Mam ten terminal od ładnych paru lat, tyle że w wersji plus i przerobiłem z nim co tylko można było. Służył mi do niedawna jako serwer NAS domowy pod kontrolą OpenMediaVault. Terminal jak na swoją cenę i możliwości jest super, jeżeli ktoś chce tylko przechowywać dane na dyskach do niego podpiętych. Sam terminal ma duże możliwości rozbudowy, zwłaszcza o ilość dysków twardych jakie można podpiąć, bo mi udało się upchnąć ich aż 5, z czego 4 to 2,5" hdd i jeden systemowy SSD (SSD m2 na przejściówce do pełnego SATA) Terminal ma wbudowane 3 porty SATA, a ten który jest wyświetlany jako SATA0 jest konwertowany na port IDE44 przez wbudowaną przejściówkę SATA->ATA na płycie głównej (chipset JMD330), odcinając ścieżki z układu można dolutować kabelek SATA do kondensatorów na liniach SATA i korzystać normalnie z trzeciego portu SATA. Nie polecam stosowania przejściówki IDE44->SATA, gdyż wtedy mamy na linii sata0 dwie przejściówki i powoduje to błędy zapisu na dysku. Dodatkowe dyski można podłączyć stosując kontroler SATA na mini-PCIE w miejscu wskazanym na filmie jako pod kartę WIFI i w sumie mieć możliwość podłączenia 5 dysków SATA. Do portu SATA1 spokojnie można zastosować kabel przedłużający SATA22pin, nic się nie uszkadza na płycie wpinając go do portu. Na koniec wada terminalu to karta sieciowa wbudowana, która w systemach linux ma ograniczenie transferu wysyłania do 0,5 Gbps, jest to zapewne temat sterownika, bo w systemach Windows i OpenBSD nie ma tego problemu. Ja dołożyłem dodatkową kartę sieciową na PCI-E, bo mając wersję Plus ma ona właśnie dodatkowe złącze PCI-E 4x. W sumie korzystałem z obu kart sieciowych, bo terminal służył też jako router. Zainspirowany Twoim filmem o Dell Wyse 5070, kupiłem wersję rozszerzoną i jej teraz używam jako serwera plików.
Zasilane z USB 3.0? Jakie prędkości udaje Ci się uzyskać w takiej konfiguracji? Zastanawiam się czy kupić t610 za grosze (około 100-150zl) czy dopłacić do Wyse 5060 i kombinować z obudowami zewnętrznymi. Zależy mi póki co jedynie na nas i ewentualnie dlna (odtwarzanie zdjęć na tv i innych urządzeniach).
@@tatageek Tak z tym "przejadaniem" energii troszkę przegina. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wymianą na bardziej oszczędny model w identycznych gabarytach, ale jeszcze nie zdecydowałem.
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 🍀 Wow! Ale rozpędziłeś się z częstotliwością publikacji! Trzymam kciuki, by i ten film był sukcesem i spotkał się z dużym zainteresowaniem! Rozbijasz bank na tych filmach o terminalach! P.S. Szlifowanie hmmm.... to chyba nie to, co tygryski i płyta główna lubią najlepiej... 🤪
@@tatageek To na pewno zwiększyłoby oglądalność! 🤪💪😀 Shortów nie lubię. U siebie nie mam żadnych i nie planuje. Może warto zrobić krótki normalny film? 🤔🤔🤔
Mam ten model, stoi na nim mój NAS oparty na OMV Dysk 4TB podlaczony jest przedłużka SATA, a trzyma się obudowy na trytytkach O dziwo jest w miarę stabilny nawet bez podstawy, mimo że dysk jest mnoej więcej w środku wysokości Jedynie temperatury gorzej wychodzą, bo mam na nim ok 60st w idle, na stres teście dobijalo do 80 Wydajnosciowo jest aż zbyt mocny do takich zastosowań, ale, OMV ma opcje dockera, więc można go rozbudować o więcej możliwości 😁
Łojjjj cieplutko... Zasilalem Futro 720 z zasilacza lab (nie potrzeba żadnego pinu, zwykłe 5.5/2.1). Idle było 4-5W, pod obciążeniem CPU około 12, a w 3Dmark około 18. Przy dzisiejszych cenach prądu to lepsza opcja ;)
największa wada tego terminala - to właśnie energochłonność. żeby jeszcze był wydajny (jak Wyse 5060), ale przy tym co oferuje, za dużo energii pobiera.
Polecam t630. Świetny sprzęt . Z proxmox i na tym Pihole i serwer Nas z 3 dyskami na USB (+ 32 i 128 GB msata i 2x 4gb ram) max 15 Wat. Bez dysków ... 4-5 :)
O niebo lepszy jest HP T620 (ale nie Plus), procesor, pamięć ale najważniejsze, że można podpiąć do niego aż 2 dyski 2,5"(tutaj potrzebna odpowiednia płytka i element z druku 3d) u mnie działają w Raid1 na ważne pliki + 1x m2.sata na system i to wszystko w umieszczone w obudowie ! Do tego 2 x USB 3.0. Po analizie wiiieeeelu terminali, ten wygrywa właśnie tą niesamowitą możliwością modowania/rozbudowy ciągle w bardzo przyzwoitych pieniądzach (około 130-150 pln z zasilaczem) ! Mam nadzieję, że cię zaciekawiłem i już niedługo pojawi się tutaj film :)
film o T620 już się nagrywa a o T620 Plus będzie wkrótce. T620 ma zdecydowanie wydajniejszy i bardziej energooszczędny procesor niż T610, widać wyraźnie że zmiana generacji CPU zrobiła w tym przypadku robotę :)
4:55.. Podłączony lekki dysk SSD (w oryginalnej pełnej obudowie) mieści się w dostępnej przestrzeni oraz trzyma się stabilnie bez dodatkowych elementów.
no patrz, mam dwie różne przedłużki SATA (na obu pisze "ultraslim") ale haczą one o elektronikę na płycie - będę chciał je trochę podszlifować żeby zobaczyć czy to rozwiąże problem.
Ja gdzieś jeszcze mam terminal Fujitsu S900 z tym procesorem, który kupiłem za 50zł (tak +/- 6 miesięcy temu) a wtyczka zasilacza nie ma dodatkowego pinu jak na swoją cenę był najlepszy
Hej, zainspirowany serią twoich filmów chciałbym zrobić sobie serwer NAS. Mam do dyspozycji dysk HDD 2,5" o pojemności 1tb w dobrym stanie (wymieniałem HDD na SSD w laptopie). Chciałbym użyć tego dysku 2,5" do budowy serwera. Zastosowanie - głównie trzymanie zdjęć tak żeby nadać dostęp kilku osobom z rodziny. Pytanie czy HP t610 będzie dobrym wyborem? Mogę kupić go za ok 130 zł. Czy w podobnej cenie jest jakiś inny "cienias" w którym mógłbym wykorzystać ten dysk HDD 2,5"?
HP T610 do montażu dysku hdd 2.5" będzie potrzebował ramki, której prawie na pewno nie będzie w zestawie, ale poza tym spokojnie ten dysk w środku zmieścisz. To nie jest najwydajniejszy terminal, ale w sumie do domowych zastosowań powinien starczyć. Inne terminale do których podłączysz (i zmieścisz) dysk 2.5" to Wyse Dx0D/Dx0Q (z naciskiem na Q bo ma procesor czterordzeniowy) i Wyse 5060. Każdy z tych terminali będzie wymagał jakiegoś sprytnego montażu dysku bo w standardzie jest tam mały moduł SSD i co prawda miejsce na dysk 2.5" jest, ale nie ma firmowego "uchwytu". Z podanych modeli najwydajniejszy jest Wyse 5060.
Jeżeli możesz, dodaj do procedury testowej kolejnych terminali test jak działa na czymś takim LibreELEC. Jestem ciekawy, czy działa płynnie na tych terminalach Kodi.
LibreELEC jako system będzie śmigał, to bardziej kwestia odtwarzania materiałów z bardziej wymagającymi kodekami czy wysokim bitrate. Nie bardzo mam pomysł jak to sensownie zrobić. Natomiast będzie porównanie w wydajności kodowania wideo, to powinno dać _jakiś_ obraz wydajności tych urządzeń...
@@tatageek Chodzi mi o punkt odniesienia jak taki terminal ma się do RPI bo np w RPi3 Netflixa/Fanfilm w Kodi, idzie spokojnie odtwarzać materiały w 720P. 1080P i więcej nie próbowałem, bo i tak prędkość mojego internetu nie pozwoli na więcej. Że samo Kodi się uruchomi to wiem, bo nawet na RPI w pierwszej już nie produkowanej wersji udało mi się odpalić, ale chodzi o to aby filmy w miarę sensownie odtwarzało minimum te 720P.
pierwszy z serii, bo mam jeszcze T620, T620Plus i T630. T5550 wam podaruję, bo to skansen, ale nie wiem czy się kiedyś na T740 nie szarpnę... zobaczymy.
Lenovo nie planuję - praktycznie nie ma ich na rynku wtórnym (wczoraj na alledrogo znalazłem tylko jedną sztukę na jakimś słabiutkim celeronie) a nówki kosztują tak duże pieniądze że zakup do zabawy w domu traci sens.
youtube z wymuszonym h264 ? ciekawe co mówisz, bo u mnie jest kiszka z windowsem. puppy linux działa poprawnie. będą jeszcze wyniki testów (geekbench/cinebench/phoronix)
nie miałem go w rękach, a z tego co widziałem na temat tego sbc to jest to bardzo ciekawa konstrukcja. co do oceniania co lepsze/co gorsze - to nie jest takie proste, bo wszystko zależy od wymagań/możliwości osoby dokonującej wyboru :)
Mam identyczny, w konfiguracji 16 gb ram + 1tb sata 2'5" . Działa na nim OMV 6 bez najmniejszych problemów. Dodatkowe usługi jak WireGuard, MiniDLNA, PhotoPrism, PiHole itd. działają całkiem nieźle. Jedynie do czego bym się przyczepił to ślamazarne działanie NextCloud na omv 5 dlatego go wywaliłem. Przymierzam się do zmiany na coś lepszego. @tatageek masz coś godnego polecenia - wydajniejszego, gdzie mogę podłączyć dyski SATA ?
wydajniejszy i z dedykowanym złączem SATA jest DELL WYSE 5060, ale w tym modelu warto pilnować temperatury - przy obciążeniu lubią się grzać. Nagrałem o nim film: th-cam.com/video/k_fCaIPdlGw/w-d-xo.html Inne opcje to użycie do dowolnie wybranego terminala karty M.2-SATA, ale tutaj przeważnie trzeba kombinować z zasilaniem do dysku i montażem wewnątrz obudowy - co nie zawsze da się elegancko rozwiązać.
Tata. Kamera termowizyjna nie pokazuje temperatury. Taki paradoks. Jak potrzebujesz pomocy w dobrej termowizji, daj znać - podpowiem jak to zrobić poprawnie. Pozdro.
chętnie posłucham (tfu poczytam). co prawda ten mój sprzęt to bardziej zabawka (Seek Thermal Compact) i zdjęcia z niego traktuje bardziej jako urozmaicenie materiału niż jakiś realny pomiar, ale może faktycznie da się lepiej. o emisyjności coś tam wiem, dlatego staram się obklejać czarną, matową taśmą to co się błyszczy, ale na tym praktyka mi się kończy.
@@tatageek Tak jak patrzę w specyfikację, to producent nie podaje z jaką dokładnością ta kamera mierzy temperaturę. Znana jest tylko czułość termiczna 70mK. Kamera mierzy natężenie promieniowania elektromagnetycznego w zakresie w jakim pracuje dana kamera. Potem mamy model przeliczający natężenie promieniowania na temperaturę. W tym modelu uwzględniane są dodatkowe dane: - dokładność wykonania krzywej kalibracyjnej - odległość od obiektu - wilgotność powietrza - transmisja ośrodka (jeśli obserwujemy przez np. okienko pomiarowe) - temperatura otoczenia - temperatura powietrza - emisyjność (trzeba dbać o wysoką emisyjność, tu masz rację, bo niska emisyjność działa jak lustro) Proste kamery nie mają możliwości zmiany większości tych parametrów. Stąd i pomiar temperatury jest obarczony dużym błędem. Profesjonalne kamery mają dokładność 1-2K, więc też nie jakoś rewelacyjnie, ale czułość na poziomie 30mK. Aby dokonać dokładnego pomiaru temperatury, bazuje się na pomiarze różnicowym i wtedy schodzimy na dokładność wynikającą z czułości termicznej, czyli ponad rząd wielkości dokładniej Należy wtedy zrobić termogram i na nim porównać średnią temperaturę z dwóch obszarów. Jeden obszar robi wtedy jako wzorzec o znanej temperaturze (zmierzonej np. stykowo). Pozdrawiam
znalazłem w ten terminal w wersji G2 - nie wiem co dokładnie siedzi w wersji G1, ale patrząc na G2 to jakiś niszowy procesor ma o niewielkiej wydajności - szczerze mówiąc nie podchodziłbym do niego.
przyznaję się od razu - nie oglądałem od dołu płyty, jeśli można wylutować i są umiejętności (żeby płyty nie przegrzać) to jest też dobra opcja, W sumie to jeszcze można ewentualnie próbować zeszlifować wtyczkę przedłużki SATA żeby nie haczyła o płytę główną - i to wydaje się być najmniej destrukcyjną i najbezpieczniejszą opcją :)
Czesc! Czy ktoś się może orientuje,czy ktoryś z tych budżetowych terminali nadaje sie na media center do TV? Czy da rade wyświetlic Netflixa lub przeglądarkę w full HD? Bo cenowo to bardzo fajnie wygląda a na dodatek jest małe i fanless,wiec nie bedzie przeszkadzać tak jak "normalny" PC.
Bardzo ciekawe pytanie. 4-rdzeniowy proc powinien uciągnąć takie materiały. Pozostaje kwestia oprogramowania, które na to pozwoli. Fajnie mogłoby się to zgrać np. z Chrome OS, ale tam chyba jest problem ze sklepem w urządzeniach "niecertyfikowanych" ?
@@marcel4535 Koniec końcow kupiłem takie cóś: Lenovo M93P MICRO i3-4360T 8GB za 329 pln i śmiga! :) To był sprzęt polizingowy wiec miał już licencję na jakiegoś Windowsa,a ze ciągle działa możliwość darmowego,legalnego upgrejda do Win 10 to postawilem 10 . Jedyny problem to była przejściówka z DP na HDMI - tania chińska nie dawała rady (brak dźwięku i niedopasowana rozdzielczość). W MM najtańsza kosztowała 169 pln,ale działa bez zarzutu. Dotychczas uzywalem do oglądania na tv Chromecasta,a później wtyka z Androidem od Xiaomi i komfort obecnego rozwiązania w porównaniu z poprzednimi jest kosmiczny. Zadnych blokad,żdanego zbędnego obciązania sieci domowej (jak przy Chromecascie),normalna przeglądarka,jednym słowem - polecam :)
staram się żeby ten cykl filmów był daleki od popularnego "komputera z śmietnika", a całość będzie na pewno unikatowa na skalę kraju, jak nie świata. zostało kilka modeli + samo mięso w postaci prezentacji wyników testów i wrócę do tematów jakie można wykonać czy to na zachomikowanej malince czy takim właśnie terminalu... także proszę jeszcze o odrobinę cierpliwości. jestem przekonany że takie kompendium sprzętowe pomoże niejednemu początkującemu wybrać odpowiedni sprzęt.
HP T620Plus, model z slotem PCI-E x4, bardzo fajna maszynka do postawienia routera/ogniościanki. Można też na tym trochę pograć jeśli dorzucisz kartę graficzną typu GT1030, chociaż ekonomicznie ma to raczej średni sens ;)
@@tatageek znasz, o ile w ogóle są jakieś modele, w które wejdzie dysk 3,5"? Chce zlikwidować windows server i mam nadmiar dysków 3,5". Chętnie jeden wrzucił bym do obudowy, a drugi wykorzystał do RAID0/backup przez USB.
nie znam terminala do którego zmieściłby się dysk 3.5'' co więcej byłby problem z zasilaniem takiego dysku, bo w terminalach 12V to rzadkość. w takiej sytuacji to jednak jakieś modyfikacje obudowy + zewnętrzne zasilacze wchodzą w grę.
można pod chrome wtyczką h264ify, nawet przy dwóch Wyse'ach (łajzach ?? ;) ) to sprawdzałem i działa, ale generalnie w przypadku tego konkretnego procesora, jedyne rozsądne zastosowanie to serwerek usług domowych bez monitora.
Mam ten terminal od ładnych paru lat, tyle że w wersji plus i przerobiłem z nim co tylko można było. Służył mi do niedawna jako serwer NAS domowy pod kontrolą OpenMediaVault.
Terminal jak na swoją cenę i możliwości jest super, jeżeli ktoś chce tylko przechowywać dane na dyskach do niego podpiętych.
Sam terminal ma duże możliwości rozbudowy, zwłaszcza o ilość dysków twardych jakie można podpiąć, bo mi udało się upchnąć ich aż 5, z czego 4 to 2,5" hdd i jeden systemowy SSD (SSD m2 na przejściówce do pełnego SATA)
Terminal ma wbudowane 3 porty SATA, a ten który jest wyświetlany jako SATA0 jest konwertowany na port IDE44 przez wbudowaną przejściówkę SATA->ATA na płycie głównej (chipset JMD330), odcinając ścieżki z układu można dolutować kabelek SATA do kondensatorów na liniach SATA i korzystać normalnie z trzeciego portu SATA.
Nie polecam stosowania przejściówki IDE44->SATA, gdyż wtedy mamy na linii sata0 dwie przejściówki i powoduje to błędy zapisu na dysku.
Dodatkowe dyski można podłączyć stosując kontroler SATA na mini-PCIE w miejscu wskazanym na filmie jako pod kartę WIFI i w sumie mieć możliwość podłączenia 5 dysków SATA.
Do portu SATA1 spokojnie można zastosować kabel przedłużający SATA22pin, nic się nie uszkadza na płycie wpinając go do portu.
Na koniec wada terminalu to karta sieciowa wbudowana, która w systemach linux ma ograniczenie transferu wysyłania do 0,5 Gbps, jest to zapewne temat sterownika, bo w systemach Windows i OpenBSD nie ma tego problemu.
Ja dołożyłem dodatkową kartę sieciową na PCI-E, bo mając wersję Plus ma ona właśnie dodatkowe złącze PCI-E 4x. W sumie korzystałem z obu kart sieciowych, bo terminal służył też jako router.
Zainspirowany Twoim filmem o Dell Wyse 5070, kupiłem wersję rozszerzoną i jej teraz używam jako serwera plików.
Super komentarz, przypinam bo bardzo wartościowy !
Czy możesz podzielić się sposobem zamontowania dysków w wyse 5070?
@@przemysawiwinski3462 umieściłem je w zewnętrznej obudowie.
Zasilane z USB 3.0? Jakie prędkości udaje Ci się uzyskać w takiej konfiguracji? Zastanawiam się czy kupić t610 za grosze (około 100-150zl) czy dopłacić do Wyse 5060 i kombinować z obudowami zewnętrznymi. Zależy mi póki co jedynie na nas i ewentualnie dlna (odtwarzanie zdjęć na tv i innych urządzeniach).
@@jarosawtynka1547 czy mógłbym się z Tobą jakoś skontaktować? Mam kilka pytań, odnośnie budowy NASA a nie chciałbym tutaj zaśmiecać, z góry dzięki!
HP T610 z podstawką oraz 4GB pamięci RAM używam od kilku lat i nadal działa.
bo to niezły sprzęt jest, tylko jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to do poboru energii... za dużo prądu przerabia na ciepło ;)
@@tatageek
Tak z tym "przejadaniem" energii troszkę przegina.
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wymianą na bardziej oszczędny model w identycznych gabarytach, ale jeszcze nie zdecydowałem.
Kolejny świetny materiał. Wyse 5060 tak dobrze wyszedł na filmie, że zakupiłem, i sprawdza się.
dzięki :)
Dzięki za wstawkę. Przyjrzyj się fajnemu środowisku casaos. Mam od kilku dni. Fajna sprawa.
dzięki za informację, sprawdzę !
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 🍀 Wow! Ale rozpędziłeś się z częstotliwością publikacji! Trzymam kciuki, by i ten film był sukcesem i spotkał się z dużym zainteresowaniem! Rozbijasz bank na tych filmach o terminalach! P.S. Szlifowanie hmmm.... to chyba nie to, co tygryski i płyta główna lubią najlepiej... 🤪
nawet chciałem nagrać jak odcinam tę tulejkę, ale to dodatkowo opóźniłoby ten film, może zrobię z tego shorta jakiegoś ;)
Nie ma ryzyka nie ma zabawy 🤣
@@SergiuszRoszczyk oj tak :)
@@tatageek To na pewno zwiększyłoby oglądalność! 🤪💪😀 Shortów nie lubię. U siebie nie mam żadnych i nie planuje. Może warto zrobić krótki normalny film? 🤔🤔🤔
@@SergiuszRoszczyk Co racja, to racja! 🤪💪😀
Mam ten model, stoi na nim mój NAS oparty na OMV
Dysk 4TB podlaczony jest przedłużka SATA, a trzyma się obudowy na trytytkach
O dziwo jest w miarę stabilny nawet bez podstawy, mimo że dysk jest mnoej więcej w środku wysokości
Jedynie temperatury gorzej wychodzą, bo mam na nim ok 60st w idle, na stres teście dobijalo do 80
Wydajnosciowo jest aż zbyt mocny do takich zastosowań, ale, OMV ma opcje dockera, więc można go rozbudować o więcej możliwości 😁
skoro dobrze robi swoją robotę - to idealnie :)
Łojjjj cieplutko... Zasilalem Futro 720 z zasilacza lab (nie potrzeba żadnego pinu, zwykłe 5.5/2.1). Idle było 4-5W, pod obciążeniem CPU około 12, a w 3Dmark około 18. Przy dzisiejszych cenach prądu to lepsza opcja ;)
największa wada tego terminala - to właśnie energochłonność.
żeby jeszcze był wydajny (jak Wyse 5060), ale przy tym co oferuje, za dużo energii pobiera.
@@tatageek to prawda, bo możliwości rozbudowy spoko, BIOS też, ale ta energia 🤷♂️
Polecam t630. Świetny sprzęt . Z proxmox i na tym Pihole i serwer Nas z 3 dyskami na USB (+ 32 i 128 GB msata i 2x 4gb ram) max 15 Wat.
Bez dysków ... 4-5 :)
T630 jest super - będzie za dwa-trzy odcinki na kanale :)
O niebo lepszy jest HP T620 (ale nie Plus), procesor, pamięć ale najważniejsze, że można podpiąć do niego aż 2 dyski 2,5"(tutaj potrzebna odpowiednia płytka i element z druku 3d) u mnie działają w Raid1 na ważne pliki + 1x m2.sata na system i to wszystko w umieszczone w obudowie ! Do tego 2 x USB 3.0. Po analizie wiiieeeelu terminali, ten wygrywa właśnie tą niesamowitą możliwością modowania/rozbudowy ciągle w bardzo przyzwoitych pieniądzach (około 130-150 pln z zasilaczem) ! Mam nadzieję, że cię zaciekawiłem i już niedługo pojawi się tutaj film :)
film o T620 już się nagrywa a o T620 Plus będzie wkrótce.
T620 ma zdecydowanie wydajniejszy i bardziej energooszczędny procesor niż T610, widać wyraźnie że zmiana generacji CPU zrobiła w tym przypadku robotę :)
Очень хороший и интуиктивно информативный обзор !
👍👍👍👍👍👍👍👍
Я рад, что тебе нравится фильм :)
Nareszcie :) Nie mogłem się doczekać :) Pozdrawiam :)
już jest ! ale nie próżnowałem i będą jeszcze niespodzianki :)
@@tatageek co do filmu to nie spodziewałem się, że ten terminal będzie taki prądożerny. Ja mam T610 Plus, zgarnąłem go za stówkę :)
4:55..
Podłączony lekki dysk SSD (w oryginalnej pełnej obudowie) mieści się w dostępnej przestrzeni oraz trzyma się stabilnie bez dodatkowych elementów.
zgadza się, ten uchwyt pod dyski 2.5" to bardziej pod talerzowce, ale że ja już swoje dyski wybebeszyłem, to będą na golasa siedzieć ;)
tylko postawic batocere, i tania retro konsola gotowa
Dokładnie tak :)
@@tatageek wiesz co? i chyba tak zrobię hehe ;)
Do obu gniazd sata stosuję przedłużkę z powodzeniem od kilku lat, a sam thin client śmiga w bardzo różnych warunkach bez problemu :)
no patrz, mam dwie różne przedłużki SATA (na obu pisze "ultraslim") ale haczą one o elektronikę na płycie - będę chciał je trochę podszlifować żeby zobaczyć czy to rozwiąże problem.
Naogladalem się o tych terminalach i aż musiałem nabyć wyse, nie wiem po co tak na prawdę
automatyka domowa, własny NAS, router, pi-hole, serwer mediów, serwer gier typu minecraft, własne WWW - opcji jest sporo :)
@@tatageek opv na razie stoi ale mam problem z transferem. Dysk usb3.0, LAN gigabit a więcej jak 20mb/s nie da się..
Ja gdzieś jeszcze mam terminal Fujitsu S900 z tym procesorem, który kupiłem za 50zł (tak +/- 6 miesięcy temu) a wtyczka zasilacza nie ma dodatkowego pinu jak na swoją cenę był najlepszy
Fujitsu też ma niezłe swoje terminale, może nie ma takiego wyboru jak DELL czy HP, ale to co jest daje radę :)
Hej, zainspirowany serią twoich filmów chciałbym zrobić sobie serwer NAS. Mam do dyspozycji dysk HDD 2,5" o pojemności 1tb w dobrym stanie (wymieniałem HDD na SSD w laptopie). Chciałbym użyć tego dysku 2,5" do budowy serwera. Zastosowanie - głównie trzymanie zdjęć tak żeby nadać dostęp kilku osobom z rodziny. Pytanie czy HP t610 będzie dobrym wyborem? Mogę kupić go za ok 130 zł. Czy w podobnej cenie jest jakiś inny "cienias" w którym mógłbym wykorzystać ten dysk HDD 2,5"?
HP T610 do montażu dysku hdd 2.5" będzie potrzebował ramki, której prawie na pewno nie będzie w zestawie, ale poza tym spokojnie ten dysk w środku zmieścisz. To nie jest najwydajniejszy terminal, ale w sumie do domowych zastosowań powinien starczyć.
Inne terminale do których podłączysz (i zmieścisz) dysk 2.5" to Wyse Dx0D/Dx0Q (z naciskiem na Q bo ma procesor czterordzeniowy) i Wyse 5060. Każdy z tych terminali będzie wymagał jakiegoś sprytnego montażu dysku bo w standardzie jest tam mały moduł SSD i co prawda miejsce na dysk 2.5" jest, ale nie ma firmowego "uchwytu".
Z podanych modeli najwydajniejszy jest Wyse 5060.
Jeżeli możesz, dodaj do procedury testowej kolejnych terminali test jak działa na czymś takim LibreELEC. Jestem ciekawy, czy działa płynnie na tych terminalach Kodi.
LibreELEC jako system będzie śmigał, to bardziej kwestia odtwarzania materiałów z bardziej wymagającymi kodekami czy wysokim bitrate.
Nie bardzo mam pomysł jak to sensownie zrobić.
Natomiast będzie porównanie w wydajności kodowania wideo, to powinno dać _jakiś_ obraz wydajności tych urządzeń...
@@tatageek Chodzi mi o punkt odniesienia jak taki terminal ma się do RPI bo np w RPi3 Netflixa/Fanfilm w Kodi, idzie spokojnie odtwarzać materiały w 720P. 1080P i więcej nie próbowałem, bo i tak prędkość mojego internetu nie pozwoli na więcej. Że samo Kodi się uruchomi to wiem, bo nawet na RPI w pierwszej już nie produkowanej wersji udało mi się odpalić, ale chodzi o to aby filmy w miarę sensownie odtwarzało minimum te 720P.
Porównanie wydajności (z różnych benchmarków) do pi 3b/4b/zero/zero2 będzie.
W końcu coś ze stajni HP :)
pierwszy z serii, bo mam jeszcze T620, T620Plus i T630.
T5550 wam podaruję, bo to skansen, ale nie wiem czy się kiedyś na T740 nie szarpnę... zobaczymy.
@@tatageek Zastanawiam się nad zakupem T620 Plus lub T630, głównie pod kontenery.
@@tatageek Na All... jest w dobrej cenie killer - T730 499PLN ;)
Rzuciłem okiem na fotkę z cieniasami. Brakuje mi stajni Lenovo. Planujesz też coś od nich, czy zostajesz przy tych?
Lenovo nie planuję - praktycznie nie ma ich na rynku wtórnym (wczoraj na alledrogo znalazłem tylko jedną sztukę na jakimś słabiutkim celeronie) a nówki kosztują tak duże pieniądze że zakup do zabawy w domu traci sens.
OMG THANKS SO SO MUCH THIS HELPED!!!
your welcome, tzn nie ma za co ;)
🍾🎈🎉🎊🥳👍👍👍👍 G R A T U L A C J E! 0.5 mln wyświetleń stuknęło, jak w jeden dzień! 🤪
sam nie wiem kiedy to minęło - pomimo iż trwało lekko ponad 3 lata ;)
@@tatageek To już teraz pikuś, by dobić do miliona! Pójdzie szybko! I tego oczywiście życzę! 🤪💪😀
Jakby nie patrzeć to postęp jest wykladniczy nie liniowy ;)
@@tatageek I właśnie o tym mówię! Oby! 👍
Zrobisz może omówinie i test HP 705 G1 / G2?
mam aktualnie dwa komputery USFF (Dell optiplex 7040 i Lenovo M73 Tiny), chciałbym też jakiegoś HP dobrać - jakiego i kiedy - jeszcze nie wiem.
@@tatageek pomyślisz nad tymi modelami?
Zrób recenzje hp prodesk 600 g3 mini
to cos nie tak z tym terminalem... bo futuro s900 z tym samym prockiem i 4gb ram 8500s na w10 smiga az milo...youtube dziala bez problemu
youtube z wymuszonym h264 ? ciekawe co mówisz, bo u mnie jest kiszka z windowsem.
puppy linux działa poprawnie. będą jeszcze wyniki testów (geekbench/cinebench/phoronix)
A co sądzisz o zimaboard? Czy nie lepsze o tych cieniasów?
nie miałem go w rękach, a z tego co widziałem na temat tego sbc to jest to bardzo ciekawa konstrukcja.
co do oceniania co lepsze/co gorsze - to nie jest takie proste, bo wszystko zależy od wymagań/możliwości osoby dokonującej wyboru :)
Mam identyczny, w konfiguracji 16 gb ram + 1tb sata 2'5" . Działa na nim OMV 6 bez najmniejszych problemów. Dodatkowe usługi jak WireGuard, MiniDLNA, PhotoPrism, PiHole itd. działają całkiem nieźle. Jedynie do czego bym się przyczepił to ślamazarne działanie NextCloud na omv 5 dlatego go wywaliłem. Przymierzam się do zmiany na coś lepszego. @tatageek masz coś godnego polecenia - wydajniejszego, gdzie mogę podłączyć dyski SATA ?
wydajniejszy i z dedykowanym złączem SATA jest DELL WYSE 5060, ale w tym modelu warto pilnować temperatury - przy obciążeniu lubią się grzać. Nagrałem o nim film: th-cam.com/video/k_fCaIPdlGw/w-d-xo.html
Inne opcje to użycie do dowolnie wybranego terminala karty M.2-SATA, ale tutaj przeważnie trzeba kombinować z zasilaniem do dysku i montażem wewnątrz obudowy - co nie zawsze da się elegancko rozwiązać.
really curious if Lubuntu 22 will se the wifi card, that would be awesome.
I don't have wireless card, however I'm pretty sure that any modern linux will recognize and can use popular wifi chipsets.
@@tatageek I will soon find out.
Tata. Kamera termowizyjna nie pokazuje temperatury. Taki paradoks. Jak potrzebujesz pomocy w dobrej termowizji, daj znać - podpowiem jak to zrobić poprawnie. Pozdro.
chętnie posłucham (tfu poczytam).
co prawda ten mój sprzęt to bardziej zabawka (Seek Thermal Compact) i zdjęcia z niego traktuje bardziej jako urozmaicenie materiału niż jakiś realny pomiar, ale może faktycznie da się lepiej.
o emisyjności coś tam wiem, dlatego staram się obklejać czarną, matową taśmą to co się błyszczy, ale na tym praktyka mi się kończy.
@@tatageek Tak jak patrzę w specyfikację, to producent nie podaje z jaką dokładnością ta kamera mierzy temperaturę. Znana jest tylko czułość termiczna 70mK.
Kamera mierzy natężenie promieniowania elektromagnetycznego w zakresie w jakim pracuje dana kamera.
Potem mamy model przeliczający natężenie promieniowania na temperaturę.
W tym modelu uwzględniane są dodatkowe dane:
- dokładność wykonania krzywej kalibracyjnej
- odległość od obiektu
- wilgotność powietrza
- transmisja ośrodka (jeśli obserwujemy przez np. okienko pomiarowe)
- temperatura otoczenia
- temperatura powietrza
- emisyjność (trzeba dbać o wysoką emisyjność, tu masz rację, bo niska emisyjność działa jak lustro)
Proste kamery nie mają możliwości zmiany większości tych parametrów. Stąd i pomiar temperatury jest obarczony dużym błędem.
Profesjonalne kamery mają dokładność 1-2K, więc też nie jakoś rewelacyjnie, ale czułość na poziomie 30mK.
Aby dokonać dokładnego pomiaru temperatury, bazuje się na pomiarze różnicowym i wtedy schodzimy na dokładność wynikającą z czułości termicznej, czyli ponad rząd wielkości dokładniej
Należy wtedy zrobić termogram i na nim porównać średnią temperaturę z dwóch obszarów.
Jeden obszar robi wtedy jako wzorzec o znanej temperaturze (zmierzonej np. stykowo).
Pozdrawiam
Ja mam SSF HP 6000 pro
1tb HDD Toshiba 3.5 cala
4gb ddr3
Core 2 Quad - niepamiętam dokładnie jaki (4/4)
USFF/SFF pośród zalet bycia normalnym pecetem mają jedną wadę - która może się po czasie zrobić męcząca - aktywne chłodzenie. poza tym dobry wybór :)
@@tatageek no i nigdzie nie mogłem znaleźć rozpiski pinów z płyty więc na chybił trafił bo po zakupie szukała po lanie systemu
Co sądzisz o terminalu hp t310 g1? Pozdrawiam
znalazłem w ten terminal w wersji G2 - nie wiem co dokładnie siedzi w wersji G1, ale patrząc na G2 to jakiś niszowy procesor ma o niewielkiej wydajności - szczerze mówiąc nie podchodziłbym do niego.
Gwint od dysko polecam wylutować
przyznaję się od razu - nie oglądałem od dołu płyty, jeśli można wylutować i są umiejętności (żeby płyty nie przegrzać) to jest też dobra opcja,
W sumie to jeszcze można ewentualnie próbować zeszlifować wtyczkę przedłużki SATA żeby nie haczyła o płytę główną - i to wydaje się być najmniej destrukcyjną i najbezpieczniejszą opcją :)
T620 qc/dc czy wyse5060?
wydajnościowo - Wyse5060.
oszczędnościowo (energia) HP T620 dc. wersja qc ma taktowanie 1.5GHz i szału nie robi w porównaniu do Wsye5060.
Do you have any Mac version?
Nope. tzn nie :)
może kiedyś lenovo thinkcentre m92p tiny ?
mam dwa różne pecety w tym rozmiarze (Dell Optiplex 7040 i Lenovo M73e Tiny) i o nich coś nagram, ale innych modeli na razie nie mam w planach
Czesc! Czy ktoś się może orientuje,czy ktoryś z tych budżetowych terminali nadaje sie na media center do TV? Czy da rade wyświetlic Netflixa lub przeglądarkę w full HD? Bo cenowo to bardzo fajnie wygląda a na dodatek jest małe i fanless,wiec nie bedzie przeszkadzać tak jak "normalny" PC.
Bardzo ciekawe pytanie.
4-rdzeniowy proc powinien uciągnąć takie materiały. Pozostaje kwestia oprogramowania, które na to pozwoli. Fajnie mogłoby się to zgrać np. z Chrome OS, ale tam chyba jest problem ze sklepem w urządzeniach "niecertyfikowanych" ?
@@marcel4535 Koniec końcow kupiłem takie cóś: Lenovo M93P MICRO i3-4360T 8GB za 329 pln i śmiga! :) To był sprzęt polizingowy wiec miał już licencję na jakiegoś Windowsa,a ze ciągle działa możliwość darmowego,legalnego upgrejda do Win 10 to postawilem 10 . Jedyny problem to była przejściówka z DP na HDMI - tania chińska nie dawała rady (brak dźwięku i niedopasowana rozdzielczość). W MM najtańsza kosztowała 169 pln,ale działa bez zarzutu. Dotychczas uzywalem do oglądania na tv Chromecasta,a później wtyka z Androidem od Xiaomi i komfort obecnego rozwiązania w porównaniu z poprzednimi jest kosmiczny. Zadnych blokad,żdanego zbędnego obciązania sieci domowej (jak przy Chromecascie),normalna przeglądarka,jednym słowem - polecam :)
@Marcin Wilk - masz zainstalowany jakiś system typu media center czy lecisz na windows+przeglądarka ?
@@tatageek Win 10 + Chrome
dzięki :)
Stać Pana na bardziej ciekawe treści jak spacer po elektronicznym szrocie.
staram się żeby ten cykl filmów był daleki od popularnego "komputera z śmietnika", a całość będzie na pewno unikatowa na skalę kraju, jak nie świata.
zostało kilka modeli + samo mięso w postaci prezentacji wyników testów i wrócę do tematów jakie można wykonać czy to na zachomikowanej malince czy takim właśnie terminalu...
także proszę jeszcze o odrobinę cierpliwości.
jestem przekonany że takie kompendium sprzętowe pomoże niejednemu początkującemu wybrać odpowiedni sprzęt.
@@tatageek super z niecierpliwością czekam na wiecej. świetnie się ogląda
Ten pękaty HP, to jaki model?
HP T620Plus, model z slotem PCI-E x4,
bardzo fajna maszynka do postawienia routera/ogniościanki.
Można też na tym trochę pograć jeśli dorzucisz kartę graficzną typu GT1030, chociaż ekonomicznie ma to raczej średni sens ;)
@@tatageek znasz, o ile w ogóle są jakieś modele, w które wejdzie dysk 3,5"?
Chce zlikwidować windows server i mam nadmiar dysków 3,5". Chętnie jeden wrzucił bym do obudowy, a drugi wykorzystał do RAID0/backup przez USB.
nie znam terminala do którego zmieściłby się dysk 3.5''
co więcej byłby problem z zasilaniem takiego dysku, bo w terminalach 12V to rzadkość.
w takiej sytuacji to jednak jakieś modyfikacje obudowy + zewnętrzne zasilacze wchodzą w grę.
Mam taki :) ..gdzieś
tam gdzie światło nie dochodzi ?? ;)
@@tatageek znalazłem już ....ale jeszcze nie zasilacz :D
Można wymienić procesor ?
Każdy cienki klient ma procesor wlutowany na stałe.
Nie na możliwości wymiany na inny.
@@tatageek kurczę szkoda można by wymienić na coś 4 rdzeniowego
@pyrkapyreczka923 są inne, 4rdzeniowe modele, jest w czym wybierać :)
@@tatageek tylko że takiego mam w piwnicy i nie wiem co a nim zrobić
Jakiś bieda nas, Pihole, homeassistant, octoprint, są różne opcje o ile prądożernośc nie przeszkadza.
Jak przeszkadza to sprzedać.
🙋
:D
dzięki !
wymuś w TH-cam kodek h264 i będzie zdecydowanie lepiej
można pod chrome wtyczką h264ify, nawet przy dwóch Wyse'ach (łajzach ?? ;) ) to sprawdzałem i działa, ale generalnie w przypadku tego konkretnego procesora, jedyne rozsądne zastosowanie to serwerek usług domowych bez monitora.