Kiedy byłem w zakonie, uczylem się łaciny. Prawo Kanoniczne miałem po łacinie. Przyznam szczerze że na początku nauki tego języka z zajęć wychodziłem z bólem głowy. A na egzaminie końcowym z łaciny miałem do przetłumaczenia Cycerona z łaciny na polski. I udało się. Łacine zaliczyłem. 😁😁
Ja w LO kl. humanistycznej miałam łacinę, którą uwielbiałam. I... W latach 90 tych zdawałam maturę z łaciny(jedyna w szkole). Jak studiowałam teologię, to też przewijała się łacina... Znacznie już zapomniałam, czasem Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo mówię po łacinke
Świetny pomysł! Uważam, że nie tak bardzo oderwany od rzeczywistości. Warto chociaż w tak małym stopniu jednak poznać kulturę Starej Europy, a sentencje są niejako naszym bogactwem i niosą prawdy uniwersalne :)
Liturgicznie, to Panie Kolego do Soboru łacina funkcjonowała w KK, czyli początek drugiej połowy XX w. Z resztą, Msza Trydencka do dzisiaj odprawiana jest w łacinie.
Z moim śp. profesorem od historii, zawsze witaliśmy się "ave" czy to na przerwie, czy przed lekcją. Dzisiaj bardzo dobrze to wspominam i żal kładzie się na duszy, że już go z nami nie ma.
Jestem teraz w 2 klasie LO. W pierwszej zdecydowałem się na lekcje "elementów łaciny" mimo, że są one przeznaczone dla "biolchem", a ja jestem "matfiz". Nie żałuję, podobnie jak Pan średnio przyjmuję gramatykę, lecz sentencje sprawiają mi dużo radości. Powodzenia i proszę o więcej filmów
Świetna pogadanka na temat łaciny :D Bardzo dobre wprowadzenie, właśnie dokładnie tak chciałbym znać łacinę - w sensie tych mądrych stwierdzeń. Dzięki :)
Jestem w ogólniaku na biol-chemie i też uczę się Łaciny. Nauka tego języka pomaga też w nauce języka polskiego, jak to powiada nasza nauczycielka. Moim zdaniem nie jest to trudny język ,trudność polega na tym ,że jest dużo rzeczy które trzeba umieć na pamięć np.:końcówki w odmianie przez przypadki czy osoby.
"Est enim ea non scripta, sed nata lex, quod vim vi repellere licet" - Istnieje owo niepisane, lecz przyrodzone prawo, iż siłę siłą odeprzeć wolno "Si vis pacem para bellum" - Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny "Historia magistra vitae est" - Historia jest nauczycielką życia. Super seria :)
Świetny pomysł, ale warto pamiętać, że łacina dalej jest oficjalnym językiem Kościoła Katolickiego, a do Soboru Watykańskiego II była jedynym językiem liturgii. Do dzisiaj oficjalna korespondencja i dokumenty papiestwa powstają po łacinie. Z ciekawostek wydaje się, że łacina powoli wraca jako język odprawiania mszy - pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II, a w szczególności za Benedykta XVI potwierdzono, że msza po łacinie nie jest zakazana i może być odprawiana przez każdego księdza. Ukryci krytycy Vaticanum II ujawniają się jak grzyby po deszczu :) Łacina wraca - mimo sprzeciwów - i dla wielu osób przyniosła duchowe odrodzenie. Także coś niesamowitego jest w tym języku :)
Łacina nie definiuje rytu, Novus Ordo też można odprawiać po łacinie czego miałem wątpliwą przyjemność doświadczyć tej zimy w Bratysławie, idąc na Mszę z przekonaniem, że będzie to Msza Piusa V
Także w biologii w systematyce! Nazwy rodzajowe i gatunkowe najpierw nadaje się w języku łacińskim a dopiero potem w językach narodowych. To wcale nie jest martwy język.
Co prawda żadnym specem od łaciny nie jestem (aczkolwiek myślę, że znam solidne podstawy), ale mogę podpowiedzieć w sprawie wymowy tyle, że są niejako dwa sposoby: ta, której używasz - można powiedzieć "tradycyjna", "średniowieczna" - a także niejako "klasyczna", czyli próba odtworzenia wymowy ze starożytności (warto dodać, że jest ona używana na pewno przez dzisiejszych Hiszpanów uczących się łaciny, więc na pewno jest to bliższe źródłu niż nasza wymowa). Ta druga polega na tym, że - o ile mi wiadomo - każde "c" czytamy zawsze jak "k", dyfongi "ae", "oe", czytamy odpowiednio (choć miękko) "ai" i "oi" - coś pomiędzy twardym polskim odczytem a niemieckimi umlautami, no i parę innych jeszcze różnic, ale to już musiałbyś się dowiedzieć, jeśli Cię ten temat interesuje.
Drogi Panie, dla Polaka wymowa lacinska jest latwa, w przeciwienstwie do Anglika. Ogolnie Anglicy i Niemcy sa matolami o ile chodzi o nauke obcych jezykow a szczegolnie wymowy. Ktos kto wymawia každe "c" jako "k" odplywa od laciny w jakies inne krainy. Že tak robia Anglicy trudno sie dziwic, ci chcieliby caly swiat juž od dawna przekuc dla swoich potrzeb.
Dla uściślenia: język łaciński w liturgii rzymsko-katolickiej używany jest do dzisiaj na Mszach trydenckich. Jako, że po Vaticanum Secundum Msze rytu rzymskiego odeszły do lamusa (rzadko są odprawiane - by na taką trafić, trzeba poszukać - ale są!) mamy zazwyczaj te w języku narodowym. Ciężko jest stwierdzić kiedy przestano używać łaciny w języku codziennym. Po upadku Cesarstwa zachodnio-rzymskiego w 476 r. (data umowna) nadal społeczeństwo Italii oraz później Imperium Franków używało łaciny. Język ten jednak z czasem przeszedł ewolucję - w Imperium Franków (czy to w Galii, czy to w Longobardii) klasyczne teksty z czasem stawały się coraz mniej zrozumiałe (rodziły się języki romańskie). Karol Wielki dopiero sprowadził mnichów z Irlandii, którzy "oczyścili" łacinę - dosłownie odtworzyli łacinę klasyczną. Od tego momentu można uznać odrębność języka łacińskiego od staro-francuskiego, staro-niemieckiego, czy staro-włoskiego.
Na prawie miałam przedmiot "Łacina dla prawników". Uważam jednak, że podstaw łaciny powinno się nauczać na każdym kierunku studiów studiów. Łacina jest piękna ;)
Łacine fajnie znać, jak ktoś się interesuje nie tylko historią, ale manuskryptami, alchemią czy oryginalnymi tekstami pisanymi właśnie po łacińsku. W naszych czasach wystarczy sama nauka czytania. Jak by nie patrzeć to jak ktoś chciałby sobie poczytać oryginalne książki sprzed 17 w.n.e to tutaj z pomocą przychodzi właśnie łacina :) Jedyny problem jest taki, że ciężko dzisiaj dostać stare książki napisane w oryginalnym języku a jak już są to kosztują 700 euro, więc trzeba się przyzwyczaić do ebooków. W internecie można znaleźć np. manuskrypty Sir Isaaca Newtona, duża część jest po angielsku, ale sporo notatek napisanych jest właśnie w łacinie. Można też znaleźć pisma alchemiczne, samemu przeczytać tablice szmaragdową czy przeróżne traktaty filozoficzne. A jak już wspomniałem o Isaacu Newtonie, to istnieje nawet strona internetowa na której można znaleźć tytuły książek które posiadał na swojej półce (A jest ich ponad 1800) i duuża część jest właśnie pisana w języku łacińskim, więc można troszkę poszperać :)
Moim zdaniem języki trzeba się uczyć. Jednak mieszkam w Itali 20 lat, a nawet łacina się sprzeda w Roma, Pompei Pestum itd. miasta starożytne. Tak czy inaczej w łacinie z włochami nie pogadam tyle co sobie poczytam właśnie w miastach starożytnych.
Witam, jeżeli ktoś chciałby uczyć się łaciny nie tylko przez krótkie zwroty, ale dokładnie, krok po kroku polecam książkę:Lingua Latina Lidii Winniczuk. Uważam ten podręcznik za bardzo dobrze napisy. Osoby zainteresowane zakupem odsyłam do antykwariatów i stron typu Allegro, gdyż książka nie jest od wielu lat wydawana. Sam zapłaciłem 36 zł(20 za książkę 16 za oprawę w płótno u introligatora). Przy okazji takiej wiekowej tematyki czekam na wpis o kaligrafii oraz o tym jak powinna wyglądać porządna biblioteczka gentlemana. Pozdrawiam.
O kaligrafii też bym chciał w końcu napisać, a nawet zrobić film, bo to wizualnie bardzo ciekawy temat. O biblioteczkach już co nieco pisałem tutaj: czasgentlemanow.pl/2014/02/domowa-biblioteka-wlasny-zbior-ksiazek-plyt-i-filmow/
Przez całe liceuk korzystałam z tej książki :( smutne wspomnienia, zabójcza konstrukcja accusativus cum infinitivo... ale polecam- mnogość słówek, czytanek, a na końcu sentencje :D
Czas Gentlemanów nawet wiem, koto polecić do współpracy nad materiałem o kaligrafii:) znam człeka zacnego, młodego, trudniącego się kaligrafią i rozmiłowanego w klasycznej modzie męskiej :)
to dlaczego nie wziąłeś jeszcze udziału w naszych kursach konwersacyjnych języka łacińskiego?:) zapraszam: facebook.com/JesteLacinnikieINieSucharzeTabelka
Są jakieś książki dostępne po łacinie? Szukając po internecie, znajduję jedynie podręczniki. Chętnie bym jednak przeczytał jakąś książkę o historii, najlepiej wydanej przed XXw.
Mocno wątpię, żeby ktoś bawił się w pisanie łaciną obecnie. No, może oprócz duchownych w Watykanie. Jeśli się nie mylę, tam wciąż może obowiązywać pewna wersja łaciny. Jeśli zaś chodzi o historię, to "Wojna Galijska" autorstwa Juliusza Cezara, jest dobrą kandydatką na fajną lekturę po łacinie. Służyła też do nauczania tego języka, zanim zaczęto pisać prawdziwe podręczniki.
@@LukaszKielban wielkie dzięki. Właśnie tworzę sobie biblioteczke. Niemiecki, polski. Teraz czas na łacinę i rosyjski 😉. Istnieje jakiś polskojęzyczny zbiór dzieł zapisanych łaciną w antyku i średniowieczu, które można dzisiaj kupić w nowoczesnym wydaniu? Albo jakieś wydawnictwo specjalizujące się w łacinie?
Łukasz, dobrze prawisz i lubie Cie oglądać, ale mógłbyś, moim zdaniem, z czasem zainwestować w mikrofon, bo program przez średniej jakości dźwięk traci nieco na wartości. Pozdrawiam
Przecież mam dobry mikrofon! Co prawda jest bezpośrednio podłączony do aparatu, a ja jestem amatorem, ale i tak myślę, że nie jest źle. Robię to całkiem sam i nikt mnie nie uczył nigdy robienia filmów.
Widzę, że seria nie chwyciła, a szkoda. Nie tylko nie uważam, że Twój pomysł jest dziwny i odstrzelony od rzeczywistości, ale wręcz przeciwnie! Że jest zmierzeniem się z potrzebą współczesnego człowieka, w którego duszy, w miejscu podpisanym "Tożsamość" zieje olbrzymia dziura. Jeśli zastanawiasz się czasem, czy nie reaktywować tej serii to powiem krótko: KONIECZNIE I TO ZARAZ! Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire;)
Czyżbym dostrzegał "Historię filozofii" Tatarkiewicza na półkach? Za to i za filmik daję plusa. Tak omne initium difficle est, ale pamiętajmy, że trwanie też jest trudne, chociaż ad impossibilia nemo tenetur ;)
o kyrie elejson po to komu nauka języka w którym mówią tylko księdza i lekarze i już lepiej włoskiego się pouczyć bo podobny do łaciny i chociaż praktyczny bo w całych Włoszech się przydaje
Roznica pomiedzy ciemnymi srednimi wiekami a dzisiejszymi, ponoc postepowym /werdykt nalezy historii/ czasy: W tych wiekach ciemnych každy czlowiek wyksztalcony umial po lacinie, dzis každy idiota umie, czy raczej mysli sobie, že umie - po angielsku. A na marginesie postepu: monarcnia austriacko-wegierska. Matura upowazniala do objecia kierownictwa poczty. Dla niektorych - monarchia austriacko-wegierska to nie wieki ciemne. Dla poszukujacych stanu, ktory sie nazywa ubaw - wiz widea opatrzone nazwa "matura", ktore traktuja o poziomie umyslowym adeptow do matury. Prosze wyszukac sobie na youtube. Pragne jednak nadmienic, že niektore osoby moga sie rozplakac.
Wiem, że nie dla każdego będzie to seria. Specjalnie nie zamierzam jej montować w stylu szybkich, krótkich filmów. Dlatego każdy odcinek będzie oznaczony jako Stare Prawdy i osoby zasypiające na takich filmach będą mogły je zwyczajnie pominąć.
Quidquid latine dictum sid altum videteru - wszystko co jest powiedziane po łacinie brzmi mądrze :3
Kiedy byłem w zakonie, uczylem się łaciny. Prawo Kanoniczne miałem po łacinie. Przyznam szczerze że na początku nauki tego języka z zajęć wychodziłem z bólem głowy. A na egzaminie końcowym z łaciny miałem do przetłumaczenia Cycerona z łaciny na polski. I udało się. Łacine zaliczyłem. 😁😁
Ja w LO kl. humanistycznej miałam łacinę, którą uwielbiałam. I... W latach 90 tych zdawałam maturę z łaciny(jedyna w szkole). Jak studiowałam teologię, to też przewijała się łacina... Znacznie już zapomniałam, czasem Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo mówię po łacinke
Świetny pomysł! Uważam, że nie tak bardzo oderwany od rzeczywistości. Warto chociaż w tak małym stopniu jednak poznać kulturę Starej Europy, a sentencje są niejako naszym bogactwem i niosą prawdy uniwersalne :)
Dzięki!
Studenci prawa będą ci dozgonnie wdzięczni!
studenci filologii klasycznej też, pozdrawiam
Super temat ja się uczę modlitw po łacinie i nie jest to łatwe ale próbuję
Bardzo spodobał mi się Twój pomysł na nową serię. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki i życzę powodzenia!
Per aspera ad astra.
Z niecierpliwieniem czekam na dalsze odcinki :)
Liturgicznie, to Panie Kolego do Soboru łacina funkcjonowała w KK, czyli początek drugiej połowy XX w. Z resztą, Msza Trydencka do dzisiaj odprawiana jest w łacinie.
Z moim śp. profesorem od historii, zawsze witaliśmy się "ave" czy to na przerwie, czy przed lekcją. Dzisiaj bardzo dobrze to wspominam i żal kładzie się na duszy, że już go z nami nie ma.
Jestem teraz w 2 klasie LO. W pierwszej zdecydowałem się na lekcje "elementów łaciny" mimo, że są one przeznaczone dla "biolchem", a ja jestem "matfiz". Nie żałuję, podobnie jak Pan średnio przyjmuję gramatykę, lecz sentencje sprawiają mi dużo radości. Powodzenia i proszę o więcej filmów
Świetna pogadanka na temat łaciny :D Bardzo dobre wprowadzenie, właśnie dokładnie tak chciałbym znać łacinę - w sensie tych mądrych stwierdzeń. Dzięki :)
+Tomasz Jopek dziękuję! :)
Jestem w ogólniaku na biol-chemie i też uczę się Łaciny. Nauka tego języka pomaga też w nauce języka polskiego, jak to powiada nasza nauczycielka. Moim zdaniem nie jest to trudny język ,trudność polega na tym ,że jest dużo rzeczy które trzeba umieć na pamięć np.:końcówki w odmianie przez przypadki czy osoby.
Jestem nowym subskrybentem i myślę, że będę częściej gościł na twoim kanale. Pozdrawiam👍😉
Bardzo mi miło! 👌
Qrwa cala faza mi zeszła na tym wstępie. Niecierpiący Cię!
Fajny pomysł.
Dziękuję!
"Est enim ea non scripta, sed nata lex, quod vim vi repellere licet" - Istnieje owo niepisane, lecz przyrodzone prawo, iż siłę siłą odeprzeć wolno
"Si vis pacem para bellum" - Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny
"Historia magistra vitae est" - Historia jest nauczycielką życia.
Super seria :)
Świetny pomysł, ale warto pamiętać, że łacina dalej jest oficjalnym językiem Kościoła Katolickiego, a do Soboru Watykańskiego II była jedynym językiem liturgii. Do dzisiaj oficjalna korespondencja i dokumenty papiestwa powstają po łacinie. Z ciekawostek wydaje się, że łacina powoli wraca jako język odprawiania mszy - pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II, a w szczególności za Benedykta XVI potwierdzono, że msza po łacinie nie jest zakazana i może być odprawiana przez każdego księdza. Ukryci krytycy Vaticanum II ujawniają się jak grzyby po deszczu :) Łacina wraca - mimo sprzeciwów - i dla wielu osób przyniosła duchowe odrodzenie. Także coś niesamowitego jest w tym języku :)
Tak, zabrakło mi już miejsca by wspomnieć o Watykanie.
Czas Gentlemanów Wspomnisz przy kolejnych odcinkach ;p
Czas Gentlemanów i o żywej łacinie;)
Łacina nie definiuje rytu, Novus Ordo też można odprawiać po łacinie czego miałem wątpliwą przyjemność doświadczyć tej zimy w Bratysławie, idąc na Mszę z przekonaniem, że będzie to Msza Piusa V
@Magnat tak, chociażby zamiana Kanonu na "modlitwy eucharystyczne"
Chciałbym zwrócić uwagę na to, że łacina w liturgii Kościoła funkcjonuje do dziś.
Także w biologii w systematyce! Nazwy rodzajowe i gatunkowe najpierw nadaje się w języku łacińskim a dopiero potem w językach narodowych. To wcale nie jest martwy język.
@@citizenkane9680 +++
Lacina jest super, ale dodam, ze lekarze korzystają zarówno z łaciny i greki (glownie chodzi o przedrostki np. Cystopathia, cyst - z grec. Pęcherz)
Co prawda żadnym specem od łaciny nie jestem (aczkolwiek myślę, że znam solidne podstawy), ale mogę podpowiedzieć w sprawie wymowy tyle, że są niejako dwa sposoby: ta, której używasz - można powiedzieć "tradycyjna", "średniowieczna" - a także niejako "klasyczna", czyli próba odtworzenia wymowy ze starożytności (warto dodać, że jest ona używana na pewno przez dzisiejszych Hiszpanów uczących się łaciny, więc na pewno jest to bliższe źródłu niż nasza wymowa). Ta druga polega na tym, że - o ile mi wiadomo - każde "c" czytamy zawsze jak "k", dyfongi "ae", "oe", czytamy odpowiednio (choć miękko) "ai" i "oi" - coś pomiędzy twardym polskim odczytem a niemieckimi umlautami, no i parę innych jeszcze różnic, ale to już musiałbyś się dowiedzieć, jeśli Cię ten temat interesuje.
Drogi Panie, dla Polaka wymowa lacinska jest latwa, w przeciwienstwie do Anglika. Ogolnie Anglicy i Niemcy sa matolami o ile chodzi o nauke obcych jezykow a szczegolnie wymowy. Ktos kto wymawia každe "c" jako "k" odplywa od laciny w jakies inne krainy. Že tak robia Anglicy trudno sie dziwic, ci chcieliby caly swiat juž od dawna przekuc dla swoich potrzeb.
Dla uściślenia: język łaciński w liturgii rzymsko-katolickiej używany jest do dzisiaj na Mszach trydenckich. Jako, że po Vaticanum Secundum Msze rytu rzymskiego odeszły do lamusa (rzadko są odprawiane - by na taką trafić, trzeba poszukać - ale są!) mamy zazwyczaj te w języku narodowym.
Ciężko jest stwierdzić kiedy przestano używać łaciny w języku codziennym. Po upadku Cesarstwa zachodnio-rzymskiego w 476 r. (data umowna) nadal społeczeństwo Italii oraz później Imperium Franków używało łaciny. Język ten jednak z czasem przeszedł ewolucję - w Imperium Franków (czy to w Galii, czy to w Longobardii) klasyczne teksty z czasem stawały się coraz mniej zrozumiałe (rodziły się języki romańskie). Karol Wielki dopiero sprowadził mnichów z Irlandii, którzy "oczyścili" łacinę - dosłownie odtworzyli łacinę klasyczną. Od tego momentu można uznać odrębność języka łacińskiego od staro-francuskiego, staro-niemieckiego, czy staro-włoskiego.
Rafał Korzeniec Dziękuję za uzupełnienie. Nie wiedziałem o wpływie Karola Wielkiego na ewolucję łaciny.
Rafał Korzeniec polecam lekturę: pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywa_%C5%82acina oraz: jows.pl/sites/default/files/ochman.pdf
Ad Maiorem Dei Gloriam.
Na prawie miałam przedmiot "Łacina dla prawników". Uważam jednak, że podstaw łaciny powinno się nauczać na każdym kierunku studiów studiów. Łacina jest piękna ;)
Taaa, zwłaszcza kuchenna
Łacine fajnie znać, jak ktoś się interesuje nie tylko historią, ale manuskryptami, alchemią czy oryginalnymi tekstami pisanymi właśnie po łacińsku. W naszych czasach wystarczy sama nauka czytania.
Jak by nie patrzeć to jak ktoś chciałby sobie poczytać oryginalne książki sprzed 17 w.n.e to tutaj z pomocą przychodzi właśnie łacina :) Jedyny problem jest taki, że ciężko dzisiaj dostać stare książki napisane w oryginalnym języku a jak już są to kosztują 700 euro, więc trzeba się przyzwyczaić do ebooków.
W internecie można znaleźć np. manuskrypty Sir Isaaca Newtona, duża część jest po angielsku, ale sporo notatek napisanych jest właśnie w łacinie. Można też znaleźć pisma alchemiczne, samemu przeczytać tablice szmaragdową czy przeróżne traktaty filozoficzne.
A jak już wspomniałem o Isaacu Newtonie, to istnieje nawet strona internetowa na której można znaleźć tytuły książek które posiadał na swojej półce (A jest ich ponad 1800) i duuża część jest właśnie pisana w języku łacińskim, więc można troszkę poszperać :)
Raczej nie znasz łaciny panie " fajny" - fajny co to wtf słowo ? jegomość z gimnazjum?
a gdzie można znaleśc drugą część ?
Ja mam na to inny sposób zaczynam od końca by dojść do początku łacina jest tyko łącznikiem
Moim zdaniem języki trzeba się uczyć. Jednak mieszkam w Itali 20 lat, a nawet łacina się sprzeda w Roma, Pompei Pestum itd. miasta starożytne.
Tak czy inaczej w łacinie z włochami nie pogadam tyle co sobie poczytam właśnie w miastach starożytnych.
Próbowałam się kiedyś uczyć łaciny za pomocą tłumacz google, ale poległam na liczbach
Witam, jeżeli ktoś chciałby uczyć się łaciny nie tylko przez krótkie zwroty, ale dokładnie, krok po kroku polecam książkę:Lingua Latina Lidii Winniczuk. Uważam ten podręcznik za bardzo dobrze napisy. Osoby zainteresowane zakupem odsyłam do antykwariatów i stron typu Allegro, gdyż książka nie jest od wielu lat wydawana. Sam zapłaciłem 36 zł(20 za książkę 16 za oprawę w płótno u introligatora). Przy okazji takiej wiekowej tematyki czekam na wpis o kaligrafii oraz o tym jak powinna wyglądać porządna biblioteczka gentlemana.
Pozdrawiam.
O kaligrafii też bym chciał w końcu napisać, a nawet zrobić film, bo to wizualnie bardzo ciekawy temat. O biblioteczkach już co nieco pisałem tutaj:
czasgentlemanow.pl/2014/02/domowa-biblioteka-wlasny-zbior-ksiazek-plyt-i-filmow/
Przez całe liceuk korzystałam z tej książki :( smutne wspomnienia, zabójcza konstrukcja accusativus cum infinitivo... ale polecam- mnogość słówek, czytanek, a na końcu sentencje :D
Czas Gentlemanów nawet wiem, koto polecić do współpracy nad materiałem o kaligrafii:) znam człeka zacnego, młodego, trudniącego się kaligrafią i rozmiłowanego w klasycznej modzie męskiej :)
Ave!
Czy ciężko się nauczyć
Gdzie są te filmy z łaciną? Nie znalazłam.
in nomine patris et filii et spiritus sancti.
Dużą litera.
No tak mój błąd.
@@jakubtrela7495 ok byczq
No to Salve, lapka w gore za czas gentelmenow!!! No i prosze, do roboty!
to dlaczego nie wziąłeś jeszcze udziału w naszych kursach konwersacyjnych języka łacińskiego?:) zapraszam: facebook.com/JesteLacinnikieINieSucharzeTabelka
Mógłby pan te słowa przetłumaczyć na łacinę bo nie wszyscy znamy
( Znam ) chciałbym się dużo słów i zdań nauczyć
Piękny język.
Są jakieś książki dostępne po łacinie? Szukając po internecie, znajduję jedynie podręczniki. Chętnie bym jednak przeczytał jakąś książkę o historii, najlepiej wydanej przed XXw.
Mocno wątpię, żeby ktoś bawił się w pisanie łaciną obecnie. No, może oprócz duchownych w Watykanie. Jeśli się nie mylę, tam wciąż może obowiązywać pewna wersja łaciny.
Jeśli zaś chodzi o historię, to "Wojna Galijska" autorstwa Juliusza Cezara, jest dobrą kandydatką na fajną lekturę po łacinie. Służyła też do nauczania tego języka, zanim zaczęto pisać prawdziwe podręczniki.
@@LukaszKielban wielkie dzięki. Właśnie tworzę sobie biblioteczke. Niemiecki, polski. Teraz czas na łacinę i rosyjski 😉. Istnieje jakiś polskojęzyczny zbiór dzieł zapisanych łaciną w antyku i średniowieczu, które można dzisiaj kupić w nowoczesnym wydaniu? Albo jakieś wydawnictwo specjalizujące się w łacinie?
Ave Cezar!
*Caessar
Ja znam łacinę podwórkowa 😆
Klasyczna chińszczyzna jest do dzisiaj najważniejszym językiem klasycznym.
Ave ja:D
Łukasz, dobrze prawisz i lubie Cie oglądać, ale mógłbyś, moim zdaniem, z czasem zainwestować w mikrofon, bo program przez średniej jakości dźwięk traci nieco na wartości. Pozdrawiam
Przecież mam dobry mikrofon! Co prawda jest bezpośrednio podłączony do aparatu, a ja jestem amatorem, ale i tak myślę, że nie jest źle. Robię to całkiem sam i nikt mnie nie uczył nigdy robienia filmów.
Czas Gentlemanów Jaki masz mikrofon i jaki aparat?
Et quo modo tehabes nunc?
Widzę, że seria nie chwyciła, a szkoda. Nie tylko nie uważam, że Twój pomysł jest dziwny i odstrzelony od rzeczywistości, ale wręcz przeciwnie! Że jest zmierzeniem się z potrzebą współczesnego człowieka, w którego duszy, w miejscu podpisanym "Tożsamość" zieje olbrzymia dziura. Jeśli zastanawiasz się czasem, czy nie reaktywować tej serii to powiem krótko: KONIECZNIE I TO ZARAZ! Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire;)
Czyżbym dostrzegał "Historię filozofii" Tatarkiewicza na półkach? Za to i za filmik daję plusa. Tak omne initium difficle est, ale pamiętajmy, że trwanie też jest trudne, chociaż ad impossibilia nemo tenetur ;)
+Adam Mądrzejewski Dokładnie. Tuż obok dzieł Platona i Oksfordzkiego Słownika Filozoficznego. To moja filozoficzna półka.
o kyrie elejson po to komu nauka języka w którym mówią tylko księdza i lekarze i już lepiej włoskiego się pouczyć bo podobny do łaciny i chociaż praktyczny bo w całych Włoszech się przydaje
Sama prawda
Łacina używana jest też w leśnictwie XD
ave oznacza zdrowaś
Ave to pozdrowienie po prostu
Jeszcze w liturgii jest stosowana łacina
Łacina nadal jest używana w Watykanie jako język urzędowy... I taka zagadka łacińska -Dlaczego na czarnego mówi się nigga?
+Czas Gentlemanów bingo. :-P
Roznica pomiedzy ciemnymi srednimi wiekami a dzisiejszymi, ponoc postepowym /werdykt nalezy historii/ czasy: W tych wiekach ciemnych každy czlowiek wyksztalcony umial po lacinie, dzis každy idiota umie, czy raczej mysli sobie, že umie - po angielsku.
A na marginesie postepu: monarcnia austriacko-wegierska. Matura upowazniala do objecia kierownictwa poczty. Dla niektorych - monarchia austriacko-wegierska to nie wieki ciemne. Dla poszukujacych stanu, ktory sie nazywa ubaw - wiz widea opatrzone nazwa "matura", ktore traktuja o poziomie umyslowym adeptow do matury. Prosze wyszukac sobie na youtube. Pragne jednak nadmienic, že niektore osoby moga sie rozplakac.
Łacina w szkole katolickiej przydatna w życiu #1
Hoc film valde interesting. Xd
,gest pozdrowienia rzymskiego na początku był delikatnie mówiac niepotrzebny i szkodliwy.................
Łacińskie powitanie A nie rzymskie. Rzymian nie lubisz?hahaha
Można iść na mszę trydencją, Boga się wychwali, a i łaciny się nauczysz trochę
Pasjonują mnie języki stare i nowe. Łacina jest piękna, brzmi szlachetnie.
Bogurodzica śpiewana po łacinie to byłoby ciekawe.
Spodziewałem się konkretów, a tymczasem - jak wszędzie - więcej pierdolenia niż przekazywania wiedzy w temacie.
na konkrety zapraszam tu: scholaaestivaposnaniensis.wordpress.com
Nic się nie nauczyłam ! Cały film praktycznie gadasz sam o sobie i przykłady na samym sobie podajesz Ale z ciebie gentelmen ...
😂😂
prawda
Boże ... Studiował historię.. Nienawidzę tego przedmiotu
Już teraz wiem, że nigdy nie czytałeś nic Cycerona. Ignoranci.....
Sorry ale ja zasnąłem przy tym filmie
Wiem, że nie dla każdego będzie to seria. Specjalnie nie zamierzam jej montować w stylu szybkich, krótkich filmów. Dlatego każdy odcinek będzie oznaczony jako Stare Prawdy i osoby zasypiające na takich filmach będą mogły je zwyczajnie pominąć.
Ogól się dziadu :)
K O L E Ż K O N I E S Z C Z Ę S N Y
• D Y K C J A • D Y K C J A • D Y K C J A
Ja mam na to inny sposób zaczynam od końca by dojść do początku łacina jest tylko łącznikiem
Ja mam na to inny sposób zaczynam od końca by dojść do początku łacina jest tylko łącznikiem