DCF77 [RS Elektronika]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 170

  • @kondensatorelekrolityczny65
    @kondensatorelekrolityczny65 5 ปีที่แล้ว +15

    Super materiał jak - jak zawsze, oby Pan żył nam jak najdłużej. Dziękuje z całego serca bo to Pan w głównej mierze zainteresował mnie elektroniką, kiedyś usiłowałem naprawić zwrotnicę w mojej kolumnie i trafiłem na film o zwrotnicach, rozumiejąc 30% z owego filmu, zacząłem oglądać RS Elektronika od 1 odcinka i pomału pojmowałem czym to się je, na drugi dzień pojechałem do sklepu, i wymieniłem jeden kondensator (nic trudnego nawet dla amatora), ale wtedy już wiedziałem jak to małe ustrojstwo działa i po co tam jest.
    Dziś mam skromny warsztacik, kilka zlutowanych projektów, dwa naprawione wzmacniacze, i naprawdę zajmujące i rozwijające hobby. Jeszcze raz dziękuję ! Pozdrawiam i życzę miłego dnia !

  • @SebastianOO7
    @SebastianOO7 5 ปีที่แล้ว +42

    Od dzisiaj już nigdy nie będę patrzeć na mój zegarek łazienkowy tak jak przed obejrzeniem tego filmu 😀

  • @sebastianbort8512
    @sebastianbort8512 5 ปีที่แล้ว +13

    O takie odcinki RS Elektronika nic nie robiłem.
    Odcineczek prima sort.

  • @solo1953
    @solo1953 5 ปีที่แล้ว +12

    Mam budzik z DCF77, a teraz już wiem dlaczego muszę go ustawiać ręcznie :)
    Podziękowania.

  • @Agntx
    @Agntx 5 ปีที่แล้ว +4

    Świetny, techniczny odcinek. Chociaż o DCF wiedziałem już sporo, to przyjemnie było to zobaczyć w "pigułce" na Twoim kanale.
    PS. Oczywiście ta "pigułka" w postaci powyższego filmiku zawiera wszystkie niezbędne informacje :)

  • @wadysawjanda534
    @wadysawjanda534 5 ปีที่แล้ว

    Mam cichą nadzieję, że YT to tylko hobby. Nie tutaj Pana miejsce. Dziękuję Panu, że chce się Pan dzielić wiedzą. Przypomniały mi się czasy Volumenu w Warszawie z początku lat 90.Tak niewielu jest ludzi ja Pan. Chciałbym mieć znajomego z taką wiedzą.

  • @jacekjacek5550
    @jacekjacek5550 5 ปีที่แล้ว

    Dzielić się wiedzą. Bezcenne dla obdarowanych. A do tego wiedzą na wysokim poziomie. Oby więcej takich ludzi.

  • @rekawek6
    @rekawek6 5 ปีที่แล้ว +4

    Powiem tak stęskniłem się za tymi technicznymi odcinkami, i znowu mój ulubiony moment objaśnienie ramki danych. Nie spodziewałem się że trwa ona aż minutę. Bardzo dziękuję.

  • @Paes64
    @Paes64 5 ปีที่แล้ว +1

    W mechanizmie jest fototranzystor z diodą LED wykrywający niektóre pozycje mechanizmu (w kółkach zębatych są otwory pokrywające się o wybranych godzinach, nie tylko o 12-tej). W każdym razie tak było w kilku zegarach w jakich dłubałem. Układ sterujący ustawia wskazówki z wyprzedzeniem, a potem jeżeli zegar elektroniczny w układzie sterującym dojdzie do tej godziny (oczywiście jeżeli ustawiony jest znacznik poprawnego odbioru ramki czasu) to zegar startuje od tego czasu.

  • @PIOTRX-t3t
    @PIOTRX-t3t 4 หลายเดือนก่อน

    Super materiał👍. Mam taki zegaz DCF-77 cyfrowy z 80roku do dziś działa bezawaryjne! Jest mega dokładny! Natomiast zegar w komurce późni się o 2sekundy od DCF-77👍. Mieszkam na zachodzie Polski (Krosno Odrzańskie) i nigdy nie bylo problemu z ustawieniem się tego zegara. Ma prawie pół wieku i mam nadzieję że jeszcze grugie tyle będzie działał👍 pozdrawiam 😉

    • @marwin1313-zm1hl
      @marwin1313-zm1hl 20 วันที่ผ่านมา

      Proponuję komurkę wymienić na komórkę. Może nadrobi ten zaległy czas. 😊

  • @841106noel
    @841106noel 5 ปีที่แล้ว +2

    Też man taki zegar ścienny z dcf. Świetna i wygodna sprawa. W białymstoku w bloku czasami nie łapie, ale nie zdarza się to często.

  • @bwillma
    @bwillma 5 ปีที่แล้ว +1

    |Jak zawsze świetny odcinek. Ciekawi mnie inne zagadnienie związane z nadawaniem informacji "publicznych" na falach radiowych. Będąc w Niemczech zauważyłem, że wbudowany w mój samochód zestaw nawigacji zaczął wyświetlać na mapie informacje o korkach, wypadkach, robotach drogowych itp. Sprzęt ten nie ma połączenia z internetem, więc wszystkie dane musiał odebrać "z powietrza". W naszym kraju ten system nie działa. Zapewne zagadnienie to nie jest Panu obce. Z ciekawością zgłębiłbym ten temat :) Dziękuję za wszystkie poprzednie odcinki i czekam na kolejne!. Pozdrawiam. Bartosz

  • @elektron8362
    @elektron8362 5 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy i pomocny filmik. Dużo cennej wiedzy przekazane. Dziękuję czekam na kolejne ciekawostki. Pozdrawiam.

  • @akta1984
    @akta1984 5 ปีที่แล้ว

    Obejrzałem materiał z wielkim sentymentem. W 1994 roku zrobiłem na PG taki zegar od zera na elementach dyskretnych i rozgrzewka do pracy dyplomowej. Zegar odbierał w Gdańsku. Dalej mnie ten sygnał interesuje ale już ze względu na całkiem inne algorytmy, do odbioru w stosunkowo wielkich zakłóceniach lub zdecydowanie większej odległości od nadajnika lub w zastosowaniach nawigacyjnych pomiar odległości, położenia. Oczywiście zegar ZAWSZE (gdy brak błędów transmisji) max. w 60s :)

  • @zarzykzgr
    @zarzykzgr 4 ปีที่แล้ว

    No proszę. Zawsze się zastanawiałem co to za anteny. Czasem zdarza mi się przejeżdżać koło nich.
    Okazuję się, że one mają coś wspólnego z moim samochodem. W audi mam zegar sterowany radiowo, ale do tej pory nie wiedziałem skąd pobiera czas. A to ci niespodzianka:)

  • @CJWarlock
    @CJWarlock 5 ปีที่แล้ว +1

    Tak się zagapiłem na ten odcinek, że jak wstawałem od biurka to małym palcem stopy szybko znalazłem kant ściany. ;) Czyli odcinek wciągający. :)

  • @grzesiekb9142
    @grzesiekb9142 5 ปีที่แล้ว +1

    W niektorych samochodach grupy VAG takie zegary byly wbudowane w liczniki. Wiedzialem, ze zegar dostaje sygnal z niemiec, ale teraz wiem na jakiej zasadzie to dziala 👍 W Warszawie sygnal raz jest, raz nie ma ale ogolnie dziala. Samochod z tym systemem mam z 2003r :)

    • @maxpayneau
      @maxpayneau 5 ปีที่แล้ว

      Ja w swojej audi A3 z 2001 roku mam DCF i działa perfekcyjnie!

  • @AndrzejT
    @AndrzejT 5 ปีที่แล้ว +2

    Myślałem że temat protokołu DCF mnie ominie, a jednak pamiętam jak dziś grupa 10 chłopa jako praca końcowa w technikum elektronicznym podjęła się budowy systemu zegarów do każdej sali lekcyjnej sterowanych właśnie sygnałem DCF77. Niby wszystko ładnie piękne ale im dalej w las tym więcej drzew, czas uciekał a tu programowanie uP pod obsługę tego systemu było najgorsze. Elektronika była łatwizną antenę do odbioru sygnału umieściliśmy praktycznie na poddaszu szkoły w taki sposób by był w widoku z wieżą kościoła bo tylko tak sygnał był idealnie odbierany i cały system w kilka sekund był synchronizowany.
    Ehh to były piękne czasy, lampy Nixie to moje marzenie aktualnie poza zasięgiem z racji na obłożenie pracy serwisowej.

  • @bramkarz153
    @bramkarz153 5 ปีที่แล้ว

    Witaj.
    Dziękuję za kolejny film.
    Wszelkiej pomyślności dla Ciebie.
    Pozdrawiam.

  • @RobertZawadzki
    @RobertZawadzki 5 ปีที่แล้ว +3

    eh, przypomniały się czasy ze studiów jak "zmuszono" mnie do napisania dekodera ramki dcf. Ależ się stawiałem żeby tego nie robi :). Bardzo wkurzało czekanie na pełną ramkę, uważałem to za marnowanie czasu. Miło sobie przypomnieć te czasy.

  • @JanPawelDlugi666
    @JanPawelDlugi666 5 ปีที่แล้ว +5

    Ten odcinek traktuje jako fajna ciekawostkę . Dobrze wiemy że nasz czas niestety mija . Możliwie że większość ludzi na tej planecie woli do tyłu cofnąć czas niż być dokładnym. Pozdrawiam i śledzę kanal

  • @dkrakovsky
    @dkrakovsky 5 ปีที่แล้ว +1

    Jak zwykle świetny, rzeczowy odcinek. Jako ciekawostka samochody Audi maja zegarki synchronizowane po DCF 77, ktore pokazują zasięg systemu.

  • @300dudux
    @300dudux 5 ปีที่แล้ว +6

    W końcu doczekałem sie odcinka 😄

  • @JarekJedzie
    @JarekJedzie 5 ปีที่แล้ว

    Jeśli chodzi o zegar wskazówkowy, sterowany jest prawdopodobnie silnikiem krokowym, podobnie jak wskazówkowe smartwatche, taki Lenovo Watch 9 np. synchronizuje się co prawda z telefonem ale sam proces ustawiania wskazówek wygląda identycznie

  • @ukaszrutkowski8368
    @ukaszrutkowski8368 5 ปีที่แล้ว +2

    Z tego co pamiętam to DCF77 powstało pierwotnie z myślą o bankowości. Chodziło o jak najdokładniejszą synchronizację czasu dla operacji księgowania transferów międzybankowych.

  • @chudytech
    @chudytech 5 ปีที่แล้ว +5

    Teraz już wiem jak działa mój zegarek naręczny - w jaki sposób aktualizuje sobie czas i datę każdej nocy :)

    • @chudytech
      @chudytech 5 ปีที่แล้ว

      Romek Zielonka Mam Casio i mi wystarcza żeby chociaż raz w miesiącu się zsynchronizował.

  • @Rupercik85
    @Rupercik85 5 ปีที่แล้ว +1

    20:13 to my dziekujemy, mistrzostwo!

  • @ginalski1
    @ginalski1 5 ปีที่แล้ว +29

    Ten zegar wyświetlający godzinę dzięki lampom nixie bardzo mnie zaintrygował. Mógłbyś nakręcić film o tym jak one działają?

    • @michael55910
      @michael55910 5 ปีที่แล้ว

      Chyba wspominał o tym w odcinku o lampach elektronowych albo o prądzie. W każdym razie pamiętam, że widziałem to już gdzieś na tym kanale.

    • @grzegorz6087
      @grzegorz6087 5 ปีที่แล้ว +3

      Jestem za odcinkiem o zegarze! 😀

    • @x98pl
      @x98pl 2 ปีที่แล้ว

      Tak jak neonowka w probowce elektrycznej, tylko elektrody wygiete w ksztalt cyfer.

  • @EkoKolo_Katowice
    @EkoKolo_Katowice 5 ปีที่แล้ว

    W wielu biurowcach są systemy zegarowe zegar-centrala master i sterowane podrzędne . Zegary master właśnie mają odbiorniki DCF albo ostatnio GPS . GPS jest odporniejszy na zakłócenia . Trochę walczyłem z ustawieniem anteny żeby zakłóceń nie było .

  • @LeszczAmiga
    @LeszczAmiga 5 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie przekazana informacja. Dane pogodowe to tzw MeteoTime. Niektóre stacje pogodowe z Oregona pobierają je.
    Załączam link do obejrzenia sobie i przestudiowania sposobu działania zegara z DCF na bazie modułu zegarowego CH899.
    drive.google.com/open?id=1rxjvfOt9hxRhvntMRlGKUR8nHfb3vnjo

  • @sebastiantr6418
    @sebastiantr6418 5 ปีที่แล้ว +3

    Chciałem zrobić kiedyś taki zegar, ok 20 lat temu. Ale ceny kitów były ciut zaporowe dla ucznia technikum. Już wtedy zarabiałem naprawiając elektronikę, czasami coś konstruując. Musiałem jednak się też uczyć Polskiego matmy historii itd. W zamian powstał zegar na wtedy archaicznym już MC1206

  • @grzes73hej
    @grzes73hej 5 ปีที่แล้ว

    Miałem budzik ustawiany sygnałem DCF77. Jak na produkt niemiecki w środku wyglądał jakby go ktoś składał w piwnicy, ale działał. Czasem musiałem go postawić na oknie i czekać do kilkunastu minut. Myślę, że ten filmik uświadamia doskonale jak to działa, bo przyznam, miałem mgliste o tym pojęcie.

  • @IroManiak_
    @IroManiak_ 5 ปีที่แล้ว

    Podziwiam Pana za posiadaną wiedze

  • @zbysinek
    @zbysinek 4 ปีที่แล้ว

    Jakieś 5 lat temu bawiłem się w kit AVT 2632 GIGANTYCZNY ZEGAR. Zrobiłem do niego obudowę około 50cm x 20cm. Jedak nie dokończyłem projektu dodatkowo sterowanie mi się nie podobało. Chciałbym urzyc samego wyświetlacza 7-segmentowego do zbudowania zegara opartego na arduino aby był sterowany sygnałem DCF77. Mam 4 wyświetlacze 7- segmentowe gdzie jeden segment składa się z 20 diod czerwonych 5mm. Proszę o pomoc.
    Przybliżone wybiar:
    Długość: 1080 mm
    Szerokość: 155 mm
    Wysokość: 320 mm

  • @blackIwaterIpark
    @blackIwaterIpark 5 ปีที่แล้ว +2

    Zegarek na rękę CASIO GW-9200-1ER - polecam! Rewelacyjny patent.

    • @supra107
      @supra107 2 ปีที่แล้ว

      U mnie jest to GW-M5610U. Kostka to kostka, od niej zaczęły się G-Shocki. Co ciekawe sam Kikuo Ibe, wynalazca technologii G-Shock, ma w swojej osobistej kolekcji zegarek GW-M5600, czyli pierwszą z tej serii kostkę z Multi Band 5, bez wsparcia dla anteny w Chinach. GW-M5610 to wersja z Multi Band 6 a GW-M5610U to zmodernizowany moduł z poprawkami oraz innym podświetleniem na jednej białej diodzie LED z lewej strony.

  • @kira07
    @kira07 5 ปีที่แล้ว +1

    super zasieg jesli stoisz na dachu wierzowca, ale wystarczy stac za lodowka albo z daleka od okien i juz sie zegarki nie synchronizuja. Moj zegarek laczy sie w srodku nocy bo sa najmniejsze zaklocenia wtedy z londynem,

  • @dawid1268
    @dawid1268 5 ปีที่แล้ว +10

    Wydaje mi się że telefony komórkowe z włączoną synchronizacją czasu sieci są tak samo dokładne jak zegary atomowe. Bo czas w sieciach jest synchronizowany z zegarami atomowymi. Czyż się nie mylę?

    • @superhiro2a
      @superhiro2a 5 ปีที่แล้ว

      Występuje opóźnienie synchronizacji

    • @hipekhop
      @hipekhop 5 ปีที่แล้ว +1

      @@coyapaczam O ile zjadacz chleba nastawia sobie budzik do smarowania bułki - tak. Jednak zjadacz chleba może również wykorzystywać beztrosko technologię, która wymaga znacznie dokładniejszych pomiarów... także zależy o czym dokładnie mówimy.
      Do wielu zastosowań dalej wystarczający byłby zegar słoneczny. Zwłaszcza dobry ;)

    • @ukaszgieratowski1223
      @ukaszgieratowski1223 5 ปีที่แล้ว +2

      Protokół synchronizacji czasu NTP umożliwia synchronizację z dokładnością rzędu nanosekund. Ponadto im dłuższa przerwa między synchronizacjami, tym większy błąd.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 5 ปีที่แล้ว

      @@ukaszgieratowski1223 Protokół obsługuje nanosekundy, ale realnie uzyskuje się dokładność na poziomie 1ms.

  • @sonicrecords3478
    @sonicrecords3478 5 ปีที่แล้ว

    Miałem kiedyś radyjko Grundig Sonoclock 720 z ciekawą zewnętrzną anteną ferrytową na kabelku. Myślałem że to jest do fal średnich ale w radyjku była druga dosłownie taka sama. Jak sie okazało radio ma DCF77 a jednak trzeba było ustawiać je samemu

  • @polsoft
    @polsoft 5 ปีที่แล้ว +1

    @RS_Elektronika
    Skoro starsze urządzenia ignorują obszar bitów 1-14, w których obecnie jest nadawana informacja o pogodzie to, powstaje pytanie o bit 28, który jest bitem parzystości. Czy on obejmuje bity 1-14 czy nie? Bo jeśli tak, to nowe starsze urządzenia mogą nie działać prawidłowo. Chyba, że te starsze urządzenia mimo, że nie używają bitów 1-14 to je jednak analizują i uwzględniają w obliczaniu parzystości.

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 5 ปีที่แล้ว

    Zegar w Androidzie synchronizuje się przez protokół czasu NTP. Sama synchronizacja NTP pozwala na dokładność na poziomie 1ms czyli lepiej niż DCF77, bo mało kto uwzględnia że 900km to 3ms. W dodatku czy idzie przez jonosferę czy nie.

  • @RailFunPL1
    @RailFunPL1 5 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję 👍

  • @mariuszmamut4932
    @mariuszmamut4932 4 ปีที่แล้ว +1

    Najbardziej zaskoczyła mnie ta sekunda przestępcza.

  • @lokotoma92
    @lokotoma92 5 ปีที่แล้ว +1

    Podobno w sygnale czasu były zakłócenia podczas działania radzieckiego radaru pozahoryzontalnego DUGA. Jak w przypadku DCF77 ? Jestem kompletnym laikiem w tej kwestii.

  • @bastosky5303
    @bastosky5303 5 ปีที่แล้ว

    Bardzo fajny ten zegar który sobie Pan złożył. Chętnie bym sobie taki złożył, tylko nie mam projektu płytek ani wykazu elementów. Fajne by było też na zwykłych wyświetlaczach taki zrobić.

    • @ReduktorSzumu
      @ReduktorSzumu 5 ปีที่แล้ว +1

      Przecież podałem link do strony, gdzie są płytki i schematy...

  • @ZA-zy2go
    @ZA-zy2go ปีที่แล้ว

    Jak wy łączyć (albo chociaż zakłócić odbiór sygnału) DCF77? Zdarza się, że mój budzić złapie jakaś dziwną godzinę albo dzisiaj wyłączył DST (czas letni) przez co zadzwonił godzinę później.

  • @krzysztofczubachowski7184
    @krzysztofczubachowski7184 5 ปีที่แล้ว

    Profesjonalista. Dobrze że żona to rozumie. Ale tak naprawdę mega mega fajnie...

  • @mikoajm933
    @mikoajm933 5 ปีที่แล้ว +1

    Super materiał. Nagrasz coś o działaniu narzędzi do mierzenia odległości za pomocą lasera? Np dalmierz. Jestem niesamowicie Ciekaw. Pozdrawiam 😁

  • @UzioPL
    @UzioPL 4 ปีที่แล้ว +1

    11:16 oglądałem ostatnio na YT budowę takiego zegara u youtubera Great Scott z Niemiec :D

  • @huehue9627
    @huehue9627 5 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie w sprawie tej pogody zakodowanej w sygnale. Na jakiej zasadzie to działa? Tzn. pogoda na stacjach pogodowych jest pokazywana dla regionu w którym się znajdujemy? Czy dla regionu w którym znajduje się nadajnik?

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 3 ปีที่แล้ว

      No raczej dla regionu Niemiec

  • @mioshh
    @mioshh 5 ปีที่แล้ว

    Czekam az w szkole ziomek nam to puści. Nie ma o czym mówić to puszcza nam Twoje filmy.

    • @marekjakimowicz
      @marekjakimowicz 5 ปีที่แล้ว

      To dobrze, imo.

    • @mioshh
      @mioshh 5 ปีที่แล้ว

      @@marekjakimowicz no też tak myślę.

  • @skajnetserwis
    @skajnetserwis 5 ปีที่แล้ว +2

    Mam stację pogodową z dcf aby zegar się zsynchronizował muszę go przenieść do innego pokoju . Dzięki panu wiem teraz co mam i dlaczego tak słabo i długo synchronizuje .

  • @UzioPL
    @UzioPL 4 ปีที่แล้ว

    skoro sygnał DCF przesyła też info o dacie to możnaby zmienić nieco program i wyświetlać na lampkach informację z innych bitów: datę czy rok na lampkach zamiast godziny :D

  • @sztywny21
    @sztywny21 5 ปีที่แล้ว +1

    Już po wakacjach? filmy będą regularnie?

  • @PawelZielonka
    @PawelZielonka 4 ปีที่แล้ว

    7:44 czepiam się, ale chyba poprawnie jest mówić o liczbie jedności i nie jednostek. Jednostka to miara danej wielkości fizycznej.

  • @Micha-dx2xw
    @Micha-dx2xw 5 ปีที่แล้ว +3

    Teraz już wiem czemu zegar który miałem w domu potrzebował czasem pół dnia by się ustawić 😀

    • @slepy777
      @slepy777 5 ปีที่แล้ว

      Bo stał przy mikrofalówce??? ;-P

    • @Micha-dx2xw
      @Micha-dx2xw 5 ปีที่แล้ว

      @@slepy777 nie miałem wtedy mikrofalówki

  • @lovtza
    @lovtza 5 ปีที่แล้ว

    Panie redaktorze. (wiem, ze troche nie na temat). Mam stare radio Pionier z 50 lat (polskie). Jak dobrze sie orjetuje to dziala na falach dlugich. Mam wyciagnieta antene (kabelek) ale slabo to dziala. Czy mozesz cos polecic jak to poprawic ?

  • @art-remii6473
    @art-remii6473 5 ปีที่แล้ว +1

    Hej mam taką stacje pogodową z zegarem DCF77 fajna sprawa

  • @SebastianTopolskii
    @SebastianTopolskii 5 ปีที่แล้ว +1

    RS Elektronika, czy byłby Pan chętny sprzedać taki działający egzemplarz ?

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 4 ปีที่แล้ว

    jak rozpoznać początek ramki?

  • @iagre
    @iagre 5 ปีที่แล้ว +1

    Czy DCF77 ma alternatywy działające na takich samych lub podobnych zasadach?

    • @felixgasroorka1696
      @felixgasroorka1696 5 ปีที่แล้ว +2

      Hmm, MSF teraz pewnie już tylko na 60 kHz. W eterze jest taki śmietnik, że nawet dobrym odbiornikiem trudno cokolwiek odebrać ;-)

    • @Kaczakat
      @Kaczakat 5 ปีที่แล้ว +1

      Zobacz "Wave Ceptor" na Wiki - Anglia, Niemcy, USA, Japonia, Chiny.

  • @radoslawbiernacki
    @radoslawbiernacki 5 ปีที่แล้ว +1

    Dwie uwagi.
    1) Czas w telefonach komórkowych jest synchronizowany przy pomocy protokołów NTP i jest dość dokładny. Dla synchronizacji czasu w lokalnym segmencie sieci używa się PTP. Prawdopodobnie urządzenia które pokazuje Pan na filmie używają tego protokołu (to standard).
    2) zegar 2skazowkowy działa dokładnie tak jak pana zegar NIXIE z tą różnicą że wskazówki są podpięte do układu 2 serwero mechanizmów.

  • @michaplewa6801
    @michaplewa6801 5 ปีที่แล้ว +1

    Może nie za dokładnie oglądałem ale skąd zegar wie w której jest strefie czasowej?

    • @MrHesmovedon
      @MrHesmovedon 5 ปีที่แล้ว

      Nie wie. Chyba, że dodatkowo odbiera informacje z odbiornika GPS, ale wtedy odbierze również czas z satelity. Strefę czasową w zegarach/zegarkach typu "radio controlled" ustawia się manualnie,a zegar koryguje czas dodając lub odejmując godziny od czasu UTC

  • @TheDambo1
    @TheDambo1 5 ปีที่แล้ว

    a można zbudować antene na PCB do odbioru tego? niestety nie znam się na takich wyliczeniach

    • @brys555
      @brys555 5 ปีที่แล้ว

      Za wielka by wyszła.

  • @m.q-zersky47
    @m.q-zersky47 10 หลายเดือนก่อน

    Często przejeżdżam niedaleko od tego nadajnika.

  • @szumel15
    @szumel15 5 ปีที่แล้ว +1

    Co ze strefami czasowymi? Moze ktos powiedziec

    • @Kaczakat
      @Kaczakat 5 ปีที่แล้ว

      W setup zegara podaje się podstawowe dane, w moim np. strefę czasową. Przynajmniej wg instrukcji, bo nie kojarzę bym to kiedykolwiek podawał.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 5 ปีที่แล้ว

      Nie ma . Jedzie według czasu DE .

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 3 ปีที่แล้ว

      @@EkoKolo_Katowice Wydaje mnie się że jedzie wg czasu londynskiego, i podejrzewam że wszystkie wieże na świecie nadają sygnał londynski a wewnętrzne ustawienia zegarka w odpowiednią strefę czasową pokazują odpowiedni czas który obowiązuje w danej strefie czasowej.

  • @art-remii6473
    @art-remii6473 5 ปีที่แล้ว +1

    Więcej takich odcinków

  • @uzytkownikinternetu5514
    @uzytkownikinternetu5514 5 ปีที่แล้ว +2

    Kiedy ujawnisz twarz Adminie?

    • @szalinsky93
      @szalinsky93 5 ปีที่แล้ว

      W pierwszym odcinku pojawiła się cała postać, ale nie pamiętam albo nie było podane, kto to był. I niestety na tym się skończyło ujawnianie :)

  • @lukaszstacholkusz5343
    @lukaszstacholkusz5343 5 ปีที่แล้ว +2

    Witam zostawiam pierdoły 👍
    Pozdrawiam z Olkusza 🙋

  • @MrDarkanzali
    @MrDarkanzali 5 ปีที่แล้ว

    Wieśwageny nie mają czasem aktualizacji zegarka na desce rozdzielczej za pomocą tej techniki?

  • @wlocek369
    @wlocek369 5 ปีที่แล้ว

    Bity 17/18 pewnie są dlatego 2 bity że są miejsca na świecie (chyba 3) gdzie zmiana czasu następuje częściej niż 2 razy w ciągu roku.
    - wprowadzenie (+1)/odwołanie(0)/wprowadzenie(+1)/odwołanie czasu(0) ma to miejsce na terenie jakieś pustyni.
    - wprowadzenie(+1)/zwiększenie(+2)/zmniejszenie(+1)/odwołanie(0) miało to miejsce na terenie norweskiej stacji arktycznej troll. obecnie jest zmniejszone do 3 zmian:
    - wprowadzenie (+1)
    - zwiększenie (+2)
    - odwołanie (0)

  • @oodo87
    @oodo87 4 หลายเดือนก่อน

    Mam dwa takie zegarki ale nie chcą się ustawić gdy byłem mały miałem i sam się ustawiał.

  • @zegarmistrz2675
    @zegarmistrz2675 ปีที่แล้ว

    🙂🙂👍👍

  • @sebastiankwiatkowski5769
    @sebastiankwiatkowski5769 5 ปีที่แล้ว +1

    No kurczę. Ja nie miałem pojęcia o tym sygnale.

  • @AntySPAMstudios
    @AntySPAMstudios 5 ปีที่แล้ว

    Jestem ciekawy pochodzeniem dźwięków poprzedzających sms które kiedyś można było usłyszeć na głośnikach. Z tego co kojarzę to dźwięki te występują jedynie w przypadku sieci 2G ale pewności nie mam. Temat ten raczej nie jest wystarczająco rozbudowany na pełny odcinek ale bardzo bym chciał abyś wytłumaczył na jakimś filmie co tak właściwie go powoduje. Czy to przez to że sieć 2G działa na częstotliwości zbliżonej do częstotliwości dźwięku słyszalnego przez ludzi i czy np. przewód łączący głośnik z kartą dźwiękową działa jak antena czy cokolwiek. Mógłbyś również wytłumaczyć jak można tego uniknąć lub dlaczego występuje on tylko w niedalekiej odległości od telefonu a nie np. blisko nadajnika bądź w określonej odległości od niego.

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 5 ปีที่แล้ว

      Ramki danych są tak powolne że słychać pakiety .

  • @dktr2
    @dktr2 5 ปีที่แล้ว +2

    Od zawsze mam zrootowane androidy i włączony sekundnik. Mam też zegary dcf jak i ntp. Nigdy odchył między nimi nie był większy jak 1sek. Nie wiem skąd autor video wytrzasnął kilkuminutowy odjazd w przypadku czasu z BTSów.

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  5 ปีที่แล้ว

      Właśnie patrzę na zegarek w komórce i na zsynchronizowany DCF. Różnica - ponad 2 minuty. Skąd?

    • @dktr2
      @dktr2 5 ปีที่แล้ว +3

      @@RSElektronika Wyłączona opcja synchronizacji czasu w telefonie i jak widać lokalny zegar w telefonie ma spory dryft, inaczej tego nie widzę. Dokładny czas jest niezbędny do działania sieci komórkowej, urządzenia RRU stosowane na stacjach bazowych posiadają swoje odbiorniki GPS min. do dokładnej synchronizacji czasu.

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  5 ปีที่แล้ว +1

      @@dktr2 Możliwe, muszę to sprawdzić, ale i tak widzę różnicę czasem kilku sekund pomiędzy czasem np. w komputerze a DCF.

    • @dktr2
      @dktr2 5 ปีที่แล้ว

      @@RSElektronika Też miałem odchyły po kilka sekund w windowsach, od kiedy wszędzie używam serwera czasu pool.ntp.org to jest co do sekundy z dcf ;) Na filmie z zegarkiem nixie fajnie widać kiedy odbierane jest "0" a kiedy "1" po długości mignięcia.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 5 ปีที่แล้ว +1

      @@dktr2 Windows w ciągu dnia może przesunąć zegar o 20 sekund.

  • @cino893
    @cino893 2 หลายเดือนก่อน

    Są też programy na komputer i telefon które emulują sygnał dcf77 jak ktoś nie ma zasięgu

  • @ccc5226
    @ccc5226 5 ปีที่แล้ว

    Według jakiego wzorca nastawia się zegar atomowy ?

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 5 ปีที่แล้ว

      Średniej innych zegarów atomowych.

    • @ccc5226
      @ccc5226 5 ปีที่แล้ว

      ​@@MultiKomentator Ale godzinę trzeba im tam jakąś wprowadzić.

  • @krzysztofczubachowski7184
    @krzysztofczubachowski7184 5 ปีที่แล้ว

    Słyszałem O tej antenie w pewnym programie... także ten Pan Nie sciemnia

  • @optimistischerjunge9926
    @optimistischerjunge9926 5 ปีที่แล้ว +1

    Mogłeś pokazać sygnał na oscyloskopie i dać go na fonie bo jest możliwośc posłuchania tego sygnału.

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 5 ปีที่แล้ว

    Zegar DCF77 znam od 1998 jak był projekt w Radioelektroniku, ale "zapomnieli" dołączyć wsad do procesora, a układ odbiorczy nieosiagalny i to było bez sensu. To byla raczej reklama zestawu do samodzielnego montażu, niż że ktoś mógł to sam to zbudować. Potem w 2003 w Lidlu kupiłem gotowy budzik DCF, który kosztował 25zł. Zegarki Nixie tego niemieckiego elektronika ogladalem w 2008, ale wtedy to myślałem o synchronizacjI GPS.

  • @bartalbus
    @bartalbus 5 ปีที่แล้ว +1

    Miałem radiobudzik z DCF, ale nigdy nie widziałem co to i nie ogarniałem po co ta migająca dioda, podpisana jako DCF, wiedziałem tylko że potrafi się sam ustawić ale trochę mu to czasu zajmowało, zdecydowanie więcej niż minuta, jeśli w ogóle udało mu się zsynchronizować ...

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 5 ปีที่แล้ว

      3 minuty. Korekcja błędów poprzez co najmniej 2 potwierdzenie.

  • @jacekwieczorek6127
    @jacekwieczorek6127 ปีที่แล้ว

    👍

  • @marekwafel8651
    @marekwafel8651 5 ปีที่แล้ว

    Myślę że w Polsce zegary z DCF77 spóźniają się o 1.6 milisekundy ze względu na odległość od nadajnika. Im dalej tym większe opóźnienie, odbiornik "nie wie" jak daleko jest nadajnik.

    • @felixgasroorka1696
      @felixgasroorka1696 5 ปีที่แล้ว +1

      Jest to tzw. błąd systematyczny, który zawsze możemy uwzględnić w dokładnych obliczeniach :)

  • @fikafff
    @fikafff 5 ปีที่แล้ว

    Ten Pan ma rację.

  • @mojeinstalacje
    @mojeinstalacje 5 ปีที่แล้ว

    Czy nie dało by się stworzyć projektu DIY? Skoro działa tyle lat.

  • @RysiekQwerty
    @RysiekQwerty 3 ปีที่แล้ว

    Myślałem że to tylko jeden sygnał na minutę nadają radiowo w celu korekty a nie tyle kombinacji.

  • @marekkowalski6767
    @marekkowalski6767 4 ปีที่แล้ว

    Lata 1977r, się budowało takie rzeczy -pzdr.

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 3 ปีที่แล้ว

      A w 1991 podobna taka rzecz runeła na zimię

  • @Mrrooster2112
    @Mrrooster2112 5 ปีที่แล้ว

    Znakomity temat, pozdrawiam.
    Ps musiałem skomentować tym utworem ;)
    th-cam.com/video/rSktfVJc_IM/w-d-xo.html

  • @12dareczek12
    @12dareczek12 5 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam pierwszy DCF do billingu na centrali telefonicznej. To było coś...

  • @spokozbyn
    @spokozbyn 5 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobre i szczegółowe wyjaśnienie jak to działa. Posiadam w domu 4 zegary z dcf, dwa ścienne jeden w stacji pogody i jeden prosty mały budzik. Jeżeli dobrze się poszuka to można kupić zegar z dcf w cenie nie wiele większej niż np z mechanizmem kwarcowym.

    • @RailFunPL1
      @RailFunPL1 5 ปีที่แล้ว

      @Damian Często w Lidlu są. Kupiłem naścienny i codziennie o 3:00 w nocy się resetuje i nastawia :) Mam też skromną stację pogodową, która odbiera DCF77 i sama się nastawia. Fajny bajer :)

    • @spokozbyn
      @spokozbyn 5 ปีที่แล้ว

      @@RailFunPL1 właśnie jeden ze ściennych zegarów mam z Lidla tylko jak zauważyłem mam w nim mały defekt wskazówka minutowa nie pokazuje równo np 12 godziny tylko jest przechyloną lekko na prawą stronę, tak jak by była luźna. Natomiast drugi to no name z allegro za ok 40zl, ale w nim wskazówki są w "prawidłowym miejscu" i nie są luźne.

  • @zygaf6252
    @zygaf6252 5 ปีที่แล้ว

    1% roku to 25h?

  • @Adam-he4mk
    @Adam-he4mk 5 ปีที่แล้ว +1

    Sygnał jest znacznie lepszy, gdy jest ciemno, bo to fale ultradługie. Moja stacja pogodowa z automatu synchronizuje się o 3 w nocy i nie ma problemu z sygnałem - wschodnia Polska.

    • @eRBartek
      @eRBartek 5 ปีที่แล้ว

      Mam kilka zegarów (wskazówkowych) z DCF w domu i wszystkie synchronizują się właśnie o godzinie 3 nad ranem. Wygląda to tak że zegar tak jakby gubił zasięg, resetuje się - ustawia na godz.12-tej, czeka/odczytuje pełną ramkę i się nastawia.
      Byc może są tak zaprogramowane właśnie z powodu tego że wówczas propagacja powinna być w miarę dobra. A drugi powód jest chyba związany z przejściem czasu z letniego na zimowy - zawsze z 2-giej na 3-cią i odwrotnie.

  • @m4tik539
    @m4tik539 5 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie dowiedziałem się co znaczy na moim zegarku radio control xD

    • @MrHesmovedon
      @MrHesmovedon 5 ปีที่แล้ว +3

      Brawo !
      Możesz powiedzieć, że Twoja "świadomość technicznia" jest już o krok wyżej od milionów tych, którzy kupują smartfony z górnej półki, za tysiące PLN, do pisania SMS-ów i telefonowania.
      Naprawdę nie wiedziałeś że kupujesz zegarek nie wymagający korekty czasu ?🤔😁

    • @m4tik539
      @m4tik539 5 ปีที่แล้ว

      @@MrHesmovedon Ten zegarek spędził kilka lat w szufladzie. Nikt go nie używał więc sobie wziąłem.

    • @MrHesmovedon
      @MrHesmovedon 5 ปีที่แล้ว +1

      @@m4tik539
      Rozumiem.
      Ta synchronizacja raz na dobę, to bardzo fajna sprawa. Można oczywiście "wymusić" ją ręcznie w ciągu dnia, ale musi być naprawdę dobra pogoda ( w dzień jest dużo zakłóceń ).
      Poza tym, w moim Casio, raz na jakiś czas, przedstawiają się wskazówki i pokazuje wtedy "analogowo", błędny czas ( wewnętrzny zegar wciąż chodzi dokładnie, wg kwarcu )
      Nie mam pojęcia, dlaczego tak się dzieje. Zwykle ten offset nie przekracza minuty. Może leży w pobliżu słuchawek ( silne magnesy ). Nie wiem. Można to oczywiście ręcznie skorygować

  • @Damjes
    @Damjes 5 ปีที่แล้ว +3

    Zegarki mechaniczne na rękę NIE SĄ dokładne, czyżby rzetelność tego kanału spadła na poziom 7 metrów pod ziemią? Poza tym zegary w komputerze są bardzo dokładne, ponieważ automatycznie się synchronizują z serwerami czasu...

  • @marcint.2969
    @marcint.2969 5 ปีที่แล้ว

    Fajne, bo mieszkam niecałe 40 kilometrów od Mainhausen.
    Pytanie mam, odnośnie, bo o ile technologię DCF77 conieco znam, parę rzeczy dzięki filmowi odświeżyłem i utrwaliłem.
    Teraz pytanie:
    Dlaczego odbiorniki/anteny odbierające sygnał muszą być montowane od północnej strony budynku?
    No i ze względu na na przykład moją odległość... czy ja jestem w stanie poprawnie odbierać ten sygnał? 40km to dość niedaleko dla fal długich, czy one dają radę docierać niejako "pod siebie"?

  • @arturwojtek2144
    @arturwojtek2144 5 ปีที่แล้ว +2

    1 ms = 10−3 s = 1/1000 s
    10 milisekund (jedna setna sekundy) nazywa się centysekundą i oznacza symbolem cs.
    100 milisekund (jedna dziesiąta sekundy) nazywa się decysekundą i oznacza symbolem ds.

    • @huehue9627
      @huehue9627 5 ปีที่แล้ว +1

      Do czego nawiązujesz?

    • @antymisiek2972
      @antymisiek2972 5 ปีที่แล้ว +1

      @@huehue9627 To nowy columb z małego ,,c " 😅😅

    • @arturwojtek2144
      @arturwojtek2144 5 ปีที่แล้ว

      @@huehue9627 widać, że nie oglądzasz

  • @diodadioda
    @diodadioda 5 ปีที่แล้ว

    mechanizm umie określić kiedy wszystkie wskazówki są w pozycji "12" potem ilością kroków jadą we właściwe miejsce.

    • @MrHesmovedon
      @MrHesmovedon 5 ปีที่แล้ว

      Też mi się tak wydaje...
      Mój Casio ma możliwość korekty położenia wskazówek do czasu wewnętrznego zegara.
      Takie zabezpieczenie na wypadek ich zatrzymania lub przestawienia pod wpływem pola magnetycznego albo uderzenia. To dość skomplikowana procedura, a jej początkiem jest manualne ( guziki na kopercie ) ustawienie wskazówek na godzinę 12tą

  • @darkneess
    @darkneess 5 ปีที่แล้ว

    Heh, a ja właśnie walczę z DCF77 aby ustawić zegar w lustrze łazienkowym. Odpaliłem transmiter DCF na Raspberry, jako antenę użyłem antenę ferrytową fal długich ze starego radia, niestety narazie bez efektu :( może ktoś ma sprawdzony projekt na rpi lub arduino którym ustawia zegary DCF? Aktualnie testuje z github: hzeller/txtempus

  • @kliczko88
    @kliczko88 5 ปีที่แล้ว +4

    Mechaniczne zegarki naręczne wcale nie są super dokładne większość bije na głowe zegarek cyfrowy z gumy do żucia.. Odchyłka dobowa 15s to bardzo dobry wynik jak na zegarek mechaniczny np Seiko SKX

    • @LordBlick
      @LordBlick 5 ปีที่แล้ว

      Guma albo do żucia, albo do rzucania, pozdrowienia z krainy grammarnazi… ;)

    • @kajdzik1
      @kajdzik1 5 ปีที่แล้ว

      Dokladnie.
      Do tego zegarek w telefonie jest w zasadzie zegarem atomowym
      jesli jest synchronizowany z sieci.
      Pozdrawiam

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  5 ปีที่แล้ว

      Bulova Accutron?

    • @kliczko88
      @kliczko88 5 ปีที่แล้ว +1

      @@RSElektronika 2s na dzień, byle jaki casio za 100zł 10s na miesiąc.. Wiem że są cuda wartości mieszkania z dokładnością średniej klasy kwarców ale w większości nie o to chodzi.. W zegarku mechanicznym chodzi o to że on "żyje" w przeciwieństwie do kwarców

    • @x98pl
      @x98pl 5 ปีที่แล้ว

      @@kliczko88 zyje?

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 5 ปีที่แล้ว

    Zegary DCF zwykle potrzebują odebrania 3 poprawnych (porównanych ze sobą) ramek, żeby nie pokazać głupot. Na niektórych zegarach potrafiły się pokazać głupoty. Bity parzystości to kiepskie zabezpieczenie, to już lepiej zadziala porównanie zadeklarowanego dnia tygodnia z wyliczonym dniem tygodnia (siła 3 bitów parzystości) A najlepiej wszystko naraz.