Tadeusz Piotrowski. Może dla Pana jest to oczywista oczywistość, natomiast dla początkujących mogą to być niezmiernie cenne informacje, które pomogą im podjąć bardziej świadome decyzje. :)
Ja zaczęłam grać na akustycznej i to była najlepsza decyzja mojego życia, mam koleżankę która zaczęła na klasycznej i teraz chce grać na akustycznej i nie jest wstanie tego zrobić bo się nie umie przestawić na metalowe struny. Wolę gitarę akustyczna moniewaz moim znaniem ma lepszy dzwiek
Po komentarzach nastawilam sie na niemerytoryczny film przedstawiajacy zalety tylko jednego instrumentu. A jest to nieprawda. Bardzo dziekuje za merytoryczne przedstawienie tematu.
👍 To jest to o czym i ja nie wiedziałem 50 lat temu! 😅 Teraz już, wiem na czym gram. A te pokazane tutaj różnice, mogą pomóc nowym adeptom grania na gitarze wybór odpowiedniego instrumentu. Brawo! 👏 Ja wybrałem czeskiego akustyka firmy Frantiska Furcha.
info dla grubopalczastych - są firmy robiące gitary akustyczne z poszerzonymi gryfami ( Fender, Yamaha, Ibanez, Harley Benton - custom series ) ,ale serie specjalne i nie wszystkie sklepy je mają
Na filmiku przedstawiono pozytywy tylko gitary akustycznej, więc raczej jest to filmik "Dlaczego moim zdaniem gitara akustyczna jest "lepsza" od klasycznej". Dla filmiku należy się kilka sprostowań: - Gitara klasyczna również posiada pręt kontrolujący gryf, przedstawiony model to model taniej gitary klasycznej (od 300zł jest w każdej hiszpańskiej). - Gitary klasyczne też posiadają cutaway, to jest kwestia wyboru czy go chcesz czy nie, i nie jest to żadkie. - Struny gitary klasycznej zakłada się szybciej, i nie stroją się nie wiadomo jak dłużej od akustycznej. Jeżeli ktoś potrafi je zakładać, stroić, oraz nie gra na niej kostką (CZEGO SIE NIE ROBI!) to struna nie ma prawa pęknąć, więc nie widzę problemu. Bardzo kiepsko nagrany filmik. Dodam tylko, że gitara klasyczna pomimo, że jest cichsza to ma bogatsze brzmienie, więcej składowych harmonicznych oraz przyjemniejsze brzmienie. To, że uważacie gitare akustyczną za "lepsza" to tylko działanie kultury zachody. Gram na gitarze klasycznej, akustycznej i elektrycznej, i polecam najbardziej tę pierwszą. Szeroki gryf nie jest utrudnieniem, a gitara akustyczna jest do grania akompaniamentów i może jakiś mizernych solówek. Pozdrawiam
+David Olsztynski Jak dla mnie to zdecydowanie elektryczna - jest do wszystkiego (od biedy). Gitarka klasyczna, potocznie nylonowa ma mnóstwo zalet, niektore zostały już wymienione; ogólnie nic sie jej nie równa brzmieniowo. Lecz wszystko zależy od tego co sie gra. Jak ktoś gra jazz, to kupi sobie byczą gitarę hollow-body, potocznie jazzówkę, jak ktoś gra rocka - Gibsona. A jeszcze inny inną i to wszystko zależy, ale do czego dąże - gram na gitarze elektrycznej i nie przeszkadza mi brak jakiegos brzmienia w żadnym wypadku, mogę zagrać coś ładnego na cleanie i przyłoić ładnie w zespole, bo ja akurat czasem lubie. I gitara ta dla mnie jest powiedzmy uniwersalna, samowystarczalna, kompletna. Jednak marzy mi sie jazzówka do grania jeszcze "na sucho" bez pieca. Tyle własnego punktu widzenia, pozdrawiam. PS: Do nauki polecam gitarę klasyczną
+David Olsztynski Komentarz do filmu bardzo dobrze ujęty, pełna zgoda ;) Mam tylko pytanie o granie kostką na klasyku: czy na pewno to jest coś, czego nie powinno się robić? Sam Malmsteen chyba używa kostki na klasykach i całkiem dobrze mu to wychodzi ;)
Szkoła Muzyczna T.Burton Też mi się tak wydaje, że to zależy od preferencji. Osobiście dużo bardziej wolę grac palcami (na klasyku i akustyku), ale tylko dlatego, że lubię ten styl gry i tyle. Jak ktoś umie grać, to jego sprawa jakiej techniki użyje ;)
"The Trigger" Williego Nelsona to już legenda... A zawsze jak widzę jak na nim gra, to gra kostką :) brzmienie - fenomenalne. Oczywiście, że kwestia preferencji, bo na ostateczny wydźwięk i tak składa się każdy drobny szczegół, od rodzaju drewna, przez rodzaj strun do używanej techniki gry. Grunt to eksperymentować (a tu znowu sklonie się ku gitarze elektrycznej, że tu jednak zabawy i możliwości jest znacznie więcej ; )
Bierzcie poprawkę, że ten Pan najwyraźniej nie lubi gitar klasycznych. Kwestia gustu, a nie obiektywna ocena. Stając w obronie sponiewieranej gitary klasycznej chcę wspomnieć, że w szkołach muzycznych nie bez powodu uczy się gry na klasykach, a akustyki traktuje jak nieudane mutanty gitarowe. Gitara klasyczna jest dobra dla rozwoju artystycznego i pozwala stosować masę fantastycznych technik. Nie nudzi się. Jest ciekawa brzmieniowo i głośna jeśli mamy model z litym przodem. Nie jest taka metalicznie brzęcząca jak akustyk. Paco de Lucía, czy nasz Jacek Kaczmarski nie narzekali na dostęp do 14 progu, małe pudło, szerszy gryf, czy brak pręta. Każdą z tych niby "wad" można przedstawić jako zalety w innym teście. Struny wcale nie ciągną się tak długo jeśli są dobrej jakości i zrobi się odpowiednie naciąganie przy zakładaniu, a są przy tym mięciutkie i przyjazne dla palców. Początkujący lubią szersze gryfy, bo to wybacza błędy w ustawieniu palców. Nie zaczepia się przypadkowo o sąsiednie struny i łatwiej palcuje prawą ręką. Pudło klasyka jest zgrabniejsze, łatwiej trzyma się na nodze i obejmuje, a cała gitara jest znacznie lżejsza niż akustyk.
Gitara klasyczna nie jest gorsza od akustycznej, ma piękne, sobie właściwe brzmienie lecz jest starszą konstrukcją, jest też trudniejsza w użyciu. A tak w ogóle: jak kto chce grać to zagra na kiju od szczotki. ;)
Trudniejsza w użyciu? Mam dokładnie odwrotne zdanie. W klasyku struny są bardziej miękkie, mniej naprężone i mają większą średnicę, więc nie wrzynają się w palce. Sprzyjają także pracy prawej ręki i nie ścierają tak paznokci, więc można grać palcami bez utrudniających życie pazurków. Odstępy między strunami są większe, więc nie wymagają takiej precyzji i wybaczają błędy. Sama gitara jest lżejsza, łatwiejsza do trzymania i obejmowania. Konstrukcja starsza może być lepsza od nowej, o czym świadczą choćby skrzypce. Filmik wyraźnie punktuje "wady" gitary klasycznej na tle akustycznej, a prawie wcale nie wspomina o zaletach klasyków w stosunku do akustyka, co jest rażące. Dlatego uzupełniam ten materiał komentarzem w obronie klasyków.
Wymiana strun w klasyku na scenie nie jest możliwa. Nylonów nie da się podciągać. Szeroki gryf uniemożliwia używanie kciuka lewej ręki. Klasyk jest cichszy od akustyka. Skrzypce osiągnęły optimum konstrukcji w XVIII wieku a gitara - dopiero w XX kiedy wynaleziono akustyczną i elektryczną.
Nie da się obronić tezy, że akustyk i elektryk to wyższa forma rozwoju gitary klasycznej, tak jak skrzypce elektryczne nie są wyższą formą skrzypiec klasycznych, a syntezator nie jest wyższą formą fortepianu. To raczej mutacje do zastosowań rozrywkowych jak rock, blues, folk itp.. Na gitarze akustycznej nie zabrzmi dobrze Bach ani Flamenco z efektownymi technikami tirando, apoyando-picado, rasgueado, galope, czy utwory Tárregi, aranżacje Chopina, Bethovena, czy choćby słynna Malagueña albo motyw z Desperado lub taki hit jak Recuerdos de la Alhambra. Gitara klasyczna to jest ta właściwa gitara. Można grać shanty przy ognisku, ale można też rozwijać się artystycznie i grać klasykę. Daje przeogromne możliwości artykulacji i wyrazu artystycznego. Rozumiem, że chcecie sprzedawać gitary akustyczne i autor woli taką gitarę promować, ale nie można opowiadać głupot i mieszać ludziom w głowach, że gitara akustyczna jest lepsza od klasycznej, bo w wielu aspektach i zastosowaniach jest gorsza i ogranicza możliwości. To po prostu inny instrument, nie gorszy. Film powinien pokazać zalety i wady obu rodzajów gitar oraz ich przeznaczenie. Natomiast pokazuje wyłącznie zalety akustyka i wyłącznie wady klasyka, przy czym te wady są wyssane z palca, bo okazują się zaletami przy grze klasycznej. To jest oszukiwanie widzów. To jakby udowadniać, że fortepian jest gorszy od keyboardu, bo jest ciężki i nie można uzyskać akordów jednym palcem, ani dodać podkładu perkusyjnego. Mimo to z jakiegoś dziwnego powodu koncerty Chopinowskie są grane na fortepianach, a Wieniawskiego na skrzypcach klasycznych. Tak samo brzmienie gitary klasycznej jest uważane przez akademie muzyczne za szlachetniejsze, a budowa lepsza do uzyskania wysokiego poziomu artystycznego i odgrywania repertuaru sztuki wysokiej, a nie tylko popularnej. Gitara klasyczna jest więc bardziej uniwersalna. Można grać do ogniska, kotleta i na łodzi, można grać muzykę akademicką dawną i klasyczną, można grać muzykę hiszpańską z przeogromnym jej bogactwem.
Nie jest to oszukiwanie lecz demonstrowanie swojego poglądu do którego każdy ma prawo, także ty. A piękno muzyki nie zależy tak bardzo od instrumentu jak zależy od muzyka. A Bach grywał w kościele jako organista zaś Bethoven do kotleta możnowładcom a mimo to obydwaj są dość sławni więc nie przekreślałbym tego rodzaju muzyki. ;)
Mam znajomego, który grał od początku na elektryku (został mu po bracie, czy coś). Nauczył się na niej grać w miarę fajnie. Któregoś razu na imprezie ktoś dał mu akustyka (bo podobno umie grać na gitarze). Zrobił z siebie pośmiewisko, bo przyzwyczajony do lekkiego przyciskania strun w elektryku, nie mógł sobie poradzić ;) Może on był kiepski po prostu, lecz moim zdaniem elektryczna na początek to nie jest dobry pomysł. Ale co kto lubi ;)
Skąd ta myśl, że gitarzysta musi umieć grać na każdej gitarze? Twój znajomy podobnie nie poradziłby sobie z gitarą basową albo dziesięciostrunową. Jeśli umie grać na elektrycznej to umie grać na elektrycznej, jakby umiał grać na akustycznej to by na elektrycznej słabo mu szło. To są przecież zupełnie różne instrumenty.
Szkoła Muzyczna T.Burton Oczywiście, że nie musi. Po prostu może. I chyba lepiej to świadczy o gitarzyście jak umie ograć jedną i drugą ;) A basowa i dziesięciostrunowa to inne pary kaloszy. Akustyk i elektryk to jednak bardziej podobne instrumenty. A ja po prostu wolałbym, jak ktoś mnie poprosi w towarzystwie, bez problemu zagrać coś, niż mówić: "nie stary, sory, ale ja tylko na elektrycznej gram, od tej palce mnie będą boleć" ;) Jeżeli chodzi o siłę dociskania i precyzję gry, to z akustyka bez problemu przerzucisz się na elektryka, odwrotnie może być gorzej (a przynajmniej nie od razu). Ale mówię, co kto lubi. Jak ktoś chce to nie widzę przeszkód ;)
Nl to ja mam tanje chinskie pudlo klasyczne ktore kupilem na pcim targu za jedyne 40 zeta wraz ze stojakiem... Ale nie zrazam sie do niej bo wiem ze to do nauki... Moze kiedys kulie lepsza...
@@BestCoverLive dokładnie, moim marzeniem było od zawsze.. aż wkońcu znalazłem odwagę i będę się uczył, i się nie poddam. :D Znalazłem gitare klasyczną Yamaha c40 II jakoś mi się spodobała, myślę że będzie Oki na początek :p
Mam pewne pytanie. Ogolnie zamierzam kupić gitarę akustyczną. Nie mam zamiaru grać zespołowo a solo. A z tego co słyszałam opłaca się przez wzgląd na granie solo kupić g.a. z z cutaway. Co jest lepsze i korzystniejsze? I dlaczego?
Gitara z cutaway ma po prostu ulatwiony dostep do wiekszej ilosci progow. Takie gitary sa lepsze nie do grania samemu a do grania solowek. Najwyrazniej zle zrozumiales kontekst :)
Ja miałem taką rozmowę w sklepie muzycznym - chciałbym gitarę dla osoby, która nie umie grać - no to mam dla pana gitarę przynosi akustyczną - a nie lepiej na klasycznej na początek? - będzie łatwiej, ale jak pan załapie to przyjdzie pan za pół roku i kupi akustyczną, bo ma lepsze brzmienie. Kupiłem... Czy facet miał rację? Nie wiem, bo widzę, że wiele osób na klasycznych gra świetnie i też brzmi to świetnie. Osobiście jako totalny amator nie byłbym w stanie stwierdzić, na czym docelowo chcę grać.
Jest dużo modeli gitar które nie bardzo dają się tak ściśle zaszufladkować, więc takie porównanie jest między "taką typową" gitarą akustyczną i "taką typową" gitarą klasyczną, ale niekoniecznie w konkretnym przypadku wszystkie różnice będą się zgadzać.
+Sebastian Tak Można kupić Silent Guitar, np. Yamahy (gitara niby elektryczna, ale z pickupem piezo i brzmi jak prawdziwy akustyk/klasyk). Tylko, że: 1. droga 2. skoro będzie słychać nawet ukulele, to zapewne Silent Guitar też, mimo że nie ma pudła akustycznego.
@@willprince643 SLG ze słuchawkami jest znacznie cichsza od ukulele. w zasadzie nie słychać jej w innym pokoju, jeśli masz zamknięte drzwi. ja gram po nocach i jeszcze żaden sąsiad się nie czepiał.
+ToMaSz Kusek złe wrażenie, klasyk jest gorszy do strun metalowych, rocka unplugged, bluesa, country i do ogniskowego grania a o wiele lepszy - do muzyki poważnej, flamenco i łagodnego grania
+ToMaSz Kusek Użycie metalowych w klasyku może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami gryfu i mostka, ponieważ gitary klasyczne nie są przystosowane do naciągu strun metalowych. Natomiast do akustyka raczej można dać nylonowe.
Porównywanie klasyków do akustyków wg mnie jest troche bez sensu, są to przecież dwa różne rodzaje gitar stworzone do różnych rodzajów muzyki, nie mozna poza tym mówić ludziom że gitara klasyczna jest gorsza od akustyka bo to najzwyczajniej nie prawda, a film ma na celu tylko reklame gitar akustycznych ( swoją drogą nigdy nie widziałem gitary klasycznej marki T. burton ). Tak samo to że gitary klasyczne nie mają pręta w gryfie przeciez to bujda na resorach, jest pełen wybór klasyków z prętem i to w bardzo dobrej cenie, tak samo z wycieciem cuteway.W filmie nie wspomniano o tak oczywistej rzeczy jak twardość danych gitar. Podsumowując marka T. burton robi bardzo dobre akustyki, ale ta "reklama" jest bardzo nie w porządku dla producentów doskonałych gitar klasycznych i radze sie danym filmem nie sugerować przy zakupie gitary.
Święte słowa, to są ZUPEŁNIE RÓZNE INSTRUMENTY! Właśnie o to chodziło, żeby utrzeć nosa uważającym, że gra na gitarze klasycznej jest niezbędnym etapem w drodze do sukcesu muzycznego KAŻDEGO gitarzysty. Nie jest.
Może i nie jest, . Wiem jednak że na początek zalecany jest klasyk bo po prostu jest wygodniejszy, i bardziej miękki dzięki nylonowym strunom, to jest fakt. Dla początkującego struny metalowe są zbyt twarde i "wrzynają" sie w palce, taka osoba często się zniechęca. W swojej reklamie powiedzieliście tylko że gitara akustyczna jest lepsza od klasyka, wady klasyka które przedstawiliscie sa wyssane z palca. Ogółem nie widziałem nigdy gitary klasycznej marki T. burton. Jak robicie dobre akustyki to reklamujcie je jak najbardziej, ba nawet porównujcie je z akustykami innych marek żeby pokazac ze wasze sa lepsze, ale nie wciskajcie ludziom kitu, że klasyki są gorsze od akustyków bo Wy robicie akurat gitary akustyczne
Nie są GORSZE tylko są SPECYFICZNE. Kocham je, kocham muzyków grających na tych gitarach, Yepeza, Segovię, Olaka, Kuropaczewskiego. Gitary klasyczne mają jednak pewne wady, wady dość istotne. Pewnie dlatego jednak więcej uzytkowników mają gitary akustyczne ze stalowymi strunami oraz gitary elektryczne. Grać można na wszystkim, ale jeśli można grać łatwiej, ładniejszym brzmieniem i głośniej to lepiej wybrać gitarę spełniającą te wymagania.
I przestań tak wyraźnie wymawiać to OM: "akustycznOM", "klasycznOM", "gitarOM"... - bo mam wrażenie że słucham jakiegoś rolnika z województwa pomorskiego.
Nie potrafisz grać na gitarze klasycznej z tego co widzę, technika klasyczna jest Ci raczej obca. Umiesz może zagrać fugę Bacha albo któres z dzieł Albeniza, Barriosa lub Tarregi? No własnie. Widz, który oglada ten filmik może nawet pomyslec "po co w ogole ktos wymyslil gitarę klasyczna". Gitara klasyczna (i jej bliska siostra gitara flamenco) ma za soba wielka historię, wielkie nazwiska -Tarrega, Paco de Lucia, Segovia, Williams, Bream czy Pepe Romero. Gitara klasyczna jest po to aby grac techinka klasyczna - i to powinno byc w filmiku wyraźnie wyartykułowane. Branie kostki do gitary klasycznej jest rownoznaczne z wykazaniem jak żenujaco niewiele wie się o tej gitarze. Komentarz piszę z pozytywnym nastawieniem i troska aby poprawic to na przyszłosc, nie dałem dislike filmikowi bo nie chodzi mi o umniejszanie Twoich zyskow, ale o wprowadzenie pewnych improvementów na przyszlosc. Na czele z zasada "nie znam sie to sie nie wypowiem". Albo "dowiem sie i wtedy sie wypowiem" :-)
@@matrix8508 gitara klasyczna ma trzy struny nylonowe (żyłki) i trzy z nylonowych włókien owiniętych drutem. dlatego może się wydawać że są trzy metalowe. ale liczy się co jest w środku, pod owijką: drut czy nylon.
Tadeusz Piotrowski. Może dla Pana jest to oczywista oczywistość, natomiast dla początkujących mogą to być niezmiernie cenne informacje, które pomogą im podjąć bardziej świadome decyzje. :)
Pręt w gryfie służy do regulacji krzywizny a nie do regulacji wysokości strun ( takie moje spostrzeżenie po 30 latach grania na gitarze)
Słusznie, krzywizny, ale zarazem także wysokości. Jak prosty - struny "leżą" na gryfie, kiedy wygięty, podnoszą się, czyż nie?
Racja, mój pan ze szkoły muzycznej mówi tak samo. Wykrzywił mi się gryf w kształt łódki i musiałem kupić nową bo nie było pręta czy jakoś tak.
Świetny filmik. Wielkie dzięki za podsumowanie różnic między gitarami :)
Dziękuję! Mega rozjaśniło mi to pogląd na te dwa rodzaje gitar. Niedługo za pewne kupię swoją pierwszą, więc filmik przydatny.
Ja zaczęłam grać na akustycznej i to była najlepsza decyzja mojego życia, mam koleżankę która zaczęła na klasycznej i teraz chce grać na akustycznej i nie jest wstanie tego zrobić bo się nie umie przestawić na metalowe struny. Wolę gitarę akustyczna moniewaz moim znaniem ma lepszy dzwiek
Dzięki serdeczne za poradę. Już wiem, że zdecyduję się na ...klasyka!
Brawo! Trzeba wiedzieć czego się chce. Jesli chcesz grać muzykę klasyczną, flamenco lub łagodnie brzmiący akompaniament - graj na klasyku właśnie!
Ja dostałem klasyka ok dwa miesiące temu i min się bardzo miło gra :)
Ja mam klasyczną polecam ale chce kiedyś spróbować akustyczną
Po komentarzach nastawilam sie na niemerytoryczny film przedstawiajacy zalety tylko jednego instrumentu. A jest to nieprawda. Bardzo dziekuje za merytoryczne przedstawienie tematu.
Dziękuje za pomoc jutro kupuje gitarę akustyczną ❤️
dzięki ziomuś, własnie takiego opisu szukalem:D
Dzięki za informacje. Wszystko fajnie przedstawione i wyjaśnione :)
Dużo fajnych wiadomości pozdrawiam
👍 To jest to o czym i ja nie wiedziałem 50 lat temu! 😅 Teraz już, wiem na czym gram. A te pokazane tutaj różnice, mogą pomóc nowym adeptom grania na gitarze wybór odpowiedniego instrumentu. Brawo! 👏 Ja wybrałem czeskiego akustyka firmy Frantiska Furcha.
Świetny materiał, bardzo pomocny.
Super filmik. Krótko zwięźle i na temat.
a czy da się podłączyć gitarę klasyczną do głośników? bo akustyczne często mają xlr, a w klasycznych nie mogę takiej znaleźć
info dla grubopalczastych - są firmy robiące gitary akustyczne z poszerzonymi gryfami ( Fender, Yamaha, Ibanez, Harley Benton - custom series ) ,ale serie specjalne i nie wszystkie sklepy je mają
Dobry film i już wiem czym się różni
Super ! I bardzo dobrze grasz na gitarze Stay With me , a przynajmniej tak sądzę
Miłek Sobocinski a dziękuje :)
super wyjaśnienie..dzieki
Na filmiku przedstawiono pozytywy tylko gitary akustycznej, więc raczej jest to filmik "Dlaczego moim zdaniem gitara akustyczna jest "lepsza" od klasycznej". Dla filmiku należy się kilka sprostowań:
- Gitara klasyczna również posiada pręt kontrolujący gryf, przedstawiony model to model taniej gitary klasycznej (od 300zł jest w każdej hiszpańskiej).
- Gitary klasyczne też posiadają cutaway, to jest kwestia wyboru czy go chcesz czy nie, i nie jest to żadkie.
- Struny gitary klasycznej zakłada się szybciej, i nie stroją się nie wiadomo jak dłużej od akustycznej. Jeżeli ktoś potrafi je zakładać, stroić, oraz nie gra na niej kostką (CZEGO SIE NIE ROBI!) to struna nie ma prawa pęknąć, więc nie widzę problemu.
Bardzo kiepsko nagrany filmik. Dodam tylko, że gitara klasyczna pomimo, że jest cichsza to ma bogatsze brzmienie, więcej składowych harmonicznych oraz przyjemniejsze brzmienie. To, że uważacie gitare akustyczną za "lepsza" to tylko działanie kultury zachody.
Gram na gitarze klasycznej, akustycznej i elektrycznej, i polecam najbardziej tę pierwszą. Szeroki gryf nie jest utrudnieniem, a gitara akustyczna jest do grania akompaniamentów i może jakiś mizernych solówek.
Pozdrawiam
+David Olsztynski Jak dla mnie to zdecydowanie elektryczna - jest do wszystkiego (od biedy). Gitarka klasyczna, potocznie nylonowa ma mnóstwo zalet, niektore zostały już wymienione; ogólnie nic sie jej nie równa brzmieniowo. Lecz wszystko zależy od tego co sie gra. Jak ktoś gra jazz, to kupi sobie byczą gitarę hollow-body, potocznie jazzówkę, jak ktoś gra rocka - Gibsona. A jeszcze inny inną i to wszystko zależy, ale do czego dąże - gram na gitarze elektrycznej i nie przeszkadza mi brak jakiegos brzmienia w żadnym wypadku, mogę zagrać coś ładnego na cleanie i przyłoić ładnie w zespole, bo ja akurat czasem lubie. I gitara ta dla mnie jest powiedzmy uniwersalna, samowystarczalna, kompletna. Jednak marzy mi sie jazzówka do grania jeszcze "na sucho" bez pieca. Tyle własnego punktu widzenia, pozdrawiam.
PS: Do nauki polecam gitarę klasyczną
+David Olsztynski Komentarz do filmu bardzo dobrze ujęty, pełna zgoda ;) Mam tylko pytanie o granie kostką na klasyku: czy na pewno to jest coś, czego nie powinno się robić? Sam Malmsteen chyba używa kostki na klasykach i całkiem dobrze mu to wychodzi ;)
ależ nikt tobie tego nie może zabronić, graj tak jeśli lubisz
Szkoła Muzyczna T.Burton Też mi się tak wydaje, że to zależy od preferencji. Osobiście dużo bardziej wolę grac palcami (na klasyku i akustyku), ale tylko dlatego, że lubię ten styl gry i tyle. Jak ktoś umie grać, to jego sprawa jakiej techniki użyje ;)
"The Trigger" Williego Nelsona to już legenda... A zawsze jak widzę jak na nim gra, to gra kostką :) brzmienie - fenomenalne. Oczywiście, że kwestia preferencji, bo na ostateczny wydźwięk i tak składa się każdy drobny szczegół, od rodzaju drewna, przez rodzaj strun do używanej techniki gry. Grunt to eksperymentować (a tu znowu sklonie się ku gitarze elektrycznej, że tu jednak zabawy i możliwości jest znacznie więcej ; )
Bierzcie poprawkę, że ten Pan najwyraźniej nie lubi gitar klasycznych. Kwestia gustu, a nie obiektywna ocena. Stając w obronie sponiewieranej gitary klasycznej chcę wspomnieć, że w szkołach muzycznych nie bez powodu uczy się gry na klasykach, a akustyki traktuje jak nieudane mutanty gitarowe. Gitara klasyczna jest dobra dla rozwoju artystycznego i pozwala stosować masę fantastycznych technik. Nie nudzi się. Jest ciekawa brzmieniowo i głośna jeśli mamy model z litym przodem. Nie jest taka metalicznie brzęcząca jak akustyk. Paco de Lucía, czy nasz Jacek Kaczmarski nie narzekali na dostęp do 14 progu, małe pudło, szerszy gryf, czy brak pręta. Każdą z tych niby "wad" można przedstawić jako zalety w innym teście. Struny wcale nie ciągną się tak długo jeśli są dobrej jakości i zrobi się odpowiednie naciąganie przy zakładaniu, a są przy tym mięciutkie i przyjazne dla palców. Początkujący lubią szersze gryfy, bo to wybacza błędy w ustawieniu palców. Nie zaczepia się przypadkowo o sąsiednie struny i łatwiej palcuje prawą ręką. Pudło klasyka jest zgrabniejsze, łatwiej trzyma się na nodze i obejmuje, a cała gitara jest znacznie lżejsza niż akustyk.
Gitara klasyczna nie jest gorsza od akustycznej, ma piękne, sobie właściwe brzmienie lecz jest starszą konstrukcją, jest też trudniejsza w użyciu. A tak w ogóle: jak kto chce grać to zagra na kiju od szczotki. ;)
Trudniejsza w użyciu? Mam dokładnie odwrotne zdanie. W klasyku struny są bardziej miękkie, mniej naprężone i mają większą średnicę, więc nie wrzynają się w palce. Sprzyjają także pracy prawej ręki i nie ścierają tak paznokci, więc można grać palcami bez utrudniających życie pazurków. Odstępy między strunami są większe, więc nie wymagają takiej precyzji i wybaczają błędy. Sama gitara jest lżejsza, łatwiejsza do trzymania i obejmowania. Konstrukcja starsza może być lepsza od nowej, o czym świadczą choćby skrzypce. Filmik wyraźnie punktuje "wady" gitary klasycznej na tle akustycznej, a prawie wcale nie wspomina o zaletach klasyków w stosunku do akustyka, co jest rażące. Dlatego uzupełniam ten materiał komentarzem w obronie klasyków.
Wymiana strun w klasyku na scenie nie jest możliwa. Nylonów nie da się podciągać. Szeroki gryf uniemożliwia używanie kciuka lewej ręki. Klasyk jest cichszy od akustyka. Skrzypce osiągnęły optimum konstrukcji w XVIII wieku a gitara - dopiero w XX kiedy wynaleziono akustyczną i elektryczną.
Nie da się obronić tezy, że akustyk i elektryk to wyższa forma rozwoju gitary klasycznej, tak jak skrzypce elektryczne nie są wyższą formą skrzypiec klasycznych, a syntezator nie jest wyższą formą fortepianu. To raczej mutacje do zastosowań rozrywkowych jak rock, blues, folk itp..
Na gitarze akustycznej nie zabrzmi dobrze Bach ani Flamenco z efektownymi technikami tirando, apoyando-picado, rasgueado, galope, czy utwory Tárregi, aranżacje Chopina, Bethovena, czy choćby słynna Malagueña albo motyw z Desperado lub taki hit jak Recuerdos de la Alhambra.
Gitara klasyczna to jest ta właściwa gitara. Można grać shanty przy ognisku, ale można też rozwijać się artystycznie i grać klasykę. Daje przeogromne możliwości artykulacji i wyrazu artystycznego.
Rozumiem, że chcecie sprzedawać gitary akustyczne i autor woli taką gitarę promować, ale nie można opowiadać głupot i mieszać ludziom w głowach, że gitara akustyczna jest lepsza od klasycznej, bo w wielu aspektach i zastosowaniach jest gorsza i ogranicza możliwości. To po prostu inny instrument, nie gorszy.
Film powinien pokazać zalety i wady obu rodzajów gitar oraz ich przeznaczenie. Natomiast pokazuje wyłącznie zalety akustyka i wyłącznie wady klasyka, przy czym te wady są wyssane z palca, bo okazują się zaletami przy grze klasycznej. To jest oszukiwanie widzów. To jakby udowadniać, że fortepian jest gorszy od keyboardu, bo jest ciężki i nie można uzyskać akordów jednym palcem, ani dodać podkładu perkusyjnego. Mimo to z jakiegoś dziwnego powodu koncerty Chopinowskie są grane na fortepianach, a Wieniawskiego na skrzypcach klasycznych.
Tak samo brzmienie gitary klasycznej jest uważane przez akademie muzyczne za szlachetniejsze, a budowa lepsza do uzyskania wysokiego poziomu artystycznego i odgrywania repertuaru sztuki wysokiej, a nie tylko popularnej. Gitara klasyczna jest więc bardziej uniwersalna. Można grać do ogniska, kotleta i na łodzi, można grać muzykę akademicką dawną i klasyczną, można grać muzykę hiszpańską z przeogromnym jej bogactwem.
Nie jest to oszukiwanie lecz demonstrowanie swojego poglądu do którego każdy ma prawo, także ty. A piękno muzyki nie zależy tak bardzo od instrumentu jak zależy od muzyka. A Bach grywał w kościele jako organista zaś Bethoven do kotleta możnowładcom a mimo to obydwaj są dość sławni więc nie przekreślałbym tego rodzaju muzyki. ;)
Witam mam pytanie, jaką gitarę kupić na początek ?
+Mati Blumberg poświęcając czas na wybór straciłeś czas na naukę i ćwiczenie
Mam znajomego, który grał od początku na elektryku (został mu po bracie, czy coś). Nauczył się na niej grać w miarę fajnie. Któregoś razu na imprezie ktoś dał mu akustyka (bo podobno umie grać na gitarze). Zrobił z siebie pośmiewisko, bo przyzwyczajony do lekkiego przyciskania strun w elektryku, nie mógł sobie poradzić ;) Może on był kiepski po prostu, lecz moim zdaniem elektryczna na początek to nie jest dobry pomysł. Ale co kto lubi ;)
Skąd ta myśl, że gitarzysta musi umieć grać na każdej gitarze? Twój znajomy podobnie nie poradziłby sobie z gitarą basową albo dziesięciostrunową. Jeśli umie grać na elektrycznej to umie grać na elektrycznej, jakby umiał grać na akustycznej to by na elektrycznej słabo mu szło. To są przecież zupełnie różne instrumenty.
Szkoła Muzyczna T.Burton Oczywiście, że nie musi. Po prostu może. I chyba lepiej to świadczy o gitarzyście jak umie ograć jedną i drugą ;) A basowa i dziesięciostrunowa to inne pary kaloszy. Akustyk i elektryk to jednak bardziej podobne instrumenty. A ja po prostu wolałbym, jak ktoś mnie poprosi w towarzystwie, bez problemu zagrać coś, niż mówić: "nie stary, sory, ale ja tylko na elektrycznej gram, od tej palce mnie będą boleć" ;) Jeżeli chodzi o siłę dociskania i precyzję gry, to z akustyka bez problemu przerzucisz się na elektryka, odwrotnie może być gorzej (a przynajmniej nie od razu). Ale mówię, co kto lubi. Jak ktoś chce to nie widzę przeszkód ;)
Nl to ja mam tanje chinskie pudlo klasyczne ktore kupilem na pcim targu za jedyne 40 zeta wraz ze stojakiem... Ale nie zrazam sie do niej bo wiem ze to do nauki... Moze kiedys kulie lepsza...
Z tym cutawayem... W akustycznych właśnie rzadko a w elektro akustycznych często
Dziękuję! Masz to coś :-)
Dziękuję. Kupuje klasyczną:)
Jasne. Tak rób. Każdy powinien kupić a potem grać na takiej na jakiej chce grać.
@@BestCoverLive dokładnie, moim marzeniem było od zawsze.. aż wkońcu znalazłem odwagę i będę się uczył, i się nie poddam. :D
Znalazłem gitare klasyczną Yamaha c40 II jakoś mi się spodobała, myślę że będzie Oki na początek :p
@@K91Wloczykij na początek i na koniec amen :)
Cześć. Mam pytanie. Czy to możliwe żeby mój wujek do gitary klasycznej założył struny od gitary akustycznej ? Z góry dzięki
Mam pewne pytanie.
Ogolnie zamierzam kupić gitarę akustyczną. Nie mam zamiaru grać zespołowo a solo. A z tego co słyszałam opłaca się przez wzgląd na granie solo kupić g.a. z z cutaway.
Co jest lepsze i korzystniejsze? I dlaczego?
Gitara z cutaway ma po prostu ulatwiony dostep do wiekszej ilosci progow. Takie gitary sa lepsze nie do grania samemu a do grania solowek. Najwyrazniej zle zrozumiales kontekst :)
I taki konkret to ja lubię ❤
A dla początkujących co lepsze? :)
+Dave687 obejrzyj film to się dowiesz, rady Michała dotyczą początkujących właśnie
Pomogłeś. Dzięki!
Fajny ja będę mieć gitarę akustyczną! :)
Ja też:)
Pytano co to za model gitarki użytej w teście ?
T.Burton Queen
dziekuje bardzo super film.
Hej!
Yamaha APX 500 czy Yamaha APX 700?
Jestem leworęczny - czy tylko wystarczy przełożyć struny czy MUSZĘ szukać gitary akustycznej dla leworęcznych ?
+Mateo9400 to zależy od budowy mostka gitary, podeślij zdjęcie to odpowiem konkretnie
+Szkoła Muzyczna T.Burton Myślałem wstępnie dla laika który chce dopiero zacząć przygodę o np takiej: Fender Squier SA105 BK
+Mateo9400 w tej gitarze nie wystarczy przełożyć struny, trzeba przerobić / zmienić mostek
uuu :(
a jaką gitarę akustyczną Państwo by polecali w przedziale cenowym ok 400zł dla leworęcznych lub ze zmianą strun????
+Mateo9400 nie ma dobrej w tym przedziale cenowym
mam pytanie czy mogę założyć metalowe struny do gitary klasycznej i czy wtedy to bedzie akustyczna
Nie, gitara klasyczna nie jest przystosowana do metalowych strun. W klasykach z niższej półki metalowe struny mogą poważnie uszkodzić gitarę.
Jaki to model gitary?
Ja miałem taką rozmowę w sklepie muzycznym
- chciałbym gitarę dla osoby, która nie umie grać
- no to mam dla pana gitarę
przynosi akustyczną
- a nie lepiej na klasycznej na początek?
- będzie łatwiej, ale jak pan załapie to przyjdzie pan za pół roku i kupi akustyczną, bo ma lepsze brzmienie.
Kupiłem... Czy facet miał rację? Nie wiem, bo widzę, że wiele osób na klasycznych gra świetnie i też brzmi to świetnie.
Osobiście jako totalny amator nie byłbym w stanie stwierdzić, na czym docelowo chcę grać.
Jest dużo modeli gitar które nie bardzo dają się tak ściśle zaszufladkować, więc takie porównanie jest między "taką typową" gitarą akustyczną i "taką typową" gitarą klasyczną, ale niekoniecznie w konkretnym przypadku wszystkie różnice będą się zgadzać.
Bingo! :)
Dziękuję wracam do gry po 25 latach...
no no szaleje pan wielkie brawa :)
+Julka Pracz który pan? jaki pan?
Ogólnie wszystko spoko ale mam pytania mianowicie czy gitara akustczna jest na tyle głośna że sąsiedzi w bloku będa słyszeć?
+Sebastian Tak każdą gitarę będą słyszeć, nawet maleńkie ukulele, można jednak każdą gitarę wytłumić żeby sobie móc poćwiczyć nawet w środku nocy
Aha dzięki za odpowiedź.
+Sebastian Tak Można kupić Silent Guitar, np. Yamahy (gitara niby elektryczna, ale z pickupem piezo i brzmi jak prawdziwy akustyk/klasyk). Tylko, że: 1. droga 2. skoro będzie słychać nawet ukulele, to zapewne Silent Guitar też, mimo że nie ma pudła akustycznego.
@@willprince643 SLG ze słuchawkami jest znacznie cichsza od ukulele. w zasadzie nie słychać jej w innym pokoju, jeśli masz zamknięte drzwi. ja gram po nocach i jeszcze żaden sąsiad się nie czepiał.
SUPER!!!
czy można zamontować struny metalowe w klasycznej ?
+ToMaSz Kusek nie radzę, a dlaczego - przeczytaj kisielewski.com.pl/jaka-gitara-jest-najlepsza-akustyczno-klasyczna/
+Szkoła Muzyczna T.Burton kórde mam wrażenie że klasyk jest gorszy :/
+ToMaSz Kusek złe wrażenie, klasyk jest gorszy do strun metalowych, rocka unplugged, bluesa, country i do ogniskowego grania a o wiele lepszy - do muzyki poważnej, flamenco i łagodnego grania
+ToMaSz Kusek A co jest lepsze - młotek czy śrubokręt?
+ToMaSz Kusek Użycie metalowych w klasyku może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami gryfu i mostka, ponieważ gitary klasyczne nie są przystosowane do naciągu strun metalowych. Natomiast do akustyka raczej można dać nylonowe.
zamierzam kupić swoją pierwszą gitare i rozpocząć nauke. ktoś doradzi co wybrac? :)
Ja mam gitarę akustyczną, która jest podobna do klasycznej tym że tak samo się struny wymienia :D
kapiZkapi to ciekawe, opublikuj jej zdjęcie
Dzięki wielkie! :)
Gitara klasyczna misi mieć taki kształt jak na video bo ja mam gitarę o kształcie pudła jak gitara akustyczna ale o cechach gitary klasycznej
Porównywanie klasyków do akustyków wg mnie jest troche bez sensu, są to przecież dwa różne rodzaje gitar stworzone do różnych rodzajów muzyki, nie mozna poza tym mówić ludziom że gitara klasyczna jest gorsza od akustyka bo to najzwyczajniej nie prawda, a film ma na celu tylko reklame gitar akustycznych ( swoją drogą nigdy nie widziałem gitary klasycznej marki T. burton ). Tak samo to że gitary klasyczne nie mają pręta w gryfie przeciez to bujda na resorach, jest pełen wybór klasyków z prętem i to w bardzo dobrej cenie, tak samo z wycieciem cuteway.W filmie nie wspomniano o tak oczywistej rzeczy jak twardość danych gitar. Podsumowując marka T. burton robi bardzo dobre akustyki, ale ta "reklama" jest bardzo nie w porządku dla producentów doskonałych gitar klasycznych i radze sie danym filmem nie sugerować przy zakupie gitary.
Święte słowa, to są ZUPEŁNIE RÓZNE INSTRUMENTY! Właśnie o to chodziło, żeby utrzeć nosa uważającym, że gra na gitarze klasycznej jest niezbędnym etapem w drodze do sukcesu muzycznego KAŻDEGO gitarzysty. Nie jest.
Może i nie jest, . Wiem jednak że na początek zalecany jest klasyk bo po prostu jest wygodniejszy, i bardziej miękki dzięki nylonowym strunom, to jest fakt. Dla początkującego struny metalowe są zbyt twarde i "wrzynają" sie w palce, taka osoba często się zniechęca. W swojej reklamie powiedzieliście tylko że gitara akustyczna jest lepsza od klasyka, wady klasyka które przedstawiliscie sa wyssane z palca. Ogółem nie widziałem nigdy gitary klasycznej marki T. burton. Jak robicie dobre akustyki to reklamujcie je jak najbardziej, ba nawet porównujcie je z akustykami innych marek żeby pokazac ze wasze sa lepsze, ale nie wciskajcie ludziom kitu, że klasyki są gorsze od akustyków bo Wy robicie akurat gitary akustyczne
Nie są GORSZE tylko są SPECYFICZNE. Kocham je, kocham muzyków grających na tych gitarach, Yepeza, Segovię, Olaka, Kuropaczewskiego. Gitary klasyczne mają jednak pewne wady, wady dość istotne. Pewnie dlatego jednak więcej uzytkowników mają gitary akustyczne ze stalowymi strunami oraz gitary elektryczne. Grać można na wszystkim, ale jeśli można grać łatwiej, ładniejszym brzmieniem i głośniej to lepiej wybrać gitarę spełniającą te wymagania.
Super
Ja mam akustyczną 😍
0:29
0:41
I przestań tak wyraźnie wymawiać to OM: "akustycznOM", "klasycznOM", "gitarOM"... - bo mam wrażenie że słucham jakiegoś rolnika z województwa pomorskiego.
+blekfut co masz przeciwko rolnikom z województwa pomorskiego?
Nauczysz mnie grac? xd
Pytanie osoby całkowicie początkującej... Jak w ogóle nauczyć się tak grać? 😏 Mam na myśli fingerstyle.
8 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie i zrobione :)
Osobiście wolę akustyczną niż klasyczną.
Nie potrafisz grać na gitarze klasycznej z tego co widzę, technika klasyczna jest Ci raczej obca. Umiesz może zagrać fugę Bacha albo któres z dzieł Albeniza, Barriosa lub Tarregi? No własnie. Widz, który oglada ten filmik może nawet pomyslec "po co w ogole ktos wymyslil gitarę klasyczna". Gitara klasyczna (i jej bliska siostra gitara flamenco) ma za soba wielka historię, wielkie nazwiska -Tarrega, Paco de Lucia, Segovia, Williams, Bream czy Pepe Romero. Gitara klasyczna jest po to aby grac techinka klasyczna - i to powinno byc w filmiku wyraźnie wyartykułowane. Branie kostki do gitary klasycznej jest rownoznaczne z wykazaniem jak żenujaco niewiele wie się o tej gitarze. Komentarz piszę z pozytywnym nastawieniem i troska aby poprawic to na przyszłosc, nie dałem dislike filmikowi bo nie chodzi mi o umniejszanie Twoich zyskow, ale o wprowadzenie pewnych improvementów na przyszlosc. Na czele z zasada "nie znam sie to sie nie wypowiem". Albo "dowiem sie i wtedy sie wypowiem" :-)
Graj na czym chcesz bylebyś grał piękną muzykę. :) I wyluzuj, muzyk spięty nie zagra dobrze, publicznośc to wysłyszy. :)
Dobrze prawisz, kostka do gitary klasycznej jest niezalecana, bo niszczy struny nylonowe
ja mam gitare klasyczną i mam pręt
i co
Super!
Ja też
ja mam gitare klasyczna i jest w gryfie ten pred
1:16
1:23
Ja mam gitare klasyczno-akustyczną*
A nie jest ona aby przypadkiem klasyczno-akustyczna?
Grzegorz Kisielewski Ona ma trzy struny metalowe a trzy niel...
@@matrix8508 gitara klasyczna ma trzy struny nylonowe (żyłki) i trzy z nylonowych włókien owiniętych drutem. dlatego może się wydawać że są trzy metalowe. ale liczy się co jest w środku, pod owijką: drut czy nylon.
i tak wolę gitarę klasyczną
To jest piękny i pięknie brzmiący instrument :)
Pitu, pitu.
Same banały, ogólniki i widzimisię autora.
+blekfut a co ty byś powiedział? jakie jest twoje zdanie w tej kwestii?
Właśnie czegoś takiego powinieneś się spodziewać
1:16
1:23