Kolejny materiał, który studzi zapał żółtodzioba i pozwala spokojnie ocenić sytuację z perspektywy czasu. Konkretne dane liczbowe, które zawierasz w materiałach, są bardzo pomocne. Wielkie dzięki!
Dzięki, Piotrek! "Overanalyzing" często zajmuje tyle czasu, że ludzie zapominają, że dziesiątki godzin analizy mogą im przynieść albo odebrać 1-2 p.p. zwrotu rocznie, a ten czas mogliby poświęcić choćby na "dorobienie trochę grosza" lub zwiększenie kwalifikacji zawodowych. Albo na przyjemności, bo ludzie skupieni na pieniądzach często niestety o przyjemnościach zapominają.
Kolega z pracy polecił mi Twój kanał tydzień temu (interesowałem się wcześniej tematem inwestowania). Dzięki tej całej serii i dzięki temu odcinkowi właśnie kupiłem swojego pierwszego ETF opakowanego w IKE w XTB - iShares MSCI World SRI UCITS ETF USD ( IE00BDZZTM54 ). Wykonujesz bardzo dużą pracę. Dziękuję, że dzielisz się swoją wiedzą. Trzymam kciuki do kontynuowania dzieła.
Dzięki. Mi trochę to dało do myślenia, ponieważ 50% kapitału mam bezpośrednio w ETF na S&P 500. Przy kolejnym zakupie kupię ETF na caly świat. Spróbuję to zbalansować w dłuższym terminie.
Super, dokładnie nad tym pytaniem się zastanawiałem. Mam też swoje przemyślenie, osobiście rozdysponowałbym ok 80% środków akcji na MSCI ACWI, a 20% na NASDAQ100 patrząc na to jak ten sektor się rozwija. Oczywiście w całym portfelu sporą część stanowiłyby obligacje. To też może być pomysł na odcinek: typowy portfel (obligacje + akcje) i różne wariacje podziału tej część akcyjnej :)
Był jakiś czas temu odcinek właśnie o tym jak rozbudować taki "nudny" portfel o dodatkowe ETFy. I na tej podstawie ja u siebie zodtawilem ACWI + 10% MSCI IT, żeby zaspokoić FOMO w czasie tego wzrostu spółek technologicznych :)
Pamiętaj, że większość NASDAQ 100 i tak jest w S&P 500, a całe S&P 500 jest w MSCI ACWI ;). Ale rozumiem, że chcesz przeważyć US Tech. Pomyśl też o S&P 500 Information Technology i MSCI World Information Technology. To dobre indeksy. A odcinek o ETF-ach technologicznych będzie.
Dzięki za konkretny i rzeczowy materiał! Po poznaniu bloga i przeczytaniu książki z ciekawości sprawdziłem, czy prowadzisz również kanał na TH-cam. Wyszło na to, że i tutaj zostanę z Twoimi materiałami na dłużej!
Dziękuję za zakup i przeczytanie książki! Mam nadzieję, że się podobała. No i witam na kanale. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej i będziesz komentował materiały :). Dzięki!
Bardzo dziękuję. Fakt, że warto dywersyfikować inwestowanie geograficznie. Przez 5 lat inwestowałem tylko na GPW, ale potem wyszedłem za granicę i teraz od 8 lat mam mix GPW i zagranicznych, który mi bardzo dobrze służy (pod kątem redukcji ryzyka specyficznego).
@@Inwestomat Myślę, że podobnie jak Ty Mateuszu rozpocznę za jakiś czas inwestowanie poza GPW. 23 marca świętowałem 4. rocznicę na GPW, zatem można powiedzieć, że idę Twoimi śladami 😄 Dodatkowym udogodnieniem dla inwestowania zagranicznego jest zdecydowana poprawa opłat transakcyjnych dla drobnych polskich inwestorów, która jeszcze kilka lat temu, w moim odczuciu odstraszała od inwestycji zagranicznych. Wszystkiego dobrego !😃
@@Inwestor_Na_Etacie Dzięki, Tobie też. I powodzenia w globalnym inwestowaniu. Jak otworzysz się na świat, to znajdziesz tam mnóstwo dobrych spółek. Tak, prowizje transakcyjne są niższe niż dla GPW :P (procentowo).
Serdeczne dzięki! Tak, wnioski idą w parze z IDK (Inwestowaniem dla każdego), ale rozwijam je trochę "ilościowo" i jakościowo, ale od tego są właśnie moje blogi :). Mogę głębiej wejść w jakiś temat.
Kolejny świetny materiał, który słucha się z przyjemnością i można wyciągnąć wnioski. Dla kogoś kto tak jak ja stawia pierwsze kroki wpisy na blogu, podcasty oraz książka to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dzięki za kawał genialnej roboty :)
Zawsze lubię posłuchać Twojego głosu rozsądku także kolejny świetny rozsądny materiał do kolekcji doszedł i fajnie, że poniekąd utwierdza mnie w obranej drodze :) Odnośnie nowych tematów - ostatnio nurtuje mnie często rozkminianie jak to będzie z tą emeryturą i momentem kiedy zaczynamy korzystać ze zbieranych środków i nie kojarzę czy już kiedyś o tym nakręciłeś. Sporo zmiennych/scenariuszy mi się pojawia (wielkość kapitału, różne konta [IKE/IKZE/standardowe] tempo wypłacania, sposób na większy wydatek, nastawienie na dziedziczenie sporej ilości środków), ale jakoś nie poukładałem sobie tego jeszcze w głowie i docenił bym podpowiedź Twojego głosu rozsądku :) Tym samym gorąco zachęcam do przedstawienia tematu i to pomimo tego, że będąc z sąsiedniego rocznika czasu do emerytury mamy jeszcze sporo.
Serdeczne dzięki. O emeryturze będzie cała seria, a o korzystaniu z kapitału w fazie dystrybucji - osobny wpis. Spróbuję nagrać to równie rozsądnie, co resztę podcastów. Dziękuję za sugestię! Tak - ja jestem rocznik 1989 i do emerytury (państwowej) daleko, ale tej "technicznej" dość blisko, bo 40-tka za 5 lat :).
Bardzo wartościowe. Dziękuję. Proponuję temat z praktycznym instruktażem jak inwestować na XTB. Jak się tam poruszać, co znaczą skróty, jak czytać wykresy itd
Moim zdaniem warto zostawić tv samej sobie, aby doszło do samozaorania. Mam wrażenie, że niezależnie ile wartościowych programów telewizyjnych będzie emitowanych, to i tak będzie pomijany przez odbiorców że względu na ... małą widowiskowość, co jest smutne. Dobrze jest jak jest, a gawiedź niech bawi się tym co ma.
Bardzo mi miło, ale niestety obawiam się o moją wolność słowa i wypowiedzi w sytuacji, w której dano by mi program w TV (więc pewnie bym w końcu odszedł z programu).
@@Leceroy Dokładnie, niewielu ludzi interesuje się nabywaniem wiedzy. Większość chce albo konkretnych typów inwestycyjnych, albo "ciekawych opowieścI" najlepiej w formie teorii spiskowych.
Mateusz, super materiał. dziekuje. Zastanawiam sie and strategia cały świet vs rynki rozwiniete. rynki rozwiniete maja mniejsze koszty, większy wzrost i mniejsze ryzyko wojny.
Serdeczne dzięki, Greg. Fakt, że rynki rozwinięte mają (ostatnio) większy wzrost, nie oznacza, że zawsze tak będzie. Ja tam lubię ACWI, bo i tak ma obecnie 90% rynków rozwiniętych, a 10% wschodzących mi nie przeszkadza (to i tak bardzo mało). Co do ryzyka wojny, to chyba niekoniecznie tak jest, bo w wojnę światową uwikłane zostałoby wiele krajów.
Ja inwestuję w rozwinięte, bo unikam inwestycji w Chiny - na ile to możliwe. Raz że nie chce nadmiernie wspierać kraju nagminnie nieprzestrzegającego podstawowych praw człowieka, dwa że ryzyko ich konfliktu z Tajwanem jest wysokie. Trochę szkoda, że w ten sposób omija się rykoszetem różne ciekawe państwa rozwijające się, ale nie można mieć wszystkiego.
@@Inwestomat O, dzięki! Wciąż są tam takie antyperły etyki jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale mimo wszystko to najlepsza dostępna opcja i krok w dobrą stronę, więc możliwe, że warto ją wesprzeć swoim talarami, aby pokazać, że warto takie produkty tworzyć. Rozważę 🙂.
Na długoletnich wykresach widać jak S&P ruszyło po kryzysie 2008 wraz z dodrukiem i wydaje mi się że to jest główne paliwo. Osobiście mam ACWI + jeszcze jestem na etapie zabawy, więc dobieram sobie ETFy z branży semiconductors, defence, czy Indie. Ostatnio też ETC na złoto czy miedź. Z kolei GPW mam obstawione przez PPK i tyle starcza :) Mateusz, dziękuję za dobrą robotę! 👍
Mityczny dodruk nie jest głównym paliwem dla giełdy. Jest nim wiara inwestorów na całym świecie w rozwój technologiczno-gospodarczy. Dodruk - owszem - pomaga, bo zwiększa inwestycje państwowe, ale to nie główny driver. Dzięki za miłe słowa!
Dziękuję serdecznie i życzę miłej lektury książki! Po przeczytaniu będe bardzo wdzięczny o wystawienie opinii na lubimyczytac, bo inaczej książka się "nie przebije" w mainstreamie :).
@Inwestoma Dobra robota, jak zawsze, o ETF trudno więcej powiedzieć. Najprawdziwsza prawda, że "time in the market > timing the market", a ludzie mimo to próbują pobić rynek. Najlepsze portoflio giełdowe to te o którym właściciel zapomniał. Mnie interesuje "co dalej?". Prośba o zgłębienie tematu budowania portofolio dochodowego albo migracji portfela osoby pracującej/oszczędzającej na dochodowe. Jako punkt wyjścia proponuję dwa scenariusze: 1. Scenariusz pierwszy to chęć przejścia na emeryturę. Powiedzmy, człowiek pracuje od 2000 r. i oszczędza tysiaka (dwa, trzy, cztery?) miesięcznie, wrzucając a) wszystko w szeroki ETF, b) portfel 60/40 (80/20). Chce przejść na emeryturę w 2030 r. Czyli 30 lat na rynku. 2. Przerwa w pracy na 3-5 lat. Gdzie zaparkować kasę żeby mieć dochód i móc wrócić na rynek po czasie. Te same dane, żeby nie komplikować. Dla łatwości namalowania obrazu można pominąć IKE/IKZE, dzieci, nieruchomości itd. Interesuje mnie defensywne (bezpieczne) podejście do tematu kiedy już można, albo trzeba, zacząć korzystać ze zgromadzonych zasobów. Pozdrawiam
Cześć! Bardzo dziękuję za ten miły komentarz i jeszcze bardziej za sugestię tematu. Korzystanie ze zgromadzonych środków (faza dystrybucji) będzie ważnym wątkiem w wielu przyszłych materiałach. Dodaję Twój pomysł do listy tematów, dzieki!
@@Inwestomat Mateusz przychylam się do prośby WhiteSnow - sam mam zagwózdkę w tych kwestiach. Pomijając kwestię IKE itp....Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby z jednej strony ważyć (ale w jakich proporcjach?) szerokie indeksy z wyspecjalizowanymi dywidendowymi typu FUSA GGRA itp (albo z pojedynczymi spółkami z gatunku arystokratów). a z drugiej mieć cashflow z wynajmu np kilku nieruchomości... wówczas jak przyjdzie kilkuletnia bessa - część akcyjna poleci sporo w dół... ale jakaś część dywidend wciąż będzie "kapać" + ten wynajem... czyli jakoś się przeżyje... Za to jakby powróciły lepsze czasy, to część akcyjna podbije wynik.. Czy w ogóle to jest realna strategia??? :) Wiem że masz głowę analityczną i cenię sobie Twoje matematyczne i uczciwe podejście do tematu... Ja po godzinie jakiejkolwiek analizy mam już efekt gotującej się wody w czajniku :)
Zdaję sobie sprawę Mateuszu, dzieki za odpowiedź tak czy siak... W zasadzie to częśc nieruchomosciowa jest wdrozona i pracuje (bez obciazen kredytowych), zastanawiam się jak poukładać część akcyjną ktora stanowi około 50% wartość tej pierwszej.. ( na razie na jakiś rolowanych subkontach oszczednosciowych) .. Wiem że i tak, trzeba się samemu uporać z decyzjami w co i ile... ale może jakaś sugestia? @@Inwestomat
Ostatnio zadawałem sobie takie pytanie i doszedłem do takich samych wniosków przy horyzoncie inwestycji 30lat wybrałem acwi ponieważ nie wiem gdzie za 10,20,30 lat będą USA dlatego wole mniejsze stopy zwrotu teraz ale spokojniejszą przyszłość.
Jestem na początku swojej drogi inwestycyjnej i po zapoznaniu się z wieloma materiałami takimi jak ten, pojawiają się nowe przemyślenia. W tej chwili mam S&P500 i NASDAQ w dolarach i chcę uruchomić drugi ETF w euro. Dzięki za materiał.
Cześć, S&P 500 i NASDAQ 100 powielają większość spółek, miałeś tego świadomość? Wiele osób tego nie wie, ale większość firm z NASDAQ100 jest też w S&P 500. Co do edukacji, to pamiętaj, że waluta samego ETF nie ma znaczenia. Ważna jest waluta instrumentów finansowych na końcu, więc jak piszesz "ETF w EUR" to szukasz chyba ETF-u na akcje ze strefy euro (a nie dowolny ETF notowany w EUR). Poczytaj i doedukuj się, bo tu trzeba więcej wiedzy.
Zawsze fajnie posluchac i sie zastanowic. Wniosek dla mnie jest prosty a mianowicie zabawa w zgadywanki i przewazanie rynkow rozwinietych lub rozwijajacych sie nie jest tego warta, ja zostaje przy msci acwi w czesci akcyjnej.
I to jest jeden z ważniejszych wniosków z tego podcastu, bo jeśli USA zdominuje świat jeszcze bardziej, to w ACWI będziesz miał niebawem 70-80% USA, a nie 62% jak obecnie i też (jak posiadacze samego S&P 500) będziesz cieszył się tamtejszymi wzrostami na giełdzie.
@@Inwestomat wiesz zupełnie nieprzypadkiem rozstrzygnąłem ten dylemat inwestycyjnie parę miesięcy temu i... doszedłem do tych samych wniosków. Mam jednak zwyczaj stałe wątpić i kwestionować by znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Twój podcast pozwolił mi fajnie przemyśleć temat na nowo. Niby myślę o S&P500, bo chciałbym więcej kasy... ale to że historycznie było ostatnio lepiej to nie jest żadna gwarancja.
Ja robię w ten sposób: Ike+ikze które traktuje długoterminowo wypełniam pod korek szerokim rynkiem. Na XTB sp500 które wolę zamiast lokaty i planuje upłynnić okresie 5-10-max 15 lat :)
Miło posłuchać głosu rozsądku, przemawia do mnie ten sposób myślenia. S&P 500 kusi wysokimi wzrostami ale patrząc na dane historyczne można wywnioskować że nic nie trwa wiecznie. Nie byłbym spokojny inwestując tylko w jednym kraju, zaakceptowałbym maksymalny udział 25% S&P500 w portfelu zakładając że pozostałe 75٪ jest zdywersyfikowane i zawiera też rynki wschodzące. Myślę że fundusze na cały świat są idealne do inwestowania pasywnego. Ja wole poświęcić czas na rozwój zawodowy oraz korzystanie z życia niż na śledzenie tego co dzieje się na rynkach finansowych.
Cześć, To, co napisałeś zawiera dużo sprzeczności, bo piszesz, że akceptujesz maksymalny udział S&P 500 w portfelu jako 25%, a później piszesz, że fundusze All-World są idealne do inwestowania pasywnego. Czy wiesz, że w All-World jest obecnie około 62-64% spółek z S&P 500? :)
Giełda to taka instytucja gdzie pieniądze przepływają od niecierpliwych do cierpliwych. Tylko długo termin bez ryzyka. Dla niecierpliwych może krypto sprawdzi się. Tam trzeba wyłączyć emocje i inwestować jak komputer.Dzięki Mateuszu.
Nie tylko w krypto nalezy wyłączyć emocje i inwestować jak komputer :). No i "bez ryzyka" to nie do końca prawda, bo nawet w długim terminie można wtopić, jeśli wybierze się złą spółkę/zły indeks/zbyt mało zdywersyfikuje ryzyko.
S&P500 ETF vs FTSE All-World. Zasadnicza roznica polega na kosztach ktore dla globalnego funduszu sa trzy razy wieksze a zeby nie brzmialo to az tak strasznie to wynosza 0.22% do 0.07%(dla Vanguarda ktorego uzywam). Niemniej w porownaniu do polskich TFI to koszty zarzadzania sa smiesznie niskie a wyniki o niebo lepsze. Po kilkudziesieciu latach roznica w kosztach zarzadzania potrafi byc spora. Poza tym S&P500 idzie ostatnio jak burza. Wyglada ze to jedyna sluszna opcja. Jednak ja bym wolal sobie cenic spokoj ducha i swiadomosc ze moje srodki sa chociaz troche bardziej zdywersyfikowane. Jakby nie patrzec to USA stanowi 62% indeksu globalnego. Nadal mamy solidna ekspozycje.
Niektóre globalne fundusze kosztują 0,18%. Do tego ta różncia, nawet 0,05% do 0,20% jest w perspektywie 30-40 lat dość niewielka. To, że coś idzie jak burza nie oznacza, że będzie zawsze szło jak burza. O to chodziło w tym podcaście :P.
Nic nie wiesz o rynkach finansowych :) A tak na poważnie dzięki za materiał, jak zwykle przewidujesz tematy na które sam szukam odpowiedzi i nad którymi myśle. 😅
Hej Tomek, Faktycznie im więcej wiem, tym bardziej dociera do mnie, że (prawie) nic nie wiem. Pomaga w utrzymaniu ego na wodzy. Dziękuję za miły komentarz. Żarcik też fajny, bo wiele osób pisze to na serio, za co się nie obrażam, ale wtedy wymagam od nich merytorycznej krytyki :).
Cześć, chciałbym trzymać jakąś część oszczędności w innych walutach. W jednym z artykułów odradzałeś trzymania zwykłej gotówki. Jaki instrument byłby najlepszy w takim wypadku? Może temat został już przez Ciebie poruszony a ja przeoczyłem. Dzięki za ogromną dawkę wiedzy w temacie inwestowania. Pozdrawiam i samych zielonych świeczek!
Nie polecam trzymania gotówki (w żadnej walucie), bo to pewny sposób na realną stratę wartości pieniędzy. Alternatywą dla gotówki są obligacje krótkoterminowe danego kraju.
@@DarMed-r5l Bo nie odpowiadałem (nigdy) na komentarze po to, żeby wyrabiać sobie markę. Komentarze są dla mnie ważne (maile też) i staram się znaleźć te 10h w tygodniu na odpisywanie.
@@Inwestomatczy takie obligacje kupuje się przez fundusz etf czy jak nasze polskie obligacje przez konkretny bank który te obligacje emituje ? Też chce część pieniędzy zainwestować w innej walucie.
@@paulinapieron6449 obligacji skarbowych nie emitują banki a skarb państwa danego kraju. Można je kupić np. u wybranych brokerów europejskich. IBKR oferuje możliwość bezpośredniego zakupu obligacji krajów UE, ale też USA.
Cześć, Mateusz! Na początku vloga miałem pytanie: „Czy nie byłoby lepiej zainwestować w fundusze skupiające się na rynkach rozwiniętych, takie jak Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF (ISIN: IE00BK5BQV03) lub iShares Core MSCI World UCITS ETF (ISIN: IE00B4L5Y983), niż w fundusze obejmujące cały świat, takie jak Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (ISIN: IE00BK5BQT80) lub iShares MSCI ACWI UCITS ETF (ISIN: IE00B6R52259)?” Ale w 25:50 minucie utwierdziłeś mnie w strategii, której również się trzymam. Dzięki, jak zawsze, Mateusz, bardzo merytorycznie i bardzo profesjonalnie! Pozdrawiam.
Łapa w gore za swietny materiał! Mniej wiecej rok temu zbudowałem swoja strategie w oparciu o dwa ETFy o super niskich kosztach - osobno rozwiniete i rozwijajace sie. Rebalancing jedynie wplatami i cos czuje, ze predzej pozwole sie proporcja rozjechac (dodatkowo rozgrzeszam sie teoria „momentum”) niz sprzedawac, generowac obowiazek podatkowy, prowizje, itd. Tak sobie przynajmniej tlumacze moje potencjalne lenistwo, z drugiej strony niechec do placenia podatkow dobrze zmotywuje mnie, mam nadzieje, do zwiekszenia wplat jesli bedzie to konieczne. Ale mam tez pytanie: jak najszybciej sprawdzic udzial rynkow rozwijajacych sie w takim np MSCI ACWI ? Publikuje ktos moze regularnie te proporcje. Interesuje mnie jedno miejsce, jeden link, od dzisiaj na nastepne 50 lat ;)
Dziękuję Ci! Podejście nierównoważenia proporcji ma swoje zalety - pozwalasz rynkowi zdecydować, co lepsze/czego mieć więcej - czyli tak, jak piszesz - momentum. Udział rynków w MSCI ACWI trzeba sprawdzać samemu, ręcznie. Można prosto wpisać w wyszukiwarkę np. MSCI ACWI Holdings i po chwili je masz.
Dobra robota Mateusz, rozkminiałem ostatnio co wybrać w dłuższym horyzoncie i jedyny wynik to boląca głowa i stres że robie źle... Może napiszesz coś o odpowiednim momencie wejścia w ETF, chodzi mi o wejście z większą gotówką...
Jest o tym rozdział w książce Matiego. Wydaje mi się że jest też podobny artykuł na blogu. Odpowiedź brzmiała że historycznie najbardziej się opłaca wejść all in. Natomiast finanse to nie tylko matematyka także dla spokojnej głowy można wchodzić stopniowo w celu uśredniania ryzyka
@@M.a.t.e.u.s.z widziałem takie zestawienie... Wynikało z niego jasno, wejście z kapitałem powiedzmy 100 000 zł w bessie ma ogromne przełożenie na końcowy wynik... Mało sie o tym mówi na blogach, słyszy się tylko kupuj i nie zastanawiaj się....
Bardzo dziękuję. Napiszę o tym osobny materiał, w którym przeprowadzę własne symulacje. Ale tak - w ok. 60% przypadków wygrywa zakup od razu, a w ok. 40% - rozłożenie zakupu na 6/12 miesięcy.
Tak, tylko bessy niestety nie trafisz. Taki już los inwestora (pasywnego), że raczej nie wejdzie z dużym kapitałem w bessie. Nie mówiąc o strachu, który wtedy panuje. Mimo że jest tanio, to ludzie się boją inwestować (zresztą zobaczycie w prawdziwej bessie).
B. Dobry materiał Mateusz tylko szkoda ze tak krótki 😊. Wspominałes o 5 czy 6 top technologicznych spółkach w USA a miałeś na myśli chyba magnificient 7.
Ich jest czasami 5, czasami 7, a czasami 10, więc samo "BIG TECH" powinno wystarczyć :D. Krótki, bo we wpisie się (zbyt) mocno rozwijam. Zajrzyj na bloga w celu uzupełnienia, bo jest tam o wiele więcej tekstu niż tutaj słów. Dzięki za docenienie materiału!
Wydaje się fajną opcją dla osób, które chcą podjąć większe ryzyko portfel z 2 ETF. 80/70 MSCI ACWI oraz 20/30 S&P 500. Również pod względem kosztów stałych. Zgodzę się z autorem samo inwestowanie w rynek amerykański w długim terminie zwłaszcza odkładając na emeryturę jest zbyt ryzowane. Przyszłości nie da się przewidzieć a dane historyczne przedstawione w filmie powinny być hamulcem dla chciwych inwestorów inwestujących tylko w rynki amerykańskie.
Czyli lekkie przeważenie Stanów, ale jednoczesna obecność wszystkich innych rynków z DM i EM w portfelu. Ciekawe, bo duża część osób właśnie chce mniej USA w portfelach, a nie więcej, ale potrafię zrozumieć i poczuć Twoje podejście i ten portfel. I zgadzam się z wnioskami. Chciwość nie powinna zasłaniać rozsądku.
Jak się inwestuje w jakiejś formie na GPW, a dużo z nas tak robi, to USA ma się najmocniej niedoważone względem wzorcowego rozkładu - takiego, który nie ma home bias na Polskę. USA jest największe we wzorcowym rozkładzie na cały świat, więc najbardziej odjeżdża w rozkładzie przy nadmiarowych inwestycjach w GPW. Wtedy posiadanie świata + lekkie doważenie USA poprawia dywersyfikację takiego portfela z biasem na GPW (niwelujemy bias świat ex USA do USA).
A ja bym przekornie przeważył na MSCI EM te 20 %, uważam że 10 % EM w MSCI ACWI to troszkę mało. Dla mnie EM to wciąż duży potencjał,który może się uwolnić za jakiś czas
@@pawekowalski8538Wzrosty związane z AI są generowane głównie przez dużych graczy, takich jak NVIDIA, Apple czy Microsoft, mniejsze firmy biorą w tym mniej znaczący udział. Nie zawsze jest tak, że mali, perspektywiczni gracze są w stanie wybić się ponad grube ryby. I widzę w tym analogię do ciągle wyczekiwanych ponadprzeciętnych wzrostów na EM - one mogą się w ogóle nie pojawić. Just saying 🙂.
Jacek Lempart wSystemTrader pokazywał że bodczas kryzysu S&P500 wychodziło z max obsunięcia ok 10 lat podczas gdy FTSE All World wychodził "tylko" 6.5 roku. To ważne gdy masz portfolio kt za 10-20lat chciałoby się wykorzystać do życia. Przechodzę na emeryturę chcę 4% rocznie portfolio sprzedawać a ono 10 lat odrabia straty.
Miałem rozkminę czy do MSCI World nie dokupować SP500 i w sumie nadal mam, ale przynajmniej wiem, że dopóki mam SWDA i obligacje to nie będzie źle. Mogę traktować SP500 jako "agresywną" część portfela i stopniowo z wiekiem rezygnować z niej na rzecz obligacji. Zastanawiałem się nad złotem ale skutecznie mnie wyleczył Twój materiał o stabilizatorach portfela.
Bardzo wartościowy materiał Mateusz. Właśnie na niego trafiłem bo rozglądam się za tym aby przetransferować moje niewielkie środki z IKE z TFI w Goldman Sachs na zagraniczne ETFy. Wydaje mi się, ze chyba pójdę w stronę DM BOŚ, tylko jeszcze nie wiem czy zdecydować się na MSCI World czy MSCI ACWI? Do przejścia na emeryturę mam ok. 16 lat, na IKE zacząłem wpłacać dopiero w 2021 więc na chwilę obecną mam tam ulokowane mniej więcej 100 tys. zł. Może rozsądek podpowiada Ci co w takiej sytuacji będzie najrozsądniejszym wyborem? Jeżeli chodzi o ACWI to nie będę ukrywał, że mam przeczucia iż w przeciągu kilku lat będzie musiało dojść do próby przejęcia Tajwanu przez Chiny, a to pewnie spowoduje spadki dla tego regionu. IKZE póki co trzymam w obligacjach 10 letnich EDO + PPK w inPZU. Tak więc rozmyślam czy strategia ta jest właściwa i jakie decyzje podjąć.
Dzięki. Bardzo mi miło! Tak naprawdę tu nie będzie wielkiej różnicy w stopie zwrotu, więc nie jest to najistotniejsza decyzja, którą masz przed sobą (tak szczerze).
Witam.obejzalem kilka twoich wpisow na blogu i filmikow na yt. Masz swietne podejscie do tematu inwestycji dlugoterminowych ale ja mam 50 lat i chcialbym ci zadac pytanie czy jest sens inwestowac 15 lat w moje IKE liczac na zysk i stawiajac na ETF msci acwi ? Zastanawiam sie czy taki okres pozwoli mi cokolwiek zarobic na stare lata zakladajac ze bede wypelnial coroczne limity IKE pod korek.Uprzejmie cie prosze o twoje zdanie ewentualnie jakies sugestie. Dobra robota i pozdrawiam serdecznie😊
Dzięki serdeczne za miłe słowa. Tak, jest sens inwestować na IKE w indeks akcji przez 15 lat i liczyć na zyski. Dlaczego tak sądzę? Otóż dlatego, że historycznie 15 lat praktycznie zawsze wystarczyło (przy uśrednianiu ceny), by wyjść z dowolnego dołka/kryzysu. Wiele osób doradziłoby Ci IKE Obligacje, ale moim zdaniem masz wystarczająco dużo czasu, by postawić na akcje. Możesz też przemyśleć fundusz z rodziny Vanguard LifeStrategy, by nieco zredukować zmienność.
@Inwestomat wspaniale ze zechciales mi odpisać 😃Czy wybór Vanguard Life Strategy ma jakiś konkretny tiker dedykowany na konto ike żebym mogl bez pomyłki kupic go na xtb ? Jest ich kilka wariantow ,a ja jestem zielony w tych tematach i moglbym popelnic jakiś błąd😃
@@jac140375 No to odsyłam do mojego materiału o Vanguard LifeStrategy. Jest na kanale. Nie będę Ci podawał tickerów w komentarzu, bo musisz sam wybrać, by nie inwestować "w ciemno", a odpowiedzialnie.
Jeśli ktoś chce mieć 50% MSCI World i 50% MSCI ACWI, to tak, ale prawdę mówiąc nie rozumiem takiego portfela, bo prościej jest kupić MSCI World + MSCI EM.
Po wypełnieniu IKE i IKZE zostało mi na koncie w Bossa około 300 zł - jak najlepiej wyszukać jakiś tani ETF do tej wartości aby sobie pracowało - może polecicie jakiś ?
Mam lepszy pomysł - w przyszłości przewalutuj aktywnie PLN na EUR/USD (w DM BOŚ jest taka opcja, na IKE/IKZE masz 3x w ciągu roku bez dodatkowej opłaty). Posiadając EUR/USD "wewnątrz" IKE/IKZE możesz kupić za prawie pełną kwotę (następnym razem).
Hej Mateusz! Świetny materiał! Masz dużą wiedzę, podziwiam! A powiedz mi jakbym zakupiła dwa ETFy, jeden S&P 500 a drugi np ASCI lub World czy ma to sens? Przyznam że mam teraz S&P ale nie wiem czy to dobry pomysł po Twoim filmie. Czy lepiej go już trzymać i dokupić ASCI? Dzięki za odpowiedź!
Ja sie ostatnio zastanawiałem, czy nie daloby się odwzorować etfu all world przy pomocy kilku etfów o niższym TER łącznie. O ile w normalnej sytuacji nie mialoby to sensu bo byłoby to komplikowanie sobie życia, o tyle z planami inwestycyjnymi w xtb (i tym, że planują wprowadzic ike/ikze) może mieć to sens.
Tylko policz, czy nie "zabiją" Cię koszty transakcyjne i koszty podatkowe (jeśli plan inwestycyjny będzie ciągle realizował zysk). Moim zdaniem wyjdzie to na minus wobec MSCI ACWI/FTSE All-World.
Dziękuje za materiał dało do myślenia. Mam pytanie, powiedzmy że zainwestowałem dziś w ETF na rynki rozwinięte który ma w swoim portfolio 70% USA, czy ta wartość jest zmienna? Czy te 70% jest na stałe?
Bardzo mi miło. Tak, wartość 70% jest zmienna. Polecam moje podcasty o rynkach wschodzących, bo tam pokazuję dokładnie, ile % USA było w światowym indeksie przez lata. Hint: 40 lat temu było bliżej 30-35% niż 70% :).
Hmm.. Ale jak stosujesz GEM to.. raczej lepiej nie brać ACWI, bo i tak wyjdziesz według strategii z np MsCI core World do.. wschodzących lub obligacji :). Przy niestosowaniu GEM to video podpowiedzią, że może nie warto w samo S&P500 by nie bolało mocno bardzo przy spadkach. Ja wybrałem GEM i na IKE mam Core World a na IKZE mam S&P500 i tyle 😅, a na XTB to się zastanawiam jeszcze 🤣😂 ale na razie mam core World nadal w wersji GEM. Ale ważne też jest jakie GEM bierzesz do sygnałów czy oryginalne ETFy z USA czy np inne z Europy bo dają inne sygnały wtedy 😮😅. Mati może pobawisz się we Video o różnych wersjach GEM? 😃😄😁 Bo są i takie co nie za 12 miesięcy tylko a za 6 lub 3 miesiące itp.. fajne tabelki by ci wyszły 😁. Ps: książkę gites napisałeś, pozdro.
Cześc, Tak naprawdę do GEM (czy innego momentum) możesz mieć i pulę 10 różnych funduszy/indeksów i tak naprawdę zawsze będzie się dało to przeprowadzić. Po prostu zbyt wiele nie ma sensu, bo im więcej indeksów, tym częściej będziesz musiał się przepinać na inny, co generuje koszty i koszty czasowe. I dzięki za docenienie książkI! O GEM na pewno napiszę, ale nie obiecuję terminu.
Czy nie warto byłoby inwestować też w złoto w ramach dywersyfikacji (powiedzmy 10%-15%)? Dla przykładu iShares Physical Gold miał przyzwoite wzrosty a cena złota zachowuje się inaczej w czasach krysysu, co działałoby równoważąco. Myślałem o tym też w razie gdybym musiał coś wypłacić w momencie gdy akcje akurat poszły w dół.
Zrobię o tym wpis, ale z dodawaniem złota to jest różnie, bo w czasach kryzysu wbrew temu, co myślą fani złota, nie kontruje zawsze spadków na akcjach. Obligacje robią to lepiej.
A czy jest sens zakupu np. wszystkich 3 omawianych etf-ów w równych proporcjach? Są jakieś wady takiej strategii czy w dłuższym terminie jest to bez znaczenia?
Cześć Mateusz. Szukam ETF do pasywnego inwestowania na emeryturę i zastanawiam się nad Vanguard FTSE Developed World UCITS. Myślisz że ten ETF nadaje się do takiego celu? Myślałem też nad iShares MSCI ACWI UCITS ale wydaje mi się że nie warto bo ten niewielki udział rynków wschodzących póki co przez wiele lat ciągnie całość w dół a opłata za ETF jest jednak trochę wyższa. Domyślam się że obydwa są OK i wybór zależy od nastawienia do zawierania rynków wschodzących i wiarę że one w końcu odbiją się. Z góry dziękuję :)
Cześć, Ten pierwszy to same rynki rozwinięte. Ten drugi (ACWI) to cały świat. Tak, wybór zależy od podejścia do "pasywności". Mnie 10% rynków wschodzących nie przeszkadza.
Cześć Mateusz, chciałbym się doradzić, bo nie wiem czy dobrze zacząłem swoją przygodę z inwestowaniem. Zakupiłem obligacje skarbowe ROD 12letnie za cały limit, za jaki mogłem kupić (232 obligacje), chcę także wykorzystywać roczny limit IKE, póki co przelałem 1/3 limitu i za to zakupiłem 2 ETFy (iShares Core MSCI World UCITS za ok. 75% kapitału oraz iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF za 25% kapitału). Czy to rozsądna strategia? Czy na IKE też powinienem mieć obligacje?
Zacząłeś przygodę bardzo dobrze (w kontekście wyczerpania limitu ROD oraz założenia IKE). Ręczne sterowanie proporcją DM/EM jest dyskusyjne i ja nie jestem tego fanem. Mam o tym dwa osobne podcasty (poszukaj "wschodzące" lub "wschodzących" na moim kanale a znajdziesz obydwa).
@@Inwestomat dziękuję, przesłuchałem oba podcasty. Czy w ramach IKE na BOŚ mogę po prostu sprzedać EM i dokupić ACWI bez żadnych opłat dodatkowych? Jest duża różnica między VWRA i IUSQ?
Czy moze mi ktos wytlumaczyc o ktore poziomy chodzi na 6:41? On mowi "te o fizycznej replikacjii maja troche gorsze wyniki przez to ze na 1 POZIOMIE maja placic 15% podatku zrodla".
Czy przy ETF z dużym udziałem w USA jest sens wybieranie tych z odwzorowaniem syntetycznym ze względów podatkowych? Z tego co widziałem mają niewiele większe zwroty ale różnica jednak jakaś była...
Różnica jest niewielka, bo i dywidendy są niewielkie (w szerokich indeksach). Syntetyk oszczędza około 15% wartości dywidend (1 poziom, gdy spółki płacą ETF-owi), bo nie ma ich fizycznie, więc "wymienia się" za całkowitą stopę zwrotu. Fundusze fizyczne zarabiają jednak na pożyczaniu papierów, stąd podobne wyniki do syntetyków.
Cześć, Scenariusz w którym na zwykłym koncie XTB (nie IKE, IKZE) kupuje w styczniu 2025 ETF ACC notowany w Irlandii na s&p 500 za kwotę 100.000 i w grudniu 2025 powiedzmy, że wartość tych aktywów wynosi 110.000 (10% zysku), a ja decyduje się na sprzedaż całości to płacę tylko 19% podatku belki od kwoty 10.000 czy dochodzi też podatek u źródła? Masz jakiś dobry film do polecenia na ten temat? =)
Płacisz 19%, ale nie podatku Belki, a podatku giełdowego. Podatek Belki dotyczy tylko odsetek i dywidend i jest ryczałtem (płaci się go od przychodu). Podatek giełdowy dotyczy zysku osiągniętego na transakcji i jest podatkiem liniowym - od dochodu (przychód - koszt). Nie ma "podatku u źródła" dla transakcji. Dotyczy on tylko dywidend. Przeczytaj te 2 wpisy na blogu: ETF (5/6) - Jak rozliczyć podatek z ETF-ów? Zyski i dywidendy Jak rozliczyć podatek z giełdy? Wszystko o PIT-38 i PIT-8C
Ogladalem materiałem, przeczytałem bloga rownież o podatkach i mam takie oto pytanko, czy jesli inwestuję w MSCI ACWI lub MSCI World systematycznie miesiac w miesiac, rok w rok, to podatek dopiero płacę przy sprzedaży np za 10 lat ? Dzieki za odpowiedź nawet jesli pytanie głupie ;)
Mapa jest poprawna. Wg MSCI Korea Południowa to dalej kraj wschodzący. Wg FTSE (mniej popularnego dostawcy indeksów) Korea Południowa faktycznie jest już krajem rozwiniętym, ale dla przykładu - Polska też (a wg MSCI jesteśmy gospodarką wschodzącą).
Cześć, przepraszam z góry za głupie pytanie, dopiero zaczynam przygodę z inwestowaniem, ale czy ma sens inwestowanie w 3 przez Ciebie wymienione ETF-y jednocześnie ( MSCI world, MSCI ACWI i S&P 500)? Z tego co zrozumiałem to znaczna część spółek pokrywa sie w tych 3 ETF-ach.
Nie ma głupich pytań, więc spokojnie. Według mnie nie ma sensu inwestować we wszystkie 3, bo będziesz miał taką "babuszkę" - dużą część wspólną i niewiadomo jaki cel osiągany w ten sposób (więcej USA?).
Cześć. Planuje już za niedługo kupić swój pierwszy ETF i robić to regularnie co miesiąc po jednej akcji, ale zastanawiam się, czy to jest właściwy moment tzn. czy nie robię tego na samym szycie wyceny, i czy nie powinienem zaczekać z tym aż cena spadnie może o około 10%. Jak uważasz? Wypatrzyłem sobie dwa ETF-y do inwestycji iShares Core MSCI World UCITS i iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS, czy według Ciebie to dobre połączenie, czy powinienem kupić tylko jedne np. MSCI World?
W odniesieniu do ETF najczęściej używa się słowo "jednostka ETF", a nie "akcja". To tak na marginesie. Nie mam szklanej kuli, więc nie wiem, czy to właściwy, czy niewłaściwy moment, ale uproszczę Twoje życie: przesłuchaj odcinek o kupowaniu w dołkach oraz ten o szklanej kuli. Nie mam uwag co do indeksów, które wybrałeś, bo niczego nie wiem o Twojej sytuacji i preferencjach.
Nie da się inwestować w "indeks" inaczej niż poprzez ETF albo derywaty. Jeśli poprzez ETF to są ich setki a "oryginalny" (pierwszy) był SPY.US (SPDR), który notowany jest w USA. Masz mnóstwo odpowiedników w Europie, więc nie ma problemu. Poszukaj klipu o ETF-ach na akcje amerykańskie u mnie na kanale, w którym je porównuję.
Cześć! Pytanie czysto techniczne. Zakładając strategię 80/20, tworząc portfel pezykładowo zaczynając 10 k muszę kupić ETF o wartości ok. 8 k i Obligacje 2 k ? Dalej dokupując muszę trzymać zawsze tego, by dobierać tak kupno aby mi wychodziło 80/20 ? Czy działa to jakoś inaczej ? Dziękuje za odpowiedź i życzę dlaszego rozwoju ! Pozdrawiam Rafał
Dla polskich instrumentów to wiem, że się nie płaci podatków od dwyidend i sprzedaży akcji, ale od takich amerykańskich akcji już tak. Jak to się ma do zagranicznego ETF ?
Cześć. Takie pytanie: jakiś czas temu kupiłem ETF bazujący na S&P500. Mam konto na XTB. Konto w PLN. Kupiłem przy wysokim kursie USD i mimo, że dziś ten ETF jest wyceniany dużo wyżej, niż w momencie zakupu, nadal nie odrobiłem straty spowodowanej wysokim kursem. Wiem teraz, że powinienem mieć konto na XTB w walucie, w jakiej kupuje walory ale tu już trochę po fakcie, bo kupiłem jak kupiłem. Natomiast co mnie jeszcze interesuje, to w jaki sposób XTB dostarcza dane do PIT dla kont innych niż PLN? Dostarcza dane? Przeliczone na PLN? Mając konto w PLN wszystko jest przeliczane do PLN więc jest prosto.
Waluta konta nie ma znaczenia, bo wynik to wynik. No jeśli USD mocno stracił, ale instrument zyskał, to możesz być chwilowo na minusie. Solucja? Kupuj regularnie! XTB dostarcza PIT-8C, w którym wszystko (poza zagranicznymi dywidendami) jest przeliczone już do PLN. Zagraniczne dywidendy są w ich specjalnym raporcie podatkowym (osobny dokument od PIT-8C)
@@Inwestomat Dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź na moje pytanie. Czyli nie ma znaczenia, czy kupowałem walory w obcych walutach z wpłat w PLN (z konta PLN), czy kupowałem w USD (z konta walutowego w XTB). XTB do PIT-8C wszystko przelicza samodzielnie?
A propo okresów który rynek sobie lepiej radził bym zadał sobie pytanie co mialo wplyw na wynik. Osobiście za większym wzrostem USA stoi głównie technologia przyszłości: AI, robotyka, quantum computing, kosmos.
Witam,zakupiłem ETF S&P 500 oraz iShares MSCI EM IMI, w ramach konta XTB IKE. Zainwestowana kwota od razu po zakupie pokazała ujemny procent oraz spadek kapitału.Utrzymuje się to już kilka dni czy to normalne?
XTB wlicza tu od razu 2x 0,5% za przewalutowanie. Koszt przewalutowania "zwrotnego" (przy sprzedaży) jest pokazywany od początku inwestycji. Dlatego ostrzegam przed kosztem przewalutowania w XTB. Przy niskich kwotach inwestycji i tak wychodzi lepiej niż w DM BOŚ i BM mBanku, ale przy wysokich wychodzi dość znacznie gorzej.
Oczywiście, że wiecej takich materiałów. Może ciekawą formą będzie krótki 5-10 min. cykliczny materiał mówiący o "okazjach " inwestycyjnych na dany miesiąc. Dla tych, którzy co miesiac staraja sie wybrac jakies dywidendowe okazje albo dorzucic ETF do portfela bo regularnie inwestują jakieś PLN.
@@Inwestomat bardzo dziękuję za odpowiedź. FTSE ma chyba mniej stanów i jest zdywersyfikowany na więcej firm. Czy to przekłada się na jego wiekszą odporność na kryzysy w szczególności spowodowane przez przeszacowane amerykańskie spółki? Czy kiedy Nasdaq jest już tak wysoko nie lepiej zaopatrzyć się w tego ETF?
@@marcinmiskiewicz2187 Ma praktycznie tyle samo Stanów co MSCI ACWI. Tam faktycznie jest kilka krajów więcej i więcej firm, ale wyniki pokrywają się na MSCI ACWI. "przeszacowane amerykańskie spółki" - które? Jak bardzo przeszacowane? NASDAQ 100 jest wysoko od lat i zwykle idzie jeszcze wyżej (choć nie zawsze). Ale ciężko się dziwić, skoro to indkeks innowatorów.
@@Inwestomat nie chcę nikogo przekonywać do przeszacowania. Interesuje mnie tylko jak zminimalizować USA w swoim portfelu. Chce się przygotować na moment kiedy inwestorzy poczują się bezpieczniej, zaczną szukać inwestycji spośród mniejszych podmiotów również poza Ameryką.
Moim zdaniem rynki wschodace moga byc jak zaleta, tak i wada. Przyklad temu - rosja. Kto mial duzo inwestycji w rosje teraz zaluje. Oprocz rosji sa jeszcze chiny, ktorzy tez by chieli sobie zabrac Taiwan. No i tez nie wiemy co bedzie w przyszlosci. Dla mnie rynki wschodzace to tylko ryzyko w moim portfelu, wiec preferue MSCI World UCITS
I takie podejście - choć niszowe - to rozumiem. Niszowe, bo w ankiecie większość odpowiedziała, że ma albo MSCI ACWI, albo S&P 500, a tylko kilka osób miało MSCI World. Ja to kompletnie rozumiem, żeby nie było :).
chce zacząc z planem inwestycyjnym w xtb. Mam juz konto i wstepnie dobrane etfy te o których ty mówisz tutaj w materiale. Dreczy mnie tylko watpliwosc czy jest jakis minimalny okres czasu (lat) w którym mozna mowic ze jest sens wchodzenia w to???? chce wpłacac niewielkie pieniadze ale regularnie kazdego miesiac. Do emerytury mam 15lat (60) i taki czas wtsepnie sobie licze na to.
Kolejny materiał, który studzi zapał żółtodzioba i pozwala spokojnie ocenić sytuację z perspektywy czasu. Konkretne dane liczbowe, które zawierasz w materiałach, są bardzo pomocne. Wielkie dzięki!
Dokładnie o to mi chodziło. Cieszę się, że doceniasz to, że opieram się na liczbach, a nie na emocjach.
Jak zwykle widać dużo włożonej pracy, przystępna forma, doskonały materiał! Dziękuję Mateusz!
Faktycznie pracy tu było sporo. Jak z każdym materiałem, dlatego czasem robię tygodniowe przerwy (bo nie wyrabiam z tworzeniem).
29:30 - najważniejsza myśl, dzięki! Czas potrzebny na rozkminianie w tej materii lepiej poświęcić na inne rzeczy, zwłaszcza obcinanie kosztow.
Dzięki, Piotrek! "Overanalyzing" często zajmuje tyle czasu, że ludzie zapominają, że dziesiątki godzin analizy mogą im przynieść albo odebrać 1-2 p.p. zwrotu rocznie, a ten czas mogliby poświęcić choćby na "dorobienie trochę grosza" lub zwiększenie kwalifikacji zawodowych. Albo na przyjemności, bo ludzie skupieni na pieniądzach często niestety o przyjemnościach zapominają.
@@Inwestomatsuper film i świetny komentarz. 👍
@@oThatsMeInTheCorner Dzięki!
Kolega z pracy polecił mi Twój kanał tydzień temu (interesowałem się wcześniej tematem inwestowania). Dzięki tej całej serii i dzięki temu odcinkowi właśnie kupiłem swojego pierwszego ETF opakowanego w IKE w XTB - iShares MSCI World SRI UCITS ETF USD ( IE00BDZZTM54 ). Wykonujesz bardzo dużą pracę. Dziękuję, że dzielisz się swoją wiedzą. Trzymam kciuki do kontynuowania dzieła.
Serdecznie pozdrów kolegę! Cieszę się, że Cię tu skierował i dzięki za miły komentarz.
No i cieszę się, że trochę pomogłem Ci w wyborze ETF-u.
@@Inwestomat Pozdrowiłem, ucieszył się :) Dobrego dnia!
@@arturkwiatkowski5019 Cała przyjemność po mojej stronie. Wszystkiego dobrego!
Dzięki. Mi trochę to dało do myślenia, ponieważ 50% kapitału mam bezpośrednio w ETF na S&P 500.
Przy kolejnym zakupie kupię ETF na caly świat. Spróbuję to zbalansować w dłuższym terminie.
Bardzo mi miło :)
Jak zwykle 10/10, jako młody inwestor bardzo pomagasz mi takimi podcastami rozwijać się i coraz to bardziej świadomie inwestować.
Serdeczne dzięki, dobry człowieku! Od razu dzień staje się lepszy!
Super, dokładnie nad tym pytaniem się zastanawiałem. Mam też swoje przemyślenie, osobiście rozdysponowałbym ok 80% środków akcji na MSCI ACWI, a 20% na NASDAQ100 patrząc na to jak ten sektor się rozwija. Oczywiście w całym portfelu sporą część stanowiłyby obligacje. To też może być pomysł na odcinek: typowy portfel (obligacje + akcje) i różne wariacje podziału tej część akcyjnej :)
Był jakiś czas temu odcinek właśnie o tym jak rozbudować taki "nudny" portfel o dodatkowe ETFy. I na tej podstawie ja u siebie zodtawilem ACWI + 10% MSCI IT, żeby zaspokoić FOMO w czasie tego wzrostu spółek technologicznych :)
Pamiętaj, że większość NASDAQ 100 i tak jest w S&P 500, a całe S&P 500 jest w MSCI ACWI ;). Ale rozumiem, że chcesz przeważyć US Tech. Pomyśl też o S&P 500 Information Technology i MSCI World Information Technology. To dobre indeksy.
A odcinek o ETF-ach technologicznych będzie.
Potwierdzam. Jak zwiększyć zysk w portfelu z ETF - czy coś takiego.
Dzięki za konkretny i rzeczowy materiał! Po poznaniu bloga i przeczytaniu książki z ciekawości sprawdziłem, czy prowadzisz również kanał na TH-cam. Wyszło na to, że i tutaj zostanę z Twoimi materiałami na dłużej!
Dziękuję za zakup i przeczytanie książki! Mam nadzieję, że się podobała.
No i witam na kanale. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej i będziesz komentował materiały :). Dzięki!
Świetny odcinek jak zawsze bardzo merytoryczny. Ja do tej pory tylko gpw akcje dywidendowe, ale trzeba zacząć myśleć o dywersyfikacji geograficznej 😅
Bardzo dziękuję. Fakt, że warto dywersyfikować inwestowanie geograficznie. Przez 5 lat inwestowałem tylko na GPW, ale potem wyszedłem za granicę i teraz od 8 lat mam mix GPW i zagranicznych, który mi bardzo dobrze służy (pod kątem redukcji ryzyka specyficznego).
@@Inwestomat Myślę, że podobnie jak Ty Mateuszu rozpocznę za jakiś czas inwestowanie poza GPW.
23 marca świętowałem 4. rocznicę na GPW, zatem można powiedzieć, że idę Twoimi śladami 😄
Dodatkowym udogodnieniem dla inwestowania zagranicznego jest zdecydowana poprawa opłat transakcyjnych dla drobnych polskich inwestorów, która jeszcze kilka lat temu, w moim odczuciu odstraszała od inwestycji zagranicznych. Wszystkiego dobrego !😃
@@Inwestor_Na_Etacie Dzięki, Tobie też. I powodzenia w globalnym inwestowaniu. Jak otworzysz się na świat, to znajdziesz tam mnóstwo dobrych spółek. Tak, prowizje transakcyjne są niższe niż dla GPW :P (procentowo).
Jak zwykle kawał dobrej roboty, dzięki!
Myślę, że subiektywne wnioski idą w parze z IDK - im prościej, im bardziej pasywnie, tym lepiej.
Serdeczne dzięki! Tak, wnioski idą w parze z IDK (Inwestowaniem dla każdego), ale rozwijam je trochę "ilościowo" i jakościowo, ale od tego są właśnie moje blogi :). Mogę głębiej wejść w jakiś temat.
Super robota. Sam się zastanawiam w jaki ETF zainwestować i voila.... jest temat na tapecie hehe pozdrawiam.
Bardzo dziękuję! Cieszę się, że poruszyłem ważny z Twojej perspektywy temat.
Kolejny świetny materiał, który słucha się z przyjemnością i można wyciągnąć wnioski. Dla kogoś kto tak jak ja stawia pierwsze kroki wpisy na blogu, podcasty oraz książka to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dzięki za kawał genialnej roboty :)
Bardzo mi miło, dziękuję, Paweł!
Dzięki za ten podcast - rozwiał sporo moich wątpliwości.
Bardzo się cieszę, dziękuję! Od razu dzień staje się lepszy!
Lepszy jest głos rozsądku! 🙂 Dzięki wielkie za rozwagę
Dziękuję serdecznie!
Zawsze lubię posłuchać Twojego głosu rozsądku także kolejny świetny rozsądny materiał do kolekcji doszedł i fajnie, że poniekąd utwierdza mnie w obranej drodze :)
Odnośnie nowych tematów - ostatnio nurtuje mnie często rozkminianie jak to będzie z tą emeryturą i momentem kiedy zaczynamy korzystać ze zbieranych środków i nie kojarzę czy już kiedyś o tym nakręciłeś.
Sporo zmiennych/scenariuszy mi się pojawia (wielkość kapitału, różne konta [IKE/IKZE/standardowe] tempo wypłacania, sposób na większy wydatek, nastawienie na dziedziczenie sporej ilości środków), ale jakoś nie poukładałem sobie tego jeszcze w głowie i docenił bym podpowiedź Twojego głosu rozsądku :)
Tym samym gorąco zachęcam do przedstawienia tematu i to pomimo tego, że będąc z sąsiedniego rocznika czasu do emerytury mamy jeszcze sporo.
Serdeczne dzięki. O emeryturze będzie cała seria, a o korzystaniu z kapitału w fazie dystrybucji - osobny wpis.
Spróbuję nagrać to równie rozsądnie, co resztę podcastów. Dziękuję za sugestię!
Tak - ja jestem rocznik 1989 i do emerytury (państwowej) daleko, ale tej "technicznej" dość blisko, bo 40-tka za 5 lat :).
Dzięki. Znów krok do przodu.
Dziękuję. Bardzo się cieszę, że pomagam stawiać kolejne kroki!
Bardzo wartościowe. Dziękuję. Proponuję temat z praktycznym instruktażem jak inwestować na XTB. Jak się tam poruszać, co znaczą skróty, jak czytać wykresy itd
Taaaak❤
Dziękuję. Taki film już mam ("Kupowanie zagranicznych funduszy ETF krok po kroku")
Powinien być program w tv pt: Głos rozsądku w Twoim domu by Mateusz Samołyk albo przedmiot w szkole np; Inwestuj z głową :) Mega robota jak zawsze !
Moim zdaniem warto zostawić tv samej sobie, aby doszło do samozaorania. Mam wrażenie, że niezależnie ile wartościowych programów telewizyjnych będzie emitowanych, to i tak będzie pomijany przez odbiorców że względu na ... małą widowiskowość, co jest smutne.
Dobrze jest jak jest, a gawiedź niech bawi się tym co ma.
Bardzo mi miło, ale niestety obawiam się o moją wolność słowa i wypowiedzi w sytuacji, w której dano by mi program w TV (więc pewnie bym w końcu odszedł z programu).
@@Leceroy Dokładnie, niewielu ludzi interesuje się nabywaniem wiedzy. Większość chce albo konkretnych typów inwestycyjnych, albo "ciekawych opowieścI" najlepiej w formie teorii spiskowych.
Dzięki :) konkretny film !
Dziękuję, Wojtek!
Kolejny swietny material. Dzieki
Serdecznie dziękuję!
Mateusz świetny materiał. Dziękuję Ci bardzo 🙂 i pozdrawiam z Reykjaviku
Dziękuję Ci i pozdrawiam (mam nadzieję ciepłą) Islandię!
Jak zwykle BOMBA!!! Mateusz świetna robota…
Bardzo dziękuję, Bartku!
Mateusz, super materiał. dziekuje. Zastanawiam sie and strategia cały świet vs rynki rozwiniete. rynki rozwiniete maja mniejsze koszty, większy wzrost i mniejsze ryzyko wojny.
Serdeczne dzięki, Greg.
Fakt, że rynki rozwinięte mają (ostatnio) większy wzrost, nie oznacza, że zawsze tak będzie. Ja tam lubię ACWI, bo i tak ma obecnie 90% rynków rozwiniętych, a 10% wschodzących mi nie przeszkadza (to i tak bardzo mało).
Co do ryzyka wojny, to chyba niekoniecznie tak jest, bo w wojnę światową uwikłane zostałoby wiele krajów.
Ja inwestuję w rozwinięte, bo unikam inwestycji w Chiny - na ile to możliwe. Raz że nie chce nadmiernie wspierać kraju nagminnie nieprzestrzegającego podstawowych praw człowieka, dwa że ryzyko ich konfliktu z Tajwanem jest wysokie. Trochę szkoda, że w ten sposób omija się rykoszetem różne ciekawe państwa rozwijające się, ale nie można mieć wszystkiego.
@@mateuszstepniak8822 Masz też w ofercie ETF EM minus China. EMXC - ETF amerykański.
@@Inwestomat O, dzięki! Wciąż są tam takie antyperły etyki jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale mimo wszystko to najlepsza dostępna opcja i krok w dobrą stronę, więc możliwe, że warto ją wesprzeć swoim talarami, aby pokazać, że warto takie produkty tworzyć. Rozważę 🙂.
@@mateuszstepniak8822 Stąd pomysł na ten ETF.
Na długoletnich wykresach widać jak S&P ruszyło po kryzysie 2008 wraz z dodrukiem i wydaje mi się że to jest główne paliwo.
Osobiście mam ACWI + jeszcze jestem na etapie zabawy, więc dobieram sobie ETFy z branży semiconductors, defence, czy Indie. Ostatnio też ETC na złoto czy miedź. Z kolei GPW mam obstawione przez PPK i tyle starcza :)
Mateusz, dziękuję za dobrą robotę! 👍
Mityczny dodruk nie jest głównym paliwem dla giełdy. Jest nim wiara inwestorów na całym świecie w rozwój technologiczno-gospodarczy.
Dodruk - owszem - pomaga, bo zwiększa inwestycje państwowe, ale to nie główny driver.
Dzięki za miłe słowa!
Ale to wspaniały materiał!! Dziękuję
Dziękuję!
Może i nie pomogłeś podjąć decyzji który ETF wybrać, ale jestem o krok bliżej w zrozumieniu jak się do tego zabrać . Dzięki WIELKIE !!!
Bardzo mi miło. Moją rolą jest właśnie pomaganie w zrozumieniu, a nie podejmowanie decyzji za kogoś :).
Nie ma jak Mateusz i jego podcast do kawy rano❤
Mam nadzieję, że kawa smakowała (i że dziś również będzie smakować, bo piszę to we wtorek - dzień po publikacji podcastu).
Dzięki Mateusz czekam na następne podcasty 👍
Dzieki, bardzo mi miło!
Świetny materiał! Dziękuję za Twoją pracę, jestem w połowie książki, a materiały przez Ciebie udostępniane tutaj stanowią świetne uzupełnienie.
Dziękuję serdecznie i życzę miłej lektury książki! Po przeczytaniu będe bardzo wdzięczny o wystawienie opinii na lubimyczytac, bo inaczej książka się "nie przebije" w mainstreamie :).
@@Inwestomat jak tylko skończę czytać wstawię!
@@Venciturx01011 Serdecznie dziękuję i życzę miłej reszty lektury. Mam nadzieję, że dotychczas jest satysfakcjonująca :)
@Inwestoma Dobra robota, jak zawsze, o ETF trudno więcej powiedzieć. Najprawdziwsza prawda, że "time in the market > timing the market", a ludzie mimo to próbują pobić rynek. Najlepsze portoflio giełdowe to te o którym właściciel zapomniał.
Mnie interesuje "co dalej?". Prośba o zgłębienie tematu budowania portofolio dochodowego albo migracji portfela osoby pracującej/oszczędzającej na dochodowe. Jako punkt wyjścia proponuję dwa scenariusze:
1. Scenariusz pierwszy to chęć przejścia na emeryturę. Powiedzmy, człowiek pracuje od 2000 r. i oszczędza tysiaka (dwa, trzy, cztery?) miesięcznie, wrzucając a) wszystko w szeroki ETF, b) portfel 60/40 (80/20). Chce przejść na emeryturę w 2030 r. Czyli 30 lat na rynku.
2. Przerwa w pracy na 3-5 lat. Gdzie zaparkować kasę żeby mieć dochód i móc wrócić na rynek po czasie. Te same dane, żeby nie komplikować.
Dla łatwości namalowania obrazu można pominąć IKE/IKZE, dzieci, nieruchomości itd. Interesuje mnie defensywne (bezpieczne) podejście do tematu kiedy już można, albo trzeba, zacząć korzystać ze zgromadzonych zasobów.
Pozdrawiam
Cześć!
Bardzo dziękuję za ten miły komentarz i jeszcze bardziej za sugestię tematu. Korzystanie ze zgromadzonych środków (faza dystrybucji) będzie ważnym wątkiem w wielu przyszłych materiałach. Dodaję Twój pomysł do listy tematów, dzieki!
@@Inwestomat Mateusz przychylam się do prośby WhiteSnow - sam mam zagwózdkę w tych kwestiach. Pomijając kwestię IKE itp....Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby z jednej strony ważyć (ale w jakich proporcjach?) szerokie indeksy z wyspecjalizowanymi dywidendowymi typu FUSA GGRA itp (albo z pojedynczymi spółkami z gatunku arystokratów). a z drugiej mieć cashflow z wynajmu np kilku nieruchomości... wówczas jak przyjdzie kilkuletnia bessa - część akcyjna poleci sporo w dół... ale jakaś część dywidend wciąż będzie "kapać" + ten wynajem... czyli jakoś się przeżyje... Za to jakby powróciły lepsze czasy, to część akcyjna podbije wynik.. Czy w ogóle to jest realna strategia??? :) Wiem że masz głowę analityczną i cenię sobie Twoje matematyczne i uczciwe podejście do tematu... Ja po godzinie jakiejkolwiek analizy mam już efekt gotującej się wody w czajniku :)
@@yeti8593 Każda strategia jest na tyle realna, na ile potrafisz i chcesz ją wdrożyć. Zadałeś zbyt ogólne pytanie, bym mógł prosto odpowieedzieć.
Zdaję sobie sprawę Mateuszu, dzieki za odpowiedź tak czy siak... W zasadzie to częśc nieruchomosciowa jest wdrozona i pracuje (bez obciazen kredytowych), zastanawiam się jak poukładać część akcyjną ktora stanowi około 50% wartość tej pierwszej.. ( na razie na jakiś rolowanych subkontach oszczednosciowych) ..
Wiem że i tak, trzeba się samemu uporać z decyzjami w co i ile... ale może jakaś sugestia? @@Inwestomat
@@yeti8593 Sugestii masz aż nadto w moich wpisach na blogu :)
Dzięki Mateusz! Dobra robota jak zawsze 💪
Serdeczne dzieki, Przemek!
Kolejny super odcinek, dziękujemy za twoją pracę!
Serdeczne dzięki, Krzyśku!
Tak, prześwietlę te ETF-y, po prostu nie obiecuję, kiedy to zrobię. Dzięki za sugestię tematu.
Mateusz jak zawsze bardzo merytorycznie.
Bardzo dziękuję!
Ostatnio zadawałem sobie takie pytanie i doszedłem do takich samych wniosków przy horyzoncie inwestycji 30lat wybrałem acwi ponieważ nie wiem gdzie za 10,20,30 lat będą USA dlatego wole mniejsze stopy zwrotu teraz ale spokojniejszą przyszłość.
No i takie podejście potrafię zrozumieć. Drugą stronę też rozumiem, ale pamiętajmy wtedy, że ryzyko mamy bardziej skupione/skoncentrowane.
Idealne, bardzo zrozumiałe 😊 zaufam tobie 🎉
W czym? Najlepiej ufać samemu sobie :)
Konkretna, nierozpraszająca uwagi forma. Tego nie zmieniaj bo przestanę Cię słuchać, wyłączę subskrypcje itp. 😀
Bardzo mi miło. A wydaje Ci się, że ja to w ogóle umiem zmienić? To taka moja "przypadłość", że nie lubię ogólników.
Jestem na początku swojej drogi inwestycyjnej i po zapoznaniu się z wieloma materiałami takimi jak ten, pojawiają się nowe przemyślenia. W tej chwili mam S&P500 i NASDAQ w dolarach i chcę uruchomić drugi ETF w euro. Dzięki za materiał.
Cześć,
S&P 500 i NASDAQ 100 powielają większość spółek, miałeś tego świadomość? Wiele osób tego nie wie, ale większość firm z NASDAQ100 jest też w S&P 500.
Co do edukacji, to pamiętaj, że waluta samego ETF nie ma znaczenia. Ważna jest waluta instrumentów finansowych na końcu, więc jak piszesz "ETF w EUR" to szukasz chyba ETF-u na akcje ze strefy euro (a nie dowolny ETF notowany w EUR). Poczytaj i doedukuj się, bo tu trzeba więcej wiedzy.
Bardzo wartościowy kontent. Dziękuję!
Bardzo dziękuję, Radku!
Fajny materiał , pozdrawiam
Dziękuję! Pozdrawiam również :)
Dziękuję za materiał
A ja dziękuję za komentarz!
Zawsze fajnie posluchac i sie zastanowic. Wniosek dla mnie jest prosty a mianowicie zabawa w zgadywanki i przewazanie rynkow rozwinietych lub rozwijajacych sie nie jest tego warta, ja zostaje przy msci acwi w czesci akcyjnej.
I to jest jeden z ważniejszych wniosków z tego podcastu, bo jeśli USA zdominuje świat jeszcze bardziej, to w ACWI będziesz miał niebawem 70-80% USA, a nie 62% jak obecnie i też (jak posiadacze samego S&P 500) będziesz cieszył się tamtejszymi wzrostami na giełdzie.
Dzieki! Bardzo pomogles 😊
Dziękuję za miłe słowa!
Dziękuję.
Ja również. Za komentarz, bo nie każdemu się chce napisać, a potem zasięgi są niskie :).
Głos rozsądku. Mimo wyważonej opinii jest jednak konkretna rekomendacja - ACWI. To jest fajne, że mimo wszystko coś wskazujesz. Pozdrowienia.
Oczywiście. Nie ukrywam, że mam preferencję, bo stosunek zysku do ryzyka wydaje się odpowiedni. MSCI World też jest OK (co w filmie mówię).
@@Inwestomat wiesz zupełnie nieprzypadkiem rozstrzygnąłem ten dylemat inwestycyjnie parę miesięcy temu i... doszedłem do tych samych wniosków. Mam jednak zwyczaj stałe wątpić i kwestionować by znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Twój podcast pozwolił mi fajnie przemyśleć temat na nowo. Niby myślę o S&P500, bo chciałbym więcej kasy... ale to że historycznie było ostatnio lepiej to nie jest żadna gwarancja.
@@andrzejpodgorski3709 Ważne, aby mieć ugruntowane podejście, dzięki któremu oprzemy się pokusie, by coś zmieniać po kilku miesiącach.
Ja robię w ten sposób:
Ike+ikze które traktuje długoterminowo wypełniam pod korek szerokim rynkiem.
Na XTB sp500 które wolę zamiast lokaty i planuje upłynnić okresie 5-10-max 15 lat :)
Ale masz świadomość, że na S&P 500 okres 5-10 lat może być zbyt krótki, aby osiągnąć zyski? Historia to potwierdza.
Miło posłuchać głosu rozsądku, przemawia do mnie ten sposób myślenia. S&P 500 kusi wysokimi wzrostami ale patrząc na dane historyczne można wywnioskować że nic nie trwa wiecznie. Nie byłbym spokojny inwestując tylko w jednym kraju, zaakceptowałbym maksymalny udział 25% S&P500 w portfelu zakładając że pozostałe 75٪ jest zdywersyfikowane i zawiera też rynki wschodzące. Myślę że fundusze na cały świat są idealne do inwestowania pasywnego. Ja wole poświęcić czas na rozwój zawodowy oraz korzystanie z życia niż na śledzenie tego co dzieje się na rynkach finansowych.
Cześć,
To, co napisałeś zawiera dużo sprzeczności, bo piszesz, że akceptujesz maksymalny udział S&P 500 w portfelu jako 25%, a później piszesz, że fundusze All-World są idealne do inwestowania pasywnego. Czy wiesz, że w All-World jest obecnie około 62-64% spółek z S&P 500? :)
@@Inwestomat racja. :)
Giełda to taka instytucja gdzie pieniądze przepływają od niecierpliwych do cierpliwych. Tylko długo termin bez ryzyka. Dla niecierpliwych może krypto sprawdzi się. Tam trzeba wyłączyć emocje i inwestować jak komputer.Dzięki Mateuszu.
Nie tylko w krypto nalezy wyłączyć emocje i inwestować jak komputer :). No i "bez ryzyka" to nie do końca prawda, bo nawet w długim terminie można wtopić, jeśli wybierze się złą spółkę/zły indeks/zbyt mało zdywersyfikuje ryzyko.
swietny material!
Dziękuję uprzejmie!
Super robota! Teraz jeszcze tylko porównanie ETF na obligacje poprosimy 😅
Fajnie jakby był odcinek o Etf na obligacje.Czy był juz taki?
@@Lukas99b jakiś czas temu było już o obligacjach, ale nie w takiej formie.
Miałem już wiele takich materiałów. Sprawdź rankingi ETF na obligacje (są tu na kanale) - na blogu mają osobną sekcję w spisie treści.
Oczywiście, że był :)
W takiej nie nagram, bo nie ma dostępnych danych historycznych dot. indeksów obligacji sięgających aż tyle lat wstecz.
S&P500 ETF vs FTSE All-World. Zasadnicza roznica polega na kosztach ktore dla globalnego funduszu sa trzy razy wieksze a zeby nie brzmialo to az tak strasznie to wynosza 0.22% do 0.07%(dla Vanguarda ktorego uzywam). Niemniej w porownaniu do polskich TFI to koszty zarzadzania sa smiesznie niskie a wyniki o niebo lepsze. Po kilkudziesieciu latach roznica w kosztach zarzadzania potrafi byc spora. Poza tym S&P500 idzie ostatnio jak burza. Wyglada ze to jedyna sluszna opcja. Jednak ja bym wolal sobie cenic spokoj ducha i swiadomosc ze moje srodki sa chociaz troche bardziej zdywersyfikowane. Jakby nie patrzec to USA stanowi 62% indeksu globalnego. Nadal mamy solidna ekspozycje.
Niektóre globalne fundusze kosztują 0,18%. Do tego ta różncia, nawet 0,05% do 0,20% jest w perspektywie 30-40 lat dość niewielka.
To, że coś idzie jak burza nie oznacza, że będzie zawsze szło jak burza. O to chodziło w tym podcaście :P.
Nic nie wiesz o rynkach finansowych :)
A tak na poważnie dzięki za materiał, jak zwykle przewidujesz tematy na które sam szukam odpowiedzi i nad którymi myśle. 😅
Hej Tomek,
Faktycznie im więcej wiem, tym bardziej dociera do mnie, że (prawie) nic nie wiem. Pomaga w utrzymaniu ego na wodzy.
Dziękuję za miły komentarz. Żarcik też fajny, bo wiele osób pisze to na serio, za co się nie obrażam, ale wtedy wymagam od nich merytorycznej krytyki :).
Cześć,
chciałbym trzymać jakąś część oszczędności w innych walutach. W jednym z artykułów odradzałeś trzymania zwykłej gotówki. Jaki instrument byłby najlepszy w takim wypadku? Może temat został już przez Ciebie poruszony a ja przeoczyłem.
Dzięki za ogromną dawkę wiedzy w temacie inwestowania.
Pozdrawiam i samych zielonych świeczek!
Nie polecam trzymania gotówki (w żadnej walucie), bo to pewny sposób na realną stratę wartości pieniędzy.
Alternatywą dla gotówki są obligacje krótkoterminowe danego kraju.
@@Inwestomat Dzięki za odpowiedź. Jestem trochę w szoku, że odpowiadasz na praktycznie każdy komentarz mimo, że masz już dobrze wyrobioną markę.
@@DarMed-r5l Bo nie odpowiadałem (nigdy) na komentarze po to, żeby wyrabiać sobie markę. Komentarze są dla mnie ważne (maile też) i staram się znaleźć te 10h w tygodniu na odpisywanie.
@@Inwestomatczy takie obligacje kupuje się przez fundusz etf czy jak nasze polskie obligacje przez konkretny bank który te obligacje emituje ? Też chce część pieniędzy zainwestować w innej walucie.
@@paulinapieron6449 obligacji skarbowych nie emitują banki a skarb państwa danego kraju. Można je kupić np. u wybranych brokerów europejskich. IBKR oferuje możliwość bezpośredniego zakupu obligacji krajów UE, ale też USA.
Cześć, Mateusz! Na początku vloga miałem pytanie: „Czy nie byłoby lepiej zainwestować w fundusze skupiające się na rynkach rozwiniętych, takie jak Vanguard FTSE Developed World UCITS ETF (ISIN: IE00BK5BQV03) lub iShares Core MSCI World UCITS ETF (ISIN: IE00B4L5Y983), niż w fundusze obejmujące cały świat, takie jak Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (ISIN: IE00BK5BQT80) lub iShares MSCI ACWI UCITS ETF (ISIN: IE00B6R52259)?” Ale w 25:50 minucie utwierdziłeś mnie w strategii, której również się trzymam. Dzięki, jak zawsze, Mateusz, bardzo merytorycznie i bardzo profesjonalnie! Pozdrawiam.
Ciekawe, że materiał pośrednio odpowiedział na Twoje pytanie. Ale dzięki, miło mi :).
Łapa w gore za swietny materiał! Mniej wiecej rok temu zbudowałem swoja strategie w oparciu o dwa ETFy o super niskich kosztach - osobno rozwiniete i rozwijajace sie. Rebalancing jedynie wplatami i cos czuje, ze predzej pozwole sie proporcja rozjechac (dodatkowo rozgrzeszam sie teoria „momentum”) niz sprzedawac, generowac obowiazek podatkowy, prowizje, itd. Tak sobie przynajmniej tlumacze moje potencjalne lenistwo, z drugiej strony niechec do placenia podatkow dobrze zmotywuje mnie, mam nadzieje, do zwiekszenia wplat jesli bedzie to konieczne. Ale mam tez pytanie: jak najszybciej sprawdzic udzial rynkow rozwijajacych sie w takim np MSCI ACWI ? Publikuje ktos moze regularnie te proporcje. Interesuje mnie jedno miejsce, jeden link, od dzisiaj na nastepne 50 lat ;)
Dziękuję Ci!
Podejście nierównoważenia proporcji ma swoje zalety - pozwalasz rynkowi zdecydować, co lepsze/czego mieć więcej - czyli tak, jak piszesz - momentum.
Udział rynków w MSCI ACWI trzeba sprawdzać samemu, ręcznie. Można prosto wpisać w wyszukiwarkę np. MSCI ACWI Holdings i po chwili je masz.
Dobra robota Mateusz, rozkminiałem ostatnio co wybrać w dłuższym horyzoncie i jedyny wynik to boląca głowa i stres że robie źle... Może napiszesz coś o odpowiednim momencie wejścia w ETF, chodzi mi o wejście z większą gotówką...
Jest o tym rozdział w książce Matiego. Wydaje mi się że jest też podobny artykuł na blogu. Odpowiedź brzmiała że historycznie najbardziej się opłaca wejść all in. Natomiast finanse to nie tylko matematyka także dla spokojnej głowy można wchodzić stopniowo w celu uśredniania ryzyka
@@M.a.t.e.u.s.z widziałem takie zestawienie... Wynikało z niego jasno, wejście z kapitałem powiedzmy 100 000 zł w bessie ma ogromne przełożenie na końcowy wynik... Mało sie o tym mówi na blogach, słyszy się tylko kupuj i nie zastanawiaj się....
Bardzo dziękuję. Napiszę o tym osobny materiał, w którym przeprowadzę własne symulacje.
Ale tak - w ok. 60% przypadków wygrywa zakup od razu, a w ok. 40% - rozłożenie zakupu na 6/12 miesięcy.
Tak, tylko bessy niestety nie trafisz. Taki już los inwestora (pasywnego), że raczej nie wejdzie z dużym kapitałem w bessie. Nie mówiąc o strachu, który wtedy panuje. Mimo że jest tanio, to ludzie się boją inwestować (zresztą zobaczycie w prawdziwej bessie).
Jaki moze wystapic twoim zdaniem max spadek na msci acwi gdyby byl jakis ogromny kryzys ?
Wyjmuję szklaną kulę i widzę obsunięcie o 60% (w USD, bo to waluta funduszu).
Oczywiście nikt nie zna przyszłości ale poważne kryzysy już były, np. w roku 2008, więc to może dać jakiś obraz
B. Dobry materiał Mateusz tylko szkoda ze tak krótki 😊. Wspominałes o 5 czy 6 top technologicznych spółkach w USA a miałeś na myśli chyba magnificient 7.
Ich jest czasami 5, czasami 7, a czasami 10, więc samo "BIG TECH" powinno wystarczyć :D.
Krótki, bo we wpisie się (zbyt) mocno rozwijam. Zajrzyj na bloga w celu uzupełnienia, bo jest tam o wiele więcej tekstu niż tutaj słów.
Dzięki za docenienie materiału!
Wydaje się fajną opcją dla osób, które chcą podjąć większe ryzyko portfel z 2 ETF. 80/70 MSCI ACWI oraz 20/30 S&P 500. Również pod względem kosztów stałych. Zgodzę się z autorem samo inwestowanie w rynek amerykański w długim terminie zwłaszcza odkładając na emeryturę jest zbyt ryzowane. Przyszłości nie da się przewidzieć a dane historyczne przedstawione w filmie powinny być hamulcem dla chciwych inwestorów inwestujących tylko w rynki amerykańskie.
Czyli lekkie przeważenie Stanów, ale jednoczesna obecność wszystkich innych rynków z DM i EM w portfelu. Ciekawe, bo duża część osób właśnie chce mniej USA w portfelach, a nie więcej, ale potrafię zrozumieć i poczuć Twoje podejście i ten portfel.
I zgadzam się z wnioskami. Chciwość nie powinna zasłaniać rozsądku.
Jak się inwestuje w jakiejś formie na GPW, a dużo z nas tak robi, to USA ma się najmocniej niedoważone względem wzorcowego rozkładu - takiego, który nie ma home bias na Polskę. USA jest największe we wzorcowym rozkładzie na cały świat, więc najbardziej odjeżdża w rozkładzie przy nadmiarowych inwestycjach w GPW. Wtedy posiadanie świata + lekkie doważenie USA poprawia dywersyfikację takiego portfela z biasem na GPW (niwelujemy bias świat ex USA do USA).
A ja bym przekornie przeważył na MSCI EM te 20 %, uważam że 10 % EM w MSCI ACWI to troszkę mało. Dla mnie EM to wciąż duży potencjał,który może się uwolnić za jakiś czas
@@pawekowalski8538Wzrosty związane z AI są generowane głównie przez dużych graczy, takich jak NVIDIA, Apple czy Microsoft, mniejsze firmy biorą w tym mniej znaczący udział. Nie zawsze jest tak, że mali, perspektywiczni gracze są w stanie wybić się ponad grube ryby. I widzę w tym analogię do ciągle wyczekiwanych ponadprzeciętnych wzrostów na EM - one mogą się w ogóle nie pojawić. Just saying 🙂.
Jacek Lempart wSystemTrader pokazywał że bodczas kryzysu S&P500 wychodziło z max obsunięcia ok 10 lat podczas gdy FTSE All World wychodził "tylko" 6.5 roku. To ważne gdy masz portfolio kt za 10-20lat chciałoby się wykorzystać do życia. Przechodzę na emeryturę chcę 4% rocznie portfolio sprzedawać a ono 10 lat odrabia straty.
Z którego kryzysu S&P 500 TR tyle wychodziło? Które lata?
Nie wiem w sumie, czemu odpisałeś mi na grupie, a nie tutaj, ale dzięki. Tak myślałem, że chodzi o lata 20-te XX wieku.
Miałem rozkminę czy do MSCI World nie dokupować SP500 i w sumie nadal mam, ale przynajmniej wiem, że dopóki mam SWDA i obligacje to nie będzie źle. Mogę traktować SP500 jako "agresywną" część portfela i stopniowo z wiekiem rezygnować z niej na rzecz obligacji. Zastanawiałem się nad złotem ale skutecznie mnie wyleczył Twój materiał o stabilizatorach portfela.
Bardzo mi miło, że moje materiały pomogły CI podjąć decyzję. Dzięki za komentarz.
Bardzo wartościowy materiał Mateusz. Właśnie na niego trafiłem bo rozglądam się za tym aby przetransferować moje niewielkie środki z IKE z TFI w Goldman Sachs na zagraniczne ETFy. Wydaje mi się, ze chyba pójdę w stronę DM BOŚ, tylko jeszcze nie wiem czy zdecydować się na MSCI World czy MSCI ACWI? Do przejścia na emeryturę mam ok. 16 lat, na IKE zacząłem wpłacać dopiero w 2021 więc na chwilę obecną mam tam ulokowane mniej więcej 100 tys. zł. Może rozsądek podpowiada Ci co w takiej sytuacji będzie najrozsądniejszym wyborem? Jeżeli chodzi o ACWI to nie będę ukrywał, że mam przeczucia iż w przeciągu kilku lat będzie musiało dojść do próby przejęcia Tajwanu przez Chiny, a to pewnie spowoduje spadki dla tego regionu. IKZE póki co trzymam w obligacjach 10 letnich EDO + PPK w inPZU. Tak więc rozmyślam czy strategia ta jest właściwa i jakie decyzje podjąć.
Dzięki. Bardzo mi miło!
Tak naprawdę tu nie będzie wielkiej różnicy w stopie zwrotu, więc nie jest to najistotniejsza decyzja, którą masz przed sobą (tak szczerze).
Witam.obejzalem kilka twoich wpisow na blogu i filmikow na yt.
Masz swietne podejscie do tematu inwestycji dlugoterminowych ale ja mam 50 lat i chcialbym ci zadac pytanie czy jest sens inwestowac 15 lat w moje IKE liczac na zysk i stawiajac na ETF msci acwi ?
Zastanawiam sie czy taki okres pozwoli mi cokolwiek zarobic na stare lata zakladajac ze bede wypelnial coroczne limity IKE pod korek.Uprzejmie cie prosze o twoje zdanie ewentualnie jakies sugestie.
Dobra robota i pozdrawiam serdecznie😊
Dzięki serdeczne za miłe słowa.
Tak, jest sens inwestować na IKE w indeks akcji przez 15 lat i liczyć na zyski. Dlaczego tak sądzę? Otóż dlatego, że historycznie 15 lat praktycznie zawsze wystarczyło (przy uśrednianiu ceny), by wyjść z dowolnego dołka/kryzysu.
Wiele osób doradziłoby Ci IKE Obligacje, ale moim zdaniem masz wystarczająco dużo czasu, by postawić na akcje. Możesz też przemyśleć fundusz z rodziny Vanguard LifeStrategy, by nieco zredukować zmienność.
@Inwestomat wspaniale ze zechciales mi odpisać 😃Czy wybór Vanguard Life Strategy ma jakiś konkretny tiker dedykowany na konto ike żebym mogl bez pomyłki kupic go na xtb ?
Jest ich kilka wariantow ,a ja jestem zielony w tych tematach i moglbym popelnic jakiś błąd😃
@@jac140375 No to odsyłam do mojego materiału o Vanguard LifeStrategy. Jest na kanale. Nie będę Ci podawał tickerów w komentarzu, bo musisz sam wybrać, by nie inwestować "w ciemno", a odpowiedzialnie.
Dzięki za materiał.
Co uważasz na temat połączenia w porftelu MSCI World z np. Vanguardem 80/20 (V80A)?
Nie ma sprawy.
Uważam to za średni pomysł, bo w V80A już masz MSCI ACWI, a MSCI ACWI to w 90% MSCI World. Po co więc kupować 2x to samo?
Cześć, czy jest jakiś odpowiednik MSCI ACWI na Vanguard?
Cześć,
FTSE All-World.
A czy jest sens kupować regularnie raz MSCI World na zmianę z MSCI ACWI???
nie
Jeśli ktoś chce mieć 50% MSCI World i 50% MSCI ACWI, to tak, ale prawdę mówiąc nie rozumiem takiego portfela, bo prościej jest kupić MSCI World + MSCI EM.
Po wypełnieniu IKE i IKZE zostało mi na koncie w Bossa około 300 zł - jak najlepiej wyszukać jakiś tani ETF do tej wartości aby sobie pracowało - może polecicie jakiś ?
Mam lepszy pomysł - w przyszłości przewalutuj aktywnie PLN na EUR/USD (w DM BOŚ jest taka opcja, na IKE/IKZE masz 3x w ciągu roku bez dodatkowej opłaty). Posiadając EUR/USD "wewnątrz" IKE/IKZE możesz kupić za prawie pełną kwotę (następnym razem).
Dla zasięgu :) wieczorem do kawy obejrzę :P
Dziękuję. I jak? Już obejrzany? Podobał się?
Upewniłem się że wszystko robię dobrze xD.
@@maciejwosko1813 Bardzo fajne uczucie.
Hej Mateusz! Świetny materiał! Masz dużą wiedzę, podziwiam! A powiedz mi jakbym zakupiła dwa ETFy, jeden S&P 500 a drugi np ASCI lub World czy ma to sens? Przyznam że mam teraz S&P ale nie wiem czy to dobry pomysł po Twoim filmie. Czy lepiej go już trzymać i dokupić ASCI? Dzięki za odpowiedź!
Cześć Ewa,
Dziękuję. Chyba pytałaś o to już na blogu, nie?
Ja sie ostatnio zastanawiałem, czy nie daloby się odwzorować etfu all world przy pomocy kilku etfów o niższym TER łącznie. O ile w normalnej sytuacji nie mialoby to sensu bo byłoby to komplikowanie sobie życia, o tyle z planami inwestycyjnymi w xtb (i tym, że planują wprowadzic ike/ikze) może mieć to sens.
Tylko policz, czy nie "zabiją" Cię koszty transakcyjne i koszty podatkowe (jeśli plan inwestycyjny będzie ciągle realizował zysk). Moim zdaniem wyjdzie to na minus wobec MSCI ACWI/FTSE All-World.
ETF 100% akcji all world z auto-reinwestycją dywidend - jak jestes mlody to kupujesz i zapominasz.
No to najprostsza opcja.
Dziękuje za materiał dało do myślenia. Mam pytanie, powiedzmy że zainwestowałem dziś w ETF na rynki rozwinięte który ma w swoim portfolio 70% USA, czy ta wartość jest zmienna? Czy te 70% jest na stałe?
Bardzo mi miło. Tak, wartość 70% jest zmienna. Polecam moje podcasty o rynkach wschodzących, bo tam pokazuję dokładnie, ile % USA było w światowym indeksie przez lata. Hint: 40 lat temu było bliżej 30-35% niż 70% :).
Hmm.. Ale jak stosujesz GEM to.. raczej lepiej nie brać ACWI, bo i tak wyjdziesz według strategii z np MsCI core World do.. wschodzących lub obligacji :). Przy niestosowaniu GEM to video podpowiedzią, że może nie warto w samo S&P500 by nie bolało mocno bardzo przy spadkach. Ja wybrałem GEM i na IKE mam Core World a na IKZE mam S&P500 i tyle 😅, a na XTB to się zastanawiam jeszcze 🤣😂 ale na razie mam core World nadal w wersji GEM. Ale ważne też jest jakie GEM bierzesz do sygnałów czy oryginalne ETFy z USA czy np inne z Europy bo dają inne sygnały wtedy 😮😅. Mati może pobawisz się we Video o różnych wersjach GEM? 😃😄😁 Bo są i takie co nie za 12 miesięcy tylko a za 6 lub 3 miesiące itp.. fajne tabelki by ci wyszły 😁. Ps: książkę gites napisałeś, pozdro.
Cześc,
Tak naprawdę do GEM (czy innego momentum) możesz mieć i pulę 10 różnych funduszy/indeksów i tak naprawdę zawsze będzie się dało to przeprowadzić. Po prostu zbyt wiele nie ma sensu, bo im więcej indeksów, tym częściej będziesz musiał się przepinać na inny, co generuje koszty i koszty czasowe.
I dzięki za docenienie książkI! O GEM na pewno napiszę, ale nie obiecuję terminu.
Czy nie warto byłoby inwestować też w złoto w ramach dywersyfikacji (powiedzmy 10%-15%)? Dla przykładu iShares Physical Gold miał przyzwoite wzrosty a cena złota zachowuje się inaczej w czasach krysysu, co działałoby równoważąco. Myślałem o tym też w razie gdybym musiał coś wypłacić w momencie gdy akcje akurat poszły w dół.
Zrobię o tym wpis, ale z dodawaniem złota to jest różnie, bo w czasach kryzysu wbrew temu, co myślą fani złota, nie kontruje zawsze spadków na akcjach. Obligacje robią to lepiej.
👍
👊
A czy jest sens zakupu np. wszystkich 3 omawianych etf-ów w równych proporcjach? Są jakieś wady takiej strategii czy w dłuższym terminie jest to bez znaczenia?
Wadą jest komplikowanie sobie życia. Zaletą... nie wiem... więcej USA? (Jeśli chce się mieć więcej USA).
Część.
Jaki etf mógłbyś polecić pod ike?
Cześć!
Taki, jak poza IKE/IKZE, czyli jeden z przedstawionych w tym podcaście (w zależności od preferencji).
Czy dodanie ETF na WIG20 do IKE/IKZE jest sensowne? Jest on stosunkowo drogi. Czy może skupić się tylko na jednym z ETF-ów z filmu?
Cześć Mateusz. Szukam ETF do pasywnego inwestowania na emeryturę i zastanawiam się nad Vanguard FTSE Developed World UCITS. Myślisz że ten ETF nadaje się do takiego celu? Myślałem też nad iShares MSCI ACWI UCITS ale wydaje mi się że nie warto bo ten niewielki udział rynków wschodzących póki co przez wiele lat ciągnie całość w dół a opłata za ETF jest jednak trochę wyższa.
Domyślam się że obydwa są OK i wybór zależy od nastawienia do zawierania rynków wschodzących i wiarę że one w końcu odbiją się. Z góry dziękuję :)
Cześć,
Ten pierwszy to same rynki rozwinięte. Ten drugi (ACWI) to cały świat.
Tak, wybór zależy od podejścia do "pasywności". Mnie 10% rynków wschodzących nie przeszkadza.
Cześć Mateusz, chciałbym się doradzić, bo nie wiem czy dobrze zacząłem swoją przygodę z inwestowaniem. Zakupiłem obligacje skarbowe ROD 12letnie za cały limit, za jaki mogłem kupić (232 obligacje), chcę także wykorzystywać roczny limit IKE, póki co przelałem 1/3 limitu i za to zakupiłem 2 ETFy (iShares Core MSCI World UCITS za ok. 75% kapitału oraz iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF za 25% kapitału). Czy to rozsądna strategia? Czy na IKE też powinienem mieć obligacje?
Zacząłeś przygodę bardzo dobrze (w kontekście wyczerpania limitu ROD oraz założenia IKE).
Ręczne sterowanie proporcją DM/EM jest dyskusyjne i ja nie jestem tego fanem. Mam o tym dwa osobne podcasty (poszukaj "wschodzące" lub "wschodzących" na moim kanale a znajdziesz obydwa).
@@Inwestomat dziękuję, przesłuchałem oba podcasty. Czy w ramach IKE na BOŚ mogę po prostu sprzedać EM i dokupić ACWI bez żadnych opłat dodatkowych? Jest duża różnica między VWRA i IUSQ?
Czy moze mi ktos wytlumaczyc o ktore poziomy chodzi na 6:41?
On mowi "te o fizycznej replikacjii maja troche gorsze wyniki przez to ze na 1 POZIOMIE maja placic 15% podatku zrodla".
On, czyli ja, tak?
Chodzi o poziomy opodatkowania dywidend z ETF. Obejrzyj raz jeszcze ETF (5/6) a wszystko stanie się jasne.
Czy przy ETF z dużym udziałem w USA jest sens wybieranie tych z odwzorowaniem syntetycznym ze względów podatkowych? Z tego co widziałem mają niewiele większe zwroty ale różnica jednak jakaś była...
Różnica jest niewielka, bo i dywidendy są niewielkie (w szerokich indeksach). Syntetyk oszczędza około 15% wartości dywidend (1 poziom, gdy spółki płacą ETF-owi), bo nie ma ich fizycznie, więc "wymienia się" za całkowitą stopę zwrotu.
Fundusze fizyczne zarabiają jednak na pożyczaniu papierów, stąd podobne wyniki do syntetyków.
@@Inwestomat dzięki za odpowiedzi. Ty preferujesz fizyczne?
@@Saturnus666 Nie mam preferencji. Akceptuję obydwa typy.
Cześć,
Scenariusz w którym na zwykłym koncie XTB (nie IKE, IKZE) kupuje w styczniu 2025 ETF ACC notowany w Irlandii na s&p 500 za kwotę 100.000 i w grudniu 2025 powiedzmy, że wartość tych aktywów wynosi 110.000 (10% zysku), a ja decyduje się na sprzedaż całości to płacę tylko 19% podatku belki od kwoty 10.000 czy dochodzi też podatek u źródła? Masz jakiś dobry film do polecenia na ten temat? =)
Płacisz 19%, ale nie podatku Belki, a podatku giełdowego.
Podatek Belki dotyczy tylko odsetek i dywidend i jest ryczałtem (płaci się go od przychodu).
Podatek giełdowy dotyczy zysku osiągniętego na transakcji i jest podatkiem liniowym - od dochodu (przychód - koszt).
Nie ma "podatku u źródła" dla transakcji. Dotyczy on tylko dywidend.
Przeczytaj te 2 wpisy na blogu:
ETF (5/6) - Jak rozliczyć podatek z ETF-ów? Zyski i dywidendy
Jak rozliczyć podatek z giełdy? Wszystko o PIT-38 i PIT-8C
@Inwestomat dziękuje
Ogladalem materiałem, przeczytałem bloga rownież o podatkach i mam takie oto pytanko, czy jesli inwestuję w MSCI ACWI lub MSCI World systematycznie miesiac w miesiac, rok w rok, to podatek dopiero płacę przy sprzedaży np za 10 lat ? Dzieki za odpowiedź nawet jesli pytanie głupie ;)
W skrócie: tak.
Po prostu kup ETF typu accumulating.
Korea Południowa nie jest traktowana jako rynek rozwinięty ? Czy mapa wprowadza w błąd.
Mapa jest poprawna. Wg MSCI Korea Południowa to dalej kraj wschodzący. Wg FTSE (mniej popularnego dostawcy indeksów) Korea Południowa faktycznie jest już krajem rozwiniętym, ale dla przykładu - Polska też (a wg MSCI jesteśmy gospodarką wschodzącą).
Cześć, przepraszam z góry za głupie pytanie, dopiero zaczynam przygodę z inwestowaniem, ale czy ma sens inwestowanie w 3 przez Ciebie wymienione ETF-y jednocześnie ( MSCI world, MSCI ACWI i S&P 500)? Z tego co zrozumiałem to znaczna część spółek pokrywa sie w tych 3 ETF-ach.
Nie ma głupich pytań, więc spokojnie.
Według mnie nie ma sensu inwestować we wszystkie 3, bo będziesz miał taką "babuszkę" - dużą część wspólną i niewiadomo jaki cel osiągany w ten sposób (więcej USA?).
Cześć. Planuje już za niedługo kupić swój pierwszy ETF i robić to regularnie co miesiąc po jednej akcji, ale zastanawiam się, czy to jest właściwy moment tzn. czy nie robię tego na samym szycie wyceny, i czy nie powinienem zaczekać z tym aż cena spadnie może o około 10%. Jak uważasz?
Wypatrzyłem sobie dwa ETF-y do inwestycji iShares Core MSCI World UCITS i iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS, czy według Ciebie to dobre połączenie, czy powinienem kupić tylko jedne np. MSCI World?
W odniesieniu do ETF najczęściej używa się słowo "jednostka ETF", a nie "akcja". To tak na marginesie.
Nie mam szklanej kuli, więc nie wiem, czy to właściwy, czy niewłaściwy moment, ale uproszczę Twoje życie: przesłuchaj odcinek o kupowaniu w dołkach oraz ten o szklanej kuli.
Nie mam uwag co do indeksów, które wybrałeś, bo niczego nie wiem o Twojej sytuacji i preferencjach.
chce zainwestowac w index sp500 ten orginalny jak on sie dokładnie nazywa? dzieki
Nie da się inwestować w "indeks" inaczej niż poprzez ETF albo derywaty. Jeśli poprzez ETF to są ich setki a "oryginalny" (pierwszy) był SPY.US (SPDR), który notowany jest w USA. Masz mnóstwo odpowiedników w Europie, więc nie ma problemu. Poszukaj klipu o ETF-ach na akcje amerykańskie u mnie na kanale, w którym je porównuję.
Cześć! Pytanie czysto techniczne. Zakładając strategię 80/20, tworząc portfel pezykładowo zaczynając 10 k muszę kupić ETF o wartości ok. 8 k i Obligacje 2 k ? Dalej dokupując muszę trzymać zawsze tego, by dobierać tak kupno aby mi wychodziło 80/20 ? Czy działa to jakoś inaczej ? Dziękuje za odpowiedź i życzę dlaszego rozwoju ! Pozdrawiam Rafał
Już Ci odpisałem pod innym klipem (zadałeś tam to samo pytanie, prawda?)
@Inwestomat tak dzięki wielkie!
Dziękuję za materiał.
Jak się ma zagraniczny ETF do konta IKE. Będzie trzeba płacić podatek od sprzedaży ?
Nie będzie trzeba, bo IKE/IKZE chronią przed podatkiem giełdowym (tym od sprzedaży instrumentu z zyskiem).
Dla polskich instrumentów to wiem, że się nie płaci podatków od dwyidend i sprzedaży akcji, ale od takich amerykańskich akcji już tak. Jak to się ma do zagranicznego ETF ?
@@lukaszzzzzzzzz Tak samo. To konto chroni przed podatkiem giełdowym, a nie forma prawna instrumentu.
@Inwestomat dziękuję za wyjaśnienie.
@@lukaszzzzzzzzz Nie ma sprawy :)
Kupowanie na zmianę np. co mc raz s&p 500 i msci acwi ma sens ?
Nie
Tak
Jeśli chcesz mieć portfel 50% MSCI ACWI + 50% USA to oczywiście ma to sens.
Nie wiem, jak inaczej odpowiedzieć :).
Cześć. Takie pytanie: jakiś czas temu kupiłem ETF bazujący na S&P500. Mam konto na XTB. Konto w PLN. Kupiłem przy wysokim kursie USD i mimo, że dziś ten ETF jest wyceniany dużo wyżej, niż w momencie zakupu, nadal nie odrobiłem straty spowodowanej wysokim kursem. Wiem teraz, że powinienem mieć konto na XTB w walucie, w jakiej kupuje walory ale tu już trochę po fakcie, bo kupiłem jak kupiłem. Natomiast co mnie jeszcze interesuje, to w jaki sposób XTB dostarcza dane do PIT dla kont innych niż PLN? Dostarcza dane? Przeliczone na PLN? Mając konto w PLN wszystko jest przeliczane do PLN więc jest prosto.
Waluta konta nie ma znaczenia, bo wynik to wynik. No jeśli USD mocno stracił, ale instrument zyskał, to możesz być chwilowo na minusie. Solucja? Kupuj regularnie!
XTB dostarcza PIT-8C, w którym wszystko (poza zagranicznymi dywidendami) jest przeliczone już do PLN. Zagraniczne dywidendy są w ich specjalnym raporcie podatkowym (osobny dokument od PIT-8C)
@@Inwestomat Dziękuję za poświęcony czas i odpowiedź na moje pytanie. Czyli nie ma znaczenia, czy kupowałem walory w obcych walutach z wpłat w PLN (z konta PLN), czy kupowałem w USD (z konta walutowego w XTB). XTB do PIT-8C wszystko przelicza samodzielnie?
A propo okresów który rynek sobie lepiej radził bym zadał sobie pytanie co mialo wplyw na wynik. Osobiście za większym wzrostem USA stoi głównie technologia przyszłości: AI, robotyka, quantum computing, kosmos.
Ale technologia przyszłości nie jest obecna tylko w USA + przez lata (2008 - 2019) inne sektory notowały podobny wzrost.
Witam,zakupiłem ETF S&P 500 oraz iShares MSCI EM IMI, w ramach konta XTB IKE. Zainwestowana kwota od razu po zakupie pokazała ujemny procent oraz spadek kapitału.Utrzymuje się to już kilka dni czy to normalne?
tak. Koszty transakcji i przewalutowania robią swoje
XTB wlicza tu od razu 2x 0,5% za przewalutowanie. Koszt przewalutowania "zwrotnego" (przy sprzedaży) jest pokazywany od początku inwestycji.
Dlatego ostrzegam przed kosztem przewalutowania w XTB. Przy niskich kwotach inwestycji i tak wychodzi lepiej niż w DM BOŚ i BM mBanku, ale przy wysokich wychodzi dość znacznie gorzej.
Skoro juz ustalilismy, ze "najlepsze" sa ETFy na caly swiat to proponuje pelna analize i porownanie najlepszych z nich.
Mam taki materiał na blogu. Poszukaj rankingów ETF-ów.
Oczywiście, że wiecej takich materiałów.
Może ciekawą formą będzie krótki 5-10 min. cykliczny materiał mówiący o "okazjach " inwestycyjnych na dany miesiąc. Dla tych, którzy co miesiac staraja sie wybrac jakies dywidendowe okazje albo dorzucic ETF do portfela bo regularnie inwestują jakieś PLN.
Taki materiał nie pasowałby do mojego kanału, więc raczej sobie odpuszczę, ale dzięki za sugestię! I dzięki za miłe słowa.
Bez oglądania BLACKROCK PANY!!! a teraz oglądam :)
Poczułem się jak na meczu piłki nożnej :D.
I jak wrażenia po obejrzeniu?
@@Inwestomat Wybrałem IShares na podstawie Twoich wpisów na blogu. Jako psaywka S&P i MSCI World jest dla mnie wystarczająca :)
Co z FTSE All-World UCITS ETF
W sensie? To po prostu zamiennik MSCI ACWI. Zobacz ranking ETF-ów na cały świat (mam na kanale).
@@Inwestomat bardzo dziękuję za odpowiedź. FTSE ma chyba mniej stanów i jest zdywersyfikowany na więcej firm. Czy to przekłada się na jego wiekszą odporność na kryzysy w szczególności spowodowane przez przeszacowane amerykańskie spółki? Czy kiedy Nasdaq jest już tak wysoko nie lepiej zaopatrzyć się w tego ETF?
@@marcinmiskiewicz2187 Ma praktycznie tyle samo Stanów co MSCI ACWI.
Tam faktycznie jest kilka krajów więcej i więcej firm, ale wyniki pokrywają się na MSCI ACWI.
"przeszacowane amerykańskie spółki" - które? Jak bardzo przeszacowane?
NASDAQ 100 jest wysoko od lat i zwykle idzie jeszcze wyżej (choć nie zawsze). Ale ciężko się dziwić, skoro to indkeks innowatorów.
@@Inwestomat nie chcę nikogo przekonywać do przeszacowania. Interesuje mnie tylko jak zminimalizować USA w swoim portfelu. Chce się przygotować na moment kiedy inwestorzy poczują się bezpieczniej, zaczną szukać inwestycji spośród mniejszych podmiotów również poza Ameryką.
Moim zdaniem rynki wschodace moga byc jak zaleta, tak i wada. Przyklad temu - rosja. Kto mial duzo inwestycji w rosje teraz zaluje. Oprocz rosji sa jeszcze chiny, ktorzy tez by chieli sobie zabrac Taiwan. No i tez nie wiemy co bedzie w przyszlosci. Dla mnie rynki wschodzace to tylko ryzyko w moim portfelu, wiec preferue MSCI World UCITS
I takie podejście - choć niszowe - to rozumiem. Niszowe, bo w ankiecie większość odpowiedziała, że ma albo MSCI ACWI, albo S&P 500, a tylko kilka osób miało MSCI World. Ja to kompletnie rozumiem, żeby nie było :).
chce zacząc z planem inwestycyjnym w xtb. Mam juz konto i wstepnie dobrane etfy te o których ty mówisz tutaj w materiale. Dreczy mnie tylko watpliwosc czy jest jakis minimalny okres czasu (lat) w którym mozna mowic ze jest sens wchodzenia w to???? chce wpłacac niewielkie pieniadze ale regularnie kazdego miesiac. Do emerytury mam 15lat (60) i taki czas wtsepnie sobie licze na to.
Tak, dla akcji ten okres to zwykle (tak podaje literatura) około 5 lat. Wg mnie najlepiej minimum 10.
@@Inwestomat ok, ja bym planował taka inwestycje na 10-15lat
A w jaki sposób najbezpieczniej i najprościej kupować ETFy?
Interactive Brokers
Ale o co pytasz? Konto maklerskie czy o sposób składania zlecenia?
@@Inwestomat Konto maklerskie. Wydaje mi się że XTB ma fajną ofertę
@@tomaszwalczyk3305 Na blogu masz ranking. Najlepsze IKE to obecnie DM BOŚ, a najlepsze nie-IKE to XTB lub IBKR.
@@Inwestomat Dzięki Mateusz!
co sądzisz o IE00B6R52259 ?
Sądzę, że to dobry ETF na cały świat.
@@Inwestomat Dzięki :) pytam bo go nie wymieniłeś, a wydaje się dość znanym/popularnym, z nieco mniejszymi aktywami
@@Dreghain nie wymieniłem iShares MSCI ACWI? Zobacz mój ranking ETF-ów na cały swiat (jest na kanale) :)