Az egészség alappillérei - Beszélgetés Szabó Gál Bencével

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ม.ค. 2025
  • Tíz perc egészség, Szabó Gál Bencével
    szabogalbence.hu - gal.hu - rockfm958.hu
    Alapvetően több alappillére van az egészségnek, ezek közül egy a táplálkozás.
    A táplálkozáson belül számít a makro- és a mikroanyagok aránya is, illetve hogy egyáltalán milyen káros élelmiszer összetevőket kerüljünk el. Mikrotápanyag az, ami nem számít kalóriaforrásnak, de mégis fontos a szervezet működése szempontjából, tehát ilyenek a vitaminok, ásványi anyagok, omega3 zsírsavak, stb. A makrotápanyag pedig ami kalóriaforrás, tehát fehérje, szénhidrát, zsír. Ez a táplálkozás része. Fontos az étkezési sorrend, a táplálkozás szénhidrát tartalmú részét az étkezés végén fogyasztjuk el, akkor az mind a vércukorra, mind az inzulinra jótékony hatású.
    A másik alappillér, amit a legfontosabbnak tartanék, és lehet, hogy még a táplálkozásnál is fontosabb, az a cirkadián ritmus, de szokták bioritmusnak is hívni. A szervezetnek van egy napi ritmusa és van éves szinten is. Ami jól követhető az a napi ritmus, reggelente másmilyen hormonok vannak, mint este, más az inzulin érzékenység, stb. Az ember az egy nappali élőlény és az egész evolúció során ahhoz adoptálódott, hogy reggel felkel a nap, fölébred, nappal csinálja a dolgát és ahogy lemegy a nap, akkor szép lassan nyugovóra tér. Ha az ember pl. rosszul aludt, az sok esetben a cirkadián ritmus felborulásának a következménye, és közel 30%-kal romlik az inzulin érzékenysége.
    Befolyásolja a cirkadián ritmust a fény. Ami a szemen keresztül az agyba szignál: a fény, és azt „mondja” neki, hogy nappal, avagy éjszaka van. Nappal minél többet legyünk erős fényben, lehetőleg természetes fényben. A fő probléma az szokott lenni, amikor az ember este lefekvés előtt is fényáradatban úszik. Fontos lenne, hogy lefekvés előtt, ideális esetben 4 órával - de nagyon sokat számít, ha már csak egy órával lefekvés előtt - már csak gyertyafényt használnánk. Nem érdemes okos telefonokat, számítógépet, TV-t nézni. Ez automatikus elkezdi javítani a cirkadián ritmust.
    Még két szabályozója van a cirkadián-ritmusnak, ezek kevésbé fontosak, mint a fényciklus. Az egyik a táplálkozás, tehát hogy 4 órával a lefekvés előtt semmilyen kalóriatartalmú dolgot ne fogyasszunk. Ha mégis éhesek leszünk így este, az azt jelenti, hogy nap közben nem ettünk eleget. Tehát lefekvés előtt 4 órával legyen az utolsó falat és utolsó korty kalóriatartalmú ital is, tehát utána már csak vizet érdemes inni. A másik a hőmérséklet, hogy a nappal és az éjszaka között maximum 5-10 fok különbséget tartsunk. Az lenne az ideális, ha 16-18 fokban aludnánk, míg nappal 20-25 fokban érdemes lenni.
    Az egészség további alappillérei, a mozgás, a stressz és a szocializálódás. A mozgásnál a legfontosabb az az, hogy minél kevesebbet üljünk és feküdjünk. Este lefekszünk, amikor alszunk, abban a 8 órában, és egyébként mindig talpon vagyunk, ez lenne az ideális.
    A legjobb, ha mozgunk, de ha állunk és mondjuk néha megemeljük a lábunkat, olykor egy lábon állunk, az olyan majdnem, mintha mozognánk, a lényeg, hogy inkább a fekvés és az ülés, ami káros tud lenni. A legfontosabb, hogy minél kevesebbet üljünk. 10 percenként álljunk föl és kicsit mozogjunk. A mozgás esetében az is fontos, hogy olyan típusú edzéseket csináljunk, mint az intervallum edzések, vagy akár a súlyzós edzések, vagy a sprintek. Itt az a lényeg, hogy a fehérizom sejteket le tudjuk meríteni, annak vannak glikogén raktárai, ha a glikogén raktárainkat rendszeresen lemerítjük, akkor a vércukor kontrollunk sokkal jobb lesz. Nagyon sok hormont optimalizál, ha rendszeresen megmozgatjuk a fehérizomrostunkat. Ehhez nem kell sok, napi 5-10 perc edzés, csak az legyen intenzív. Fontos az is, hogy 4-5 órával lefekvés előtt már ne csináljunk semmi intenzív testedzést mert ez akár a cirkadián ritmusunkat is megboríthatja.
    A stressz, a szocializálódás még sok egyéb dolgot lehetne fölsorolni.Alapvetően meditáció, imádság, légzőgyakorlatok, jóga stb. jön szóba. Egy megfelelő világkép kiépítése is fontos. A szocializálódásnál megfigyelhető, aki nem jár emberek közé és sokat van egyedül, annak egész más az immunrendszerének a működése. Rosszabb. Ezért fontosak az emberi kapcsolatok.

ความคิดเห็น •