Spotkanie z patomorfolożką Pauliną Łopatniuk | Anatomia Literatury (PL/napisy/PJM)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ก.ย. 2024
  • W niedzielę, 17 grudnia, odwiedziła nas Pauliną Łopatniuk - patomorfolog, autorka cenionego bloga "Patolodzy na klatce" oraz książek "Patolodzy. Panie doktorze czy to rak?" i "Na własnej skórze". Spotkanie odbyło się w ramach projektu Anatomia Literatury.
    Podczas spotkania Paulina Łopatniuk opowiedziała o swojej pracy, która głównie polega na badaniu zmian chorobowych tkanek i narządów. Wyjaśniła, że patomorfolodzy są niezbędni w procesie diagnostyki i leczenia wielu chorób, w tym nowotworów. Choć nie cieszą się wielką sławą czy uznaniem. Uświadomiła nas również w różnicach pomiędzy nowotworem łagodnym, nowotworem złośliwym i rakiem.
    -Nasza praca jest bardzo odpowiedzialna, to od naszych wyników zależy dalsze postępowanie z pacjentem. Trzeba być bardzo skrupulatnym przygotowując próbki, oglądając je pod mikroskopem i wykonując badania. Niestety nie jest to ciesząca się zainteresowaniem dziedzina i w Polsce jest nas szczególnie mało, bo tylko około 500 specjalistów. Jest to również wyjaśnieniem dlaczego czasem na wyniki patologii czeka się tak długo, nie ma po prostu rąk do pracy. - mówi Paulina Łopatniuk.
    Najnowsza książka Pauliny Łopatniuk „Na własnej skórze” opowiada o największym organie naszego ciała - skórze. Wprowadza ona czytelnika w niezwykły świat nauki i przybliża mu skomplikowane mechanizmy, dziejące się na co dzień w ludzkim organizmie. Dogłębnie opisuje czym dokładnie jest skóra i dlaczego tak ważne jest, aby o nią dbać. Znajdziemy w niej również odpowiedzi na przeróżne pytania np. „Czy człowiekowi mogą wyrosnąć rybie łuski?”czy „Jak bardzo skomplikowanym narządem jest naskórek?”.
    Paulina Łopatniuk - urodzona w 1981 roku gdańszczanka, lekarka, specjalistka patomorfologii. Autorka popularnonaukowego bloga „Patolodzy na klatce”, za który otrzymała główną nagrodę w kategorii Media w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Polską Agencję Prasową (serwis Nauka w Polsce) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kwietniu 2019 r. ukazała się jej pierwsza książka, „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”, w październiku 2020 - kolejna, „Na własnej skórze”. Matka dwóch kotów, królowa prokrastynacji, beznadziejnie uzależniona od literek czytelniczka wszystkiego, co się pod rękę nawinie. Zakochana w obrazach mikroskopowych wielbicielka anegdot medycznych i przyrodniczych.
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ความคิดเห็น •