważa się, że ładowanie akumulatora prądem o napięciu 17 V lub nawet nieco wyższym jest szkodliwe, jeśli jednocześnie wartość prądu nie przekroczy 5 % pojemności akumulatora ,nie będzie silnego gazowania ani nagrzewania się akumulatora? Uważam, że to prąd robi dobrą albo złą robotę a zmiana napięcia w ładowarce służy tylko do uzyskania odpowiedniego amperażu. Proszę o wypowiedź na ten temat. Z góry dziękuję
Nie osiągniesz 17 V podczas ładowania prądem odpowiadającym 5% pojemności akumulatora, gdy aku nie jest już naładowany. Jeśli ograniczysz się do takiego prądu, to napięcie będzie najwyżej 14-15 V w fazie normalnego ładowania. Jak przekraczasz 15 V to prąd powinien być już znacznie mniejszy niż 5%. 17 V możesz uzyskać tylko na 2 sposoby, albo bardzo duży prąd podczas ładowania początkowego, ale to będzie pewnie grubo ponad 20% pojemności, a to za dużo, albo niewielki prąd, kiedy aku jest już w pełni naładowany i wtedy te 17 V spowoduje silne gazowanie.
Astra J 2011 również ma ładowanie w wielu trybach a napięcie bez świateł i klimy potrafi oscylowac 12,4-12.5V na rozgrzanym silniku auto juz wiekowe gdzie byliście przez ostatnią dekadę że odkrywacie tutaj ameryke
@@mrAkumulator człowiek uczy się całe, ja w sumie też pierwszy raz zauważyłem w tej astrze dziwny sposób ładowania akumulatora tylko dzięki temu że na wyświetlaczu między zegarami mam zakładkę pokazującą napięcie. Jeśli by to pana interesowało to wklejam link z opisem działania układu ładowania w astrze (myślę że reszta opli ma tak samo) ciekawe sa zależności w jakich warunkach co się dzieje astraklub.pl/viewtopic.php?f=165&t=833849
@@sprint12polska Tak zwana inteligentna klema minusowa IBS też w BMW dawno stosowana gdzieś od 2005 roku . Był chiptuning silnika to teraz dochodzi układu ładowania :D
Mam serwisówkę FIATA TIPO i tam dokładnie opisują działanie IBS, gdzieś ją zamieszczę to zobaczycie jak przebiega kalibracja samoczynna a to niby klepanie w maszynkę to nabijanie kasy serwisom bo generalnie auto dowiaduje się o dacie i marce akumulatora i praktycznie zaczyna odliczać cykle wymyślone przez serwis do zapalenia kontrolki ''wymień akumulator'' - nawet jak będzie jeszcze ok. IBS mierzy akumulator podobnie jak tester elektroniczny SOC i SOH i jeśli mu te parametry nie zagrają to odcina moduł komfortu, start-stop i w rezultacie też poda komunikat ''wymień akumulator./ Andrzej
@@mrAkumulator IBS podaje więcej parametrów niż tester. Chociażby temperatura. A do stanu naładowania i obciążenia dopasowuje napięcie oddzielnie śledząc prąd ładowania. Potrafi utrzymać napięcie na poziomie znikomego prądu ładowania akumulatora przy. Np prąd odbiorów około 70A, napięcie 14,9 i 0,3 A ladowania. Regulator dopasowuje napięcie wg potrzeby uwzględniając kilka parametrów, włączone funkcje w pojeździe (światła, klima, start/stop, odzysk energii przy hamowaniu również temperaturę. I decyduje na jakim poziomie naładowania utrzymywać akumulator. Stąd istotnym parametrem jest znajomość pojemności znamionowej i typu akumulatora. Wymiana w wielu przypadkach wiąże się z przeładowaniem lub nie doładowaniem. Kodowanie i adaptacja to dwie sprawy.
choinka w nowych samochodach grupy vag pojawia się gdy Twój akumulator jest bardzo rozładowany (źle się inicjalizują moduły acc, abs, start/stop itp). Wystarczy go doładować / przejechać się aby się doładował i przy kolejnym uruchomieniu pojazdu cała choinka samoistnie zniknie ;)
Fajny film -Ale Ja miałem problem z uruchomieniem silnika w astrze z 2012r.przy napięciu 12,1V auto ani mru mru silnik 1,4T benzyna system start-stop-dopiero na kable auto odpaliło-to przy mocno rozładowanym akumulatorze w tym filmie nie jestem przekonany czy akumulator był mocno rozładowany .A z tego co słychać to diesel .-CO do ładowania TOOO moge się zgodzić przy takiej technologi-ALE CO DO AKUMULATORA Mocno rozładowanego na 1000% nie-trzeba było zrobić pomiar tego akumulatora MOCNO rozładowanego to test by był super-a tak SORKI-LIPA
Auto nie zapalało, bo przy takim napięciu, komputer wchodzi w stan "uśpienia" i instalacja zapłonowa nie podaje iskry. Miałem tak już kilka razy w motocyklu, a znajomy w samochodzie.
No nie powiedziałbym . Mam stare FSI i chodzi tak cicho że tylko tłumik słychać. Tu ewidentnie silnik już zajechany w końcu jesdzi nim kobieta wiec pewnie zmiany oleju nie widział
@@xKoZaKox mam styczność z tymi silnikami prawie codziennie, po otworzeniu maski zawsze te wtryskiwacze tak hałasują, przypomina to diesla.. ale co do oleju to fakt long life skraca życie silnika masakrycznie, taka polityka koncernów
Z nowymi tsi tfsi nie mialem do czynienia ale stare pierwsze FSI mialy lepsza kulture pracy niz nie jeden zwykly benzyniak . Awaryjność była duża niestety. Tych nowych bym raczej nie kupił wyżyłowane uturbione małe pojemności. Już same opinie że wytrzymują 100 tyś i śmietnik mòwią same za siebie.
Kupiłem dzisiaj akumulator Varta Blu Dynamic 74ah 680 za 400zł do 1.9 dci czy to dobry wybór 🤔?! Poprzednia Varta wytrzymała siedem lat👍. Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę pozdrowić odemnie Pana Andrzeja 😉
No pełen szacun za ten odcinek. Myślałem że z waszych filmów wiem już wszystko. A tu z odcinka na odcinek okazuje się że jednak nie. Bardzo fajny pomysł z odwiedzeniem takich miejsc i pokazywaniu ich profesjonalizmu.
Szacun także dla widzów komentujących odcinek od nich także można dowiedzieć się wiele ciekawych technicznych rzeczy.
Pozdrawiam serdecznie
dobry i pouczający materiał. Dziękuję. Jednakże nie mniej ważne to podejście firmy akumulatorowej z Lubina. Pełna profesjonalna obsługa. Takie firmy należy promować. Gratuluję.
JAKA PROFESJONALANA OBSLUGA SKORO FACET NIE MA ZIELONEGO POJECIA.LOL
Tu chodzi o system odzyskiwania energii. Jak nie trzeba nie ładuje. Nie ładuje na prostej drodze, ładuje z górki lub przy włączonych większych odbiornikach np. grzanych fotelach.
W efekcie akumulator jest naładowany 30-70%.
Problem gdy auto stoi kilka dni i/lub ma włączony na stałe jakiś gadżet np. kamerkę.
Niezbędne jest kontrolowanie napięcia np. w gniazdku zapalniczki. Poniżej 12.1V trzeba podpiąć na noc. Ponizej 11.9 prawdopodobnie aku będzie do wymiany.
Prawidłowo powinno być powyżej 12.5V.
Dziękuję za cenne uwagi. / r
W nowych VW aku jest ładowany gdy uruchamiany zimny silnik przez pewien czas do rozgrzania a potem podtrzymywany i utrzymywane jest napięcie 13,6V, za każdym razem gdy odejmujemy nogę z gazu i "hamujemy silnikiem" wtedy energia jest odzyskiwana i aku jest ładowany, napięcie dochodzi do 14,9V.
Tak jest nie tylko w VAG😁 Wszech obecna ekologia, ciekawe jak z żywotnością akumulatorów.
VAG w nowych egzemplarzach wprowadza instalacje 48V do odzysku energii z hamowania w autach nie hybrydowych.
Bardzo ciekwy film. Uświadamia, że trzeba wiedzieć jak coś ma działać żeby móc dopiero stwierdzić czy nie działa prawidłowo. Pzdr 👍
Ładowanie akumulatorów w nowoczesnych autach to temat rzeka. Samochód na bieżąco non stop monitoruje stan akumulatora, stan naładowania, nawet rezystancję wewnętrzną ogniwa. Auto z systemem start stop jest w stanie wykryć że nie może już używać tego systemu ze względu na zbyt duże zużycie, napięcia ładowania mogą się wahać od 12.4v do nawet 15.2V w instalacji z akumulatorem AGM. Odrębną sprawa to jeszcze systemy z odzyskiem energii przy hamowaniu gdzie dodatkowo większą ilość energii pompowana jest do akumulatora podczas hamowania, by w mniejszym stopniu ładować go przy dużym obciążeniu silnika
Sprawa nowych samochodów i ich elektroniki to spore wyzwanie, dzięki za poruszenie tego tematu i proszę o "wincej" tego typu produkcji :o)
Kilka dni temu zmieniłem akumulator o identycznych parametrach - i rzeczywiście w czasie jazdy ładowanie miałem na poziomie 12.5 V. Dacia Logan MCV 1.5DCI 2018. Nie sprawdzałem przez OBD i nie dokonałem kalibracji akumulatora. Teraz napięcie ladowania jest jak poprzednio.
Tutaj przydatna będzie Andrzeja opornica, nowe auta mają bocznik na odejściu do akku i jeśli akku nie jest skłonny pobierać ładunek to ECU silnika steruje alternatorem i nakazuje mu spasować, wystarczy na kołkach akku zadać sztuczne obciążenie 20-30A i wszystko będzie jasne. Więc Panowie, kolejny test :)
Jeep zj 5.2 z 1996 r ma taki system ładowania . Pod akumulatorem zamontowany jest termometr kontrolujący temperaturę i na podstawie naładowania akumulatora i jego aktualnej temperatury ustawiany jest prąd ładowania auto ma 24 lata !
Jeżdżąc i testując napięcie ładowania waha się w zakresie 12,4 - 14,8 .
Witam serdecznie ,w temacie tego filmiku mam analogiczną sytuację w moim samochodzie NISSAN QQ 2017R ,auto tak samo nie ma jednolitego prądu ładowania. W związku z tym umówiłem się z serwisem na kontrolę w Szczecinie tym bardziej że w zeszłym roku wymieniono mi aku w ramach akcji serwisu.
Wygląda na to że będe musiał odszczekac to co powiedziałem o serwisie. Pozdrawiam bardzo dobry temet
Już ich lubię NOWAkö.Za podejście do klienta i baner motorka. 💪
panowowie. czy pojęcie gęstość elektrolitu w akumulatorze Agm występuje? czy cetec halasuje dobrze akumulator Agm 90ah
Jako ciekawostkę dodam, że niektóre modele z systemem start-stop mają funkcję większego ładowania, gdy puszczamy gaz lub hamujemy to alternator jest bardziej obciążany (taka trochę rekuperacja), a akumulator jest bardziej ładowany. Są to zupełnie inne alternatory niż te, które montowane były np. przed 2012 rokiem w VW. Pozdrawiam.
w BMW to jest Efficent Dynamics w VW Bluemotion .
No, ciekawy materiał. Kolejna dawka wiedzy. Wygląda na to, że teraz dobry sprzedawca akumulatorów musi mieć sporą wiedzę w temacie elektryki samochodowej. A jako, że z takimi różnymi przypadkami się na codzień spotyka to czasem może więcej wiedzieć niż średni elektryk samochodowy (który nie ma przeglądu tylu marek samochodów) :).
ESP to standart. Wystarczy na postoju 3 razy kierownicą w lewo prawo od oporu do oporu. I przejazd minimum 10m z prędkością powyżej 5km/h. I będzie działać.
Oczywiście , czujniki ABS zczytają , jak tez czujniki wspomgania odpowiadajaće m .in. za doświetlanie .
właściwie to nawet bez kręcenia po przejechaniu ok 100 metrów wszystko wraca do normy
Toyota Yaris Hybrid 2015 również tam tak działa ładowanie, nie wiem w prawdzie czy akumulator jest jakoś programowany ale napięcie na akumulatorze też raz jest 14V raz jest 12 podczas jazdy.. Tym bardziej że tu jest akumulator ładowany z przetwornicy DC/DC a nie z alternatora..
Bardzo ciekawy eksperyment. Przydałaby się lista aut z systemem inteligentnego ładowania.
Aby kontrolki zniknęły wystarczy przejechać samochodem kilkanaście metrów. Ten VW ma rekuperację i sterownik potrafi odłączyć ładowanie a podczas np hamowania zwiększyć ładowanie bo odzyskuje alternator energię. Te błędy wynikają z niskiego, zaniku napięcia w sterownikach, kąta skrętu kół, ciśnienia w kołach itp. Według Volkswagena taki układ pozwala zaoszczędzić ok 1,5% paliwa na 100 km, szaleństwo.
Po odłączeniu zasilania, błąd ESP, ABS, wspomagania ELEKTRO, kasują się same po przejechaniu kilkuset metrów.
nie kasują się, zostają w pamięci sterownika, znikają jedynie z deski.
Niskie napięcie akumulatora w VW Tiguan 2021 - jak dbać o taki akumulator ? Doładowywać prostownikiem czy nie ? Jeżeli tak to kiedy, przy jakim napięciu ?
Francuskie juz od 2008r maja dopisana baterie a w nich inteligentne ladowanie od calkowitego braku ladowania do 16.2V , grupa VAG od 2011r . Wystarczy sprawdzic czy na negatywnej klemie jest "cos dodatkowego" oprocz normalnego kabla by zidentyfikowac modul kontroli ladowania.
Czyli jak w Octavi 2 z 2011r spada na jałowych do 13.6 po włączeniu ogrzewania tylnej szyby jest ok silnik tylko zmienia głos. Spada z 13.9 do 13.6 ?
To teraz kolej na odcinek czy inteligentne ładowanie jest korzystne dla żywotności akumulatora czy to tylko kolejna ekologiczna technologia mająca na celu wyłącznie redukcję zużycia paliwa i degradowanie akumulatora. Mam ten wynalazek u siebie w samochodzie i ostatnio po trasie 160km akumulator ładował się prostownikiem ponad 3h.... Korzystać z inteligentnego ładowania czy odłączać inteligentne klemy?
Odłączać, odłączać i jeszcze raz odłączać. Systemy start stop to bardzo głupi wynalazek nie mający absolutnie nic wspólnego z EKO.
@@JohnNeoQ moje auto nie ma S&S ale inteligentne ładowanie posiada.
@@TheDevilek1983 Naprawdę dobre inteligentne ładowanie to tylko i wyłącznie takie które zapewnia regulację napięcia ładowania w zakresach 13,5V do 14,4V. Nic więcej, nic mniej.
Jeśli chodzi o auta z systemami START/STOP to w nich, inteligentne ładowanie po prostu musi być i już, bo gdzie zmieścić energię z odzysku skoro akumulator ma ładowanie 14,4V i jest praktycznie naładowany? No właśnie, technologia S&S wymusza na akumulatorze aby był niedoładowany i przygotowany na przyjęcie dawki energii z układu odzysku 😎 , a niedoładowanie - no cóż - jest dla akumulatora szkodliwe zawsze 😝. Tutaj, można też wspomnieć o jeszcze jednej ważnej sprawie. Żywotność akumulatorów mierzy się głównie ilością cykli ładowania/rozładowania i czym przeżyje ich więcej tym krótszy będzie żywot "pacjenta", zaś technologie o których mówimy parametr ten podnoszą 😎.
Jeśli ktoś twierdzi że to absolutnie nieprawda co piszę to niech weźmie pod uwagę taką sprawę że producenci ww.aut wymuszają stosowanie akumulatorów tzw wzmocnionych technologicznie. Właśnie po to aby taka bateria, "męczonya" owymi cyklami i ciągłym niedosytem energii nie rozpadła się wcześniej niż zwykła kwasowa 😝 Taki tam producencki myk 😂.
Wystarczy maxymalnie skręcić w prawo i ma w lewo kierownice a na koniec wyśrodkować
Co masz na myśli?
Panie mAkumulator a co w takim razie z gwarancją na akumulatory ?. Np Banner ma w warunkach gwarancji że ładowanie samochodu musi wynosić 14,2 do 14,5 a tu w filmie 12.5 czyli sprzedawca ma pretekst żeby nie uznać gwarancji skoro podjedzie się takim samochodem . Co Pan na to jako sprzedawca ?
Dawno pisałem że od 2010 roku to napięcie w instalacji zależy od 50 warunków .
Kiedyś w komentarzach pytałem o to niskie napięcie, u mnie napięcie wzrastało do 14.5V podczas hamowania silnikiem czyli jazdy na luzie i po włączeniu świateł pozycyjnych/mijania. Różnica taka że u mnie minimale napięcie spadało do ok. 12.6V w momencie gdzie akumulator miał ok 12,4-12,5V napięcia spoczynkowego po odstaniu np 36h. Od jakiegoś czasu spoczynkowe wynosiło 12,2V, teraz gdy chłodniej nawet poniżej 12V ale generalnie już od kilku miesięcy nie widziałem "niskiego" napięcia, auto chyba widzi że dzień sądu akumulatora się powoli zbliża i cały czas jest 14,4-14,5V. ;) Kia Rio z 14', aku fabryczne.
Super przykład 😁
Ciekawe rzeczy opowiadasz to jak ja mam interpretować zachowanie mojego Kia Rio z 19' a dokładnie auto ma 3 miechy i non stop napięcie ładowania waha się od 14,5-14,9V??? Napięcie spoczynkowe mam na poziomie 12,5V z tym, że wszystkie te pomiary robię ładowarką USB z wyświetlaczem napięcia, która jest w miarę dokładna bo porównywałem z profesjonalnym multimetrem. Zastanawia mnie czy napięcie "na zapalniczce" odpowiada temu które idzie na aku bo może te na aku jest jakoś inaczej wysterowywane.
@@darekk9312 Moje Rio jest przedliftowe czyli bodajże z EURO5 i jeszcze bez funkcji Start-Stop, czy Ty przypadkiem nie masz już tego u siebie? Bo jeśli masz to oznacza że masz aku bodajże AGM i komputer pewnie musi inaczej traktować taki akumulator od mojego "zwykłego".
@@Ari9310 tak mam AGM60L-DIN ze Start-Stopem ale wyłączam to dziadostwo o ile nie zapomnę ;) Niestety trzeba to wyłączać przy każdym odpaleniu auta, ot taka upierdliwość aby zniechęcić do wyłączania :( Pewnie to pomysł jakiejś Grety ;o) Tu masz namiary na mój akumulator
www.hkona.com/battery_specifications-685.html
oraz
www.hkona.com/agm_battery_description_and_operation-834.html
Czy to oznacza że nie ma potrzeby kodowania nowego akumulatora? Mam tak samo w octavii 2016, po zakupie nowego aku napięcie ładowania 13,3 nie spada ani nie rośnie. Akumulator w spoczynku po kilku dniach 12,5 natomiast po kilku minutach pracy silnika, po zgaszeniu jest 12,8. Także wygląda na to że ładowanie jest słabe ale akumulator jest ładowany. Z góry dzięki za info. Ogólnie bardzo dobry film i tak jak to jest powiedziane jakbym pojechał podbić gwarancję to dostałbym adnotacje że mam problem z autem i brak ładowania, ten film rozwiał trochę moje wątpliwości, niestety mało się mówi o tym inteligentnym systemie ładowania i wiekszość elektryków powiedziała by że ładowanie słabe z diagnozą na regulator , alternator, słabą masę lub inne rzeczy :) Dzięki za ten filmik
Maloprawdopodobne by byl tam jaki rodowity Lubin"ionin, jako i Kosalin"ion. Rodowity to moze byc dodhaloncyk lub Krakowiok
Tja, super bajer z tym ładowaniem "kiedy trzeba" tylko akumulatory padają jak muchy. W tym roku odkupiłem Megankę 3-kę 2014 od firmy w której pracuję. Siedzi już w niej trzeci akumulator. Dwa poprzednie się zasiarczyły i nie było czym odpalić. Ten trzeci też już nie ma deklarowanej przez producenta pojemności, więc co 2-3 tygodnie traktuję go prostownikiem.
Wiadomo czy ten samochód ma system bluemotion? U mnie jest bluemotion i fabryczny EFB, czytając charakterystyki dużej części akumulatorów EFB mają zaznaczone, że mogą być stosowane do s/s ale bez systemu rekuperacji ( rekuperacja jest jednym z elementów bluemotion). Zastanawia mnie jak to jest, u mnie fabrycznie siedzi exide.
Bardzo doby materiał. Dobrze wiedzieć, że takie instalacje istnieją.
Haha od dekady
Fiat tipo nowy trzyma 12V ciągle . Jedynie w czasie hamowania podbija do 14,6 .
Karmie algorytm, kanał dla mnie w punkt;)
Inteligentne ładowanie , ma wpływać na ekologię, raz dbać by akumulator nie był przeładowany. I często odłącza nam ładowanie. A kiedy trzeba to podnosi nawet do 15V by szybko naładować mocno rozładowaną baterię... Akumulatory montujemy Ca. One najlepiej działają. Regulatorem napięcia steruje komputer auta. Bierze on pod uwagę temperaturę oraz obciążenie w danym momencie i wysyła żądanie do regulatora. Jeśli uważa, że nie ma potrzeby ładować pełna mocą to zmniejsza nam moc alternatora i ponoć zmniejsza się nieco spalanie paliwa w samochodzie:) Czasem też po odpięciu klem musi zaadoptować się komputer.
To samo mam w Daci Sandero z 2017 r. Pojechałem prędko do mechaniora ,że alternator chyba klęka.A on do mnie ,że teraz takie parametry mają być , auto regulator itd.
bardzo ciekawy materiał, ja w moim starym oplu miałem gdy wszystko było wyłączone miałem 13.9V a gdy swiatlo itp to spadało do 13.3V. Okazało się że alternator był do wymiany. jest teraz ok.
Czy taki "inteligentny" układ ladowania akumulatora nie jest dla niego zabójczy?
Utrzymywanie napięcia na poziomie 12.6 - 13.3 raczej spowoduje spadek gęstości na dłuższą metę, czy się mylę?
Klasyczne alternatory z regulatorami utrzymujące 14.2 14.5 chyba są lepsze dla zdrowia akumulatora?
Proszę sprostować jeśli bzdury pisze.
kurde ale problemu, w skodzie z 2002 nie ma żadnych problemów po wymianie, tylko zegary trzeba ustawić
A czy dobrze rozumiem że adaptacja starego akumulatora jako nowego a potem zamiana na poprzedni bez zmian. Ciekawi mnie jak to będzie pracować
Hahaha 😋 Jakoś będzie 😋 a co tam 😁
Inteligentne ladowanie było już w całkiem zwykłych samochodach pod koniec lat 90tych przykład focus mk1 czy accord, poza tym czujnik IBS na klemie akumulatora często powoduje rozladowywanie akumulatora gdyż ulega awarii , odłączenie IBSa powoduje trwałą dezaktywacje systemu start stop i standardowe ladowanie akumulatora poprzez alternator ,
Możesz coś więcej napisać jak było to zrobione i działało w accordzie?pozdro.
Siemanko.W moim Citroenie DS3 1.6 hdi też chyba jest coś takiego.Na nowym akumulatorze pokazuje ładowanie ok 13v.
U mnie po ładowaniu bez odłączania aku nagle zaczęło pokazywać w czasie jazdy 12.6 i przy hamowaniu 14.6..Po odłączeniu klemy na 10 minut znów wróciło 14.6 cały czas w czasie z jazdy ładowanie. Myślisz że czujnik walnięty, czy ako do wymiany?? Rano pojawia się awaria silnika i stary stop odłącza.. Po jakieś krótkiej jeździe zgaszeniu a po paru minutach odpaleniu awaria znika, ale start stop dalej nie działa..
Programowanie sterownika akumulatora to podstawa podstaw i sam nie rozumiem jak sklepy oferujące sprzedaż z założeniem akumulatora takiego podstawowego sprzętu nie posiadają. Bo potem przyjeżdża mi klient na warsztat ze zniszczonym akumulatorem, który kupił miesiąc temu. Szkoda mi ludzi.
Czemu ci szkoda? Od tego są autoryzowane serwisy a nie jakieś przydrożne sklepy i warsztaty. Frajerów nie sieją tylko sami się rodzą 😂😂😂 To trzeba wyraźnie mówić, bo jak nie powiesz to ty będziesz winien boś wiedział a nie ostrzegał 😂😂😂. Inna sprawa że istnieje coś takiego jak gwarancja uslug i towarów. Po to to wszystko jest, trzeba tylko umiejętnie korzystać. No ale jak się zlecało na lewo, trudno, trzeba ponieść karę.
Sterownika akumulatora? Chyba chodzi ci o moduł zarządzania energią - czyli taki "kompiuterek" który na podstawie napięcia akumulatora i zapotrzebowania na prąd steruje regulatorem alternatora. Nie pozwoliłbym grzebać byle wymieniaczowi akumulatorów na grzebanie w sofcie auta, bo do tego trzeba mieć ogrom wiedzy i porządny sprzęt za kilkadziesiąt króli o najwyższych nominałach.
Co do zdychających akumulatorów to winiłbym pogoń za eko i olewaniem potrzeb i oczekiwań klientów. Bo kto się przejmuje tym że jeden user jeździ na krótkich odcinkach a inny na długich. Ten na krótkich ma przewalone bo nawet jak moduł zarządzania energią każe ładować 15.2V to po chwili spada na 14.4 a za 10 minut już na 13.4V. Przy takich parametrach elektrolit się nie wysyci i nie odzyska prawidłowej gęstości, a co za tym idzie będzie coraz bardziej się zasiarczał i to nieodwracalnie.
Bez doładowania przynajmniej raz w miesiącu, i to porządnym prostownikiem, akumulator po góra 2 latach jest do wymiany.
@@muzzytg6024 ,, Moduł sterownika akumulatora" tak to jest przetłumaczone w KTS'ie 650, którego kupiłem za ponad 12 tysięcy złotych. Którego używam jako ,,uniwersalny interfejs" bo to vaga mam vcds'a i vag scana, to psa lexię, Diagboxa etc. Zajmuję się elektroniką samochodową i beznadziejnymi przypadkami w mojej okolicy.
@@hubertbaranczyk1437 To sam wiesz najlepej co by było gdyby każdy sobie tam grzebał...
@@muzzytg6024 Tzw EKO i zarządzanie energią akumulatora to lipa i myślę że w końcu wszyscy się z tego wycofają. Dlaczego? Już wcześniej gdzieś o tym pisałem i napiszę jeszcze raz - akumulatory do odzysku energii zawsze muszą być NIEDOŁADOWANE aby mogły przyjąć dodatkową porcję energii z układów odzyskiwania energii. Zaś niedoladowanie jest szkodliwe - zawsze. Nic tutaj nie zmienia jazda na krótszych czy dłuższych trasach bo akumulator i tak nie może być na lodowa ny do końca bo gdyby był odzyskiwanie energii będzie NIEMOZLIWE. Przy dłuższych trasach zwiększa się częstotliwość ładowanie/rozładowanie a więc żnów jest to ujemne odziaływanie na żywotność akumulatora. Dowodem na to wszystko jest stosowanie w ww.systemach akumulatorów TECHNOLOGICZNIE WZMOCNIONYCH, AGM itd. Nie przyjmuję do świadomości tlumacznia zasadności istnienia takich specjalnhch baterii faktem iż akumulator musi być zdolny przyjąć większą dawkę energii także od innych układów spoza obwodu ładowania alternatorem - takie akumulatory są droższe, a mają podobną żywotność. Naprawdę, inteligentne ładowanie i systemy typu START/STOP to ekolipa. Nie mam takiego auta, ale gdybym miał to funkcje te bym wyłączył i wtedy zyskał bym o tyle że zamontowany fabrycznie akumulator AGM zyskał by na żywotności. Warto tutaj wspomnieć że najdłuższą żywotność posiadają akumulatory w obwodach tzw BUFOROWYCH, gdzie stale są w pełni naładowane! (tylko że taki akumjlator nie przyjmnie juz dodatkowej energii). W tych obwodach żywotność akumulatorów wydłuża się minimum dwukrotnie (zwykle więcej, nawet 4x) ! Podkreślam słowo "minimum". Akumulatory typu AGM muszą pracować częściej i ciężej co znacząco odbija się na ich "zdrowiu", i nie jest to żadne EKO, a inteligenta EKO ściema dla naiwnych. Tak naprawdę zaś myślę że jest to kolejny z unijnych pomysłów typu że banany muszą być proste. W efekcie nośne słowo EKO spowodowało jedynie wyprodukowanie droższych, bardziej złożonych i skomplikowanych aut. Nie widzę tutaj żadnego ekonomicznego uzasadnienia, ani postępu technologicznego - wręcz przeciwnie.
Fajny film. Pozdrawiam
Mam indentycznie w Insignia 2.0cdi 163km 2012 super system oszczędność paliwa i długa żywotność akumulatora...
w Megane 3 z 2013r może być intelignetne ładowanie? Tam idzie max 13.3V. Trochę mało moim zdaniem...
zobacz ile z alternatora wychodzi - przeprowadź diagnostykę jaką rzeźbiarz stosuje a się dowiesz wszystkiego :) jeżeli tam będzie tak samo to możesz wyjść z założenia że jest "inteligentne" ładowanie.
Poproszę o test jak się zachowuje gęstość jeśli zostawmy akumulator podłączony do ładowarki typu Ctek lub podobne w trybie maintenance/float (13.6V) na dłuższy okres np 5 dni. Zrobi się gęstość czy nie?
też mnie to ciekawi
napięcie 13,6 to napięcie buforowe - nie ładuje albo tez ... ładuje na poziomie strat wynikających z samorozładowania akumulatora . Jak gęstość była to będzie, jak nie było to nie będzie./ Andrzej
Miałem AGM 100Ah pod przetwornicę podtrzymanie zasilania awaryjne pieca CO. Przetwornica może wystartowała kilka razy przez parę godzin w całym cyklu życia aku. Aku był cały czas pod mikroprocesorową ładowarką w buforze 13,8V. Producent deklarował 12lat żywotności, po 6 latach aku padło, miało wysokie napięcie ale zerowy prąd obciążenia. Czyli 13,8V gęstości nie zrobiło. Obecnie nowy patetent to po wymianie aku podłączyłem "aku aktywator" i bombarduje aku impulsami.Wg testera z alliexpress Rwewn po dwóch latach bez zmian. Zastosowałem to do samochodu i w fabrycznym aku po dwòch latach gdy gęstość była 1.20 i nie dało się ładowarką podciągnąć, montaż akuaktywatowa sprawił że po 3 miesiącach gęstość jest już 1.25. W innym pojeździe aku Bosch S5 jest oporny na działanie akuaktywatora, po roku czasu wg testera parametry aku ani nie pogorszyły się ani nie poprawiły
Może zacznij używać amperomierza.
Od kilku lat już tak jest, że wiele aut zwłaszcza z bajerami eko nie mają ładowania na wolnych obrotach lub znacznie je obniżają. Za to podczas hamowania silnikiem dają pełną moc. Zwykły akumulator tego nie zniesie.
eh jeden sprawiedliwy w komentarzach :) jest dokładnie tak jak piszesz. Ładowanie zanika też przy intensywnych przyśpieszeniach.
Rekuperacja i ekologia.
Witam MAM Problem tego typu
Czy mogę ładować akumulatory samochodowe ( typu AGM, ZELOWE WAPNIOWE) ładowarką przeznaczoną do akumulatorów li-on?
Parametry ładowarki toDane techniczne:
Nr artykułu: 10276
Wejście: 230 V AC 50 Hz
Prąd wejściowy: maks 1.5A
Napięcie wyjściowe: 6V / 12 V DC
Prąd ładowania (maks) +/- 10%:
przy 6 V: < 3,5A (+/- 0,3A) pełne naładowanie
przy 12 V:
Bardzo fajna firma !!!
Co z akumulatorem jak w sklepie przeleżał rok. Bo data jego produkcji 2021
jak ma napięcie powyższej 12.55V to można kupić ale wcześniej doładuj jeśli sprzedawca tego nie zrobił.
Dziękuję za info
Dziwi jedno- inteligentny system ładowania jest stosowany masowo od kilku lat ( znajdziemy go nawet w Dacii) a taki niby profesjonalny serwis się z nim nie spotkał? Przecież obecnie to już prawie standard...
Od kilku lat? Focus z 1999r miał inteligentne ładowanie. Regulator napięcia w alternatorze byl sterowany z ECU
@@ziom00ziom - no właśnie!
Robercie KOCHAM CIĘ zapraszam Cię znów na Śląsk teraz do Pszczyny.
Na wiosnę. / Robert
@@mrAkumulator Czekam!
może jakiś test prostownika powermat PM-60B bardzo popularny na allegro, ale czy na pewno dobry? 🤔🤨
Miałem taki inteligentny układ w Focusie z USA 2003r. (o czym dowiedziałem się z instrukcji auta) - na padniętym akumulatorze zapodawał ~15,6V. Obecnie w BMW E39 z 2003r. (polift) tego nie mam, ale czytałem, że E46 z tego samego okresu produkcji już chyba to ma.
W starszych samochodach też było tzw inteligentne ładowanie ( np mondeo 2000-2007 )
Mój scenic I 2001 też ma takie inteligentne ładowanie - zakres 13,8-14,5V.
@@hobbysta3376 ale to raczej związane z temperaturą, regulator trzyma niższe napięcie gdy temperatura wzrośnie
@@roberttomczak110 dokładnie tak jest jak piszesz. Latem szybko spada napięcie, zimą jakieś kilkadziesiąt kilometrów trzeba przejechać.
@@hobbysta3376 wszystko prawidłowo taka charakterystykę ma regulator napięcia, zaleta są mniejsze ubytki elektrolitu gdy pod maską zrobi się goraco
@@roberttomczak110 Elektrolitu nie może ubywać. Co najwyżej odparowywuje bądź jest poddawana elekrolizie woda. Już od dawna konstruuje się akumulatory tak by te procesy zachodziły w jak najmniejszym stopniu, co przekłada się na bezobsługowość akumulatorów. To o czym piszesz to jest tzw korekcja temperaturowa w regulatorach napięcia, ale to nie ten zakres napięcia. I w czasie chłodów a zimą to już prawie wcale nie występowała.
W autach które są wyposażone w moduły kontroli energii ładowanie może być i 15.2V gdzie w autach z regulatorami napięcia z korektą temperaturową takie napięcie to awaria.
Mam tak samo. W serwisie powiedzieli że alternator do wymiany, serwis AUTOTEILE.
Dobrze że doczytałem i nie wymieniłem. Ten film potwierdził ze jest OK 🤝👌
DLACZEGO W SERWISIE POWIEDZIELI ZE AKU DO WYMIANY?
CZY SAMOCHOD NIE MOGL ZAKRECIC ROZRUSZNIKIEM?
CZY WYSWIETLALY SIE JAKIES KONTROLKI?
CZY SCAN SYSTEMOW POTWIERDZIL BLAD BRAKU LADOWANIA?
@@mcqcjc8409 serwis stwierdził że alternator do wymiany nie bateria bo za niskie ładowanie. Akumulator sprawność 68%
@@rafal7846
Ok ale na jakiej podstawie tak stwierdzil?
@@mcqcjc8409 bo niskie ładowanie tak powiedział. Sprawdzil miernikiem specjalnym... 😅
@@rafal7846 Jak tak to przepraszam.xd
Brawo za odwage dla pani 😀
Bardzo pouczający materiał
Kiedyś samochody naprawiali mechanicy po szkole zawodowej a za chwilę bedą to robić inżynierowie po studiach najlepiej robotyka plus sztuczna inteligencja.
Ale porównaj sobie nowsze Audi z dużym fiatem :)
@@debumcykcyk i właśnie to miałem na myśli, zaawansowanie techniczne oraz poziom skomplikowania obecnych samochodów
Właśnie jestem studentem Automatyki i Robotyki AGH i mamy tu przedmiot Sztuczna Inteligencja i Sensoryka. Miło słyszeć że będę miał kiedyś pracę, bo jak narzazie to perspektywy są kiepskie i wszyscy przepisują się na informatykę :/
@@jakublis4560 kontynuuj to co zacząłeś, posluchaj wypowiedzi p. Dr. Aleksandry Przegalińskiej zajmującej się sztuczną inteligencją ( swoją drogą bardzo ładnej kobiety :) :) :) )
U nas jest robota dla ludzi z twoim wykształceniem :) 3000 brutto :D
Coraz doskonalsze są układy kontroli napięcia. Nawet starają się niwelować spadki na instalacji.
Szkoda, że nie zostały zachowane te same warunki przeprowadzenia podmiany akumulatorów. Powszechną wiedzą nawet przez pracowników mrAkumulator jest reset regulatora akumulatora przez wyjęcie od niego wtyczki. W tym przypadku zastąpione zostało to brakiem napięcia przez zapasowy akumulator.
Łoooooo Panie. Od 6 lat to moje drugie auto w którym adaptacje akumulatora wykonuje się poprzez złącze obd2. W pierszym akumulator kwalifikował się do wymiany ze względu na utrudniony rozruch solnika 5l V8. Warsztat chciał odprawić mnie do mechaników. Zadzwoniłem do aso miałem szczęście mogłem podjechać natychmiast. Dostałem kawę i usiadłem w strefie konfortu. 20 min później dostałem auto zakodowane umyte wysuszone z wykazem czynności sprawdzających takie rzeczy jak temperatura zamarzania płynu w chłodnicy uzupełnianie płynu spryskiwaczy. Zadowolony wyciągam portfel a kierownik z obsługi z imienia poprosił o schowanie ponieważ wszystkie czynności wykonano bezpłatnie. Jak hd widać na tym nagraniu zdarzają się profesjonalne warsztaty które nie liczą roboczogodziny już od chwili trzaśnięcia drzwiami
witam .Ja mam corse e 1.4 i tez jest
takie ładowanie inteligentne .
A jakie masz napięcie na wyłączonym silniku ?
@@Przeszukiwacz na wyłączonym jest po długim postoju 12,75
Mam Forda S MAXa z 2016 roku
Tam większość czasu jest 15 V
Wiec po tym odcinku, pytam. Warto doładowywać? Czy wydałem kasę niepotrzebnie na ładowarkę?
Wato.
u mnie jest to całe yntelygentne ładowanie i chyba średnio się sprawdza aku po postoju praktycznie ma miedzy 11.80v -12v może minimalnie ponad 12v,ładowanie na alternatorze z reguły bez zmian 14V ,na klemach pod maską z reguły 13.70-80 i na aku podobnie, aku bosch 110ah chyba z 2015 o ile dobrze rozkodowałem te cyferki z niego
Gdzieś gubi prąd. Trzeba sprawdzić masę i stan połączeń plusowych.
U mnie w fordzie focusie mk3 to samo i na pewno prądu nie gubi
są tu jacyś posiadacz audi a6 c6 3.0tdi ?? jakie macie ładowanie u siebie ?? na klemach pod maską i aku i mmi ?
Obciążyć instalację elektryczną włączając wiele odbiornikow np grzanie tylmej szyby nawiew itp i powinna byc widoczna zmiana napięcia
super ;-). lubię eksperymenty ;-)...całe życie nie można tylko bo Bożemu...,;-)
Pomyślałem, że chyba i Łukaszowi się to nie spodoba XDDD
Dopiero dzisiaj natknąłem się na ten filmik. Muszę przyznać, że jestem w szoku, że są firmy w Polsce, które oferują taką obsługę klienta. Na "wspaniałym zachodzie" nie ma czegoś takiego. Kupić dobry akumulator to naprawdę wielka sztuka. W Polsce miałem jeden sprawdzony punkt w Krakowie, gdzie na miejscu "zalewali" akumulatory. Byłem nawet w środku tego budynku -zapach dość ciekawy. Dziękuję za cenne informacje! Mój samochód nie jest aż tak nowoczesny, ale ma podobne "objawy". Czyżby to było to samo? Muszę sprawdzić. Człowiek uczy się przez całe życie. Pozdrawiam serdecznie!
Super👍
Witam.Audi Q3 2.0 TDI DSG 2014r ,często zauwazam ze obroty biegu jałowego/silnik rozgrzany/siegaja 1000 obr/min.Czym może być to spowodowane.Dzięki za wszystkie sugestie
Albo dodatkowe obciążenie instalacji typu ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie siedzeń itp i auto podwyższa obroty w celu podniesienia napięcia ładowania, albo co bardziej prawdopodobne kończy działanie procedura dopalania DPF, ogólnie nie powinno się przerywać takiego procesu a jeżeli już to w krótkim czasie wyjechać w trasę z podwyższonymi obrotami silnika nawet ok 3tys/min by wypalić DPF
@@damiann5020
Dzięki za zainteresowanie się moim problemem. Wszystko wyłączone, aby nie powodować ładowania (1000 obr/min). Akumulator 03.2014 AGM, przebieg 81kkm.Napiecie spoczynkowe po 1 tyg. Nie jeżdżenia 12,5V-12.6V.
Ciagle to weryfikuje, nie daje mi to komfortu korzystania z auta. Pierwsze auto z S&S, (nie korzystam) pyt. Jak to sprawdzić :
-czy to DPF(jak zmierzyć popioł przy pomocy vcds) krok po kroku
-może podmienić na nowy akumulator
@@jakubbaran9802 w momencie zgaszenia auta wentylatory słychać od chłodnicy ?
Ta trzecia, żółta, migająca kontrolka to niskie ciśnienie w oponach
Od dawna otym wiedziałem wystarczy w gniazdo zapalniczki włożyć wyświetlacz napięcia i można zauważyć jak jest zimno wali15.5v w aku jak się pojeździ spada do12.5 aza każdym razem jak się hamuje silnikiem to podbija napięcie do 15
W niektórych amochodach jest korekcja nap. ład. od temp.
Mam taki wyświetlacz i od czasu do czas6zerksm na niego. Ładowanie jest różne.
11:43 zaraz zaraz--- po co wyłączać silnik??? Przecież Pan Andrzej twierdzi, że można odłączać akumulator na pracującym silniku. Prawda Panie Andrzeju?
Ps... czekam na filmik jak Pan odłącza aku z odpalonego C3 ;)
Sierrą i Scorpio 200 km bez aku zrobiłem .... tak bieda zakup nie było akumulatora . W nowym pojezdzie bym nie ryzykował .
zapewne żeby nie uszkodzić alternatora bo nie będzie miał co ładować tyle co zasilanie elektryki w aucie,chociaż jakiś czas temu odłaczali aku przy właczonym silniku w jakiejś terenówce jak dobrze pamiętam
@@krystiankrychu2507 w terenówce to masz mechanicznego klekota to moźe być różnie , w benzynie trochę ta elektryka wciąga . pozatym bez akumulatora robią się takie szpilki napięcia i to może uszkodzić niektóre urządzenia .
@@krystiankrychu2507 ta "terenówka" miała z 50 lat więc inna bajka. Zasilana pewnie gaźnikiem. Poza tym nie tak do końca to chciało działać bo sam Pan Andrzej w niej siedział i gazował, żeby JAKOŚ to działało.
Dlatego proszę się od X miesięcy o nagranie filmu gdzie P. Andrzej odłącza aku ze swojego citroena.
W jakimś tam filmie tak uporczywie tłumaczył, że po uruchomieniu silnika, akumulator w pojeździe jest całkowicie zbędny. Chcę to zobaczyć na przykładzie NORMALNEGO samochodu osobowego z przynajmniej średnio skomplikowanym elektronicznym wtryskiem paliwa.
Odpinanie akumulatora mi się nie udało już w polonezie 1.4
Krystian Krychu niewiem czy wiesz ale alternator pracuje lzej bez akumulatora. a dwa to to te zalezy jak jest zrobiony uklad w samochodzie, niektore potrafia zgadnac przy naglym poboze pradu jak alternator nie wyrobi z ustabilizowaniem. a inne gasna bez akusa.
To wszystko zależy od samochodu. W moim Fluence z 11 roku ładowaniem też steruje komputer. Ale praktycznie po każdym rozruchu napięcie skacze w okolice 14,8 - 15V i trzyma jakiś czas. Potem spada do 13,6V i już tak zostaje. Można powiedzieć że praca buforowa :P To chyba wszystko przez ekologię. Ale tak jak w tym samochodzie napięcie 12,4V i brak podładowania po rozruchu to chyba przesada. Widać że jest on utrzymywany na minimum napięcia. To chyba nie za bardzo będzie służyć akumulatorowi.
Tez kiedys nie kapnolem sie ze trzeba zakodowac nowy akumulator, ale padl po 2 latach... wiec ok😅
Polecam każdemu adapter OBD, nawet najtańszy + aplikacja na telefon, takie rzeczy można obserwować samemu bez "mieszania pod maską". Przykładowo w Renault z 2010 po starcie napięcie wyższe (w zależności od temperatury ), ładowanie, potem obniżanie i napięcie "podtrzymania" 13,7 V
Fajnie że ludzie niby zajmujący się akumulatorami zawodowo nie są w stanie w prawidłowy (bezpieczny) sposób podłączać i odłączać klem akumulatora. Chodzi oczywiście o kolejność.
Kupiłem akumulator z niskim napięciem 12,4V, zawsze mówią że wina jest w ładowaniu i nie uznają gwarancji
po co kupowałeś rozładowany akumulator?
Bez kalibracji czujnika radarowego. Nie za bardzo. Dlatego podtrzymać napięcie warto
Ale z drugiej strony to jest to komiczne, żeby nie można było odpiąć akumulatora bo się robi choinka
Przecież nie trzeba nic kalibrować, tylko przejechać się i samochód się sam zaadoptuje.
@@viposek427 Nawet jest to napisane w instrukcji samochodu, ale niektórzy spece to by chcieli kasę za kalibracje wszystkich systemów
W insignii 11 lat temu tak było.
W Vectrze C FL jeszcze wcześniej...
@@Qwintony możliwe, Vectrę miałem krótko.
3:15 Takie urządzenie może narobi szkód. Przykład: th-cam.com/video/Vp4WYNVCd44/w-d-xo.html
Ale jak to mówią, na biednych nie trafiło 😂
12,56 ktoś miał ochotę wyjść jedynie kamera nie pozwalała :P
blondyna(sprzedawca) ze sklepu :)
@@dziczkupl8674 jak czyta ten komentarz to pozdrawiam ja ciepło 😅. Pewnie sam bym się podobnie zachował hah
Swięte słowa😀👍
Dobry pomysł, układ tego typu oszczędza akumulator, producenci wychodzą z założenia że auto ma się nie psuć do końca jego żywotności czyli około 7-10 lat , robią wszystko by przedłużyć życie akumulatora ograniczając niepotrzebne procesy chemiczne.
Bardzo ciekawe.pozdro
TAM GDZIE START STOP TRZEBA PROGRAMOWAĆ NOWY AKUMULATOR
Ale myślisz, że tam gdzie każdy StartStop czy tam gdzie, SS z Aku AGM/? Czy wiesz czym się różni SS z aku AGM, od SS z aku EFB /?
@@bobritan3019 NIE WIEM PROSZĘ PODPOWIEDZ :)
elektronika we współczesnych autach służy temu by stwarzać sztuczne problemy, tam gdzie w starych autach ich nie było, bo nie miały one układów do wymyślania sztucznych problemów. I potem jeździsz od "serwisu" do "serwisu" i czarowanie się zaczyna, nawet w autoryzowanych nieraz takie bajki opowiadają, że brak słów. Najgorsze, że za bajkowe opowieści zwane dziś diagnostyką też kapustę czeszą. Jak ktoś bogaty to będzie bajek słuchał całe życie, przeciętnego bolą takie bajki i odpuszcza i jeździ z błędami, bo z torbami pójdzie.
@@pablox11NEW z aku EFB to standard StartStop, z aku AGM to StartStop z rekuperacją energii. Ale w starszych autach jak i nowych właściciele aut z EFB, mogli sobie wymienić aku EFB na AGM, ale w drugą stronę już 🛠️👀NIE👀🛠️
Ten start stop jest tak samo ekologiczny jak dpf i srefy naciąganie ludzi na niepotrzebny koszt
Co taki system daje , przecież naładowany Aku i tak nie pobierze prądu z wyższego napięcia więc Nie obciąży silnika / chyba że sie mylę ...?
Będzie pobierał niewielki prąd, ale jaki jest sens tego nowego rozwiązania, nie mam pojęcia. Jak dla mnie to bez sensu.
Proces zasiarczania polega na tworzeniu się dużych kryształów sierczku ołowiu które w procesie ładowania akumulatora bardzo trudno (niemal wcale) nie przechodzą "przemiany" w drugą stronę. Przy okazji siarczek ołowiu ma duża oporność co potęguje trudności znaładowaniem akumulatora. Podczas pobierania prądu z aku siarka z elektrolitu łączy się z ołowiem z płyt tworząc małe kryształki przy okazji zmniejszając gęstość elektrolitu. Kryształki lepiej się "rozpuszczają" przy wyższym napięciu. Jeżeli nie będzie tego napięcia elektrolit nie odzyska siarki czyli się nie wysyci do prawidłowego 1.28g/cm3. Z małych kryształów powstają coraz większe, dodatkowo się rozpychają "zrzucając" masę czynną. Taki akumulator prostownika bierze niewiele prądu 0.5-2 ampery, a napięcie jest wysokie 14-15V.
Ale zachodnia cywilizacja nie jest nastawiony na ekologię - mamy konsumować żeby więcej produkować (i niektórzy jeszcze więcej zarabiać). A działania proekologiczne to pic na wodę żeby zamącić w głowach konsumentom (uzależniając coraz bardziej).
.
Ma to wielki sens, chodzi o odsiarczanie, regeneracje, gęstość elektrolitu, zabezpieczenie przed przeładowaniem i gotowaniem alektrolitu. W nowych autach są systemy start stop i przez to akumulatory AGM a te wymagają większej kontroli podczas ładowania, stąd te systemy. Dodatkowo normy emisji spalin wymagają odciążania silnika gdy tylko się da, np. w autach ciężarowych euro6 jest komputer odpowiedzialny za regulacje ładowania i nawet zupełne odciążanie gdy ciężarówka jedzie pod górę a pełne ładowanie (jeśli potrzeba) gdy toczy się z górki.
@@Kocur_z_Kielc sens czysto propagandowy. W znienawidzonym przez wszystkich PRL-U nie było mody na ekologię i chyba nawet takiego słowa nie było, a byliśmy 100 razy bardziej proekologiczni niż teraz. Chcecie ekologii, takiej prawdziwej, bez tabelek i zbędnego gadania? Sprzedać samochód, jeździć rowerem, wyłączyć lodówkę i przestać ogrzewać dom.
Inteligentne ładowanie hahaha 😂😂😂 . No to zacieramy rączki, są klienci i jest kasa 👏👏👏 - to daje inteligentne ładowanie 😎
Mam pytanie. Dlaczego uważa się, że ładowanie akumulatora prądem o napięciu 17 V lub nawet nieco wyższym jest szkodliwe, jeśli jednocześnie wartość prądu nie przekroczy 5 % pojemności akumulatora ,nie będzie silnego gazowania ani nagrzewania się akumulatora? Uważam, że to prąd robi dobrą albo złą robotę a zmiana napięcia w ładowarce służy tylko do uzyskania odpowiedniego amperażu. Proszę o wypowiedź na ten temat. Z góry dziękuję
Nie osiągniesz 17 V podczas ładowania prądem odpowiadającym 5% pojemności akumulatora, gdy aku nie jest już naładowany. Jeśli ograniczysz się do takiego prądu, to napięcie będzie najwyżej 14-15 V w fazie normalnego ładowania. Jak przekraczasz 15 V to prąd powinien być już znacznie mniejszy niż 5%. 17 V możesz uzyskać tylko na 2 sposoby, albo bardzo duży prąd podczas ładowania początkowego, ale to będzie pewnie grubo ponad 20% pojemności, a to za dużo, albo niewielki prąd, kiedy aku jest już w pełni naładowany i wtedy te 17 V spowoduje silne gazowanie.
"prąd robi robotę a napięcie służy tylko do amperażu" - chłopie co Ty wygadujesz...
@@kamilsp7 To był skrót myślowy. Jak podnosisz napięcie to podnosisz natężenie prądu.
- "idę do dziewczyn"
- "Cześć Stefan..."
🤣🤣🤣
to kwestia ekologii
Astra J 2011 również ma ładowanie w wielu trybach a napięcie bez świateł i klimy potrafi oscylowac 12,4-12.5V na rozgrzanym silniku auto juz wiekowe gdzie byliście przez ostatnią dekadę że odkrywacie tutaj ameryke
Filmy robimy od 2,5 roku i właśnie zaczynają do nas docierać auta ok. 8-9 letnie po nowe akumulatory to i się interesujemy./ Andrzej
@@mrAkumulator człowiek uczy się całe, ja w sumie też pierwszy raz zauważyłem w tej astrze dziwny sposób ładowania akumulatora tylko dzięki temu że na wyświetlaczu między zegarami mam zakładkę pokazującą napięcie. Jeśli by to pana interesowało to wklejam link z opisem działania układu ładowania w astrze (myślę że reszta opli ma tak samo) ciekawe sa zależności w jakich warunkach co się dzieje astraklub.pl/viewtopic.php?f=165&t=833849
@@sprint12polska Tak zwana inteligentna klema minusowa IBS też w BMW dawno stosowana gdzieś od 2005 roku . Był chiptuning silnika to teraz dochodzi układu ładowania :D
Mam serwisówkę FIATA TIPO i tam dokładnie opisują działanie IBS, gdzieś ją zamieszczę to zobaczycie jak przebiega kalibracja samoczynna a to niby klepanie w maszynkę to nabijanie kasy serwisom bo generalnie auto dowiaduje się o dacie i marce akumulatora i praktycznie zaczyna odliczać cykle wymyślone przez serwis do zapalenia kontrolki ''wymień akumulator'' - nawet jak będzie jeszcze ok. IBS mierzy akumulator podobnie jak tester elektroniczny SOC i SOH i jeśli mu te parametry nie zagrają to odcina moduł komfortu, start-stop i w rezultacie też poda komunikat ''wymień akumulator./ Andrzej
@@mrAkumulator IBS podaje więcej parametrów niż tester. Chociażby temperatura. A do stanu naładowania i obciążenia dopasowuje napięcie oddzielnie śledząc prąd ładowania. Potrafi utrzymać napięcie na poziomie znikomego prądu ładowania akumulatora przy. Np prąd odbiorów około 70A, napięcie 14,9 i 0,3 A ladowania. Regulator dopasowuje napięcie wg potrzeby uwzględniając kilka parametrów, włączone funkcje w pojeździe (światła, klima, start/stop, odzysk energii przy hamowaniu również temperaturę. I decyduje na jakim poziomie naładowania utrzymywać akumulator. Stąd istotnym parametrem jest znajomość pojemności znamionowej i typu akumulatora. Wymiana w wielu przypadkach wiąże się z przeładowaniem lub nie doładowaniem. Kodowanie i adaptacja to dwie sprawy.
Kontrolki które się wam zaświeciły po wymianie akumulatora gasną same po przyjechaniu kilku, kilkunastu metrów, nie trzeba nic kasować....
Czy z takich cudownych nowych samochodów można komuś odpalić auto przez kable rozruchowe? Czy ten ktoś odpali i pojedzie, a my zostaniemy z choinką?
choinka w nowych samochodach grupy vag pojawia się gdy Twój akumulator jest bardzo rozładowany (źle się inicjalizują moduły acc, abs, start/stop itp). Wystarczy go doładować / przejechać się aby się doładował i przy kolejnym uruchomieniu pojazdu cała choinka samoistnie zniknie ;)
Fajny film -Ale Ja miałem problem z uruchomieniem silnika w astrze z 2012r.przy napięciu 12,1V auto ani mru mru silnik 1,4T benzyna system start-stop-dopiero na kable auto odpaliło-to przy mocno rozładowanym akumulatorze w tym filmie nie jestem przekonany czy akumulator był mocno rozładowany .A z tego co słychać to diesel .-CO do ładowania TOOO moge się zgodzić przy takiej technologi-ALE CO DO AKUMULATORA Mocno rozładowanego na 1000% nie-trzeba było zrobić pomiar tego akumulatora MOCNO rozładowanego to test by był super-a tak SORKI-LIPA
Auto nie zapalało, bo przy takim napięciu, komputer wchodzi w stan "uśpienia" i instalacja zapłonowa nie podaje iskry. Miałem tak już kilka razy w motocyklu, a znajomy w samochodzie.
Ale ten silnik terkocze !!!! Coś nie tak!?
te silniki tak chodzą, te fsi tfsi tsi to najgorszy śmietnik niestety
No nie powiedziałbym . Mam stare FSI i chodzi tak cicho że tylko tłumik słychać. Tu ewidentnie silnik już zajechany w końcu jesdzi nim kobieta wiec pewnie zmiany oleju nie widział
@@xKoZaKox mam styczność z tymi silnikami prawie codziennie, po otworzeniu maski zawsze te wtryskiwacze tak hałasują, przypomina to diesla.. ale co do oleju to fakt long life skraca życie silnika masakrycznie, taka polityka koncernów
Z nowymi tsi tfsi nie mialem do czynienia ale stare pierwsze FSI mialy lepsza kulture pracy niz nie jeden zwykly benzyniak . Awaryjność była duża niestety. Tych nowych bym raczej nie kupił wyżyłowane uturbione małe pojemności. Już same opinie że wytrzymują 100 tyś i śmietnik mòwią same za siebie.
Niech będzie na Łukasza 👍🤣🤣🤣
👌 👍 😉 😁
Kupiłem dzisiaj akumulator Varta Blu Dynamic 74ah 680 za 400zł do 1.9 dci czy to dobry wybór 🤔?!
Poprzednia Varta wytrzymała siedem lat👍.
Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę pozdrowić odemnie Pana Andrzeja 😉