Ez korrekt volt. A számolás főleg, ráadásul jól érthető. Mindazonáltal szerintem napelemről kevesebb mint 10 % felhasználó tud tölteni, hiszen a legtöbb embernek nem családi háza van, hanem valamilyen belvárosi, vagy lakóparkos lakása, ahol ez ugye lehetetlen, ráadásul a családi házaknak is kevesebb mint az ötödén van napelem. Annyit még, hogy ennek az autónak a szoftverezettsége sajnos valóban rossz. A Te videódon is látszott néhányszor, hogy pl. nem reagált az érintésedre azonnal, vagy egyáltalán, illetve néha akadozott, csak azokat a részeket vagy kikerülted, vagy félig kivágtad. Lehet, hogy Te ennek nem is tulajdonítasz jelentőséget, ilyenkor hajlamos azt gondolni a felhasználó, hogy jaj, biztosan ő nem ért hozzá elég jól, vagy el van koszolódva a panel és nem érzékelte megfelelően az érintést a kijelző, de nem, ez nem emiatt van, hanem a még mindig rossz szoftver miatt. Meg van azért más is, buta az ikonok elrendezése, néhány dolgot nem logikus helyen talál a felhasználó, csúnyák az ikonok, a beállításoknál néha szenvedni kell, stb. Szóval sajnos a szoftverezettség az ennél az autónál bizony gond, bár azt elismerem, hogy nem eget verő, inkább csak kellemetlen.
Szia! Köszönöm a kommentet, örülök hogy tetszett a videó! A szoftver bemutatós résznél nem nagyon kellett rajta vágnom, ahol vágtam az anyagon ott főleg a szöveg bakik miatt tettem :) Persze a szoftver még mindig nem tökéletes, de ahogy mondtam nekem megfelel, hiszen a legfontosabb része számomra a vezeték nélküli Apple CarPlay és az tökéletesen működik. Valószínűleg a VW sohasem lesz Tesla, így akinek a SW legfontosabb az ne vegyen ID.-t.
@@nesavlog84 A fejlődés a lényeg szerintem. Hidd el, az első generációs Tesla szoftverek is különböző kellemetlenségekkel küzdöttek. Viszont ők folyamatosan javították, sőt, most is javítják. Nagy előnye viszont a Teslának, hogy az új szoftver lecseréléséhez nem kell márkaszervizbe vinni, hanem egyszerűen a Tesla rendszerén keresztül is frissül. Szóval valami ilyesmit ha lehetne látni a VW-től is, az mondjuk szerintem sokat segítene a felhasználókon is, meg az éppen tönkremenetel szélén egyensúlyozó cégen is.
Szia. Kocsim jövőhéten lesz. Napelemrendszerem van több is. Az inverter 15 a napelemtábla pedíg 30 évet bír. Egy 3 milliós rendszernél a 30 éves élettartalmra úgy érdemes számolni, hogy hozzáadsz egy invertert. Egy 5 kwpi napelemrendszer nagyjából 1kwpi-nként 1150 kwh-t termel. Az éves szinten 5750-6000 kwh minimum. Ez kb 16-17 ft/kwh-ra jön ki. Lehet számolni ezzel is, de felesleges, mert a napelemrendszer önmagában is megáll, mert a 70 ft-hoz képest tudsz számolni. Az autót a 7 literes benzin vagy 5,5 literes dízelárhoz kell nézni, a 70 ft-os áramárral. Olyan ez mint a fűtés, sok embert beleugrattak a napelem és sima villanyfűtés kombóba, amivel generáltak egy óriási villanyszámlát, és kitakarták a napelemmel. A hiba a szaldó megszünésével ki is ugrott.. A megközelítés volt a hibás, mert ott azt a pénzt szigetelésre kellett volna költeni, 99%-ban az viszont elmaradt.. Remek a videó Köszönöm.
Dacia Springem két és fél éves 23000 km, legutóbb 95.43%-osnak mutatta az aksit, úgy hogy eleve a 97.8%-ról indult (nettó kapacitás). Így kevesebb, mint 2.5%-os a degradáció. Tudni kell, hogy a degradációs görbe az első fél évben viszonylag gyors, utána lassul és évekig minimális. Utána megint begyorsul és pár év alatt cserés lesz az aksi. A kérdés, hogy mikor jön el az a pár év. 8 évig mindenképpen bírnia kell, addig tart a gari. Jómagam 10-12 évre számolok, de ezt ma még senki nem tudja megmondani és ahogy jönnek az újabb és újabb akku kémiák, ez egy darabig így is lesz. Vannak sajnos olyan típusok, amelyek degradáció nélkül csak úgy simán tönkremennek, lutri ez.
@@chirsbeee Köszi a választ ! Az ID 3- ról hallani 7.5%-os aksi degradációt egy év alatt ha valaki nem tartja be a javasolt ideális töltési mennyiségeket. Az általad leírt ráta sokkal jobb de így is elgondolkodtató hogy mi várhat arra aki használtam tervez elektromos autót vásárolni.
@@Necks01 Ez így elég soknak hangzik, de kérdés, hogy hány km-t tett meg az autó és lehet, hogy itt is bekavar a bruttó kapacitás, ami egy vw-nél el tudom képzelni, hogy nagyobb arányaiban, ezért rosszabbnak tűnik az aksi. A Toyota 10%-ot hagy, ami elég nagy túlzás, viszont 10 év / 1M km garit vállal, ezért egy zsír új Toyota 90%-osnak mutat(hat)ja magát. A mérési módszerek nem egységesek. Pl. egy Hyundai nagyon sokáig 100%-ot mutat, egészen addig, amíg el nem éri a nettó kapacitást a bruttó kapacitás. Kicsit csalás is ez. Összefoglalva: utána kell nézni a mérési módszernek, ha akarod tudni, hogy milyen állapotú az aksi.
@@chirsbeee Értem . És mi a helyzet az értékvesztéssel ? Nézegetem a HAHU-n vagy a námet autoscouton is kb. a vételár feléért vannak fenn három év körüli VW id3-ak annyi különbséggel hogy a magyarországiakban sokkal több a futott kilométer .
A videó jó ! Az a kérdésem, hogy részletre vetted az autót, vagy kifizetted? Mert, ha van egy jól működő kisfogyasztàsu autóm , érdemes-e lecserélni egy jelentősebben drágább elektromosra aminek az àrát kifizetem,vagy a részleteket bele számolom a havi kőltségekbe!
Szia! Az autót kifizettem. Amúgy van a vásárlással kapcsolatos kalandokról is egy videó a csatornámon. Azt hogy kinek hogy éri meg az elektromos autó nagyon egyénfüggő, rengeteg tényezőtől függ. Ezért is készítem ezeket a videókat, hogy egy iránymutatást nyújtsak azoknak akik ilyesmiben gondolkodnak. Ebben a videóban is ahogy láthattad, igyekeztem beletenni minden tényezőt, ezek alapján te is biztosan tudsz számolgatni, hogy neked mit mutat a matek.
Köszi a videót! A felénél feladtam amúgy, mert érdemi infó / vélemény nincs nagyon benne, csak a "minden jó így ahogy van" érzés. (Kivéve a zongora lakk). Persze mégértem, nehéz rosszat mondani az embernek a saját, sok sok pénzen megvett dolgaival kapcsolatban.
Szia! Szerintem nem csak a zongora lakkot emeltem ki hibáként. Említettem, hogy nehéz az autó külső részeit tisztán tartani, hogy hosszú távon kényelmetlen az ülés ha magas az ember, hogy a telefontöltő fel forralja a telefont. Kevés volt az érdemi info?? Beszéltem a fogyasztásról, a hatótávról, a használhatóságról, a vezetésről, a töltésről, majd elmondtam az elmúlt 2 év minden költségét részletekbe menően. Miről kellett volna még beszélnem szerinted? Komolyan kiváncsi vagyok.
@@attilabal Nem veszem támadásnak, a jogos és építő jellegű kritikát szívesen fogadom. Úgy gondolom azonban, hogy nyilván nem lett tökéletes ez a videó, de azt biztosan nem lehet rá mondani, hogy ne lenne benne érdemi információ az autóról és a fenntartási költségekről.
Szia Sanyi! 1000 hála ezért a videóért. Én ha jól összegeztem, akkor 8367kW áramot töltöttél bele az autóba (töltési veszteséggel együtt), ez ha 150 Ft-s Tea gyorstöltőn jött volna össze (én most nem számoltam az otthoni töltővel, technikai okok miatt), akkor 2853 Ft lenne 100-on, vagyis ha 600-zal számolom a benzint az 4,75-ös fogyasztásnak felel meg. Jól számoltam?
Szia! Az alapfelszereltségen felül ha jól emlékszem akkor a Comfort és a Design csomag illetve a gyorsabb tölthetőség került be a konfigurációba. Így elvileg a Comfort csomag része lehetett anno ez a funkció, de azt hiszem ehhez is már legalább a 3.0 SW verzió kellett. Illetve az oldalsó szenzorok is kellenek hozzá, ezeket a sárvédők oldalain találod, és ezek a 2022 évtől voltak az autókra szerelve ha nem tévedek.
Szia! Szerintem a 44000 km-re megadott 16,7 kWh érték elég mérvadó, hiszen mégis csak az autóval megtett összes km-t tartalmazza vagyis abszolút vegyes érték.
Nekem szeptemberber volt kétéves a Pure és vannak részletes statisztikáim is. Nekem a DC 27%, és otthon 70 forintos tarifával töltök, így 18,3 Ft-ra jött ki 1 km töltési költsége. Az átlagfogyasztásom 15,1 kWh/100 km volt, töltési veszteséggel kerek 17. A napi felhasználás Budapesten 12-15 km, viszont évente 6-8 alkalommal külföldre is megyünk vele. Holnap is irány Szlovénia, aztán 3 hét múlva Szardínia. Nálunk is egyébként a döntő szempont a hasonló kategóriájú EV-khez képest nagyobb hely volt, lévén 2 190 pluszos is van a családban.
Ez a lakkfekete felület a BMW i3 elején is meg volt. Lefóliáztattam feketével. (nem győztem a macska és nyestkarmolásokat eltűntetni róla) Amúgy remek kis összefoglaló!
Szia! Köszi a kommentet! Igen ez “fekete lakk felület probléma” szerintem az összes ilyen dizájnnal rendelkező autó esetében fennáll. Jól néz ki, de vannak hátrányai.
Csak kíváncsiság, mert kocsim sincs és valószínűleg nem is lesz :) szóval ez az akku pakk, ami fix cserés lesz valamikor, annak milyen költségei vannak, vagy tönkre menne az elektromotor egyik másik oldalon, akkor azok cseréje mibe kerül? (Össze lehetne hasonlítani pl. egy Golf motor és váltó cseréjével) Maradjunk csak ennél a típusnál, mert gondolom egy Tesla vagy Porsche is más áron mozog minden alkatrész szempontjából.
@@MrSonSebi Szia! Az akku pakkra illetve a motorra (hajtásláncra) 8 év / 160e km garancia van, így ezek miatt nem aggódom. Az akku természetesen degradálódik, de ez nem azt jelenti hogy ha lecsökken valamelyest a kapacitása akkor kuka lenne az egész, hanem az elfáradt modulokat külön is tudják majd cserélni. A motor és egyéb meghibásodásokkal kapcsolatban nem nagyon tudok nyilatkozni, mivel még csak 2019 óta vannak az utakon az ID.3-mak így egyenlőre viszonylag kevés probléma jött elő. ( legalábbis én nem nagyon hallottam tömeges meghibásodásokat). Viszon szerintem, ha egyszer tönkremennek akkor sem fog többe kerülni a cseréljük vagy felújításuk mint mondjuk egy milliószor bonyolultabb felépítésű dízelmotor esetében.
Kíváncsi lennék nálunk hogyan muzsikálna mint másodlagos autó. Illetve főleg a hegyen. Oda fel kell jutni, télen is (gondolom csak első kerekes). Az fix h az orra leérne a kaptatón, óvatosan kellene vele közlekedni. Lóti futinak kellene :)
Szia! Hátsó kerekes amúgy, a motor is hátul van. A súlyelosztása 50-50 körüli, így kevésbé kapar el mint a legtöbb első kerekes villanyautó. De mondjuk az biztos, hogy nem egy terepjáró 😊
@@TheRealThunderTurtle Szia! Négyévszakos gumik vannak az autón, így csak akkor voltam a gumisnál mikor egyszer defektem volt, illetve akkor egyből meg cseréltettem az első és hátsó tengelyen levő kerekeket, hogy egyenletesen kopjanak. A mosásokat nem tudtam összeszámolni sajnos 😂😂😂
Na igen, talán korrektebb lenne úgy számolni a napelem költségeit, hogy a bekerülési költséget a napelem teljes élettartama alatt amortizálod el, pl. a panelek 25 év, az inverter 15 év alatt lesznek cserések, és ezzel számolsz egy éves költséget. Úgy már egy jóval kisebb szám jön ki. Ami sajnos nincs benne a videoban, az bizony az autó vételára illetve értékvesztése. Ez a döntő tényező, ennek kell beelőznie a benzinest/dízelest, hogy legalább azok az emberek gazdasági alapon tudjanak cserélni, akik legalább nagyrészben tudják otthon tölteni. Jelenleg a mateknek ez a része még nem áll, új villanyautónál borzasztó nagy értékvesztéssel kell számolni, és ugye a pénzed is benne áll. Ha csak évi 22 ezer km-t mész vele, akkor van több benzines/dízeles is, amivel pusztán gazdasági alapon jobban jársz. Ha viszont használt villanyautót veszel, vagy többet mész, akkor úgy már ki lehet hozni kedvezőbbre. És persze vannak még egyéb szempontok is, amik a villanyautó mellett szólnak, csak arról nem szeretnek beszélni az emberek, hogy nem füstöl, nagyon brutál már egy 150-200LE-s villanyautó dinamikája is, azonnal fűt és hűt, nem kell kímélni hidegen, nincs motorhang, stb. stb. Ellene meg mondjuk a hatótáv szól, már akinek ez probléma. 300km-es hatótáv véleményem szerint csak minimális kompromisszum, ha egyáltalán az. Sok tényezős dolog még ez.
Szia! Az értékvesztés akkor érintene, ha néhány évente lecserélném az autómat és mindig újat vennék. De én hosszú távra vettem ezt az autót így nem fárasztom magamat azzal, hogy azt nézegessem mennyit ér éppen a használtautón. Azért vettem új autót mert azt akartam. Ha valaki azon aggódik állandóan, hogy mennyi lesz az értékvesztés az ne vegyen új autót , de még fiatalt se, hanem vegyen valami pár százezres csodát és akkor már tuti, hogy nem fog rajta bukni semmit. Minden más esetben lesz értékcsökkenés, ha benzinest vagy dízelt vesz akkor is. Az hogy kinek hogyan éri meg az nagyon sok tényezőtől függ. Én ebben a videóban igyekeztem a valós és kézzelfogható dolgokat felsorolni, és szerintem ez elég sok embernek jó lehet egy kiindulási pontnak a saját számításaik elkészítéséhez.
Az az évi 22 ezer km az benzines autóval évi 1 millió forint. Ha nincs napelemed akkor ez áramként 200 ezer. Ideje felkelni. Olajcsere is évi 2 olajcsere az 80 ezer, a többi dolgoz inkább nem is említem…
@@nesavlog84 az értékvesztés akkor is érint, ha 10 évente cseréled az autódat, vagy ha 15. Ha a költségekről beszélünk, akkor ezt is figyelembe kell venni (persze senki nem tudja, mi lesz a jövőben, de a jelenlegi trend az, hogy az első pár évben az újkori ár 30-40%-ával esik az autó ára, utána majd meglátjuk). Persze azt is lehet mondani, hogy én ezt vettem és kész, mert nekem ez tetszik, és azzal nem is lehet vitatkozni, csak akkor ne keverjük össze a racionalitással. Ha pénzügyi szempontok is vezérelnek autóválasztásnál, abba ez is beletartozik. Sőt, még a párszázezres csodával is össze lehet hasonlítani, mert annak meg a várható szervizköltségei lesznek magasak, és a fogyasztása ott is többletköltség. Ne vedd kötekedésnek, építő jellegűnek szántam. Én éppen egy 3 éves id3-ast hajtok, és én bizony próbáltam kalkulálni ezzel is. Persze én kicsit többet megyek, olyan 30-35 körül, így nekem innen talán pluszos lesz. Mint írtam, sokmindentől függ.
Szia, köszi a videós bemutatást, nagyon informatív volt. Én arra vagyok kíváncsi hogy a CC2-t valóban 4 évszakban használod, vagy úgy ahogy több tesztben láttam, hogy nyáron a kocsi eredeti nyári gumijain fut, a többi hónapban CC2-t?
Szia! Valóban mind a négy évszakban ezt használjuk, másik garnitúrának nincsen. Nekünk bevált, szerintem ezután is ilyet fogok venni. Ritkán megyünk vele autópályán és síelni sem járunk úgyhogy nekünk teljessen jó ez a négyévszakos.
Én nyáron az eredeti Bridgestone gumit, télen a 4 évszakos Goodyear gumit használom. Korábban azt hittem, hogy elég lesz a 4 évszakos, de a Bridgestone gumikkal 10-15%-kal kevesebbet fogyaszt, és az ebből fakadó hatótávkülönbségről nem szívesen mondanék le.
Az, hogy az elektromos autó akkor éri meg, ha az ember tud otthon tölteni, nem igaz. Én Németországban élek, ahol a SuperPlus benzin ára 1,95 €/l. Jelenleg egy Mazda 6-om van, amely a minimum 7 litert, minden körülmények között megeszi 100 km-en. Nos akkor 1,95x7=13,65€/100 km. Egy, ezzel az autóval egy kategóriájú Model 3 SR Highland esetében 14 kWh/100 km-rel és 0,42 €/kWh-val számolva kb. 6 €-ra jön ki 100 km költsége. Ha azt még hosszáteszük, hogy a Teslánál nincsen kötelező szervíz vagy olajcsere(ami itt nekem évente úgy 600 €-ba fáj), valamint ha valaki, itt elektromos autót vesz, akkor 10 évre mentesül a gj. adó alól, akkor még jobban jár, az ember. Jómagam egyébként évente úgy 15.000 km-t megyek, amiben 3 nagyobb út(1320 km) van.
Szia! Szerintem biztosan vannak olyan esetek ahol a nyilvános töltésekkel is ki lehet hozni jól a matekot, de a magyarországi nyilvános töltőárakkal számolva személy szerint én nagyon örülök, hogy itthon tölthetek napelemről.
@@nesavlog84 Gondolom. Itt is(egy, Ingolstadt melletti faluban) otthon töltik , az elektromos autójukat, napelemről. Pl. a főbérlőmnek egy Smart EQ ForTwo-ja van, van nekik falitöltőjük is, a garázsban. Viszont nem napelemről, hanem hálózati áramról töltik, de még így is megéri nekik, az itthoni töltés. A Mo-n élő nagynénéméknek van napelemük, mondom mindig is nekik, amikor meglátogatom őket, hogy ,,már csak egy villanyautó és hozzá egy falitöltő hiányzik nektek."🙂 Ha nyernék itt, a lottón akkor vennék egy házat, akkor én is megvalósítanám ezeket a dolgokat.
Elég nagyvonalúan a napelem rendszer havi költségét teljes mértékben "üzemanyagként" számoltad, holott annak csak egy részét töltötted az autóba. Arányosítani kellet volna, hogy az éves termelés hány százaléka az 1 év alatt autóba töltött energiának, és akkor a havi 20000 Ft-ot arányosítva számolni. A többit a háztartás használta el. Így nézve még kedvezőbb az autó fenntartási és üzemeltetési költsége.
Szia! Abszolút igazad van, a napelemes rendszerünk nem csak az autónk fogyasztását de a háztartás fogyasztását is fedezi, de nem akartam tovább bonyolítani ezt a rengeteg számítást. A hangsúly itt most azon volt, hogy az itthon töltést 100%-ban fedezi a napelem termelés és ez által valóban nagyon kedvező az autó fenntartása.
5 หลายเดือนก่อน +1
Még mindig hibás a számításod. Az értékcsökkenést miért nem kalkuláltad bele? Úgy gondolod, hogy ugyan annyit ér az autód, (és a napelemes rendszered) mint amikor vetted? Ha bele kalkulálod, sírni fogsz, leginkább, ha össze hasonlítód a konkurensek termékeivel.
Szia. Az écs minden autót érint. Minnél drágább annál jobban. Egy A4-es audi 5 éves korára 60%-ot veszít az újkori árából.. A Tesla M3 is kb ennyit. A napelem meg semmit nem veszít az értékéből.
Szia! Az értékvesztés akkor érintene, ha néhány évente lecserélném az autómat és mindig újat vennék. De én hosszú távra vettem ezt az autót így nem fárasztom magamat azzal, hogy azt nézegessem mennyit ér éppen a használtautón. Azért vettem új autót mert azt akartam. Ha valaki azon aggódik állandóan, hogy mennyi lesz az értékvesztés az ne vegyen új autót , de még fiatalt se, hanem vegyen valami pár százezres csodát és akkor már tuti, hogy nem fog rajta bukni semmit. Minden más esetben lesz értékcsökkenés, ha benzinest vagy dízelt vesz akkor is.
5 หลายเดือนก่อน +2
@@nesavlog84 Ez csak részben igaz. A napelemes rendszernek és az autónak is van, lesz maradványértéke. Nem számolhatsz úgy, hogy négy év alatt kifizettem a napelemet és innen ingyen van, vagy két évesen az autóm ugyanannyit ér mint amikor megvettem. Értem hogy te negyven évig szeretnéd használni a kocsid (napellemed), de a tolvaj aki elviszi, vagy a kamion ami eltapossa, esetleg a hetvenéves nagymama az Aldi parkolóba aki gazdasági totálkárosra tolatja, nem biztos hogy így gondólja. A jégesőről, tornádóról, villámcsapásról, erdőtűzről, meteoroid esőről..... ne is beszéljünk. Az értékcsökkenés egyben együtt jár azzal, hogy van maradványértéke is az eszköznek. És az esetleges káreseménynél ez is egy nagyon fontos tényező. Amig viszont a bírtokodban van bármilyen eszköz, addig annak vagyoni értéke van, ami egyben fedezetnek is számít.
Szia! Az autót 9,5m Ft-ért vásároltam a 2021-es villanyautós pályázat segítségével (erről is készítettem videót ). Az értékvesztés akkor érintene, ha néhány évente lecserélném az autómat és mindig újat vennék. De én hosszú távra vettem ezt az autót így nem fárasztom magamat azzal, hogy azt nézegessem mennyit ér éppen a használtautón. Azért vettem új autót mert azt akartam. Ha valaki azon aggódik állandóan, hogy mennyi lesz az értékvesztés az ne vegyen új autót , de még fiatalt se, hanem vegyen valami pár százezres csodát és akkor már tuti, hogy nem fog rajta bukni semmit. Minden más esetben lesz értékcsökkenés, ha benzinest vagy dízelt vesz akkor is. Az hogy kinek hogyan éri meg az nagyon sok tényezőtől függ. Én ebben a videóban igyekeztem a valós és kézzelfogható dolgokat felsorolni, és szerintem ez elég sok embernek jó lehet egy kiindulási pontnak a saját számításaik elkészítéséhez.
@@nesavlog84 Szia! Köszönöm a gyors választ. Mi Ausztriában élünk,lakásban,teremgarázs parkolóval. Mindig új autót veszünk,amit 4 év után cserélünk. Én akárhogy számolom nekünk a hibrid autó a legolcsóbb. Ezért járunk toyotával. De köszönöm,hogy készítetek ilyen videókat! De szeretnék látni egyszer egy belvárosi lakásban lakó,utcán parkoló elektromos autót használó videót is.
@@tamaskis8175 Sajnos ilyen tartalommal én nem tudok szolgálni, de szerintem biztosan találsz ilyet a TH-cam-on. Az biztos hogy ott teljesen más lenne a matek. Szinte minden videómban elmondom én is, hogy idehaza annak éri meg az EV aki tudja otthon tölteni mert sajnos a nyilvános töltések ára meg mindig elég húzós illetve a töltési lehetőségek is korlátozottak.
Az infláció 14.5% volt 2 éve, tavaly 17.6, de állampapírban +1.5%-ok. Az amortizáció miatt írom. Szóval most 13 felett lenne a zsebében. Nem tudom mennyi volt a támogatás de úgy tűnik kis swift jobban megérte volna. Kolléga még 3.1ért vette újan 4 éve. Ha lfp akus kellene, ha nem nem. Ennyi. A lítium 700-1000 töltést bír, az lfp 2000-2700-at. Nekem a garázs bérletet is hozzá kéne adnom ami 400 évente úgyhogy inkább 3 éves benzines lesz 4ért vagy 5éves 3 irányba talán tipo benzin vagy ilyesmi 100e km-el.
Mind a kettő lithium amit felsoroltál :D Viszont ebből is látszik, hogy mennyire nincsenek képben az emberek. Amit az autókban használnak azok a lithium polimer akkukémiák 2000+ ciklust bírnak, az LFP (lithium vas foszfát) biztonságosabb, 3500+ ciklust bírnak, de kevesebb az energiasűrűségük, nehezebb, jobb választás ennek ellenére az utóbbi. Illetve van a telefonokban lévő lithium ami 700-1000 ciklust bír, de már beállítható a 80%-ig töltés, így + 2év. Ez a ciklus kérdés is érdekes dolog, 2000 ciklus 6 évig lenne jó, ha minden nap töltenéd 0-ról 100-ra (ekkor érné el a 70%-os akkukapacitást), de a valóságban ez 10-15 év, ugyanis 0%-80%-ra töltés 0,3 ciklusnak felel meg, míg a maradék 0,7 ciklus 80%-ról 100%-ig töltve jönne ki, tehát 60%-ot 3x töltöd bele míg 1 ciklus végbemegy, azaz 6000 nap alatt lesz meg a 2000 ciklus, azaz 10-15év, mert 100%-ra is fontos tölteni, mert ez is károsítja, ha nincs teljesen feltöltve. Az LFP akkukémia esetén, pedig, akkor bírja tovább, ha 100%-ig van töltve mindig. De, mire ezek az autók elérik az akkucserét, kb. olyan árban lesz, mintha egy kuplung tárcsát cserélnél, meg egy váltót újítanál fel ma. 2030-ra várhatóan egy 40-50 kWh-ás akku 3.000 eurón megfognak állni, kb. az újkori autó értékének a 10%-ából ki lehet cserélni, majd a használt akku mehet sziget üzembe, aztán 98%-át újra lehet hasznosítani, és új akku készülhet belőle. Egyes autómárkák esetén viszont valóban 6-8 év után cserélni kell az akkut, de az nem az akkukémia hibája, hanem a rossz BMS-é.
Most hoztam el a szervizből! 2 év 140000 km! Hátsó fékdob melegedés brutális hő szag! Szét szerelve brutális fék por belül ! Ez most Gari (3 óra várakozás trailer stb- össz 5 óra bukás) a szerviz véleménye 50000 ként célszerű lenne! Kalkulált ár kb 50000 Ft munkadíj- sztem megéri megcsinalni ! Ajánlom mindenki figyelmébe!!!
Érdemes lehet néha üresbe tenni, és úgy fékezni vele, hogy ne tudjon berozsdálni a hátsó dob. Én lakott területen kívülről városba érkezve lassítva szoktam eljátszani. A szerviz nyilván azt fogja mondani, amivel ő pénzt tud keresni, nem muszáj ennyire támogatni őket anyagilag.
Ez mind nagyon szép és jó, de amikor majd a 6-8 éves autóban 6 millióért kell akkupakkot cserélni, akkor már el is füstölt az a nagy spórolás-megtérülés.
Ez korrekt volt. A számolás főleg, ráadásul jól érthető.
Mindazonáltal szerintem napelemről kevesebb mint 10 % felhasználó tud tölteni, hiszen a legtöbb embernek nem családi háza van, hanem valamilyen belvárosi, vagy lakóparkos lakása, ahol ez ugye lehetetlen, ráadásul a családi házaknak is kevesebb mint az ötödén van napelem.
Annyit még, hogy ennek az autónak a szoftverezettsége sajnos valóban rossz. A Te videódon is látszott néhányszor, hogy pl. nem reagált az érintésedre azonnal, vagy egyáltalán, illetve néha akadozott, csak azokat a részeket vagy kikerülted, vagy félig kivágtad. Lehet, hogy Te ennek nem is tulajdonítasz jelentőséget, ilyenkor hajlamos azt gondolni a felhasználó, hogy jaj, biztosan ő nem ért hozzá elég jól, vagy el van koszolódva a panel és nem érzékelte megfelelően az érintést a kijelző, de nem, ez nem emiatt van, hanem a még mindig rossz szoftver miatt. Meg van azért más is, buta az ikonok elrendezése, néhány dolgot nem logikus helyen talál a felhasználó, csúnyák az ikonok, a beállításoknál néha szenvedni kell, stb. Szóval sajnos a szoftverezettség az ennél az autónál bizony gond, bár azt elismerem, hogy nem eget verő, inkább csak kellemetlen.
Szia! Köszönöm a kommentet, örülök hogy tetszett a videó! A szoftver bemutatós résznél nem nagyon kellett rajta vágnom, ahol vágtam az anyagon ott főleg a szöveg bakik miatt tettem :) Persze a szoftver még mindig nem tökéletes, de ahogy mondtam nekem megfelel, hiszen a legfontosabb része számomra a vezeték nélküli Apple CarPlay és az tökéletesen működik. Valószínűleg a VW sohasem lesz Tesla, így akinek a SW legfontosabb az ne vegyen ID.-t.
@@nesavlog84 A fejlődés a lényeg szerintem. Hidd el, az első generációs Tesla szoftverek is különböző kellemetlenségekkel küzdöttek. Viszont ők folyamatosan javították, sőt, most is javítják. Nagy előnye viszont a Teslának, hogy az új szoftver lecseréléséhez nem kell márkaszervizbe vinni, hanem egyszerűen a Tesla rendszerén keresztül is frissül. Szóval valami ilyesmit ha lehetne látni a VW-től is, az mondjuk szerintem sokat segítene a felhasználókon is, meg az éppen tönkremenetel szélén egyensúlyozó cégen is.
Gratulálok és még sok-sok balesetmentes Km-t! Remélem még sokáig jól teljesít az autó nálatok!
korrekt,pontos információ! gratulálok és köszönöm!nekem ami a legfontosabb,hálozatról töltve is csak 3 liter alatti a fogyasztás,benzinárban számolva.
Kedves Sandor legy szives oszd meg h Balatonfureden milyen szakszervizbe vetted / vitted. Koszonom
@@balazsbecsy9024 Szia! A Csermely és Társánál vettem, és oda is vittem szervizre.
Szia.
Kocsim jövőhéten lesz.
Napelemrendszerem van több is.
Az inverter 15 a napelemtábla pedíg 30 évet bír.
Egy 3 milliós rendszernél a 30 éves élettartalmra úgy érdemes számolni, hogy hozzáadsz egy invertert.
Egy 5 kwpi napelemrendszer nagyjából 1kwpi-nként 1150 kwh-t termel. Az éves szinten 5750-6000 kwh minimum.
Ez kb 16-17 ft/kwh-ra jön ki.
Lehet számolni ezzel is, de felesleges, mert a napelemrendszer önmagában is megáll, mert a 70 ft-hoz képest tudsz számolni.
Az autót a 7 literes benzin vagy 5,5 literes dízelárhoz kell nézni, a 70 ft-os áramárral.
Olyan ez mint a fűtés, sok embert beleugrattak a napelem és sima villanyfűtés kombóba, amivel generáltak egy óriási villanyszámlát, és kitakarták a napelemmel. A hiba a szaldó megszünésével ki is ugrott.. A megközelítés volt a hibás, mert ott azt a pénzt szigetelésre kellett volna költeni, 99%-ban az viszont elmaradt..
Remek a videó Köszönöm.
Mi a helyzet az id3 akkumlátor teljesítményével , mennyit romlott az évek alatt?
Szia! Éppen próbálom én is kideríteni hogyan lehetne a legpontosabb értéket megállapítani. Arról is készül majd videó!
Dacia Springem két és fél éves 23000 km, legutóbb 95.43%-osnak mutatta az aksit, úgy hogy eleve a 97.8%-ról indult (nettó kapacitás). Így kevesebb, mint 2.5%-os a degradáció. Tudni kell, hogy a degradációs görbe az első fél évben viszonylag gyors, utána lassul és évekig minimális. Utána megint begyorsul és pár év alatt cserés lesz az aksi. A kérdés, hogy mikor jön el az a pár év. 8 évig mindenképpen bírnia kell, addig tart a gari. Jómagam 10-12 évre számolok, de ezt ma még senki nem tudja megmondani és ahogy jönnek az újabb és újabb akku kémiák, ez egy darabig így is lesz. Vannak sajnos olyan típusok, amelyek degradáció nélkül csak úgy simán tönkremennek, lutri ez.
@@chirsbeee Köszi a választ ! Az ID 3- ról hallani 7.5%-os aksi degradációt egy év alatt ha valaki nem tartja be a javasolt ideális töltési mennyiségeket.
Az általad leírt ráta sokkal jobb de így is elgondolkodtató hogy mi várhat arra aki használtam tervez elektromos autót vásárolni.
@@Necks01 Ez így elég soknak hangzik, de kérdés, hogy hány km-t tett meg az autó és lehet, hogy itt is bekavar a bruttó kapacitás, ami egy vw-nél el tudom képzelni, hogy nagyobb arányaiban, ezért rosszabbnak tűnik az aksi. A Toyota 10%-ot hagy, ami elég nagy túlzás, viszont 10 év / 1M km garit vállal, ezért egy zsír új Toyota 90%-osnak mutat(hat)ja magát. A mérési módszerek nem egységesek. Pl. egy Hyundai nagyon sokáig 100%-ot mutat, egészen addig, amíg el nem éri a nettó kapacitást a bruttó kapacitás. Kicsit csalás is ez. Összefoglalva: utána kell nézni a mérési módszernek, ha akarod tudni, hogy milyen állapotú az aksi.
@@chirsbeee Értem . És mi a helyzet az értékvesztéssel ? Nézegetem a HAHU-n vagy a námet autoscouton is kb. a vételár feléért vannak fenn három év körüli VW id3-ak annyi különbséggel hogy a magyarországiakban sokkal több a futott kilométer .
Nagyon szép autó.
A videó jó ! Az a kérdésem, hogy részletre vetted az autót, vagy kifizetted? Mert, ha van egy jól működő kisfogyasztàsu autóm , érdemes-e lecserélni egy jelentősebben drágább elektromosra aminek az àrát kifizetem,vagy a részleteket bele számolom a havi kőltségekbe!
Szia! Az autót kifizettem. Amúgy van a vásárlással kapcsolatos kalandokról is egy videó a csatornámon. Azt hogy kinek hogy éri meg az elektromos autó nagyon egyénfüggő, rengeteg tényezőtől függ. Ezért is készítem ezeket a videókat, hogy egy iránymutatást nyújtsak azoknak akik ilyesmiben gondolkodnak. Ebben a videóban is ahogy láthattad, igyekeztem beletenni minden tényezőt, ezek alapján te is biztosan tudsz számolgatni, hogy neked mit mutat a matek.
Nagyon remélem, hogy 20 évig megtartod az autót. Jó lenne látni, hogy milyen meghibásodások jönnek elő az évek során.
Köszi a videót! A felénél feladtam amúgy, mert érdemi infó / vélemény nincs nagyon benne, csak a "minden jó így ahogy van" érzés. (Kivéve a zongora lakk). Persze mégértem, nehéz rosszat mondani az embernek a saját, sok sok pénzen megvett dolgaival kapcsolatban.
Szia! Szerintem nem csak a zongora lakkot emeltem ki hibáként. Említettem, hogy nehéz az autó külső részeit tisztán tartani, hogy hosszú távon kényelmetlen az ülés ha magas az ember, hogy a telefontöltő fel forralja a telefont. Kevés volt az érdemi info?? Beszéltem a fogyasztásról, a hatótávról, a használhatóságról, a vezetésről, a töltésről, majd elmondtam az elmúlt 2 év minden költségét részletekbe menően. Miről kellett volna még beszélnem szerinted? Komolyan kiváncsi vagyok.
@@nesavlog84 Szerintem ne vedd támadásnak amit írtam. Ez az én véleményem. Nekem az volt a videót nézve az érzésem. 🤷♂🫷
@@attilabal Nem veszem támadásnak, a jogos és építő jellegű kritikát szívesen fogadom. Úgy gondolom azonban, hogy nyilván nem lett tökéletes ez a videó, de azt biztosan nem lehet rá mondani, hogy ne lenne benne érdemi információ az autóról és a fenntartási költségekről.
Szia Sanyi! 1000 hála ezért a videóért. Én ha jól összegeztem, akkor 8367kW áramot töltöttél bele az autóba (töltési veszteséggel együtt), ez ha 150 Ft-s Tea gyorstöltőn jött volna össze (én most nem számoltam az otthoni töltővel, technikai okok miatt), akkor 2853 Ft lenne 100-on, vagyis ha 600-zal számolom a benzint az 4,75-ös fogyasztásnak felel meg. Jól számoltam?
Szia! Köszönöm a kommentet! Most éppen nincsenek előttem a videóban szereplő számok, de így ránézésre szerintem is jól számoltál.
@@nesavlog84 Hálás köszönetem :)
Szia,milyen felszereltségű az autód? Automata parkolás ugye nincs mindegyikben?
Szia! Az alapfelszereltségen felül ha jól emlékszem akkor a Comfort és a Design csomag illetve a gyorsabb tölthetőség került be a konfigurációba. Így elvileg a Comfort csomag része lehetett anno ez a funkció, de azt hiszem ehhez is már legalább a 3.0 SW verzió kellett. Illetve az oldalsó szenzorok is kellenek hozzá, ezeket a sárvédők oldalain találod, és ezek a 2022 évtől voltak az autókra szerelve ha nem tévedek.
Köszi a sok adatért de a fogyasztást 100km-re vetítve kellene megadni nem ömlesztve(havonta,évente)
Átlagember úgy számol.
Köszi
Szia! Szerintem a 44000 km-re megadott 16,7 kWh érték elég mérvadó, hiszen mégis csak az autóval megtett összes km-t tartalmazza vagyis abszolút vegyes érték.
Ezt értem de az általam írt adat hiányzott a riportból márpedig mindenki így számol.
Én magamnak kiszámoltam mivel én is használtam ID 3-at.
Nekem szeptemberber volt kétéves a Pure és vannak részletes statisztikáim is. Nekem a DC 27%, és otthon 70 forintos tarifával töltök, így 18,3 Ft-ra jött ki 1 km töltési költsége. Az átlagfogyasztásom 15,1 kWh/100 km volt, töltési veszteséggel kerek 17. A napi felhasználás Budapesten 12-15 km, viszont évente 6-8 alkalommal külföldre is megyünk vele. Holnap is irány Szlovénia, aztán 3 hét múlva Szardínia.
Nálunk is egyébként a döntő szempont a hasonló kategóriájú EV-khez képest nagyobb hely volt, lévén 2 190 pluszos is van a családban.
" így 18,3 Ft-ra jött ki 100 km töltési költsége"
Mármint 18,3 Ft / km, ugye?
@@Feriman persze 😀 Köszi, javítottam.
az korrekt, nekem az Ioniq-kal 14Ft volt, az id3 Proval olyan 19-20Ft lesz. Viszont előbb-utóbb fent lesz majd a napelem.
Ez a lakkfekete felület a BMW i3 elején is meg volt. Lefóliáztattam feketével. (nem győztem a macska és nyestkarmolásokat eltűntetni róla)
Amúgy remek kis összefoglaló!
Szia! Köszi a kommentet! Igen ez “fekete lakk felület probléma” szerintem az összes ilyen dizájnnal rendelkező autó esetében fennáll. Jól néz ki, de vannak hátrányai.
Csak kíváncsiság, mert kocsim sincs és valószínűleg nem is lesz :) szóval ez az akku pakk, ami fix cserés lesz valamikor, annak milyen költségei vannak, vagy tönkre menne az elektromotor egyik másik oldalon, akkor azok cseréje mibe kerül? (Össze lehetne hasonlítani pl. egy Golf motor és váltó cseréjével) Maradjunk csak ennél a típusnál, mert gondolom egy Tesla vagy Porsche is más áron mozog minden alkatrész szempontjából.
@@MrSonSebi Szia! Az akku pakkra illetve a motorra (hajtásláncra) 8 év / 160e km garancia van, így ezek miatt nem aggódom. Az akku természetesen degradálódik, de ez nem azt jelenti hogy ha lecsökken valamelyest a kapacitása akkor kuka lenne az egész, hanem az elfáradt modulokat külön is tudják majd cserélni. A motor és egyéb meghibásodásokkal kapcsolatban nem nagyon tudok nyilatkozni, mivel még csak 2019 óta vannak az utakon az ID.3-mak így egyenlőre viszonylag kevés probléma jött elő. ( legalábbis én nem nagyon hallottam tömeges meghibásodásokat). Viszon szerintem, ha egyszer tönkremennek akkor sem fog többe kerülni a cseréljük vagy felújításuk mint mondjuk egy milliószor bonyolultabb felépítésű dízelmotor esetében.
Kíváncsi lennék nálunk hogyan muzsikálna mint másodlagos autó. Illetve főleg a hegyen. Oda fel kell jutni, télen is (gondolom csak első kerekes). Az fix h az orra leérne a kaptatón, óvatosan kellene vele közlekedni. Lóti futinak kellene :)
Szia! Hátsó kerekes amúgy, a motor is hátul van. A súlyelosztása 50-50 körüli, így kevésbé kapar el mint a legtöbb első kerekes villanyautó. De mondjuk az biztos, hogy nem egy terepjáró 😊
Valamiért azt gondoltam, hogy a téli-nyári gumi csere, a mosások és minden egyéb is benne lesz :D
@@TheRealThunderTurtle Szia! Négyévszakos gumik vannak az autón, így csak akkor voltam a gumisnál mikor egyszer defektem volt, illetve akkor egyből meg cseréltettem az első és hátsó tengelyen levő kerekeket, hogy egyenletesen kopjanak. A mosásokat nem tudtam összeszámolni sajnos 😂😂😂
@@nesavlog84 Tetszik nagyon a videó tényleg részletes és átgondolt bemutatás 😄
Azt gondolom, hogy az ID3 egy igazán ésszerű választás. 🤩
@ Köszönöm! Örülök, hogy tetszett!
Na igen, talán korrektebb lenne úgy számolni a napelem költségeit, hogy a bekerülési költséget a napelem teljes élettartama alatt amortizálod el, pl. a panelek 25 év, az inverter 15 év alatt lesznek cserések, és ezzel számolsz egy éves költséget. Úgy már egy jóval kisebb szám jön ki.
Ami sajnos nincs benne a videoban, az bizony az autó vételára illetve értékvesztése. Ez a döntő tényező, ennek kell beelőznie a benzinest/dízelest, hogy legalább azok az emberek gazdasági alapon tudjanak cserélni, akik legalább nagyrészben tudják otthon tölteni. Jelenleg a mateknek ez a része még nem áll, új villanyautónál borzasztó nagy értékvesztéssel kell számolni, és ugye a pénzed is benne áll. Ha csak évi 22 ezer km-t mész vele, akkor van több benzines/dízeles is, amivel pusztán gazdasági alapon jobban jársz. Ha viszont használt villanyautót veszel, vagy többet mész, akkor úgy már ki lehet hozni kedvezőbbre.
És persze vannak még egyéb szempontok is, amik a villanyautó mellett szólnak, csak arról nem szeretnek beszélni az emberek, hogy nem füstöl, nagyon brutál már egy 150-200LE-s villanyautó dinamikája is, azonnal fűt és hűt, nem kell kímélni hidegen, nincs motorhang, stb. stb.
Ellene meg mondjuk a hatótáv szól, már akinek ez probléma. 300km-es hatótáv véleményem szerint csak minimális kompromisszum, ha egyáltalán az.
Sok tényezős dolog még ez.
Szia! Az értékvesztés akkor érintene, ha néhány évente lecserélném az autómat és mindig újat vennék. De én hosszú távra vettem ezt az autót így nem fárasztom magamat azzal, hogy azt nézegessem mennyit ér éppen a használtautón. Azért vettem új autót mert azt akartam. Ha valaki azon aggódik állandóan, hogy mennyi lesz az értékvesztés az ne vegyen új autót , de még fiatalt se, hanem vegyen valami pár százezres csodát és akkor már tuti, hogy nem fog rajta bukni semmit. Minden más esetben lesz értékcsökkenés, ha benzinest vagy dízelt vesz akkor is.
Az hogy kinek hogyan éri meg az nagyon sok tényezőtől függ. Én ebben a videóban igyekeztem a valós és kézzelfogható dolgokat felsorolni, és szerintem ez elég sok embernek jó lehet egy kiindulási pontnak a saját számításaik elkészítéséhez.
Az az évi 22 ezer km az benzines autóval évi 1 millió forint. Ha nincs napelemed akkor ez áramként 200 ezer. Ideje felkelni. Olajcsere is évi 2 olajcsere az 80 ezer, a többi dolgoz inkább nem is említem…
@@nesavlog84 az értékvesztés akkor is érint, ha 10 évente cseréled az autódat, vagy ha 15. Ha a költségekről beszélünk, akkor ezt is figyelembe kell venni (persze senki nem tudja, mi lesz a jövőben, de a jelenlegi trend az, hogy az első pár évben az újkori ár 30-40%-ával esik az autó ára, utána majd meglátjuk).
Persze azt is lehet mondani, hogy én ezt vettem és kész, mert nekem ez tetszik, és azzal nem is lehet vitatkozni, csak akkor ne keverjük össze a racionalitással. Ha pénzügyi szempontok is vezérelnek autóválasztásnál, abba ez is beletartozik. Sőt, még a párszázezres csodával is össze lehet hasonlítani, mert annak meg a várható szervizköltségei lesznek magasak, és a fogyasztása ott is többletköltség.
Ne vedd kötekedésnek, építő jellegűnek szántam. Én éppen egy 3 éves id3-ast hajtok, és én bizony próbáltam kalkulálni ezzel is. Persze én kicsit többet megyek, olyan 30-35 körül, így nekem innen talán pluszos lesz. Mint írtam, sokmindentől függ.
Szia, köszi a videós bemutatást, nagyon informatív volt. Én arra vagyok kíváncsi hogy a CC2-t valóban 4 évszakban használod, vagy úgy ahogy több tesztben láttam, hogy nyáron a kocsi eredeti nyári gumijain fut, a többi hónapban CC2-t?
Szia! Valóban mind a négy évszakban ezt használjuk, másik garnitúrának nincsen. Nekünk bevált, szerintem ezután is ilyet fogok venni. Ritkán megyünk vele autópályán és síelni sem járunk úgyhogy nekünk teljessen jó ez a négyévszakos.
Én nyáron az eredeti Bridgestone gumit, télen a 4 évszakos Goodyear gumit használom. Korábban azt hittem, hogy elég lesz a 4 évszakos, de a Bridgestone gumikkal 10-15%-kal kevesebbet fogyaszt, és az ebből fakadó hatótávkülönbségről nem szívesen mondanék le.
Szia! Tesla csoportban többen panaszkodtak, hogy a CC2 a második télen már nagyon csúszkált. Nem a sok kilóméter miatt.
Az, hogy az elektromos autó akkor éri meg, ha az ember tud otthon tölteni, nem igaz.
Én Németországban élek, ahol a SuperPlus benzin ára 1,95 €/l. Jelenleg egy Mazda 6-om van, amely a minimum 7 litert, minden körülmények között megeszi 100 km-en. Nos akkor 1,95x7=13,65€/100 km.
Egy, ezzel az autóval egy kategóriájú Model 3 SR Highland esetében 14 kWh/100 km-rel és 0,42 €/kWh-val számolva kb. 6 €-ra jön ki 100 km költsége. Ha azt még hosszáteszük, hogy a Teslánál nincsen kötelező szervíz vagy olajcsere(ami itt nekem évente úgy 600 €-ba fáj), valamint ha valaki, itt elektromos autót vesz, akkor 10 évre mentesül a gj. adó alól, akkor még jobban jár, az ember.
Jómagam egyébként évente úgy 15.000 km-t megyek, amiben 3 nagyobb út(1320 km) van.
Szia! Szerintem biztosan vannak olyan esetek ahol a nyilvános töltésekkel is ki lehet hozni jól a matekot, de a magyarországi nyilvános töltőárakkal számolva személy szerint én nagyon örülök, hogy itthon tölthetek napelemről.
Nyugi a Tesla ha gondol egyet mindjárt átmegy a "megspórolt üzemeltetés" gazdasági totálkárba😂😂
@@nesavlog84 Gondolom.
Itt is(egy, Ingolstadt melletti faluban) otthon töltik , az elektromos autójukat, napelemről.
Pl. a főbérlőmnek egy Smart EQ ForTwo-ja van, van nekik falitöltőjük is, a garázsban. Viszont nem napelemről, hanem hálózati áramról töltik, de még így is megéri nekik, az itthoni töltés.
A Mo-n élő nagynénéméknek van napelemük, mondom mindig is nekik, amikor meglátogatom őket, hogy ,,már csak egy villanyautó és hozzá egy falitöltő hiányzik nektek."🙂
Ha nyernék itt, a lottón akkor vennék egy házat, akkor én is megvalósítanám ezeket a dolgokat.
@@elmeletikerekparos9952 Köszönöm Emese!
Elég nagyvonalúan a napelem rendszer havi költségét teljes mértékben "üzemanyagként" számoltad, holott annak csak egy részét töltötted az autóba. Arányosítani kellet volna, hogy az éves termelés hány százaléka az 1 év alatt autóba töltött energiának, és akkor a havi 20000 Ft-ot arányosítva számolni. A többit a háztartás használta el. Így nézve még kedvezőbb az autó fenntartási és üzemeltetési költsége.
Szia! Abszolút igazad van, a napelemes rendszerünk nem csak az autónk fogyasztását de a háztartás fogyasztását is fedezi, de nem akartam tovább bonyolítani ezt a rengeteg számítást. A hangsúly itt most azon volt, hogy az itthon töltést 100%-ban fedezi a napelem termelés és ez által valóban nagyon kedvező az autó fenntartása.
Még mindig hibás a számításod. Az értékcsökkenést miért nem kalkuláltad bele? Úgy gondolod, hogy ugyan annyit ér az autód, (és a napelemes rendszered) mint amikor vetted? Ha bele kalkulálod, sírni fogsz, leginkább, ha össze hasonlítód a konkurensek termékeivel.
Szia.
Az écs minden autót érint. Minnél drágább annál jobban. Egy A4-es audi 5 éves korára 60%-ot veszít az újkori árából.. A Tesla M3 is kb ennyit. A napelem meg semmit nem veszít az értékéből.
Szia! Az értékvesztés akkor érintene, ha néhány évente lecserélném az autómat és mindig újat vennék. De én hosszú távra vettem ezt az autót így nem fárasztom magamat azzal, hogy azt nézegessem mennyit ér éppen a használtautón. Azért vettem új autót mert azt akartam. Ha valaki azon aggódik állandóan, hogy mennyi lesz az értékvesztés az ne vegyen új autót , de még fiatalt se, hanem vegyen valami pár százezres csodát és akkor már tuti, hogy nem fog rajta bukni semmit. Minden más esetben lesz értékcsökkenés, ha benzinest vagy dízelt vesz akkor is.
@@nesavlog84 Ez csak részben igaz. A napelemes rendszernek és az autónak is van, lesz maradványértéke. Nem számolhatsz úgy, hogy négy év alatt kifizettem a napelemet és innen ingyen van, vagy két évesen az autóm ugyanannyit ér mint amikor megvettem. Értem hogy te negyven évig szeretnéd használni a kocsid (napellemed), de a tolvaj aki elviszi, vagy a kamion ami eltapossa, esetleg a hetvenéves nagymama az Aldi parkolóba aki gazdasági totálkárosra tolatja, nem biztos hogy így gondólja. A jégesőről, tornádóról, villámcsapásról, erdőtűzről, meteoroid esőről..... ne is beszéljünk. Az értékcsökkenés egyben együtt jár azzal, hogy van maradványértéke is az eszköznek. És az esetleges káreseménynél ez is egy nagyon fontos tényező. Amig viszont a bírtokodban van bármilyen eszköz, addig annak vagyoni értéke van, ami egyben fedezetnek is számít.
Azt sohasem mondjàtok el,hogy mennyiért vettétek az autót,mekkora az értékvesztése. Ezt is számolni kellene!
Szia! Az autót 9,5m Ft-ért vásároltam a 2021-es villanyautós pályázat segítségével (erről is készítettem videót ).
Az értékvesztés akkor érintene, ha néhány évente lecserélném az autómat és mindig újat vennék. De én hosszú távra vettem ezt az autót így nem fárasztom magamat azzal, hogy azt nézegessem mennyit ér éppen a használtautón. Azért vettem új autót mert azt akartam. Ha valaki azon aggódik állandóan, hogy mennyi lesz az értékvesztés az ne vegyen új autót , de még fiatalt se, hanem vegyen valami pár százezres csodát és akkor már tuti, hogy nem fog rajta bukni semmit. Minden más esetben lesz értékcsökkenés, ha benzinest vagy dízelt vesz akkor is.
Az hogy kinek hogyan éri meg az nagyon sok tényezőtől függ. Én ebben a videóban igyekeztem a valós és kézzelfogható dolgokat felsorolni, és szerintem ez elég sok embernek jó lehet egy kiindulási pontnak a saját számításaik elkészítéséhez.
@@nesavlog84 Szia! Köszönöm a gyors választ. Mi Ausztriában élünk,lakásban,teremgarázs parkolóval. Mindig új autót veszünk,amit 4 év után cserélünk. Én akárhogy számolom nekünk a hibrid autó a legolcsóbb. Ezért járunk toyotával. De köszönöm,hogy készítetek ilyen videókat! De szeretnék látni egyszer egy belvárosi lakásban lakó,utcán parkoló elektromos autót használó videót is.
@@tamaskis8175 Sajnos ilyen tartalommal én nem tudok szolgálni, de szerintem biztosan találsz ilyet a TH-cam-on. Az biztos hogy ott teljesen más lenne a matek. Szinte minden videómban elmondom én is, hogy idehaza annak éri meg az EV aki tudja otthon tölteni mert sajnos a nyilvános töltések ára meg mindig elég húzós illetve a töltési lehetőségek is korlátozottak.
Az infláció 14.5% volt 2 éve, tavaly 17.6, de állampapírban +1.5%-ok. Az amortizáció miatt írom. Szóval most 13 felett lenne a zsebében. Nem tudom mennyi volt a támogatás de úgy tűnik kis swift jobban megérte volna. Kolléga még 3.1ért vette újan 4 éve.
Ha lfp akus kellene, ha nem nem. Ennyi. A lítium 700-1000 töltést bír, az lfp 2000-2700-at.
Nekem a garázs bérletet is hozzá kéne adnom ami 400 évente úgyhogy inkább 3 éves benzines lesz 4ért vagy 5éves 3 irányba talán tipo benzin vagy ilyesmi 100e km-el.
Mind a kettő lithium amit felsoroltál :D Viszont ebből is látszik, hogy mennyire nincsenek képben az emberek. Amit az autókban használnak azok a lithium polimer akkukémiák 2000+ ciklust bírnak, az LFP (lithium vas foszfát) biztonságosabb, 3500+ ciklust bírnak, de kevesebb az energiasűrűségük, nehezebb, jobb választás ennek ellenére az utóbbi. Illetve van a telefonokban lévő lithium ami 700-1000 ciklust bír, de már beállítható a 80%-ig töltés, így + 2év.
Ez a ciklus kérdés is érdekes dolog, 2000 ciklus 6 évig lenne jó, ha minden nap töltenéd 0-ról 100-ra (ekkor érné el a 70%-os akkukapacitást), de a valóságban ez 10-15 év, ugyanis 0%-80%-ra töltés 0,3 ciklusnak felel meg, míg a maradék 0,7 ciklus 80%-ról 100%-ig töltve jönne ki, tehát 60%-ot 3x töltöd bele míg 1 ciklus végbemegy, azaz 6000 nap alatt lesz meg a 2000 ciklus, azaz 10-15év, mert 100%-ra is fontos tölteni, mert ez is károsítja, ha nincs teljesen feltöltve. Az LFP akkukémia esetén, pedig, akkor bírja tovább, ha 100%-ig van töltve mindig.
De, mire ezek az autók elérik az akkucserét, kb. olyan árban lesz, mintha egy kuplung tárcsát cserélnél, meg egy váltót újítanál fel ma. 2030-ra várhatóan egy 40-50 kWh-ás akku 3.000 eurón megfognak állni, kb. az újkori autó értékének a 10%-ából ki lehet cserélni, majd a használt akku mehet sziget üzembe, aztán 98%-át újra lehet hasznosítani, és új akku készülhet belőle.
Egyes autómárkák esetén viszont valóban 6-8 év után cserélni kell az akkut, de az nem az akkukémia hibája, hanem a rossz BMS-é.
Most hoztam el a szervizből! 2 év 140000 km! Hátsó fékdob melegedés brutális hő szag!
Szét szerelve brutális fék por belül ! Ez most Gari (3 óra várakozás trailer stb- össz 5 óra bukás) a szerviz véleménye 50000 ként célszerű lenne!
Kalkulált ár kb 50000 Ft munkadíj- sztem megéri megcsinalni ! Ajánlom mindenki figyelmébe!!!
Vagy jobb lett volna a tárcsafék hátul is.
Érdemes lehet néha üresbe tenni, és úgy fékezni vele, hogy ne tudjon berozsdálni a hátsó dob. Én lakott területen kívülről városba érkezve lassítva szoktam eljátszani.
A szerviz nyilván azt fogja mondani, amivel ő pénzt tud keresni, nem muszáj ennyire támogatni őket anyagilag.
Ez mind nagyon szép és jó, de amikor majd a 6-8 éves autóban 6 millióért kell akkupakkot cserélni, akkor már el is füstölt az a nagy spórolás-megtérülés.
Azt kell, hogy mondjam, hogy VW, Leaf, vagy Kia Soul 27kWh esetén igazat is adok neked, egyéb esetben nem, nem kell 10évesen se akksit cserélni benne.