Oj czekałem na ten materiał. Skończyłem oglądać i Mateusz rób więcej skomplikowanych analiz i omawiaj różne strategie. Fajnie będzie wyjść ze strefy pasywnej i zobaczyć inne strategie. Z mojej listy życzeń to marzy mi się odcinek o rzetelnym robieniu backtestow i jak się przy tym nie oszukać. Pozdro Mati
@@Inwestomat Dlugi film bo i temat skomplikowany. Tak, że ja dopiero dzisiaj ogladam film :) Wiem jakie akcje kupowac. Wiem, że musze kupowac polskie obligacje na poduszke finansową. Wiem jaki ETF na SP500 kupowac. Wiem, że warto miec fizyczne zloto (jako ubezpieczenie). Warto poznawac nowe instrumenty finansowe :)
Materiał bardziej wymagający, ale tym większe podziękowanie za jego stworzenie. Dwie propozycje tematów: - jak wykonywać backtesty na różnych typach aktywów - temat źródeł danych, z ktorych korzystasz (skąd je pobierasz, jak je znajdować)
Ogromny szacunek za wytrwałość i pracę, jaką włożyłeś w te analizy i symulacje! Dzięki, że dzielisz się z nami takimi opracowaniami. Na pewno wrócę do tego materiału i to prawdopodobnie już przez bloga, żeby lepiej zrozumieć i zapamiętać szczegóły. Materiał ponad moją wiedzę, faktycznie na tle innych widzę go, jako „dla odbiorców zaawansowanych” ;) Ale z przyjemnością nadrobię braki, nie mam z tym problemu. Szczególnie na wstępie podcastu miałem wrażenie, że do nastepnych 1,5h materiału inny próg wejścia obowiązuje ;)
Bardzo dziękuję za miły komentarz. Wiem, że materiał dłuższy i bardziej wymagający niż przeciętnie, bo i przygotowanie go zajęło dużo czasu i trudu. Nawet by znaleźć te wszystkie dane siedziałem ponad tydzień nosem w wyszukiwarce :D.
Mateusz ogromny szacun leci dla Ciebie 👏 Kawał solidnie wykonanej roboty 👍 Naprawdę niesamowity odcinek. Bardzo Ci za niego dziękuję 🙏 Szczególnie wartościowy materiał, żeby samemu sobie wyrobić opinię nt. MF w kontrze do materiałów Grzegorza Radziukiewicza, Jacka Lemparta i Michała Szafrańskiego szczególnie po ostatniej konferencji WallStreet. Zdaję sobie sprawę z mniejszego zainteresowania bardziej zaawansowanymi tematami inwestowania, ale dołączam do grona osób zainteresowanych.
Bardzo dziękuję! Czy ja wiem, czy w kontrze do materiałów wyżej wymienionych? Główny wniosek mamy identyczny: MF mają niską/brak korelacji z akcjami i obligacjami. A co do tematów zaawansowanych to bardzo chętnie, bo mnie osobiście też najbardziej interesują. Po prostu widać gołym okiem, jak mało się klikają/wyświetlają (a szkoda).
3 หลายเดือนก่อน +1
@@Inwestomat Mówiąc w kontrze miałem na myśli, że jako jedyny podkreśliłeś wady MF. Owszem pozostali również o nich wspominają, ale nie kładą na to takiego nacisku :) Dzięki Twojemu materiałowi już mi tak bardzo nie zależy na pojawieniu się europejskich ETFów na MF :) Tematy zaawansowane mało klikalne - no szkoda, to pokazuje skalę świadomości tychże tematów w naszym kraju. Ale czasami sobie myślę, że może to dobrze. Niech ludzie w pierwszej kolejności skupią się na oszczędzaniu, zarabianiu i inwestowaniu pasywnym, a może za kilka lat przyjdzie pora na tematy bardziej zaawansowane, bo przerażające jest to jak wiele osób chce na giełdzie zarabiać. Szybko i dużo.
Podkreśliłem wady, bo zawsze się czepiam szczegółów. Myślę właśnie, że jest u nas potrzeba tworzenia głównie tych prostszych materiałów. Tak - szybko i dużo dominuje na "patofinansowych" kanałach.
Mega wartościowy i ciekawy materiał. Same strategie funduszy tak jak te Managed Futures też są wciągającym temat, także jestem za kolejnymi materiałami! Półtorej godzinny film, a odczułem wrażenie jakby dopiero 30 min zleciało - przynajmniej szybciej czas w pracy zleciał, hah!
Świetny materiał, odnośnie propozycji na materiały to może ciekawy byłby podcast dotyczący rozwoju kariery zawodowej, kwestii zwiększania dochodów,itp. Byłoby to bardzo pomocne dla ludzi zaczynających dorosłe życie, żeby umieć dobrze pokierować karierą.
Dziękuję, Damian! I dzięki za propozycję. Mam to w głowie, ale ciężko nagrać uniwersalny materiał dot. zwiększania dochodów. Mógłbym to nagrać w swoim kontekście, czyli jak sam uzyskiwałem częste i wysokie podwyżki.
Chylę czoło! Swietny materiał myślę, że znacznie bardziej obiektywnie przedstawiony niż te, które dotychczas znałem. Dobrze ugruntowałeś moją dotychczasową wiedzę na temat MF, ponieważ zwłaszcza suche dane, na temat wyników portfeli zbudowanych z dodatkiem MF spowodowały u mnie refleksje, czy nie przemyśleć ponownie mojego podziału na ETFy MF czy ich całkowitego udziału (SirArtanes z X to ja, napisałem Ci o tym moim podziale KMLM, DBMF i CTA na odpowiednio 5%/2.5%/2.5%) . Portfel jest jeszcze młody, można uczyć się na małych błędach :) Na koniec otwieram kolejną puszkę pandory - proponowałbym poruszyć w przyszłości ETFy typu Return Stacked albo Efficient Core jako rozszerzenie Twojego artykułu: "Fundusze ETF z dźwignią. Szaleństwo czy sensowny składnik portfela?" Pozdrawiam
Bardzo dziękuję. Pamiętam naszą dyskusję, bo nie tylko u Ciebie widziałem jakiś uznaniowy miks tych 3 ETF-ów i zastanawiałem się, czemu akurat proporcja 5/2,5/2,5, a nie np. 2,5/5/2,5 lub 2,5/2,5/5 lub w ogóle w całości tylko 1 z nich. Return Stacked/Efficient Core na pewno zostaną przeanalizowane. Zwłaszcza, że taki ETF jest w Europie od roku i zgromadził.... tylko 10 mln EUR aktywów!
Świetny materiał! Jesteś mistrzem w dogłębnym analizowaniu takich rzeczy. Jeżeli w ciągu kilku tygodni udało Ci się wejść w temat, zdobyć tak wiele informacji, wykonać swoje obliczenia, wszystko to opisać/pokazać/nagrać, przy tym mając normalną pracę i rodzinę, to myślę, że mało kto (by nie powiedzieć - nikt inny w polskiej finansowej blogosferze) by tak nie potrafił. Może kiedyś wydasz wpis, w którym podzielisz się radami, jak to robisz? Skąd i w jaki sposób zbierasz dane, jak wykonujesz obliczenia? Co do managed futures, dwóch innych polskich influencerów inwestowania bardzo ostatnio na nie nagania, więc super, że zająłeś się tym tematem. Ja od początku czytając o MF byłem sceptyczny i Twój materiał utwierdził mnie w przekonaniu, żeby ich nie włączać do portfela. Kilku rzeczy mi zabrakło w Twoim wpisie: - Biorąc pod uwagę specyfikę MF - że obsunięcia mają mniejsze, ale dłużej trwające, a także wykres w kształcie "uśmiechu" (że tym lepiej sobie radzą, im mocniejszy jest trend, czy to na plus, czy na minus) sprawia, że ciekaw jestem, jak używanie MF wpływa na portfel z wykonywaniem regularnego rebalancingu. Rozumiem, że Twoje symulacje tej sytuacji nie uwzględniają? To jest przecież sposób, w jaki inwestuje wielu inwestorów pasywnych i mogłyby się tu dziać ciekawe rzeczy. - Wszyscy mówią o zamianie obligacji na MF, ale ich mała czy wręcz ujemna korelacja z akcjami w połączeniu z dużą zmiennością dla mnie bardziej wygląda na zamiennik dla złota. Ciekaw jestem, jak by się zachowywał portfel np. 50% akcji 30% obligacji 20% złota, gdyby to złoto a nie obligacje podmienić na MF. Na końcu pytasz, czy chcemy więcej takich zaawansowanych tematów. Moim zdaniem zdecydowanie tak! W miarę, jak uczysz się nowych tematów z inwestowania, warto się tym dzielić z ludźmi. Jeden jeszcze inny polski finfluencer kręci się w kółko z tematami dla początkujących. To ma jakiś sens, bo początkujących jest zawsze więcej, ale z drugiej strony materiały kiedyś dla nich napisane są już dostępne i zawsze można do nich wrócić, a z takich podstawowych tematów w pewnym momencie się "wyrasta".
Bardzo dziękuję. Wydam za jakiś czas wpis o produktywności, bo wiele osób mnie o to pyta. Tak naprawdę stosuję proste i znane wszystkim reguły, ale może różnica jest taka, że stosuje je z dużą dyscypliną :). Co do MF i innych influencerów, czyli Jacka Lemparta i Michała Szafrańskiego (nazwijmy ich po imieniu, bo i tak wiadomo, o kogo chodzi), to myślę, że moje wnioski są zbieżne z ich wnioskami - MF nie mają korelacji z akcjami ani obligacjami. Oczywiście mogę zrobić symulacje MF z regularnym inwestowaniem. Może to dobry pomysł na kolejny wpis, dzięki! Portfele ze złotem zachowują się przypadkowo. Złoto faktycznie nie ma korelacji z akcjami (ma lekką negatywną, bodajże -0,02 od 1971), co faktycznie upodabnia je do trend-based MF. Tylko trend-based MF z natury zachowują się lepiej przy mocnych trendach na rynkach akcji/surowców, a złoto zachowuje się w sumie przypadkowo. Ale dzięki za nowatorski pomysł. Sprawdzę to :). A co do tego trzeciego influencera, to myślę, że to element jego strategii. Z punktu widzenia wyświetleń ma to sens, bo początkujących jest zawsze najwięcej, więc jeśli to biznes, to powinno się uderzać właściwie tylko do początkujących.
Ja u Marcina Iwucia śledzę jeszcze jedynie rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych. Reszta u niego dla mnie też od dawna jest kręceniem się w kółko.
@@MateuszStepniak I myślę, że podobnie ma większosć osób zaawansowanych w inwestowaniu. Pamiętaj, że początkujący to 90%, a zaawansowani to 10%, więc biznesowo jest to dobra droga.
Kompletnie mnie zamurowalo, gdy uslyszalem żeby MF traktowac jak "black box'y" i kupowac bez zrozumienia jak dzialają 😮 Material swietny jak zwykle. Dziekuje 😊
Dzięki za dobre słowo! W sensie ja nie sugeruję kupowania programów/funduszy MF bez zrozumienia, jak działają. Po prostu zrozumienie, jak działają jest trudne/niemożliwe nie dlatego, że ktoś ma ograniczony umysł, ale dlatego, że zarządzający niechętnie dzielą się dokładnymi "wzorami", na podstawie których zajmują pozycje. Stąd "black box", bo przeczytasz opis - OK. Zrozumiesz opis - OK. Czy naprawdę wiesz, co robi zarządzający? No nie wiesz i nie będziesz wiedział, ale po wynikach możesz ocenić, czy wykonuje to, czego się podjął.
Dziękuję za bardzo rozbudowaną i rzetelną analizę. Od kiedy usłyszałem o MF u Jacka Lemparta zacząłem się zastanawiać czy nie warto byłoby podmienić obligacji skarbowych zagranicznych na właśnie DBMF i KMLM ale byłem bardzo ciekaw Twojej analizy. Już poprzednie Twoje materiały na ten temat ostudziły moją głowę i zrezygnowałem tego pomysłu. Ten materiał tylko mnie w tym utwierdził. Nie rozumiem czemu spadła taka fala krytyki skoro wspomniany podcast o strategiach aktywnych był właśnie zrobiony ogólnikowo dla porównania i wszystkie propozycje zostały przez Ciebie omówione identycznie(moim zdaniem). I cały czas zastanawiam się skąd bierzesz czas na pracę etatową, rodzinę i jeszcze przygotowywanie tak rozbudowanych materiałów na bloga skoro ja oglądałem ten klip na 4 razy. Chylę czoła! I czekam na materiał o produktywności. Pozdrawiam 😊
Ja też nie rozumiałem, że skala krytyki była tak duża, ale z krytyką często tak bywa, więc nie przejmuję się i robię swoje. Cieszę się, że mój materiał pomógł Ci w podjęciu decyzji o niewłączaniu MF do portfela. I nie że mam coś przeciwko MF, ale zdecydowanie jestem za inwestowaniem tylko w to, co się w zupełności rozumie i czuje się z tym pewnie. A co do pogodzenia wszystkiego razem, to po prostu poza rodziną, pracą i blogiem nie zajmuję się praktycznie niczym. Ot cała tajemnica :P.
W sensie nie że jest łatwo, ale zdarza mu się spokojnie zająć sobą (np. gaworzy lub przegląda książeczki) i wtedy mogę na 20-30 minut coś potworzyć :D.
Miałem na myśli tematykę, którą zaproponowałeś na następne odcinki :) Ale najchętniej bym oglądnął dokładną analizę kont maklerskich pod względem historii/bezpieczeństwa, a nie tylko prowizji. Przede wszystkim interesuje mnie saxo bank, którego nigdy głębiej nie przeanalizowałeś, a który według chatGPT jest bardziej wiarygodny niż IB :) Chciałbym zdywersyfikować ETFy na więcej niż jędrnego brokera.
Miło mi, że odpisujesz na moje wiadomości :) Dla Ciebie może wydawać się mało profesjonalne podejmowanie decyzji według sugestii chatGPT, ale wydaje mi się, że chatGPT może być bardziej wiarygodny pod względem niezależności i opierania się na danych, w porównaniu z influencerami czy artykułami na różnych blogach, które często są sponsorowane. Poprosiłem chatGPT, aby wybrał najbezpieczniejsze domy maklerskie, i zasugerował dwa: IB i Saxo. Wydaje mi się, że sugestia nie jest zła. Może to także pomysł dla Ciebie na kolejny odcinek - przetestować chatGPT jako doradcę inwestycyjnego. Sprawdziłbyś, jak często się myli. Mógłbyś też zobaczyć, co by się stało, gdyby osoba bez żadnej wiedzy inwestycyjnej podejmowała decyzje o inwestowaniu wyłącznie na podstawie sugestii chatGPT.
Bardzo dobry materiał, bardzo napakowany, ale to jeden z tych odcinków, którego nie puszczę jako podcast podczas treningu :D bez wizji to ciężkie do przetrawienia.
Jako "pasywniak" tudzież osoba inwestująca pasywnie, stwierdzam, że materiały analizujące aktywne strategie są spoko, ale nie za często (np raz na kilka miechów spokojnie wystarczy). Fajnie jakbyś też zaczął od strategii łatwiejszych do ogarnięcia, żeby ewentualnie nas pasywniaków otworzyć na świat aktywiszczy. PS A sam materiał zaliczałem przez 3 dni średnio po 30min dziennie. No ale pękł w końcu, więc jakoś się doczłapałem do mety w końcu. :P
Gratuluję obejrzenia w 3 posiedzeniach i dzięki za to, że dałeś radę. No nie będę takich materiałów robił zbyt często, bo są bardzo wymagające (3 tygodnie przygotowań zamiast 1-2) i mało popularne.
@@Inwestomat Szczególnie ciekawy wydaje się ETF NTSX. Taki portfel 60/40 na "sterydach". Który daje zysk porównywalny z portfelem 100/0 a maksymalne obsunięcie zbliżone do 60/40.
@@radosawmastaj4017 Portfel 90/60 (Efficient Core)? Ciekawostka, że ten europejski (WisdomTree) po roku ma 10 mln EUR aktywów i jak tak dalej pójdzie to ulegnie likwidacji. Nie ma więc zainteresowania tym ETF-em pomimo wyjaśnień ze strony WisdomTree i atrakcyjnych symulacji wstecznych. Ale chętnie się im przyjrzę w osobnym materiale.
Cześć, dzięki za fajny materiał. Z punktu widzenia rodzimego inwestora zabrakło mi jedynie symulacji, w której zamiast amerykańskich obligacji uwzględnilibys EDO. Jednak mysle, ze w wielu lokalnych portfelach to jest dominujacy skladnik, a nie obligacje amerykańskie. Pozdrawiam.
Świetny materiał - tradycyjnie:) nie mam pojęcia jak znajdujesz na to czas. Krótko, nie chcąc być dotkniętym Amerykanskiem podatkiem od spadku by nabyć ETF o przynajmniej sprawdzonej strategii To szkoda czasu na szukanie alternatywy w Europie.
Dziękuję serdecznie. Szukanie alternatywy w Europie skończone - w komentarzach pod wpisem na blogu masz konkretny fundusz UCITS (nie-ETF) do kupienia w IBKR.
@@Inwestomat A tak w ogóle to bardzo Ci dziękuję za Twoją pracę wkładaną w ten projekt. Dzięki Tobie pomału zacząłem zmieniać swoje podejście do finansów co przełożyło się również bardzo pozytywnie na inne aspekty mojego życia a Twoja książka jest dla mnie jak "biblia" początkującego inwestora. Trzymaj tak dalej. 👍👏💪
Wszystkim. Momentum (impet) to rodzaj inwestowania zgodnie z trendem. Managed Futures (jak masz w materiale) to programy hedgingowe (fundusze hedgingowe) oparte na metodycznych strategiach, przy czym impet/trend są tylko 1 z możliwych strategii. Więc - tak - program MF może realizować to, co nazywasz momentum. Zwykle robi to na wielu klasach aktywów, by zniwelować korelację z każdą konkretną klasą aktywów, a i tak osiągać niezłe wyniki. W teorii każdy mógłby sobie taki MF wdrożyć samodzielnie, ale w praktyce nikt nie chce długoterminowo handlować wieloma kontraktami i musieć ciągle badać sygnałów zmian trendu.
Dziekuje za wnikliwe wytlumaczenie i analize wynikiw poszczegolnych portfeli teoretycznych. Wydaje mi sie jednak ze dlugoterminowy inwestor chetniej poświęci mniejszą zmienną na rzecz wiekszej stopy zwrotu w ogolnym rozrachunku. Obsuwanie sie ceny akcji nawet o 40% kreauje dobre okazje do otwarcia kolejnych pozycji, ktore w na dlugim interwale wyciagają zyski w góre
To polecam inne kanały które polecały kupowanie między innymi Pepco Group jak spadała. Szczególnie takiego muzyka który młodzieńczym ucieszonym głosem tłumaczy jak inwestować w akcje i ładuje większość w xtb.
@@Inwestomat ironia, bo to co napisał było bardzo naiwne. Chyba że jest inwestorem który kupuje na spadkach po super analizie fundamentalnej, tylko wtedy dlaczego pisze to pod filmem o MF że jego strategia jest lepsza :)
@@dariusz2893 Tak, zgadzam się, że kupowanie po spadkach na ogół wychodzi gorzej niż regularne kupowanie. W AF oczywiście można polować na określoną cenę, ale dobre biznesy często nigdy (lub bardzo długo) do niej nie wracają/spadają.
Jest lepszy profil ryzyka, ale skromna stopa zwrotu. Dodatkowe pytanie: których Managed Futures, bo dodanie każdego z indeksów bardzo zmienia charakterystykę portfela.
@@adrianbadzmierowski8857 Oczywiście można się "bawić" w dodanie 10-20% MF (zamiast obligacji), ale efekty będą różne w zależności od wybranego ETF-u/mutual fundu. Trochę jak w obligacjach, jednak te są dla mnie znacznie bardziej przewidywalne, zwłaszcza jeśli to EDO/COI.
Hej Mateusz, czy mógłbyś przygotowac material , jakbyś szukal oczywiscie tematu 😏o beta etf nasdaq-100 2x shot i 3 x leveraged, ktore weszly od 10 wrzesnia na GPW. Czy warto , z czym to sie je, tak aby zrozumiec temat. 🙂
Cześć Alicja, Absolutnie nie warto w nie inwestować, bo to narzędzia do spekulacji, a nie inwestowania. Jeśli masz strategię aktywną, która sugeruje korzystanie z dźwigni dziennej, to na rynku są ETF-y na nasdaq nawet z dźwignią x5. Tylko znaleźć strategię opartą o lewar, która nie generuje bardzo dużo stresu i obsunięć rzędu 90-95%...
@@alicjajasinska8210 Przynajmniej dopóki nie masz jasno zdefiniowanej aktywnej strategii (która wykorzystywałaby te instrumenty raczej krótkoterminowo).
Hej, a co sądzisz o niektórych spolkach o niskim wspolczynniku beta jako rownowagi dla szerokiego rynku? Taka spółka jak General Mills beta = -0.07 od 3 lat. Wiem, ze wystarczy etf z min. volatility, ale byc moze to tez ciekawa alternatywa albo tylko niepotrzebna zabawa😅. No i problemem będzie prawdopodobnie Estate tax...
@@avp8152 Nie, bezpieczeństwo jest zupełnie inne. Masz CFD (długoterminowo) - bankrutuje wystawca kontraktu i nie masz nic. Z ETF-ami jest dużo lepiej, bo jest depozytariusz i aktywa pod spodem.
Z ciekawości zrobiłem backtest od 2000 roku KMLM (a przed jego powstaniem SG Trend) oraz 10 letnich obligacji USA. Długość maksymalnego obsunięcia MF w tym okresie to 700 dni, a US10R 1500. Chyba więc długość obsunięć w przypadku MF nie jest aż takim problemem, jak mówiłeś w materiale...
@@InwestomatJak na osobę zajmująca się półprofesjonalnie inwestycjami określenie 'dość wysokiej głębokości' nie brzmi zbyt dobrze ;) Zresztą jakie to ma znaczenie przy długim horyzoncie inwestycji, a przecież z zasady Twoje materiały o nim traktują. MF spełniają kryteria domieszki do portfela akcji, bo: mają a) bardzo niską korelację z akcjami i b) są w długoletnim trendzie wzrostowym. A, i jeszcze jedno, bo może zbyt słabo to wybrzmiało w materiale. Taki KMLM ma około 40% strategii w obligacjach. Jakby ktoś tworzył mit czary mary MF nie wiadomo co tam mają w środku...
@@avp8152 Nie zajmuję się ani trochę profesjonalnie inwestycjami. Jestem inżynierem, stąd takie określenia i uproszczenia. KMLM ma 40% strategii w kontraktach na obligacje. Nie są to czary mary, bo akurat KMLM jest dobrze opisany.
A może warto przeskoczyć na MF tylko na czas gdy idzie bessa na giełdzie np. gdy index schodzi poniżej SMA200? Proszę o materiał o strategii momentem. Jako zwolennik chętnie usłyszę o wadach.
Czyli chcesz skorzystać z MF, gdy już jest źle na giełdzie w strategii a'la momentum? Ciekawe - przeskakiwanie na MF, gdy już w teorii jest na nie za późno (zdążyły zareagować).
@@waldi680 Nie tylko MF są spóźnione z reakcją. Tak naprawdę wszystkie strategie oparte o trendy są spóźnione z wejściem/wyjściem. Zobacz 09:40 w tym klipie.
Mateusz be like: zapraszam na mój nowy e-te-ef wu-te-ef, jak rośnie to spada, jak spada to rośnie. Nie można się kopać z koniem, deszcz pada, trzeba wziąć parasol. Górki, dołki, trudno to wyważyć, ale na podobnym poziomie. Więcej informacji o działaniu w moim płatnym webinarze, szczegóły o 12:00.
Nie zanudziłeś🫡 Interesują mnie podcasty o zaawansowanych strategiach, a jedna w sposób szczególny. Ta oparta o manewrowanie proporcjami akcji i obligacji zależnie do c/z akcji amerykańskich np. 27 c/z
Dzięki, miło słyszeć. Z drugiej strony zauważ, że oglądalność "jest jaka jest", co jasno pokazuje, że niewielka część widzów interesuje się takimi tematami.
@@Inwestomat Być może ludzie są trochę "przyzwyczajeni" do treści bardziej pasywnych, są one bardziej proste i wygodne. Albo jakieś ciekawsze materiały o inwestowaniu aktywnym np dla wspierających? Taki luźny pomysł, ale ten odcinek mega ciekawy.
@@paweszczesny220 Dziękuję! Wspierających w jakim sensie? Nie mam patronite i nie planuję, a wesprzeć mnie można dobrym słowem, ew. zakupem mojej książki lub założeniem konta z linku :).
Widzisz? Mówiłem! Niestety mało kto porusza takie tematy, bo jak na 3 tygodnie analizy i tydzień przygotowywania materiału, to osiągają "niewdzięczne" liczby wyświetleń itp. Moja przewaga? Nie robię tego (tylko) dla liczby wyświetleń :). Po prostu mnie to interesowało.
Dzięki za materiał. Daję znać że interesuje mnie materiał o GEM i AEM np dobór instrumentów, momenty do zmian pomiędzy nimi do ww. strategii.
Ok, dzięki za głos w dyskusji :). Wpłynie to na tempo przygotowywania materiałów.
Jestem za. Sam interesuję się GEM w kontekście konta IKE.
@@maciejklimek5982 Dzięki za zdanie!
@@Inwestomat Też dołączę do tej prośby o GEM
@@micha7109 Ok :)
wydaje mi ze ze masz najbardziej rzetelny kanal na polskim YT
Nie ścigam się z nikim, ale zależy mi na rzetelności, więc doceniam komentarz. Dzięki!
Jak ja szanuję, że Twoje filmy wjeżdżają o 7 rano 😁 idealnie do puszczenia sobie w robocie 👌
To się nazywa "work-life balance". Miłego :D.
Dziękuję za materiał. Na polskim YT jest wiele informacji dla początkujących, a mało dla średnio zaawansowanychz w tak to nazwę. Oby tak dalej 😊
Bardzo dziękuję. Powiedziałbym nawet, że MF jest dla zaawansowanych (nie tylko średnio zaawansowanych).
Oj czekałem na ten materiał. Skończyłem oglądać i Mateusz rób więcej skomplikowanych analiz i omawiaj różne strategie. Fajnie będzie wyjść ze strefy pasywnej i zobaczyć inne strategie. Z mojej listy życzeń to marzy mi się odcinek o rzetelnym robieniu backtestow i jak się przy tym nie oszukać. Pozdro Mati
Ok, dzięki, choć - jak pewnie sam widzisz - zainteresowanie tym materiałem jest żadne (20% tego, co normalniejsze materiały) :).
@@Inwestomat Dlugi film bo i temat skomplikowany. Tak, że ja dopiero dzisiaj ogladam film :)
Wiem jakie akcje kupowac. Wiem, że musze kupowac polskie obligacje na poduszke finansową. Wiem jaki ETF na SP500 kupowac. Wiem, że warto miec fizyczne zloto (jako ubezpieczenie).
Warto poznawac nowe instrumenty finansowe :)
@@wiktor9279 No to wiesz bardzo dużo (już) :)
Materiał bardziej wymagający, ale tym większe podziękowanie za jego stworzenie.
Dwie propozycje tematów:
- jak wykonywać backtesty na różnych typach aktywów
- temat źródeł danych, z ktorych korzystasz (skąd je pobierasz, jak je znajdować)
Dzięki za docenienie materiału, Wojtek!
Co do popozycji tematów, to obydwa zapisuję do "kajetu" i chętnie pokryję.
Również uważam, ze to najbardziej rzetelny kanał ever!
Można ze spokojem oglądać bez obawy o naganianie na jakieś kursy czy grupy szarlatanów 💪
Bardzo mi miło, dzięki!
Dobrze wiedzieć i posłuchać. Słowo mi się obiło o uszy ale tematu nie zglebialem.
Cieszę się, że poszerzyłem horyzonty :).
Ogromny szacunek za wytrwałość i pracę, jaką włożyłeś w te analizy i symulacje! Dzięki, że dzielisz się z nami takimi opracowaniami. Na pewno wrócę do tego materiału i to prawdopodobnie już przez bloga, żeby lepiej zrozumieć i zapamiętać szczegóły. Materiał ponad moją wiedzę, faktycznie na tle innych widzę go, jako „dla odbiorców zaawansowanych” ;) Ale z przyjemnością nadrobię braki, nie mam z tym problemu. Szczególnie na wstępie podcastu miałem wrażenie, że do nastepnych 1,5h materiału inny próg wejścia obowiązuje ;)
Bardzo dziękuję za miły komentarz.
Wiem, że materiał dłuższy i bardziej wymagający niż przeciętnie, bo i przygotowanie go zajęło dużo czasu i trudu. Nawet by znaleźć te wszystkie dane siedziałem ponad tydzień nosem w wyszukiwarce :D.
Świetny materiał, dziękuję za Twoją pracę.
Bardzo dziękuję, Maciek!
Mateusz ogromny szacun leci dla Ciebie 👏 Kawał solidnie wykonanej roboty 👍 Naprawdę niesamowity odcinek. Bardzo Ci za niego dziękuję 🙏
Szczególnie wartościowy materiał, żeby samemu sobie wyrobić opinię nt. MF w kontrze do materiałów Grzegorza Radziukiewicza, Jacka Lemparta i Michała Szafrańskiego szczególnie po ostatniej konferencji WallStreet.
Zdaję sobie sprawę z mniejszego zainteresowania bardziej zaawansowanymi tematami inwestowania, ale dołączam do grona osób zainteresowanych.
Bardzo dziękuję! Czy ja wiem, czy w kontrze do materiałów wyżej wymienionych? Główny wniosek mamy identyczny: MF mają niską/brak korelacji z akcjami i obligacjami.
A co do tematów zaawansowanych to bardzo chętnie, bo mnie osobiście też najbardziej interesują. Po prostu widać gołym okiem, jak mało się klikają/wyświetlają (a szkoda).
@@Inwestomat Mówiąc w kontrze miałem na myśli, że jako jedyny podkreśliłeś wady MF. Owszem pozostali również o nich wspominają, ale nie kładą na to takiego nacisku :) Dzięki Twojemu materiałowi już mi tak bardzo nie zależy na pojawieniu się europejskich ETFów na MF :)
Tematy zaawansowane mało klikalne - no szkoda, to pokazuje skalę świadomości tychże tematów w naszym kraju. Ale czasami sobie myślę, że może to dobrze. Niech ludzie w pierwszej kolejności skupią się na oszczędzaniu, zarabianiu i inwestowaniu pasywnym, a może za kilka lat przyjdzie pora na tematy bardziej zaawansowane, bo przerażające jest to jak wiele osób chce na giełdzie zarabiać. Szybko i dużo.
Podkreśliłem wady, bo zawsze się czepiam szczegółów.
Myślę właśnie, że jest u nas potrzeba tworzenia głównie tych prostszych materiałów. Tak - szybko i dużo dominuje na "patofinansowych" kanałach.
Mega wartościowy i ciekawy materiał. Same strategie funduszy tak jak te Managed Futures też są wciągającym temat, także jestem za kolejnymi materiałami! Półtorej godzinny film, a odczułem wrażenie jakby dopiero 30 min zleciało - przynajmniej szybciej czas w pracy zleciał, hah!
Bardzo dziękuję. Miło mi!
Dzięki za wartościowy materiał
Miło mi, dzięki za docenienie materiału!
Dzięki za materiał. Co do kolejnych takich publikacji to z chęcią posłucham nt. strategii GEM.
Bardzo mi miło i dzięki za głos na materiał o GEM.
Świetny materiał, odnośnie propozycji na materiały to może ciekawy byłby podcast dotyczący rozwoju kariery zawodowej, kwestii zwiększania dochodów,itp. Byłoby to bardzo pomocne dla ludzi zaczynających dorosłe życie, żeby umieć dobrze pokierować karierą.
Dziękuję, Damian!
I dzięki za propozycję. Mam to w głowie, ale ciężko nagrać uniwersalny materiał dot. zwiększania dochodów. Mógłbym to nagrać w swoim kontekście, czyli jak sam uzyskiwałem częste i wysokie podwyżki.
Well done, teraz muszę się dowiedzieć więcej
Dzięki.
Dowiedzieć więcej o czym/którym indeksie/programie?
Chylę czoło! Swietny materiał myślę, że znacznie bardziej obiektywnie przedstawiony niż te, które dotychczas znałem. Dobrze ugruntowałeś moją dotychczasową wiedzę na temat MF, ponieważ zwłaszcza suche dane, na temat wyników portfeli zbudowanych z dodatkiem MF spowodowały u mnie refleksje, czy nie przemyśleć ponownie mojego podziału na ETFy MF czy ich całkowitego udziału (SirArtanes z X to ja, napisałem Ci o tym moim podziale KMLM, DBMF i CTA na odpowiednio 5%/2.5%/2.5%) . Portfel jest jeszcze młody, można uczyć się na małych błędach :)
Na koniec otwieram kolejną puszkę pandory - proponowałbym poruszyć w przyszłości ETFy typu Return Stacked albo Efficient Core jako rozszerzenie Twojego artykułu: "Fundusze ETF z dźwignią. Szaleństwo czy sensowny składnik portfela?"
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję. Pamiętam naszą dyskusję, bo nie tylko u Ciebie widziałem jakiś uznaniowy miks tych 3 ETF-ów i zastanawiałem się, czemu akurat proporcja 5/2,5/2,5, a nie np. 2,5/5/2,5 lub 2,5/2,5/5 lub w ogóle w całości tylko 1 z nich.
Return Stacked/Efficient Core na pewno zostaną przeanalizowane. Zwłaszcza, że taki ETF jest w Europie od roku i zgromadził.... tylko 10 mln EUR aktywów!
Dzięki za materiał:). Chociaż inwestuję raczej prosto, chętnie się dowiem więcej np. o momentum.
Dziękuję za miłe słowa i za głos za momentum.
Dziękuję Ci za czas i za to, że dzielisz się za darmo wiedzą. Rzetelność w tych czasach jest towarem deficytowym. Super 😊
Bardzo mi miło, dzięki!
Świetny materiał! Jesteś mistrzem w dogłębnym analizowaniu takich rzeczy. Jeżeli w ciągu kilku tygodni udało Ci się wejść w temat, zdobyć tak wiele informacji, wykonać swoje obliczenia, wszystko to opisać/pokazać/nagrać, przy tym mając normalną pracę i rodzinę, to myślę, że mało kto (by nie powiedzieć - nikt inny w polskiej finansowej blogosferze) by tak nie potrafił. Może kiedyś wydasz wpis, w którym podzielisz się radami, jak to robisz? Skąd i w jaki sposób zbierasz dane, jak wykonujesz obliczenia?
Co do managed futures, dwóch innych polskich influencerów inwestowania bardzo ostatnio na nie nagania, więc super, że zająłeś się tym tematem. Ja od początku czytając o MF byłem sceptyczny i Twój materiał utwierdził mnie w przekonaniu, żeby ich nie włączać do portfela.
Kilku rzeczy mi zabrakło w Twoim wpisie:
- Biorąc pod uwagę specyfikę MF - że obsunięcia mają mniejsze, ale dłużej trwające, a także wykres w kształcie "uśmiechu" (że tym lepiej sobie radzą, im mocniejszy jest trend, czy to na plus, czy na minus) sprawia, że ciekaw jestem, jak używanie MF wpływa na portfel z wykonywaniem regularnego rebalancingu. Rozumiem, że Twoje symulacje tej sytuacji nie uwzględniają? To jest przecież sposób, w jaki inwestuje wielu inwestorów pasywnych i mogłyby się tu dziać ciekawe rzeczy.
- Wszyscy mówią o zamianie obligacji na MF, ale ich mała czy wręcz ujemna korelacja z akcjami w połączeniu z dużą zmiennością dla mnie bardziej wygląda na zamiennik dla złota. Ciekaw jestem, jak by się zachowywał portfel np. 50% akcji 30% obligacji 20% złota, gdyby to złoto a nie obligacje podmienić na MF.
Na końcu pytasz, czy chcemy więcej takich zaawansowanych tematów. Moim zdaniem zdecydowanie tak! W miarę, jak uczysz się nowych tematów z inwestowania, warto się tym dzielić z ludźmi. Jeden jeszcze inny polski finfluencer kręci się w kółko z tematami dla początkujących. To ma jakiś sens, bo początkujących jest zawsze więcej, ale z drugiej strony materiały kiedyś dla nich napisane są już dostępne i zawsze można do nich wrócić, a z takich podstawowych tematów w pewnym momencie się "wyrasta".
Bardzo dziękuję.
Wydam za jakiś czas wpis o produktywności, bo wiele osób mnie o to pyta. Tak naprawdę stosuję proste i znane wszystkim reguły, ale może różnica jest taka, że stosuje je z dużą dyscypliną :).
Co do MF i innych influencerów, czyli Jacka Lemparta i Michała Szafrańskiego (nazwijmy ich po imieniu, bo i tak wiadomo, o kogo chodzi), to myślę, że moje wnioski są zbieżne z ich wnioskami - MF nie mają korelacji z akcjami ani obligacjami.
Oczywiście mogę zrobić symulacje MF z regularnym inwestowaniem. Może to dobry pomysł na kolejny wpis, dzięki!
Portfele ze złotem zachowują się przypadkowo. Złoto faktycznie nie ma korelacji z akcjami (ma lekką negatywną, bodajże -0,02 od 1971), co faktycznie upodabnia je do trend-based MF. Tylko trend-based MF z natury zachowują się lepiej przy mocnych trendach na rynkach akcji/surowców, a złoto zachowuje się w sumie przypadkowo.
Ale dzięki za nowatorski pomysł. Sprawdzę to :).
A co do tego trzeciego influencera, to myślę, że to element jego strategii. Z punktu widzenia wyświetleń ma to sens, bo początkujących jest zawsze najwięcej, więc jeśli to biznes, to powinno się uderzać właściwie tylko do początkujących.
Ja u Marcina Iwucia śledzę jeszcze jedynie rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych. Reszta u niego dla mnie też od dawna jest kręceniem się w kółko.
@@MateuszStepniak I myślę, że podobnie ma większosć osób zaawansowanych w inwestowaniu. Pamiętaj, że początkujący to 90%, a zaawansowani to 10%, więc biznesowo jest to dobra droga.
Rzetelny kanal, dziękuję bardzo
Bardzo mi miło. Pozdrawiam!
Świetny materiał
Bardzo dziękuję!
Kompletnie mnie zamurowalo, gdy uslyszalem żeby MF traktowac jak "black box'y" i kupowac bez zrozumienia jak dzialają 😮
Material swietny jak zwykle. Dziekuje 😊
Dzięki za dobre słowo!
W sensie ja nie sugeruję kupowania programów/funduszy MF bez zrozumienia, jak działają. Po prostu zrozumienie, jak działają jest trudne/niemożliwe nie dlatego, że ktoś ma ograniczony umysł, ale dlatego, że zarządzający niechętnie dzielą się dokładnymi "wzorami", na podstawie których zajmują pozycje.
Stąd "black box", bo przeczytasz opis - OK. Zrozumiesz opis - OK. Czy naprawdę wiesz, co robi zarządzający? No nie wiesz i nie będziesz wiedział, ale po wynikach możesz ocenić, czy wykonuje to, czego się podjął.
Super materiał, dzięki!
Bardzo mi miło. Dzięki!
w końcu dowiem się z czym to się je 🎉
Miłego oglądania!
Ogromny szacunek za tyle pracy! Nie inwestuję w ten sposób, ale super było nabyć dodatkową wiedzę :)
Bardzo dziękuję! Myślę, że dla większości będzie to tylko ciekawostka, ale i tak zdecydowałem się to wrzucić.
Świetny materiał! Dziękuję i pozdrawiam.
Bardzo dziękuję!
Dziękuję za bardzo rozbudowaną i rzetelną analizę. Od kiedy usłyszałem o MF u Jacka Lemparta zacząłem się zastanawiać czy nie warto byłoby podmienić obligacji skarbowych zagranicznych na właśnie DBMF i KMLM ale byłem bardzo ciekaw Twojej analizy. Już poprzednie Twoje materiały na ten temat ostudziły moją głowę i zrezygnowałem tego pomysłu. Ten materiał tylko mnie w tym utwierdził. Nie rozumiem czemu spadła taka fala krytyki skoro wspomniany podcast o strategiach aktywnych był właśnie zrobiony ogólnikowo dla porównania i wszystkie propozycje zostały przez Ciebie omówione identycznie(moim zdaniem).
I cały czas zastanawiam się skąd bierzesz czas na pracę etatową, rodzinę i jeszcze przygotowywanie tak rozbudowanych materiałów na bloga skoro ja oglądałem ten klip na 4 razy. Chylę czoła! I czekam na materiał o produktywności. Pozdrawiam 😊
Ja też nie rozumiałem, że skala krytyki była tak duża, ale z krytyką często tak bywa, więc nie przejmuję się i robię swoje.
Cieszę się, że mój materiał pomógł Ci w podjęciu decyzji o niewłączaniu MF do portfela. I nie że mam coś przeciwko MF, ale zdecydowanie jestem za inwestowaniem tylko w to, co się w zupełności rozumie i czuje się z tym pewnie.
A co do pogodzenia wszystkiego razem, to po prostu poza rodziną, pracą i blogiem nie zajmuję się praktycznie niczym. Ot cała tajemnica :P.
W końcu coś więcej na te temat chociaż i tak nie sadze żebym nabrał zaufania do MF. Może kiedyś… wielkie dzięki
Bardzo mi miło.
"Miałem dużo czasu" - podziwiam twoje dziecko za spokój. Mój niemowlak nie pozwala mi na nic. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny wartosciowy materiał!
W sensie nie że jest łatwo, ale zdarza mu się spokojnie zająć sobą (np. gaworzy lub przegląda książeczki) i wtedy mogę na 20-30 minut coś potworzyć :D.
Bardzo dziękuję za świetny materiał, który rozwiał moje wątpliwości ewentualnej podmiany obligacji.
Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia.
Bardzo mi miło. Z ciekawości: jaką decyzję podjąłeś?
Puki co zostaję przy polskich 10 letnich obligacjach i amerykańskich obligacjach do równoważenia wahań
Pozdrawiam.
Jak zawsze kawał świetnej roboty Mateusz👍
Bardzo dziękuję!
1.5h materiału szacunek i podziękowanie ❤
Dzięki! Ciekawe czy choć 1 osoba przesłucha to do końca :D.
@@Inwestomat Przesłuchałem do końca:)
@@Inwestomatoczywiście, że tak. Zawsze słucham ;)
@@piotrkopejkin2254 Bardzo mi miło. Statystyka pokazuje, że jest Was niewielu (30% osób w przypadku tego odcinka).
Przesłuchany do końca 😉 raczej nie będę "wrzucał" MF do portfela ale materiał ciekawy. Warto wiedzieć czego się nie chce kupić i dlaczego 😅
Dziękuję za przesłuchanie do końca, bo wiem, że łatwe to nie było.
@@Inwestomat jakoś szczególnie trudne też nie. Lubię długie materiały 😉😅
@@arielbanasiak2082 Super, miło mi, że są jeszcze takie osoby (mam tak samo).
@@Inwestomat a jak jeszcze, to są analizy w Excell-u 🤗😅
Super materiał, a czy mógłbyś wydać materiał o Momentum?
Dzięki.
Którym momentum? GEM? AEM? Jakimś innym?
Nie będzie mnie to interesować ale i tak oglądnę :)
Dzięki za poświęcenie :D (bo to 90 minut materiału).
Miałem na myśli tematykę, którą zaproponowałeś na następne odcinki :)
Ale najchętniej bym oglądnął dokładną analizę kont maklerskich pod względem historii/bezpieczeństwa, a nie tylko prowizji. Przede wszystkim interesuje mnie saxo bank, którego nigdy głębiej nie przeanalizowałeś, a który według chatGPT jest bardziej wiarygodny niż IB :)
Chciałbym zdywersyfikować ETFy na więcej niż jędrnego brokera.
@@fabian--- No skoro wg chatGPT jest bardziej wiarygodny, to na pewno tak jest (ironia) :D.
ale ok, dzięki za pomysł na odcinek.
Miło mi, że odpisujesz na moje wiadomości :)
Dla Ciebie może wydawać się mało profesjonalne podejmowanie decyzji według sugestii chatGPT, ale wydaje mi się, że chatGPT może być bardziej wiarygodny pod względem niezależności i opierania się na danych, w porównaniu z influencerami czy artykułami na różnych blogach, które często są sponsorowane.
Poprosiłem chatGPT, aby wybrał najbezpieczniejsze domy maklerskie, i zasugerował dwa: IB i Saxo. Wydaje mi się, że sugestia nie jest zła.
Może to także pomysł dla Ciebie na kolejny odcinek - przetestować chatGPT jako doradcę inwestycyjnego. Sprawdziłbyś, jak często się myli. Mógłbyś też zobaczyć, co by się stało, gdyby osoba bez żadnej wiedzy inwestycyjnej podejmowała decyzje o inwestowaniu wyłącznie na podstawie sugestii chatGPT.
Miłą odskocznia od materiałów z ostatnich miesięcy
Dziękuję.
Szacunek 👍
Dzięki!
Bardzo dobry materiał, bardzo napakowany, ale to jeden z tych odcinków, którego nie puszczę jako podcast podczas treningu :D bez wizji to ciężkie do przetrawienia.
Tak, zdecydowanie polecam z wizją :).
Jako "pasywniak" tudzież osoba inwestująca pasywnie, stwierdzam, że materiały analizujące aktywne strategie są spoko, ale nie za często (np raz na kilka miechów spokojnie wystarczy). Fajnie jakbyś też zaczął od strategii łatwiejszych do ogarnięcia, żeby ewentualnie nas pasywniaków otworzyć na świat aktywiszczy.
PS A sam materiał zaliczałem przez 3 dni średnio po 30min dziennie. No ale pękł w końcu, więc jakoś się doczłapałem do mety w końcu. :P
Gratuluję obejrzenia w 3 posiedzeniach i dzięki za to, że dałeś radę.
No nie będę takich materiałów robił zbyt często, bo są bardzo wymagające (3 tygodnie przygotowań zamiast 1-2) i mało popularne.
Szacunek Mateusz za podjęcie tematu:-) brakuje mi jeszcze analizy ETFów typu RSST, RSBT z Managed Futures
Czekałem na ten materiał 👍Super robota !
Dzięki wielkie. Return stacking to trochę inny temat, ale chętnie dopiszę go do listy przyszłych tematów :).
@@Inwestomat Szczególnie ciekawy wydaje się ETF NTSX. Taki portfel 60/40 na "sterydach". Który daje zysk porównywalny z portfelem 100/0 a maksymalne obsunięcie zbliżone do 60/40.
@@radosawmastaj4017 Portfel 90/60 (Efficient Core)? Ciekawostka, że ten europejski (WisdomTree) po roku ma 10 mln EUR aktywów i jak tak dalej pójdzie to ulegnie likwidacji. Nie ma więc zainteresowania tym ETF-em pomimo wyjaśnień ze strony WisdomTree i atrakcyjnych symulacji wstecznych. Ale chętnie się im przyjrzę w osobnym materiale.
Cześć, dzięki za fajny materiał. Z punktu widzenia rodzimego inwestora zabrakło mi jedynie symulacji, w której zamiast amerykańskich obligacji uwzględnilibys EDO. Jednak mysle, ze w wielu lokalnych portfelach to jest dominujacy skladnik, a nie obligacje amerykańskie. Pozdrawiam.
Dzięki za feedback. Oczywiście mam dane dot. EDO i mogłem je uwzględnić, ale skróciłoby to okres symulacji do 17 lat (niestety).
Też o tym samym myślałem. Może dałbyś radę to wrzucić na bloga? Byłoby super. Ps dzieki za kawał dobrej roboty
@@aleksandercholodnicki9447 W osobnym wpisie tak :).
Przesłucham 5 razy ! Dzieki za chłodną analizę 👌🩵
Przesłuchasz 5 razy całe 90 minut? I dare you!
serie o etf’ach kilka razy dałem rade;p
@@MrDeskowicz Gratuluję :D.
Cześć prośba o wypowiedzenia się na temat optymalizacji kosztów przewalutowania podczas inwestowania :)
Hej,
Pewnie, nagram taki materiał.
@@Inwestomat super, nie mogę się doczekać 👍🏻👍🏻
Świetny materiał - tradycyjnie:) nie mam pojęcia jak znajdujesz na to czas. Krótko, nie chcąc być dotkniętym Amerykanskiem podatkiem od spadku by nabyć ETF o przynajmniej sprawdzonej strategii To szkoda czasu na szukanie alternatywy w Europie.
Dziękuję serdecznie. Szukanie alternatywy w Europie skończone - w komentarzach pod wpisem na blogu masz konkretny fundusz UCITS (nie-ETF) do kupienia w IBKR.
Kurde moja głowa nie ogarnia pracy i słuchania tego jednocześnie. Musze coś odłożyć na później 😀
Mam nadzieję, że dałeś priorytet pracy. Ten klip (sam w sobie) nie utrzyma Twojej rodziny :D.
Proszę, możesz rozszerzyć o strategie oparte o momentum.
Chętnie to zrobię, dzięki!
@@Inwestomat A tak w ogóle to bardzo Ci dziękuję za Twoją pracę wkładaną w ten projekt. Dzięki Tobie pomału zacząłem zmieniać swoje podejście do finansów co przełożyło się również bardzo pozytywnie na inne aspekty mojego życia a Twoja książka jest dla mnie jak "biblia" początkującego inwestora. Trzymaj tak dalej. 👍👏💪
@@JakubO.Dinofuu Bardzo mi miło, dzięki! Moja książka do Biblii się nie umywa, ale w kwestii inwestowania na pewno pomoże początkującemu.
Czym się różni managed futures od momentum?
Wszystkim.
Momentum (impet) to rodzaj inwestowania zgodnie z trendem.
Managed Futures (jak masz w materiale) to programy hedgingowe (fundusze hedgingowe) oparte na metodycznych strategiach, przy czym impet/trend są tylko 1 z możliwych strategii.
Więc - tak - program MF może realizować to, co nazywasz momentum. Zwykle robi to na wielu klasach aktywów, by zniwelować korelację z każdą konkretną klasą aktywów, a i tak osiągać niezłe wyniki.
W teorii każdy mógłby sobie taki MF wdrożyć samodzielnie, ale w praktyce nikt nie chce długoterminowo handlować wieloma kontraktami i musieć ciągle badać sygnałów zmian trendu.
Dziekuje za wnikliwe wytlumaczenie i analize wynikiw poszczegolnych portfeli teoretycznych. Wydaje mi sie jednak ze dlugoterminowy inwestor chetniej poświęci mniejszą zmienną na rzecz wiekszej stopy zwrotu w ogolnym rozrachunku. Obsuwanie sie ceny akcji nawet o 40% kreauje dobre okazje do otwarcia kolejnych pozycji, ktore w na dlugim interwale wyciagają zyski w góre
Miło mi, że materiał się spodobał!
To polecam inne kanały które polecały kupowanie między innymi Pepco Group jak spadała. Szczególnie takiego muzyka który młodzieńczym ucieszonym głosem tłumaczy jak inwestować w akcje i ładuje większość w xtb.
@@dariusz2893 Komentarz ironiczny/sarkastyczny?
@@Inwestomat ironia, bo to co napisał było bardzo naiwne. Chyba że jest inwestorem który kupuje na spadkach po super analizie fundamentalnej, tylko wtedy dlaczego pisze to pod filmem o MF że jego strategia jest lepsza :)
@@dariusz2893 Tak, zgadzam się, że kupowanie po spadkach na ogół wychodzi gorzej niż regularne kupowanie.
W AF oczywiście można polować na określoną cenę, ale dobre biznesy często nigdy (lub bardzo długo) do niej nie wracają/spadają.
Czy ETF o tickerze V80A to jest Managed Futures? EDIT: Już wiem że nie bo zacząłem oglądanie i bardzo mi się podoba jak to jest na filmie wyjaśnione.
Dzięki!
V80A to oczywiście nie Managed Futures, bo to zwykły ETF portfelowy (akcje/obligacje), który ma pod spodem aktywa bazowe, a nie kontrakty.
Właściwie to oglądając cały materiał zastanawiam się, jak wygląda sprawa, gdy zrobimy strategię 40/30/30 (akcje-obligacje-Managed Futures).
Jest lepszy profil ryzyka, ale skromna stopa zwrotu. Dodatkowe pytanie: których Managed Futures, bo dodanie każdego z indeksów bardzo zmienia charakterystykę portfela.
@@Inwestomat no brzmi na straszny miszmasz niewarty zachodu, ale ten materiał był na pewno bardzo potrzebny.
@@adrianbadzmierowski8857 Oczywiście można się "bawić" w dodanie 10-20% MF (zamiast obligacji), ale efekty będą różne w zależności od wybranego ETF-u/mutual fundu. Trochę jak w obligacjach, jednak te są dla mnie znacznie bardziej przewidywalne, zwłaszcza jeśli to EDO/COI.
Czy mógłbyś wziąć na warsztat w podobny sposób ETF-y typu Covered Calls?
Mógłbym, ale wiele ich nie ma.
Faktycznie jest mało, ale te dywidendy, a Ty lubisz dywidendy😄👍
@@jurek3513 Gorzej, jeśli poza wysokimi dywidendami niewiele tam jest ;).
Hej Mateusz, czy mógłbyś przygotowac material , jakbyś szukal oczywiscie tematu 😏o beta etf nasdaq-100 2x shot i 3 x leveraged, ktore weszly od 10 wrzesnia na GPW. Czy warto , z czym to sie je, tak aby zrozumiec temat. 🙂
Cześć Alicja,
Absolutnie nie warto w nie inwestować, bo to narzędzia do spekulacji, a nie inwestowania.
Jeśli masz strategię aktywną, która sugeruje korzystanie z dźwigni dziennej, to na rynku są ETF-y na nasdaq nawet z dźwignią x5. Tylko znaleźć strategię opartą o lewar, która nie generuje bardzo dużo stresu i obsunięć rzędu 90-95%...
@@Inwestomat Dzięki za informacje, tak myślałam że ten produkt nie jest dla mnie:)
@@alicjajasinska8210 Przynajmniej dopóki nie masz jasno zdefiniowanej aktywnej strategii (która wykorzystywałaby te instrumenty raczej krótkoterminowo).
Hej, a co sądzisz o niektórych spolkach o niskim wspolczynniku beta jako rownowagi dla szerokiego rynku? Taka spółka jak General Mills beta = -0.07 od 3 lat. Wiem, ze wystarczy etf z min. volatility, ale byc moze to tez ciekawa alternatywa albo tylko niepotrzebna zabawa😅. No i problemem będzie prawdopodobnie Estate tax...
Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś.
+ musiałbyś takich spółek znaleźć wiele, żeby nie koncentrować zanadto portfela.
@@Inwestomat odnośnie extate tax to rozwiązaniem może być fundacja rodzinna lub inwestowanie przez spółkę, podobno...tak mówią 😅
@@arczik123 Podobno :)
Czy na xtb ?bossa,saxo są dostępne etfy MF?
Nie, ponieważ nie ma tam ETF-ów amerykańskich (a przynajmniej nie ma, jeśli nie ma się statusu inwestora profesjonalnego).
@@Inwestomat a ja kupuje na XTB amerykańskie ETF-y za USD jako totalny amator...
@@ellee-k9h Nie kupujesz. Amerykańskie ETF-y nie są dostępne w XTB, więc kupujesz CFD na nie (nieświadomie, jak widać).
@@Inwestomat Jeśli taki CFD nie jest drogi, to jaki problem, wychodzi na to samo...
@@avp8152 Nie, bezpieczeństwo jest zupełnie inne. Masz CFD (długoterminowo) - bankrutuje wystawca kontraktu i nie masz nic. Z ETF-ami jest dużo lepiej, bo jest depozytariusz i aktywa pod spodem.
Z ciekawości zrobiłem backtest od 2000 roku KMLM (a przed jego powstaniem SG Trend) oraz 10 letnich obligacji USA. Długość maksymalnego obsunięcia MF w tym okresie to 700 dni, a US10R 1500. Chyba więc długość obsunięć w przypadku MF nie jest aż takim problemem, jak mówiłeś w materiale...
Mówiłem o głębokości i długości. Zobacz (są wykresy drawdownów), jak długo były obsunięcia o dość wysokiej głębokości (takie "misy" na wykresie).
@@InwestomatJak na osobę zajmująca się półprofesjonalnie inwestycjami określenie 'dość wysokiej głębokości' nie brzmi zbyt dobrze ;) Zresztą jakie to ma znaczenie przy długim horyzoncie inwestycji, a przecież z zasady Twoje materiały o nim traktują. MF spełniają kryteria domieszki do portfela akcji, bo: mają a) bardzo niską korelację z akcjami i b) są w długoletnim trendzie wzrostowym. A, i jeszcze jedno, bo może zbyt słabo to wybrzmiało w materiale. Taki KMLM ma około 40% strategii w obligacjach. Jakby ktoś tworzył mit czary mary MF nie wiadomo co tam mają w środku...
@@avp8152 Nie zajmuję się ani trochę profesjonalnie inwestycjami. Jestem inżynierem, stąd takie określenia i uproszczenia.
KMLM ma 40% strategii w kontraktach na obligacje. Nie są to czary mary, bo akurat KMLM jest dobrze opisany.
A może warto przeskoczyć na MF tylko na czas gdy idzie bessa na giełdzie np. gdy index schodzi poniżej SMA200?
Proszę o materiał o strategii momentem. Jako zwolennik chętnie usłyszę o wadach.
Czyli chcesz skorzystać z MF, gdy już jest źle na giełdzie w strategii a'la momentum? Ciekawe - przeskakiwanie na MF, gdy już w teorii jest na nie za późno (zdążyły zareagować).
@@Inwestomat Podobno MF są zawsze spóźnione z reakcją - tylko nie wiem ile.
@@waldi680 Nie tylko MF są spóźnione z reakcją. Tak naprawdę wszystkie strategie oparte o trendy są spóźnione z wejściem/wyjściem. Zobacz 09:40 w tym klipie.
Mateusz be like: zapraszam na mój nowy e-te-ef wu-te-ef, jak rośnie to spada, jak spada to rośnie. Nie można się kopać z koniem, deszcz pada, trzeba wziąć parasol. Górki, dołki, trudno to wyważyć, ale na podobnym poziomie. Więcej informacji o działaniu w moim płatnym webinarze, szczegóły o 12:00.
Poczekaj, Łukasz, bo skończy się na webinarach i naganianiu (jak u każdego).
"Taaa, na pewno".
Nie zanudziłeś🫡 Interesują mnie podcasty o zaawansowanych strategiach, a jedna w sposób szczególny. Ta oparta o manewrowanie proporcjami akcji i obligacji zależnie do c/z akcji amerykańskich np. 27 c/z
Miło mi, dzięki! O pętli histerezy będzie osobny podcast.
Więc strategii aktywnych, zdecydowanie
Dzięki, miło słyszeć. Z drugiej strony zauważ, że oglądalność "jest jaka jest", co jasno pokazuje, że niewielka część widzów interesuje się takimi tematami.
@@Inwestomat Być może ludzie są trochę "przyzwyczajeni" do treści bardziej pasywnych, są one bardziej proste i wygodne. Albo jakieś ciekawsze materiały o inwestowaniu aktywnym np dla wspierających? Taki luźny pomysł, ale ten odcinek mega ciekawy.
@@paweszczesny220 Dziękuję! Wspierających w jakim sensie? Nie mam patronite i nie planuję, a wesprzeć mnie można dobrym słowem, ew. zakupem mojej książki lub założeniem konta z linku :).
Puentując cały materiał można powiedzieć, że cała analiza potwierdza, że najlepszym sposobem na balans portfela pomiędzy akcjami i obligacjami.
W tym zdaniu brakuje jakiegoś słowa (czasownika)?
@@Inwestomat tak, brakuje słowa "jest" xD
@@adrianbadzmierowski8857 Ok, dzięki!
Zastanawiam się, czy odoba nosząca nazwisko Samołyk jest moralnie uprawniona do podśmiewujek z innych nazwisk, vide twórcy KMLM Andrew Beer 😂
Nie śmiałem się z nazwiska Andrew Beer. Powiedziałem, że mi się podoba (kto by nie chciał mieć "Piwko"/"Piwo" na nazwisko).
"MLM" w nazwie indeksu nie zachęca do inwestycji 😂
Widzę, że Ty też padłeś kiedyś "ofiarą" znajomego w MLM? :D
Faktycznie, mało wyświetleń. No ale trudny to temat i niewdzięczny pomysł do wdrożenia przez typowego Kowalskiego
Widzisz? Mówiłem! Niestety mało kto porusza takie tematy, bo jak na 3 tygodnie analizy i tydzień przygotowywania materiału, to osiągają "niewdzięczne" liczby wyświetleń itp.
Moja przewaga? Nie robię tego (tylko) dla liczby wyświetleń :). Po prostu mnie to interesowało.