Tajemnicze zaginięcie podwodnego krążownika [Surcouf]
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
- Przed IIWŚ był chlubą francuskiej marynarki wojennej, a potem sił morskich Wolnej Francji. W momencie wejścia do służby (w 1934 roku) był największym okrętem podwodnym świata i jedyną tego typu jednostką. W trakcie wojny aliantom jednak sprawiał kłopoty. I to nie tylko z powodu swej zawodnej konstrukcji i problematycznej przydatności operacyjnej. Okręt był nielubiany nawet przez własną załogę. Ale prestiż był ważniejszy i dlatego zachowano go jednak w służbie. Co stało się z najdziwniejszym w tamtym czasie okrętem podwodnym świata, gdy wyszedł w swój ostatni rejs?
„Pamiątki, czyli rusztowania wspomnień” kanał, który poświęciłem interesującym ludziom, miejscom i wydarzeniom, o których jednak gdzie indziej nie mówi się zbyt często. Więcej informacji o mnie i moim kanale znajdziesz w poniższym odcinku:
• Pytania i odpowiedzi -...
Wszystkim widzom zainteresowanym wojennymi historiami, polecam inne moje odcinki o tej tematyce:
• Wojenne opowieści
Natomiast inne moje „morskie opowieści” możecie znaleźć tutaj: • Morskie opowieści
Linki do źródeł wykorzystanych w materiale:
www.worldnaval... warfarehistory... warfarehistory... en.wikipedia.o... pl.wikipedia.o...) en.wikipedia.o... www.hisutton.co... archive.navals... www.iwm.org.uk... www.historicmy... www.silverhawk... laststandonzom... 3dhistory.de/wo...
#war #history #historia
Z dużą przyjemnością słucha się nowych opowieści opowiadanych przez Pana. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję!
Kolejny film który tak pozytywnie zaskakuje. Hindus jak zwykle znalazł ciekawy nietuzinkowy temat. Dzięki bardzo!
Również dziękuję!
Oglądam Pana programy od kilku dni i jestem pod ich dużym wrażeniem. Przede wszystkim bardzo ciekawe tematy w większości bardzo słabo znane lub wręcz tylko hasłowo. Świetnie przygotowane merytorycznie z duża dbałością o faktografię omawianego tematu. Chylę również czoło przed doborem zdjęć, które w bardzo dużym stopniu wzbogacają cały materiał. Ich dobór i ilość świadczy nie tylko, że każdy odcinek jest traktowany bardzo sumiennie i rzetelnie, ale również, że jest robiony przez pasjonata. Naprawdę świetna robota 🙂
Drobna uwaga- czas filmu 25:53 drobna korekta językowa na zdjęciu jest: Powojnne powinno być: Powojenne.
Bardzo dziękuję za sprostowanie błędu na zdjęciu, a przede wszystkim za zainteresowanie moim kanałem i tak pochlebną opinię o mojej pracy włożonej w jego rozwój.
Super historia przedstawiona w rewelacyjny sposób!! Więcej!!!😊😊
Dziękuję i będę się starał sprostać oczekiwaniom!
Nie zawodzisz.Zawsze coś ciekawego.Lubie takich twórców.Dzięki.
Bardzo dziękuję!
Nastepna intrygujaca historia. Dziekuje i pozdrawiam 😊
Również dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Super materiał. Po "łebkach" znałem historię ale teraz ZNAM historię. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pracę! petarda. ❤
Bardzo dziękuję!
Bardzo ciekawy materiał na temat unikalnego okrętu. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
A ja bardzo dziękuję za wysłuchanie / obejrzenie tego odcinka i również serdecznie pozdrawiam!
Fascynująca historia, nie zdawałem sobie sprawy, że powodem budowy tej dziwacznej konstrukcji były ograniczenia traktatowe w zakresie zbrojeń morskich - nieźle podsumowujesz wady takiej konstrukcji - niestabilność w trakcie prowadzenia ognia, problem z celowaniem.
Bardzo dziękuję!
Zawsze intrygował mnie ten krążownik. Nie znalazłem nigdy az tak wiele informacji. Bardzo ciekawy odcinek! Dziękuję i pozdrawiam.
Również dziękuję!
Super film, aż w pewnym momencie żal się zrobiło okrętu i załogi
Dziękuję!
Bardzo, bardzo ciekawa audycja - dziękuję i pozdrawiam 💪
Ja również bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam!
Coraz ciekawsze historie i coraz prZyjemniej się Ciebie słucha 👍🤞
Cieszę się i bardzo dziękuję!
No i wreszcie znalazłem kanał z informacjami, a nie populistyczne barachło nastawione na tysiące subów! Dziękuję za materiał! Czytam dużo o marynistyce i II WW, ale o tym okręcie słyszę pierwszy raz! Pewnie wstyd się przyznać do tego, ale co tam :)
Bardzo dziękuję!
Jak zwykle z przyjemnością wysłuchane.
Bardzo dziękuję!
Świetny odcinek który bardzo miło mi się słuchało. Poza tym co kierowało ludźmi aby stworzyć takie kuriozum jak okręt podwodny z obrotową wieżą? Coś takiego w samych założeniach jest skazane na porażkę.😊
Bardzo dziękuję! Cóż historia pokazuje, że na przestrzeni dziejów powstało mnóstwo rozwiązań, które później okazały się chybione, ale na początku wydawały się przełomowymi rozwiązaniami :)
Witam i pozdrawiam
Super film
Czekam na następne 👏👏👏
Bardzo dziękuję!
Dziękuję i do następnego spotkania-cześć.
Również dziękuję i do zobaczenia za tydzień!
Przedstawiasz prostotę robiąc z tego ciekawy i intelektualny łakoć
Bardzo miło mi czytać tak pochlebny komentarz! Dziękuję za obejrzenie tego odcinka!
Sourcouf to taki troche odpowiednik "bombowca patrolowego" z koncepcji Doucheta w lotnictwie (znaczony pięknosciami typu Amiot 143, Potez 540 i co gorsza wzorowany na nich sanacyjny polski Żubr) czy na lądzie czołgów z jednoosobową wieżą i dzialem. Francuski styl w technice i motoryzacji. Ekstrawaganckie koncepcje, dziwne niekiedy szkaradne konstrukcje, na papierze często fajne ale klopotliwe w uzyciu i utrzymaniu oraz cholernie awaryjne...
Ich czolgi i samoloty tamtego czasu także wpisywaly sie w ta zasadę lat 30...
Nie porównywałbym go z krazownikiem liniowym, którego koncepcja byla bardzo przemyslana i wbrew mitom dopracowana tylko uzyto go niezgodnie z przeznaczeniem. Sourcouf czy byl udany, trudno jednoznacznie stwierdzic ale to b ciekawa historia.
W czasie wojny tylko brytyjskie lotnictwo zatopilo omylkowo co najmniej kilka alianckich jednostek, nie mieli tez oporu mordować niepewnych marynarzy Francji w Mers el Kebir...wiec nie dziwie sie teoriom.
Jak zwykle Komentarz taktyczny dla zasięgu odcinek super.Pozdrwo, łapka też.Dzieki za odcinek 😊
To ja bardzo dziękuję!
@@kanal_hindusa 😀
Ciekawy materiał, dziękuję.
Również dziękuję!
Super materiał
Czekam na historię zatonięcia K-219 (jakby nie patrzeć okręt klasy SSBN), albo K-278 Komsomolec. Oba wypadki są bardzo ciekawe.
Bardzo dziękuję!Wciągam na listę potencjalnych tematów.
Dzięki za program pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
To ja dziękuję i również pozdrawiam!
Świetna robota
Dziękuję!
Bardzo interesujące i dobrze zaprezentowane. Bravo
Bardzo dziękuję!
Świetny odcinek 😁!
Bardzo dziękuję!
Tajemnice, wraki, skarby... To są super odcinki! A słyszałeś o HMS Edinborough i złocie "STALINA" świetny materiał na film...
@@mariuszszymczak3644 Zatem zapraszam do obejrzenia mojego materiału na ten temat: th-cam.com/video/eNsYNlHEVRw/w-d-xo.html
Świetny a zarazem niszowy temat 😮
Dziękuję!
Czasem coś słucham z Twoich historii. Ta jest tak niesamowita że aż nierealna. No a ten trójkąt bermudzki zastrzelił mnie.
Powodzenia w poszukiwaniu kolejnych przygód. Subskrybcję anululowalem.
Dzień dobry 👋
Bardzo interesujący temat 👍
Bardzo dziękuję!
Dzięki za zacny materiał.
Bardzo dziękuję!
Wygląda na to że alianci celowo się go pozbyli. A Anglicy mieli dwa podobne cuda okręty M1 i M2. Równie dziwne i niewygodne, także zatonęły.
Nie dwa tylko trzy okrety M Class, tzw podwodne monitory, submarine monitors. M1 zatonal po zderzeniu ze szweckim SS Vidar. Dwa pozostale zostaly przebudowane, z M2 usunieto 12'' dzialo, i zostal przekwalifikowany na podwodny lotniskowiec, submarine aircraft carrier. M3 zostal przebudowany na stawiacz min, minelayer. Byla jeszcze X1 Class. M3nie zatonal, zostal sprzedany na zlom w 1932.
@@mirektobiasz7420 Dziękuję
Zapomniałeś o M3. Dziwne wydaje się ich zatonięcie? A pamiętasz historię z przypisywaniu ORP Wilk zatopienie holenderskiego O-13? Przypadki na morzu się zdarzają. Transatlantyk Queen Mary zatopił krążownik Curacao a amerykański niszczyciel zatopił USS Seawolf.
@@Fu11SpectrumWarriorTu wydaje mi się celowe działanie
@@adamtutaj1220 Celowe dlaczego?
Ciekawy temat. Jedna uwaga: przez cały podcast trzymasz się wymowy [surkuf], żeby pod koniec kilka razy wymówić nazwę jako [sorkif]. Trochę to niekonsekwentne. Reszta spoko.
Sam koncept był fantastyczny. Na papierze. Po pierwsze owy zamysł umożliwił by poza atakowaniem torpedami okrętów wojennych to po drugie w zamyśle oczywiście tego typu okręty dawały możliwość atakowania statków handlowych przy pomocy dział co ponownie na papierze dawało podwodnym krążownikom większą fleksyjność poprzez zapas amunicji, który nadał by możliwość zatapiania zdecydowanie większej ilości nie uzbrojonych statków a tym samym dłuższy czas operacyjny. Brzmi świetnie. Na papierze tylko. Realnie konstrukcja tego typu powodowała wzrost wagi i długości co negatywnie wpływało na szybkość i spalanie paliwa a tym samym zasięg a tym samym czas operacyjny (tu już widać iż zamiar A zostaje zaprzeczony realiami B xd) Do tego dochodzą dodatkowe mechanizmy mechaniczne ( ring wieży mógł po jakimkolwiek uszkodzeniu przeciekać a naprawa na morzu była niezwykle trudna ) do tego samo użycie dział mogło (i powodowało) rozszczelnienie ringu działa. Samo przygotowanie działa do użycia także zabierało czas i mogło być wykonane tylko przy wynurzeniu a to dla okrętu podwodnego moment największego zagrożenia a z pojawieniem się nowych konstrukcji lotniczych wiadomo jakby się to kończyło. Same działa miały do kalibru niezwykle mały zasięg (niskie wyniesienie, problemy ze stabilnością) Wiec w założeniu okręt miał wynurzać się ( na odległość nie większą niż 6 km) wykonać ostrzał , zatopić statek handlowy i zanurzyć się. A realnie , wynurzał się. Dokonywał ostrzał, który trafiał lub nie a raczej nie trafiał a załogo modliła się by statek handlowy nie powiadomił własnej floty o okręcie podwodnym przed zatopieniem (jeśli to by się udało), w ogóle cud miód jakby w okolicy nie pływał krążownik przeciwnika, albo nie latały samoloty w ogóle kogokolwiek poza okrętem a celem i by nie doszło do rozszczelnienie wieży by sama załoga nie musiała dokonać napraw doraźnych (bo te mogły trwać i 40 godzin)
super filmik - Podwodny krążownik tak ale nie z uzbrojeniem artyleryjskim i opancerzeniem - przez krążownik rozumiem duży okręt podwodny zabierający dużo paliwa, dużo torped, zamiast potężnych dział lepiej zbudować hangar dla standardowego wodnosamolotu, jeśli jakieś uzbrojenie artyleryjskie to pojedynczo umieszczone w osi okrętu ta szeroka wieża była bez sensu i kaliber działa też bez sensu. Na okrętach podwodnych kaliber działa max 105 mm i należy traktować to jako uzbrojenie pomocnicze w sprzyjających okolicznościach, bo każde starcie może wywołać uszkodzenia uniemożliwiające zanurzenie. klasyczne okręty nawodne mogą nadal pływać nawet mocno postrzelane, łatwo też załatać otwory w okrętach podwodnych to nawet małokalibrowe przestrzeliny to już istotny problem
Bardzo dziękuję! Osobiście uważam, że ten okręt był po prostu spóźniony o jedną wojnę. Gdy wreszcie mógł być użyty bojowo, warunki pola walki morskiej uległy już zmianom na tyle, że jego przydatność była już mocno ograniczona.
Historia mi nieznana. dziękuję
Również dziękuję!
Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję bardzo.
Również bardzo dziękuję!
Kolejny świetny odcinek !!!
Bardzo dziękuję!
Nie mniej intrygująca tajemnica zatonięcia okrętu podwodnego , zresztą do dziś w pełni nie wyjaśniona , znajduje się pięćdziesiąt metrów pod wodą , w pobliżu Helu . Pozdrawiam Serdecznie
Ten przykład pokazuje że tzw. krążowniki podwodne uzbrojone w działa kalibru 203 mm. nie miały racji bytu. Bo los "Surcoufa", podzieliły też angielskie podwodne monitory uzbrojone w 1 działo o kalibrze aż ...305 mm. M1 zatonął po kolizji ze statkiem handlowym, natomiast M2 przebudowany na podwodny minilotniskowiec zatonął z powodu niezamknięcia ...drzwi hangaru na samolot.
Bardzo fajny kanał. Pozdrawiam Twórcę i publikę. Już nadrabiam zaległości, oczywiście sub leci.
Bardzo dziękuję i również pozdrawiam!
Witam.Ambicja+ ,inzynieria,. Szkoda tkanki ludziej
Zdecydowanie pomysł w swej koncepcji interesujący, ale spóźniony w realizacji. Bardzo dziękuję za obejrzenie tego odcinka!
jak zwykle świetny odcinek :D
Bardzo dziękuję!
@@kanal_hindusa piątek bez Hindusa, był by dużo gorszy. to ja dziękuję :)
Indus, ale dałeś Super materiał! Interesuję się tematyką II WŚ, w tym działaniami na morzach, ale tej historii nie znałem. Gratuluję i pozdrawiam! P.S. Myślę, że został zbombardowany przez Amerykanów.
Bardzo dziękuję i również pozdrawiam!
świetny materiał!
Bardzo dziękuję!
Oj, nic nie wiedziałem, dziękuje.
Również dziękuję!
Czy wiadomo jak tę sprawę komentuje się we Francji? Super zagmatwane i niełatwe do oceny, z ich punktu widzenia... Dzięki za ciekawy odcinek.
Bardzo dziekuję! Pod moim materiałem pojawil się francuskojęzyczny komentarz - myślę, że ciekawy.
Jak zawsze, nie zawodzisz Panie Hindus! Znów ciekawa, fajnie opowiedziana historia. Jak zawszę, dowiedziałem się czegoś nowego (w temacie który myślałem że jest mi dobrze znany) i pozwolę sobie zapamiętać kilka ciekawostek. Dziękuję za materiał.
P.S. Bestia z tego okrętu (przynajmniej na papierze). Myślałem że tylko Japończycy budowali okręty z "hangarem" na samoloty. Wiem że Niemcy kombinowali składane wiatrakowce/Czy jak to nazwać? Takie pierwsze helikoptery, bez silnika które ciągano za okrętem na linie. Służyły do obserwacji. W sumie też mało znany temat...
Ale wracając... Zaskoczyło mnie że Francuzi skombinowali takie cacko i to sporo przed 2wś.
Przepraszam za ten długi komentarz. Pozdrawiam.
Zacny komentarz. Zdrowia
@@kw9325Dzięki kolego!
Bardzo dziękuję! Owszem Niemcy próbowali wykorzystywać wiatrakowce na swoich okrętach podwodnych, dla zwiększenia dystansu obserwacji, ale również dostrzegli wady tego rozwiązania, zwłaszcza na tle rozwijającej się dynamicznie technologii radarowej. Ale temat faktycznie jest ciekawy.
Dziekuje bardzo !!!
To ja dziękuję za zainteresowanie moim kanałem!
Dziękuję za bardzo ciekawy materiał !😀😀😀
Również dziękuję!
Nie znam się na tym ale dobrze się słucha...
Bardzo dziękuję!
Myślałem że Hindus już wykorzystał wszystkie znaczace opowieści wojenne o których niewiele się mówiło.
Jednak się myliłem 😁 On się dopiero rozkręca 😂
Nie miałem pojęcia że Francuzi dysponowali takim sprzętem. Słyszałem o japonskich "podwodnych lotniskowcach" ale o francuskim okręcie podobnego typu to pierwszy raz...👍👍👍
Cieszę się zatem, że miałem jeszcze jakiegoś "asa w rękawie" :) A o I-400 (japońskim lotniskowcu) też pomyślałem, że warto by kiedyś opowiedzieć...
Brytyjczycy też kombinowali z podwodnymi monitorami M1 do M3...
@@kanal_hindusa Myślę że tych asów masz jeszcze dużo 😁 Co najmniej tyle ile zawodowy szuler. Ale musiałem napisać jakiś komentarz bo pisanie za każdym razem " Ciekawa i świetna historia" jest nudne😁
Niemniej... Świetna historia 👍👍👍
@@wojteksmag8286 Tak, z resztą ogólnie o tym wspominam na początku materiału. Amerykanie kombinowali natomiast również z podwodnym krążownikiem, ale czego by nie wymyślili to nie bardzo chciało pływać :)
@@grzegorzplewka5445 Dziękować! :)
Serdecznie dziękuję za nowy, ciekawy odcinek. No a sami Francuzi tylko potrwierdzili obiegową opinię kolaborantów III Rzeszy podczas II WŚ.
Tym bardziej trzeba uważnie obserwować poczynania Macrona w kontekscie wydarzeń II WŚ.
Dziękuję!
To Francuzi pokazali jak prowadzi się politykę na dwa fronty w zależności od etapu 2WŚ. Dzięki rządowi w Vichy kraj nie został zniszczony. U nas Sikorski uratował wielu Polaków bo dogadał się z wrogiem, co mu zarzucali piłsudczycy. W przeciwieństwie do "naszego" myślenia Petain poświęcił swój honor. Nie darmo o Polakach sądzą, że poświęcą życie dla kraju, ale honoru już nie....
@@arekb6446 masz rację. Film Allo Allo to nie jest komedia, niestety :(
I znowu Hindus zaskoczyl nas ciekawa i osobliwa historia.. jakie to francuskie.. Jakos przypomina mi to historie “Operacji Katapulta”.
A jak juz o tym mowie, to chetnie bym obejrzal twoja wersje Operacji Katapulta.
Pozdrowienia z Kanady..
Bardzo dziękuję! Pomyślę - wciągam na listę potencjalnych tematów!
Pewnych rzeczy niby nie da się zgubić, a potem ktoś udowadnia, że jednak się da.
Fajny materiał na holywood - dski hit kinowy.... Natomiast niebywała tragedia załogi. Szacunek dla ludzi morza .
DOBRA ROBOTA
Dziękuję!
Im dłużej słucham o tym okręcie, tym mniej on ma sensu.
Tragiczny los niechcianego okrętu. Tragiczny los załogi, która nie była do końca załogą, a grupą marynarzy w zawierusze wojny.
Podpisuję się w pełni pod tą opinią!
Bardzo fajny materiał.Fracuska super broń..której nikt nie chciał..do tego jawna kolaboracja Vichy..i niechęć ich stronników do aliantów zwłaszcza do Anglików... a ci drudzy zeby było ciekawiej nie znosili De Gaulle..i suma sumarum Francja i tak na tej wojnie wyszła lepiej niż lojalni Polacy sprzedani przez aliantów Stalinowi.Nic się nie nauczyliśmy z historii..a ta nieznośnie lubi się powtarzać.Sam tytułowy okręt tak brzydki..że aż ładny :-).Pozdrawiam,dobra robota !
Bardzo dziękuję i również pozdrawiam!
Ciekawa conajmniej dwuaspektowa historia.Dzięki .Pierwsza sprawa to fantazja konstruktorów którzy chcieli odpowiedzieć na spodziewane zagrożenia dróga aspekt polityczny...tu będzie bardziej nieswojo bo czy żeczywiście fizycznie anglicy chcieli się pozbyć wedłóg nich problematycznej załogi? W momencie powstania czy ta łajba mogła się sprawdzić w mojej opini technologia na to nie pozwalała, dziś taka pływająca metr nad wodą artyleria wspierana dronami nie wodnosamolotem była by bardzo skuteczna ale dziś nie miała by do czego strzelać bo została by wykrytaprzez mowoczesną armie ....choć gdyby do się działo na morzu czarnym to russkie by toneli na potęgę.Bardzo mi się jednak podoba ta fantazja wynalazców którzy omijali wiarą realia możliwości dostępnych ówcześnie technologi szli do przodu i to przynosilo efekty rozwój ,szalone pomysły się sprawdzały czasami uczyliśmy się i tak jest do dziś .Dobrym przykładem niech będzie spaceX i falcony ..wybuchały latały wyżej rozbujały się przy lądowaniu a teraz setka rocznie bez awarii robi robotę.Druga kwestia to nie jak wartościowy lub nie był ten projekt tylko co się z nim działo tu jest żeczywiście polityka bo jak zrozumiałem poświęcono ...wysłano na misję samobujczą i to nie w boju ale po prostu by się pozbyć załogi, problemu niepewnej obsady.Jeżeli tak to było , że skazali ich anglicy na śmierć wysyłając rupiecia w rejon w którym nie będzie się w stanie obronić to mnie jakoś nie dziwi anglicy są cyniczni interesowni i nieszczerzy....mam doświadczenie kilkunastoletnie z nimi i trzeba się nauczyć ich kodu postępowania przedefiniować gesty które do Ciebie docierają ....tak w skrócie to co mówią to frazesy i jak pytaja jak się czujesz to nie oczekują odpowiedzi w stylu wiesz noga mnie boli oni chcą usłyszeć ok a jak powiesz noga mnie boli cóż udadzą że im przykro i tyle nie obchodzi ich to .I to nie jest tak że Anglicy gorsi a Polacy lepsi po prostu różni ,ale jeżeli poświęcili łajbę z ludźmi nie wprost po prostu licząc ,że coś jej się stanie to mnie to nie zaskakuje botacy są jak churchil cynicznie ale i uczciwie powiedział Anglia nie ma przyjaciól ma interesy kwintesencja brytyjskośći a czemu to otwarcie powiedział.....bo to był czas kiedy królestwo dyktowało warunki a jego pycha była bezgraniczna.Pozdrawiam
Bardzo dziękuję! Osobiście uważam, że ten okręt jako konstrukcja pojawił się o jedną wojnę za późno. A sytuacja polityczna w jakiej znalazł się, gdy faktycznie mógłby być bojowo użyty nie sprzyjała mu od początku.
Jakies.15 lat temu discovery channel zrobił o tym 3 odcinkowy dokument. Miesiąc przed premierą non stop reklamowali. Kontent był taki, że ,, czy podwodne lotniskowce mogły zmienić bieg wojny,, 😊
Pytanie tylko czemu Discovery Channel "Surcouf" potraktowali jako podowdny lotniskowiec? :)
@@kanal_hindusa Ano jak to bywa poszli na latwizne . Mial samolot na pokladzie? Mial. Znaczy lotniskowiec :-)
@@andrzejkrol9636 Oczywiście - moje wątpliwości były zupełnie nieuzasadnione :)
@@kanal_hindusa Pierwszy raz spotkalem sie z ta konstrukcja jako dzieciak, tzn okolo 40 lat temu. moze i byl to strup i przerost formy nad trescia, ale zawsze mi sie podobal. Dzieki za opowiesc.
Ze względu na kaliber jego "artylerii głównej" ;)) zdecydowanie bardziej adekwatne było jego zaklasyfikowanie jako "podwodny krążownik". Generalnie wobec rozwijanych środków namierzania i zwalczania OP - ślepa ścieżka wojny podwodnej.
Co tam masz jeszcze w rękawie 😮😮 Hindus 😊😊 dziękuję ciekawy odcinek. Pozdrawiam serdecznie 😊😊
Mam nadzieję, że coś jeszcze znajdę! Dziękuję i również serdecznie pozdrawiam!
Na zdjęciach jest okręt po przeróbkach lub są 2 bliźniacze okręty z innymi vieżami, a konkretnie chodzi o wejścia luf dział w konstrukcję vieży.
Współcześnie da się zbudować tego typu spravne i sensowne okręty podwodne, które będą dopasowane do obecnego pola walki, ale nie viem czy przy szybkości niszczenia sprzętów, budowa tak kosztownych okrętów ma sens.
Nie powstał nigdy drugi okręt tej konstrukcji - a zdjecia okazuja różne okresy jego eksplotacji (stąd na niekórych widć wieżę artyleryjską bez opływowej osłony).
@@kanal_hindusa Okej, dzięki.
Na pewno chodziło o złoto. Ten samolot malezyjski Bening 747 zaginiony też przewoził tone złota .
Z kolei Anna Jantar to nie zginęła w katastrofie samolotu ,lecz uciekła do Arabów. A Presley to żył na jakiejś wyspie i śmierć jego była mistyfikacją . Z kolei w Ociakowie nie było żadnych Amerykanów.
Dopóki wrak nie zostanie odnaleziony możemy nadal tylko przypuszczać co było przyczyną jego zatonięcia.
uwielbiam hybrydowe okręty. Jest szansa na historię pozostałych?
Pomyślę nad takim odcinkiem :)
Fajna opowieść, może byś ją uzupełnił o historię dawcy imienia tego "krążownika"?
W materiale krótko o nim wspominam!
@@kanal_hindusa
Jeżeli mogę, to poproszę o więcej
💪💪🎧 Kawał Dobrej Roboty 🎧💪⏳🪄🪄🪄
Bardzo dziękuję!
Hym...ORP Orzeł tez zatonął w niewyjaśnionych okolicznościach 🤔
Otóż to! Bardzo dziękuję za obejrzenie tego odcinka!
"ou" Francuzi czytają jak Polacy "u". "u" u Francuzów to coś pośredniego miedzy naszymi "u" i "i" - bliskie twojej wersji. Mieszkam we Francji i miałem problemy z domyśleniem się nazwy do momentu kiedy powiedziałeś o korsarzu, brzmiało mi to jak rosyjskie nazwisko. Ale Francuzi mnie denerwują, że wszystko czytają po swojemu, więc może masz rację:)
Może umieść nazwę pisaną w tytule lub pod filmem, bo po usłyszeniu nazwy miałem nadzieję znależć. tam jej pisownię. Pozdrowienia
Czyli to prawda co mówi się o franzuzach że to konfidenci. Skoro mogli walczyć przeciwko szkopom a wybrali powrót do Francji mówi wszystko.
Pewnie było by to krzywdzące wobec wszystkich z nich, ale w odniesieniu do części załogi tego okrętu uzasadnione.
Z całym szacunkiem ale prędkość 10 mil to na oceanie jak stanie w miejscu więc jakby zginął to można narysować kółko i on tam będzie ( a wiedząc w jakim kierunku płynął to już jest wycinek placka z wiśniami).
#rozum
#logika
#wiedza
#matematyka
cześć ... zapewne oglądałeś film .. Czas próby.. może warto o tym zrobić jaki materiał?
Dziękuję - wciągam na listę potencjalnych tematów!
@@kanal_hindusa dzięki bo film był super
Co za pechowy okręt i pechowa załoga...
I okreet i załoga francuskie. Ich chwała spod Lipska i Austerlitz już dawno przebrzmiała 💩
11:49 Panowie zdecydowanie łamali stereotypy.
Wielka Brytania też miała swoje krążowniki podwodne - HMS X1 i HMS M1.
Owszem, dlatego na początku materiału wspominam o tym krótko.
Mnie najbardziej zastanawia gdzie orzeł i kto go zatopił
Jasne, ale to akurat nie o "Orle" jest materiał...
Pzdr.
Również pozdrawiam i dziękuję za obejrzenie tego odcinka!
32:35 Czyli co? Brytyjczycy specjalnie wysłali okręt w niebezpieczny rejon, by go jankesi zatopili?
Ja skłaniam się ku tej hipotezie - pozbyli się niechcianego problemu nie swoimi rękami...
@@kanal_hindusa Bez przesady, Brytyjczycy chcieli się go pozbyć z Europy, a nie zatopić. Surcouf poruszał się w strefie zakazu atakowania okrętów podwodnych (jak zresztą każdy aliancki op), ale położenie tej strefy albo nie dotarło do grup lotniczych w rejonie kanału, albo nie wiedzieli o niej piloci tych konkretnych maszyn. Istnieje też trzecia możliwość. Parę dni wczesniej u-boot postawił miny w tych okolicach.
Nawet jeśli zatopili go Amerykanie, to był to nieszczęśliwy wypadek.
Zresztą przypadków ataku własnego lotnictwa na okręty podwodne było w czasie II wś kilkadziesiąt, w tym kilka 'udanych'.
@@wojtek5596 W takim razie dlaczego Brytyjczycy wydali kategoryczny rozkaz wyjścia w morze jednostce, która nie była zdolna do realizacji tego rejsu ( z czego doskonale zdawali sobie sprawę, znając jej stan techniczny)?
@@kanal_hindusa Bo na Bermudach i tak nic więcej nie można było zrobić oprócz napraw, które wykonano. Nie wiem, może liczyli na coś więcej w strefie kanału, może chcieli decyzję co robić dalej po osiągnięciu kanału pozostawić Francuzom. To Francuzi zresztą nalegali na wyznaczenie jakiegoś zadania Sourcouf-owi. Anglicy najchętniej odstawiliby go do rezerwy i oddali po wojnie. Gdyby chcieli go zatopić, to o wiele prościej byłoby naprawdę wysłać go na patrol bojowy, bez tych wszystkich kombinacji.
@@kanal_hindusa I żeby nie było. Ja się tylko nie zgadzam z teorią spiskową, ale materiał uważam za bardzo fajnie zrealizowany. 😀😀 Cały filmik jest zrobiony z dużą wiedzą o historii i wielkim wyczuciem co ludzi interesuje. Wróżę koledze naprawdę niezłą przyszłość na YT. Ja tylko nie chcę, żeby tak cenny kanał zszedł na teorie spiskowe.
12:00 mieli problem ze zdefiniowaniem wroga?
#wróg
Powiedzmy, że nie umieli go jednoznacznie określić z powodów politycznych...
BARDZO CIEKAWY TEMATY JEST
Bardzo dziękuję!
Czy taka wieża była zalana wodą podczas zanurzenia?
Nie - jak pozostałe przedziały okrętu pozostawała sucha. Dlatego na wylotach luf zamontowane były hydraulicznie otwierane, wodoszczelne pokrywy. Właśnie szczelność łożyska wieży przysparzała szeregu kłopotów w eksploatacji okrętu - dochodziło do przecieków na nim s zanurzeniu.
@@kanal_hindusa dziękuję za odpowiedź .
Zawsze mnie zastanawiało czy wieża na ORP Orzeł też była wodoszczelna .
👍
Wieża powinna być zalewana przy zanurzeniu
Paradoskalnie nieomal taka właśnie była przez problemy z jej uszczelnieniem...
Podsumowując: ani krążownik, ani podwodny. Przekombinowany jak haute couture:)
Lepiej bym tego nie ujął :)
@@kanal_hindusa Dzięki:)
Ciekawe pozdrawiam
Dziękuję i również pozdrawiam!
Dude ! Where have you been all this time!!!!
I didn't expect that my stories would be of interest to someone from outside Poland! I'm really glad!
Na Wikipedii jest podana pozycja zatonięcia i głębokość 3000 metrów na jakiej spoczywa wrak surcof ale ile w tym prawdy pozdrawiam
Wikipedia bezkrytycznie kompiluje oficjalną wersję jego zatopienia, podawaną przez Amerykanów (kolizja z " Thompson Lykes" j+ zatopienie przez Amerykańskie lotnictwo). W materiale z resztą pokazuje mapkę, na której to miejsce jest wskazywane. Ale jak mówiłem, już sam fakt kolizji z frachtowcem budzi szereg wątpliwości...
Mała uwaga nie o masie 72 000 ton, tylko o wyporności.
👍😊
cześć. a ja jestem ks mah i zasiadam do obglondnięcia co tam hindus napłodził... 😎
Cieszę się i zapraszam!
To jak te czołgi z kilkoma wieżami.
Dlaczego nie ma 750p?,jezt Max 350
Bo niestety dopiero o 19:32 film wszedł na kanał i jeszcze nie przetworzył się na YT w wyższej rozdzielczości :( Za około 30 min. dopiero będzie...
@@kanal_hindusa Trzeba będzie jeszcze raz obejrzeć - dokładnie "obwąchać" zdjęcia.
@@wojteksmag8286 Koniecznie - nie po to się ich po całym internecie naszukałem :)
👌👍 🖐
Mam nadzieję że marynarzy ewakuowali, przed zatopieniem 🤔
Dopóki wrak nie zostanie odnaleziony nie można stwierdzić tego....
A co wiemy na temat zatopienia polskiego Orła przez Brytoli?
Od razu mówię - nie podejmę się odpowiedzi na to pytanie, chociaż tezę postawioną przez dr Huberta Jando w jego książce „Orzeł. Historia i hipotezy jego zatonięcia" uważam za bardzo interesującą!
Highly recommend dude is a champion
Thank you very much! I'm glad you like my channel!
Chłopaki nawiali 😂
Contrairement à ce que l’on peut lire ça et là, ce concept d’arme était loin d’être une hérésie.. Allier la furtivité d’un sous-marin à la puissance de feu d’un navire de ligne sur une dimension de carène aussi restreinte n’etait ni plus ni moins qu’une nouvelle démonstration d’une forme d’expression du génie créatif français, sur le papier du moins, car des problèmes de mise au point et sa faible vitesse d’évolution pénalisont fortement son efficacité opérationnelle. Le sort de la guerrre et la duplicité des alliés auront prématurément et définitivement scellé son destin.
Merci beaucoup pour votre avis !