Sieci neuronowe - na granicy neurocybernetyki i sztucznej inteligencji, Ryszard Tadeusiewicz

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ก.พ. 2013
  • Wykład profesora Ryszarda Tadeusiewicza: „Sieci neuronowe -- na granicy neurocybernetyki i sztucznej inteligencji" 10 października o 18:30 rozpoczął drugą serię otwartych popularnonaukowych wykładów „Granice nauki" zorganizowanych przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i serwis GraniceNauki.pl. Drugi cykl wykładów został przeprowadzony pod hasłem: „Zmuszamy do myślenia!".

ความคิดเห็น • 38

  • @antekstrus9921
    @antekstrus9921 2 ปีที่แล้ว +2

    11 lat, a byłem już na wykładzie profesora. Naprawdę cenię i szanuję, pasjonujące i intrygujące

  • @bubka12345
    @bubka12345 11 ปีที่แล้ว +5

    Fenomenalny czlowiek, ten Pan uzywa trafnych przykladow, posiada ogromną wiedze. Zahipnotyzowal mnie. W dodatku bardzo ciekawy temat.

  • @leszekwalinowicz5795
    @leszekwalinowicz5795 4 ปีที่แล้ว +1

    Do niedawna, pracując jako programista, realizowałem narzucone mi algorytmy. Dziś programisty w moim wieku nikt już nie chce, choć języków programowania znam wiele. Jeżeli ktoś przez czterdzieści lat pisał programy, to będzie je pisał do końca życia. Temat sieci neuronowych zainteresował mnie wiele lat temu. Dziś siadam do komputera, uruchamiam kompilator i tworzę sieć neuronową. Na bazie Pana książek, coś tam zaczyna mi wychodzić, choć dziś, jest to dla mnie tylko "sztuka dla sztuki".

  • @13kleofas
    @13kleofas 11 ปีที่แล้ว +11

    Nie ma się co dziwić,że niektórzy studiują latami,jak takie fajne wykłady:)))

    • @brulen2090
      @brulen2090 2 ปีที่แล้ว +1

      Ten wykład jest bardziej dla laików niż studentów polibudy

  • @tomij9954
    @tomij9954 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dziekuję za wykład. Fantasty..genialna sprawa :)

  • @kolafinski6972
    @kolafinski6972 6 ปีที่แล้ว +3

    Wykład poprowadzony w wyjątkowo interesujący sposób. Dziękuję za udostępnienie.
    Swoją drogą, bardzo ciekawe czy teoria emergencji w przyszłości zostanie potwierdzona przez
    badania naukowe. Trochę podejrzane jest, nie odnaleziono ośrodka samo-świadomości, ani
    ośrodka odpowiedzialnego za inteligencję. Mam pytanie: czy są badania dotyczące wpływu
    nieznacznych uszkodzeń mózgu na poziom inteligencji? Jeśli teoria mówiąca, że inteligencja
    jest w całym mózgu, to nieznaczne uszkodzenia mózgu, powinny powodować nieznaczny spadek
    inteligencji.
    Pozdrawiam

  • @Lbmaniak
    @Lbmaniak 5 ปีที่แล้ว

    O jakiej stronie internetowej jest mowa pod koniec filmu?

  • @piotrjoker
    @piotrjoker 6 ปีที่แล้ว

    14:24 mój ulubiony fragment wykładu

  • @bestyjek666
    @bestyjek666 2 ปีที่แล้ว

    świetny wykład - szkoda że tak późno się do niego "dokopałem" :), potwierdza sposób w jaki sam postrzegam intelekt i tzw. samo świadomość - to tylko efekty uboczne automatycznych procesów myślowych. przereklamowane :) myślę że ai wyłoni się samoczynnie i niespodziewanie podczas tworzenia coraz bardziej rozbudowanych głębokich sieci neuronowych, jednak podobnie jak procesy w naszym mózgu, będzie dość trudna do zaobserwowania i rozpoznania, ponieważ z racji różnic w otrzymywanych bodźcach i środowisku, będzie tworzyła wewnętrzny obraz świata dosyć dla nas abstrakcyjny. pozdrawiam serdecznie Pana Profesora i życzę sukcesów w dalszym ulepszaniu naszego świata.

  • @MlleNantesse
    @MlleNantesse 11 ปีที่แล้ว +4

    Ten Pan upewnia mnie, że science-fiction niepostrzeżenie staje się prawdą. :O

  • @medladeneth
    @medladeneth 11 ปีที่แล้ว

    Ciekawe, ciekawe. :) Ogrom umysłu już w samych liczbach poraża.

  • @HuntingGoodWill
    @HuntingGoodWill 11 ปีที่แล้ว +1

    Jedno z waznych pytan. Dochodzi do efektow kwantowych, czy dal przypadek i selekcja znalesc Naturze inny system? Dotychczas nie znalezlismy zadnych takich efektow, co dosc dziwi, zakladajac co mozg potrafi. Ale wlasnie o to chodzi: jezeli jest to system deterministyczny, to kiedys znajdziemy ten algorytm i bedziemy mogli stworzyc model funkcjonujacy tak jak nasz mozg. Ciekawe, czy wtedy pojawi sie na ekranie: "Mysle, wiec jestem. Ale czym ja jestem?" :)

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK 10 หลายเดือนก่อน

    7:18 ale powstanie materii ożywionej z nieożywionej nie jest jakąś specjalną tajemnicą

  • @jacekn4676
    @jacekn4676 5 ปีที่แล้ว

    Idealne dopełnienie, głównie jeśli chodzi o memrystory z których mózg jest zbudowany. th-cam.com/video/SXqGerojnrQ/w-d-xo.html

  • @Romulus84
    @Romulus84 9 ปีที่แล้ว +8

    wysluchalem calego,bardzo interesujace,szkoda ze jak mialem 20 lat to niestudiowalem,nawet w liceum wagarowalem a teraz sam na youtube ogladam wyklady :) pan profesor fascynujaco opowiada,dlaczego w telewizji nie ma takiego kanalu ,ktory by emitowal takie ciekawe wyklady z dziedzin najnowszych odkryc naukowch. Ciekawe czy da się zbudowac w oparciu i superkomputery sztuczna inteligencje i kiedy to się stanie.Właściwie to chyba nikt nie wie na razie na jakiej zasadzie takie cos miałoby działac w warunkach cyfrowych,mnóstwo zmiennych o działaniu mózgu których na razie nieruzumiemy a nawet jak zrozumiemy to jak je wytłumaczyć cyfrowo komputerowi,(otwarte pozostaje pytanie czy sztuczna inteligencje da się stworzyć w taki sposób,choc innego na razie nie mamy:) tak żeby zaczął mysleć jak mózg.według mnie może się to stać ,choć wcale niemusi za nieprędzej jak kilka dobrych stuleci.zreszta żeby nawet nie wiem jak mocne matematycznie pudło zaczęło byc mózgiem ludzkim to wydaje mi się że potrzebny to jest jakiś konkretny przełom w myśleniu,cos takiego jak przewrot kopernikański.teraz wszyscy ida w jednym kierunku a zeby ozywic maszyne to potrzeba takiego skoku pod prad w mysleniu o problemie.Swoja droga jesli powstanie mozg z czesci niebiologicznych (czyli w komputerze,czy jakos podobnie)to na pewno wszystko sie zacznie zmieniac bardzo szybko i nawet niewiadomo jak i w ktorym kierunku,jednak jesli jest to mozliwe na pewno bedzie to fascynujace doswiadczenie dla zyjacych w tedy i badajacych sprawe ludzi .szkoda ze ja tego niedozyje :( bo taki komputer .taki sztuczniak po przekropczeniu pewnego punktu zero stanie się supre iteligentny i jak by chcial to pewnie moglby lekko i w kilka sekund zrobic kopie naszego mozgu i to by dopiero bylo ciekawe,tylko czy by chcial bo moglby pomyslec ze mu taki glupi mozg jest juz niepotrzebny.koncze bo zbyt szybko mysle a zbyt chaotycznie pisze o tym a w ogole to juz S-F pzyszlosci.niemniej bardzo interesujace.

    • @Art2013
      @Art2013 9 ปีที่แล้ว +1

      Roman Romulus
      intelekt i wizerunek (emergencja)
      Stephen Hawking: ludzkość potrzebuje żyć w przestrzeni lub wymrze, fizyk ostrzega poprzez hologram.
      Ludzie powinni iść w kierunku kosmosu i żyć w przestrzeni w ciągu 1000 lat lub wymrze ostrzega Stephen Hawking.
      "Musimy nadal iść w kierunku przestrzeni dla przyszłości ludzkości," Pan Hawking powiedział. "Nie sądzę, że będziemy mogli przetrwać kolejne 1000 lat, bez ucieczki poza naszą kruchą planetę."Hawking wydał ostrzeżenie podczas jednej z dwóch rozmów w Sydney Opera House. Zwrócił się do tłumnie zebranych za pomocą technologii holograficznej przez którą zwykł rozmawiać z jego urzędu w Cambridge, .
      Pod koniec wykładu, Hawking zachęcał swoich słuchaczy by "patrzeć na gwiazdy, a nie w dół na nogi".
      "Staraj się zrozumieć to, co widzisz i zastanawić się, co sprawia, że Wszechświat istnieje," powiedział. "Bądź nowoczesny,choć trudne może wydawać się Tobie życie, to zawsze jest coś więcej, co możesz zrobić i uda się.
      Liczy się to, aby po prostu nie zrezygnować."Stephen Hawking wielokrotnie ostrzegał przed niebezpieczeństwem, że ludzkość znalazła się w trunej sytuacji, w wyniku powstania sztucznej inteligencji i niebezpieczeństw ludzkiej agresji i barbarzyństwa.W lutym, powiedział, że ludzie powinni skolonizować inne planety " by przedłużyć życie" dla gatunku i może to być jedynym sposobem zapewnienia, że ludzkość przeżyje.
      źródło: www.redicecreations.com/article.php?id=33176

    • @wojciechwrobel1462
      @wojciechwrobel1462 6 ปีที่แล้ว

      nie masz czego żałować, nie bez powodu nie wrzuca się każdego wykładu na youtube :D

  • @orginaltheoneandonly
    @orginaltheoneandonly 11 ปีที่แล้ว +2

    komputer kwantowy by się przydał : )

  • @karolbracki7778
    @karolbracki7778 10 ปีที่แล้ว

    Niesamowicie ciekawy wykład, szkoda że tak pomijał te inżynierskie fragmenty..

  • @sawomirkrynicki4492
    @sawomirkrynicki4492 8 ปีที่แล้ว +1

    Czy czasem neurony nie są po prostu "zwykłymi" komórkami, które wyewoluowały do takiej sprawności przekazywania i obrabiania danych. Przecież większość komórek (nie neuronów) przesyła informację pomiędzy innymi przez chemię. Czyli to co "pcha" do życia i działania może wynika z samej natury biochemicznych przemian w ogóle? Mózg byłby tylko wyspecjalizowanym organem dającym nam te możliwości intelektualne? Jeśli tak, to należało by raczej modelować jakoś te czynniki napędzające życie, a model neuronu byłby już pewną nadbudową do modelu życia.

  • @kamien__
    @kamien__ 10 ปีที่แล้ว +3

    ma gadane i wiedze

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK 10 หลายเดือนก่อน

    18:03 podoba mi się, że Pan Prof. nazywa zabijanie zwierząt doświadczalnych morderstwem i nie owija w bawełnę. Abstahując czy jest inne wyjście, czy chcielibyśmy z tego rezygnować etc. - ważne że mimo to rzeczy są nazywane wprost i po imieniu, a nie stosuje się eufemizmów etc.

  • @srogamina
    @srogamina 6 ปีที่แล้ว

    Ziomek wygląda na bezwzględnego.

    • @germanskiokrutnik3797
      @germanskiokrutnik3797 6 ปีที่แล้ว

      Jest bezwzględnie szlachetnym człowiekiem. O niewielu przypuszczam, że mogą być równie szlachetni, o Panu prof. Tadeusiewiczu wiem na pewno.

  • @notme5249
    @notme5249 2 ปีที่แล้ว

    Aaaa...sorry ale pietnasta minuta I ja zaczynam zastanawiac jak wykwitla tutaj inteligencja. Zeby cos znalesc to trzeba to zdefiniowac. Tajemnicze zaglowanie terminologia to tylko konstrukt dla potrzymania tozsamosci inteligenta. Tozsamosc to zbior to uzywanych polaczen. To populizm a nie nauka. Inteligencja to szybkosc przetwarzania informacji a na to sklada sie zarowno ilosc polaczen jak i energi jaka na to pozwala.

  • @Izzaki
    @Izzaki 8 ปีที่แล้ว +4

    jak można nie wierzyć w Boga

  • @CalistoUno
    @CalistoUno 10 ปีที่แล้ว +2

    To liczenie neuronów trochę naciągane. Tyle lat wyjdzie jeśli liczymy 1 neuron na minutę, zwykle liczy się takie rzeczy na sekundę.

    • @TuSkoFskY
      @TuSkoFskY 10 ปีที่แล้ว

      dokladnie! bardzo trafnie zauwazone.

    • @bestyjek666
      @bestyjek666 2 ปีที่แล้ว

      niewiele to zmienia, licząc co sek. w roku 2000 masz dopiero około 63mld

    • @logarytmcakowy6182
      @logarytmcakowy6182 2 ปีที่แล้ว

      @@bestyjek666 półtora rzędu to jednak nie jest mało. Np. zarobki 16pln/h i 1000pln/h ?

  • @carlsenhawking-nakamura5671
    @carlsenhawking-nakamura5671 11 ปีที่แล้ว

    dzisiaj chyba dobrze by bylo zeby wladze przejal nie kolejny polityk a jakis podrasowany superkomputer w stylu HAL 9000 + Watson + Yatta-Pies + HAARP z doinstalowana empatia i poczuciem humoru !!!

  • @kosimazakiCS
    @kosimazakiCS 2 ปีที่แล้ว

    Wykład super, ale ci ludzie nie mogą sobie siąść na dupie i nie rozmawiać jak mówi wykładowca? Ciągle słychać szum gadających ludzi w tle.

  • @Cheesg
    @Cheesg 9 ปีที่แล้ว +2

    nie jestem superfanem teorii spiskowych, ale te badania nad siecia neuronowa prawdopodobnie sa juz tak zaawansowane, ze temu Panu Profesorowi, ktory wykladal sie nie snilo. Napewno rzady lub niewiadomokto tak naprawde rzadzi - nigdy nie dopuscilyby takiej niebezpiecznej maszynki w rece niczyje inne niz swoje. Paranoja :-)

  • @marekraczek1
    @marekraczek1 10 ปีที่แล้ว +4

    To jeśli mój komputer w przyszłości będzie zmęczony to kopnie mnie w d.. i pójdzie spać?:) Nie ma czegoś takiego jak sztuczna inteligencja, jest tylko socjologia, ateizm i demagogia na ten temat, człowiek jest i zawsze będzie jedynym inteligentnym stworzeniem posiadającym inteligencję do tworzenia urządzeń usprawniających liczenie, szybsze i sprawniejsze, ale nigdy nie będzie inteligentne, co najwyżej pozbawione kontroli...to Wasze umysły są programowane. Zwłaszcza jeśli otwieracie usta z zachwytu.

    • @bestyjek666
      @bestyjek666 2 ปีที่แล้ว

      egocentryzm od zarania dziejów prowadził do nikąd ;) myśl tak dalej.