ADHD (Q&A Odcinek 1)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 96

  • @nepeius_123
    @nepeius_123 11 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Bardzo się cieszę, że tutaj trafiłam.

  • @9444mysza
    @9444mysza ปีที่แล้ว +13

    Pan doktor to skarbnica wiedzy dla Adhdowca bardzo dziękuję A to co doktor robi ❤

  • @migotkami2341
    @migotkami2341 ปีที่แล้ว +30

    Super te filmiki. Uważam, że powinno się lekarzy pierwszego kontaktu na szkoleni o ADHD wysyłać. Ja co prawda mieszkam na stałe w Norwegii, ale przeszłam gehennę zanim otrzymałam odpowiednią diagnozę. Doprowadziłam się do stanu wyczerpania psychicznego i fizycznego i gdyby nie fakt, że moja córka otrzymała diagnozę pewnie dalej bym cierpiała. Mój lekarz rodzinny nawet po rozmowie ze mną i po tym jak byłam na kursie dla rodziców z dziećmi z ADHD, kiedy strzeliło mnie jak piorun z jasnego nieba, w dalszym ciągu nie widział powodu wysłania mnie na diagnostykę ADHD. Stwierdził, że i tak sobie super radzę w życiu. Mimo, że był fantastycznym lekarzem to teraz z perspektywy czasu i doświadczenia dochodzę do wniosku, że świadomość jest bardzo niska. Lekarze z góry zakładają, że ludzie z ADHD to po prostu takie nadpobudliwe jednostki które właściwie siłą woli powinny zapanować nad tym problemem. Dużo się mówi o tym, że się moda na ADHD zrobiła, a Ja uważam, że świadomość wzrosła i nareszcie ludzie tacy jak Ja , mogą otrzymać pomoc. ADHD to bardzo poważny wieloaspektowy problem i cieszę się jak odkrywam takie kanały jak Pana, że w końcu dochodzi do szerszenia świadomości, tym bardziej, że w języku polskim.
    Pozdrawiam serdecznie z Norwegii

    • @paulinawisniewska4961
      @paulinawisniewska4961 11 หลายเดือนก่อน

      Też mieszkam w Norwegii i zastanawiam się właśnie czy lepiej szukać diagnostyki tutaj, czy jednak w Polsce 😥

    • @lidiaapolinarska8506
      @lidiaapolinarska8506 7 หลายเดือนก่อน +1

      dziękuję za ten wpis ♥️ u mojego syna podejrzewano mix ADHD I Asperger I tylko dlatego że zaczęłam szukać informacji jak jemu pomóc okazało ślę że sama też mam Adhd I przez całe życie męczyłam się strasznie a teraz kiedy już wiem jak zadbać o swój dobrostan jakość mojego życia poprawiła się diametralnie 😎👌

  • @agnieszkagryczkowska1745
    @agnieszkagryczkowska1745 8 หลายเดือนก่อน +5

    Ja od dziecka nie jadłam śniadań dopiero po południu..a mam już 41 lat ..i teraz zaczęłam diagnozę ADHD

  • @kasiakulczynska6699
    @kasiakulczynska6699 ปีที่แล้ว +50

    Z tym śniadaniem to nigdy nie myślałam, ze to objaw adhd. Nigdy nie umiałam jeść rano, no chyba ze coś ciepłego. Jak chodziłam do pracy, to śniadania jadłam dopiero w autobusie lub juz w pracy. Nie jestem w stanie się zmusić do porannego śniadania.

    • @omen_1218
      @omen_1218 ปีที่แล้ว +12

      Dokładnie ja to samo. Tym więcej oglądam tych filmów o ADHD tym bardziej jestem w szoku ile objawów mojego specyficznego stylu życia wynika właśnie z ADHD.

    • @katarzynanossek959
      @katarzynanossek959 ปีที่แล้ว

      Ja też😮😮😮

    • @kasiatoya
      @kasiatoya 10 หลายเดือนก่อน +2

      Mam dokładnie tak samo! Nie jestem wstanie nic przełknąć do jedzenia co najmniej do 11:00, najwyżej coś piję, ale tak poza tym to nic kompletnie choćby nie wiem jak dobre było.

    • @dariuszkowalski3164
      @dariuszkowalski3164 10 หลายเดือนก่อน +2

      Do Was wszystkich pytanie o której chodzicie spać ? Bo ludzie choszący spać wcześnie (21-22) wstają ok.5-6, gimnastyka, wypróżnienie i śniadanie 7-8 (to jest optymalna pora, bo jest maksimum energii żołądka). Opisuję tu modelowy dzień zgodny z tradycyjną medycyną chińską.

    • @kasiakulczynska6699
      @kasiakulczynska6699 10 หลายเดือนก่อน

      @@dariuszkowalski3164 23-24

  • @albertlesniak1608
    @albertlesniak1608 4 หลายเดือนก่อน +7

    Fantastyczny materiał. Jestem osobą, u której niedawno zdiagnozowano ADHD i teraz się edukuje i jestem w szoku jak wiele rzeczy mogło być z tym związanych a ja nawet sobie nie zdawałem z tego sprawy (np. kwestia tych śniadań). Mam tylko jedno, bardzo ważne, nurtujące mnie pytanie: NA CHOLERE PANU DWA ZEGARKI!???

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  4 หลายเดือนก่อน +6

      :)) jeden to zegarek, a drugi smartwach

    • @wypiszwymalujstudio
      @wypiszwymalujstudio 3 หลายเดือนก่อน +4

      @@psychiatraplus Kiedyś założę dwa i będę mówić ludziom, że jednym liczę godziny a drugim minuty. Tego od sekund nie będę pokazywać ;)

  • @ariadnaatelier8621
    @ariadnaatelier8621 ปีที่แล้ว +7

    bardzo wam dziękuję ze podejmujecie tematykę, mam 45 lat i od 5 lat wiem ze to ADD, dowiedziałam się dopiero po tym jak zdiagnozowano mojego 18 letniego syna, tyle ile my przeszliśmy do momentu diagnozy to naprawdę ciężki okres i trwał on latami, sama świadomość pomaga i tłumaczy wiele.

  • @lilian669
    @lilian669 7 หลายเดือนก่อน +3

    Dziękuję. Po prostu dziękuję Panie Doktorze

  • @Brilchan
    @Brilchan 4 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuje wyprowadził mnie pan z błędu nie wiedziałem o Metylofenidacie w moich lekach

  • @artjar4138
    @artjar4138 2 หลายเดือนก่อน +2

    Weż teraz wytłumacz takiemu Włochowi, że rano powinien jeść normalne śniadanie, a nie rogalik lub ciasto z kawą.
    Pory i ilość posiłków to kwestia wielopokoleniowych nawyków i stylu życia.
    Trzy posiłki dziennie, to wymysł Anglików, który zaczął się w epoce rewolucji przemysłowej.
    W starożytnym Rzymie jedzono na ogół dwa posiłki w ciągu dnia, bez względu na status społeczny, w tym pierwszy ok południa, który nazywano kolacją.😁

  • @Helmut72art
    @Helmut72art 3 หลายเดือนก่อน

    Bardzo dziękuję za wyjaśnianie jak należy brać tę melatoninę, bo już się bałem, że ten suplement na mnie nie działa. Najtrudniejsza będzie dla mnie systematyczność. Coś trzeba wymysleć, żeby codziennie o tej samej porze nie zapomnieć;) Na razie boję się leków na ADHD, nie boję się uzależnienia, ponieważ już ponad ćwierć wieku idę w przeciwnym kierunku, ale boję się skutków ubocznych, bo jednak to silna ingerencja z zewnątrz. Z tym spaniem i niemożnością jedzenia co najmniej do południa to prawda. Za to po zmierzchu nadchodzi wilczy apetyt, a senność największa po pracy, czasem po pierwszym posiłku, ale to może być też związane z insulinoopornością... Cukier na czczo wysoko, ale w normie (90).
    Pozdrawiam!

  • @enriqueiglo2
    @enriqueiglo2 9 หลายเดือนก่อน +12

    Czym następnym razem może pan czytać pytania na głos? Niektórzy z nas słuchają odcinka z wyłączonym ekranem podczas wykonywania innych czynności (jak to ADHD)

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  9 หลายเดือนก่อน +3

      Tak, wiele osób to zgłasza. Dziękuję, wezmę pod uwagę

  • @helmosk
    @helmosk 2 ปีที่แล้ว +8

    O co chodzi z tym wyświetlaczem po prawej?

  • @olgakaminska6567
    @olgakaminska6567 ปีที่แล้ว +5

    A ja mam pytanie odnośnie pobierania krwi a ADHD, czy jeżeli mamy przesuniętą fazę wydzielania melatoniny to czy np. TSH lub prolaktyny również? Zastanawiam się o której godzinie najlepiej badać krew? Wstaję codziennie najwcześniej około godziny 10 rano a po 8:30 zazwyczaj pielęgniarki odmawiają mi już pobrania krwi mówiąc że to zdecydowanie za późno a ja jestem o tej godzinie nieprzytomna nawet po przespaniu 10 godzin 😅

    • @karolinapiatkowska8039
      @karolinapiatkowska8039 10 หลายเดือนก่อน

      Również ciekawi mnie kwestia TSH, ponieważ gdy robiłam sobie pierwsze badania tego hormonu, co pamiętam było wczesnym ranem (ok.7:00), to jego wartość wynosiła 18. Okazało się później, że choruje na Hashimoto, ale nawet pani doktor była w szoku, że wartość TSH była aż tak wysoka. Osobiście znam wiele osób, którzy mają podobne problemy z tarczycą, ale żadna z nich nie miała nigdy aż tam wysokiej wartości TSH.

    • @myvagabondworld
      @myvagabondworld 9 หลายเดือนก่อน

      ​@@karolinapiatkowska8039 :( zapominam brać leków na hashimoto&niedoczynność, ostatnie TSH miałam 163 :( adhd i zapominanie o braniu leków to dramat, całe życie z tym walczę, jak widać nieudolnie... no właśnie teraz pamiętam, to idę wziąć :)

    • @marekgiedyk512
      @marekgiedyk512 5 หลายเดือนก่อน +1

      To że masz zaburzony rytm dobowy to jest skutek tego jak wygląda Twój dzień a nie tego że masz ADHD .
      Na melatoninę negatywnie wpływa kortyzol, ekspozycja na światło niebieskie i brak ruchu i brak światła dziennego , niedotlenienie organizmu, niedostarczenie tryptofanu lub zaburzony metabolizm tryptofanu. Kofeina która blokuje adenozynę podnosi też kortyzol i blokuje melatoninę.
      Jeśli nie wierzysz poukładaj dzień tak by zasypiać o 22, 22.30 . Po jakiś 3 tygodniach wszystko Ci sie przestawi. To że nie jesteś głodna i tam jeszcze kilka spraw to wynika z higieny życia niewykluczone że samo ADHD też częściowo z tego wynika tylko jeszcze pewnie jest za mało badań.

  • @zyzo99
    @zyzo99 ปีที่แล้ว +1

    Wszystko fajnie tylko najpierw potrzebna fachowa diagnoza/ew recepta. Z tym jest slabo.; btw jak rozwija sie ADHD na przestrzeni zycia+zmiana objawow?

  • @JanKowalski-bi6hf
    @JanKowalski-bi6hf 2 ปีที่แล้ว

    Dzięki Doktorze! Ja chlałem przez 2 tygodnie na Medi i nic nie zauważyłem na minus. Tyle że mam kolokwialnie mówiąc słabą gwłowę. Tj 3 piwa.

  • @patrycjapasia
    @patrycjapasia ปีที่แล้ว +2

    Panie Doktorze, ustawiłam sobie już kwetiapiną godzinę o której chcę chodzić spać, ale zasypiam po niej po godzinie/półtora i sen jest płytki, często się wybudzam. Mam adhd. Ile godzin przed zaśnięciem mam połykać melatoninę i w jakim odstępie od kwetiapiny?

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  ปีที่แล้ว +1

      Proszę spojrzeć na jeden z nowszych filmów - o melatoninie.

    • @vintarusproximus2854
      @vintarusproximus2854 ปีที่แล้ว

      Poważnie, kwetiapina nie działa? Mnie zwalała z nóg na 15 godzin conajmniej.

    • @angelikaj3768
      @angelikaj3768 5 หลายเดือนก่อน

      ​@@vintarusproximus2854na mnie działała przez pierwsze 2 lata a potem nic, zasypiałam szybko i wybudzalam się o 4

  • @grzegorzkachniarz3565
    @grzegorzkachniarz3565 6 หลายเดือนก่อน +1

    Panie Doktorze czy zespół ADHD i np zaburzenia Borderline . Mogą występować razem ? W jednym filmiku Pan wspomniał , że współczesna klasyfikacja mówi , że ADHD a np Asperger nie mogą występować razem

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  6 หลายเดือนก่อน

      Proszę spojrzeć:
      th-cam.com/users/liveCLtGt-mFO6A?feature=share

  • @2104js
    @2104js ปีที่แล้ว +1

    Super film ❗️Czy można umówić się na wizytę ❓️ Jeżeli tak to w jaki sposób❓️

  • @klauddd3
    @klauddd3 5 หลายเดือนก่อน

    A co Pan powie o tym, ze Adhowcy pracują na 3 zmiany? Powinni zrezygnować z takiej pracy dla swojego dobra?

    • @karolnowak7478
      @karolnowak7478 3 หลายเดือนก่อน

      I która najgorsza?

    • @Belial46
      @Belial46 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@karolnowak7478 Dla mnie taka praca kategorycznie odpada. Nocki wbrew pozorom nie są najgorsze, a drugie zmiany. Przed pracą którą rozpoczynałem o 14 nie byłem w stanie zrobić praktycznie nic, czułem totalną bezsilność. Przez rok było może kilka dni kiedy zmusiłem się do czegokolwiek poza zjedzeniem posiłku przed drugą zmianą. Jakbym cały poranek i południe myślał o robocie

  • @aleschiza9801
    @aleschiza9801 9 หลายเดือนก่อน

    Czy tolerancja wzrasta? No jak jest się już na 20 x2 to może być później 30x2 i jescze więcej ?

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  9 หลายเดือนก่อน

      Ja nazywam to raczej adaptacją, ponieważ występuje tylko w niewielkim zakresie.

  • @roszan8425
    @roszan8425 ปีที่แล้ว +2

    Czy można wyrobić sobie tolerancje na metylofenidat po 2-3 przyjęciach tego leku? tj. dawka 5 mg może nie działać tak samo po już trzecim przyjęciu

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  ปีที่แล้ว

      Dawka 5 mg to dawka mikroskopijna. U doroslych zaczyna sie od dawki 10 mg i wiekszosc osob nie czuje w ogole tak malej dawki

    • @omen_1218
      @omen_1218 ปีที่แล้ว +1

      Ja bym tego nie nazwał tolerancją, a bardziej zanikaniem efektu placebo. Tak to jest jak ktoś się nakręci na działanie leku. Miałem tak z SSRI tzn. myślałem, że działa a po miesiącu okazało się, że to tylko sobie wkręciłem, a realnie nic nie czuje działania leku xD

    • @Jungleyogaa
      @Jungleyogaa 4 หลายเดือนก่อน

      Nieprawdopodobne mam 25 lat I dawke 5mg dziala perfekcyjnie

    • @wondopiekla
      @wondopiekla 3 หลายเดือนก่อน

      ​@@Jungleyogaa każdy jest inny. Ja mam 35 i przy 10 dopiero nogą przestaje tupać

  • @NerisX
    @NerisX ปีที่แล้ว +1

    W "The World Federation of ADHD International Consensus Statement: 208 Evidence-based conclusions about the disorder" z 2021 roku, który można znaleźć na sciencedirect napisali, że "Taking side effects into account, the medications with the best benefit-to-risk ratios were methylphenidate for children and adolescents, and amphetamines for adults".

  • @mrewapl1226
    @mrewapl1226 ปีที่แล้ว

    Czy leki na adh mozna łaczyc z lekami psychotropowi, biore obecnie kwetaplex i lamotrygine na depresje i pobudzenie emocjonalne plus dysforie . ale od zawsze mialam
    Niezdjagnozowane adh czy dodanie lekow na.adhd moze porawic dzialanie lekow np poprawic bardziej koncentracje, pamiec?

  • @patrycjaanna4349
    @patrycjaanna4349 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, a co z innymi lekami stosowanymi w leczeniu ADHD i ich interakcji z alkoholem? jestem na atomoksetynie

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  ปีที่แล้ว

      Oczywiście nie należy leków długodziałających (np. atomoksetyna) łączyć z alkoholem

  • @j.w.1864
    @j.w.1864 4 หลายเดือนก่อน

    Czy sa leki dla Adhd w innej formie niż tabletki? slyszałam o plastrach. mam emetofobie czyli lęk przed wymiotami rowniez adhd i ogromny lęk przed braniem leków i problem z regularnoscią.

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  4 หลายเดือนก่อน +1

      W Polsce nie ma, w USA jest wiele form - plastry, płyn. Ale można kruszyć polskie tabletki na proszek

  • @arturkoperkiewicz1719
    @arturkoperkiewicz1719 9 หลายเดือนก่อน

    Ciężko być pewnym, co do ilości gdy Polak mówi : mała ilość alkoholu. Ile to jest? :) 9:38

  • @rafalprzybylski8589
    @rafalprzybylski8589 9 หลายเดือนก่อน

    Witam czy metylofenidat po kontakcie z alkoholem przekształca się do etylofenidatu ?. Czy są jakieś istotne różnice w działaniu tych substancji ?. Pozdrawiam

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  9 หลายเดือนก่อน

      Przepraszam, nie prowadziłem badań na ten temat, zresztą nie sądzę, że ktokolwiek prowadził. Nie wolno łączyć MPH z alkoholem

  • @marekgiedyk512
    @marekgiedyk512 5 หลายเดือนก่อน

    Coś dziwnie z ta melatonina bo ona ma czesto chyba jeszcze różne tempo uwalniania w zależności od suplementu producenta. Często nawet sposób działania bo np jedne tabletki dzialaja tak że wręcz zamykaja oczy i można by spac na stojąco a inne jakby uwalniają sie wolno i dopiero jak sie położę to działają.
    Moim zdaniem duza część symptomów ADHD to sa zaburzenia insulinowo cukrowe lub przynajmniej jest ogromna korelacja objawów. Co mówią na ten temat badania?
    A co z ekspozycja na szkodliwe źródła dopaminy( alkohol , social media, pornografia) i źródła dystresorow (repetytywna praca, hałas) ? Co tutaj mowia badania ? Na logike powinna dzialac pętla sprzężenia zwrotnego tzn wyjściowy poziom dopaminy obnizy sie i bedziemy szukać szybkiego podniesienia idac znowu w te zachowania nie majac takiej reakcji w przypadku innych bodźców. Ile trwa i czy jest mozliwe niemalże całkowite odwrócenie tego tzn uzyskanie kontroli impulsów. Z mojego doświadczenia prawie nie ;).
    Ja podświadomie czuje sie atakowany ma to związek tez z tym ze kiedys bylem i teraz niemalże kazdy komunikat negatywny odbieram jako atak a pochwałę jako ścieme. Jak tylko wstane z lozka to musze ogarniac i udowadniać ze nie jestem jakimś ulomem i to jest straszne męczące i nie wiem po co to robię tzn musze za cos żyć ale to co za zycie ;) . Potem sie okazuje ze to w sumie nikogo nie obchodzi albo obchodzi przez dzien gora dwa i tak w kolo Macieju i tak do końca mojej "kariery" zawodowej. A jak chce byc w tym asertywny zeby nie pracować 24/7 albo nie mielic pracy to dochodza kolejne warstwy: komunikacja współpraca ewentualne delegowanie wszystko to zafasadowane normami społecznymi z nutką manipulowania i szukaniem ulgi - zrobmy to w miarę dobrze i niech sie odpierdola. Jak już odpierdola to nie mam na nic siły Idzie oszaleć.

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  5 หลายเดือนก่อน

      Proszę nie używać suplementów z melatoniną. Badania pokazują, że jest tam mydło i powidło. Proszę używać leków z melatoniną. Cena ta sama, albo niższa

  • @magdalenalicwinko2272
    @magdalenalicwinko2272 3 หลายเดือนก่อน

    Czy w leczeniu adhd stosuje Pan również bupropion?

  • @mariuszkuc7830
    @mariuszkuc7830 ปีที่แล้ว

    Czy jak syn ma zdiagnozowane adhd i przeszedł psycho terpie , dobrze radzi sobie w szkole ale brak koncetracji jest zauwazalny to jakie jest wskazsnie na podawnie leków?

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  ปีที่แล้ว +1

      Na pewno na podstawie wpisu na internecie nie zdecyduję o podawaniu komuś leku. Proszę pójść do lekarza i o tym porozmawiać..

    • @mariuszkuc7830
      @mariuszkuc7830 ปีที่แล้ว

      @@psychiatraplus Dziękuję za informację , czytałem dużo na temat adhd ale Pana wiedza w tym temacie jest ogromna . Dobrze ze pojawiły się tak obszerne i rzetelne informacja na TH-cam na pewno pomorze to wielu osobą. Życzę wszystkiego dobrego.

  • @Olga-uh4op
    @Olga-uh4op 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za wykład. Czy można prosić o namiary na publikacje czy badania mówiąc o tym,że u osób z ADHD jest przesunięta faza wydzielania melatoniny. Będę wdzięczna. Pozdrawiam

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  2 ปีที่แล้ว +10

      Oczywiście. Linkuję mój artykuł nt. melatoniny w ADHD, w tekście są linki do poszczególnych publikacji.
      psychiatraplus.pl/zastosowanie-melatoniny-w-adhd/

    • @Olga-uh4op
      @Olga-uh4op 2 ปีที่แล้ว +1

      @@psychiatraplus znalazłam już tak dziękuję 🙂

  • @BarBo-b6x
    @BarBo-b6x 4 หลายเดือนก่อน

    Jakiego psychiatre z Hamburga Pan poleca?

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  4 หลายเดือนก่อน

      Niestety nie znam żadnego

  • @monikajarek6611
    @monikajarek6611 ปีที่แล้ว +1

    Czy można stosować melatoninę u dzieci z ADHD?

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  ปีที่แล้ว +1

      Oczywiście! Można i trzeba..

    • @monikajarek6611
      @monikajarek6611 ปีที่แล้ว

      Syn dostaje również Orizon i od niedawna Medikinet CR 20mg (ma zespół Aspergera i ADHD).Wyczytałam teraz, że Orizon wchodzi w reakcję z melatonina☹️

    • @damianc3381
      @damianc3381 8 หลายเดือนก่อน

      @@monikajarek6611 Skąd takie informacje? Jak hormon, który jest naturalnie produkowany w organizmie może wchodzić w interakcję?

  • @ewapytlinska5753
    @ewapytlinska5753 ปีที่แล้ว +1

    Jaka dawka melatoniny dla dorosłego?

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  ปีที่แล้ว +2

      5 mg

    • @kattodoggo3868
      @kattodoggo3868 ปีที่แล้ว

      ​@@psychiatraplus what??? Biorę 40 mg czyli podwójna tabletkę bo po tygodniu na 20mg przestałam czuć jakiekolwiek efekty leku. Rozważam zaprzestanie wydawania 80 zł co miesiąc na cos co nie działa

    • @mcmofff
      @mcmofff ปีที่แล้ว +1

      ​@@kattodoggo3868mnie z kolei "ścina" po... Uwaga... 1/4 tabletki 5 mg. Następnego dnia nie mogę się dobudzić. 5 mg mnie zmiotło za pierwszym razem na 16h.

  • @sebastiankilar9367
    @sebastiankilar9367 2 ปีที่แล้ว

    Czy podawanie melatoniny wpływa na jakość snu (np. głębokość) ? Jeśli tak, czy wtedy byłby sens jej suplementacji jeśli sen udało się mniej więcej wyregulować(stałe godziny 24-8/9), ale pozostał płytki sen, wybudzanie się w nocy i uczucie niewyspania/zmęczenia rano mimo spania przeważnie 8-9 godzin?

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  2 ปีที่แล้ว +8

      Bardzo bym prosił o przesyłanie pytań na adres qna@psychiatraplus.pl. Będziemy je uwzględniać przy kolejnych odcinkach QnA. Właściwie myślę, że warto zrobić cały odcinek poświęcony melatoninie w ADHD, bo wiedzy jest już naprawdę sporo na ten temat.

    • @mrewapl1226
      @mrewapl1226 ปีที่แล้ว +2

      Ja zasypialam ok3, 4'nad ranem a wstawalam ok 14, 15asakra spalam po klikanascie godzin ,ale w dzien, w ddodatku bodzilam sie klka razy w nocy, kiedy byly upaly to zasupialam nad ranem ok6, 7'rano tak mi sie wszystko pomieszalo,.trafilam ax do szpitala dostalam na.noc Kwetiapine , o kroej wspomina Doktor i o dziwo.wszystko sie zmienilo. Rytm doobowy mi sie ueregulowal w koncu zasypiam przed 24 i wstaje wyspana.ok 8,',max 9

  • @malgorzatastrociak3479
    @malgorzatastrociak3479 ปีที่แล้ว

    Czy melatoninę można łączyć z lekami na nadciśnienie?

  • @magorzataacka5928
    @magorzataacka5928 2 ปีที่แล้ว

    Dlaczego nie mówi Pan o innych lekach np Konaten ?

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  2 ปีที่แล้ว +2

      Oczywiście, ma Pani rację, dostępnych jest wiele leków z grupy p-depresyjnych działających na ADHD. Opowiem o nich w innym odcinku.

  • @TheSoundOfHerSoul
    @TheSoundOfHerSoul 2 ปีที่แล้ว

    Nie rozumiem, dlaczego metylofenidat jest tu klasyfikowany jako pochodna amfetaminy. Na konferencjach psychiatrycznych słyszałam coś innego.
    Czy Doktor może się podzielić źródłem, w którym mogłabym znaleźć ten podział leków?

    • @jaroslawjozwiak6274
      @jaroslawjozwiak6274 2 ปีที่แล้ว +3

      Już w następnym odcinku (w piątek o 20:00) odpowiem na to pytanie.

    • @TheSoundOfHerSoul
      @TheSoundOfHerSoul 2 ปีที่แล้ว +2

      @@jaroslawjozwiak6274 dziękuję, obejrzałam i już rozumiem. Rzadko spotykam się z taką klasyfikacją, stąd moje zdziwienie.

  • @izabelpniewska2235
    @izabelpniewska2235 ปีที่แล้ว +2

    Oddychanie Wima Hofa przed snem jest świetną, naturalną metodą bez farmaceutyków

    • @psychiatraplus
      @psychiatraplus  ปีที่แล้ว +10

      Metodą leczenia ADHD? :) Rozumiem, że to żart? :)

    • @beataszwichtenberg3432
      @beataszwichtenberg3432 5 หลายเดือนก่อน

      ​​@@psychiatraplus Raczej na zasypianie. A leki też nie leczą ADHD, jedynie łagodzą objawy i pozwalają lepiej funkcjonować, bo ADHD to nie jest coś, co można wyleczyć.