Zaburzenia osobowości: osobowość histrioniczna - Magdalena Paszko

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • Osoby z histrionicznym zaburzeniem osobowości określa się często jako barwne ptaki - wyróżniają się sposobem wypowiadania się, ubiorem i ogromną potrzebą bycia w centrum uwagi. Jej brak powoduje, że łatwo wpadają w złość lub wykazują zazdrość. Co dokładnie oznacza pojęcie histrionizmu? kiedy można mówić o rozwoju pełnoobjawowego zaburzenia osobowości? jaka jest specyfika emocjonalności histrionika i w jaki sposób buduje on relacje intymne? jaka jest zależność pomiędzy płcią a prawdopodobieństwem wystąpienia tego zaburzenia? Na te i inne pytania odpowiada Magdalena Paszko, psycholożka w trakcie specjalizacji z psychologiii klinicznej, seksuolożka i psychoterapeutka w trakcie certyfikacji,
    Magdalena Paszko - psycholożka w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej, seksuolożka, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji. Doświadczenie zawodowe zdobywała w oddziałach psychiatrii oraz w wojsku, również poza granicami państwa. Jest biegłą sądową oraz interwentem kryzysowym. Aktualnie pracuje w Mazowieckim Centrum Psychoterapii, gdzie prowadzi psychoterapię osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Zajmuje się trudnościami wynikającymi z nieprawidłowo kształtującej się/ukształtowanej osobowości, a także dysfunkcjami seksualnymi.
    Wszystkie spotkania odbyły się w ramach cyklu webinarów “Zaburzenia osobowości a style funkcjonowania w relacjach” organizowanego przez Koło Naukowe Psychologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
    #zaburzeniaosobowości #osobowośćhistrioniczna #relacje

ความคิดเห็น • 69

  • @0relaxis0
    @0relaxis0 2 ปีที่แล้ว +24

    Objawy osobowości histrionicznej
    Płytka, chwiejna, żywa i przesadna emocjonalność.
    Ciągła, nieoczekiwana zmiana nastrojów.
    Przechodzenie od stanów intensywnej miłości do stanów intensywnej wściekłości, bywa nagłe i niespodziewane, jak również skrajne stany emocjonalne mogą występować jednocześnie.
    Nieadekwatne i niewspółmierne reakcje emocjonalne.
    Uleganie doraźnym emocjom i impulsywność działań pod ich wpływem.
    Przesadne wyrażanie uczuć, dramatyzowanie przeżywanych uczuć, teatralność reakcji.
    Brak autentyczności w przeżywaniu demonstrowanych stanów emocjonalnych.
    Ciągłe oczekiwanie aprobaty i doceniania przez innych.
    Potrzeba bycia w centrum zainteresowania, skupianie na sobie uwagi.
    Sposobem pozyskiwania uwagi jest sztuka uwodzenia, czarowania.
    Nadwrażliwość na urazy emocjonalne.
    Stosowanie manipulacji dla własnych celów.
    Prezentowanie wobec innych postaw żądań, roszczeń, wymagań i pretensji.
    Interpretowanie relacji z innymi, jako bliższe niż są w rzeczywistości.
    Brak głębszych relacji z innymi.
    Niski poziom refleksyjności i wglądu w swoje stany emocjonalne.
    Niski poziom tolerancji frustracji, krytyki, możliwe gwałtowne reakcje na nie.
    Dramatyczne przedstawianie swoich problemów ze zdrowiem.
    Egocentryzm, nie uwzględnianie potrzeb innych.
    Sposób mówienia przesadnie ekspresyjny i ogólnikowy, brak głębszych treści.
    Przeżywanie nasilonego lęku przed zachorowaniem na poważną chorobę, objawów zaburzeń somatyzacyjnych, których funkcją może być zwrócenie na siebie uwagi i opieki.
    Zachowania seksualne - prowokacyjne i uwodzicielskie.
    Nadmierna koncentracja na wyglądzie fizycznym.
    Możliwe cechy osobowości narcystycznej.

  • @morgana5594
    @morgana5594 2 ปีที่แล้ว +37

    Kocham wasz kanał. Nawet sobie państwo nie wyobrażacie jak bardzo doceniam ten ogromny wkład w promowanie rzetelnej wiedzy wśród osób, które nie ukończyły żadnej szkoły, a jednak pasjonuje ich człowiek i ludzka psychika. Niewiele mogę zaoferować w zamian poza wdzięcznością, ale mam jej cały ogrom. Chciałbym podziękować za każde polecenie jakościowej literatury, każdemu gościowi, prowadzącym i oczywiście pomysłodawcy projektu. Odkrycie dawno temu tego kanału oraz "Copernicus", to dosłownie jedne z lepszych rzeczy jakie mi się przytrafiły w życiu.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +4

      Jest nam niezmiernie miło po przeczytaniu tego komentarza. Dziękujemy bardzo za chęć podzielenia się z nami swoimi odczuciami. :)

  • @mouvement784
    @mouvement784 2 ปีที่แล้ว +16

    Chętnie usłyszałbym podcast o osobowości schizoidalnej.

  • @Kurczak00
    @Kurczak00 2 ปีที่แล้ว +16

    Nie mogłam się doczekać materiału o tym zaburzeniu. O cluster B najczęściej mówi się w kontekście narcyzmu i borderline, a histrioniczne się często odrobinę pomija i w sumie mało wiem na ten temat.

  • @e.beatszczygielska3124
    @e.beatszczygielska3124 2 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję, to bardzo potrzebny temat, ja odsłuchałam dwa razy. Głos ładny, działa na wyobraźnię , dobrze się słucha w synchronizacji z tematem.

  • @imba69420
    @imba69420 2 ปีที่แล้ว +6

    Świetnie się słuchało! Spotykam się od ponad roku z dziewczyną z HZO i dopiero tydzień temu dowiedziałem się co jest z nią "nie tak". Przepiękna, młoda dziewczyna, stale odrzucana przez facetów. Ja też szybko zrezygnowałem, ale ponieważ mamy wspólny krąg znajomych, to przez jej kokietowanie i naleganie wróciliśmy do siebie, chociaż ja z ogromnymi zastrzeżeniami i wątpliwościami. Na moje "możemy spróbować" zareagowała bardzo entuzjastycznie, a jeden miły gest doprowadził ją do niewspółmiernej euforii. Z drugiej strony, po ledwie 4 tygodniach od powrotu do siebie, kiedy powiedziałem jej, że "traktuję naszą relację luźno", zalała się niesamowicie rzewnym płaczem, który trwał wiele godzin. Potrafiła symulować ataki paniki, omdlenia, wymyślać historie, które się nie zdarzyły, byle tylko zwrócić na siebie uwagę. Mimo ogromnej czułości na mój stosunek do niej, nie miała żadnego problemu z szukaniem kolejnych "przygód". Cały czas słuchałem od niej historii o facetach, których "przypadkiem" poznała w parku, pociągu czy bibliotece, bo "ludzie po prostu do niej podchodzą". Potrafiła zapytać czy jej "najbliższy przyjaciel" może przyjść do niej na noc i spać w jednym łóżku. Przejawia praktycznie książkowo wszystkie objawy osobowości histrionicznej.
    Miałem zamiar zakończyć tą znajomość, bo zrzucałem jej wszystkie zachowania na wyrachowanie, rozpuszczenie przez rodziców oraz efekty przeżytych traum (często o nich opowiada, ale bez szczegółów). Teraz już wiem, że dla takiej osoby odrzucenie to ogromna trauma. Nie mam zamiaru kończyć znajomości całkowicie, chociaż związku z tego nie będzie. Zamierzam za to skonfrontować z nią to, czego się dowiedziałem i wspierać ją w terapii. Chodzi od ponad roku do psychoterapeuty, ale na początku mówiła, że leczy się na depresję, bez żadnej wzmianki o HZO. Czasami jedynie wspominała o niskim poczuciu własnej wartości, chociaż myślałem, że to po prostu kokieteria. Sam wybieram się do psychologa, żeby dowiedzieć się jak się zachować w tej sytuacji, bo dla mnie to też jest bardzo stresujące.
    Naprawdę wartościowy webinar. Dziękuję bardzo i proszę pogłaskać kota ode mnie :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoją historią. Cieszymy się, że pozytywnie oceniasz nasz webinar. Zapraszamy na nasz kanał po więcej. :)

    • @szymonzarnowski5781
      @szymonzarnowski5781 2 ปีที่แล้ว +2

      Ja mam zdiagnozowane HZO ale wiele objawów które są w opisie nie zgadza się z moimi objawami.

    • @imba69420
      @imba69420 2 ปีที่แล้ว +1

      @@szymonzarnowski5781 W sumie jak teraz myślę, to moja znajoma nie przejawia aż tak drastycznej potrzeby zwracania na siebie uwagi w grupie znajomych. Jest to u niej bardziej subtelne, nie przerywa nachalnie ludziom rozmów. Nie opowiada też zwykle w ewidentnie spłycony sposób. Z tego co rozumiem, to zaburzenia z klastra B są takim spektrum, gdzie raczej ciężko o "czyste" przypadki. Moja psycholog powiedziała, że z moich opowieści widzi też zachowania typowe dla borderline, także to by się zgadzało. Powodzenia w terapii!

    • @szymonzarnowski5781
      @szymonzarnowski5781 2 ปีที่แล้ว +2

      @@imba69420 Ja obserwuję u siebie nadmierną emocjonalność jak coś opowiadam ale to nie zawsze występuje. Ale diagnoza jedno mi dała : wiem z czym mam walczyć.

    • @mch2028
      @mch2028 2 ปีที่แล้ว +2

      @imba Warto tez spojrzeć na siebie i zastanowić sie co Toba kieruje ze wróciłeś do niej i zaproponowałeś luźna znajomość . Niech każdy zacznie od siebie zanim zacznie widzieć problem w innych i chciec ich zmieniać ;) polecam terapie własną - ale ona skupi sie na Tobie a świat nadal bedzie jaki bedzie bez możliwości zmieniania go tak jak byśmy tego chcieli zeby było nam lepiej ;)

  • @maciejpiatek9425
    @maciejpiatek9425 2 ปีที่แล้ว +4

    Bardzo ciekawy wykład :)
    A co do łamiącego się głosu - lekko był - ale nie ma to znaczenia, biorąc pod uwagę jak merytoryczny był wykład.
    Nikt z nas nie musi być w każdym aspekcie perfekcyjny.
    Dziękuję.

  • @justinedzastine7130
    @justinedzastine7130 ปีที่แล้ว

    Świetny wykład,jestem taką osobowością histrioniczną w trakcie wychodzenia z depresji i tych programów,zaczęłam stawiać granice,ogarniam się,mam mieć terapie u psychologa w moim mieście,jestem pani wdzięczna za uzmysłowienie mi wielu schematów i oby zmieniały się na coraz lepsze dla mnie zwyczaje i programy . Pozdrawiam 🍀

  • @mch2028
    @mch2028 2 ปีที่แล้ว +7

    Cieżko sie słucha prowadzącej szczególnie kiedy mocno intelektualizuje by udowodnić to ze tak jest jak ją nauczono bez własnego krytycyzmu i przy tym z łamiącym sie głosem - powołując sie na przykłady z gabinetu wykazuje brak pewności siebie łącząc to z postawa bycia nad swoimi klientami. Takie moje subiektywne wrażenia - diagnoza na ogół jest krzywdząca i zawiera w sobie tak wiele rożnych wyznaczników ze w sumie trzymanie sue jej ogranicza tylko pole pracy i krzywdzi ludzi częściej niż pomaga - polecam podejście fenomenologiczne gdzie każdy z nas jest indywiduum -podejście my psycholodzy i reszta nie działa na dłuższa metę - wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy cos mamy ;) i tego sie trzymam

  • @natural76
    @natural76 2 ปีที่แล้ว +7

    Jeszcze zabrakło mi, że te osoby potrafią być bardzo zacięte, upierdliwe i mściwe. (Pewien z podtypów)

  • @e.beatszczygielska3124
    @e.beatszczygielska3124 2 ปีที่แล้ว +4

    Miło by było gdyby jeszcze Pani rozwinęła ten temat na wiele odcinków, lub z tego wykladu można zrobić odcinki, ponieważ temat wielki, zbyt obszerny. Temat jednocześnie bardzo interesujący. Doceniam tę pracę. Ta wiedza poszerza świadomość. Pozdrawiam ❤

  • @maciejb2468
    @maciejb2468 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy wykład.

  • @thorfornad
    @thorfornad 2 ปีที่แล้ว +4

    Jestem na etapie, gdy moja małżonka z cechami histrionicznymi wychowuje córkę właśnie w schematach histrionicznych i nic nie mogę z tym zrobić. Terapeuci na których trafiłem, wcale nie pomagali, wręcz kupowali opowieści żony emocjonalnie, a fakty mieli gdzieś mimo ostrzeżeń o aktorstwie.

  • @wojciechbarbapapa5734
    @wojciechbarbapapa5734 2 ปีที่แล้ว +2

    Ciekawy wykład.

  • @kno3659
    @kno3659 2 ปีที่แล้ว +2

    Mój były partner miał zdiagnozowane to zaburzenie. Dziękuję za nowe informację.

    • @imba69420
      @imba69420 2 ปีที่แล้ว +2

      Rzadko mówi się o tym zaburzeniu u płci męskiej. Czy możesz opisać przykłady zachowań jakie przejawiał Twój partner? Skoro miał zdiagnozowane to zaburzenie, to znaczy, że szukał pomocy i zdawał sobie sprawę z tego, że ma problem. Czy udało się to wyleczyć?

  • @adampotkowa1356
    @adampotkowa1356 2 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo Ciekawy i dobry wywiad.
    Wart polecania

  • @ewadziatkowska1059
    @ewadziatkowska1059 2 ปีที่แล้ว +4

    Mam koleżankę z osobowością histrioniczną,a w zasadzie chyba miałam , opowieści wymyślone o czyjeś śmierci lub swoim ślubie , porzuceniu itp.W zasadzie wszystko ,żeby skupić na sobie czyjąś uwagę...Teatr powiedzieć ,to mało powiedzieć .Czy to w ogóle można leczyć ?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +2

      Osobom z histrionicznym zaburzeniem osobowości zalecana jest zazwyczaj psychoterapia.

    • @thorfornad
      @thorfornad 2 ปีที่แล้ว +3

      Musi chcieć, ale rzadko chce, bo zwracanie uwagi daje jej haj jak narkotyk.

  • @natural76
    @natural76 2 ปีที่แล้ว +2

    Nic na temat męskich przypadków a co drugi TH-camr to histrionik. (Oczywiście przesadzam z ilością.)

  • @bartimen437
    @bartimen437 5 หลายเดือนก่อน

    Żałuję że o tym wcześniej nie wiedziałem

  • @skinvestor9168
    @skinvestor9168 2 ปีที่แล้ว +9

    Ach, zaburzenie osobowości nasilane przez media społecznościowe, moje ulubione

  • @TheColoursOfWorld
    @TheColoursOfWorld 5 หลายเดือนก่อน

    Gdzie Pani przyjmuje

  • @alinapasierbek865
    @alinapasierbek865 ปีที่แล้ว

    Co to znaczy,że dziewczynka wyczuwa,że miała być chłopcem?-czyli,że rodzice chcieli chłopca?

  • @semimatt
    @semimatt 2 ปีที่แล้ว +3

    strach wpasc na taką osobe bedąc w zwiazku.. potem miliony oskażen bezpodstawnych.. i wez udowodnij komus trzeciemu ze bzdury ktore o tobie są opowiadane... to nie prawda.. ciezko udowodnic ze czegos nie bylo szczegolnie jak ktos w trakcie opowiadania tyle emocji uzywa.. to jak manipulacja.. szczegolnie przed sądem.

  • @spokojnemysli8968
    @spokojnemysli8968 2 ปีที่แล้ว +1

    Moje ulubione zaburzenie :-)

    • @NatAlan89
      @NatAlan89 2 ปีที่แล้ว

      To znaczy?

  • @VladyslavChentsov
    @VladyslavChentsov 2 ปีที่แล้ว +1

    3-5 lat to coś niesamowite...

  • @e.beatszczygielska3124
    @e.beatszczygielska3124 2 ปีที่แล้ว +1

    Kot wprowadził nowy fajny element .

    • @dzigit4680
      @dzigit4680 2 ปีที่แล้ว

      Ja slucham tego do snu i ten kot mnie straszy i wybudza😉

  • @mouvement784
    @mouvement784 2 ปีที่แล้ว +5

    Czy pani psycholog uważa orientację homoseksualną za "głęboko zaburzoną"? XD

    • @wojciechbarbapapa5734
      @wojciechbarbapapa5734 2 ปีที่แล้ว +3

      Ja nie psycholog, ale miałem te problemy i wiem, że homoseksualizm wiąże się z brakiem identyfikacji z własną płcią. Oczywiście piszę o moim przypadku i nie znam innych.

    • @Ritu10969
      @Ritu10969 2 ปีที่แล้ว +1

      Tez mnie to zawsze fascynuje w kontekście psychoanalizy. Jest to szczególnie ciekawy dla mnie nurt ale to mi trochę zgrzyta ze współczesna psychologia

  • @martapsychotherapy9588
    @martapsychotherapy9588 ปีที่แล้ว

    pozdrawiam kotka

  • @serek9648
    @serek9648 ปีที่แล้ว +5

    Niczego się nie dowiedziałem z tego słuchowiska, bałbym się oddać w pani ręce i ciężko mi jest sobie wyobrazić, że była Pani w stanie komukolwiek pomóc.

  • @izabelach280
    @izabelach280 2 ปีที่แล้ว +1

    Pani posługuje się trochę.trudnym językiem.

  • @CzystyJakLza
    @CzystyJakLza 2 ปีที่แล้ว +6

    Sorry, ale jak widzę słowo "psycholożka" w tekście odnoszącym się do ów źródła jakiejś w tym przypadku nazwałbym raczej źródła informacji niźli wiedzy to śmiem wątpić w pokrywanie się wysnutych tam założeń i innych przypuszczeń w równoległym, rzeczywistym świecie aczkolwiek mogę być w dużym błędzie, w końcu nie jestem żadnym 'nauczycieleczkiem' nauk ściśle związanych ze zdrowiem człowieka. Z wyrazami szacunku, CzystyJakLza.

    • @sneaky_sneak
      @sneaky_sneak 2 ปีที่แล้ว +16

      A ja jak widzę kogoś kto się boi feminatyw to wiem, że mam do czynienia z kimś o zakonserwowanym umyśle

    • @alicjarzeczki3863
      @alicjarzeczki3863 2 ปีที่แล้ว +1

      @@sneaky_sneak a jak słyszę feminatywy to mi gorzej, bo bardzo nie lubię brzydkich rzeczy, a feminatywy są brzydkie. Psycholożka brzmi w języku polskim fonetycznie jak "psycholoszka". No przepraszam , ale jakoś mi się to nie podoba, lubię ładne rzeczy, ładne słowa, ładne obrazy, a to nie jest dla mnie ładne

    • @Kurczak00
      @Kurczak00 2 ปีที่แล้ว +11

      @@sneaky_sneak Lepiej mieć zakonserwowany umysł niż obrażać innych z powodu własnych nieuporządkowanych emocji. Może trochę tolerancji? Mnie też drażni wciskanie wszędzie feminatytow. Brzmi jak nowomowa.

    • @morgana5594
      @morgana5594 2 ปีที่แล้ว +3

      @@Kurczak00 To literalnie... 1984 Orwella!

    • @Kerrea
      @Kerrea 2 ปีที่แล้ว +3

      @@Kurczak00 Feminatywy funkcjonowały od dawna, później na chwilę je wyparto. Ale nie są wymysłem naszych czasów.

  • @tomjeery2741
    @tomjeery2741 2 ปีที่แล้ว +2

    Widać/słychać młody wiek wykładowczyni, miejscami drżący głos, stres, chwilami jawne czytanie z kartki, małe doświadczenie . Z czasem będzie lepiej.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +3

      A co sądzisz o treści wykładu?

    • @tomjeery2741
      @tomjeery2741 2 ปีที่แล้ว +3

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Poprawna, ale mam przeczucie, że pytanie nie wynika z chęci poznania mej opinii lecz z chęci dania mi lekkiego prztyczka w nos i skierowaniem uwagi na fakt, że treść ważniejsza od formy i lepiej o niej się wypowiadać. Trąci to trochę niechęcią do rozmowy o własnych niedoskonałościach. O ile to Ty jesteś prelegentką można pomyśleć, że to wynika ze zbyt wysokiego mniemania o sobie. Takie myślenie jest jednak małostkowe. Wolę więc przypuszczać, że to nieprawda, a pytasz z rzeczywistego zaciekawienia mą opinią. Zatem powtórzę jeszcze raz , że moim zdaniem treść jest poprawna.

    • @morgana5594
      @morgana5594 2 ปีที่แล้ว +12

      @@tomjeery2741 Obie twoje wypowiedzi, a szczególnie druga, brzmią bardzo pretensjonalnie. Czasami lepiej zachować dla siebie swoje przeczucia, jeśli nie wnoszą nic konstruktywnego w rozmowę z obcym człowiekiem. Ktoś może cię potem niechcący odebrać za zarozumiałą i troszkę żenująca osobę. Wtedy mógłbyś, niestety, stracić szansę pokazania się z tej lepszej strony, a byłoby bardzo przykre, gdybyś pozbawił kogoś możliwości docenienia twego intelektu i wręcz niesamowitych umiejętności dedukcji oraz wyciągania z kontekstu.

    • @tomjeery2741
      @tomjeery2741 2 ปีที่แล้ว

      @@morgana5594 a więc jednak moje przypuszczenia to nie była małostkowość, tylko prawda. O mnie mniejsza, bo nie jestem psychologiem ani tym bardziej psychoterapeutą. Komentujący to ktoś anonimowy, być może dziwak, być może paranoik, ale Ty tworzysz swą markę, nie jesteś kimś przypadkowym, Twoje słowa mają większą wagę. Słabo , słabo.
      A co do "wyciągania z kontekstu". To jaki był kontekst?

    • @elisabethherde7550
      @elisabethherde7550 2 ปีที่แล้ว +5

      @@tomjeery2741 Straszna pycha z twoich komentarzy wyziera, brrr...Sam ( sama) zapewne przyjmujesz krytyke swojej wlasnej osoby bez mrugniecia okiem i analizujesz gleboko wlasna psychike...