Terapia EMDR - dr Maria Matynia, Joanna Gutral

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ม.ค. 2025
  • Terapia EMDR z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, dlatego w ramach cyklu „ABC Psychoterapii” zapraszamy na webinar, w którym porozmawiamy o tym, na czym polega ta forma leczenia, jakie ma zastosowanie oraz w jakich zaburzeniach może okazać się pomocna. Wspólnie z gościem webinaru, dr Marią Matynią, psychologiem i terapeutą EMDR, poruszymy kwestie tego jak wygląda proces terapeutyczny, jak długo trwa, a także dowiemy się czy terapia odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych jest bezpieczna. Spotkanie poprowadzi psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, Joanna Gutral.
    dr Maria Matynia - psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie certyfikacji, terapeuta EMDR. Pracuje z osobami dorosłymi, prowadząc indywidualne sesje terapeutyczne. Specjalizuje się w terapii traumy, zaburzeń lękowych, afektywnych oraz zaburzeń osobowości. Swoją pracę poddaje systematycznej superwizji. Absolwentka społecznej psychologii klinicznej oraz Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Ukończyła całościowe szkolenie terapii EMDR oraz studia podyplomowe z psychotraumatologii. Obecnie realizuje 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie poznawczo-behawioralnym w Centrum CBT w Warszawie. Na co dzień pracuje w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Otwocku na Oddziale Leczenia Zaburzeń Nerwicowych oraz w prywatnych ośrodkach zdrowia psychicznego
    Joanna Gutral - psycholożka, doktorantka na Wydziale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, absolwentka podyplomowej czteroletniej szkoły psychoterapii poznawczo-behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Od lat zajmuje się psychoedukacją organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
    W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS ( / strefapsyche .
    #terapiaEMDR #psychoterapia #psychologia

ความคิดเห็น • 89

  • @Aleksander_Konieczny
    @Aleksander_Konieczny 3 ปีที่แล้ว +13

    Dziękuję za wykład. Poczytam sobie o tym. Jako student psychologii 5 roku myślę, że warto słuchać o różnych rzeczach :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Bardzo się cieszymy, że materiał okazał się dla Ciebie wartościowy i interesujący! Taki jest też poniekąd cel naszych spotkań tematycznych: rozbudzanie w naszych Słuchaczach ciekawości i chęci do własnych poszukiwań. 🙂 Pozdrawiamy!

  • @helenaledize
    @helenaledize 11 หลายเดือนก่อน +3

    Użyłam podobnej metody ruszanie gałek zanim dowiedziałam się ,ze ta metoda jest i wpadła na nią Dr. Szapiro , wtedy nie mogłam nawet spać w tamtym pokoju przez 2 lata, ale gdy użyłam tej metody ruszanie gałek po tygodniu ,trauma odeszła za mgłę .Tak że można używać tej metody na co dzień , oczyszczać umysł od niepotrzebnych myśli

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว +1

    Super że nagrywacie

  • @danielkadubowski7532
    @danielkadubowski7532 2 ปีที่แล้ว +4

    Kurde bele ciekawa ta playlista. Trzeba będzie posłuchać kilku nagrań. Tak z opisu to EMDR kojarzy mi się trochę z oddychaniem holotropowym. Ile jeszcze wajch w ludzkim ciele się kryje, których poruszanie pozwoli dotknąć duszy?

  • @filipsconopi
    @filipsconopi 3 ปีที่แล้ว +9

    Zrobiłem wyjątek od mojej reguły i przeczytałem komentarze. Prawie żaden nie odnosi się do tematu za to 90% czepia się feminatywów. Dlaczego? Jeżeli dana osoba woli być tak nazywana to niech będzie. Więcej akceptacji i szacunku, nie wszystko kręci się wokół Waszego nosa. To takie proste :)
    Super dyskusja, dziękuję

  • @twojacolega
    @twojacolega 3 ปีที่แล้ว +11

    Dziękuję Pani Joanno za przybliżenie tematu EMDR. Pani głos jest hipnotyzujący :) Pozwolę sobie na uwagę do Pani Marii Matynia, proszę - dla dobra ewentualnych pacjentów i słuchaczy - o większość dbałość o formę wypowiedzi i ton głosu. Usłyszałem mnóstwo ciekawych rzeczy, ale wszystko na bardzo wysokim dźwięku. Trudne do zaakceptowania jest częste kończenie zdań słówkiem "tak". Naliczyłem 65-70 zbędnych powtórzeń. Forma wykładu jest równie ważna jak jej treść.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +2

      Dziękujemy za Twoje uwagi, najważniejsze jest jednak przekaz merytoryczny, prawda?

    • @JARZEBINA
      @JARZEBINA 2 ปีที่แล้ว +10

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Nie chce uprawiac zadnego hejtowania, jestem tutaj po raz pierwszy ale Pan ma racje. Ton glosu i dykcja nie sa niestety "terapeutyczne" a wrecz przeciwnie.

    • @mariab.4685
      @mariab.4685 3 หลายเดือนก่อน +1

      Cenna uwaga

  • @RonthaGr
    @RonthaGr ปีที่แล้ว +6

    Uwielbiam słuchać wywiadów z p. Gutral. Jestem bardzo zainteresowana EMDR, ale niestety bardzo ciężko słuchało mi się tego wywiadu. Pani dr Maria odpowiadała na pytania tak jakby ją to okropnie męczyło, jakby uważała większość pytań za zbyt "naiwne", "mało poważne". Wolałabym posłuchać wywiadu z kimś kto chce w nim uczestniczyć. Do tego jakość dźwięku jest bardzo słaba.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว

      Szkoda, że film nie spełnił Twoich oczekiwań. Zawsze doceniamy różnorodność opinii. To właśnie ona prowadzi do ożywionej dyskusji.

    • @PelasiaPelasinska
      @PelasiaPelasinska ปีที่แล้ว

      Wymyśliłaś sobie jak ta Pani się czuje i wydaje Ci się, że to prawda. Dorośnij.

  • @wildfemaleSMARTFON
    @wildfemaleSMARTFON 3 หลายเดือนก่อน +1

    Weszłam na tę stronę PTT EMDR, ale ta lista terapeutów chyba nie działa dobrze. Przy próbie wyszukiwania nazwiska zawiesza się. Samej pani Matyni na tej liście nie znalazłam.

  • @olaban1346
    @olaban1346 3 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję za wykład i poruszenie tematu. Poznałam tę metodę 15 lat temu, była dosyć popularna w Niemczech. Pamiętam, że wtedy poszukiwałam materiałów w internecie i nie było żadnych publikacji w języku polskim w innych językach materiały również były bardzo ubogie. Poddałam się wtedy tej metodzie w pracy z traumą i z perspektywy czasu i obecnego stanu wiedzy mogę powiedzieć, że jako jedno z narzędzi terapeutycznych metoda może być pomocna. Jednak jestem dosyć sceptycznie nastawiona do tej metody jako samodzielnej. Dla mnie ważne byłoby obecnie również to czy terapeuta stosujący EMDR ma umiejętności domykania, ponieważ w moim odczuciu niesie ona ryzyko retraumatyzacji. Nie mam też pewności a nie zostało to powiedziane czy metoda jest wskazana np. dla osób z padaczką.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +1

      Dziękujemy za Twoją opinię! Jak zapewne sama wiesz, terapia to rzecz bardzo indywidualna, stąd też każdy potrzebuje nieco innych bodźców, rozmów etc. Zgodzisz się z nami? 😉

    • @olaban1346
      @olaban1346 3 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS nie sposób się nie zgodzić 😉
      Korzystając z okazji gratuluję nowego logotypu 👍💪🙂
      Pozdrawiam!

    • @JARZEBINA
      @JARZEBINA 2 ปีที่แล้ว

      Dzieki bardzo za podzielenie sie ta opinia i doswiadczeniem. Jestem w poszukiwaniu odpowiedniej terapi traumy wieku doroslego i dopiero natrafilam EMDR.

    • @MarcinGrobelkiewicz
      @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

      Niebezpiecznosc polega jak długo ktoś nie ma przyjaciół nie może z wszystkimi mówic prawdy nawet tu w komentarzach o swoich traumach

    • @MarcinGrobelkiewicz
      @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

      Supewizje powinny być live na fb

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

    Proszę nagrywać live terapię i superwizje . Bo ludzie maja takie doświadczenie że jakieś zachowania coś im przypominają

  • @teresalesniak4521
    @teresalesniak4521 3 ปีที่แล้ว +8

    Proszę o podanie metaanaliz dotyczących ew. skuteczności tej terapii.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Tereso, jeżeli masz jakieś konkretne prośby - zachęcamy do kontaktu bezpośredniego z naszymi prelegentkami 😉

    • @teresalesniak4521
      @teresalesniak4521 3 ปีที่แล้ว +21

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Nie sądzę, źeby to było jedynie kwestią moich prywatnych zainteresowań. Taką informację naleźy umieścić w miejscu publicznie dostępnym. Lub napisać, źe takie opracowania nie istnieją.

    • @MarcinGrobelkiewicz
      @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

      Rozwiniesz? Etyczna dobra nie nastawiona na kasę osoba może robić kazda terapię . A każdy psycholog udaje się jest bardzo etyczny :(((((((

    • @heksa303
      @heksa303 2 หลายเดือนก่อน

      Poproś copilot zapewne dostaniesz

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

    Supewizje powinny być live na fb

  • @sabbatcf
    @sabbatcf 3 ปีที่แล้ว +17

    "Gościnia", w jakim słowniku można znaleźć ten wyraz ? Nie przesadzacie trochę z tymi zwrotami ?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +5

      "Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN uznaje, że w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa" - stąd też ich użycie jest całkowicie poprawne. Pozdrawiamy! 😊

    • @annaszczesliwy451
      @annaszczesliwy451 3 ปีที่แล้ว +3

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS ale to jest sztuczne tak jak komuunistyczne słownictwo, najpierw my polacy zmieniamy znaczenie sława a potem on wchodzi do słownika!!! Jak ktoś nie jest po studiach genderowych to brzmi to sztucznie, może za 50 lat bedą gościnie ale na dzien dzisiejszy są goście albo gość(„ten“człowiek a nie ta człowiek)

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 3 ปีที่แล้ว +4

      Tez zwrocilam na to uwage. Beznadzieja na kanale o psychologii.

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 3 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS owszem. Al bardziej szukalabym takich urozmsicen nklafzie lingwistycznym

    • @takizdzichu9439
      @takizdzichu9439 3 ปีที่แล้ว +2

      @@annaszczesliwy451 W takim razie powinien być ten przedszkolan, bo ten człowiek, a nie ta człowiek, a nie jakieś przedszkolanki na kiju. Ten argument nie ma ani trochę sensu i nie za bardzo rozumiem dlaczego w naszej kulturze przyjęło się, że jak się z czymś nie zgadzamy to trzeba jak najszybciej porównać to do komunizmu. Warto jeszcze pamiętać, że język jest plastyczny i rozwija się w sposób, którego nie można kontrolować, więc dla wszystkich, którzy płaczą nad tym prostym i oczywistym faktem zalecam naukę staropolskiego i zastąpienie nim tej zgniłej nowomowy.

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว +2

    Czy możecie terapię live robić? Wtedy będzie pewność większą że dobrze są robione

  • @alice8156
    @alice8156 ปีที่แล้ว +2

    Wg SJP gościna to:
    1. ugoszczenie, podjęcie kogoś, przyjęcie;
    2. możliwość zatrzymania się u kogoś na jakiś czas, zanocowania; schronienie udzielone przez kogoś

    • @anetabo9300
      @anetabo9300 ปีที่แล้ว +6

      Gościni a nie gościna. Również SJP

    • @PelasiaPelasinska
      @PelasiaPelasinska ปีที่แล้ว +1

      Język się zmienia, a feminatywy to nie nowość w języku polskim, a ich powrót i przywrócenie.

  • @karolinatemler
    @karolinatemler ปีที่แล้ว +3

    Po 25 minucie musze napisać bo nie daję rady
    Jesli ktos decyduje się na wystapienie publiczne uwazam,ze z szacunkiem do publicznosci powinno sie popracować nad jakoscia wypowiedzi. Po tysiecznym wyrazie "tak" moja irytacja jest juz na wysokim poziomie. No nie da sie tego sluchac. Jest to bardzo denerwujace jak ktos mowi prawie w kazdym zdaniu" tak"!!

  • @drumactor
    @drumactor 2 ปีที่แล้ว +5

    Nagrywanie takich rozmów przez mikrofon ze słuchawek powinno być zakazane🤦🏼‍♂️.

  • @MarcinGrobelkiewicz
    @MarcinGrobelkiewicz 2 ปีที่แล้ว

    A terapię grupowe aby byli live

  • @Martynka-cg7bb
    @Martynka-cg7bb 4 หลายเดือนก่อน

    Stosowałam. Nie wiem czy to ze mma coś nie tak, ale 250zl raz tyg. X4 tyg w miesiacu, 1000zl za machaniem palcem i 0 rozmowy to masakra

    • @KamilDuszkiewicz
      @KamilDuszkiewicz 3 หลายเดือนก่อน

      Martyna. Powiedz proszę coś więcej. Nie zaobserwowałaś poprawy, efektów? Zastanawiam się nad tą terapią, ale nie wie czy jest skuteczna , bo wtedy 1000 byłoby warto. Jak nieskuteczna to faktycznie przesadna cena. Daj znać . Dzięki

  • @Tycia15
    @Tycia15 3 ปีที่แล้ว +5

    Pokladałam duże nadzieje w terapii EMDR niestety okazała się nieskuteczna i bardzo męcząca dla mnie 😞

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +2

      Bardzo nam przykro, pamiętaj jednak, że każdy z nas jest indywidualnością, tak więc nie każda metoda będzie tak samo skuteczna u wszystkich. Mamy nadzieję, że udało Ci się uporać z trudnościami.

    • @user-tc8em7oc1l
      @user-tc8em7oc1l ปีที่แล้ว +1

      W jakim sensie męcząca?

    • @Barbara-cq1sw
      @Barbara-cq1sw ปีที่แล้ว +1

      może za krótko trwała?

    • @PelasiaPelasinska
      @PelasiaPelasinska ปีที่แล้ว +1

      Opowiesz coś więcej na ten temat?

  • @margosza4414
    @margosza4414 3 ปีที่แล้ว +1

    Witam mam lek przed nagla smiercia i smiercia ogolnie jak sobie pomoc ? ❤

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Margo, bardzo nam przykro że doświadczasz takich trudności. Polecamy serdecznie kontakt ze specjalistą i trzymamy kciuki za Ciebie 😉

    • @karolinatemler
      @karolinatemler ปีที่แล้ว +2

      To zycie jest malutki wycinek, Twoja dusza nie umiera!!! Nadal zachowujesz pełną świadomość!

  • @jimijim5663
    @jimijim5663 3 ปีที่แล้ว +4

    TAK; TAK....

  • @MartaHe
    @MartaHe ปีที่แล้ว

    A jak pacjent przeżył daną sytuację w dziecinstwie o nie pamięta? Np wczesniak nie pamięta co wywołało u niego tajie a nie inne reakcje?

  • @patrycjarossa6463
    @patrycjarossa6463 ปีที่แล้ว

    Ale to tylko przerobienie jednego tematu na jednej sesji?

  • @beatakozowska6657
    @beatakozowska6657 3 ปีที่แล้ว +7

    Wywiad nudny. Prelegentka nie wzbudza mego zaufania

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Skąd taki wniosek?

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 3 ปีที่แล้ว

      Prosze poczekaj. Od powiem. Teraz jestem troche zajeta

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 3 ปีที่แล้ว +7

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Witam, krotko, w punktach. 1. Za duzy akcent na "Goscinia" - lozka, - eutka. Bez sensu.
      2. Pani Psycholog jest absolwentka (ja tez). Brak dokonan. 3. Owijanie w slowotok (ponad 3 min zanim padlo konkretne pyt)
      4. Pada pyt: "Na czym to polega? " odpowiedz: "Jest to terapia, ktora ma swoj protocol"
      Przykro mi ale nie, nie jest to najbardziej przekonujacy wyklad

  • @dianafraind6804
    @dianafraind6804 3 ปีที่แล้ว

    Ja poszlam do terapeuty od razu

  • @MaciekMedyj
    @MaciekMedyj 3 ปีที่แล้ว +5

    Aha, czyli wprowadzamy mózg w stan symulujący REM, spoko. Faktycznie większość "karierorobów" współczesnych nie ma kiedy wyspać się porządnie. A sen i jego cykle mają kapitalne znaczenie w zdrowiu psychicznym i fizycznym. We śnie głębokim glej czyści się ze złogów. Sen płytki daje czas mięśniom na regenerację itp. faza rem porządkuje wrażenia i klei z nich scenariusz na przyszłość do przetrenowania "na sucho'. 8 godzin snu, mniej stresu, mniej pogoni za bógwieczym i nie będzie trzeba tych nowoczesnych terapiów. GOŚCINIA HAHAHAHA chyba gościówa :D

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Ciekawe uwagi! Nie rozumiemy tylko dlaczego „gościni” tak Cię rozbawiła 🤔

    • @mattstatkiewicz4876
      @mattstatkiewicz4876 3 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Feminatywy są czymś nowym i zanim masy się z nimi osłuchają będą bawiły. Tym bardziej kiedy w jednym wywiadzie pojawia się gościni a zaraz po niej Pani doktor. Taki brak konsekwencji jest po prostu dziwaczny.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +1

      Masz rację, potrzeba czasu, aby feminatywy na dobre zapisały się w naszych słownikach ☺️

    • @PelasiaPelasinska
      @PelasiaPelasinska ปีที่แล้ว

      ​@@mattstatkiewicz4876Feminatywy nie są czymś nowym. Były w języku polskim od dawna! Wystarczy trochę poczytać.

  • @Eliano55
    @Eliano55 3 ปีที่แล้ว +11

    Strasznie meczace te feminatywy.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +3

      Co takiego jest w nich męczącego?

    • @Eliano55
      @Eliano55 3 ปีที่แล้ว +3

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS wiesz jak to jest jak ktos ciagle powtarza jakim to jest dobrym czlowiekiem, jak sie poswieca, jak niesie pomoc etc? Wtedy ma sie go juz dosc, staje sie on i jego narracja meczace.
      Tak wiec to jest wlasnie to.

    • @karolinatralala8631
      @karolinatralala8631 3 ปีที่แล้ว +6

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS myślę ze w tej chwili przesadzamy z tymi feminatywami. Gościnia brzmi po prostu dziwacznie. Doceniamy kobiety w prawdziwy sposób, np. nie roznicując wysokości płac w pracy. A wywiad bardzo ciekawy.

    • @annaszczesliwy451
      @annaszczesliwy451 3 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS są sztuczne jak komunistyczna nowomowa kole w oczy, po co to?

  • @zbychu611
    @zbychu611 3 ปีที่แล้ว +18

    Ja jak słyszę jestem "psycholożką" to wyłączam bo już wiem że zamiast nauki i rozumu będzie ideologia ... dziękuje dowidzenia

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +27

      Nie bardzo rozumiemy jak feminatywy miałyby przeszkadzać w przekazywaniu merytorycznej wiedzy, choć oczywiście do niczego Ciebie nie zmuszamy.

    • @takizdzichu9439
      @takizdzichu9439 3 ปีที่แล้ว +11

      Jakie są założenia ideologii feminatywów? I w takim razie skoro Rada Języka Polskiego nie widzi przeciwwskazań do ich używania, to czy oni również są zindoktrynowani? Poza tym nie jestem przekonany czy to jest argument żeby odrzucać całość czyjegoś przekazu.

    • @departamentedc564
      @departamentedc564 2 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS l

    • @PelasiaPelasinska
      @PelasiaPelasinska ปีที่แล้ว +5

      Jak można być tak zacofanym i nierozumnym 🙈 no tak, bo kobieta nie można się nazywać feminatywem tylko albo męską formą albo ze słowem Pani. Chore jest takie myślenie. A dodatkowo ocenianie na podstawie tego jak siebie określa, a trzeba dodać w sposób poprawny, to już trzeba być po prostu zwykłym wieśniakiem (i bynajmniej nie mam tu na myślo mieszkańca wsi). Nie chcesz, nie używaj, ale ciekawe, że najbardziej faceci i zdominowane przez mężczyzn kobiety mają z tym problem.

  • @MaciekMedyj
    @MaciekMedyj 3 ปีที่แล้ว +4

    Jak pokolenie Julek weźmie się za terapeutyzowanie, no to będzie po nas...

  • @arturzawada9093
    @arturzawada9093 ปีที่แล้ว +1

    Uslyszalem dwa : goscinia,psycholozka,i juz sie sdad wynosze

  • @malina4506
    @malina4506 2 ปีที่แล้ว

    Jak te wszystkie pseudo psychoterapie to jedna wielka bzdura, dopóki ten "zawód" nie będzie prawnie uregulowany" będę uznawać ich za szarlatanów, na czym ma niby polegać ta terapia? Co ma wspólnego ruch gałek ocznych i podążanie np. za ręką szarlatana? I jeszcze płacenie za to grubych pieniędzy?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      W Polsce wydawaniem certyfikatów i rekomendacji zajmuje się m.in. PTP Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Na ich stronie można sprawdzić uprawnienia danego psychoterapeuty: psych.org.pl
      Jeśli chodzi o skuteczność konkretnych metod psychoterapii - warto zawsze szukać badań i potwierdzenia w nauce.

  • @Barbara-cq1sw
    @Barbara-cq1sw ปีที่แล้ว +1

    Dziękuje, wykład na poziomie, polecam też dr Amena, amen.clinics...Tez polecał EMDR, wybitny psychiatra, który ma parę klinik w USA