Bardzo merytoryczne wypowiedzi Profesora Sprawa z tą uprawą pasową jest skomplikowana U mnie leżą w wiacie sekcję do takiej uprawy pasowej które używaliśmy z sąsiadem już około 30 lat temu w siewie bezorkowym i pasowym Sialiśmy już wtedy buraki cukrowe kukurydzę w rosnący poplon Problem był w tym ze musieliśmy wtedy stosować przed siewem środek totalny zaniechaliśmy wtedy takiej uprawy Przeszliśmy na bardzo płytkie uprawki powierzchniowe gleby niszczące i pobudzające chwasty do kiełkowania oraz samosiewy które następna uprawką niszczymy Następnie napowietrzany głębsze warstwy gleby pozostawiając wierzchnią warstwę z materią organiczną Po prostu jest to uprawa bez pługa w dwóch etapach niszczenie chwastów powierzchniowe i głębokie spulchnianie bez odwracanie gleby Uprawa taka prowadzona jest u nas od około 30 lat a od 25 lat bez używania środka totalnego udaje się to zrobićth-cam.com/video/V76GOTaTG8A/w-d-xo.html
@@epole_kanal Jaki tam głos i komentarz po prostu zajmowałem się uprawą bez pługa już od 1988 roku Złożyłem wtedy z części Ursus 914 i już nie kupiłem do niego pługa Tak to się stało bo z sąsiadem odwiedziliśmy Pana Juliana Osetka i po kilku godzinnej dyskusji na temat uprawy biodynamicznej usłyszałem tezę ze glebę należy spulchniać bez jej odwracania Gospodarstwo 22 ha trzy ciągniki c 328 c 330 c 360 i do tego złożony 914 i zaniechanie totalnie orki To w tamtych czasach było trudne Mała wiedza na ten temat brak narzędzi Do tego rodzina wtedy 3 małych dzieci i budowa domu A tu facet zaczyna eksperymenty Ktoś co potrafił zaorać pole pod rzepak pługiem z walcami ze siew wykonany był bez żadnych uprawek po pługu Zaczęliśmy razem z sąsiadem tworzyć narzędzia do takiej uprawy na zasadzie prób i błędów I tyle Chyba od 2007 roku wtrącałem swoje 3 grosze w forum Czy talerzówką da się zastąpić orkę Pozdrowienia www.agrofoto.pl/forum/topic/4241-czy-talerzowka-da-sie-zastapic-orke/page/90/ Dlatego głębosz co kilka lat www.agrofoto.pl/forum/topic/4241-czy-talerzowka-da-sie-zastapic-orke/page/86/
Było by miło, gdyby Pan Tomasz częściej się na kanale pojawiał :). A może materiał o wsiewkach w rośliny uprawne - koniczyna w pszenicę ozimą jako rośliną osłonową. Uprawa rzepaku w mieszankach z roślinami towarzyszącymi. Temat ciekawy - chętnie posłuchał bym jak to wygląda z punktu widzenia praktyka...Pozdrawiam
Bardzo lubię wypowiedzi Pana Profesora, chętnie bym posłuchał jak sobie radzić w uprawie pasowej przy ograniczaniu ŚOR. Czy możemy uprościć uprawę bez stosowania herbicydów?
A ja mam inny powód przez który w najbliższej przyszłości pług odjedzie z podwórka, nie umiem ładnie orać, a odorać to już całkiem, wolę bałagan niż pracę tym moim redłem
@@NygussMusic tak, i do tego mój pług to najtańsze redło kupione na szybko zaraz po traktorze, ale to dobrze jestem zwolennikiem nie ruszania piachu a na lepszej ziemi poradzę sobie gleboszem
Pszenica oz bezorkowo po rzepaku oz w st i sporo samosiewów przedplonu rzepaku( jęczmień oz z rozdrobnioną słomą) w pszenicy. Dodam ,że była sucha jeśeń która utrudniła nawet wschody samosiewów rzepaku, przez co nawet był dwukrotny jesienny zabieg herbicydowy (w rzeczy samej, pod kontem samosiewów rzepaku)
Mam pytanie do Pana profesora na temat bobiku. Planuję zasiać go pierwszy raz na cele paszowe i zastanawiam się nad odmianą. Czy polecił by Pan odmianę Albus na teren północnej małopolski (klasy gleb od 1 do 3a, średnie zasobności, pH ok 7), a może coś innego? Czego można się spodziewać po tej odmianie? Czy można siać bobik punktowo (jaki siewnik, rozstaw międzyrzędzi, co i ile w podsiewacz, norma i głębokość wysiewu)? Czy poleca Pan nitraginę czy jest coś lepszego?
Nie prawda ja siałem rzepak po pszenicy jedno pole talerzowałem drugie nie. Nie widać jak na razie różnicy a może nawet mniej samosiewów pszenicy tam gdzie nie talerzowałem. A pszenice siałem po kukurydzy zaraz za kombajnem wschody idealne a qq sypała 15t na mokro. Więc jak najmniej uprawy wystarczy wolniej siać maksymalnie 7km/h i siewnik nie powinien się zapychać.
Pole po kukurydzy na ziarno, brona talerzowa następnie wysiew wapna i soli potasowej, ponownie brona talerzowa - jakie nawożenie pod buraki cukrowe w przypadku dwóch nawozów "w łape" ? (Fosforan + Saletrzak?) Dziękuję za odpowiedź.
@@michagoff2615 W tym temacie wspomogl swoją wiedzą dr Radek Witczak z K+S: Tutaj byłbym ostrożny z podsiewem duzej dawki azotu w tzw.łapę.Pytanie główne- na jaki plon buraka liczysz? Jeżeli podsiew możliwy jest na 2 głębokości tj.plycej fosforan amonu, z drugiego podajnika w lapę głębiej na 15-30 cm ewentualnie ten saletrzak można ale nie 100% dawki. Pytanie ile planujesz dać azotu w sumie? Jeżeli ok 140 kgN to proponuję 200-220 kg saletrzak na 2 tyg.przed siewem-wymieszać z gleba na 3 cm, a w łapę na tą drugą głębokość 15-30cm dać 170-200 saletrzak i reszta N będzie z fosforanu-przypuszczam że dasz min.150kg. A tak zapytam ile tej soli poszło? Bo może warto by dać też trochę potasu w tą łapę na 15-30cm-burak bardzo lubi potas!
Przez 6 lat upraw bezorkowa pełna, czasem czarno czasem więcej materii organicznej ma wierzchu. Powoli chodzi po głowie ST ale niestety cena zakupu odpowiedniego siewnika oddala ta perspektywę uprawy. I niestety przyszła WPR też jest salą w oku rolnika(choć niby wspiera tą technologię uprawy).
nie wszędzie się to uda. Trzeba jasno o tym mówi ! Znam gospodarstwa ze strip till i wiem ile chemii wnoszą do środowiska - co zrobią jak chemii nie będzie?
Trzeba ich nauczyć, że bez chemii też się da. Istnieje wiele gospodarstw siejących w technologii ST, które używają mniej chemii niż w standardowej technologii. Zobacz chociazby jeden z ostatnich odcinków z Jarkiem Bandoszem na naszym kanale. Grunt to mieć świadomość i wiedzieć jak działać (a nie iść na łatwiznę, bo chemia totalna, czytaj glifosat najczęściej jest takim wyborem)
Jakie ma Pan zdanie na temat tworzenia się substancji o charakterze trucizn w uprawach uproszczonych, mam na myśli sytuację gdy niezdeaktywowane substancje czynne wchodzą w reakcje z nowymi herbicydami. W przypadku orki taka sytuacja nie ma miejsca ponieważ następuje przemieszczenie warstwy gleby wraz z "poprzednim herbicydem". Proszę rozwinąć temat niezdeaktywowanych herbicydów w uprawach uproszczonych.
Przekażemy pytanie do Pana Profesora. Z naszej strony, pamiętaj że każda substancja czynna ma swój czas rozkładu. Zależy od warunków, przede wszystkim temperatury gleby, jej wilgotności, także ilości materii organicznej. W systemach bezorkowych szczególną uwagę skupią się na doborze roslin następczych oraz samym doborze herbicydu, tak żeby do minimum zniwelować jego wpływ dla następnej rośliny. Niektóre substancje rozkładają się w glebie w przeciagu kilkunastu dni, a niektóre potrzebują kilku-kilkunastu miesięcy. Dzięki za pytanie!
@@epole_kanal tak sluchalem tego wykladu ale nadal nie znalazlem odpowiedzi. W 3 roku zasoalem pszenice. Pszenice zebralem,zastosowalem obornik, zasialem poplon. I wtedy lepiej przeorac czy zastosowac bezorkowiec pod ziemniaki ktore przychodzą w 4roku pomijajac fakt ze to zbrodnia :) a pozniej znowu na kolejne 3lata strip till.
@@epole_kanal jak mam czas...😉. Poczekam, lecz nurtuje pytanie czy w polskich warunkach możliwy jest całkowity no-till. Mam już sporo doświadczeń z różnymi poplonami, ograniczenia są w długości wegetacji, lat suchych jesieni no i foto przez herbicydy.
Czemu ci rolnicy ciągle orają. Ja w ogródku warzywnym przydomowym (ręcznym) stosuję uprawę konserwującą dużo ściółki. Jestem zaskoczony ilością dżdżownic i przepuszczalnością gleby. O wodzie nie wspomnę ale mam dopływ materii organicznej z zewnątrz.
Jak uprawa strip-till można nazwać uprawą konserwującą? Przecież zęby agregatu uprawiają glebę na znacznej głębokości a na tym uprawa konserwująca nie polega. Mogę się zgodzić, że metoda strip-till posiada elementy uprawy konserwującej.
Oficjalna definicja za Wikipedia: Uprawa konserwująca (ang. conservation tillage, niem. konservierende Bodenbearbeitung) - sposób uprawy z wykorzystaniem mulczowania, mający na celu ochronę gleby przed degradacją oraz zachowanie jej produktywności. Najczęściej odnosi się to do roślin jarych wysiewanych w szerokie rzędy, np. buraka cukrowego, kukurydzy, które sieje się w przemarznięty międzyplon ścierniskowy (facelia, gorczyca, rzodkiew). Siew, za pomocą specjalnych siewników, może następować w międzyplon (mulcz) płytko wymieszany z rolą lub bezpośrednio w przemarzniętą masę. Przy takiej technologii uprawy, wykorzystując warunki siedliska, plony roślin można utrzymać na poziomie zbliżonym do uprawy tradycyjnej. Technologia uprawy konserwującej polega na wyeliminowaniu z jesiennej uprawy roli najbardziej energochłonnej uprawki, jaką jest orka przedzimowa oraz na rezygnacji z wiosennej uprawy, bądź też ograniczeniu jej do jednego płytkiego zabiegu, którego zadaniem jest wymieszanie mulczu międzyplonowego z rolą.
@@epole_kanal no i masz odpowiedź, zęby agregatu do strip-tillu to takie wąskie odkładnie pługa, one penetrują głęboko glebę tak, jak pług tylko w wąskich pasach. Odnośnie wikipedi jeżeli tylko na tym źródle opierasz swoją wiedzę no to trudno. Miłego dnia.
@@_WEGNER_ Kolego, strasznie próbujesz udowodnić, że Twoja teoria jest najwłasciwsza:) Różne są konstrukcje dłut w agregatach, o tym też z Profesorem rozmawiałem że wskazaniem, które są najodpowiedniejsze (żeby właśnie nie robiły tego co odkładnie w pługu). A co do Wikipedii, to najszybsze żrodlo do zacytowania w takich przypadkach jak ten. Wrzuć na luz :) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
@@epole_kanal kolego nie przyjmujesz do wiadomości, że strip-till to nie uprawa konserwująca i nie chcesz obrazić swojego gościa. Mnie to nie interesuje i uważajcie sobie, jak chcecie, jak to mówią, "Lepiej kogoś oszukać niż powiedzieć mu, że został oszukany". Miłego dnia.
Zabraklo pytania o muzyke i upodobania sportowe.Mozna tylko domniewywac,ze Pan profesor jest kibicem kolejorza wychowanym na Peji i Naglym Ataku Spawacza.
Chyba lekka przesada z tym przeczepianiem. Nawet bizonem woziliśmy heder na lawecie a przy tych dużych współczesnych kombajnach nie ma żadnego problemu z podczepieniem. Nh ma super rozwiązanie nie ma żadnego problemu. Ja mam mf-a i też sobie radzimy. Wjeżdżamy w lan i podczepione w innych sytuacjach na polu skoszonym sąsiada na ugorze skrzyżowaniu drog gruntowych. I napewno połowy pola Pan nie zniszczy może takie obrotnice kolejowe powinien ustawodawca zagwarantować żeby się kombajn obrócił 😂
Szacun, że takie poświecenie... rano w nowy roku. Wszystkiego dobrego w tym nowym roku. A gość zacny więc trzeba oglądać.
To dla Ciebie szacunek, że obejrzałeś te rozmowę w Noworoczny poranek :) Nagrywaliśmy przed Świętami ;)
To tylko ustawienie publikacji na nowy rok😂
Bardzo merytoryczne wypowiedzi Profesora Sprawa z tą uprawą pasową jest skomplikowana U mnie leżą w wiacie sekcję do takiej uprawy pasowej które używaliśmy z sąsiadem już około 30 lat temu w siewie bezorkowym i pasowym Sialiśmy już wtedy buraki cukrowe kukurydzę w rosnący poplon Problem był w tym ze musieliśmy wtedy stosować przed siewem środek totalny zaniechaliśmy wtedy takiej uprawy Przeszliśmy na bardzo płytkie uprawki powierzchniowe gleby niszczące i pobudzające chwasty do kiełkowania oraz samosiewy które następna uprawką niszczymy Następnie napowietrzany głębsze warstwy gleby pozostawiając wierzchnią warstwę z materią organiczną Po prostu jest to uprawa bez pługa w dwóch etapach niszczenie chwastów powierzchniowe i głębokie spulchnianie bez odwracanie gleby Uprawa taka prowadzona jest u nas od około 30 lat a od 25 lat bez używania środka totalnego udaje się to zrobićth-cam.com/video/V76GOTaTG8A/w-d-xo.html
Serdeczne dzięki za Twoj głos i komentarz!
@@epole_kanal Jaki tam głos i komentarz po prostu zajmowałem się uprawą bez pługa już od 1988 roku Złożyłem wtedy z części Ursus 914 i już nie kupiłem do niego pługa Tak to się stało bo z sąsiadem odwiedziliśmy Pana Juliana Osetka i po kilku godzinnej dyskusji na temat uprawy biodynamicznej usłyszałem tezę ze glebę należy spulchniać bez jej odwracania Gospodarstwo 22 ha trzy ciągniki c 328 c 330 c 360 i do tego złożony 914 i zaniechanie totalnie orki To w tamtych czasach było trudne Mała wiedza na ten temat brak narzędzi Do tego rodzina wtedy 3 małych dzieci i budowa domu A tu facet zaczyna eksperymenty Ktoś co potrafił zaorać pole pod rzepak pługiem z walcami ze siew wykonany był bez żadnych uprawek po pługu Zaczęliśmy razem z sąsiadem tworzyć narzędzia do takiej uprawy na zasadzie prób i błędów I tyle Chyba od 2007 roku wtrącałem swoje 3 grosze w forum Czy talerzówką da się zastąpić orkę Pozdrowienia www.agrofoto.pl/forum/topic/4241-czy-talerzowka-da-sie-zastapic-orke/page/90/ Dlatego głębosz co kilka lat www.agrofoto.pl/forum/topic/4241-czy-talerzowka-da-sie-zastapic-orke/page/86/
Było by miło, gdyby Pan Tomasz częściej się na kanale pojawiał :). A może materiał o wsiewkach w rośliny uprawne - koniczyna w pszenicę ozimą jako rośliną osłonową. Uprawa rzepaku w mieszankach z roślinami towarzyszącymi. Temat ciekawy - chętnie posłuchał bym jak to wygląda z punktu widzenia praktyka...Pozdrawiam
Bardzo merytoryczną rozmowa. Super
Pozdrowienia dla Pana profesora.
Profesor daje radę ! Kozak
Szczęśliwego Nowego Roku.
Wzajemnie! :) Duzo zdrowia i sukcesów na każdym polu!
Super wykład, cenne wskazówki Diabeł tkwi w szczegółach, jak zawsze. Zdrowia w Nowym Roku.
Dziekuje Panie Wacławie! Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)
Bardzo fajny materiał, ST mi nie grozi, w miarę krótko zwięzłe i na temat 😉
Bardzo lubię wypowiedzi Pana Profesora, chętnie bym posłuchał jak sobie radzić w uprawie pasowej przy ograniczaniu ŚOR.
Czy możemy uprościć uprawę bez stosowania herbicydów?
A ja mam inny powód przez który w najbliższej przyszłości pług odjedzie z podwórka, nie umiem ładnie orać, a odorać to już całkiem, wolę bałagan niż pracę tym moim redłem
Zwyczajne nie umiesz ustawić pługa lub orałeś kamienie
@@NygussMusic tak, i do tego mój pług to najtańsze redło kupione na szybko zaraz po traktorze, ale to dobrze jestem zwolennikiem nie ruszania piachu a na lepszej ziemi poradzę sobie gleboszem
Pszenica oz bezorkowo po rzepaku oz w st i sporo samosiewów przedplonu rzepaku( jęczmień oz z rozdrobnioną słomą) w pszenicy. Dodam ,że była sucha jeśeń która utrudniła nawet wschody samosiewów rzepaku, przez co nawet był dwukrotny jesienny zabieg herbicydowy (w rzeczy samej, pod kontem samosiewów rzepaku)
Maga materiał 👍👍👍
Dzieki Kamil :)
Mam pytanie do Pana profesora na temat bobiku. Planuję zasiać go pierwszy raz na cele paszowe i zastanawiam się nad odmianą. Czy polecił by Pan odmianę Albus na teren północnej małopolski (klasy gleb od 1 do 3a, średnie zasobności, pH ok 7), a może coś innego? Czego można się spodziewać po tej odmianie? Czy można siać bobik punktowo (jaki siewnik, rozstaw międzyrzędzi, co i ile w podsiewacz, norma i głębokość wysiewu)? Czy poleca Pan nitraginę czy jest coś lepszego?
Zawsze talerzówka przed siewem ! Płyciutko ale koniecznie !
Nie prawda ja siałem rzepak po pszenicy jedno pole talerzowałem drugie nie. Nie widać jak na razie różnicy a może nawet mniej samosiewów pszenicy tam gdzie nie talerzowałem. A pszenice siałem po kukurydzy zaraz za kombajnem wschody idealne a qq sypała 15t na mokro. Więc jak najmniej uprawy wystarczy wolniej siać maksymalnie 7km/h i siewnik nie powinien się zapychać.
@@Camel1990 Bardziej mi chodziło przed siewem rzepaku z powodu ślimaków
Spoko gość . 👍
Bardzo spoko! ;)
2:36 Agregat o którym pan profesor mòwi to agregat firmy Kudła taka o to ciekawostka
Pole po kukurydzy na ziarno, brona talerzowa następnie wysiew wapna i soli potasowej, ponownie brona talerzowa - jakie nawożenie pod buraki cukrowe w przypadku dwóch nawozów "w łape" ? (Fosforan + Saletrzak?) Dziękuję za odpowiedź.
Znasz zasobnosci gleby w fosfor?
@@epole_kanal aktualnych badań nie mam, przyjmijmy zasobność na średnim/dobrym poziomie. Dodam że ostatnie dwa lata była kukurydza na ziarno.
@@michagoff2615 W tym temacie wspomogl swoją wiedzą dr Radek Witczak z K+S: Tutaj byłbym ostrożny z podsiewem duzej dawki azotu w tzw.łapę.Pytanie główne- na jaki plon buraka liczysz? Jeżeli podsiew możliwy jest na 2 głębokości tj.plycej fosforan amonu, z drugiego podajnika w lapę głębiej na 15-30 cm ewentualnie ten saletrzak można ale nie 100% dawki. Pytanie ile planujesz dać azotu w sumie? Jeżeli ok 140 kgN to proponuję 200-220 kg saletrzak na 2 tyg.przed siewem-wymieszać z gleba na 3 cm, a w łapę na tą drugą głębokość 15-30cm dać 170-200 saletrzak i reszta N będzie z fosforanu-przypuszczam że dasz min.150kg.
A tak zapytam ile tej soli poszło? Bo może warto by dać też trochę potasu w tą łapę na 15-30cm-burak bardzo lubi potas!
2:00 które to gleby odpowiednie do no-till?
Fajnie się słucha jak się już wszystko wie 😁
Przez 6 lat upraw bezorkowa pełna, czasem czarno czasem więcej materii organicznej ma wierzchu. Powoli chodzi po głowie ST ale niestety cena zakupu odpowiedniego siewnika oddala ta perspektywę uprawy. I niestety przyszła WPR też jest salą w oku rolnika(choć niby wspiera tą technologię uprawy).
nie wszędzie się to uda. Trzeba jasno o tym mówi ! Znam gospodarstwa ze strip till i wiem ile chemii wnoszą do środowiska - co zrobią jak chemii nie będzie?
Trzeba ich nauczyć, że bez chemii też się da. Istnieje wiele gospodarstw siejących w technologii ST, które używają mniej chemii niż w standardowej technologii. Zobacz chociazby jeden z ostatnich odcinków z Jarkiem Bandoszem na naszym kanale. Grunt to mieć świadomość i wiedzieć jak działać (a nie iść na łatwiznę, bo chemia totalna, czytaj glifosat najczęściej jest takim wyborem)
Czy da się wsadzić bokuły lub kalafior w tej technologii? Stanowisko po jęczmieniu ozimym. I co później z międzyrzędziami? Jak zwalczać chwasty?
Wrócimy z odpowiedzią za kilka dni. Dzięki za pytanie!
Jakieś rośliny nawozowe wieloletnie poza lucerną i koniczynami polecacie?
A ja mam pytanie ... W jaki sposób uprawiać rędziny poza orką oczywiście 🧐
@epole_kanał poprosimy o taki odcinek❤
Jakie ma Pan zdanie na temat tworzenia się substancji o charakterze trucizn w uprawach uproszczonych, mam na myśli sytuację gdy niezdeaktywowane substancje czynne wchodzą w reakcje z nowymi herbicydami. W przypadku orki taka sytuacja nie ma miejsca ponieważ następuje przemieszczenie warstwy gleby wraz z "poprzednim herbicydem". Proszę rozwinąć temat niezdeaktywowanych herbicydów w uprawach uproszczonych.
Przekażemy pytanie do Pana Profesora. Z naszej strony, pamiętaj że każda substancja czynna ma swój czas rozkładu. Zależy od warunków, przede wszystkim temperatury gleby, jej wilgotności, także ilości materii organicznej. W systemach bezorkowych szczególną uwagę skupią się na doborze roslin następczych oraz samym doborze herbicydu, tak żeby do minimum zniwelować jego wpływ dla następnej rośliny. Niektóre substancje rozkładają się w glebie w przeciagu kilkunastu dni, a niektóre potrzebują kilku-kilkunastu miesięcy. Dzięki za pytanie!
Tak agregat 2 metry i traktor 120koni ma minimum 2,5metra
Zakladajac ze 3 lata strip till a pozniej przychodzi ziemniak. Co wtedy? Orac czy nie orac czy jechac bezorkowcem?
41:08 tutaj chyba Profesor dosyc szczegółowo odpowiedział:)
@@epole_kanal tak sluchalem tego wykladu ale nadal nie znalazlem odpowiedzi. W 3 roku zasoalem pszenice. Pszenice zebralem,zastosowalem obornik, zasialem poplon. I wtedy lepiej przeorac czy zastosowac bezorkowiec pod ziemniaki ktore przychodzą w 4roku pomijajac fakt ze to zbrodnia :) a pozniej znowu na kolejne 3lata strip till.
Główny problem małej popularności strip till to Ojciec i słaby koń
Prawdziwy pan profesor od gleby, pozdrawiam.
Panie profesorze,kto sieje żyto po pszenicy na pszennej ziemi?
Czekam na no-till........ Czy to ma sens na północy Polski, zwięzła gleba + obornik.
Bardzo dużo rolników będących na tweterze pokazuje ten sposób uprawy, lecz brak info o plonach rezultatach.
Jak czekasz, to postaram się cos nagrać w najbliższym czasie. Dobrze widzieć, że nadal jesteś widzem kanału :D
@@mindel24 Przy no-till trzeba zmienić obornik w kompost.
@@epole_kanal jak mam czas...😉. Poczekam, lecz nurtuje pytanie czy w polskich warunkach możliwy jest całkowity no-till. Mam już sporo doświadczeń z różnymi poplonami, ograniczenia są w długości wegetacji, lat suchych jesieni no i foto przez herbicydy.
Czemu ci rolnicy ciągle orają. Ja w ogródku warzywnym przydomowym (ręcznym) stosuję uprawę konserwującą dużo ściółki. Jestem zaskoczony ilością dżdżownic i przepuszczalnością gleby. O wodzie nie wspomnę ale mam dopływ materii organicznej z zewnątrz.
Jakbyś się chłopie nie odzywał to materiał by był na 5
Gdyby babcia miała ch** to by była dziadkiem ;)
Obornik w zniwa w upal smrod na cala okolice jeszcze wymieszany nie przyorany
Zobaczymy czy wam chleb po 20 zł nie będzie śmierdział 😁
Jak uprawa strip-till można nazwać uprawą konserwującą? Przecież zęby agregatu uprawiają glebę na znacznej głębokości a na tym uprawa konserwująca nie polega. Mogę się zgodzić, że metoda strip-till posiada elementy uprawy konserwującej.
Oficjalna definicja za Wikipedia: Uprawa konserwująca (ang. conservation tillage, niem. konservierende Bodenbearbeitung) - sposób uprawy z wykorzystaniem mulczowania, mający na celu ochronę gleby przed degradacją oraz zachowanie jej produktywności. Najczęściej odnosi się to do roślin jarych wysiewanych w szerokie rzędy, np. buraka cukrowego, kukurydzy, które sieje się w przemarznięty międzyplon ścierniskowy (facelia, gorczyca, rzodkiew). Siew, za pomocą specjalnych siewników, może następować w międzyplon (mulcz) płytko wymieszany z rolą lub bezpośrednio w przemarzniętą masę. Przy takiej technologii uprawy, wykorzystując warunki siedliska, plony roślin można utrzymać na poziomie zbliżonym do uprawy tradycyjnej.
Technologia uprawy konserwującej polega na wyeliminowaniu z jesiennej uprawy roli najbardziej energochłonnej uprawki, jaką jest orka przedzimowa oraz na rezygnacji z wiosennej uprawy, bądź też ograniczeniu jej do jednego płytkiego zabiegu, którego zadaniem jest wymieszanie mulczu międzyplonowego z rolą.
@@epole_kanal no i masz odpowiedź, zęby agregatu do strip-tillu to takie wąskie odkładnie pługa, one penetrują głęboko glebę tak, jak pług tylko w wąskich pasach. Odnośnie wikipedi jeżeli tylko na tym źródle opierasz swoją wiedzę no to trudno. Miłego dnia.
@@_WEGNER_ Kolego, strasznie próbujesz udowodnić, że Twoja teoria jest najwłasciwsza:) Różne są konstrukcje dłut w agregatach, o tym też z Profesorem rozmawiałem że wskazaniem, które są najodpowiedniejsze (żeby właśnie nie robiły tego co odkładnie w pługu). A co do Wikipedii, to najszybsze żrodlo do zacytowania w takich przypadkach jak ten. Wrzuć na luz :) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
@@epole_kanal kolego nie przyjmujesz do wiadomości, że strip-till to nie uprawa konserwująca i nie chcesz obrazić swojego gościa. Mnie to nie interesuje i uważajcie sobie, jak chcecie, jak to mówią, "Lepiej kogoś oszukać niż powiedzieć mu, że został oszukany". Miłego dnia.
@@_WEGNER_ Podpisz się pod tym z imienia i nazwiska, to będziemy rozmawiać dalej:)
Zabraklo pytania o muzyke i upodobania sportowe.Mozna tylko domniewywac,ze Pan profesor jest kibicem kolejorza wychowanym na Peji i Naglym Ataku Spawacza.
😅 ewentualnie Pidżama Porno ;) Zaczęliśmy od mocnego uderzenia w treści;)
Chyba lekka przesada z tym przeczepianiem. Nawet bizonem woziliśmy heder na lawecie a przy tych dużych współczesnych kombajnach nie ma żadnego problemu z podczepieniem. Nh ma super rozwiązanie nie ma żadnego problemu. Ja mam mf-a i też sobie radzimy. Wjeżdżamy w lan i podczepione w innych sytuacjach na polu skoszonym sąsiada na ugorze skrzyżowaniu drog gruntowych. I napewno połowy pola Pan nie zniszczy może takie obrotnice kolejowe powinien ustawodawca zagwarantować żeby się kombajn obrócił 😂
Mimo wszystko jednak orka
Ok, a dlaczego u Ciebie mimo wszystko orka?
@@epole_kanal Wszystko ma wady i zalety odpowiedna orka nie jest zła
@@catchallenger7841 w pełni popieram, z doświadczeń moich i kolegów!
@@catchallenger7841 Oczywiście, nie ma systemu bez wad. Myślałem tylko, że jest jakiś konkretny powód. Dzięki za Twoją opinie :)