Witam Łukasz. Zbieraj wiedze skąd się da. Przeglądaj mój kanał i wszytkie inne. Jeśli zaczynasz od początku to może być kłopotliwe na początku. Zacząłem ten kanał w 2021 i dopiero go rozwijam. Nie mam jeszcze krok po kroku stworzonego systemu. Ale stworzę go! Narazie przeglądaj listy " słuchanie i powtarzanie" i "mike de leraar" i ucz się rytmu języka, ucz się czytać. Zbieraj informacje o gramatyce. Kiedyś powyjaśniam całą gramatykę. A narazie z mojego kanału najlepiej jest się osłuchiwać i koniecznie czytać na głos. czytać czytać czytać, a potem mówić mówić mówić mówić. Powodzenia w nauce. Jeśli jakoś bardziej mogę pomóc to daj znać. Z czym masz największy problem?
To jest dokładnie tak samo jak w języku polskim, to odmiana czasownika: Idę do pracy - Ik ga naar het werk Musze do pracy iść - iść jest w bezokoliczniku (tym czasowniku głównym) Ik moet naar het werk gaan Muszę iść do pracy A to, że w liczbie mnogiej też jest gaan, to inna sprawa. To po prostu prostota języka niderlandzkiego ;) Wij gaan naar het werk - idziemy do pracy Wij moeten naar het werk gaan - musimy do pracy iść(bezokolicznik) pomogło? czy jeszcze raz wyjaśnić? Ik werk - pracuję Ik wil werken - chcę pracować (bezokolicznik) Wij werken - pracujemy Wij willen werken - chcemy pracować (chcemy - wij willen, werken - pracować jako bezokolicznik) w którymś momencie stanie się to dla ciebie oczywiste W prostych konstrukcjach zdania podmiot zawsze stoi koło orzeczenia (czasownika odmienionego). Może stać przed albo za. Ale zobaczysz, że bardzo często ta konstrukcja będzie dużo swobodniejsza ( zdanie podrzędne - wszystko po als, dat, omdat, itp). W zdania podrzędnych jeśli są dłuższe to orzeczenie nie stoi obok podmiotu. Ale to na następny raz. Pytaj, pytaj, pytaj, jeśli jeszcze nie rozumiesz Pozdrawiam!! Owocnej nauki
@@NiderlandzkiJestProsty Ok już jaśniej to widzę ,dziękuje walczę dalej z tym ! Czy jest jakaś prosta metoda na przyswajanie słówek ? Fiszki się nie sprawdziły w tym języku W angielskim było łatwiej
Dzięki👌
Wielkie dzięki
Dzieki wielkie za ten i inne filmy, bardzo pomocne w lukach ktore mam w nauce ze szkoły ^^
Bardzo dziękuję.
Dziękuję💙🙏
Dziękuję bardzo 😊
👍
Bardzo dobra robota. Szczerze dziękuję
😊
Najlepsze
👍👍
Mooi
Bardzo fajnie.Prosze o kilka zdań z czasownikami modalnymi
Dziękówka
Wymawia się slapen nie którzy mówią szlapen czy jest to gwara z brabant czy jak ?
zaczynam twoj kurs ale wiele nie rozumiem i nie wiem jak sie uczyc z twojego blogu
narazie słucham
Witam Łukasz. Zbieraj wiedze skąd się da. Przeglądaj mój kanał i wszytkie inne. Jeśli zaczynasz od początku to może być kłopotliwe na początku. Zacząłem ten kanał w 2021 i dopiero go rozwijam. Nie mam jeszcze krok po kroku stworzonego systemu. Ale stworzę go!
Narazie przeglądaj listy " słuchanie i powtarzanie" i "mike de leraar" i ucz się rytmu języka, ucz się czytać. Zbieraj informacje o gramatyce.
Kiedyś powyjaśniam całą gramatykę.
A narazie z mojego kanału najlepiej jest się osłuchiwać i koniecznie czytać na głos. czytać czytać czytać, a potem mówić mówić mówić mówić.
Powodzenia w nauce.
Jeśli jakoś bardziej mogę pomóc to daj znać. Z czym masz największy problem?
Czemu zawsze liczba mnoga czasownikow, A w innym kontekście liczba pojedyncza
Np:
Ik ga naar het werk.
Ik moet naar het werk gaan.
To jest dokładnie tak samo jak w języku polskim, to odmiana czasownika:
Idę do pracy - Ik ga naar het werk
Musze do pracy iść - iść jest w bezokoliczniku (tym czasowniku głównym) Ik moet naar het werk gaan
Muszę iść do pracy
A to, że w liczbie mnogiej też jest gaan, to inna sprawa. To po prostu prostota języka niderlandzkiego ;)
Wij gaan naar het werk - idziemy do pracy
Wij moeten naar het werk gaan - musimy do pracy iść(bezokolicznik)
pomogło?
czy jeszcze raz wyjaśnić?
Ik werk - pracuję
Ik wil werken - chcę pracować (bezokolicznik)
Wij werken - pracujemy
Wij willen werken - chcemy pracować (chcemy - wij willen, werken - pracować jako bezokolicznik)
w którymś momencie stanie się to dla ciebie oczywiste
W prostych konstrukcjach zdania podmiot zawsze stoi koło orzeczenia (czasownika odmienionego). Może stać przed albo za. Ale zobaczysz, że bardzo często ta konstrukcja będzie dużo swobodniejsza ( zdanie podrzędne - wszystko po als, dat, omdat, itp). W zdania podrzędnych jeśli są dłuższe to orzeczenie nie stoi obok podmiotu. Ale to na następny raz.
Pytaj, pytaj, pytaj, jeśli jeszcze nie rozumiesz
Pozdrawiam!!
Owocnej nauki
@@NiderlandzkiJestProsty Ok już jaśniej to widzę ,dziękuje walczę dalej z tym !
Czy jest jakaś prosta metoda na przyswajanie słówek ?
Fiszki się nie sprawdziły w tym języku
W angielskim było łatwiej
masz priv
Hej Łukasz, to pytanie czy stwierdzenie? :)
niderlandzkijestprosty@gmail.com
na ten adres możesz śmiało pisać wszystkie pytania.
Hij is hej not haj