Izolacja rodzicielska. Jaki ma wpływ na dziecko? | Olga Kozierowska | Sukces Pisany Szminką

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024
  • Ilozacja rodzicielska. Jaki ma wpływ na dziecko? | Olga Kozierowska | Sukces Pisany Szminką
    ‪@sukcespisanyszminka‬
    Ilość rozwodów w Polsce rosła w bieżącym stuleciu dynamicznie, w ostatniej dekadzie oscylując między 60 a 70 tysięcy rocznie. Można założyć, że w każdym małżeństwie jest średnio jedno dziecko i co 4. dziecko rodzi się w związku nieformalnym. Szacując na podstawie ilości spraw o kontakty rozpoczynanych rocznie przed sądami rejonowymi można przyjąć, że rocznie w tryby mechanizmu sprawiedliwości wpada około 100 tysięcy dzieci. Eksperci szacują, że 20-30% z nich dotyka alienacja rodzicielska.
    Sądy orzekając o opiece nad dziećmi w przypadku rozstających się rodziców od lat niezmiennie działają wg. schematu, w którym przy braku porozumienia między rodzicami następuje:
    a) ograniczenie władzy ojca na rzecz matki,
    b) ustalenie miejsca zamieszkania dziecka/dzieci każdorazowo w miejscu zamieszkania matki.
    W roku 2021 liczba przypadków, w których po rozwodzie władzę rodzicielską i opiekę nad małoletnimi dziećmi na podstawie decyzji sądu powierzono ojcu, była niemal dziesięciokrotnie niższa, niż przypadków, gdy powierzono je matce (2,76% vs 27,2%). Te dysproporcje nie zmieniają się od lat.
    Jak rozpoznać izolację rodzicielską? Z jakiego powodu rodzice ją praktykują i jakie formy przybiera w życiu codziennym? Dowiedz się, więcej o izolacji rodzicielskiej z najnowszego odcinku podcastu Sukces Pisany Szminką Olgi Kozierowskiej. Jej gośćmi byli: Michał Jasiewicz, prezes Fundacji Kocham Cię Tato, Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutką oraz prawniczka Katarzyna Łodygowska, autorka bloga i profilu Matka Prawnik.
    Subskrybuj: tinyurl.com/2k... | Strona: www.sukcespisanyszminka.pl
    Obejrzyj nasze webinary o rozwoju zawodowym: tinyurl.com/2v...
    Śledź Sukces Pisany Szminką:
    Facebook: tinyurl.com/3x...
    Instagram: tinyurl.com/56...
    LinkedIn: tinyurl.com/3s...
    Obejrzyj więcej filmów:
    Podcast Sukces Pisany Szminką: tinyurl.com/39...
    Rozwój osobisty : Sukces pisany szminką: tinyurl.com/yb...
    Kurs Sukces TO JA : tinyurl.com/53...
    O nas:
    Sukces Pisany Szminką od ponad 15 lat wspiera rozwój kobiet i wzmacnia ich widoczność w biznesie. Działa na rzecz różnorodności i włączania edukując, tworząc kampanie społeczne i nagłaśniając ważne tematy. Jest najstarszą i największą organizacją tego typu w Polsce. Flagowe projekty Fundacji to Ogólnopolski konkurs Bizneswoman Roku, Klub Champions of Change, Sukces to Ja - program szkolący rocznie ponad 200 tys kobiet oraz cykl podcastów Sukces Pisany Szminką.
    #SukcesPisanySzminka #RozwojOsobisty #RozwojZawodowy

ความคิดเห็น • 6

  • @piotr4082
    @piotr4082 7 หลายเดือนก่อน +8

    16:05 Bo dzisiejsze kobiety są zepsute.
    Tutaj kolega ładnie przytoczył ile jest tej przemocy na przykładzie niebieskich kart. Czyli około 20%, a tu Pani (i tak często kobiety mają) wrzuca takie wyrażenia jak "czesto", bardzo duzo" czyli typowe dla kobiet wyolbrzymianie soje ego.
    Mówi Pani o przemocy mężczyzn wobec dzieci i kobiet, ale już o drugiej stronie Pani nie wspomina. Dlaczego?
    Dlatego, że mężczyźni wstydzą się zgłaszać przemoc fizyczną, ale również psychiczną jaką stosują kobiety.
    Jak tu już ktoś napisał....
    Alienacja jest po to, aby sądu rodzinne, mopsy, gopsy, psycholozki i inne twory miały z czego sie utrzymać.
    To jest właśnie ta siła i niezalezność kobiet OSZUSTWA, KRĘTACTWA I BRAK WZIĘCIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SWOJĄ GLUPOTĘ.

  • @co-zmienic
    @co-zmienic 6 วันที่ผ่านมา

    Postulaty zmiany prawa rodzinnego w polskich sądach rodzinnych (sprawy rozwodowe, o podział majątku, o kontakty z dziećmi, o alimenty):
    Stop alienacji rodzicielskiej: W sprawie rozwodowej, ustalanie kontaktów z dziećmi domyślnie po połowie czyli opieka naprzemienna, a nie miejsce pobytu przy matce.
    Ograniczanie kontaktów rodzica z dzieckiem prowadzi do depresji, samookaleczania, a nawet samobójstw - zarówno wśród dzieci jak i rodziców.
    Ograniczenie orzekania OZSS w sprawach kontaktów z dziećmi do absolutnie koniecznych patologicznych przypadków, a nie w celu “łaskawego zezwolenia” ojcu na takie same kontakty jakie ma matka. Obecnie to blisko rok czekania na badanie OZSS!
    Równouprawnienie kobiet i mężczyzn poprzez zrównanie ilości kobiet i mężczyzn wśród sędziów rodzinnych i psychologów sądowych (obecnie to zdecydowana większośc kobiet: około 90%). Stop dyskryminacji mężczyzn.
    “Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa…”? Wprowadzenie rzetelnej informacji z USC na piśmie o następstwach prawnych małżeństwa, rozwodu, prawach i obowiązkach w sądzie oraz o procedurze rozwodu. Nowożeńcy nie zdają sobie sprawy w co się “pakują” biorąc ślub.
    Zawieranie małżeństwa domyślnie z rozdzielnością majątkową. A wspólnota majątkowa jedynie na wyraźne życzenie nowożeńców.
    Wyrejestrowanie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego (tam gdzie je zawarto), a nie w sądzie. Przekierowanie sędziów rozwodowych do innych dziedzin, co przyspieszy sprawy sądowe i zaoszczędzi pieniądze podatników. Obecnie sprawy w sądach rodzinnych wiążą się z następującymi nieprawidłowościami, które należałoby naprawić:
    Wydawanie wyroku przez sędziów jedynie na podstawie dowodów, a nie swoich domysłów i uprzedzeń jak to jest obecnie.
    Ograniczenie sprawy rozwodowej do orzeczenia o ustaniu związku małżeńskiego i wspólnoty majątkowej. Zlikwidowanie orzekania o winie za rozpad małżeństwa. Wina między dwojgiem dorosłych zawsze leży pośrodku.
    Wydłużenie możliwości apelacji od wyroku rozwodowego do trzeciej instancji. Obecnie dwie instancje nie gwarantują sprawiedliwego wyroku.
    Zwrot kosztów zastępstwa procesowego gdy ktoś sam się reprezentuje / nie korzysta z usług prawnika. Obecnie nie ma takiej opcji.
    Respektowanie przez komorników wyroków zmiany opieki nad dziećmi. Obecnie komornicy pobierają alimenty tak długo aż wydany zostanie nowy wyrok alimentacyjny, nawet gdy ten jest opóźniony o wiele miesięcy w stosunku do wyroku o zwiększeniu opieki nad dzieckiem.
    Ustalanie przez sędziów alimentów w wysokości pomniejszonej o zasiłki na dzieci (np 800+) pobierane przez rodzica otrzymującego alimenty na dzieci. Obecnie ten sam rodzic dostaje zarówno alimenty jak i dodatkowo zasiłki na dzieci.
    “W pierwszej kolejności zapobiegaj, a dopiero w drugiej lecz.”
    TH-cam.com/@Co-Zmienic

  • @HubertNartowicz-qp2tl
    @HubertNartowicz-qp2tl 7 หลายเดือนก่อน +2

    Moim zdaniem aspekt ekonomiczny, tyle ma wspólnego z Aleinacja Rodzicielsa, że rodzice, którzy dopuszczają się takich haniebnych kroków, robią to w głównym celu, aby takie korzyści uzyskać. Czyli rozwod z winy malzonka, alimenty na drugiego rodzica. Ojcowie, którym zależy na kontaktach z dzieckiem, często płacą więcej niż Sąd przysadzi. A jeżeli chodzi, o opiekę naprzeminną, to są gotowi placic alimenty, choć przy takiej formie opieki, nie powinno się ponosić takich kosztów. Dużo mówi takie zachowanie że strony ojców. Nie mówię to o ojcach, którzy na takie miano nie zasłużyli, bo tacy są. Ale również są takie kobiety i matki. Jeżeli chodzi o krzywdę dla dziecka podczas rozstania, to każda forma jest w pewnym stopniu krzywdą dla dziecka. Szczególnie dla dzieci w wieku do ok 10 lat, gdzie wtedy dziecko najbardziej się rozwija i kształtuje swój się. Opieka naprzemienna moim zdaniem jest na tą chwilę najlepszym rozwiązaniem i mówienie, że to dziecko jest rozbite pomiędzy dwoma dodami nie do końca jest prawdą. Badania pokazują, że dziecko szybko przyzwyczaja się do rej sytuacji i co najważniejsze JEST SZCZESLIWE BO MA PRZY SOBIE OBOJE RODZICOW . Każda inna forma opieki faworyzuje dodzica pierwszoplanowego i spycha drugiego rodzica e rolę rodziną drugoplanowego, za którym bardzo często te dziecko bardzo tęskni. Najlepszym rozwiązaniem jest wzniesc się na wyżyny ponad swoje ego i wspólnie wychować dziecko przynajmniej, przeprowadzić je przez te wczesne lata. Ale tu potrzeba obojga bardzo dojrzałych rodziców. Co do twierdzenia, że to wszystko dzieje się przez matki, że to kobiety są takie źle. Daleki jestem od takich twierdzeń i uważam, że wyłączna wina to system, który na to przyzwala i faworyzuje kobiety. Jeżeli faceci mieli by takie przywileje, niejeden facet by się tak zachował. Dziękuję za poruszenie jakże ważnego problemu i cieszę się. Dziękuję dla Michała i dla Pań, które wzięły udział w dyskusji .

  • @AgnieszkaJagodka21
    @AgnieszkaJagodka21 5 หลายเดือนก่อน

    Żyjemy w czasach, gdy mamy bardzo wyrównane szanse czy to do znalezienia podobnie płatnej pracy czy do podziału obowiązków związanych z dziećmi. Feminizm nie gra tu roli, szumne hasło. Prawo nie jest równe dla mężczyzn. Opieka nad dzieckiem powinna być dawana na podstawie różnych kryteriów, po opinii psychologów. Obie strony powinny udowodnić czemu mają zajmować się dzieckiem i dlaczego też mają dostać na dzieci alimenty.

  • @Maloka012
    @Maloka012 8 หลายเดือนก่อน +3

    Głównym problemem są finanse rodzin, matka zostaje z dzieckiem w domu, gdyż z reguły mniej zarabia i to jej pracę się "poświęca" w imię dobra rodziny. W Skandynawii alimenty są bardzo niskie,oboje rodzice muszą pracować , bo z alimentów nikt nie przeżyje najwyżej zapłaci jakiś rachunek za energię. Dlatego kobiety jak najszybciej wracają do pracy oddając dziecko do żłobka, nie mogą sobie pozwolić na bycie z dziećmi w domu, bo musi się utrzymać .Z reguły ojcom zależy żeby brać regularnie dzieci,bo właśnie w ten sposób uczestniczą też kosztach utrzymania dziecka. Dlatego alimenty są tak niskie. Opieka naprzemienna jest e porządku jeśli w miarę blisko siebie mieszkają i dziecko mogą oboje odwozić do instytucji. Da różne zdania na ten temat. Gdzie jest ten prawdziwy dom dziecka wtedy? Czy jest gościem raz tu raz tam, nie jest to perfekcyjne rozwiązanie. Niezmiernie wymagające logistycznie. Plusem jest ,że oboje rodzice po rozstaniu mogą sobie łatwiej ułożyć życie ,bo jednak mają co drugi tydzień tylko dla siebie i nie są tak obciążeni odpowiedzialnością w pojedynkę. Ale to wyższy stopień porozumienia między ludźmi dorosłymi. Współpraca zakładów pracy, odpowiednią ilość żłobków,przedszkoli its bardzo długa droga niestety,dopóki ludzi nie traktuje się jak ludzi a dzieci jak dobro wspólne na których wszystkim zależy.