A helyes táplálkozás - Beszélgetés Szabó Gál Bencével

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ม.ค. 2025
  • Tíz perc egészség, Szabó Gál Bencével
    szabogalbence.hu - gal.hu - rockfm958.hu
    Több szempontból meg lehet közelíteni a táplálkozást. Most a legfontosabb szempontokat próbálom megismertetni.
    Mik azok az élelmiszer összetevők, és milyen élelmiszerek tartalmazzák ezt, amelyeket érdemes elkerülni? Ilyen anyagok az ún. lektinek, prolaminok, szaponinok. A gabonák tartalmazzák, főleg a korpa és a hüvelyesek tartalmaznak ilyeneket. A hüvelyeseknél ha háromszor cseréljük az áztató vizet legalább 24 órás áztatás során, majd utána lehetőleg kuktában főzzük meg őket alaposan, akkor ezeknek az anyagoknak a szintje az közel nullára csökkenthető. Még a földimogyorót is érdemes elkerülni. Alapvetőleg a lencsefélék azok amiket javasolnék csak a hüvelyesek közül.
    A gluténnel van a legnagyobb probléma, tehát az összes prolamin, lektin közül talán a glutén a legagresszívebb és arra is az érzékenyek a legtöbben. Nemcsak az gluténérzékeny, akinek komoly hasmenése van tőle, nagyon sokszor okozhat olyat is, hogy csak a bélbolyhok sorvadnak el. Alapvetően én azt javaslom, hogy érdemes mindenkinek pár hónap gluténmentességet kipróbálni. A szénhidrát fogyasztással kapcsolatban két dolgot emelnék ki. Érdemesebb keményítős dolgokból bevinni a szénhidrátokat, és nem pedig fruktóz tartalmú dolgokból, vagy cukor tartalmú dolgokból.
    A gyümölccsel alapvetően nem lenne probléma, itt a fruktózzal van probléma, mert azt a májnak át kell alakítani, és mivel a fruktóz az tovább van a bélrendszerben, a bélflórát is el tudja tolni, mert nem a jó baktériumok szaporodnak rajta. Nem javasolnám a gyümölcsfogyasztást nagyon, csak olyan gyümölcsökét, amelyek nem édesek. A gyümölcsleveket kerüljük. Illetve minden olyat is, ami lisztből készült. Miért? Mert ezek un. acelluláris szénhidrátokat tartalmaznak. Normális esetben a keményítő például az sejten belül van, és ha valamit megőrlünk, vagy gyümölcs esetében kipréselünk, akkor megtörik a sejtfal, és felszabadul a keményítő, és már nem sejt struktúrában van. A bélflórát változtatja ez nagyon meg. Olyan dolgokat próbáljunk meg fogyasztani, mint a főtt krumpli, a főtt fehér rizs, az édesburgonya, sütőtök, jam gyökér, tápióka. Minél feldolgozatlanabb dolgot érdemes fogyasztani. Nem ajánlom a teljes kiőrlésű dolgokat.
    Azt már említettem, hogy ezek a káros anyagok, amelyek a bélfal struktúráját megváltoztatják, - a lektinek, szaponinek - ezek is főleg (nemcsak, de nagyobb részt) a korpa részben találhatók meg. A probléma, hogy amellett, hogy ezek a lektinek stb. benne vannak, un. antinutritív anyagok is, mint a fitin savak. Ezek olyan anyagok, amik az ásványi anyagokat kihajtják a szervezetből, a vitaminokat tönkre teszik, enzimeket gátolnak a működésükben, ezért rosszabban emésztjük meg őket. A csirkecombban van egy csomó értékes anyag. Sokkal-sokkal több, mint pl. 5-10 kg. teljes kiőrlésű lisztben. Már 1000 évvel ezelőtt is hántolták a rizst. Nem voltak az őseink úgymond hülyék, hogy fölöslegesen ennyi energiát tettek volna valamibe, ami számukra nem jó. Érdemesebb a nem teljes kiőrlésű dolgokat fogyasztani.
    Ha a keményítős dolgokat savas dolgokkal együtt esszük, az máris csökkenti a keményítő emésztését, csökkenti a glikémiás indexét. A makrotápanyagokat nézve nem feltétlenül szükséges kevesebb szénhidrátot enni, ha jó a vércukrunk, tehát 5 alatt van többnyire, akkor nyugodtan ehetünk sok szénhidrátot. Viszont ha nem jó a vércukrunk, vagy fogyni szeretnénk, akkor valóban érdemes csökkenteni a szénhidrát bevitelt, de azért 100 g alá ne csökkentsük és megnövelni a fehérjét, mert a fehérje laktatóbb, tehát ha több fehérjét eszünk és kevesebb kalóriabevitellel is jól érezzük magunkat, másrészt a fehérje emésztése a legtöbb energiát igényli. Emiatt is fokozza fogyást.
    Még egy dologra szeretnék kitérni, a főzési technikák során, tehát bármely fehérje tartalmú dolgot: hús, hal tojás, vagy magvak, vagy akár a hüvelyesek estén a főzés, a párolás és a gőzölés az, ami megfelelő. Bármilyen sütés, főleg az olajban sütés, de a száraz sütés is - sütőben sütés során is nagyon sok un. glikációs végtermék keletkezik és a jelenlegi kutatások alapján nagyon úgy tűnik, hogy ez az inzulin érzékenységre rettenetesen rossz hatású.

ความคิดเห็น •