Semifinala Cupei UEFA: Universitatea Craiova - Benfica Lisabona 1-1 (goluri color)

• เผยแพร่เมื่อ 19 เม.ย. 2023
  • 40 DE ANI DE LA RATAREA FINALEI CUPEI UEFA '82-'83
    Pe 20 aprilie 1983 Universitatea Craiova pierdea calificarea în finala Cupei UEFA după două egaluri, 0-0 la Lisabona și 1-1 la Craiova.
    Știința a condus prin golul lui Balaci din minutul 17, însă Filipovic a egalat în minutul 53. Cămătaru a ratat singur cu portarul în minutul 30, iar Crișan a lovit bara transversală în minutul 73. Oaspeții au fost la rândul lor periculoși, având câteva ocazii importante de gol și o bară înaintea marcării golului egalizator urma unui șut trimis de același Filipovic.
    Componenții "Craiovei Maxima" povestesc că în acel meci s-au simțit obosiți, lipsiți de energie.
    La acea vreme echipa națională era construită în jurul lotului Universității, iar opt dintre jucătorii Științei au fost convocați la naționala României care a învins Italia (campioana mondială en-titre) la București. Șase dintre cei convocați au fost folosiți de Mircea Lucescu, selecționerul de la acea vreme, în meciul care a avut loc cu doar patru zile înaintea semifinalei cu Benfica.
    După partida extenuantă cu Italia, conducerea Universității a insistat ca jucătorii să se întoarcă la Craiova imediat după meci. Pe drumul de întoarcere din București, autocarul care îi transporta pe cei 8 selecționați ai Universității a făcut pană care nu a putut fi reparată rapid, iar jucătorii au pierdut noaptea pe drum.
    Balaci mai povestește cum, cu câteva ore inaintea meciului, colegii de echipă trebuiau să alerge pe la Universitate pentru a le împărți bilete profesorilor care le ceruseră, în loc să se concentreze pe partida de o importanță extraordinară.
    Oricare ar fi fost motivele ratării finalei, chiar și cu oboseala acuzată de mai toți jucătorii, Știința a părăsit competiția neînvinsă, fiind prima echipă din România care făcea performanță la nivel european, eliminând pe rând Fiorentina, Shamrok Rovers, Girondines Bordeaux, FC Kaiserslautern.
    La momentul respectiv Universitatea Craiova era cea mai iubită echipă din România.