Spektrum ADHD u dorosłych - jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024
  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji kojarzy się głównie z okresem dzieciństwa. Tymczasem objawy, które obserwuje się u dzieci i nastolatków ze spektrum ADHD, w większości przypadków utrzymują się także w wieku dorosłym. Jak zatem przebiega ADHD i ADD u dorosłych? W jaki sposób diagnozuje się to zaburzenie u dojrzałych osób? Na te i wiele innych pytań odpowie gościni webinaru - dr n. med. Kajetana Foryciarz, która specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu ADHD u osób dorosłych oraz zaburzeń współistniejących. Podczas rozmowy poruszymy także temat różnic w przebiegu ADHD i ADD u kobiet oraz mężczyzn oraz rozprawimy się z mitami dotyczącymi zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Spotkanie poprowadzi Michalina Mruczyk.
    dr n. med. Kajetana Foryciarz - lekarka, doktor nauk medycznych, specjalista psychiatra, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu ADHD u osób dorosłych oraz zaburzeń współistniejących. Należy do Europejskiej Sieci ADHD Dorosłych (European Network Adult ADHD) zrzeszającej psychiatrów i psychologów, zarówno praktyków jak i badaczy. Prowadzi prywatny gabinet w Warszawie we współpracy z zespołem psychoterapeutycznym. Doświadczenie lekarskie zdobywała w II Klinice Psychiatrii WUM, Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Babińskiego w Krakowie, w Klinice Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w Zespole Oddziałów Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego oraz w Klinice Hematologii w Krakowie.
    Michalina Mruczyk - psycholożka pracująca z młodzieżą. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Obecnie pracuje w liceum ogólnokształcącym Spark Academy w Poznaniu i prowadzi zajęcia na kierunku Psychologia na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
    #ADHD #ADHDudoroslych #psychologia

ความคิดเห็น • 301

  • @johnmarymoncki3704
    @johnmarymoncki3704 2 ปีที่แล้ว +312

    Mam rozpoznane ADHD. Wg lekarza jestem podręcznikowym przykładem. Leki biorę od dwóch lat, ale do około kilka miesięcy temu rozumiem naprawdę, co to jest. Lekarze są na ogół tak enigmatyczni, że moja lekarka ma mi na ogół tylko kilka rzeczy do powiedzenia: ,,Co się dzieje? Jak się Pan czuje? Przepisuję Panu.." a na moje pytania: ,,To typowe objawy" Na ogół słucham źrôdeł anglojęzycznych np How to Brain ADHD. Nie sądziłem, że w Polsce jest ktoś z taką wiedzą. Usłyszałem tu rzeczy, których nie wiedziałem. Dla mnie niestety tonwszystko przyszło za późno. Mam 37 lat, moje małożeństwo jest w ruinie. Mam szczerze mówiąc dość siebie. Coś w rodzaju kontrolowanej eutanazji powinno być przewidziane prawem. Człowiek powinien mieć możliwość złożenia jakiegoś wniosku. Mam szczerą nadzieję, że ta wiedza się jeszcze upowszechni, pomoże jeszcze komuś. Życie z ADHD, czucie się porażką, te ciągłe próby i niezrozumienie, co się z nami dzieje, ta krytyka, te tony pomyj, które ludzie na ciebie wylewają. To wszystko istnieje obok talentów; chwilowych sukcesów, zdolności i predyspozycji do jakiejś dziedziny, ale bez zdolności do trzymania życia w kupie. Ten dysonas tworzy okropną frustrację. Mam nadzieję, że choć część tych ludzi się podniesie. To okropne życie.

    • @Mo92
      @Mo92 2 ปีที่แล้ว +7

      Domyślam się, że Ci bardzo trudno z tym wszystkim o czym piszesz. Może spróbuj rozważyć terapię? Myślę, że to bardzo wartościowa pomoc.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +18

      Jeśli potrzebujesz wsparcia zachęcamy do kontaktu z odpowiednim specjalistą - takich objawów/sytuacji nie powinno się bagatelizować i profesjonalna pomoc może okazać się niezbędna przy przepracowywaniu tego typu problemów.

    • @MG-kl3tv
      @MG-kl3tv 2 ปีที่แล้ว +24

      @John jak ja Ciebie rozumiem. Nie wiem na ile Ci pomaga świadomość posiadania tego zaburzenia, mi niezbyt. Ale chyba nie gardzę już tak sobą. I bardzo doceniam stalowe nerwy mojego męża, który z trudem, ale daje radę. I doskonale rozumiem te stany, kiedy ma się ochotę strzelić sobie w ten durny łeb. Pozdrawiam serdecznie.

    • @0187
      @0187 2 ปีที่แล้ว +1

      @@MG-kl3tv pomaga.

    • @kamiennykamien9578
      @kamiennykamien9578 2 ปีที่แล้ว +40

      Potwierdzam, mam też już dosyć tego skurwysyństwa, niemożność utrzymania pracy, ciągłe poczucie niepewności, dosłownie niecała minuta i coś mi ucieka z głowy, informacja była, i cyk już nie ma, wypatowało z głowy, debilne błędy przez nieuwagę na poziome sześciolatka, mówienie i działanie bez zastanowienia, wybuchy gniewu przez zwykłe duperele... Nienawidzę tego chujostwa szczerze...

  • @1eddix
    @1eddix ปีที่แล้ว +74

    Dla wszystkich, ktorzy maja trudnosci z wysluchaniem tego webinaru. Mi pomoglo przyspieszenie do 1.25.

    • @CryptoC4T
      @CryptoC4T ปีที่แล้ว +8

      Ja x2 i dał bym więcej jak by na YT była opcja. Ciekawe czy to też z ADHD.

    • @MoxieStories
      @MoxieStories 10 หลายเดือนก่อน +9

      Słuchanie podcastów najlepiej mi wchodzi, podczas wykonywania pobocznej, mniej angażującej czynności - spacer czy sprzątanie :)

    • @aureliakingaukaszewska6032
      @aureliakingaukaszewska6032 4 หลายเดือนก่อน +2

      Dziękuję! Nie pomyślałabym o tym, a mam właśnie problem ze słuchaniem 😂

    • @karolinakowalewska9224
      @karolinakowalewska9224 3 หลายเดือนก่อน

      Zawsze tak robię!:p

    • @mistrzflirting3328
      @mistrzflirting3328 2 หลายเดือนก่อน

      @@CryptoC4Tjak ci się nie podobało to znaczy że nie masz adhd gorzej jak ci się spodobało

  • @tomaszlis6161
    @tomaszlis6161 2 ปีที่แล้ว +119

    Bardzo ważnym aspektem w ADHD jest rozregulowanie emocjonalne i łącząca się z tym wrażliwość na odrzucenie . Bardzo łatwo jest zranić kogoś z ADHD , a osoba z ADHD totalnie sobie z tym nie radzi .

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +6

      Bardzo dziękujemy za bardzo merytoryczną i ważną uwagę, mamy nadzieję, że nasz materiał był dla Ciebie owocny 😉

    • @kasia666soad
      @kasia666soad ปีที่แล้ว +4

      Mam identycznie. Mam zdiagnozowane spektrum autyzmu i błędnie dwubiegunówkę od 2011 r. Ten film jest totalnie o mnie. Prywatna psychiatra doradziła mi diagnozę na ADHD dorosłych, też ma poważne wątpliwości co do tej dwubiegunówki. Jestem rocznik 91

    • @MMM-fg6zs
      @MMM-fg6zs ปีที่แล้ว +1

      @@kasia666soad W ADHD będziesz mieć szybkie zmiany nastroju trochę jak w boderline pod wpływem bodźca. Zmiany z godziny na godzinę, z minuty na minutę. Mania/hipomania natomiast trwa około 2 tygodnie w przypadku klasycznego chad, a ta z szybką zmianą faz to mówi się, że 4-7 dni. ADHD nie wyklucza dwubiegunówki. ADHD wręcz predysponuje do zaburzeń psychicznych.

    • @MMM-fg6zs
      @MMM-fg6zs ปีที่แล้ว +2

      @Pierwszy Sekretarz Zerknij na mój post. Opisałam jak to odróżnić. Można mieć nawet combo ADHD, zaburzenie osobowości borderline i chorobę dwubiegunową.

    • @staryKaszeb
      @staryKaszeb 11 หลายเดือนก่อน +4

      Nie gada bzdur. Przy adhd jest się szególnie wyczulonym na to. Sam przy swoim adhs nie znoszę jakiekolwiek krytyki i zawsze mam rację. Dopiero jak na spokojnie przeanalizuję to mogę komuś przyznać rację.

  • @iwonarychel6310
    @iwonarychel6310 ปีที่แล้ว +25

    Kurcze pieczone mam to od dzieciństwa Państwo mówicie takie ważne rzeczy Mam 50 lat i męczę się z tym . Bardzo wam dziękuję.Nikt mnie nie rozumie a ja tyle pracy musiałam w życiu wykonać ,by jakoś funkcjonować.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว +1

      Cieszymy się, że nasz materiał okazał się dla ciebie pomocny! :)

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 8 หลายเดือนก่อน +1

      A gdzie jest powiedziane, że mają Cię rozumieć ?! To składowa życia, jeden Cię rozumie, inny nie - taka różnorodność.

    • @wodzimierzsudra4149
      @wodzimierzsudra4149 7 หลายเดือนก่อน

      Czy może bić to powiązane z chorobą -odwróconym zespołem Barona ,albo nie ma z tym wogòle związku

  • @joannajabonska6745
    @joannajabonska6745 ปีที่แล้ว +69

    Jestem ADHD, jednak jeszcze bez terapii i diagnozy. Uświadomiona tydzień temu. Trochę ryczeć się chce, gdy siey tego słucha. Bo wszystkie puzzle wchodzą na swoje miejsce. A ja tyle lat tak ciężko pracuję nad sobą, tak bardzo chcę być w normie i po raz kolejny ponoszę w tej kwestii porażkę- nagle uświadamiam sobie podczas takich wykładów, czy czytając doświadczenia osob z ADHD, ze to nie ja, a moj mózg. Że nie jestem beznadziejna tylko trochę inna. I dlatego chce mi sie ryczeć. Nie są to jednak do końca łzy szczęścia, bo wiem ze z tym zostane do konca. Z jednej wiec strony ulga, z drugiej niepokoj...

    • @HannahHannahHannah
      @HannahHannahHannah ปีที่แล้ว +1

      no wlasnie tez sie sama "zdiagnozowałam". Nie jestem osoba z branży, ale podejżewam albo border albo ADHD, słuchałam pół roku o border, nie pokrywa mi sie poczucie pustki, mocne awantury, nie chcialam soibie nigdy nic zrobic. Tu: ciągłe napiecie, bezsenność od dziecka, kłopoty z koncentracją, dążenie do perfekcji, haos w głowie (słyszenie muzyki, urywanych słów, szczegołnie przed snem).

    • @Fkr523
      @Fkr523 ปีที่แล้ว

      Czuje dokładnie to samo😊 ale żeby coś zmienić trzeba poznać przyczynę, wiec diagnoza to coś dobrego

    • @MartaKrol-ff6ze
      @MartaKrol-ff6ze 9 หลายเดือนก่อน

      Bedzie dobrze. ♥️ ja tez wiele nsd sobą pracuje i wiem że jest ciezko ale warto

    • @yourethequeen
      @yourethequeen 8 หลายเดือนก่อน

      I jak, poskładałaś się jakoś po tej diagnozie? Ja wiem od kilku dni i czuję to samo co Ty.

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 8 หลายเดือนก่อน

      Nie Ty, a twój mózg :). Ciekawe jak to się ma do określenia self. Ale spoko - zaraz technologia umożliwi wymianę mózgu bez uszczerbku dla osobowości :)

  • @AnitaAnitkaa92
    @AnitaAnitkaa92 7 หลายเดือนก่อน +7

    Jakbym słuchała o sobie, tak bardzo 🙈 całe życie zastanawiałam co ze mną jest nie tak, czułam że nie pasuje i nie ogarniam tego świata a świat nie rozumie mnie. Wszystko, dosłownie wszystko się zgadza

  • @justynakisiel8647
    @justynakisiel8647 2 ปีที่แล้ว +42

    Dziękuję. Jestem psychologiem i terapeutą. Mam ADHD. Co prawda zdiagnozowałam sobie sama, ale wszystko się zgadza. Oswajam się z tematem już ponad pół roku. Natomiast samo podejrzenie było ze mną od wielu lat.
    Dziękuję za ten wykład. Życie z ADHD jest trudne, zwłaszcza w Polsce gdzie panują okropne stereotypy.
    🙏❤️

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo miło nam to słyszeć.

    • @jesussaves8386
      @jesussaves8386 2 ปีที่แล้ว +12

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS że życie z adhd jest trudne? ;)

    • @emes823
      @emes823 2 ปีที่แล้ว +3

      ​@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS haha😂

    • @HannahHannahHannah
      @HannahHannahHannah ปีที่แล้ว +1

      no wlasnie tez sie sama "zdiagnozowałam". Nie jestem osoba z branży, ale podejżewam albo border albo ADHD, słuchałam pół roku o border, nie pokrywa mi sie poczucie pustki, mocne awantury, nie chcialam soibie nigdy nic zrobic. Tu: ciągłe napiecie, bezsenność od dziecka, kłopoty z koncentracją, dążenie do perfekcji, haos w głowie (słyszenie muzyki, urywanych słów, szczegołnie przed snem).

    • @monikateo
      @monikateo 11 หลายเดือนก่อน +3

      Pozdrawiam koleżankę po fachu, jestem psychologiem, mam ADHD. Cieszę się, że coraz więcej wiedzy szerszy się na temat tego zaburzenia.

  • @PaolaCapri
    @PaolaCapri ปีที่แล้ว +11

    Pani doktor jest po prostu przewspaniała

  • @kasia666soad
    @kasia666soad ปีที่แล้ว +30

    Uważam, że diagnozowanie ADHD u dorosłych jest bardzo ważne. To nie żadne szufladkowanie. Ja w wieku 31 lat mam potworne problemy z labilnością emocjonalną, często agresywnie krzyczę na ludzi, wszystko zapominam, w domu mam potworny bałagan, ciągle wszystko gubie w bałaganie co podnosi poziom irytacji i agresji. W pracy mam konflikty bo zapominam ciągle o czymś + nie potrafię odkładać rzeczy na miejsce (jestem sprzątaczką). Ciągle się wszędzie spóźniam, również do pracy, co potwornie mnie frustruje. Lekarka z NFZ ciągle chce mnie wysłać z powrotem do psychiatryka, który nic mi nie pomógł. Byłam kilka razy na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Często mam depresje lękowe z gonitwą myśli, potwornym negatywnym pobudzeniem. Okropne cierpienie psychiczne co rozrywa człowieka na strzępy. Tak się nie da żyć...
    Potrzebuję pomocy.
    Często przeciążam się na siłowni (siedzę tam właśnie 4-5 g. jak w transie), albo bieganiem, ciągle uprawiam sport jak szalona, bez tego czuję się bardzo źle. Bez intensywnego ruchu też zaczynam chorować na depresję.

    • @AnnaSochaczewska-Stranc
      @AnnaSochaczewska-Stranc ปีที่แล้ว

      ♥️

    • @ksz6718
      @ksz6718 ปีที่แล้ว

      ❤❤❤

    • @MrKamil890
      @MrKamil890 ปีที่แล้ว +2

      Cześć Kasiu, świetnie Cię rozumie. Trzymaj się i głowa do góry

    • @magorzatap.4739
      @magorzatap.4739 7 หลายเดือนก่อน +3

      Czy myślałaś o zmianie pracy na taką na świeżym powietrzu? Może w branży zieleni zamiast sprzątania mogłaby wpłynąć pozytywnie na Ciebie?

    • @marzenamakowska8139
      @marzenamakowska8139 5 หลายเดือนก่อน +1

      Bardzo współczuję, mi pomaga różaniec podczas wykonywania zajęć, polecam.

  • @kingadowgiao8925
    @kingadowgiao8925 ปีที่แล้ว +26

    Jestem bardzo wdzięczna za te wszystkie informacje, mam adhd i pomogło mi to lepiej zrozumieć pewne rzeczy, oby ta wiedza w Polsce się poszerzała i było więcej takich specjalistów jak Pani doktor oraz psycholog. Dziękuję ze jesteście.

  • @magosia1417
    @magosia1417 ปีที่แล้ว +17

    Jestem 3 lata po rozwodzie, małżeństwo trwało 9 lat. Z szeregu dziwnych i trudnych dla mnie zachowań męża zaczął wyłaniać mi się obraz ADHD u niego. Brak doświadczenia i wykształcenia psychologicznego uniemożliwił mi przyjęcie z pewnością, że to właśnie z tym się mierzę. Z treści ogólnie dostępnych (w większości na temat dzieci) nie zgadzało mi się kilka rzeczy, np. jego głęboko depresyjne nastroje, ciągłe podkreślanie poczucia pustki i bycia innym, dziwnym. Wyglądało to wszystko też trochę jak Chad (ale nie do końca, nie zauważałam manii), trochę jak borderline (ale zmiany nastrojów nie były tak skrajne i w tak krótkim czasie). Nie dałam rady unieść tego małżeństwa. On też uznał, że to ja jestem powodem jego zmiennych nastrojów. Dopiero z tego wykładu/rozmowy wszystkie elementy układanki wskoczyły na swoje miejsce. Począwszy od jego porodu: 2 tyg. po terminie, naturalny przy wadze 5100. W wieku przedszkolnym bycie w nieustannym ruchu, skakanie po meblach itd. Totalny chaos w głowie, gonitwa myśli, braki snu, wyciszanie się dopiero po intensywnym dniu po nieprzespanej nocy (pobudka 3 rano, podróż samochodem Warszawa-Wałbrzych, tam od razu praca fizyczna bez przerw, i na 21 powrót do Warszawy). Ja miałam żal, że w jego świecie nie ma miejsca dla mnie, bo nie potrafił skupić się dłużej na czymkolwiek, u niego: mój żal i frustracja spowodowana tym, że nie umie sprostać moim oczekiwaniom i oczekiwaniom spolecznym z jednoczesną walką o sprostanie, wywoływało stan depresji i z kolei przerzucania na mnie odpowiedzialności za jego stan. I koło się zamykało. A może gdybyśmy wcześniej trafili na kogoś kto by to zdiagnozował nasze małżeństwo mogłoby zostać uratowane, albo chociaż rozstanie przebiegłoby w pokojowej atmosferze, a nie w traumie, z którą radziłam sobie w ponad 2-letniej terapii....

    • @gitrox412
      @gitrox412 ปีที่แล้ว

      to już wiem co mnie czeka, bo to jest trafny opis mojego związku. A partnerka ma swoje problemy dodatkowo :( na szczęście jeszcze przed małżeństwem, ale już kilka lat razem.

    • @ksz6718
      @ksz6718 ปีที่แล้ว +1

      Wyślij koniecznie byłemu mężowi ten film. To przykre że tak wasz związek się skończył 😢 trzymam kciuki żeby każdemu z Was się ułożyło

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 8 หลายเดือนก่อน +2

      Gratuluję klarowności w analizowaniu sytuacji, to rokuje dobrą przytomnością na przyszłość. Powodzenia

  • @monikamonika5697
    @monikamonika5697 2 ปีที่แล้ว +49

    Bardzo wartościowy materiał! Bardzo obszernie pani doktor opowiedziała o ADHD, bardzo dużo cennych informacji. Jestem jeszcze bardziej przekonana, że mam ADHD. Zamierzam, że pójść się zdiagnozować. Mam nadzieję, że nie zapomnę :) hehe

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +3

      Niezmiernie cieszymy się, że materiał okazał się dla Ciebie wartościowy i przydatny! Dziękujemy za miłe słowa. Polecamy swoje podejrzenia skonsultować ze specjalistą. Wszystkiego dobrego :)

    • @monikamonika5697
      @monikamonika5697 2 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS dokładnie taki mam zamiar żeby udac się do specjalisty na diagnozę.

    • @kamilax6719
      @kamilax6719 2 ปีที่แล้ว

      B

    • @monikamonika5697
      @monikamonika5697 2 ปีที่แล้ว

      @@kamilax6719 ?

  • @gitrox412
    @gitrox412 ปีที่แล้ว +10

    mam 30 lat i dopiero w tym miesiącu spostrzegłem, że wszystko to co jest opisywane w symptomach adhd, mnie dotyczy całe życie. Pamięć robocza - słaba, zdolny ale leniwy, słomiany zapał. Emocje szybkie i nieadekwatnie silne, czyli cham albo raptus, nerwus itp. Kiedy wszystkim w szkole było ciężko to mi się wydawało że jest 5x ciężej, bo inni się jakoś tym wszystkim nie przejmowali, brnęło się do przodu ale bez nadziei że to wszystko jednak po coś. I do dzisiaj takiego celu, nadziei czy sensu się nie doszukałem. Nie byłem tego świadomy w zasadzie, myślałem że po prostu tak mam, najpewniej jako jeden z małej garstki, ale o adhd słyszę całe życie i nigdy nie pomyślałem że to są objawy i je mam, że to tylko inni niegrzeczni zostali tak zaszufladkowani bo nie mogli usiedzieć w miejscu... I tak uważam, że nie jestem ciężkim przypadkiem i jakoś zawsze starałem się analizować siebie, hamować negatywne zachowania, ale zauważam że pewne rzeczy zostają niezmienne a w zasadzie niezauważalne przez mózg bo nie da się wyjść z siebie i popatrzeć na wszelkie złe aspekty i nim zaradzić, niektórych się nie zauważa - tym się żyje i staje się to częścią charakteru... jak spostrzeżenie, że nic mnie w życiu nie cieszy w zasadzie. Odczuwam kilka emocji i są raczej negatywne. A no i przez depresje też już przeszedłem, kilka lat na tabletkach - to na szczęście w miarę ogarnąłem ale też pewnie nie do końca.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว

      Dziękujemy Ci za podzielenie się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami na temat filmu.

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 8 หลายเดือนก่อน +1

      Da się "wyjść z siebie", spojrzeć na siebie z dystansu, a nawet nabyć nowe możliwości. To wszystko dzięki praktyce regularnej medytacji. I też lepiej ogarnia się swoje życie.

  • @evelina9764
    @evelina9764 หลายเดือนก่อน +1

    Myślę, że jest dużo osób, które borykają się w życiu codziennym z nieustannymi konsekwencjami tego zaburzenia wynikającymi z braku świadomości i wiedzy społeczeństwa na ten temat. Warto byłoby może przygotować kilka wywiadów z osobami dotkniętymi ADHD aby posłuchać jak to piętno i niezrozumienie społeczeństwa na nich wpływa i jakie niesie konsekwencje.

  • @zyzo99
    @zyzo99 2 ปีที่แล้ว +7

    Genialne. W swojej prostocie. Ta pani powinna zrobic kariere naukowa/zawodowa z ww tematem, z korzyscia dla siebie i osob z adhd. Tego jej zycze. Dorosly z Adhd.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Bardzo się cieszymy, że tak uważasz.

    • @zyzo99
      @zyzo99 2 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Czy wiadomo nt wyspecjalizowanych osrodkow np we WRO?

  • @iwonarychel6310
    @iwonarychel6310 ปีที่แล้ว +3

    Pani doktor Kajetano jest pani Kochana,a sposób w jaki Pani tę wiedzę przekazuje jest nieziemski Ja od dawna się tak nie usmiałam,bo wszystko prawie jest o mnie.Muszę teraz znaleźć specjalistę❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @blackout81
    @blackout81 10 หลายเดือนก่อน +2

    Pani jest wspaniała. Oby jak najwięcej takich specjalistów. Dużo zdrowia Życzę.

  • @kireo416
    @kireo416 2 ปีที่แล้ว +12

    Świetny webinar, upewnił mnie w tym, że jeśli chce być pewna czy mam ADHD muszę zasięgnąć po opinie specjalisty, jedno to poszukiwanie informacji na własną rękę, a drugie usłyszenie diagnozy od specjalisty. Oby dalsza działalność także była na tak wysokim i przejrzystym poziomie 😊

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +2

      Cieszymy się bardzo, że webinar okazał się być dla Ciebie przydatny 😊 Życzymy wszystkiego dobrego!

  • @DziubYY
    @DziubYY ปีที่แล้ว +21

    Jako osoba co odkryła temat miesiąc temu przez kolegę co mi wysłał ted talka, mówiąc obczaj jak dla mnie to ty, zrób do tego test DIVA 2.0.
    Cóż o oniemiałem, że wszystko się zgadza.
    Dzięki samej świadomości, że jako facet czuje i widzę więcej np. wzruszam się głupotami, myślę totalnie abstrakcyjnie, czasem ludzie mnie nie rozumieją w jaki sposób rozumowuje itp... to całe życie było moja bolączką. Kiedy ludzie się przejmowali kto co nagrał albo jakieś kompletne pierdoły w czasach szkolnych. Ja rozkminiałem geopolityczną sytuacje świata czy tam inne rzeczy. Nie miałem z kim rozmawiać na różne ciekawe tematy. Spowodowało to, że poszedłem w nałogi i zidiociałem, próbowałem się dostosować.
    Fart taki że mam piekielnie analityczny łeb więc w szkole zdawałem wszystko ale na małe minimum, na studiach na jednych zajęciach byłem absolutnym liderem a na innych ledwo zdawałem. Myślałem że moje podejście jak to się nazywa na spontanie czy wszystko na ostatnią chwilę wyrobiłem sobie od dziecka. A tu jednak to normalne przy ADHD. Powiem więcej potrafiłem robić cuda w 24h przed czymś ważnym.
    Potrafilem wyjść na prezentacje po angielsku kompletnie nie przygotowany i tak obróć temat, że i tak zdawałem.
    Abstrakcją jest moje uzależnienie od sportu i to jak gram w piłke np jednego dnia, mam przegląd pola na poziomie zawodowca gdzie kolejnego jestem kompletnym słabeuszem, to samo się tyczy gier. Myślałem, że taki jestem po prostu.
    Jeśli jestem w stanie to unormować może w końcu znajde spokój którego szukam całe życie i zaczne robić to co kocham bo sam nie wiem co kocham...
    Żałuję, że tak wiele lat straciłem dodam tylko, że brak rodziców w życiu i do tego alkoholizm jednego członka czyli kombo z DDA uwierzcie to nie pojęte jak nie zrozumiały się czulem
    Mimo wszystko nie mogę narzekać na brak znajomych i przyjaciół. Jakby nie przyjaciele w tym osoba co mi to wysłała nie wiem czy bym tak w miare to życie uporządkował ba nie wiem czy bym tutaj jeszcze był.
    Mogę powiedziec, że relacje z kobietami u mnie leżą i to kwestia tego, że jednego dnia jestem można powiedzieć facetem z którego sam byłbym dumny a innego kompletny brak pewności siebie i inne.
    Kiedy moja była dziewczyna mi sugerowała, że mam potecjał itp tylko musze się ogarnąć myślałem, że chodzi o nałogi.. ale tak naprawdę to była kwestia tego, że sam nie rozumiałem siebie... nałogi patrząc na innych mam w normie. Uzależnienie od trawy które lecze od lat, bo trawa mi przynosiła ukojenie ale jak wiadomo wszystko co za wiele jest złe.
    Aktualnie szukam kogoś z kim mógłbym o tym porozmawiać i sobie pomóc. Mój obecny psycholog nie jest specjalistą w tej kwestii co sam mi powiedział, on jest od nałogów.
    Jeśli mógłbym dostać kontakt do kogoś kto rozumie temat byłbym wdzięczny.
    Przykład w wieku 7 lat już czytałem, przeczytalem książke o powstaniu świata. W 2 podstawówce potrafiłem się pokłócić z księdzem, że uważam inaczej. Jakie dziecko jest w stanie powiedzieć księdzu o ewolucji w 2 podstawówce? Za to dostałem uwagę i wezwanie babcia do szkoły ;)
    Później nagle okazuje się że mam dygrafie, dysortografie i inne ledwo zdaje klase... gdyby nie dziadek co ze mną siadł i nauczył myśleć matematycznie to ja nie wiem co by było. Na tych testach na dys wszystkie robi sie normalnie testy iq itp, babczka mi nawet nie zrobiła ich bo stwierdziła, że po rozmowie ze mną nie ma po co nie jestem po prostu zacofany tylko to kwestia, że pisze na odwrót, wiem że to powinno być z ó a i tak robie u. Za szybko myśle i pisze więc gubie słowa, oczywiście teraz znam swoje słabości czytam co napisze po 5 razy i tak czasem jestem w szoku jak coś napisałem... a mam aktualnie 30 lat i mam poważną pozycje w firmie gdzie nie można byle czego wysłać.
    Pisze to aby nie szukać wymówek i da się pokonać wszystko tylko trzeba ze sobą walczyć. Twój mózg to twój wróg często po prostu go poskramiaj ;) jeśli jest opcja się z nim dogadać chętnie skorzystam bo kopanie go w tyłek by się zmusić jest piekielnie męczące.
    To samo się tyczy sportu, grałem w kosza 10 lat, trener nie rozumiał, że jednego dnia na treningu jestem najlepszy w obronie, czytaniu gry w znajdywaniu zagrożeń a innego kompletnie nie wiem co zrobić. To samo się tyczy meczów, powtarzał mi że jak zaczne grac jak trenuje czasem to nie mam granic cóż olałem temat po jakimś czasie...

    • @HannahHannahHannah
      @HannahHannahHannah ปีที่แล้ว

      chodze do psychiatrów od ponad 30 lat, w życiu nie słyszałam ani o borderline ani o ADHD. Ciągle mi się wmawia depresje lękową.

    • @agtbrdsrcrspkt4007
      @agtbrdsrcrspkt4007 ปีที่แล้ว +8

      czuje sie jakbys d o s ł o w n i e opowiedzial historie mojego zycia pomijając koszykówke

    • @JA-SKI
      @JA-SKI ปีที่แล้ว +1

      omg, jakbym czytał o sobie

    • @DziubYY
      @DziubYY ปีที่แล้ว +2

      Czyli nie tylko ja to git :D zrobiłem test. Leki wjadą ciekawe co to będzie

    • @magdalenawlodarczyk8970
      @magdalenawlodarczyk8970 ปีที่แล้ว +2

      Jest centrum terapii ADHD w Krakowie zaś w necie są filmy dr Jozwiaka on leczy w Warszawie

  • @Margoncia
    @Margoncia 5 หลายเดือนก่อน +2

    Wspaniała rozmowa, bardzo mi pomogła.

  • @kasiakozanecka9724
    @kasiakozanecka9724 ปีที่แล้ว +6

    Podejrzewam u siebie ADD od dłuższego czasu, niestety już 2 psychiatrów na samo wspomnienie ADD powiedziało mi, że w tym wieku to niemożliwe :(( dziękuję za tyle rzetelnych informacji, cieszę się, że w Polsce są specjaliści w tej dziedzinie ❤

    • @CryptoC4T
      @CryptoC4T ปีที่แล้ว +1

      W jakim wieku?

  • @imb__
    @imb__ 9 หลายเดือนก่อน +2

    Depresję mam od ~12 roku życia, wtedy zaczęły się dogłębne introspekcje i chłonięcie wiedzy o zdrowiu psychicznym, adhd podejrzewałem u siebie od też mniej więcej tego czasu. Dziś mam 24 lata i mam nadzieję że ten przypływ chęci do sięgnięcia po pomoc, który teraz odczuwam zakończy się diagnozą. (Wiadomo jak łatwiutko się załatwia takie sprawy mając adhd)

  • @MinoChanTT
    @MinoChanTT 2 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo dziękuję za rozmowę, naprawdę ogrom wartościowych informacji. Zawsze słyszałam od psychiatrów że problemy ze skupieniem są wynikiem stanów lękowych i depresyjnych. Na pewno podejmę się w przyszłości próby diagnozy. Czekam na kolejny live w tej tematyce. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @TomaszZgutka
    @TomaszZgutka หลายเดือนก่อน

    Najlepszy materiał jaki oglądałem. Przydało by się jakieś podsumowanie bo musiałem cały materiał rozłożyć na raty mimo tego ,że słuchałam na 1,25 prędkości.

  • @mkoro7213
    @mkoro7213 ปีที่แล้ว +1

    Wspaniałe dziękuję z a materiał, warto posłuchać i wgryźć się w temat, a Pani prowadząca-miód na moje uszy 😊

  • @JarKo880
    @JarKo880 6 หลายเดือนก่อน +2

    Na wiele z tych problemów są proste rozwiązania, a podobne problemy mają osoby bez ADHD. Np zarządzanie czasem: listy zadań, kalendarz, budzik, przypomnienia, minutnik, notatki , planowanie. Tego powinni uczyć wsztkich w szkole podstawowej. Smartfony mają do tego komplet aplikacji. Dobre nawyki i praca nad sobą mogą zdziałać cuda zarówno z jak i bez ADHD.

  • @barbaras-k5422
    @barbaras-k5422 2 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję za wkład, przekazaną wiedzę i możliwość uczestnictwa.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      Cieszymy się bardzo, że wykład Ci się podobał :) Zapraszamy do obejrzenia innych!

  • @aleksandrawajszczuk9187
    @aleksandrawajszczuk9187 2 ปีที่แล้ว +12

    Uwielbiam każdy film z SWPS!
    Z niecierpliwością oczekuję na ADD u dziewczynek i kobiet 🙏💗

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +4

      Cieszymy się bardzo! Już 9 grudnia o 17:30 odbędzie się webinar na temat spektrum ADHD u dziewczynek i kobiet. Zapraszamy Cię serdecznie :)

    • @aleksandrawajszczuk9187
      @aleksandrawajszczuk9187 2 ปีที่แล้ว +3

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS ADHD, a czy i o ADD też będzie? To się jednak trochę różni, moja córka ma zdiagnozowane ADD i bardzo mnie to interesuje😊

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +3

      ADD zaliczane jest do spektrum ADHD, więc niewykluczone, że pojawią się takie informacje :)

    • @bgg506
      @bgg506 2 ปีที่แล้ว +3

      @@aleksandrawajszczuk9187 ADD to przestarzała nazwa jednej z odmian adhd. Nie istnieje obecnie.

  • @PaolaCapri
    @PaolaCapri ปีที่แล้ว +3

    co za wspaniały wykład.....

  • @klaudynal8225
    @klaudynal8225 ปีที่แล้ว +2

    Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania Pani Doktor Kajetany Floryciarz w rozmowę, tak dokładne przekazanie informacji. Ponieważ mam dziecko zdiagnozowane Aspergera, to zaburzenie widziałam, natomiast podczas diagnozy wyraźnie było widać zaburzenia koncentracji, które poniekąd zafundowałam swojemu dziecku, ze względu na ciągłe zmiany planów, przypominanie przed wyjściem jeszcze to i to, ciągle spóźnianie i ciągle wyrzuty sumienia, ciągle nieefektywne sprzątanie, bark czasu na zabawy z dziećmi, a widząc, że to jest nieco więcej niż temperament i że można coś z tym zrobić napawa optymizmem- zarówno w odniesieniu do mnie jak i do dzieci

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว

      Bardzo się cieszymy, że materiał okazał się dla Ciebie wartościowy. Życzymy wszystkiego dobrego!

  • @ResearchUX
    @ResearchUX 2 ปีที่แล้ว +10

    świetny wykład. Bardzo dziękuję za merytoryczny, syntetyzujący wykład

  • @aleksandrarajtar2688
    @aleksandrarajtar2688 2 ปีที่แล้ว +2

    Pani Doktor extra ! Dziękuję.

  • @vincit9926
    @vincit9926 2 ปีที่แล้ว +15

    Mówi się, że "depresja zabiera" z powodu niezrozumienia osoby.
    Może to być częściową odpowiedzią dlaczego jest mniej ADHD u doroslych.
    Niedouczenie przez lekarzy/psychologow jest zasadniczym problemem i wręcz tragedią.
    Mowienie lekarzowi/psychologowi o Adhd i konsekwencjach to jak mowienie o lądowaniu na Marsie lub o czymś co trzeba wyciąć (uzaleznienie-ktore jest samoleczeniem i wynikiem otoczenia).

    • @vincit9926
      @vincit9926 2 ปีที่แล้ว +1

      Problem w tym, że mówiąc o lądowaniu na Marsie, Twoj rozmówca (np. lek.) nie zdradził w rozmowie, że jego zdaniem Ziemia jest płaska.
      Więc rozumiecie jaki jest efekt "konsultacji"? I kto ma zabawki w ręce (opinie, recepte)?

    • @vincit9926
      @vincit9926 2 ปีที่แล้ว +11

      Teraz dzwonie do poradni uzależnień.. i slysze ze "no ale raczej adhd dotyczy dzieci, no no.."
      Jebbb...i kto tu wali głową o ścianę. Tu nawet ściana wali w głowę.

    • @ResearchUX
      @ResearchUX 2 ปีที่แล้ว +2

      @@vincit9926 to jest masakra. Podpisuje się pod tym obiema rękami, bo doświadczyłem tego osobiście u psychologa i psychiatry

    • @vincit9926
      @vincit9926 2 ปีที่แล้ว

      @@ResearchUX
      Podoba mi się komentarz w materiale: "interes społeczny"

  • @ucjalucja7189
    @ucjalucja7189 2 ปีที่แล้ว +46

    To smutne, że przy takiej skali występowania, ADHD jest tak słabo zaopiekowanym tematem. Że w eterze nadal roznosi się stwierdzenie, iż to zacne zjawisko nie istnieje, a jeśli nawet, to wyrasta się z niego. Smutne jest również, że z powodu podłoża biologicznego na pierszy plan wyskakuje farmakologia. To z pewnością zniechęca ADHDowców do szukania pomocy u specjalistów, których, jak wynika, jest jak na lekarstwo. Życie z ADHD to sztuka bycia sprytniejszym od samego siebie. Zastanawiam się, czy natura nie miała głębszego zamysłu tworząc u niektórych taką neurostrukturę, a tylko przez życie w pewnych systemach społecznych wyglądamy na nieprzystosowanych. Interpretacja dowolna🤣

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Bardzo ciekawa opinia! Zgadzamy się z Tobą, że temat jest jeszcze zbyt mało zgłębiony - stąd też cykl naszych webinarów. Zachęcamy do zapoznania się z nimi 😉

    • @Deus888
      @Deus888 2 ปีที่แล้ว +1

      Natura nie ma żadnego zamysłu. Jest losowa.

    • @adamdaktera1849
      @adamdaktera1849 2 ปีที่แล้ว +16

      ADHD to nie jest do końca zaburzenie które trzeba leczyć tylko inna funkcja mózgu który został przystosowany do innych funkcji w życiu. Oczywiście w obecnym systemie pracy, życia nie do końca te funkcje są pożądane, aczkolwiek mnóstwo zdolnych ludzi którzy nauczyli się wykorzystywać ADHD jako zaletę. Niewiem jak w Polsce, ale w USA staje się bardzo popularny ruch Neurodiversity i bardzo dużo jest informacji o tym na TH-cam aczkolwiek wszystko jest w języku Angielskim. Zalecam zapoznać się z tym terminem 😉. Sam mam ADHD Innatentive czyli dawne ADD obecnie jestem studentem Psychologi w UK i bardzo mnie ten temat pasjonuje także czytam różne badania i informacje na ten temat. Dlatego jest mnóstwo fajnych narzędzi aby ADHD opanować i wykorzystać w dobrym kierunku 😉. Dlatego jestem zdania że o wiele łatwiej jest nauczyć się żyć z ADHD i nabyć więcej informacji związanych z tą nauka aniżeli jako leczyć i być przekonanym że to jest zaburzenie i coś jest z nami nie tak 😉

    • @adamdaktera1849
      @adamdaktera1849 2 ปีที่แล้ว

      Jeśli chodzi o nature i przystosowanie do środowiska to może słyszałaś o teorii "hunter farmer theory“ jeśli nie to warto jest poczytać o tym. Większość informacji jest w języku Angielskim aczkolwiek można tłumaczyć stronę przez googke translate. Ta teoria głosi że ADHD był setki lat temu wykorzystywany aby upolować zwierzynę. Czyli tzw. Myśliwy, który miał za zadanie w szybkim czasie wyśledzić zwierzę i upolować aby wyżywić wioskę farmerów. A farmer był to człowiek który opiekował się farma czyli taki zadaniowiec który jest zorganizowany i umie powtarzać te same zadania codziennie w tym przypadku dbanie o farmę 😊. Odsyłam do linka o ciekawej stronie na której też można kupić książkę "The Drummer and the Greate Mountain“ opowiadająca o teorii i powiązaniem z ADHD
      www.drummerandthegreatmountain.com/hunter-type

    • @0187
      @0187 2 ปีที่แล้ว +2

      mamy dodatkowy motorek w glowie

  • @nikolettaciesielska5927
    @nikolettaciesielska5927 8 หลายเดือนก่อน

    Piękny webinar!

  • @kwiecien24
    @kwiecien24 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za ten wywiad. Bardzo cenne, pomocne informacje.

  • @karolinagawdzik2174
    @karolinagawdzik2174 ปีที่แล้ว +1

    Świetny wykład, bardzo dziękuję! 😊

  • @MagdaJakubaszek
    @MagdaJakubaszek 9 หลายเดือนก่อน

    Swietny wyklad, bardzo kompleksowo przedstawiajacy spektrum ADHD. Ja i corka jestesmy w trakcie diagnozy. Po wysluchaniu dzisiejszej rozmowy, jestem przekonana ze diagnostyke powinna przeprowadzic moja mama ktora jest juz starszą osobą . To bardzo ważne zeby osoby ktore sa zdiagnozowane przyjrzaly sie rowniez swojej rodzinie.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  9 หลายเดือนก่อน

      Cieszymy się, że materiał przypadł Ci do gustu. :)

    • @KoKoSzanel8819
      @KoKoSzanel8819 2 หลายเดือนก่อน

      U mnie podejrzenie ADHD powstało po tym, jak zaczęliśmy diagnozę syna. Przesluchalam kilka podcastów o ADHD u kobiet i to było jakby ktoś moje życie opowiedział i nadał mu jakiś "sens", ten cały ten chaos ma jakiś powód. Chciałabym zacząć diagnozę ale jednocześnie też się boję, bo mam mało wspierających osób dookoła, bardziej typu "jesteś leniwa a to jest twoja nowa wymówka". A z drugiej strony widzę jak moje ciało już się męczy tą walką, chcę OGARNIAĆ ale ciało się buntuje, boję się też depresji, ostatnio umycie włosów to dla mnie wyzwanie. 😢

  • @mateuszlechowicz
    @mateuszlechowicz 9 หลายเดือนก่อน +1

    Wszystko super, ale Pani doktor powiedziała, że osoby z ADHD częściej najpierw poczują, a później powiedzą. Przecież emocja zawsze jest przed słowem czy myślą. Proszę o naprostowanie, aby informacja, która miała być przekazana stała się dla mnie i innych jasna 😊

  • @Kabeba86
    @Kabeba86 2 ปีที่แล้ว +2

    Więcej takich materiałów.Dzięki!

  • @MoxieStories
    @MoxieStories 10 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję. Wspaniały materiał

  • @pokor181
    @pokor181 7 หลายเดือนก่อน

    Dobrze ze wpadłem na to że mam adhd nim moje życie zdążyło się posypać. To chyba itak cud że tak w miarę dobrze funkcjonuje.

  • @777mazzy
    @777mazzy 2 หลายเดือนก่อน

    Pokuj w ktym znajduje sie pami doktor jest ciekawie przedstawiony. Zdecydowanie podwyższa (nie zawyża) wiarygodność. Przypadek czy pani doktor i w tym zakresie ma umiejętności.
    To tylko potwierdza ze jest to ciekawa osoba. 😊

  • @bialykrol666najbielszy
    @bialykrol666najbielszy 4 หลายเดือนก่อน +1

    ADHD to tak w skrócie złapanie spokoju po srodkach, które na innych działają stymulująco.
    Nieustanna nawałnica myśli wszelakich czasami mocno podważających swoja wartość. To zmaganie się z samym sobą i próba by nie zwracać ciągle swoim zachowaniem uwagi otoczenia.
    Generalnie życie na opak. Pozdrawiam.

  • @star-lord5126
    @star-lord5126 8 หลายเดือนก่อน +2

    Cześć ! Nie zliczone pokłady informacji uzyskałem Dzięki temu nagraniu.
    Jak pewnie większość tu piszących , tęż szukam odpiwiedz na to co jest grane.
    Ciekawi mnie sposób jak ludzie dorośli trafiają na pytanie odnośnie tego czy maja ADHD .
    W moim przypadku nie wydarzyło się nic spektakularnego , oglądałem pewien kanał na YT i prowadzacy opowiedział o tym , że ma to jakie są u niego objawy i jak sobie z tym radzi.
    Co do diety to jestem vega od kilku lat a ostatnio do tego próbowałem diedy niskowęglowodanowej ketogenicznej to powiem tak , że dopiero wtedy odpala się motorek.
    Pozdrawiam.

  • @AgaZieman
    @AgaZieman 2 ปีที่แล้ว +2

    Świetny webinar 👌👌👌👌

  • @bajkoweTORTY
    @bajkoweTORTY ปีที่แล้ว +7

    Jako dla osoby z ADHD wiedza była przekazywana zbyt wolno, znudziłam się po 10 minutach. Włączyłam tempo 1,75 i ok

    • @gitrox412
      @gitrox412 ปีที่แล้ว

      u mnie 1.25

    • @magdalenagawryszewska2175
      @magdalenagawryszewska2175 11 หลายเดือนก่อน

      Dobre. Często mam ten problem... acz tu jest ok.
      Też niedawno odkryłam że mam adhd, do niedawna sobie żartowałam że mam, teraz wiem że coś jest na rzeczy.

  • @SzymonSwimming
    @SzymonSwimming 9 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Jak bym słuchał poczesci o sobie jestem w trakcie diagnozy 😮😮😮

  • @jakubzytlinski7374
    @jakubzytlinski7374 ปีที่แล้ว +1

    ❤ mega. Dostałem dużo odpowiedzi na różne pytania.

  • @henrykawojcik1416
    @henrykawojcik1416 5 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawa rozmowa

  • @jazon9
    @jazon9 ปีที่แล้ว +1

    Jak wygląda diagnozowanie ADHD u dorosłych? Czy się to w ogóle diagnozuje u dorosłych? Jestem po 30-stce. Od kilku lat podejrzewam u siebie ADHD. Ta audycja to 90% opis mnie.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว +1

      Jeśli masz podejrzenia dotyczące ADHD i uważasz, że opisuje to Twój sposób funkcjonowania, warto skonsultować się z lekarzem wyspecjalizowanym w diagnozie i leczeniu ADHD.

  • @henrykawojcik1416
    @henrykawojcik1416 5 หลายเดือนก่อน +1

    Wydaje mi się że depresja w ADH jest właśnie związana z wyczerpaniem

  • @KuL2L24
    @KuL2L24 2 ปีที่แล้ว +3

    Podajcie jakieś książki DOBRE na ten temat?

  • @marlenawozniak1223
    @marlenawozniak1223 2 หลายเดือนก่อน +1

    Poleci Pani kogoś do diagnozy w Trójmieście ?

  • @kasia666soad
    @kasia666soad ปีที่แล้ว +2

    1:06:19 a u mnie psychiatra z mojego miasta (na NFZ) ciągle negowała Spektrum Autyzmu. Powiedziała, że "Sektrum Autyzmu nie istnieje u dorosłych! To przypadłość tylko dzieci!". To właśnie ta pani dr. jako pierwsza przykleiła mi dwubiegunówkę :/

  •  6 หลายเดือนก่อน +1

    Szkoda, że brakuje napisów, mi to dużo ułatwia w przyswojeniu treści.
    Można chyba jakoś przez ustawienia na youtube dla tego nagrania takie napisy automatycznie wygenerować.

  • @hannamedynska9725
    @hannamedynska9725 2 ปีที่แล้ว +6

    Brak mi słów na określenie postępowania ośrodka, który tak się szczyci swoimi wynikami w modyfikacji zachowań dzieci z autyzmem... przeraża mnie to, co pani doktor przytoczyła...

  • @SimMess
    @SimMess ปีที่แล้ว +2

    Jeszcze rada, jak zarobic na tych lekarzy, terapeutow i couchów?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว

      Rozumiemy, że dostęp do terapeuty, lekarza może być trudny ze względów finansowych. Pamiętaj, że istnieją placówki publiczne, linie pomocy i grupy wsparcia, gdzie możesz uzyskać niezbędną pomoc.

  • @nyplacu7231
    @nyplacu7231 8 หลายเดือนก่อน +1

    Czy ADHD jest dziedziczne? Czy to jest też możliwe że osoba z ADHD dopatruje się złego w innych?

  • @wiesawaszabuniewicz-sowa1125
    @wiesawaszabuniewicz-sowa1125 ปีที่แล้ว +2

    Jak mogę pomóc dorosłemu synowi (31 lat ) , który po mnie odziedziczył ADHD ale nie skończył żadnej ponadmaturalnej szkoły , wszystko może robić, ale teoretycznie. Rozpadł mu się 5 letni związek ze świetną dziewczyną bo przez 3,5 roku nie potrafił skończyć remontu własnego mieszkania i załatwieniem SZAFY.
    Nie chce ze mną rozmawiać bo podobno wkraczam w jego obszar i go rujnuję . POMOCY .

    • @ksz6718
      @ksz6718 ปีที่แล้ว +1

      Pokaż mu ten film, jeśli będzie uświadomiony swojej przypadłości, to spróbujcie terapię u pani Forynciarz

    • @j.k.m.j.8399
      @j.k.m.j.8399 ปีที่แล้ว +2

      Przede wszystkim, jeśli syn (dorosły - jak Pani zdążyła zauważyć) Pani mówi jasno, że przekracza Pani jego granice, to zapewne coś w tym jest. Proszę wziąć to pod uwagę i nie ingerować w życie syna, jeśli nie chce Pani go stracić... Jeśli będzie potrzebował Pani pomocy, to z pewnością o to poprosi. A tymczasem - z całym szacunkiem - może Pani narobić więcej szkód niż pożytku... dobrymi chęciami.

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@j.k.m.j.8399Nie ! Trzeba synka nosić na rękach do 50tki..

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK 2 ปีที่แล้ว +4

    Jak to jest, że z jednej strony ADHD nie jest chorobą tylko neuroatypowością, a z drugiej strony osoby z ADHD kieruje się na psychoterapię, która z samej nazwy i też przebiegu kształcenia dotyczy właśnie leczenia czegoś?
    Bardziej adekwatne byłoby kierować raczej do kogoś na kształt trenera mentalnego ze specjalizacją ADHD, czyli osoby, która nie tyle leczy (po ponoć nie ma co), ale wspiera osobę w wypracowywaniu rozwiązań, które z jej sposobem funkcjonowania układu nerwowego pozwoli jej się lepiej odnaleźć w życiu.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo ciekawe spojrzenie, zachęcamy Cię do bezpośredniej rozmowy z naszymi prelegentami - wtedy uzyskasz satysfakcjonujące Ciebie odpowiedzi.

    • @michalstolarczykKRK
      @michalstolarczykKRK 2 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS W jaki sposób mam możliwość bezpośredniej rozmowy z nimi ? Poprzez uczestniczenie bezposrednio w live'ach ?
      Często jest to dość trudne - łatwiej jest obejrzeć po fakcie

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      Można zawsze spróbować kontaktu mailowego 😉

    • @michalstolarczykKRK
      @michalstolarczykKRK 2 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Aaa, ok. Być może się zdecyduję. Natomiast raczej sprawa nie jest dla mnie aż tak żywotna, aby zawracać głowę mailowo Pani Doktor. Raczej liczyłem na rozwinięcie wątku w komentarzach 😉

    • @Deus888
      @Deus888 2 ปีที่แล้ว +5

      Całe to gadanie o neuroatypowości i neuroróżnorodności jest chore. ADHD jest zaburzeniem. Mój mózg nie jest normalny (tj. podręcznikowy), bo ma defekt, co skutkuje problemami w życiu.

  • @m.s.6219
    @m.s.6219 ปีที่แล้ว +1

    Jak pomniejszać te adhd? Jak to tłumić jako dorosła osoba ? Jakie zawody są najlepsze dla kogoś z adhd ? Pozdrawiam

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว

      Te pytania należałoby zadać bezpośrednio specjalistom z tego obszaru.

    • @ewahaas8993
      @ewahaas8993 11 หลายเดือนก่อน +1

      O zawodach dla ADHD mówi lekarz na kanale
      Psychiatraplus

  • @MyNiedzwiedzie
    @MyNiedzwiedzie 7 หลายเดือนก่อน

    Dziekuje!

  • @monikaciba754
    @monikaciba754 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję 😘.

  • @MartynaRowniak
    @MartynaRowniak 2 ปีที่แล้ว +10

    Szkoda, że w opisie nie ma linków do polecanych materiałów

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Czy próbowałaś sama wyszukać polecane materiały? :) Większość z nich powinna być dostępna w Internecie.

    • @MartynaRowniak
      @MartynaRowniak 2 ปีที่แล้ว +20

      Próbowałam, co nie zmienia faktu, że standardem powinno być wrzucanie do opisu bibliografii, na którą powołuje się prelegentka

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +5

      @@MartynaRowniak dziękujemy za to spostrzeżenie, weźmiemy je pod uwagę i zobaczymy, co da się zrobić w tej sprawie.

  • @ppdamski
    @ppdamski 2 ปีที่แล้ว +2

    Zastanawiam się, czy dysponują Państwo jakąś listą placówek, przynajmniej w dużych miastach, do których można się zgłosić w celu diagnozy, leczenia i terapii ADHD u dorosłych?

  • @ular7145
    @ular7145 ปีที่แล้ว

    Bardzo chętnie bym usłyszała co sądzą Państwo o medycznej konopii w zastosowaniu przy ADHD - są odmiany które pomagają w skupieniu się a na pewno nie powoduje tyle efektów ubocznych co leki na ADHD najwcześniej przepisywane przez lekarzy.

    • @Kuszauke
      @Kuszauke ปีที่แล้ว +1

      ADHD + używki kończą się zazwyczaj długami, także z własnego doświadczenia nie polecam. Wychodziłem z tego kilka lat.
      No i jak chcesz obiektywny film o marihuanie, to na Naukowym Bełkocie jest materiał, który nie jest powiązany, z żadnym producentem.

    • @ular7145
      @ular7145 ปีที่แล้ว +1

      @@Kuszauke chyba się źle zrozumieliśmy, jest tyle odmian konopii a wśród nich są też odmiany polecane dla osób z ADHD które pobudzają i pomagają w skupieniu.
      Mówię o leku nie o sposobie na uzależnienie.
      Są osoby z ADHD które mają skłonności do uzależnień ale nie wszyscy muszą mieć takie podejście i skłonności.

    • @Kuszauke
      @Kuszauke ปีที่แล้ว +2

      @@ular7145 najlepiej pewnie spytać eksperta, który diagnozował / prowadzi terapię.
      Ale tutaj pytanie do Ciebie. Przez kogo są polecane? Bo po obejrzeniu wspomnianego wyżej materiału też trochę inaczej spojrzałem na medyczną marihuanę (i żeby nie było, mimo że uzależnienie mam dawno za sobą i wyszedłem w życiu na prostą, to nie jestem jakimś wrogiem zioła, czasami zdarza mi się zapalić) i tego polecania marihuany leczniczej do różnych chorób, bo okazuje się, że zioło CBD nie tylko ma skutki uboczne, ale też często badania na które powołują się reklamujący czy producenci są robione pod tezę.

  • @piotrjabonski2044
    @piotrjabonski2044 3 หลายเดือนก่อน

    Pytanie czy na początku terapii może być też psycholog?

  • @paraffka77
    @paraffka77 2 ปีที่แล้ว +8

    A co z utrzymaniem porządku i dbałością o własne rzeczy? Totalny bałagan, zepsute lub ciągle zagubione rzeczy. Agresja.

  • @piotr780
    @piotr780 7 หลายเดือนก่อน

    unikajcie nikotyny: "Multigenerational and transgenerational inheritance is also seen with male nicotine exposure. In a study examining the multigenerational effects of nicotine exposure, offspring of male mice exposed to nicotine displayed hyperactivity [166]. The male mice directly exposed to nicotine had increased DNA methylation of the dopamine transporter gene in sperm cells. If reduced dopamine transporter gene expression were imprinted on the F1 generation, lower levels of dopamine transporter could result in increased dopamine levels, which could result in hyperactivity."

  • @SimplePoli
    @SimplePoli 2 ปีที่แล้ว

    Witam super webinar, wiele ważnych informacji. Czy są Panie w stanie polecić kogoś kto właściwie pokieruje leczenie oraz diagnozę ADHD z okolic Trójmiasta

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Kamilu, dziękujemy za miłe słowa! W kwestii wyboru specjalistów, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi prelegentkami.

  • @okularnicatba2448
    @okularnicatba2448 2 ปีที่แล้ว

    Chciałabym spróbować terapii poznawczo-behawioralnej, ale niestety nie mam do takowej dostępu. Nie mam pieniędzy, więc korzystam z terapii na NFZ psychodynamicznej.

    • @marcelikubik9521
      @marcelikubik9521 2 ปีที่แล้ว

      Jest wiele książek i materiałów samopomocowych, które w pewnym stopniu mogą ją zastąpić, a na pewno mogą pomóc. Ze znanych mi poradników podobał mi się np. "Pokonaj depresję, stres i lęk czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce" Briers - zobaczysz czym jest CBT, może uda Ci się zastosować niektóre techniki w życiu. Wielu terapeutów ceni też "Umysł ponad nastrojem". Dla osób z ADHD przydatną pozycją może być "Poskromić ADHD" Safren i in. Powodzenia!

    • @Joanna-hr6zw
      @Joanna-hr6zw 6 หลายเดือนก่อน

      👍

  • @andzia777555
    @andzia777555 5 หลายเดือนก่อน

    Książki, o których mówi Pani dr są niczym białe kruki, albo niedostępne, albo za około 200zl szt. Czy ewentualnie inne tytuły godne przeczytania?

  • @yugonekyugonek7454
    @yugonekyugonek7454 2 ปีที่แล้ว +2

    Czy musi być ten spacer "szybki"? Tj. czy np. godzina spaceru wolnego zrekompensuje 30 minut spaceru szybkiego?

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 8 หลายเดือนก่อน

      Wynika z tego że najlepiej 5 minut biec :)

  • @HannahHannahHannah
    @HannahHannahHannah ปีที่แล้ว

    kurde, to juz nie wiem czy mam borderline czy ADHD. Bardzo mnie niepokoi takie "bycie pod prądem" wewnetrzne.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว +1

      Przykro nam, że doświadczasz tego typu trudności. Zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, który pomoże Ci przepracować męczące Cię problemy.

    • @HannahHannahHannah
      @HannahHannahHannah ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS tak tak, jestem w trakcie diagnozy.

  • @muzykaewy
    @muzykaewy ปีที่แล้ว

    można prosić o napisanie tytułów książek polecanych przez panią doktor?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว

      W materiale polecane są dwie ksiażki: "W świecie ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi u dzieci i dorosłych" - Edward M. Hallowell, John J. Ratey i "Jak żyć z ADHD" - Edward M. Hallowell, John J. Ratey.

  • @Abcdefg-zf2qc
    @Abcdefg-zf2qc 9 หลายเดือนก่อน +2

    Mam dosc zycia z ADHD dostaje już depresji... Żyć sie ODECHCIEWA. Na niczym nie moge się skupić, utrzymać porządku. Sprzatam ale to sprzatanie nie ma końca. Wszystkiego zapominam, gubię rzeczy. Boje sie że kiedyś zgubię własne dziecko jak sie go doczekam. Nie mogę na niczym sie skupić. Mam dość

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 8 หลายเดือนก่อน

      Trzeba wyrzucić telewizor i przestać się gapić w komórkę. Zacząć praktykę medytacji, ood kierunkiem nauczyciela, byś sama nie mogła modyfikować.

    • @Abcdefg-zf2qc
      @Abcdefg-zf2qc 8 หลายเดือนก่อน

      @@dariuszkowalski3164 telewizora to ja nie mam od jakiś 8lat a z telefonu korzystam bardzo sporadycznie ;) w tej kwestii wolę poradzić się kogoś wykształconego w tym kierunku

  • @shovsky
    @shovsky 2 ปีที่แล้ว +5

    Ciekawe jak sytuacja wygląda zależnie od kraju, od kontekstu kulturowego. Podejrzewam, że Fin z takim samym ADHD ma dużo trudniej niż Wloch.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      Skąd taka opinia?

    • @shovsky
      @shovsky 2 ปีที่แล้ว +6

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS to nie opinia, a co najwyżej luźna hipoteza. Skoro normy różnych zachowań są bardzo różne w różnych kulturach, to zapewne dużo łatwiej je przekroczyć osobie z ADHD wśród zdystansowanych Finów niż ekstrawertycznych Włochów.

    • @ResearchUX
      @ResearchUX 2 ปีที่แล้ว +5

      Moim zdaniem to ważna uwaga. Słuchałem wykładu o środowiskowym kontekście ADHD, gdzie akurat wskazywano na połączony z dziedziczeniem poziom epigenetyczny, który dotyczy elementu środowiskowego. Nie wchodząc w szczegóły (których sam do końca nie rozumiem) może być tak, że kontekst środowiskowo-społeczny sprawia, że wiele osób z ADHD jest w nim mniej lub bardziej funkcjonalna (na poziomie substancji biol. - czyste środowisko, ruch, dobrej jakości żywność, ograniczony stres (na poziomie polityki społecznej wsparcie i dostęp do leczenia, ochrona rynku pracy, itd.)). Moim zdaniem to może częściowo wyjasniać wysoki wskaźnik diagnozowania ADHD w USA (zanieczyszczenie (np. ołów), złej jakości jedzenie, kultura samochodu, nierówny dostęp do opieki medycznej, długi, prekaność pracowników najemnych)
      link do wykładu: additudemag.libsyn.com/188-beyond-genes-how-environment-and-lifestyle-impact-adhd

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +2

      Nikt nie umniejsza randze tej uwagi. Byliśmy po prostu ciekawi, jakie ma podłoże 😉

  • @fikusny7
    @fikusny7 2 ปีที่แล้ว

    Terapia psychodynamiczna jest skuteczna w ADHD i zaburzeń lękowych?

  • @Dzastatv24
    @Dzastatv24 2 ปีที่แล้ว

    Dużo objawów pokrywa się z zaburzeniami osobowości chwiejno emocjonalnej, jak to odróżnić?

    • @Dzastatv24
      @Dzastatv24 2 ปีที่แล้ว

      Zostało to u mnie zdiagnozowane, ale jak ja słucham tego to znacznie więcej objawów mi pasuje tu

    • @Ventus7777
      @Ventus7777 2 ปีที่แล้ว

      @@Dzastatv24 być może zostałaś źle zdiagnozowana. ADHD u kobiet wygląda zupełnie inaczej niż u mężczyzn. Sprawdź wykład z tego kanału poświęcony tej tematyce. Możesz znaleźć wiele odpowiedzi. Pozdrawiam

  • @magorzatadrozka9764
    @magorzatadrozka9764 ปีที่แล้ว +2

    Witam. Czy możliwe jest, że ADHD można pomylić z borderline? Jestem leczona pod kątem borderline, ale zauważam u siebie wiele symptomów identycznych z ADHD.

    • @basianulka
      @basianulka ปีที่แล้ว

      Mnie trzy razy zdiagnozowano na depresję, o adhd nikt nawet nie zapytał 🤡

    • @agnieszka-s5x
      @agnieszka-s5x ปีที่แล้ว

      @Pierwszy Sekretarz człowieku nie usuwaj komentarzy tylko się ratuj!!! Idź na detoks, psychoterapię, zawierz Panu Bogu, chocbys mial od rana do wieczora krzyzem przed Oltarzem lezec. Przestan sie narkotyzowac, Rany Boskie, co Ty człowieku robisz ze swoim zyciem. Napraw swoj mozg na ile sie da, Ogarnij się!!!! Zwalcz swoje demony, jeszcze będzie przepięknie!!! Sam się w to bagno wpakowales i wychodz z tego z pomoca Boga, wez sie w garsc!!!!! Na poczatek DETOKS I MODLITWA ZROZUM JESTEŚ NA DNIE JESLI SIE NARKOTYZUJESZ, URATUJ SIĘ PÓKI MASZ RESZTKI ŚWIADOMOŚCI!!!

    • @agnieszka-s5x
      @agnieszka-s5x ปีที่แล้ว

      @Pierwszy Sekretarz żal mi Ciebie. Mam szacunek do każdego człowieka i z tego właśnie powodu w taki sposób się do Ciebie zwracałam. Boję się, że w twoim przypadku skończy się klęską, dlaczego nie chcesz się ratować??? Spokojnie, zostawiam cię. Ja już nie mam do ciebie siły., wykonczyles mnie dostatecznie. Zal mi tylko osob z twojego otoczenia, bo je bardzo ranisz. Ale ja już od dziś mam Cie gdzieś, za uszy cię z tego bagna na siłę nie wyciągnę. Strasznie ci współczuję ale masz to na co sobie zapracowales. Cale zycie.

    • @agnieszka-s5x
      @agnieszka-s5x ปีที่แล้ว +2

      @Pierwszy Sekretarz zapracowales sobie na to, pamiętaj. Choroby psychiczne, Z którymi się borykasz to poklosie narkotykow, za którymi tak tesknisz i probujesz "skomponowac" je z leków od psychiatry

    • @agnieszka-s5x
      @agnieszka-s5x ปีที่แล้ว

      @Pierwszy Sekretarz to kto się ukrywa? Kulturalnie, bez spięć. No proszę, zobaczymy czy masz rację.

  • @edytatarnikkhkcksoivkmnmlk2222
    @edytatarnikkhkcksoivkmnmlk2222 7 หลายเดือนก่อน

    Ja mam problem z bałaganiarstwem jak sobie z tym poradzić?

    • @magorzatap.4739
      @magorzatap.4739 7 หลายเดือนก่อน

      Staraj się - żeby nie gromadzić rzeczy ponad miarę, od razu odkładać na miejsce, mieć rutynę. I wybaczaj sobie wpadki, a potem dalej do przodu. To z mojego doświadczenia

  • @arko128
    @arko128 2 ปีที่แล้ว

    Czemu ktoś miałby byc przeciwko lekom?

    • @MagdalenaKarzeek-nm8yg
      @MagdalenaKarzeek-nm8yg 5 หลายเดือนก่อน

      Każdy lek ma jakieś skutki uboczne. Na jedną rzecz pomaga, a na inną szkodzi, zwłaszcza przy długotrwałym przyjmowaniu. Biorąc lek trzeba mieć tego świadomość. Często jest też tak, że przyjmuje się równocześnie więcej niż jeden lek, więc łączenie się ich oddziaływań dodatkowo komplikuje sprawę.

  • @barbaraurbanowicz9627
    @barbaraurbanowicz9627 2 ปีที่แล้ว +2

    Jestem ciekawa czy osoba z ADHD może się zakochać tak jak człowiek bez ADHD,skoro ma deficyt dopaminy?

    • @koszykasznbaxx
      @koszykasznbaxx ปีที่แล้ว +4

      Mam 24 lata i stwierdzono u mnie za dziecka ADHD i w moim przypadku zawsze miłość jest na zabój, świata za kimś nie widzę. Nie wiem czy jestem po prostu bardzo uczuciową osobą czy przez adhd mam do tego tendencję

  • @hellookn
    @hellookn 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry :) Czy gdzieś w woj. Pomorskim można znaleźć specjalistę zajmującego się adhd u dorosłych? Podejrzewam u siebie, moje życie mimo ogrnomnych starań ciągle się rozsypuje niezależnie co w nim zbuduję. Znalazłam gabinet we Wrocławiu, niestety nie mogę z wielu przyczyn pozwolić sobie na taką podróż..

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Być może Twoja przychodnia będzie potrafiła pomóc. Z pewnością mają listę specjalistów w swoich zbiorach.

    • @Deus888
      @Deus888 2 ปีที่แล้ว

      Jest grupa na FB skupiająca się na lekarzach ogarniających temat ADHD.

  • @zofiasacha4802
    @zofiasacha4802 2 ปีที่แล้ว

    Mój syn ma ADHD i jest na psychoterapii bez leków i trenuje. Czy powinnam synowi wprowadzić farmakoterapie?

  • @agnieszkasmieszka1312
    @agnieszkasmieszka1312 2 ปีที่แล้ว

    Witam.DO KOGO WE WROCŁAWIU???
    Pozdrawiam

  • @mrsverbel7703
    @mrsverbel7703 ปีที่แล้ว

    Czy dla adhd terapia gestalt będzie dobra?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  ปีที่แล้ว

      Wybór terapii zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy dobiorą odpowiednią metodę.

  • @Madi-so9or
    @Madi-so9or 2 ปีที่แล้ว

    1:13:00

  • @plocus3592
    @plocus3592 2 หลายเดือนก่อน

    6:22 - "funkcji WYCHOWAWCZYCH"? Chyba wykonawczych, szanowna Pani psycholog.

  • @cezexcezex9888
    @cezexcezex9888 9 หลายเดือนก่อน

    Poszedl bym się zdiagnozować ale branża w której pracuję ludzi bardzo dużo osiągających nie istnieją określenia neuro roznrodny itp wymysły. Ja na pewno jestem autystykiem z adhd ale co mam zrobić... lubię pieniądze .. praca po 16h to nothing big deal .. ja ją bym poszedl i by mi wpisali w papiery to zostanie mi tylko biedronka lub wózek widłowy

    • @patrycjaa8256
      @patrycjaa8256 หลายเดือนก่อน

      Dlaczego? Nikt nie musi wiedzieć o Twojej diagnozie czy leczeniu.

  • @fluoriiii
    @fluoriiii ปีที่แล้ว

    37:27

  • @damiansmaczny8979
    @damiansmaczny8979 ปีที่แล้ว

    caly ja

  • @krzychoo89
    @krzychoo89 2 ปีที่แล้ว +8

    Nie da się brać na poważnie filmu gdzie jedna z osób jest podpisana jako "psycholożka"

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +9

      Feminatywy są obowiązującą, prawidłową formą żeńskich nazw zawodów i stanowisk w języku polskim.

    • @krzychoo89
      @krzychoo89 2 ปีที่แล้ว +2

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Pastafarianizm jest obowiązującą, uznaną religią

    • @katarzynamob8646
      @katarzynamob8646 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS są opcją, nie obowiązkiem

    • @magorzatap.4739
      @magorzatap.4739 7 หลายเดือนก่อน

      ​. Pastafarianizm nie jest obowiązującą i uznawaną religią. Nie rozumiesz ewidentnie ani tego, ani poprawności feminatywów 🤔

  • @lukaszkowalski3550
    @lukaszkowalski3550 2 ปีที่แล้ว +5

    Oczywiscie ze jedzenie ma znaczenie...mniej wegli

    • @ritan.5820
      @ritan.5820 2 ปีที่แล้ว

      Zgadzam się

    • @1eddix
      @1eddix ปีที่แล้ว

      Mozg z ADHD potrzebuje cukrow!!!

  • @zdzisawdyrma3319
    @zdzisawdyrma3319 2 ปีที่แล้ว +12

    "Psycholożka" To chyba kiedy postępowa lewica wejdzie za mocno. Proszę być w takim razie konsekwentnym i używać "psychiatrynii" czy "internistycznini" :D Nie wzbudza to mojego zaufania w stosunku do osoby która na siłę próbuje używać żeńskich odpowiedników, których nie ma. To do samego nagrania nie mam zastrzeżeń ciekawe.

    • @restlessdream8745
      @restlessdream8745 2 ปีที่แล้ว +28

      Feminatywy nie są niczym nowym, proponuję zapoznać się z tematem, zanim zaczniesz ironizować. A żeńskie odpowiedniki podanych przez ciebie słów istnieją: internistka i psychiatrka. Inna sprawa jest taka, że język jest tworem żywym i ciągle się zmienia, bez względu na to, czy ktoś jest tym oburzony czy nie.

  • @sudarowakatta4543
    @sudarowakatta4543 2 ปีที่แล้ว +13

    "Pycholożka" 🤦‍♂i już wiesz z jakim poziomem masz do czynienia... A ja jestem stylistem i dozorcem, w ramach równości uprawiam płciowy snobizm językowy.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +16

      Jeżeli tylko tak wolisz 😉

    • @ucjalucja7189
      @ucjalucja7189 2 ปีที่แล้ว +5

      Ostry język, ale się uśmiałam 🤣

    • @lukaslukas9232
      @lukaslukas9232 2 ปีที่แล้ว +9

      Kierowca - kierownica (-:

    • @Mo92
      @Mo92 2 ปีที่แล้ว +20

      @@lukaslukas9232 raczej kierowczyni, jak już chcemy zmieniać na feminatywy. ;) trochę wiedzy, mniej wysmiewania. :)

    • @krzysztofjuc8789
      @krzysztofjuc8789 2 ปีที่แล้ว +4

      @@Mo92 Z przyjemnością tez dorzucę 3 gorsze. Nie istnieje coś takiego jak kierowczyni. W ramach waszej kłótni więcej weryfikacji, mniej słowotwórstwa.