Nie, nie mam nic więcej nagranego i nie użyłem go do odpalenia samochodu. Rozmawiałem niedawno ze znajomym o takich mocnych prostownikach z rozruchem to faktycznie jest to w pewnych warunkach niebezpieczne urządzenie. Dwukrotnie podobny rozruch sprawdzałem właśnie w trybie rozruchu na naładowanym akumulatorze - bardzo mocno są takie akumulatory traktowane. Dobry akum jeszcze to chwilowo jakoś zniesie i uchroni elektronikę auta. Słaby, uszkodzony akum w zasadzie nie jest w stanie auta uchronić przed nadmiernym wzrostem napięcia.
@@inspektorelektron Ja już kompletuję części na taki rozruch 150A .Może krzywdy sobie nie zrobię.Nie ma za bardzo filmów na ten temat ale jakby coś ,to będę Was elektroników męczył.W planach --Przekaźnik 200A załączy układ w trakcie rozruchu przy 10V a rozłączy przy 12v .Podobnie jak było w radzieckim Impuls. Pozdrawiam
@@staniew Jak będziesz miał takie sterowanie tym rozruchem to ok. Sam prąd bezpośrednio człowiekowi krzywdy nie zrobi - napięcie 12V jest zbyt małe aby wymusić niebezpieczny prąd przez rezystancję skóry człowieka. Właśnie o to mi chodzi, że dobry rozruch powinien dawać duży prąd do rozrusznika wtedy kiedy jest obciążenie a nie pompować w akumulator - który i tak wtedy jest w kiepskiej formie bo inaczej nie było by potrzeby stosować takiego rozruchu.
witam, co prawda mam wersję 50b, ale może jest tu opisany tranzystor który jest za rezystorem ten ptzykręcany do radiatora, dziekuję za pomoc ( walka po awarii)
Witam. Mam taki sam prostownik. Dostałem go od znajomego z roboty. Wymieniłem przewód zasilający i same krokodylki bo były uszodzone. I po podłączeniu do prądu ale bez podłączenia akumulatora sam prostowik powinien się włączyć czy dopiero jak podłącze akumulator to wtedy ta ładowarka się włączy ?
Zaś z opóźnieniem, bo ja lekko zacofany człek jestem i generalnie z internetami, to ja się dopiero poznaję :D Trochę czasu temu nabyłem za nie duże pieniądze z portalu aukcyjnego, coś podobnego. Notabene widzę, wszystkie te wynalazki, na jedną modłę są wykonywane, z delikatnymi różnicami. Mój zwał się MF-2B. Żadnych zabezpieczeń, mega zakłócenia do sieci przy obciążeniu powyżej 5A, duże przekłamania w wyświetlanych wartościach prądu i napięcia. Jednym słowem: obudowa jedynie mogła się do czegoś przydać i krokodylki przewodów :D
Mam pytanko...czy warto ten prostownik kupic? Ladowanie aku do auta i motocykla 16Ah. Pytam, bo ladowalem dotychczas mala ladowarka mikroprocesorowa z lidla i niestety, po 3 latach Yuasa padla, podobno byl za slabo ladowany ta ladowarka. Bede wdzieczny za podpowiedz
Z tego co sprawdzałem ładowarki z Lidla to ja mam o nich dobre zdanie. Małe akumulatory AGM ładują całkiem nieźle. Może nie najszybciej i nie idealnie ale bardzo ale to bardzo wystarczająco dobrze. Tylko taka uwaga - nie odłączamy ładowarki od akumulatora z chwilą jak ta zakomunikuje koniec. Jeszcze przez wiele godzin trwa doładowywanie małym prądem zanim napięcie na akumulatorze ponownie osiągnie górną wartość końcową i ładowanie definitywnie się skończy. Tą ładowarkę z filmu można kupić ale jest to proste urządzenie i nie można się po nim też cudów spodziewać. 3 lata to też już kawałek czasu.
Hej, nie mam schematu i nie wiem czy można go gdzieś znaleźć. Jeśli ładowarka generalnie cokolwiek wyświetla po włączeniu do prądu to znaczy, że przetwornica działa i procesor raczej też działa. Ja bym zaczął sprawdzanie od tranzystora MOSFET który łączy ładowarkę z ładowanym akumulatorem. Czasem się spotykam z jego uszkodzeniem.
Z uwagi na ograniczony czas to dzieje się powoli. Ale działam w tym temacie. Jak opracuję taki bardziej uniwersalny algorytm ładowania to wtedy będę w stanie szybko różne ładowarki podobnie przerobić. A szczególnie te chińskie są w miarę proste w sterowaniu.
ktoś ma eltrafa 12 Amper , jakie on ma najwyższe napięcia na poszczególnych biegach , czy na jedynce przy pełnym naładowaniu akumulatora schodzi poniżej 15 V , szukam taniego prostownika który na niskim ustawieniu nadawał by się na AGM a na wysokim mógł podejść niewiele ponad 16V
Mam Eltraf 12A ale z płynną regulacją prądu. Taki z wyświetlaczem który pokazuje prąd i napięcie - na tym filmiku go widać th-cam.com/video/hLH-9UVAX6I/w-d-xo.html Wprost więc nie umiem na powyższe pytanie odpowiedzieć. Ale pokrętłem da się tak ustawić prąd ładowania aby napięcie nie przekroczyło 15V.
@@inspektorelektron dziękuje za odpowiedź , a filmik oglądałem już kilka razy i właśnie się zastanawiałem czy uda się zmniejszyć napięcie do 15 V , byłby w sam raz do ładowania AGM tak się zastanawiałem czy stef-pol 15 ze skokowym ustawieniem ustawiony na jedynkę czy ten mały eltraf
@@sylwester2712 W stefpolu nie mamy możliwości płynnej zmiany prądu ładowania. W zależności od pojemności i stanu ładowanego akumulatora może się udać nie przekroczyć 15V lub nie. W Eltrafie lub innym prostowniku z płynną regulacją fazową jest to zdecydowanie bardziej prawdopodobne, że się uda. Tak czy inaczej w każdym przypadku stosowania takiego prostownika trzeba doglądać takiego ładowania bo one nie mają żadnego sprzężenia zwrotnego między wyjściem a wejściem. Kto zna jako tako podstawy teorii sterowania to wspomnę, że tradycyjny prostownik działa w oparciu o układ z regulacją w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego. Ładowarki elektroniczne, impulse w układzie z regulacją w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, ma wprowadzoną technikę automatyzacji procesu. Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. Nie zawsze automatyzacja jest lepsza. Ale to już wątek nie na tem temat :).
Witam kupiłem dziś ten prostownik i dziwna sprawa ... mam akumulator beforce 60ah 600a robie krótkie trasy plus nigdy nir lądowałem go ...podłączam żeby podładować przed głęboka zima wyskakuje 75 % za chwilę miga 100% :/ tak ma być? 5 minut minelo zaledwie ...jak będzie naładowany to bd jakiś dźwięk albo będzie świecić na stałe to 100%?Czy miga i tyle ?
Nie można wierzyć wskazaniom ładowarki co do stopnia naładowania akumulatora. Po prostu tryb automatyczny czy tam smart i ładuj przynajmniej z dobę. Nie wiem czy ten model ale po "naładowaniu" co jakiś czas piszczy z głośniczka przypominając, że to już koniec i można odpinać. Tak naprawdę trwa doładowywanie impulsowe, coś w rodzaju Repair jakie mają Foxsury. Zasiarczony akumulator może się dziwnie zachowywać. A raczej ładowarka ładują taki akumulator. Proponuję ignorować komunikaty i zostawić na dzień :).
@@inspektorelektron ślepo kupiłem po opiniach na allegro...mogłem kupić coś lepszego bo zależało mi tym żeby sam die wyłączył po naładowaniu a tu taka lipa
A dlaczego "zdecydowanie" ? Zauważ, że opis na ładowarce sugeruje obsługę akumulatorów od 6 do 200Ah a nie mamy jakiegokolwiek wpływu na prąd ładowania. Ładowarka sama sobie dobiera. Ja na początku filmu miałem podłączony akumulator AGM 10Ah, typowy motocyklowy. Wstawione wykresy faktycznie dotyczą akumulatora 7.2Ah a w rzeczywistości obecnie ma niewiele ponad 4Ah. Jeśli chodzi o średni prąd ładowania to sobie zerknij na wykres i podziel wartość Ah przez odpowiadający czas. Dla przykładu w drugiej godzinie ładowania w trybie SLOW średni prąd liczony od początku procesu wynosił 1.75A a w trybie FAST około 2A. Wartość szczytowa dużo większa ale moim zdaniem jest ok. Akumulator nie nagrzał się, nic mu się nie stało. Dopuszczalny ciągły prąd ładowania zasadniczego w akumulatorach AGM podawany przez producentów zwykle wynosi 0.3C co u mnie by dało wartość 2.1A. Na samym początku akum może troszkę był przeciążony ale ogólnie to nie. Zresztą po tych lądowaniach pojemność jeszcze delikatnie wzrosła :).
@@sylwester2712 Zależy od podejścia do ładowania. W praktyce liczy się średni czy tam skuteczny prąd ładowania a nie maksymalny w impulsie. M.in z tego powodu tradycyjne prostowniki są skuteczne w ładowaniu odsiarczającym. W samochodzie prąd ładowania (i to ciągły ...) często przekracza połowę "mocy" czyli pojemności znamionowej akumulatora i teoretycznie nic się nie dzieje. Śledząc różne opinie i rozwiązania techniczne ładowarek spotykam się ze stwierdzeniami, że ładowanie impulsowe daje lepsze efekty. A to polega m.in na tym, że w impulsie mamy bardzo duży prąd ale średnio jest on całkiem przyjazny, nieduży. Mam parę informacji od ludzi używających podobnie zbudowane ładowarki, że ładują skutecznie. Publikując te filmiki też się uczę nowych rzeczy. Teraz będę równolegle rejestrował też prąd średni a nie tylko chwilowy. Przykładowe wykresy przytoczone na filmie może dają wrażenie dużego prądu ładowania bo ta krzywa jest mocno rozmyta w pionie. Nie znając współczynnika wypełnienia (a ten też się zmienia) ciężko wizualnie ocenić jaki ten prąd naprawdę jest. Jedynie linia zmian pojemności Ah pozwala to matematycznie ocenić - ale jak gdzieś wspomniałem to będzie prąd średni liczony od początku rejestracji a nie np z ostatniej minuty. Nawet sama ładowarka tej firmy (wyższy model) podaje prąd maksymalny a nie średni czy skuteczny co jest mylące. Pytanie z pozoru błahe ale dla mnie ważne - z co dziękuję.
Naładuje 100Ah. Do tego w sumie wystarczyła by nawet ładowarka 3A gdyby była odpowiednio skonfigurowana do takiego ładowania. Bez analizy wykresu ładowania jednoznacznie trudno mi określić co jest takim charakterystycznym znakiem końca ładowania. Na pewno nie to co ładowarka pokaże na wyświetlaczu. Szacunkowo potrzeba jeszcze z 15h od momentu przekroczenia napięcia 15.5V. I generalnie najpierw polecał bym ładować trybie normal czy tam smart a jak będzie teoretyczny koniec to właśnie doładować przez wskazany okres czasu w trybie fast.
@@inspektorelektron dzięki za odpowiedz , własnie skonczyło sie ładowanie , ta ładowarka nie ma trybu fast itp , mowa o PM PM 40B , poprostu lampka ładowania zgasła , ale wydawało sie ze jeszcze pracuje bo napiecie minimalnie skakało
@@MrKowax A tak, racja. Jakoś tak na szybko miałem na uwadze PM-PM-50B a ten już ma przełącznik. Ale jak zerkam w moje materiały, w wykresy ładowania dla PM-PM-40B to działa to praktycznie tak samo jak w 50. W trybie SLOW ładuje cięgle do około 14.7V a w trybie fast do 16V. Więc wysycanie akumulatora wapniowego koniecznie w trybie FAST a AGM w trybie SLOW.
Tomek - Ty możesz sobie miejsce w przełącznika wlutować potencjometr i rozszerzysz funkcjonalność pod kątem płynnej zmiany napięcia końca ładowania. Jestem prawie pewny, że w mocniejszym modelu funkcję przełącznika przejął procesor - po prostu ty klikasz na guziczek a on podobnym tranzystorem jak tu pokazałem przywiera odpowiednie dodatkowe rezystory głównego dzielnika napięcia. Pozostaje jeszcze problem płynnej regulacji prądu ładowania ... oczywiście w oryginale bo po przeróbce można go regulować poprzez płynną zmianę napięcia. A do tego potrzeba jakieś sprzężenie zwrotne z jakiegoś czujnika prądu.
@@inspektorelektron może do płynnej regulacji użyć dodatkowego regulatora PWM - np. co mi poleciłeś. O ile dobrze pamiętam można nim sterować napięciowo ?
@@TomaszHudy Tak, można by się wpiąć z dodatkowym regulatorem PWM. Są takie z wyjściem sterującym niskonapięciowym. Można by wykorzystać ten tranzystor z zabezpieczenia w plusowej linii zasilania. Ja tego sprawdzał nie będę bo mam inny cel ale w sumie chyba dobry pomysł. Jeśli chcesz zostawić obecny fabryczny kontroler to trzeba by takie regulator podpiąć na samym końcu, na wyjściu. Ewentualnie można by spróbować się wpiąć wcześniej ale tu będzie problem bo ten "prostownik" ma sterowanie w plusie (wspólna masa)a najtańsze i najprostsze regulatory miewają sterowanie w minusie (wspólny plus).
To jest (tak się domyślam) coś podobnego do tego, czym się tak bardzo Tomek Mamrot zachwyca. Tylko że on ma wersję PM-PM-60B. /Powiedzmy: pytanie retoryczne. Szkoda czasu na odpowiedź ;-) / Pzdr :-)
Przymierzam się go przerobić nie do poznania - jeśli chodzi o sterowanie ;). Na razie mam pewne pomysły ale dopóki tego nie zrobię to na razie za dużo pisał nie będę. Czasem plany się zmieniają.
@@exxpl Mam w tej chwili do ogarnięcia nieco inny też ciekawy temat - związany powiedzmy z przeróbką ładowarki ale innej. Proces przeróbki tej filmowej ruszył ale na razie musi poczekać. Jak opanuję pewną sprawę to takie czy inne ładowarki już szybciej dam radę zmodernizować. Realnie to kwestia kilku pojedynczych tygodni.
Ten prostownik to fajna baza pod modyfikację, fajny pomysł z opisem jak ona działa. Plus za widoczne oznaczenia elementów.
Zgadza się. Prosta konstrukcja i jak ktoś załapie o co chodzi w tej regulacji to można coś fajnego zmajstrować.
Witaj.Czy nakrecileś dalszą część filmu z naprawy tego rozruchu?👍
O jaki rozruch chodzi ? Pytanie dotyczy tego filmu czy innego ?
@@inspektorelektron ten wcześniejszy film z rozruchem.Wspomniales tam o testach ,więc myślałem że będzie coś odpalane.
Nie, nie mam nic więcej nagranego i nie użyłem go do odpalenia samochodu. Rozmawiałem niedawno ze znajomym o takich mocnych prostownikach z rozruchem to faktycznie jest to w pewnych warunkach niebezpieczne urządzenie. Dwukrotnie podobny rozruch sprawdzałem właśnie w trybie rozruchu na naładowanym akumulatorze - bardzo mocno są takie akumulatory traktowane. Dobry akum jeszcze to chwilowo jakoś zniesie i uchroni elektronikę auta. Słaby, uszkodzony akum w zasadzie nie jest w stanie auta uchronić przed nadmiernym wzrostem napięcia.
@@inspektorelektron Ja już kompletuję części na taki rozruch 150A .Może krzywdy sobie nie zrobię.Nie ma za bardzo filmów na ten temat ale jakby coś ,to będę Was elektroników męczył.W planach --Przekaźnik 200A załączy układ w trakcie rozruchu przy 10V a rozłączy przy 12v .Podobnie jak było w radzieckim Impuls. Pozdrawiam
@@staniew Jak będziesz miał takie sterowanie tym rozruchem to ok. Sam prąd bezpośrednio człowiekowi krzywdy nie zrobi - napięcie 12V jest zbyt małe aby wymusić niebezpieczny prąd przez rezystancję skóry człowieka. Właśnie o to mi chodzi, że dobry rozruch powinien dawać duży prąd do rozrusznika wtedy kiedy jest obciążenie a nie pompować w akumulator - który i tak wtedy jest w kiepskiej formie bo inaczej nie było by potrzeby stosować takiego rozruchu.
witam, co prawda mam wersję 50b, ale może jest tu opisany tranzystor który jest za rezystorem ten ptzykręcany do radiatora, dziekuję za pomoc ( walka po awarii)
Witam. Mam taki sam prostownik. Dostałem go od znajomego z roboty. Wymieniłem przewód zasilający i same krokodylki bo były uszodzone. I po podłączeniu do prądu ale bez podłączenia akumulatora sam prostowik powinien się włączyć czy dopiero jak podłącze akumulator to wtedy ta ładowarka się włączy ?
Po podłączeniu do prądu bez akumulatora ma się włączyć.
Zaś z opóźnieniem, bo ja lekko zacofany człek jestem i generalnie z internetami, to ja się dopiero poznaję :D Trochę czasu temu nabyłem za nie duże pieniądze z portalu aukcyjnego, coś podobnego. Notabene widzę, wszystkie te wynalazki, na jedną modłę są wykonywane, z delikatnymi różnicami. Mój zwał się MF-2B. Żadnych zabezpieczeń, mega zakłócenia do sieci przy obciążeniu powyżej 5A, duże przekłamania w wyświetlanych wartościach prądu i napięcia. Jednym słowem: obudowa jedynie mogła się do czegoś przydać i krokodylki przewodów :D
Mam pytanko...czy warto ten prostownik kupic? Ladowanie aku do auta i motocykla 16Ah. Pytam, bo ladowalem dotychczas mala ladowarka mikroprocesorowa z lidla i niestety, po 3 latach Yuasa padla, podobno byl za slabo ladowany ta ladowarka. Bede wdzieczny za podpowiedz
Z tego co sprawdzałem ładowarki z Lidla to ja mam o nich dobre zdanie. Małe akumulatory AGM ładują całkiem nieźle. Może nie najszybciej i nie idealnie ale bardzo ale to bardzo wystarczająco dobrze. Tylko taka uwaga - nie odłączamy ładowarki od akumulatora z chwilą jak ta zakomunikuje koniec. Jeszcze przez wiele godzin trwa doładowywanie małym prądem zanim napięcie na akumulatorze ponownie osiągnie górną wartość końcową i ładowanie definitywnie się skończy. Tą ładowarkę z filmu można kupić ale jest to proste urządzenie i nie można się po nim też cudów spodziewać. 3 lata to też już kawałek czasu.
I have a pm-pm-30t with permanent E 02 , do you know where we can ask for schematics ? Thx for your presentation.
Hej, nie mam schematu i nie wiem czy można go gdzieś znaleźć. Jeśli ładowarka generalnie cokolwiek wyświetla po włączeniu do prądu to znaczy, że przetwornica działa i procesor raczej też działa. Ja bym zaczął sprawdzanie od tranzystora MOSFET który łączy ładowarkę z ładowanym akumulatorem. Czasem się spotykam z jego uszkodzeniem.
Kurcze i co z tym sprzętem? Mam taki ijestem ciekaw co tam można podłubać. Rokuje jakoś?
Z uwagi na ograniczony czas to dzieje się powoli. Ale działam w tym temacie. Jak opracuję taki bardziej uniwersalny algorytm ładowania to wtedy będę w stanie szybko różne ładowarki podobnie przerobić. A szczególnie te chińskie są w miarę proste w sterowaniu.
ktoś ma eltrafa 12 Amper , jakie on ma najwyższe napięcia na poszczególnych biegach , czy na jedynce przy pełnym naładowaniu akumulatora schodzi poniżej 15 V , szukam taniego prostownika który na niskim ustawieniu nadawał by się na AGM a na wysokim mógł podejść niewiele ponad 16V
bo podłączanie przez żarówkę jest ciut głupie , co prawda ustawia się w miare dokładnie
Mam Eltraf 12A ale z płynną regulacją prądu. Taki z wyświetlaczem który pokazuje prąd i napięcie - na tym filmiku go widać th-cam.com/video/hLH-9UVAX6I/w-d-xo.html Wprost więc nie umiem na powyższe pytanie odpowiedzieć. Ale pokrętłem da się tak ustawić prąd ładowania aby napięcie nie przekroczyło 15V.
@@inspektorelektron dziękuje za odpowiedź , a filmik oglądałem już kilka razy i właśnie się zastanawiałem czy uda się zmniejszyć napięcie do 15 V , byłby w sam raz do ładowania AGM tak się zastanawiałem czy stef-pol 15 ze skokowym ustawieniem ustawiony na jedynkę czy ten mały eltraf
@@sylwester2712 W stefpolu nie mamy możliwości płynnej zmiany prądu ładowania. W zależności od pojemności i stanu ładowanego akumulatora może się udać nie przekroczyć 15V lub nie. W Eltrafie lub innym prostowniku z płynną regulacją fazową jest to zdecydowanie bardziej prawdopodobne, że się uda. Tak czy inaczej w każdym przypadku stosowania takiego prostownika trzeba doglądać takiego ładowania bo one nie mają żadnego sprzężenia zwrotnego między wyjściem a wejściem. Kto zna jako tako podstawy teorii sterowania to wspomnę, że tradycyjny prostownik działa w oparciu o układ z regulacją w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego. Ładowarki elektroniczne, impulse w układzie z regulacją w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, ma wprowadzoną technikę automatyzacji procesu. Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. Nie zawsze automatyzacja jest lepsza. Ale to już wątek nie na tem temat :).
Witam kupiłem dziś ten prostownik i dziwna sprawa ... mam akumulator beforce 60ah 600a robie krótkie trasy plus nigdy nir lądowałem go ...podłączam żeby podładować przed głęboka zima wyskakuje 75 % za chwilę miga 100% :/ tak ma być? 5 minut minelo zaledwie ...jak będzie naładowany to bd jakiś dźwięk albo będzie świecić na stałe to 100%?Czy miga i tyle ?
Nie można wierzyć wskazaniom ładowarki co do stopnia naładowania akumulatora. Po prostu tryb automatyczny czy tam smart i ładuj przynajmniej z dobę. Nie wiem czy ten model ale po "naładowaniu" co jakiś czas piszczy z głośniczka przypominając, że to już koniec i można odpinać. Tak naprawdę trwa doładowywanie impulsowe, coś w rodzaju Repair jakie mają Foxsury.
Zasiarczony akumulator może się dziwnie zachowywać. A raczej ładowarka ładują taki akumulator. Proponuję ignorować komunikaty i zostawić na dzień :).
@@inspektorelektron Ok bo Aku może mam z polroku temu troszkę się zdziwiłem
@@inspektorelektron ślepo kupiłem po opiniach na allegro...mogłem kupić coś lepszego bo zależało mi tym żeby sam die wyłączył po naładowaniu a tu taka lipa
@@inspektorelektron niby się teraz naładował przestała lampka ładowanie swiecic i swieci na stałe 100%
czy mi się zdaje czy ten prąd ładowania na wykresie był zdecydowanie za wysoki , przy akumulatorku 7,2 A aż 4 ampery no jedna dziesiąta to 0,7 A
A dlaczego "zdecydowanie" ? Zauważ, że opis na ładowarce sugeruje obsługę akumulatorów od 6 do 200Ah a nie mamy jakiegokolwiek wpływu na prąd ładowania. Ładowarka sama sobie dobiera. Ja na początku filmu miałem podłączony akumulator AGM 10Ah, typowy motocyklowy. Wstawione wykresy faktycznie dotyczą akumulatora 7.2Ah a w rzeczywistości obecnie ma niewiele ponad 4Ah. Jeśli chodzi o średni prąd ładowania to sobie zerknij na wykres i podziel wartość Ah przez odpowiadający czas. Dla przykładu w drugiej godzinie ładowania w trybie SLOW średni prąd liczony od początku procesu wynosił 1.75A a w trybie FAST około 2A. Wartość szczytowa dużo większa ale moim zdaniem jest ok. Akumulator nie nagrzał się, nic mu się nie stało. Dopuszczalny ciągły prąd ładowania zasadniczego w akumulatorach AGM podawany przez producentów zwykle wynosi 0.3C co u mnie by dało wartość 2.1A. Na samym początku akum może troszkę był przeciążony ale ogólnie to nie. Zresztą po tych lądowaniach pojemność jeszcze delikatnie wzrosła :).
@@inspektorelektron czyli skoki pradu ładowania sięgające połowy mocy akumulatora są w porządku , sorki nie znam się dlatego oglądam i pytam
@@sylwester2712 Zależy od podejścia do ładowania. W praktyce liczy się średni czy tam skuteczny prąd ładowania a nie maksymalny w impulsie. M.in z tego powodu tradycyjne prostowniki są skuteczne w ładowaniu odsiarczającym. W samochodzie prąd ładowania (i to ciągły ...) często przekracza połowę "mocy" czyli pojemności znamionowej akumulatora i teoretycznie nic się nie dzieje. Śledząc różne opinie i rozwiązania techniczne ładowarek spotykam się ze stwierdzeniami, że ładowanie impulsowe daje lepsze efekty. A to polega m.in na tym, że w impulsie mamy bardzo duży prąd ale średnio jest on całkiem przyjazny, nieduży.
Mam parę informacji od ludzi używających podobnie zbudowane ładowarki, że ładują skutecznie.
Publikując te filmiki też się uczę nowych rzeczy. Teraz będę równolegle rejestrował też prąd średni a nie tylko chwilowy. Przykładowe wykresy przytoczone na filmie może dają wrażenie dużego prądu ładowania bo ta krzywa jest mocno rozmyta w pionie. Nie znając współczynnika wypełnienia (a ten też się zmienia) ciężko wizualnie ocenić jaki ten prąd naprawdę jest. Jedynie linia zmian pojemności Ah pozwala to matematycznie ocenić - ale jak gdzieś wspomniałem to będzie prąd średni liczony od początku rejestracji a nie np z ostatniej minuty. Nawet sama ładowarka tej firmy (wyższy model) podaje prąd maksymalny a nie średni czy skuteczny co jest mylące.
Pytanie z pozoru błahe ale dla mnie ważne - z co dziękuję.
@@inspektorelektron też bardzo dziękuje za odpowiedź
czy ta ładowarka naładuje aku 100Ah ? i po czym poznać ze ładowanie jest zakończone ?
Naładuje 100Ah. Do tego w sumie wystarczyła by nawet ładowarka 3A gdyby była odpowiednio skonfigurowana do takiego ładowania. Bez analizy wykresu ładowania jednoznacznie trudno mi określić co jest takim charakterystycznym znakiem końca ładowania. Na pewno nie to co ładowarka pokaże na wyświetlaczu. Szacunkowo potrzeba jeszcze z 15h od momentu przekroczenia napięcia 15.5V. I generalnie najpierw polecał bym ładować trybie normal czy tam smart a jak będzie teoretyczny koniec to właśnie doładować przez wskazany okres czasu w trybie fast.
@@inspektorelektron dzięki za odpowiedz , własnie skonczyło sie ładowanie , ta ładowarka nie ma trybu fast itp , mowa o PM PM 40B , poprostu lampka ładowania zgasła , ale wydawało sie ze jeszcze pracuje bo napiecie minimalnie skakało
@@MrKowax A tak, racja. Jakoś tak na szybko miałem na uwadze PM-PM-50B a ten już ma przełącznik. Ale jak zerkam w moje materiały, w wykresy ładowania dla PM-PM-40B to działa to praktycznie tak samo jak w 50. W trybie SLOW ładuje cięgle do około 14.7V a w trybie fast do 16V. Więc wysycanie akumulatora wapniowego koniecznie w trybie FAST a AGM w trybie SLOW.
Dla kogo prosta sprawa, dla tego prosta sprawa 😁
Dla mnie i tak czarna magia 🤔
Tomek - Ty możesz sobie miejsce w przełącznika wlutować potencjometr i rozszerzysz funkcjonalność pod kątem płynnej zmiany napięcia końca ładowania. Jestem prawie pewny, że w mocniejszym modelu funkcję przełącznika przejął procesor - po prostu ty klikasz na guziczek a on podobnym tranzystorem jak tu pokazałem przywiera odpowiednie dodatkowe rezystory głównego dzielnika napięcia. Pozostaje jeszcze problem płynnej regulacji prądu ładowania ... oczywiście w oryginale bo po przeróbce można go regulować poprzez płynną zmianę napięcia. A do tego potrzeba jakieś sprzężenie zwrotne z jakiegoś czujnika prądu.
@@inspektorelektron może do płynnej regulacji użyć dodatkowego regulatora PWM - np. co mi poleciłeś. O ile dobrze pamiętam można nim sterować napięciowo ?
@@TomaszHudy Tak, można by się wpiąć z dodatkowym regulatorem PWM. Są takie z wyjściem sterującym niskonapięciowym. Można by wykorzystać ten tranzystor z zabezpieczenia w plusowej linii zasilania. Ja tego sprawdzał nie będę bo mam inny cel ale w sumie chyba dobry pomysł. Jeśli chcesz zostawić obecny fabryczny kontroler to trzeba by takie regulator podpiąć na samym końcu, na wyjściu. Ewentualnie można by spróbować się wpiąć wcześniej ale tu będzie problem bo ten "prostownik" ma sterowanie w plusie (wspólna masa)a najtańsze i najprostsze regulatory miewają sterowanie w minusie (wspólny plus).
Posiadam taki prostowniczek. Jednak coś w nim padło ponieważ po podłączeniu do akumulatora wyłącza się. Ma ktoś jakieś pomysły co mogło się zepsuć?
Ja bym zaczął od sprawdzenia tranzystora do którego jest przylutowany czerwony kabel ładowarki. Ten na radiatorze.
To jest (tak się domyślam) coś podobnego do tego, czym się tak bardzo Tomek Mamrot zachwyca. Tylko że on ma wersję PM-PM-60B. /Powiedzmy: pytanie retoryczne. Szkoda czasu na odpowiedź ;-) / Pzdr :-)
Tak, to jest ładowarka z tej serii. Działa bardzo podobnie ale ma bardzo skromny wyświetlacz :).
Przerób go jakoś fajnie, bo mam taki sam. Pozdrowienia.
Przymierzam się go przerobić nie do poznania - jeśli chodzi o sterowanie ;). Na razie mam pewne pomysły ale dopóki tego nie zrobię to na razie za dużo pisał nie będę. Czasem plany się zmieniają.
@@inspektorelektron Witam. Mam taki sam "prostowniczek".
Ruszyła sprawa przeróbki?
Chętnie zlece Panu porządną modernizacje.
@@exxpl Mam w tej chwili do ogarnięcia nieco inny też ciekawy temat - związany powiedzmy z przeróbką ładowarki ale innej. Proces przeróbki tej filmowej ruszył ale na razie musi poczekać. Jak opanuję pewną sprawę to takie czy inne ładowarki już szybciej dam radę zmodernizować. Realnie to kwestia kilku pojedynczych tygodni.