Távolságmérés a galaxisok világában

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 25

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan 3 หลายเดือนก่อน +3

    Nagyon érdekes előadás volt!

  • @evahuber9810
    @evahuber9810 3 หลายเดือนก่อน +3

    Köszönöm szépen a videót. 🙏🏻🌍👌😊🙏🏻

  • @frankfiala6930
    @frankfiala6930 3 หลายเดือนก่อน +3

    Én, mikor ezeket az előadásokat nézem (vagy nézném), mindig elutazom...
    Már ha hagynak...😉 Mindig ekkor támad valakinek valami egetverő, fontos célja velem. Nem is értem🤔😉 Már nem csöpög a csap, a disznók is ettek, az udvaron is rend van. A lecke (házifeladat) is kész... Jó macskám kucorodik ölembe - együtt nézünk téged. Dam'n! A kutyákat kiengedem. Ma már ne jöjjön senki. Mert csillagászat van! 😉
    👍👍👍🧡🧡🧡

  • @torma993
    @torma993 3 หลายเดือนก่อน +2

    Remek volt, köszönöm!

  • @boszormenyiistvan2235
    @boszormenyiistvan2235 3 หลายเดือนก่อน +3

    Nagyon tetszett.

  • @GaborPapp-qn7md
    @GaborPapp-qn7md 13 วันที่ผ่านมา

    Kedves Laci! Mindig elhangzik, hogy Hubble a korának a legnagyobb távcsövével végezte a méréseit, és az abban látottakból vonta le a következtetéseit. Ebből viszont adódik a kérdés, hogy mennyiben volt a felfedezés Hubble-nek köszönhető, és mennyiben az eszköznek?
    Megfordítva a kérdést. A kor kisebb távcsövei is elegek lettek volna a csillagokra bontásra és a cefeidák kimérésére, csak ez senkinek nem jutott eszébe, vagy másnak is eszébe jutott, csak nem volt elég nagy a hurkatöltője?
    Pl. (elméletbe) ha ti a Piszkésen a régi 60/90-es Schmidt-et odafordítottátok volna, és elvégeztétek volna a méréseket hasonló következtetéseket le tudtatok volna vonni? (Tudom, ez messze kisebb, mint 2,5 m, és a látómező is biztosan más.)
    Semmi kétségem, hogy Hubble nagy csillagász volt, de a kérdésemre a válasz azért pontosabban segít elhelyezni őt a nagyságrendben.

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  13 วันที่ผ่านมา +1

      Kellett hozzá Hubble kitartása és monotónia-tűrése és korának legnagyobb távcsöve egyaránt. Egyik nélkül sem lett volna elég a másik.

  • @ledilenaaketskotjuhasz-col4313
    @ledilenaaketskotjuhasz-col4313 3 หลายเดือนก่อน

    Kedves László! Bár laikus vagyok, de elvarázsolt engem is az univerzum és szívesen tájékozódom a témában. Köszönöm, hogy Ön által magyar nyelven is informálódhatok. Engedjen meg egy kérdést nekem. Az emberiség pár százezer éves történelme során, és abból is csupán az elmúlt 100 év alatt - sajnos tudatlanságából adódóan - gyakorlatilag tönkretette ezt a csodálatos bolygót, a mi Földünket, ahol hihetetlen véletlenek által kialakult az élet, ami maga a csoda. Mit gondol, azzal, hogy az űrbe megyünk, más bolygókat fedezünk fel különböző technikai eszközökkel (és nyilván idővel majd emberi jelenléttel is), stb. nem okozunk-e ugyanúgy károkat, mint tettük azt Földünkkel, hiszen csak jelenlegi tudásunkra alapozva kezdtünk bele ezekbe a nagy felfedezésekbe? Vagy jelenleg már van annyira fejlett a tudásunk, hogy ilyentől nem kell tartani Ön szerint? Üdvözlettel, Kocsa Bea

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน +1

      Hát ha ki lehet indulni bármiféle történelmi tapasztalatból, akkor nehéz optimistának lenni. Igen, legnagyobb valószínűség szerint - hacsak nem áll át az emberiség globális gondolkodása valamilyen fenntarthatósági dogmákon alapuló ideológiára - ugyanúgy el fogunk mindent pusztítani előbb-utóbb, mint a Földet is. De hátha egyszer lehetünk optimisták is.

    • @sunipopovici3490
      @sunipopovici3490 13 วันที่ผ่านมา

      Bocs,hogy szolok....Annyira '''kevesek''' vagyunk,egyelore,hogy '''Univerzalis''' szinten,nem fog latszani a '''terjeszkedesunk'''....Zavart,csak fuzio-szeru eroforrasokkal kelthetunk,amitol,messze vagyunk.A Fold-koruli urszemettel,csak az emberiseget zavarjuk!

  • @bagoistvan3182
    @bagoistvan3182 3 หลายเดือนก่อน +1

    30:45 ....🍺🍺🍺🍺🍺😁😁😁👍

  • @Szilarddulai
    @Szilarddulai 3 หลายเดือนก่อน +1

    Kedves Laci! Valami gond van, nincs hang. Lehet hogy csak nálam?

    • @flycorvus
      @flycorvus 3 หลายเดือนก่อน +1

      Nálam nincs gond, jó a hang.

    • @alerionavira3609
      @alerionavira3609 3 หลายเดือนก่อน +1

      Van hang, sőt. 🙂

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Nálam sincs hang😲😲😲!

  • @bagoistvan3182
    @bagoistvan3182 3 หลายเดือนก่อน

    0:40 ...🔭💫✨🌖🌗🪐🪐🛰️📡🍺🍺🍺🍺🍺🔭😁😁😁

  •  3 หลายเดือนก่อน

    Másnál van hang???

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน +4

      Van.

    •  3 หลายเดือนก่อน

      Köszönöm szépen. Már nálam is van hang!

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 3 หลายเดือนก่อน

      ...haNG VAN, DE FELÉT SE ÉRTENI A KAPKODÓ, HADARÓ, SETYE-METYE beszédstílus miatt...

  • @GaborPapp-qn7md
    @GaborPapp-qn7md 13 วันที่ผ่านมา

    Az előző hozzászólásom írása közben felmerült bennem egy bulvárosabb, de attól még érdekes kérdés. Te kiket tartasz a történelem legjobb/legfontosabb/legnagyobb hatású csillagászának? (Mondjuk top 10, hogy igazán bulváros legyen!) Mennyire lehet az ókori görögöket, illetve a Galilei előtti csillagászokat csillagásznak nevezni? Ők az én szememben inkább gondolkodók, filozófusok voltak, mintsem csillagászok, hiszen általában a szemükkel látottakból vontak le következtetéseket/hipotéziseket, de megfelelő eszköz hiányában ezek igazolására esélyük sem volt. Ez pedig a modern tudománynak egy elég fontos követelménye. Esetleg ahogy a tudomány módszerei változtak, azzal együtt változott a csillagász jelentése is, és el lehet fogadni, hogy az ókori gondolkodók is csillagászok voltak?

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  13 วันที่ผ่านมา +1

      Azonnali válasz nulla gondolkodással: Arisztarkhosz, Hipparkhosz, Kepler, Galilei, Newton, Herschel, Shapley, Hubble, Eddington, Spitzer. Tízig jutottam, legyen ennyi elég... :-)

    • @GaborPapp-qn7md
      @GaborPapp-qn7md 13 วันที่ผ่านมา

      @@Kiss.Laszlo.csillagasz OK, köszi! És ezzel meg is védted a görögöket, hiszen olyan neveket választottál, akik filozofálgatásnál (egyáltalán nem lebecsülve azt) lényegesen komolyabb munkát végeztek, olyant, amit még mai szemmel is egyértelműen csillagászatnak kell nevezni.