Co to jest gushing? [1 ze 100 pytań]

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 49

  • @ZapytajFotografa
    @ZapytajFotografa 8 ปีที่แล้ว +2

    Chyba pierwszy raz mi się zdarzyło, że wiedziałem już wcześniej wszystko co powiedziałeś w odcinku. Niezmiernie miłe to uczucie :D

  • @zenekbombalina4360
    @zenekbombalina4360 8 ปีที่แล้ว +1

    13:35 Wydaje mi się, że chodzi raczej o porowatość powierzchni (vide - Menthos), a nie o obłość krawędzi.

  • @JeffLBN
    @JeffLBN 8 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli chodzi o piwowarstwo domowe to u mnie gushing pojawiał się tylko wtedy gdy miałem słabo przefiltrowaną brzeczkę po cichej i trafiły się w osadzie na dnie butelki chmieliny. Zawsze wtedy po otwarciu podrywało od spodu osad i ostro "wylatało"

  • @KamilGefert
    @KamilGefert 8 ปีที่แล้ว

    Pamiętam Tomku jak pokazywałeś kiedyś - chyba w filmiku o weizenach - jak to niektórzy barmani przed otwarciem butelki pszeniczniaka rozprowadzają energicznie drożdże w butelce. Zrobiłem kiedyś podobnie jak pokazywałeś i miałem całe piwo na stole. Wyleciało w jednym momencie. Warto by było więc dodać, że gushing może być wynikiem również wstrząśnięcia butelki przed otwarciem, czasem nawet nieświadomym, kiedy przewozimy piwo w samochodzie, czy w plecaku na imprezę.

    • @hard4593
      @hard4593 8 ปีที่แล้ว

      Kamil Gefert Nie zrozumiałeś nic z tego filmu... A co do tego pszeniczniaka to nie dziw się że ci wylecialo drożdże miesza sie na otwartej butelce lub energicznie wlewając do szkła. Nie obwiniaj kogoś za swoją głupotę!!!

  • @maciejkobielski1778
    @maciejkobielski1778 8 ปีที่แล้ว

    U mnie występuje primary gushing w HefeWeizenie, i jako przyczynę podejrzewam jednak drożdże (FM GiB) z których ilością zdecydowanie przesadziłem (rozmyślnie - drożdże smaczne i zdrowe) - na dnie butelki zbiera się 7 mm osadu po kilku godzinach w lodówce. Piwo dofermentowane, piana trwałości niemalże pianki poliuretanowej przy górnej granicy nagazowania dla stylu - otwieram długo chłodzoną butelkę, bez szoku ciśnieniowego - każda butelka powoli zaczyna wylewać pianę przez kilka sekund. Przy wzbudzonych drożdżach przed otwarciem - pieni się przez kilka minut.

  • @hard4593
    @hard4593 8 ปีที่แล้ว +1

    Tomku dlaczego nie publikujesz już Shit Happens???

  • @jurekszczurek2896
    @jurekszczurek2896 8 ปีที่แล้ว +5

    Co to gushing? Coś jak rimming?

    • @solar901
      @solar901 8 ปีที่แล้ว +9

      Rimming gdy partner ma ostrą biegunkę

  • @orsi213
    @orsi213 8 ปีที่แล้ว

    Prawidłowe rozwiązanie zagadki pod tytułem ciekawostki jest takie, że chodzi tylko i wyłącznie o porowatość. Chmieliny są widocznie o wiele bardziej porowate od drożdży, co daje większą powierzchnię do kondensacji co2.
    Mentos również jest obły i pozornie gładki, jednak w dużym powiększeniu jego powierzchnia przypomina bardziej krajobraz księżyca niż gładką powierzchnię. Dlatego tak świetnie łączy się z colą ;)

  • @walooss
    @walooss 8 ปีที่แล้ว

    Gushing może być też powodowany samą butelką. Tzn jeśli piwo jest dosyć mocno nagazowane, a piwowar do mycia butelki użył np wycioru z ostrym metalowym trzonkiem i zrobił jakieś ryski, to te ryski mogą zadziałać jak ośrodki kondensacji. Na to narażone są najbardziej butelki które mają za sobą już kilka ładnych warek :) Przypadek rzadki, aczkolwiek możliwy.
    A jak ktoś w ogóle nie kuma gushingu, to polecam wziąć garnek stalowy, nie emaliowany i zagotować w nim wodę - pęcherzyki zaczną lecieć od rys które są na dnie naczynia.
    Dlatego jak ktoś ma w domu szkło laboratoryjne i gotuje w nim wodę np na namnożenie drożdży to powinien do takiego szkła dać tak zwane zarodniki wrzenia - dobrze sprawdza się potłuczona porcelana. Robi się tak dlatego, że szkło lab jest bardzo równe i nie ma porów. W czasie gotowania może dojść do przegrzania zawartości, a następnie do gwałtownego wrzenia - w najlepszym wypadku wszystko nam wylata, w najgorszym rozsadzi kolbę, a szkło wybije nam oczy. Pozdro

  • @bartosznowakowski9088
    @bartosznowakowski9088 8 ปีที่แล้ว

    Tomku, wspomniałeś o konkursie - właśnie mam w związku z tym pytanie: jak na konkursach oceniane są piwa z "pierwotnym gushingiem" (zakładając, że nie są przegazowane)? Czy to jest odbierane jako wada? Czy takie piwo ma mniejsze szansę na wygraną?

  • @Miodowy
    @Miodowy 8 ปีที่แล้ว

    Mi wykipiał stout który był dość mało nagazowany, przez drobiny kawy z dna fermentora. Co ciekawe w butelkach gdzie praktycznie nie było osadu też występował ale śladowo. (tzn. piana delikatnie dochodziła do szyjki w ok 40 sekund)

  • @szymonozinski2724
    @szymonozinski2724 4 ปีที่แล้ว

    Czy gusching po 3 dniach od zlania do butelek może być normalny ? Czy już to zła oznaka ? (piwo pszeniczne)

  • @moki2121
    @moki2121 8 ปีที่แล้ว

    Tomku w odcinku o stoutach mówiłeś o sposobach na uzyskanie piany w piwie z mrożoną kuleczką. A jak duże (lub mniejsze) browary nagazowują piwo po pasteryzacji bez refermentacji otrzymując solidny poziom CO2? Nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie (a może w jakimś filmie już jest?).

    • @BrowarKopyra
      @BrowarKopyra  8 ปีที่แล้ว +1

      Piwo jest już nasycone CO2 przed rozlewem, rozlew następuje pod ciśnieniem.

    • @moki2121
      @moki2121 8 ปีที่แล้ว

      A ten CO2 zostaje po fermentacji? Pasteryzacja nie powoduje, że gaz ucieka z piwa? Czy "wtłacza się" gaz do piwa jak w syfonie?

    • @BrowarKopyra
      @BrowarKopyra  8 ปีที่แล้ว

      +Dominik M pasteryzuje się albo zamkniętą już butelkę, albo w przepływie, gdzie CO2 nie ma gdzie uciec. To jest też powód, że z piwa pasteryzowanego nie powinno być granatów. Bo jeśli piwo jest mocno nasycone, to wwybuchnie w pasteryzatorze.

  • @dominikp7649
    @dominikp7649 8 ปีที่แล้ว

    Raczej mówi się "ognisko kondensacji". Termin bardziej trafny. Poza tym Nie zgodzę się, że drożdże nie bywają ogniskiem kondensacji. Kiedyś piłem piwo z brewkit'u, wykonane przez mojego wujka, które fermentowało w szklanym balonie, bez cichej. Butelkowanie z balona było problematyczne, toteż dużo osadów drożdżowych trafiło do butelek. W efekcie, po otwarciu, na dnie butelki pojawiało się sporo bąbelków, a potem "wylatało". Drożdże wzburzały osad i wtedy efekt lekko zanikał. O drobinach chmielu nie ma mowy, bo to brewkit, a wszelkie osady na butelkach też odrzucam, bo każda zachowywała się tak samo i sam je czyściłem przed butelkowaniem.

    • @tomaszkubi
      @tomaszkubi 8 ปีที่แล้ว +1

      Dominik Pyziński ja bym obstawiał bardziej jądro kondensacji, na podobnej zasadzie powstają chmury a następnie opady

    • @dominikp7649
      @dominikp7649 8 ปีที่แล้ว

      No to jak kto woli. Dla mnie jądro jest kiepskim określeniem i to bez podtekstów. Po prostu kojarzy mi się z czymś co jest głęboko schowane, czy przez coś otoczone, a wersję z ogniskiem słyszałem gdzieś w programie popularno-naukowym.

  • @dziarsky
    @dziarsky 8 ปีที่แล้ว

    Ja daję zawsze 50gr na 20L a bardzo często mam piwo bardzo "musujące" w ustach i nie rzadko "rośnie" w butelce o otwarciu.
    Nie przypomina to strzału jak w Coli. W stojącym w szkle piwie nie ma bąbelków i piany a w ustach jest mus ogromny. Cóż.. charakter mojego browaru domowego :).

    • @mataS19971
      @mataS19971 8 ปีที่แล้ว

      50gr czego?
      cukier?
      glukoza?
      miód?

    •  8 ปีที่แล้ว

      Marcin Banaszak 50 groszy ;-)

  • @bosztymoj
    @bosztymoj 7 ปีที่แล้ว

    Tomku, nie wiem czy ktoś już zwrócił na to uwagę. W każdym razie zauważyłem, że jest pewien problem z określeniem zjawiska wypieniania piwa, tworzenia bąbelków. Mnie w szkole uczono, że jeśli chodzi o zamarzanie lub gotowanie cieczy, miejsca "inicjacji" nazywa się zarodziami. Być może i w tym przypadku takie określenie zrobi robotę;) Trzeba by zasięgnąć opinii u jakiegoś (ortodoksyjnego) fizyka.

  • @bielskipawel311
    @bielskipawel311 8 ปีที่แล้ว

    Mi się często zdarza gaszing pierwotny w champion ale z mcewans

  • @TheXteR
    @TheXteR 8 ปีที่แล้ว

    w polowie guinessow z puszki, ktore pilem bylmocny gushing, to normalne?

    • @hard4593
      @hard4593 8 ปีที่แล้ว

      TheXteR Guiness jest nagazowany azotem także jest to możliwe

  • @garotPL
    @garotPL 6 ปีที่แล้ว

    "Profesor Ping Pong z uniwersytetu Hong Kong..." kurwa padłem xD

  • @Szymelczak
    @Szymelczak 8 ปีที่แล้ว +1

    Szanuję za koszulkę!

  • @domin178
    @domin178 8 ปีที่แล้ว

    Drobne sprostowanie jeszcze, odnośnie "rozpuszczania gazu skondensowanego w szyjce" - może nie sprostowanie, nie uwaga tylko komentarz. Toteż, w lepszym rozpuszczeniu gazu w cieczy pod stałym ciśnieniem (zamknięta butelka) pomoże WYŻSZA temperatura. Zatem, żeby rozpuścić gaz lepiej trzymać samą butelkę w wyższej (dopuszczalnej dla piw) temp. - zwiększona prężność par CO2 będzie pozwalała na lepsze rozpuszczanie - w czasie, którym zaproponowałeś. Natomiast do samej degustacji, aby zmniejszyć już ciśnienie "gazu skondensowanego w szyjce" można a nawet trzeba, piwo schłodzić :) Jeśli taki był przekaz - peace out!

    • @BrowarKopyra
      @BrowarKopyra  8 ปีที่แล้ว +1

      +domin178 no nie. Wraz ze spadkiem temperatury rośnie rozpuszczalność CO2. Tobie idzie o to, że w wyższej temp. w szyjce ciśnienie będzie wyższe, a im wyższe ciśnienie, tym bardziej się rozpuszcza. Ale jednak koniec końców lepiej się rozpuszcza w niższej temperaturze. Najlepiej to zrozumieć na przykładzie Coca-Coli. Cola z półki przy otwarciu mocno się spieni i CO2 uleci, w smaku będzie miała mało gazu, z lodówki spieni się słabiej i będzie bardziej gryząca.

    • @domin178
      @domin178 8 ปีที่แล้ว

      Racja, prawo Henry'ego, pomyliłem temat. Pozdrawiam

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 8 ปีที่แล้ว +1

    wylata to zamek w karabiinie Kargula, stąd zapożyczenie.

    • @jacekb7895
      @jacekb7895 8 ปีที่แล้ว +1

      Pawlaka a nie Kargula ;)

    • @ryszardszulgo8839
      @ryszardszulgo8839 8 ปีที่แล้ว +1

      jest czujność w narodzie. sąd tu niepotrzebny. "sprawiedliwość jest po twojej stronie" (obeszło się bez gushing-ów).

  • @MrPedros1989
    @MrPedros1989 8 ปีที่แล้ว

    Miałem takie piwo - włożyłem chmiel do uszkodzonego woreczka do cichej fermentacji, potem wszystkie piwa wylatały - trzeba było szybko pić... ale dobre było

  • @damianzklaukendorf6837
    @damianzklaukendorf6837 8 ปีที่แล้ว

    dobry odcinek

  • @MrLukiszonek
    @MrLukiszonek 8 ปีที่แล้ว +1

    Te długie intra mógłbyś sobie darować, wyglądają strasznie nieprofesjonalnie, przynajmniej według mnie, film super. :D

  • @wojciechpasek748
    @wojciechpasek748 7 ปีที่แล้ว +1

    Zakupiłem dziś dwie butle grodzisza ( Piwo z Grodziska, takie 0,4 chyba wszyscy kojarzą). Odstało pół dnia, otworzyłem, gejzer, kosmodrom, szopka, 3/4 wyleciało. Przygotowany otworzyłem zatem drugą flachę w bardzo głębokim zlewie błyskawicznie podstawiając grodziszowe szkło. Taki sam gejzer, guzik złapiesz mimo błyskawicznej akcji, a co złapiesz to i tak wyleci ze szklanki. Podsumowując: z 0,8 udało mi sie wypić może 0,3. Grodziskie 3,1 "alkoholażu", zielona etykieta. Zakup 28/05/17 czyli dziś, data przydatności 28/03/2018 Po takiej wpadce więcej nie kupię, nawet gdyby miało być za 2,50/butelka. Nie warto. PS tu coś jest nie tak ze smakiem. Pamiętam, że był nieco inny.

    • @jacekgadysz184
      @jacekgadysz184 7 ปีที่แล้ว

      U mnie dokładnie to samo, data przydatności 8.04.2018, kupiłem jedną butelkę, pół godziny przed konsumpcją wyjęte z lodówki, nigdzie butelką nie bełtałem, grzecznie stała czekając na otwarcie, otwierana delikatnie i piana tak wściekle wypłynęła, że nawet przy wstrząśniętych koncerniakach z czymś takim nie miałem do czynienia, nie wiem o co chodzi. Było to moje pierwsze grodziskie, w smaku średnie, lekką kwaskowość czułem, nie wiem czy to zamierzone czy efekt zepsucia piwa przez niewłaściwy transport i/lub błędne przechowywanie w sklepie...

    • @wojciechpasek748
      @wojciechpasek748 7 ปีที่แล้ว

      Nie, to nie jest zamierzone, tam cos dofermentowało we flaszkach. Normalnie te grodzisze nie kwasiły.

  • @mariuszczyryca4124
    @mariuszczyryca4124 8 ปีที่แล้ว

    ja "to coś" (ośrodek kondensacji), nazywam zarodkiem, ale u mnie wynika to z wykształcenia. Podczas stygnięcia metali, krystalizacja zachodzi szybciej kiedy są w nich zanieczyszczenia. Tam nazywa się to zarodkiem krystalizacji i tak analogicznie sobie przełożyłem ;) A analogia sama przyszła, kiedyś przy robieniu grzańca, jak doda się składniki sypkie to piana ucieka z garnka.

  • @mmkkad
    @mmkkad 8 ปีที่แล้ว

    Gaszing? Dlaczego nie ma na to polskiej nazwy ?

  • @Falaxuper
    @Falaxuper 8 ปีที่แล้ว

    sensu stricto = in sensu stricto + sensu stricte :D

    • @BrowarKopyra
      @BrowarKopyra  8 ปีที่แล้ว +1

      +Falaxuper Jesteś w mylnym błędzie. Tak, to pleonazm. Zamierzony, bo to żartobliwy cytat.
      "Poprawne jest sformułowanie sensu stricto albo stricte, ale nie sensu stricte."
      www.ekorekta24.pl/sensu-stricto-sensu-stricte-czy-samo-stricte-jak-pisac-i-co-to-znaczy/

    • @Falaxuper
      @Falaxuper 8 ปีที่แล้ว

      W takim razie moja była nauczycielka łaciny jest w błędzie razem ze mną. Mimo wszystko cofam do tyłu moją wypowiedź, jeżeli zabrzmiała ofensywnie :)

  • @STEMPEL74
    @STEMPEL74 8 ปีที่แล้ว

    tego nie wiem, to z głowy, to z dupy ale se pogadam

  • @maciejkazmierczyk450
    @maciejkazmierczyk450 8 ปีที่แล้ว +1

    Dawno nie slyszalem wiekszych bzdur (podstawowe prawa fizyki/chemii zlamane x razy).