A Tejútrendszer modern képe és utazás a központi óriás fekete lyukig

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 34

  • @frankfiala6930
    @frankfiala6930 3 หลายเดือนก่อน +1

    Sosem voltam nős, házas... Már sosem lehetek csillagász - 1972-ben születtem de mindig csoda számomra ez a lendület és ez a rengeteg érthető információ. Csak csodállak! És köszönöm a munkádat! (Fingom sincs hány éve követlek... 🤔 Bár nem is fontos...)👍😉🧡

  • @andrasszakallas8366
    @andrasszakallas8366 3 หลายเดือนก่อน +2

    Köszönöm szépen a munkátok

  • @endike
    @endike 3 หลายเดือนก่อน +1

    véletlenszerű kérdés: a Napot max hány pixel/méterrel tudjuk lefotózni?

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน +1

      A Földről a legélesebb képeken 10-100 km-es részletek is felbonthatók.

  • @torma993
    @torma993 3 หลายเดือนก่อน +1

    👍

  • @peterhajzer6659
    @peterhajzer6659 3 หลายเดือนก่อน +1

    Ma már méréstechnikára is lehet nobel aranyeret kapni, ez vicces. Mondjuk, ha valami info is lenne benne, pl. a föld milyen gyorsulással közelít a központi feketegömb felé, vagy a felfedezett csillagok pályája hogyan szűkül, és kb. mennyi idő múlva alakítja át a központ másodlagos felsőbbrendű anyaggá, ezért már lehet adni. Pl. el lehetne kezdeni a világűr erőtérképét kidolgozni, amely egy jó kiindulópont, mert bár változik, de csak nagyon lassan. Vagy a föld körüli éterből kinyerni a hihetetlen mennyiségű energiát, ami szinte korlátlan lenne az emberiség számára. Stb.

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน

      Csak egy dolog: ki van mérve az is, hogy a Föld milyen gyorsulással kering a galaxismag körül. Részletek: www.cosmos.esa.int/web/gaia/edr3-acceleration-solar-system

    • @peterhajzer6659
      @peterhajzer6659 3 หลายเดือนก่อน

      @@Kiss.Laszlo.csillagasz Köszönöm szépen.

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 3 หลายเดือนก่อน

      @@Kiss.Laszlo.csillagasz ..."a Föld milyen gyorsulással kering a galaxismag körül" ... --- eddig úgy tudtam, hogy a Föld a Nap körül "kering" ! ...és mikor lépi át a fénysebesség értékét ?...

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 3 หลายเดือนก่อน

      @@Kiss.Laszlo.csillagasz ...a Föld a galaxismag körül kering ?... és hány év alatt kerüli meg ezt a galaxismagot ?... és mitől gyorsul ?...

  • @temesvariistvan2566
    @temesvariistvan2566 3 หลายเดือนก่อน +2

    Üdv Horgosrol . ..

  • @ww95
    @ww95 3 หลายเดือนก่อน +1

    Miért nincsenek a Tejútnak fiatal gömbhalmazai,mint az M31-nek?

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน

      Nem is az M31 a jó példa arra, ahol van, hanem aktív csillagkeletkezéssel elborított galaxisok távolabb a múltban. Nálunk már lezajlottak azok az intenzív csillagkeletkezési folyamatok, amikből ilyen sűrű és nagy tömegű halmazok keletkezhetnek ("elfogyott az afrik").

  • @Attila_P
    @Attila_P 3 หลายเดือนก่อน +2

    Kár hogy a hang csak mono-ban van.

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน +3

      A helyzet ettől komplikáltabb, de legközelebbre megoldom.

  • @sandorfovenyi2497
    @sandorfovenyi2497 3 หลายเดือนก่อน +1

    nagyon - nagyon izgalmas volt ez a rész!!!!! köszönöm!

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน +1

      Köszi! Ezt a változatot kicsit más gondolati ívre fűztem fel, mint a korábbi években.

  • @Patreides9
    @Patreides9 3 หลายเดือนก่อน +2

    Ezer szálat az automata vajon mennyi idő alatt konfigurál újra a következő ezer spektrum felvételéhez? A két felvétel közben biztosan kell erre valamennyi, talán nem kevés idő, így ez valamennyire rontja a hatékonyságot, az egyszerű felszorzás nem működik... Bár ha ez az idő kicsi... De ahhoz jó gyors automata robotkar kell, ami emellett még eszméletlenül pontos is... Azért ez jó kis mérnöki feladat lehetett, ezt megtervezni és megépíteni.

    • @tothista4477
      @tothista4477 10 วันที่ผ่านมา

      Esetleg néhány mexikói bevándorló is besegít.

  • @TheJorgeb
    @TheJorgeb 3 หลายเดือนก่อน +1

    Kiss László is best László!

  • @peterhajzer6659
    @peterhajzer6659 หลายเดือนก่อน

    A legalapvetőbb kérdések: A fényseb. miért ennyi? Mennyi a fény gyorsulása? Ez összefügg a világ keletkezésével. Oka van mindennek. Amíg nem tudom erre a válaszokat, amit tőletek, makiktól biztos nem fogok megtudni, a többi csak szélhámosság. Talán megfejtem, de nem kell makinóbel. Az szégyen lenne. Túl sok levegöt használtok el a növényektől.

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  หลายเดือนก่อน +2

      Hát, ezek szerint diametrális oppozicioban vagyunk a józan ész síkjában. Van ez így, mindketten túléljük 😉

    • @peterhajzer6659
      @peterhajzer6659 หลายเดือนก่อน

      @@Kiss.Laszlo.csillagasz Voltak belőle problémáim, főleg mikor elvesztegetett időnek éreztem a főiskolai és egyetemi éveimet. Írhattad volna magyarul is, hiszen nem vagy bunkó jogász, vagy orvos, hogy valami tudományost is vigyél abba amit művelsz. Különben mit csinálsz?

  • @gaborvigh2638
    @gaborvigh2638 3 หลายเดือนก่อน

    Nincs hang sajnos :(

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน +2

      De van. Reload esetleg.

    • @gaborvigh2638
      @gaborvigh2638 3 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@Kiss.Laszlo.csillagasz megvan köszönöm. Többször is reload volt, nem tudom mi volt. A lényeg, hogy már minden rendben :)

    • @gg630504
      @gg630504 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@gaborvigh2638Nálam csak a bal oldalon szól.
      Még mindig jobb, mint ellenfázisban, ami monóban végtelen magnitúdó.

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  3 หลายเดือนก่อน +2

      Nálam Airpods Maxban mindkét oldalon szól.

  • @Patreides9
    @Patreides9 3 หลายเดือนก่อน

    A Föld különböző pontjain levő rádiótávcsövek mérési adatait összegezték a távoli fekete lyuk képének kialakításához. De maga a módszer, ahogyan ez az összegzés történt, azért érdemel egy kis figyelmet. Azért, mert ehhez eleve "modelleket" használtak, előzetes számításokkal kialakítótt bonyolult algoritmusokat, vagyis előzetes koncepció alapján dolgozták ki ezeket. Itt azért felmerülhet a kérdés, hogy ez az előzete koncepció - tudták, minek kell kijönnie - mennyiben határozta meg a végső, kialakított képet, illetve hogy miképpen akadályozták meg, milyen ellenőrzésekkel, hogy a valóság alakítsa a képet mégis, ne a prekoncepció, ami az összegző algoritmusokhoz használt előzetes matematikai modellekre alapulhatna. Mert, mégegyszer, maguknak az az adatoknak az összegzése (a sok rádióteleszkóp rengeteg adatából) nem úgy történt, mint egy több napos optikai megfigyelésnél, fotózásnál. Itt maga az összegzés is már előzetes elképzeléseken alapulóan kidolgozott algoritmusokkal, bonyolult, több lépésben történt. Hogyan győzték meg az ezen dolgozó kutatók a tudóstársadalmat, hogy itt a végeredmény nem az ezen dolgozók előzetes várakozásain alapult, legalább részben, hanem az összegzési metódus objektív volt, és a végső kép a valóságot adja vissza?
    Láttam egy műsort (Spektrumon vagy Natgeo-n) erről, ahol részletesen magyarázták az összegzést, és a végső kép kialakítását... Hát, elég bonyolult volt az. A végén nekem az volt az érzésem, hogy ha az anyagot éppen elnyelő fekete lyukak kinézetét előzetesen - tévesen - kismacska alakúnak számítják ki az elméleti fizikusok, akkor ezzel a módszerrel az is kijött volna a végső, összerakott képen, mert hogy erre számítottak, és így alakították az összegző algoritmusokat... Valahogy túl sok volt az összegzés folyamatában a lehetőség a várakozási torzítás, vagy valami ilyesmi megjelenésére. De mivel ezt a képet a tudomány elfogadta, kellett lenni valaminek, ami meggyőzte a tudományos világot az egész folyamat objektivitásáról... De én ezt nem látom, hiszen nem értek hozzá... De hányan értik azt valójában?

    • @Patreides9
      @Patreides9 3 หลายเดือนก่อน +2

      Amúgy ez a veszélye ezeknek a Spektrum/NatGeo típusú ismeretterjesztő műsoroknak. Ha nem láttam volna az erről szólót, simán elfogadom, hogy ok., itt a képe a táplálkozó feketelyuknak, a tudósok szépen megcsinálták, hurrá. Ha meg teljesen érteném, szintén mondhatnám, hogy aha, értem, ez tényleg korrekt. De így most pont annyit tudok az egészről, hogy az összegzés rohadt bonyolult, többlépéses folyamat volt, amiben sok lehet a szubjektív hibalehetőség, de mélységében meg nem értem, nem látom át, és így marad a kételkedés. A vakhithez sok, a megértéshez kevés... De azért nem veszem ki a Spektrumot/NatGeo-t a csatornalistáról, bár sokszor több kérdés marad egy-egy műsoruk után, mint amennyit megmagyaráznak.

  • @Renegade_242
    @Renegade_242 3 หลายเดือนก่อน

    5 percnél tovább nem bírtam hallgatni.... ez nagyon gatya lett !😒😑🥴