Uzyskaj lepsze kolory na zdjęciach lepiej kontrolując balans bieli

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 มิ.ย. 2024
  • Luminar Neo: bit.ly/4byisbh
    10% rabatu: RafalKonieczny10
    Sprzęt którego używam:
    Zdjęcia: Canon EOS R5 - bit.ly/3SZ7Ied
    Filmy: DJI Osmo Pocket 3 Creator Combo - bit.ly/3wKsg39
    Obiektywy:
    Canon RF 16mm F2.8 STM - amzn.to/3uHfb9D
    Canon RF 50mm f/1.8 STM - bit.ly/42ZKgSN
    Canon RF 15-35mm f/2.8 L USM - bit.ly/3P5Fxt2
    Canon RF 100-500 f/4.5-7.1L IS USM - bit.ly/3P78aWy
    Duży i wygodny plecak ThinkTank BackLight 36L: bit.ly/3Ugovdx
    Ultralekki Statyw Ulanzi Zero F38 : amzn.to/43jP19Z
    Uchwyt na aparat do plecaka: Peak Design Capture V3: bit.ly/48IbkXL
    Lekki zdejmowalny pasek Peak Design Leash V3: bit.ly/3IibXNh
    Skuteczne czyszczenie obiektywów Zeiss: bit.ly/49DjJNM
    Studio:
    Główny mikrofon Shure SM7B: bit.ly/3wACjaG
    Oświetlenie Falcon Eyes mata LED Roll-Flex RX-18TDX III: bit.ly/3uRE1E3
    Linki afiliacyjne, dzięki którym pomagasz rozwijać kanał - otrzymuję prowizję od zakupów w linkowanym sklepie, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie. Z góry dziękuję!
    / koniecznyrafal
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 30

  • @DFD1
    @DFD1 18 วันที่ผ่านมา

    Dzięki. Skorzystam z Twojej porady i rzucę nowe światło na moje ustawienia WB 👍🙃

  • @darekw1967
    @darekw1967 25 วันที่ผ่านมา +8

    Nikt nie zadal sobie pytania skad wzial sie w cyfrowych aparatach balans bieli ? Odpowiem na to pytanie. Dlatego, ze od wielu wielu lat jest ciagnieta przestarzala technologia rejestrowania obrazu oparta na monochromatycznej matrycy na ktora jest nakladany filtr barwny skladajacy sie z 3 kolorów i kazdy swiatloczuly piiksel w sensorze otrzymuje taka mikro szybke w 1 z 3 kolorów czyli taki 1 element widzi jedynie w jednym wybranym kolorze. Co to oznacza ? A to, ze w tym systemie mamy przeklamania w kolorach a to co sie uzyskuje na wyjsciu to efekt obliczen matematycznych. Jak to dziala w praktyce ? No wlasnie... Dziala niedokladnie a algorytmy nie licza prawidlowych zgodnych z rzeczywistymi kolorami ale sa to jakies przyblizenia mniejsze lub wieksze. Praktycznie NIGDY nie da sie uzyskac 100% zgodnosci w kolorach ktore wystepowaly podczas rejestracji obrazu. To sie nazywa wlasnie balansem bieli. Jezeli myslisz, ze szara karta, czarna czy biala rozwiazuje ten problem to witamy w grupie naiwnych. Wlasnie przez ciagniecie starej technologi narobil sie balagan i kazdy ma inne kolory a wszystko jest jednym wielkim mieszaniem z ktorego jedno klamstwo przechodzi w inne i tak dalej i dalej ;)

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 23 วันที่ผ่านมา

      A największe KŁAMSTWO - to pokrętło balansu bieli w aparatach Sigmy z matrycą Foveon! Poza okrągłą ziemią, rzecz jasna... 🙃
      Mimo wszystko - całe szczęście, że ludzkość woli być "okłamywana" przez takiego Canona, Sony, Sigmę, czy Samsunga, a nie przez internetowych randomów, których rozległe "kompetencje" nie wygenerują nawet paska do aparatu...

    • @darekw1967
      @darekw1967 23 วันที่ผ่านมา

      @@maciekd.8556 Foveon tez nie rozwiazuje tego problemu. Warstwowa budowa 3 pixeli RGB gdzie mamy nierownomierny rozklad swiatla dla poszczegolnych warstw a pozniej jest to skladane programowo tez nie daje rozwiazania. To nadal nie ta technologia. Problemem do rozwiazania jest sensor gdzie kazdy z pixeli sam lapie swiatlo w calym widzianym widmie i nie bedzie potrzeby kombinowac programowo z kolorami. Kolejna sprawa to eliminacja mechanicznej migawki i bazowanie na super szybkim odczycie jednoczesnie calej matrycy gdzie nie ma zadnych opoznien. Kolejna sprawa to uzyskanie DR-a ponad 20 EV. Jak do tej pory firmy skupiaja sie na bzdetach i robia technologicznie fotografów w przyslowiowe JAJO.

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 23 วันที่ผ่านมา

      @@darekw1967 A najgorsze jest to, że JPG-i na komputerze też są "składane programowo" z zakodowanych kanałów RGB, a przechodząc przez kartę graficzną - znowu "rozkładane" na poszczególne kanały wyświetlane ODDZIELNIE w pikselach ekranowych... Druk jeszcze gorzej - to też "efekt obliczeń matematycznych" przekształcających trzy kanały RGB w cztery składowe CMYK.
      Więc najlepiej, to w ogóle nie robić zdjęć - po co się denerwować... 🙄
      Zresztą - najbardziej to W JAJO zrobiła nas sama natura!
      Obdarzyła nas bowiem w narząd widzenia w postaci oka "ciągnącego przestarzałą technologię" rejestracji natężenia światła za pomocą pręcików, natomiast za pomocą czopków - jego składowych RGB!
      No i jak tu żyć?! Same cierpienia i zgryzoty... 😵

    • @darekw1967
      @darekw1967 23 วันที่ผ่านมา

      @@maciekd.8556 Niezaleznie od wszystkiego liczy sie to co widzial obiektyw podczas focenia. Trudno cokolwiek zmienic w tym ukladzie na lepsze jak juz na samym poczatku jest KLAMSTWO w kolorach a zaawansowane algorytmy odszumiajace wraz ze wzrostem wartosci ISO gubia subdetale ;) Niestety jako ludzie jestesmy zbyt prymitywni aby utrzymac i przetwarzac wiarygodnie informacje. Nie wspomne o jej przechowywaniu gdzie tez mamy z tym problem. Czy sa to cierpienia i zgryzoty ? Nie ;) Po prostu poruszamy sie w takiej a nie innej rzeczywistosci a ludzie sa traktowani jak glupie krówki, ktore zgodza sie na wszystko co im wcisna firmy ;) Pomijam ceny sprzetów, ktore sa kalkulowane "od czapki". Ostatnio jeden sprzedawca wmawial mi, ze cena ekranu Oled w telefonie kosztuje ponad 2000 zl. Zapytalem sie goscia niech mi skalkuluje dlaczego XIAOMI za 1200 zl ze 108 Mpix aparatem ma ekran Amoled. Czyzby XIAOM-i az tak doplacalo do interesu ? Wytlumaczylem temu sprzedawcy, ze po czesci firmy sztucznie winduja ceny na tyle aby łoś... wydal kase a pozniej do tego dorabia sie idiotyczna filozofie, ze cos musi tyle kosztowac choc to jest wbrew ekonomii i logice.

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 22 วันที่ผ่านมา

      @@darekw1967 A ja mówię, że pełną klatkę można dzisiaj mieć za PARĘ STÓW. I mam gdzieś "sprzedawców", który wmawiają, że aparat MUSI kosztować 10k! 🤣
      Natomiast takie zwierzę, jak "informacja w 100% wiarygodna" w przyrodzie nie występuje. Informacja może być wiarygodna, ale jedynie w z góry założonym zakresie.
      Najwyraźniej ludzkość uznała, że informacja o luminancji z 24 mpix matrycy, a o chrominancji z 6 mpix "zdemozaikowanych" na te 24 mpix - jest informacją WIARYGODNĄ! I to bardziej, niż ta dla wszystkich 24 megapikseli, ale "odcedzana" z kolejnych filtrów w Foveonie. A kto jest innego zdania - zawsze może zrobić LEPSZY aparat i rozbić bank! 😇

  • @Garminn--070
    @Garminn--070 25 วันที่ผ่านมา +1

    Kwestia tego kto jak podchodzi do obróbki. Jedni wolą naturalne inni podrasowane

  • @DroneTech_Poland
    @DroneTech_Poland 25 วันที่ผ่านมา +2

    Dobre rady zawsze w cenie Dzięki za kod na 20% - właśnie skorzystałem

  • @saga-malak
    @saga-malak 25 วันที่ผ่านมา +2

    W obecnych czasach zmiana balansu bieli to dwa suwaki. Zabiera to jakieś 3 sekundy i nie ma straty jakości. W bardzo rzadkich przypadkach warto ustawiać to ręcznie.

  • @you..tube..
    @you..tube.. 25 วันที่ผ่านมา +1

    Dla mnie nie ma to znaczenia co jest ustawione w aparacie, robiąc zdjęcia w formacie RAW i tak później jeżeli jest taka potrzeba zmieniam suwaczek kelwinów.
    Zawsze klikam tryb automatyczny a później w zależności od potrzeb przesuwam suwaczki.
    Można też wybrać biały element na zdjęciu i kliknąć pipetką, jeżeli przykładowo na zdjęciu jest biała suknia i chcemy żeby była biała. Tak naprawdę ktoś kto ogląda zdjęcie nie wie jak wyglądała rzeczywistość więc jeżeli nie ma tu przedmiotów które już ktoś wie że wyglądają tak a nie inaczej to na luzie można nawet podkolorować.

  • @ShwarcArnold
    @ShwarcArnold 25 วันที่ผ่านมา +3

    Źle przedstawiasz parametr Auto WB. Fakt, że może się on pomylić nie oznacza, że należy z niego rezygnować fotografując w RAW. WB można zawsze zmienić, ale nie ustawienie tego parametru pozbawia nas automatycznie jednego z trzech sposobów pomiaru (automatyki aparatu, automatyki LR i manualnego ustawienia w LR). Nie ma faktycznego powodu, by ograniczyć sobie mozliwość późniejszego wyboru w PP.
    Dwa, fakt że tobie się coś wydaje w domu, że scena wyglądała inaczej niż pamietasz, nie oznacza że tak było w rzeczywistości. Pamięć jest ulotna niestety. Chcesz dość poprawnie działającego Auto WB, to go skalibruj w aparacie pod swój monitor oglądając zwykłą scenę przez okno i sfotografowaną aparatem. Gwarantuję ci, że mocno się zdziwisz jak dokładnie automatyka aparatu oblicza barwę. Oczywiście może się okazać, że aparat bedzie wymagał korekty np. w kier. niebieskiego lub odwrotnie. Canon 700D wymagał kierunku do niebieskiegi, Nikony jeśli już, to w kier cieplejszych barw choć o mniej niż wspomniany Canon. To się kalibruje, a nie rezygnuje ze stosowania.
    No i ostatnia rzecz, aparat nie może mieć ustawionego WB na jakieś ciepłe lub zimne, on ma dokładnie pokazać temperaturę sceny i do tego sprawdza się najlepiej, do perfekcyjnego pomiaru temperatury, a nie tego co my byśmy chceli, od tego jest LR i manualne ustawienia na oko.

    • @rafalkonieczny
      @rafalkonieczny  25 วันที่ผ่านมา +2

      To co starałem się przekazać w filmie to to, że prawidłowy balans bieli nie zawsze jest tym, na czym nam zależy, a wręcz przeciwnie, w fotografii krajobrazowej przekłamanie tego balansu może poprawić jego odbiór. Celem jest moja wizja zdjęcia a nie idealnie skalibrowane kolory. Dzięki za komentarz i pozdrawiam serdecznie!

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold 25 วันที่ผ่านมา

      @@rafalkonieczny a to tak, tu się zgadza, nie zawsze chcemy mieć poprawnie wyliczony choć to nie wyklucza sensu stosowania automatyki aparatu, bo zmienić możemy zawsze jak zauważasz.
      Ustawienie na sztywno czyli np. Słońce 5500K jest głupie, bo i owszem, może dać spójność kilku scen, ale w innym wypadku zawsze bedzie wymagało poprawki, bo trudno, by biel sceny zawsze wynosila owe 5500K. To jest wartość zmienna, zależna od pory dnia i tu pomaga nam automatyka z którą zgadzać się nie musimy więc ją sobie poprawimy.
      Ja używam AutoWB i w ponad 50% chcę tych obliczeń bo są trafne. Drugie 50% pozmieniam, bo mam inną wizję na kadr niż automatyka, a ty będziesz zmieniał większość zdjęć, bo trudno o foto scen tylko z 5500K.

    • @saga-malak
      @saga-malak 25 วันที่ผ่านมา

      @@rafalkonieczny No tak, ale to najlepiej kontrolować w PS lub LR. Automatyczny balans bieli w aparacie jest prawie zawsze wystarczający.

  • @andrzejwojtera9221
    @andrzejwojtera9221 25 วันที่ผ่านมา +1

    Proszę powiedzieć czy podczas fotografowania z zewnętrzną lampą błyskową należy ustawić balans na światło dzienne czy na fotografowanie z lampą a może jeszcze inny?

  • @user-ve3gh5xg9q
    @user-ve3gh5xg9q 20 วันที่ผ่านมา

    Jak tam trip w 🇯🇵🤔

  • @Artur-mw8qy
    @Artur-mw8qy 24 วันที่ผ่านมา

    Panie Rafale zastanawiam się nad Luminarem ? mam małe pytanie dużo zdjęć drukuje stąd moje pytanie czy w luminarze podobnie jak w lightroomie jest zakładka do wydruku i jak Pan ją ocenia?
    Bardzo cenie sobie Pana rady i dziękuję za możliwość poszerzania mojej skromnej wiedzy fotograficznej:)

    • @rafalkonieczny
      @rafalkonieczny  24 วันที่ผ่านมา

      Niestety to jedna z wad programu - nie ma tam nic do kontroli drukowania.

  • @sadejk82
    @sadejk82 23 วันที่ผ่านมา

    A co myślicie w stosowaniu Auto WB podczas wykonywania kadrów do HDRa. Czasem mam wrażenie że zmiana czasu zmienia również WB w sensie takim że można niedoświetlone zdjęcie ma inny balans w stosunku do lekko prześwietlonego. Generalnie wydaje się że to nie powinno mieć wpływu na WB.

    • @rafalkonieczny
      @rafalkonieczny  23 วันที่ผ่านมา

      Raczej bym się nie przejmował takimi sytuacjami, chyba że na zdjęciu finalnym są jakieś dziwne przekłamania, wtedy bym wrócił do RAWów i ręcznie wymusił balans. Stawiałbym na to że przepalone piksele w prześwietlonych zdjęciach wpływają na różnice w działaniu automatyki.

  • @Adi-ed5ly
    @Adi-ed5ly 25 วันที่ผ่านมา

    A jak sie ma sprawa z color checkerem? Jakie macie doświadczenia z tym gadżetem? Rozważam zakup, tylko zastanawiam się czy znajdzie u mnie zastosowanie. Czy ułatwia on znaczniepracę ? Zarzadzanje kolorem, grading itp to moja pieta achillesowa. Fotografuje nature, czssem dlugie czssy z ND filtrem, gdzie pojawiają sie przebarwienia od filtra i za cholerę nie mogę ogarnąć kolorów z takiego zdjęcia

    • @rafalkonieczny
      @rafalkonieczny  25 วันที่ผ่านมา +1

      Zazwyczaj w fotografii krajobrazu nie ma aż takiej potrzeby żeby color checker był potrzebny, powinno się dać wyedytować na oko. Proponuję zrobienie zdjęcia zwykłej białej kartki przy tym samym parametrach ekspozycji a następnie użycie tego zdjęcia do balansu bieli.

    • @Adi-ed5ly
      @Adi-ed5ly 24 วันที่ผ่านมา

      @@rafalkonieczny dzięki wielkie za odpowiedź ;)

  • @mieczysawuczak5985
    @mieczysawuczak5985 25 วันที่ผ่านมา

    A jeśli robię zdjęcia w jpg to mogę zostać przy automatycznym balansem bieli.Jestem amatorem...😀😀

  • @rafamiosek7857
    @rafamiosek7857 25 วันที่ผ่านมา

    👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻📷📷📷

  • @niekosmita
    @niekosmita 25 วันที่ผ่านมา

    A może lepiej posługiwać się wzornikiem, np: szara karta itp?