Jak rozliczać samochód w działalności gospodarczej? Q&A

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 72

  • @yahoo2305
    @yahoo2305 6 ปีที่แล้ว +18

    zamiast robic biznes i skupic sie na pracy - marnujemu czas nad papierologia - Chory system.

  • @olgiert7550
    @olgiert7550 7 ปีที่แล้ว +3

    I tak wszyscy używają samochody prywatnie a zarejestrowane na działalność.

  • @tomaszgiba
    @tomaszgiba 4 ปีที่แล้ว +3

    5:47 - kupno nowego samochodu

  • @elzbietakopka277
    @elzbietakopka277 5 ปีที่แล้ว +3

    super treść, wytłumaczona zrozumiałym ludzkim językiem. Brawo

    • @infakt
      @infakt  5 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry,
      Pani Elżbieto zapraszamy także na nasze blogi:
      www.infakt.pl/blog-ksiegowy oraz www.infakt.pl/blog

  • @stefanszechter7839
    @stefanszechter7839 5 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za ten film!

    • @infakt
      @infakt  5 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry,
      Panie Stefanie zapraszamy do innych naszych publikacji :)

    • @stefanszechter7839
      @stefanszechter7839 5 ปีที่แล้ว

      @@infakt
      Jeżeli są równie merytorycznie to nie omieszkam zajrzeć 🙂
      Pozdrawiam

  • @martacz8993
    @martacz8993 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry. Jeżdżę samochodem mojego chłopaka. Chciałabym wykorzystać ten samochód w mojej działalności godpodarczej i wliczać koszta użytkowania samochodu. Jak to zrobić?

  • @playandkeepcalm
    @playandkeepcalm 3 ปีที่แล้ว

    A warto wrpwoadzic swoj samochod ? mysle ze lepiej w leasing nowy zabrać

  • @dawidmisiak850
    @dawidmisiak850 6 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, a co z takimi wydatkami ekspolatacyjnymi jak zakup nowych opon do auta? Wymiana tarcz i klocków hamulocych, wymiana oleju itd? Czy prowadzać kilometrówkę i odliczająć 50% VAT-u można takie koszty także uwzględnić?Będę bardzo wdzęczny za wyjaśnienie.

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Dawidzie, tak, takie wydatki można jak najbardziej rozliczać w ramach kilometrówki. Pozdrawiamy!

  • @b4u300
    @b4u300 7 ปีที่แล้ว

    Samochód osobowy był używany w formie leasingu operacyjnego przez firmę X, leasing trwał 5 lat, firma X wykupiła samochód od firmy leasingowej następnie go sprzedała ( w przeciągu 2 tygodni od zakupu)-> firmie Y. Czy firma Y może zastosować przyspieszoną amortyzację w wysokości 40 %?

    • @infakt
      @infakt  7 ปีที่แล้ว

      Przepis określa, że podwyższona stawka amortyzacji dla samochodów osobowych w wysokości 40% może być zastosowana, gdy pojazd był używany przez poprzedniego właściciela przez okres co najmniej pół roku. W opisanej sytuacji warunek został spełniony, zatem firma Y ma możliwość zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacji 40%. Pozdrawiamy!

  • @kirillkozlenko9391
    @kirillkozlenko9391 5 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry
    Czy można rozłiczyc motocykle w firmie? I jakie dokumenty podtwierdzają, że jest wykorzystany dla nabycia przychodów?
    Dziękuję

    • @infakt
      @infakt  5 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry,
      motocykl jest podobnie jak samochód osobowy traktowany jako podstawowy środek transportu. Dzięki temu jego wykorzystywanie nie budzi wątpliwości. W celu rozliczania wydatków, wszystkie koszty eksploatacji motocykla powinny być udokumentowane fakturą na firmę.

  • @giemzpaw
    @giemzpaw 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam, w jaki sposób odliczać koszty za naprawy i paliwo od samochodu prywatnego który użytkuje w firmie? czy aby nie prowadzić kilometrówki wrzucam go do środków trwałych? czy w takim przypadku wymagana jest amortyzacja, bo nie zależy mi na niej? jeśli będzie już potrzeba środków trwałych czy mam jakieś ograniczenia co do użytkowania po zakończeniu działalności?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, w przypadku samochodu osobowego, który jest Pana/i własnością, ale nie jest on wprowadzony do majątku firmy, aby rozliczać wydatki takie, jak naprawy, paliwo - trzeba prowadzić kilometrówkę. Aby nie prowadzić kilometrówki, należy wprowadzić pojazd do działalności gospodarczej, jako środek trwały lub w kosztach (www.infakt.pl/blog-ksiegowy/pojazd-jednorazowo-w-kosztach/) na podstawie oświadczenia. Pojazd wprowadzony do majątku firmy, nie musi być amortyzowany. Co do użytkowania samochodu będącego w środkach trwałych po zakończeniu działalności nie ma żadnych ograniczeń.
      Polecamy natomiast zastanowić się nad tematem ewentualnej sprzedaży. Jeśli samochód nie zostanie wprowadzony do działalności, tylko rozliczany na kilometrówce, to jego sprzedaż nie będzie stanowić przychodu i nie będzie też podatku po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast gdyby samochód był użytkowany w działalności, jako koszt lub środek trwały to wówczas należałoby wystawić fakturę. Jest też inna opcja, czyli wycofanie samochodu z działalności do majątku prywatnego. Tutaj nie wykazujemy przychodu, jeżeli przed zbyciem środki trwałe zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, upłynęło 6 lat. Pozdrawiamy!

  • @kredofinanse6456
    @kredofinanse6456 7 ปีที่แล้ว

    Właściciel prowadzący działalność gospodarczą posiada samochód w leasingu ( odliczał 100% VAT), ale uzyskał zgodę leasingu na wynajem tego auta spółce. Czy od dnia obowiązywania umowy właściciel jednoosobowej działalności nie może odliczyć 100% VAT od raty leasingowej? Rozumiem, że wszystkie pozostałe koszty (paliwo, naprawy itp.) w koszty wrzuca sobie spółka, ale jak wygląda rozliczenie faktury ( KUP oraz VAT z faktury) za ratę leasingową wystawioną na jednoosobową działalność ?

    • @infakt
      @infakt  7 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, aby udzielić szczegółowej informacji, poprosimy o doprecyzowanie kilku informacji: jaki jest to pojazd, czy Właściciel podpisał umowę, że ma prawo do podnajmu takiego pojazdu, czy z firmą najmującą podpisał umowę najmu oraz określił wynagrodzenie czy też jest to użyczenie bezpłatne (ewentualnie czy jest związany ze spółką, której odnajmuje pojazd). Zachęcamy do kontaktu na: info@infakt.pl. Pozdrawiamy!

  • @ULTOR77777
    @ULTOR77777 6 ปีที่แล้ว

    A ja mam takie pytanie. Co jeśli nie chcemy wprowadzać własnego samochodu aportem do mienia firmy, tylko jako osoba prywatna wynajmiemy go naszej firmie? Czy to możliwe tylko w spółce zoo czy też w jednoosobowej działalności. Jak skarbówka na to będzie patrzeć? Czy jak odprowadzimy jako osoba prywatna 8,5% podatku od przychodu za wynajem to wszystko będzie ok? I czy wtedy dochód firmy zostanie normalnie zmniejszony, a dopiero potem opodatkowany CITem? No i jeśli to zgodne z prawem to firma będzie mogła rozliczać koszty paliwa, serwisu i wynajmu jako swoje czy jakimiś kosztami zostanie obciążony właściciel (OC)?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie może wynająć swojego własnego samochodu swojej firmie, ponieważ byłaby to czynność pomiędzy tą samą osobą. Czynność taka jest natomiast możliwa na rzecz spółki. W takim wypadku właściciel samochodu powinien odprowadzać podatek dochodowy od przychodów z najmu. Spółka w takim wypadku rozlicza wydatki na wynajem oraz eksploatację samochodu w swoich kosztach podatkowych.

    • @ULTOR77777
      @ULTOR77777 6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za odpowiedź

  • @piotrkacprowicz1623
    @piotrkacprowicz1623 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry kanał! :)

  • @PomaranczaPoczestujSie
    @PomaranczaPoczestujSie 6 ปีที่แล้ว

    🤔Auto za 25 000 używane w leasing czy gotówka dla przyszłej firmy? 🚗
    W marcu zamierzam otworzyć działalność i z tym związane pytania:
    A) kupic auto juz teraz za gotówkę i wprowadzić do firmy potem
    poczekać na otworzenie firmy i B1) wziąć w leasing B2) kupić za gotówkę
    C) kredyt na firmę odpada, bo będzie to świeża firma, tak samo najem długoterminowy bezsensu bo będę mało jeździł.
    auto będzie używane okazjonalnie max 15k km/rok na zasadach 50/50
    co będzie bardziej korzystne finansowo (amortyzacja, VAT)? przy opcji A najbardziej odstrasza mnie kilomentrówka, której w opcji B nie ma.

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว +2

      Panie Marcinie, ogólnie są 2 rodzaje leasingów: finansowy i operacyjny. Finansowy można porównać do kredytu, samochód jest Pana własnością i amortyzuje go Pan. Po zakończeniu leasingu, samochód staje się Pana własnością. Operacyjny przypomina najem, czyli samochód nie jest Pana własnością tylko go Pan użytkuje. Może Pan samochód wykupić po zakończeniu leasingu, ale nie musi Pan. Ogólne porównanie przedstawiliśmy tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/leasing-operacyjny-finansowy-ujecie-pit/.
      Jeśli chodzi o porównanie leasingu i zakupu za gotówkę, to leasing z dużym prawdopodobieństwem będzie droższy. Jeśli chodzi o rozliczenie, to przy leasingu finansowym i zakupie za gotówkę, będzie Pan pojazd amortyzował, a przy leasingu operacyjny będzie Pan rozliczał faktury za leasing. Jeśli chodzi o rozliczenie takiego pojazdu na leasingu lub zakupionego za gotówkę, to nie ma różnic. Proponujemy zwrócić uwagę na całkowity koszt pojazdu i na to, czy chciałby Pan być jego właścicielem.
      Zapraszamy do zapoznania się z artykułem www.infakt.pl/blog/najem-dlugoterminowy-czy-leasing-porownanie-ofert/, w którym na realnym przykładzie porównaliśmy oferty najmu i leasingu. Pozdrawiamy!

  • @widewebflexo
    @widewebflexo 6 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry,
    żona prowadzi działalność gospodarczą (firma jednoosobowa) i chciałaby wprowadzić nasze prywatne auto do działaloności jako środek trwały. auto zostało kupione od prywatnej osoby 3 lata temu, więc z tego co widziałem na filmie może podlegać amortyzacji 40%.
    - czy w oświadczeniu mogę przyjąć wartość auta z umowy kupna-sprzdaży? (cena rynkowa będzie niższa)
    - czy jako współwłaściciel auta żona będzie mogła wrzucać 50% z kosztów uzyskania przychodu takich jak paliwo, OC naprawy - (auto będzie używane do celów mieszanych)?
    - oświadczenie o wprowadzeniu auta trzeba złożyć w US?
    - czy żeby wrzucić koszty poniesione na OC, auto trzeba ubezpieczyć na działalność czy może być też osoba prywatna - żona?
    dziękuję za opowiedź, bardzo fajny kanało.
    -

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Wojtku, jeśli samochód był używany przez poprzedniego właściciela przez okres co najmniej 6 miesięcy, to można zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji 40%. Pozdrawiamy!

  • @dawidyt3198
    @dawidyt3198 5 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie co do rejestru VAT. Rozumiem, że wprowadzam do niego 50% kwoty VAT, a jeśli chodzi o kwotę netto to również dzielę ją na pół ?

    • @infakt
      @infakt  5 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry,
      Panie Dawidzie rozliczając 50% VAT od paliwa w rejestrze można wykazać wartość 50% netto z faktury + 23% wyliczane od tej kwoty. Wówczas zostanie rozliczone przysługujące 50% VAT.

    • @dawidyt3198
      @dawidyt3198 5 ปีที่แล้ว

      @@infakt Rozumiem, ale czy jest błędem jeśli umiej się w rejestrze VAT, 100% kwoty netto, natomiast tylko 50% VAT od tej kwoty? Czy też nie jest to bliżej określone?

    • @infakt
      @infakt  5 ปีที่แล้ว

      Czynny podatnik VAT prowadzi ewidencję zakupu, w której wykazuje wartość netto oraz kwotę podatku naliczonego podlegającą do odliczeni. Przepisy jednoznacznie nie określają czy w przypadku rozliczenia paliwo podatnik powinien w rejestrze wykazywać kwotę netto czy 50% tej kwoty. Natomiast w praktyce bezpieczniejsze jest wykazywanie wartości netto 50% oraz kwoty VAT z niej wynikającej. Takie stanowisko potwierdzało MF. W przypadku wykazania pełnej wartości netto oraz odliczenia 50% VAT, US z pewnością zwróci się z prośbą o wyjaśnienia takiego rozliczenia. Matematycznie mamy wartość netto + VAT do odliczenia z tej kwoty który nie pasuje do żadnej obowiązującej stawki np. netto 1000 zł i 115 VAT (faktyczny VAT od 1000 zł = 230 zł)

  • @tomasztomasz3237
    @tomasztomasz3237 7 ปีที่แล้ว

    Co z kwestią użyczenia samochodu dla firmy np. przez rodzinę?tj. mam auto rodziców i chcę je wykorzystywać w DG, jak to roliczać?

    • @infakt
      @infakt  7 ปีที่แล้ว

      Panie Tomaszu, w takim wypadku rekomendujemy prowadzić kilometrówkę i w ten sposób rozliczać wszystkie koszty związane z używaniem pojazdu. Więcej informacji: www.infakt.pl/blog/uzyczony-samochod-w-firmie-jak-rozliczac-koszty/, www.infakt.pl/blog/kto-musi-prowadzic-kilometrowke/. Pozdrawiamy!

  • @piotrsobocinski2519
    @piotrsobocinski2519 7 ปีที่แล้ว

    Czy jeśli sprzedam auto przed jego całkowitą amortyzacją to płacę podatek od pozostałej do zamortyzowania kwoty czy bez względu na stopień amortyzacji od całej kwoty sprzedaży?

    • @infakt
      @infakt  7 ปีที่แล้ว +1

      Panie Piotrze, w momencie sprzedaży niezamortyzowana część wartości pojazdu powinna zostać zaksięgowana do kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to w dużym uproszczeniu, że podatek będzie płacony od różnicy między przychodem ze sprzedaży a niezamortyzowaną wartością pojazdu. Pozdrawiamy!

  • @dawidyt3198
    @dawidyt3198 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam, zastanawiam się wygląda sprawa z naprawami, częściami eksploatacyjnymi. Niedawno zakupiłem samochód prywatnie, prowadzę jednoosobową DG (wg skali + VAT) i oczywiście samochód wykorzystuje do celów prywatnych i firmowych. Chciałbym skorzystać z kilometrówki ze względu na planowaną zmianę tego samochodu za ok dwa lata. Na obecną chwilę aby posiadać samochód w "nienagannym stanie" (zawieszenie, sprzęgło) planuje wykonać naprawę na kwotę ok 3500 zł (brutto), jako że wcześniej nie prowadziłem kilometrówki, chciałbym się dowiedzieć czy mogę taki koszt zaliczyć od razu, chwilę po zakupie samochodu, oraz wyrównywać te koszta w kolejnych miesiącach (wg. limitu przejechanych kilometrów). Rozumiem że VAT od paliwa nie mogę odliczyć, także koszta/kwoty do odliczenia kilometrówki uwzględniam netto ? A co właśnie w przypadku napraw, doczytałem że 50% VAT, czyli od kwoty 3500 brutto to 327 zł

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Dawidzie, wydatku na naprawę nie można rozliczyć od razu, ale w ramach kilometrówki (prowadzonej wg zasad, które opisaliśmy szerzej tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/jak-prowadzic-kilometrowke-do-pit/). Co do kosztów pojazdu np. paliwa, napraw, autostrad, to może Pan odliczyć 50% VAT-u, a pozostałe 50% + kwota netto rozliczane są w kilometrówce. Przykładowo - dokonał Pan zakupu za 200 zł netto, 46 zł VAT-u. Odlicza Pan jako czynny podatnik VAT 23% (50% z kwoty 46 zł), a kwota 223 zł (pozostałe 50% VAT-u + kwota netto) ujmowane są w kilometrówce.
      Co do Pana przykładu z kosztem 3500 zł brutto, tak, od razu odliczy Pan 327 zł w deklaracji VAT, a do kilometrowki zostanie ujęta kwota 3172,76 zł. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy temat, w razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!

    • @dawidyt3198
      @dawidyt3198 6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję bardzo za odpowiedź, czyli wychodzi na to że od samego paliwa mogę również odliczyć 50% VAT + drugie 50% do kwoty netto ? (gdzieś wyczytałem, że nie przysługuje prawo do odliczenia VAT przy prowadzeniu kilometrówki dla samochodu prywatnego w DG). Rozumiem sytuację co do rozliczeń wg zasad kilometrówki i limitów, jednak czy istnieje jakiś limit tych kilometrów (oczywiście dot. to podróży służbowych) ? Np. 500 km w powiece, czy 1000 w województwie itp ? Co rozliczenia "od razu" miałem na myśli fakt, że wcześniej nie prowadziłem kilometrówki, mam zamiar od tego miesiąca i czy nie będzie w tym nic dziwnego jak od razu zaliczę fakturę za naprawę do rozliczeń ? Jeszcze jedno, samochód jeszcze nie jest przerejestrowany (oczywiście umowa kupna spisana) czy nie będzie to kolidować przy ew. kontrolach z US ?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Dawidzie, odniesiemy się po kolei :) ad.1 - "czyli wychodzi na to że od samego paliwa mogę również odliczyć 50% VAT + drugie 50% do kwoty netto ?" - Tak, można odliczyć 50% VAT-u także od paliwa, a pozostałe 50%+ kwota netto ujmowane są w kilometrówce.
      ad.2 - "Rozumiem sytuację co do rozliczeń wg zasad kilometrówki i limitów, jednak czy istnieje jakiś limit tych kilometrów (oczywiście dot. to podróży służbowych) ? Np. 500 km w powiece, czy 1000 w województwie itp ?" - Co do limitu kilometrów, to takiego nie ma. Jest kwestia tylko tego, że trasy trzeba rozpisywać, a wyjazdy mają być w celach firmowych np. wyjazd do kontrahenta, do ZUS, do US.
      ad.3 - "Co rozliczenia "od razu" miałem na myśli fakt, że wcześniej nie prowadziłem kilometrówki, mam zamiar od tego miesiąca i czy nie będzie w tym nic dziwnego jak od razu zaliczę fakturę za naprawę do rozliczeń ?" - Nie, nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ rozliczenia na kilometrówce może rozpocząć w dowolnym momencie.
      ad.4 - "Jeszcze jedno, samochód jeszcze nie jest przerejestrowany (oczywiście umowa kupna spisana) czy nie będzie to kolidować przy ew. kontrolach z US ?" - Nie, może Pan już rozliczać koszty związane z pojazdem.
      Mamy nadzieję, że pomogliśmy, w razie pytań zapraszamy :). Pozdrawiamy!

    • @dawidyt3198
      @dawidyt3198 6 ปีที่แล้ว

      Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi. Jeszcze ostatnie :) czy na fakturach, paliwo , serwis wymagany jest numer rejestracyjny samochodu ?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Dawidzie, nie, obecnie nie ma obowiązku zamieszczania numeru rejestracyjnego na fakturach związanych z pojazdem :). Pozdrawiamy!

  • @pjezyk22
    @pjezyk22 7 ปีที่แล้ว

    4:40 czy jak kupię używany samochód od osoby prywatnej, a nie przedsiębiorcy czy wtedy mogę zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji?

    • @infakt
      @infakt  7 ปีที่แล้ว

      Panie Piotrze, jeżeli samochód przed nabyciem był przez tę osobę używany przez co najmniej 6 miesięcy można zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji. Pozdrawiamy!

  • @grzegorzrapacz5308
    @grzegorzrapacz5308 6 ปีที่แล้ว

    Czy będąc ryczaltowcem i mając działalność dopiero 8 mies można nabyć samochód w leasing?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Grzegorzu, nie powinno być z tym żadnych problemów. Natomiast szczegółowe wymagania dotyczące wymaganej dokumentacji nie są uregulowane odgórnie, a zależą od firmy leasingowej, także rekomendujemy sprawdzić detale. Pozdrawiamy!

  • @IwsonV6
    @IwsonV6 6 ปีที่แล้ว

    A co jeśli kupiłem auto w 100% za swoje pieniążki, jednak do umowy kupna dopisany jest Tata jako współwłaściciel w celu obniżenia opłat OC za autko? Jak w takim razie określić wysokość mojego udziału potrzebną do obliczenia początkowej kwoty w celu amortyzacji? Jest to jakaś wartość umowna? Potrzebne jest do tego specjalne pismo, jako, ze tata potwierdza iż np. 99% udziału należy do mnie?
    Pozdrawiam!

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว +1

      Dzień dobry,
      jeżeli umowa kupna sprzedaży nie zawiera procentowego udziału w własności, należy przyjąć, że każdy z współwłaścicieli posiada taką samą część pojazdu. W tym przypadku będzie to 50%. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby Tata przekazał w darowiźnie np. 40% pojazdu, Panu.

    • @IwsonV6
      @IwsonV6 6 ปีที่แล้ว

      @@infakt A czy nie wystarczy tylko oświadczenie Taty, że potwierdza iż jestem właścicielem 99% udziałów w pojeździe?
      De facto ja płaciłem pełną kwotę tylko, nie zostało to nigdzie ujęte.

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว +1

      Co do ogólnej zasady w przypadku umowy, w której nie ma określonego podziału własności, współwłaściciele posiadają po 50% własności. Prawidłowym rozwiązaniem jest sporządzenie dokumentu darowizny. W praktyce często stosuje się oświadczenia o przekazaniu części własności z tym, że w zależności od US może to być podważane.

    • @IwsonV6
      @IwsonV6 6 ปีที่แล้ว

      @@infakt piękna sprawa, teraz już wszystko wiem :) Dziękuje bardzo!!

  • @martakotelek1406
    @martakotelek1406 7 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, chciałabym dołączyć do środków trwałych nowo otworzonej firmy używany samochód, którego współwłaścicielem jest także brat (wartość 10%). Czy stanowi to ograniczenie? Czy muszę decydować się wtedy na kilometrówke?

    • @infakt
      @infakt  7 ปีที่แล้ว

      Pani Marto, może Pani wprowadzić pojazd do środków trwałych i amortyzować go, jednak tylko do wysokości posiadanego udziału. Jeżeli zatem samochód jest w 90% Pani własnością a pozostałe 10% należy do brata, to może Pani amortyzować 90% wartości początkowej pojazdu.
      Koszty takie jak ubezpieczenie czy koszty napraw również można rozliczać proporcjonalnie do wysokości posiadanego udziału.
      Dodatkowe informacje znajdzie Pani także w artykule: www.infakt.pl/blog/uzyczony-samochod-w-firmie-jak-rozliczac-koszty/.
      Pozdrawiamy!

    • @martakotelek1406
      @martakotelek1406 7 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za odpowiedź

  • @karolk9721
    @karolk9721 6 ปีที่แล้ว

    Witam. Jeżeli kończę działalność gospodarczą, a samochód zamortyzowany w 60% to przepisując go na siebie muszę zapłacić podatek od tych 40% które nie zostały amortyzowane?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Nie, nie ma Pan obowiązku zapłaty podatku dochodowego od niezamortyzowanej części samochodu.Pamiętać jednak należy, że samochód ten powinien zostać ujęty w wykazie składników majątku. Więcej o likwidacji działalności gospodarczej można poczytać tutaj - www.infakt.pl/blog/likwidacja-dzialalnosci-gospodarczej/

    • @karolk9721
      @karolk9721 6 ปีที่แล้ว

      Wasze filmy to sporo wiedzy w krótkim czasie i dobrze wyjaśnione. Kawał dobrej roboty. Ze swojej strony bardzo wszystkim polecam. Dziękuję za wyjaśnienie i link. Pozdrawiam serdecznie.

    • @karolk9721
      @karolk9721 6 ปีที่แล้ว

      Wasze filmy to sporo wiedzy w krótkim czasie i dobrze wyjaśnione. Kawał dobrej roboty. Ze swojej strony bardzo wszystkim polecam. Dziękuję za wyjaśnienie i link. Pozdrawiam serdecznie.

  • @canceRZet
    @canceRZet 6 ปีที่แล้ว

    a co jeżeli kupuję auto od komisu lub osoby, która sprowadziła to auto (powiedzmy z Holandii), i ona posiada go od kilku dni? W sensie czy jakoś muszę udowadniać, że jeszcze ktoś inny używał go przez ponad pół roku? :)

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว +1

      W przypadku, jeżeli samochód nabywany jest z komisu lub osoby, która sprowadziła samochód, w naszej opinii, nie trzeba dodatkowo dokumentować faktu, że samochód był wcześniej używany. O wcześniejszy używaniu będzie świadczyć data produkcji samochodu, oraz jego zarejestrowanie na inną osobę.

    • @canceRZet
      @canceRZet 6 ปีที่แล้ว +1

      @@infaktdziękuję, jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli najpierw kupię auto i współwłaścicielem oprócz mnie jest inna osoba to również nie będzie problemu z przeniesieniem to do środków trwałych?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      ​@@canceRZet kupując pojazd razem ze współwłaścicielem, pojazd można przenieść do działalności gospodarczej na podstawie oświadczenia o przekazaniu składników majątku prywatnego na cele działalności gospodarczej. W oświadczeniu należy wpisać wartość pojazdu w części przypadającej na przedsiębiorce. Jeżeli umowa zakupu nie wymienia podziału własności, zakłada się, że każdy współwłaściciel posiada 50% własności. Oznacza to, że kupując pojazd za 10 000 zł do działalności należy wprowadzić wartość środka trwałego w wysokości 5000 zł

  • @slavkomag
    @slavkomag 6 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy filmik! Intryguje mnie jednak co w przypadku gdy mieszkam za granicą a firmę mam zarejestrowaną w Polsce - czy wtedy też rozliczę kilometrówkę jak będę jechał do Polski załatwiać sprawy firmowe?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Sławku, jeśli mieszka Pan za granicą i dojeżdża Pan z tego miejsca do klienta w Polsce, to wydatki można rozliczyć w ramach kilometrówki. Pozdrawiamy!

    • @slavkomag
      @slavkomag 6 ปีที่แล้ว

      Witam, dziękuję bardzo za informację. Moja księgowa ma wątpliwości i mówi że US różnie na to patrzą (być może trzeba będzie się przenieść do Was? :), argumentując że "delegacje to dojazd z miejsca prowadzenia działałności do klienta, a nie z miejsca zmamieszkania do miejsca prowadzenia działałności gospodarczej". Są może jakieś wyroki / interpretacje na które można się powołać czy lepiej wystąpić o indywidualną interpretację? będę niezmiernie wdzięczny za pomoc!

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Sławku możliwość księgowania kosztów na podstawie kilometrówki wynika z art. 23 ust.1 pkt 46 ustawy o PIT. W razie wątpliwości, polecamy złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji. Pozdrawiamy!

  • @smprogarage
    @smprogarage 6 ปีที่แล้ว

    Witam. Man pytanie jeżeli kupie samochód dostawczy do 3.5t za 50tys zł to amortyzację odliczam przez 5lat po 20% co roku od tych 50tys?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry Panie Michale, podstawowa stawka amortyzacji pojazdu ciężarowego to 20%. Oznacza to, że przez 5 lat odliczamy co roku 20%. Natomiast, jeżeli pojazd był wcześniej używany, można skorzystać z podwyższenia stawki amortyzacyjnej do 40%. Dodatkowo, jeżeli pojazd dostawczy o masie do 3,5 tony spełnia dodatkowe wymogi np. otwarta część przeznaczona do przewozu ładunków, wówczas mogą zostać zamortyzowane jednorazowo w ramach pomocy de minimis. Pozdrawiamy!

    • @smprogarage
      @smprogarage 6 ปีที่แล้ว

      Czyli w ciągu 5lat zwróci mi się 100% samochodu? Dobrze to rozumie?

    • @infakt
      @infakt  6 ปีที่แล้ว

      Panie Michale, dla wyjaśnienia doprecyzujemy na przykładzie na czym polega amortyzacja. W przypadku zakupu np. telefonu na firmę, wydatek może zostać zaksięgowany w całości do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku amortyzacji liniowej (20% na 5 lat) np. dokonując zakupu pojazdu, przedsiębiorca nie ma prawa do zaliczenia wydatku (w całości, od razu) do kosztów. Do kosztów będzie zaliczana amortyzacja liczona od wartości samochodu.
      Podsumowując, w Pana sytuacji nie możemy powiedzieć, że w ciągu 5 lat zwróci się Panu 100% wartości samochodu (z tego tytułu nie ma żadnego zwrotu). W ciągu 5 lat zaliczy Pan do kosztów 100% wartości pojazdu i ma to oczywiście wpływ na dochód do opodatkowania. W razie pytań, zapraszamy oczywiście. Pozdrawiamy!