Twarda gitara - Miękka gitara. Regulacja gitar.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ก.ย. 2024
  • ➡️ Postaw mi kawę :) buycoffee.to/nikl
    Nowe tanie gitary są twarde i niewyregulowane. Można bardzo poprawić wygodę gry i brzmienie poprzez tuning i regulacje. Na www.skrzypce.pl można kupić wyregulowany instrument, albo przynieść swój do regulacji biuro.siedziba..... Ocena jest bezpłatna, a usługi przyjazne dla każdego i dostosowane do wartości instrumentu. Nie róbcie poprawek sami w domu, bo bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia łatwo coś zepsuć.

ความคิดเห็น • 257

  • @arr8010
    @arr8010 6 ปีที่แล้ว +309

    Gość za takie rzeczy bierze kasę i zechciał się swoją wiedzą podzielić to według mnie wielki szacunek dla tego pana. Podejrzewam że gość jest z powołania a nie z przymusu. Dzięki i pozdrawiam.

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym 4 ปีที่แล้ว +1

      Sam powiedziales bierze kasę

    • @lukask.7930
      @lukask.7930 2 ปีที่แล้ว +2

      @@StopTeoriomSpiskowym bierze kasę więc podzielił się z wami kasą lol innymi słowy bo zapłacił krwawicą ucząc się tego przez lata

    • @marekstasiewicz
      @marekstasiewicz ปีที่แล้ว +4

      To tylko pozornie wygląda łatwo, nie zaryzykowałbym samodzielnie takich ingerencji w gitarę. Oddałbym w ręce takiego właśnie profesjonalisty. I tak też robię.

    • @hejterprohejt4831
      @hejterprohejt4831 ปีที่แล้ว +2

      I nie klepie w kółko dajcie suba dajcie lajka tylko robi robotę

  • @gregoroth666
    @gregoroth666 4 ปีที่แล้ว +47

    Widać że przy instrumentach strunowych spędził ten Pan milion roboczogodzin oraz robi to z pasją. Szacunek 👍

  • @jerzyantczak9104
    @jerzyantczak9104 7 ปีที่แล้ว +117

    Gitarę w łapce trzymam od ok 30 lat. Słuchajcie młodzi tego Pana i patrzcie co robi, bo dobrze gada i dobrze robi.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  7 ปีที่แล้ว +20

      Dzięki za uznanie, ale prawdziwą profeskę to robią chłopaki z Krosna. Ja tylko ułatwiam życie prostymi metodami, doświadczeniem i tanim kosztem. W tanich nowych gitarach, to przynosi spektakularną poprawę. Jak ktoś ma zwykła gitarę z salonu, to może przynieść na korekty. Ale jeżeli macie porządne drogie gitary, lub sprzęt lutniczy, to metody muszą być zupełnie inne (niestety droższe i bardziej pracochłonne).
      Ważna uwaga: bez doświadczenia można sobie nieźle napsuć, więc ostrożnie z samodzielnymi pracami przy gitarze. To wygląda łatwo, ale były już przypadki że ktoś sobie podpiłował nie to co trzeba.

    • @jerzyantczak9104
      @jerzyantczak9104 7 ปีที่แล้ว +20

      Dlatego piszę młodym, żeby Pana uważnie słuchali, bo wiedza którą Pan "sprzedaje" na YT niby jest prosta jasna i klarowna, ale jednak trzeba ją mieć i trzeba wiedzieć co można zrobić z instrumentem, żeby niewielkim kosztem (a często i za darmo) sporo w nim poprawić. Jasne jest, że z taniej z gitary nie zrobi się lutniczego instrumentu za np 20 tys. złotych. Jasne też jest, że znajdzie się na tym łez padole ktoś kto będzie od Pana więcej wiedział na temat gitar. Ale w gruncie rzeczy nie o to chyba chodzi. Chodzi o to by młodzież się czegoś nauczyła, a Pan wiedzę przekazuje w świetny sposób i na poziomie. Czego gratuluję. Pozdrowienia z Krakowa :). No i pozwalam sobie na subskrypcję. Bo jak mawiają piloci: "Jak miałem 25 lat i skończyłem kurs pilotażu to wiedziałem wszystko o lataniu, jak miałem lat 40 to zrozumiałem, że jeszcze sporo będę musiał się nauczyć, a teraz mam lat 60 i wiem, że wszystkiego o lataniu się nie nauczę nigdy". I podobnie z muzyką. Ja jestem gdzieś pomiędzy 40 a 60. Zatem sporo jeszcze przede mną ;).

    • @dekoracepasje
      @dekoracepasje 4 ปีที่แล้ว +2

      @@jerzyantczak9104 Brawo I dla Pana za wspaniały wpis!

  • @toiletpapertrickster1658
    @toiletpapertrickster1658 10 ปีที่แล้ว +174

    W końcu konkretny film bez zbędnego ględzenia o pierdołach, bez jąkania się i problemów z konstruowaniem wypowiedzi (chociaż mówi się "gramów", a nie "gram", ale wybaczam). W końcu film z montażem, aby wyciąć niepotrzebne fragmenty. Dziękuję za szacunek dla mojego czasu i za konkretny przewodnik! Fajnie i konkretnie Pan mówi, w bardzo przyjemny dla ucha sposób. W końcu dowiedziałem się tego, czego było mi potrzeba. Dzięki wielkie!

    • @JohnSmith-me9qo
      @JohnSmith-me9qo 7 ปีที่แล้ว +12

      (" chociaż mówi się "gramów", a nie "gram" ) Aleś Ty wybredny. Ważne że wszystko ładnie klarownie zrozumiałeś i dowiedziałeś się fajnej rzeczy.

    • @kasiakowalska500
      @kasiakowalska500 6 ปีที่แล้ว +2

      Gramów!!!!

    • @TAD3011
      @TAD3011 5 ปีที่แล้ว +3

      @@duriusdurius - "Dostałbym". - Fakt. Dzisiejszy sposób wysławiania się znacząco odbiega od tego z przed lat np: 50-ciu . Dzisiaj mówią : mam zrobione zamiast zrobiłem , poszłem zamiast poszedłem , mam zjedzone zamiast zjadłem albo : - Masz już napisane ? Zamiast czy już napisałeś ? itd. itd. Najlepiej usiąść przed TV i posłuchać jak wypowiadają się tam zaproszeni goście a nawet sami prezenterzy TV. Można boki zrywać. Gdzie ci ludzie uczyli się j.polskiego i jakie posiadają wykształcenie ? Można też wziąć pod uwagę skąd to wszystko pochodzi ...
      Ważne ,że dyplom w garści zaś słoma z buta wychodzi. Całymi snopkami.

    • @antos7362
      @antos7362 5 ปีที่แล้ว

      Było też Yyy ale filmik bardzo dobże nagrany

    • @rexmanr
      @rexmanr 4 ปีที่แล้ว

      @@duriusdurius Co do - "mnie", to poczytaj proszę na ten temat. Zmienisz zdanie.

  • @MotocykleSerwisRybnik
    @MotocykleSerwisRybnik 4 ปีที่แล้ว +8

    Wielkie dzięki za przekazanie swojej wiedzy,bardzo cenię Ludzi którzy nie chcą zabrać wszystkiego do grobu,pozdrawiam serdecznie Mirek

  • @januszwu973
    @januszwu973 5 ปีที่แล้ว +34

    mądrego to i miło posłuchać :)

  • @skrzypcepengano
    @skrzypcepengano  7 ปีที่แล้ว +36

    Nie chodzi o to żeby namawiać ludzi na sprzęt po 2000pln, tylko o rozsądek. Ze zbyt tanimi instrumentami są dwa problemy:
    1. Niedokładne wykonanie, bo robią to w wielkim pośpiechu praktykanci i uczniowie.
    2. Wypaczanie drewna, bo zbyt tanie drewno nie jest sezonowane i złe gatunkowo.
    O ile pierwszy problem da się w pewnym stopniu poprawić, to z drugim zawsze będziemy mieli kłopot. Przejrzałem i skorygowałem około 10 tysięcy instrumentów, więc wiem co piszę. Wnioski są takie: Jeśli macie tylko 100 zł, to kupcie gitarę za 100 zł, bo lepsza fałszująca i niewygodna niż żadna. Ale jeżeli możecie wydać więcej, to kupcie lepszą, bo będzie ogromna różnica, zwłaszcza jeżeli zrobi się korekty. Droższą gitarę można wyregulować dokładniej, bo drewno jest stabilniejsze i nie dostaje tak łatwo garbów i wypaczeń. Dzięki temu lepiej stroi, a sama gra jest łatwiejsza i przyjemniejsza. O to tak na prawdę chodzi.
    Jeśli ktoś nie wierzy, albo jeśli komuś fałszująca gitara nie przeszkadza, to zobaczcie ten filmik: th-cam.com/video/-3kaDf2RF0w/w-d-xo.html Mimo dobrego nastrojenia ta zabawka potwornie fałszuje na progach, a do tego jest niewygodna. Można sobie stępić słuch i pokaleczyć palce. Tak więc polecam tylko dla wytrwałych masochistów.

    • @TAD3011
      @TAD3011 5 ปีที่แล้ว +5

      Dokładnie . Przede wszystkim tanie gitary są twarde o czym nie mają pojęcia nowicjusze i jest to już pierwszy krok do rezygnacji z dalszej nauki gry na gitarze. Dlatego m.in. jesteśmy narodem tępym w muzyce. 50 lat temu wszędzie słyszało się grająca muzykę. W domach, na ulicy,w każdym sklepie, wszędzie coś grało. Dzisiaj ... jak w grobowcu. Zapewne ZAIKS też ma w tym winę.

    • @Akozjs
      @Akozjs 4 ปีที่แล้ว +2

      ZAiKS 🥴🥴🥴. Ta cholerna mafia. Powinno się rozwiązać tą instytucje.

    • @matery4479
      @matery4479 4 ปีที่แล้ว +1

      Ja osobiście mam gitarę marki Alhambra 3C i jestem z niej bardzo zadowolony. Wolę wydać więcej na lepszą gitarę niż korygować niedoróbki w gitarze za poniżej 500zł którą zrobi osoba która nie za dużo wie o gitarach. Pozdrawiam

    • @pankulesza1437
      @pankulesza1437 4 ปีที่แล้ว

      Czy jest to Yamaha f310 ?

  • @MS-xq6vi
    @MS-xq6vi 6 ปีที่แล้ว +12

    Mega fajny film! po kilku miesiącach męczenia chwytów barowych, jeden myk z wyciągnięciem wkładki pod mostkiem i nagle chwyty wychodzą. Dziękuję bardzo za ten film!

  • @kasiakowalska500
    @kasiakowalska500 6 ปีที่แล้ว +16

    Bardzo miło się Pana słucha - barwa głosu super ciepła. Ponadto pełna profeska. Film, jakich mało na YT

  • @sclyzztumaczenia2005
    @sclyzztumaczenia2005 3 ปีที่แล้ว +3

    Wielki szacunek i wielkie dzięki Panu za podzielenie się wiedzą 🙏

  • @piotrwojcik8491
    @piotrwojcik8491 2 ปีที่แล้ว +1

    Pierwszy film na yt który wykłada temat kawa na ławę w tak prosty inpeoakrycznynsposib że ręce same się składają do klaskania. Dzięki wielkie...

  • @krzysiekk1902
    @krzysiekk1902 5 ปีที่แล้ว +3

    Uczę się grać sam dla siebie w domu. Źródło mojej wiedzy to głównie Internet i YT. Nie ukrywam, że gram stylem ogniskowym, akordami. Umiem już zagrać sporo piosenek, ale rzeczywiście mam problem z dociskanien pewnych chwytów. Dzięki Panu właśnie się dowiedziałem o tak profesjonalnym regulowaniu gitary Moja gitara to hohner hc 06. Postaram się sam ją wyregulować. Dzięki pozdrawiam

  • @dekoracepasje
    @dekoracepasje 4 ปีที่แล้ว +2

    Szacunek dla Pana wielki za wiedzę!Wspaniale Pan to wytłumaczył.Już wiem,muszę jeszcze poskladać trochę kasy I kupię lepszą gitarę.Dziękuję!

  • @tomx2ful
    @tomx2ful 5 ปีที่แล้ว +2

    A ja nie lubię gitar z gołym siodełkiem, bo właśnie z takimi mogą być problemy- z twardością na pierwszym progu, a co ważniejsze- z utrzymaniem stroju! Zerowy próg- to dla mnie podstawa, gitar go nie posiadających- raczej nie uznaję, zresztą uważam,że gołe siodełko bez zerowego progu- tłumi dźwięk, zarówno w klasykach jak i akustykach. Poza tym- odchodzi klinowanie się strun, te luzy i te "dodatkowe efekty" w postaci pobrzękiwania. To jest moje subiektywne zdanie tradycjonalisty :) Ale film fachowy i na plus, takich więcej!

  • @babadziada4499
    @babadziada4499 4 ปีที่แล้ว +2

    Ten kanał jest genialny! Dziękuję za profesjonalizm i podzielenie się nie tak bardzo dostępną wiedzą.

  • @God20Smack1
    @God20Smack1 6 ปีที่แล้ว +13

    Już tego pana lubię

  • @widzeaniewierze9593
    @widzeaniewierze9593 3 ปีที่แล้ว +1

    6 lat temu nie napisałem, zrobię to teraz Dziękuję za ten materiał.

  • @marcino7769
    @marcino7769 4 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo pouczający film. Dziękuję.

  • @pyjtaszmolke1152
    @pyjtaszmolke1152 2 ปีที่แล้ว +2

    Mistrz!!! Przydatna wiedza. Dzięki i pozdrawiam serdecznie!

  • @Rura3321
    @Rura3321 ปีที่แล้ว

    OK. Oglądam to już chyba 10. raz. Szacun!!! Mimo, że od wielu (wielu) lat gram na gitarze wszystko co wiedziałem było intuicyjne - teraz usłyszałem to od zawodowca. Serdecznei pozdrawam. Radek

  • @arekzaja
    @arekzaja 7 ปีที่แล้ว +8

    I takiej osobie powierzyłbym swoją gita... widać, że się Pan zna... Pozdrawiam

  • @patapatatai8366
    @patapatatai8366 5 ปีที่แล้ว +6

    Wspaniałe! Dziękuję i pozdrawiam :)

  • @magnetobiker
    @magnetobiker 5 ปีที่แล้ว +3

    Baaardzo dziękuję za mega wskazówki, po kilku latach nawet najtańszy Burswood zaczął lepiej brzmieć i akordy barowe nie powodują już łez ;)

  • @sebastianstanczyk2316
    @sebastianstanczyk2316 6 ปีที่แล้ว +2

    Kapitalne! Słychać, że po regulacji, instrument o wiele lepiej brzmi :)

  • @Rocky11397
    @Rocky11397 5 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobry instruktaż... Wielokrotnie tak obniżałem niemal każdą nowo kupioną gitarę. Z tym, że siodełko również szlifowałem od dołu... Jakoś tak wydawało mi się bezpieczniej. ;-) Pozdrawiam.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว +1

      Od dołu też można, tylko jest wielokrotnie dłużej. Trudniej też znaleźć punkt optymalny dla poszczególnych strun z uwzględnieniem istniejących wypaczeń, nierówności i skręceń gryfu. Prawidłowy serwis i regulacja gitary wygląda inaczej niż na filmie, kosztuje kilkaset złotych i zabiera cały dzień pracy. To co pokazuję, to metody uproszczone adekwatne do szybkiej pomocy tanim gitarom, do których lutnik artysta nie chce się dotykać. Efekty są doskonałe, znacznie łatwiej się gra, ale pamiętajmy, że to nie jest w pełni zgodne ze sztuką. Właśnie szlif od dołu może być lepszy. A jeśli od góry, to z końcowym doszlifowaniem całości, żeby rowki były płytkie. Najlepiej na 1/3 grubości struny i idealnie dopasowane do przekroju struny. Przy szybkim serwisie, gdy oprócz siodełka jest masa innych prac, a całość trzeba zmieścić w godzinie, skutecznym rozwiązaniem jest jednak głęboki rowek, z tym że sprytnie ukształtowany. Jeśli struna nie lata w nim, nie klinuje się, a rowek ma odpowiedni kąt, to efekt jest ten sam co przy podręcznikowym wykonaniu.

  • @Marek4488
    @Marek4488 5 ปีที่แล้ว +1

    Wyregulowałem swoje podło wg Pana poradnika. Mam identycznego Fendera. Szlifowałem progi, ustawiłem gryf i wymieniłem mostek na niższy . I jest bajeczka, pozdrawiam 👍

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว +2

      Dzięki, ale przestrzegam, że nie jest to pełna instrukcja, tylko raczej zwrócenie uwagi na taki problem. Pokazane jest to w wielkim uproszczeniu. W rzeczywistości spotyka się gryfy powypaczane na różne sposoby. Szukanie optymalnego rozwiązania często wymaga sporo doświadczenia i znacznie więcej etapów pracy. Nieumiejętnym szlifem można sporo popsuć. Widziałem już efekty, gdy ktoś wyszlifował sobie nie to co potrzeba. Jeśli ktoś czuje się na siłach i ma smykałkę, to polecam obejrzenie też innych bardziej profesjonalnych filmików, gdzie są opisane prace wykończeniowe, odbudowa kształtu progu itd. Moje metody są adekwatne do szybkich korekt tanich gitar, gdzie ważne jest żeby uzyskać maksimum efektu, przy cenie usługi nie przekraczającej wartości gitary. To jest taki obszar którego nie chcą dotykać prawdziwi certyfikowani lutnicy, bo porządne profesjonalne podejście było by droższe niż cała gitara.

    • @Marek4488
      @Marek4488 5 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za rzeczową odpowiedź, oczywiście wszystko co robiłem przy gitarze nie miało znamion nieodwracalnej ingerencji. Nie jestem oczywiście żadnym znawcą tematu, ledwie liznąłem wiedzy z Pana kanału czy też innych filmów na TH-cam. Jednak mam pewne zdolności manualne, jak również pewne doświadczenie w obsłudze narzędzi, także wydaje mi się że nie zdążyłem niczego popsuć. Myślę jednak coraz poważniej nad zmianą instrumentu na coś lepszego, ponieważ od jakiegoś czasu jakość i brzmienie tej gitarki przestała mi wystarczać. Ale z czystym sumieniem polecę każdemu początkującemu. Oczywiście z regulacją po zakupie, a nie tak jak ja to zrobiłem tak późno (8 lat posiadania gitary)

    • @radoslawnazarek7520
      @radoslawnazarek7520 3 ปีที่แล้ว

      @@skrzypcepengano Witam
      Czy nadal zajmuje się Pan swoją profesja?Kupiłem Furcha serii Violet i chciałbym oddać Panu do regulacji.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  3 ปีที่แล้ว

      @@radoslawnazarek7520 Witam, Nie wiem czy jest sens. W tanich gitarach uzyskuje się ogromną poprawę, natomiast takie modele za 3 tys. mają zwykle dobrą geometrię. Dalsze doprecyzowanie wymaga znacznie więcej pracy, a nie przynosi już wielkich korzyści, ani tak spektakularnej poprawy jak w tanich modelach.

    • @radoslawnazarek7520
      @radoslawnazarek7520 3 ปีที่แล้ว +1

      @@skrzypcepengano Dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi bardziej o akcję strun.Jest wysoka,karta magnetyczna wchodzi z luzem a na 12 progu jest dość wysoko.Sam cokolwiek boję się ruszyć bo jestem totalnym amatorem w tej dziedzinie.Gram już tak rok,ale przydałoby się wyregulowac.Brzmienie ma dobre ale ta akcja strun mi nie pasuje.

  • @tomaszmickiewicz8559
    @tomaszmickiewicz8559 ปีที่แล้ว

    Świetny film instruktażowy. Dziękuję.

  • @marekmcarrow2598
    @marekmcarrow2598 5 ปีที่แล้ว +3

    Gram 40 lat i parę lat przerwy... nie wysokość strun, opuszki palców muszą się przyzwyczaić do nacisku jednak.Po pół godziny grania zaczynają parzyć... walić to jak chce się grać

  • @mirekkonieczny419
    @mirekkonieczny419 ปีที่แล้ว

    bardzo dziekuje za te porady , postapiłem podobnie z dobrym efektem .

  • @TheRiderofBlood
    @TheRiderofBlood 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję Panu za pomoc i pozdrawiam!

  • @bartekczarnecki9892
    @bartekczarnecki9892 8 ปีที่แล้ว +2

    Jakby ktoś miał wątpliwości do tej gitary, to śmiało brać. Ja już na niej pogrywam 4 lata i się na tyle rozegrała, że nad XII progiem mam ok. 1.8- 2.0 mm na strunach rozmiaru 12. Niemożliwe, ale naprawdę jestem zadowolony z wygody gry, a z brzmienia już niedokońca hehe

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  8 ปีที่แล้ว +10

      Samoczynne zmiany wysokości strun to nie objaw rozegrania, tylko wypaczania się drewna, zapadania lub wypuczania płyty wierzchniej, zwichrowania gryfu. Ewentualnie jest to objaw rozsychania się gitary. Zwykle struny same obniżają się zimą a podwyższają latem. 1,8 mm to trochę za nisko jak na akustyka, bo struny basowe przy normalnej mocnej grze mają większą amplitudę drgań i zderzają się z progami. Może to komuś nie przeszkadzać, ale wiele osób tego nie lubi. Trudno też polecać jednoznacznie "śmiało brać" na postawie jednego egzemplarza. Moje doświadczenia po obejrzeniu kilkuset takich tanich gitar są takie, że 80% nowych jest do poprawy, 5% jest w miarę dobrych, a 15% ma poważne wady. Można liczyć na szczęście, latać do lutnika po zakupie, albo wybrać sklep który się tym zajmie i od razu zrobi korekty. Oczywiście jak na ten poziom cenowy to nie są złe gitary i ja akurat lubię ich brzmienie.

  • @ukasz383
    @ukasz383 7 ปีที่แล้ว +1

    Moja Admira Paloma jest o wiele wygodniejsza po małej regulacji, dzięki za wskazówki

  • @michazajac3570
    @michazajac3570 3 ปีที่แล้ว

    Przypomnialo mi sie jak (a opowiesci) kiedys (lata 80-te) dostalem fiat 125 na baterie na swieta. Tez go od razu rozebralem, ale mialem z 5 lat. Ponoc chcialem do niego wejsc:):)

  • @Andrzej2499
    @Andrzej2499 3 ปีที่แล้ว

    Fajne dzięki . Mam taką gitarę w której wszystkie te sprawy są skopane , teraz wiem co zrobić - dzięki . Pozdrawiam .

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  3 ปีที่แล้ว +2

      Tylko ostrożnie, bo przy braku doświadczenia łatwo coś popsuć. Filmik przedstawia tylko mały fragment prac w dużym uproszczeniu, żeby nie przynudzać. W miarę bezpiecznie można pogrzebać przy prożku dolnym na mostku, bo zawsze można kupić za grosze drugą wkładkę. Największą poprawę wygody gry, zwykle uzyskuje się korygując siodełko (prożek górny), ale ten element wymaga już dużej precyzji. Przejechanie 0,2mm za dużo i trzeba wymieniać. Element jest lekko podklejony i wyjmując nieumiejętnie możemy zdjąć kawałek lakieru. Jeszcze większą katastrofę możemy zrobić piłując progi na własną rękę, albo zrywając pręt regulacyjny.

    • @Andrzej2499
      @Andrzej2499 3 ปีที่แล้ว

      @@skrzypcepengano Dzięki za odpowiedz . Gitara nie kosztowała mnie zbyt wiele bo odkupiłem ją - lindo BC-PU- 203 z elektroniką z której nie korzystam . Także jak coś popsuję to nic się nie stanie .

  • @channelforrent
    @channelforrent 7 ปีที่แล้ว +2

    Dla tych którzy nie mają specjalistycznego sprzętu a nie chcą robic na czuja polecam kupić picki gitarowe wszelakich grubości. Też nadają się do mierzenia grubości.

  • @czarodziej744
    @czarodziej744 2 หลายเดือนก่อน

    Gram na gitarze hmm pojecie wzgledne ale od dziecka wiec około 40 lat i nigdy nie słyszałem o regulacji gryfu , dopiero ostatnio w sklepie muzycznym mi podpowiedzieli.Dziekuje za instrukcje ale to musi zrobic fachowiec ja jestem za cienki :-)

  • @MsLiextreme
    @MsLiextreme 5 ปีที่แล้ว

    w miniony weekend zauważyłem że gitara brzęczy.struny miałem w zapasie wiec zabrałem sie za wymiane.podczas wymiany zauwazylem ze siodełko jest dość wyrobione.na szczęście było zapasowe w mojej walizce wraz z kostkami.siodełko wymienione ale gitara ma inne brzmienie.gorsze.nie podobalo mi sie.postanowilem zrobic eksperyment.bedac w pracy wyrzezbilem siodełko z mosiądzu na wzór orginału.bylo lepiej.drugie wyrzezbilem z drewna dziś (przed chwilą zamontowalem) i jestem niesamowicie zdziwiony jak ta gitara teraz brzmi.pozytywnie zdziwiony bo dokladnie tego brzmienia szukałem.nie spodziewalem sie ze siodełko ma az tak duzy wplyw na brzmienie.zawsze myslalem ze mozna to zrobic z byle czego byle spasowane dokładnie i byle struny opieraly w pozycji.jesli ktos nie probowal to polecam.a kawalek drewna wzialem z łaty ktora zostala z budowy szafki do kuchni.nawet nie wiem jakie to drewno ale miękkie.dobrze szlifowalne.pozdrawiam

  • @fraproxy
    @fraproxy 7 ปีที่แล้ว +2

    Dobry material. Dzieki!

  • @sztaszek88
    @sztaszek88 6 ปีที่แล้ว +3

    12:00 - 12:05 - Miła melodyjka :)

  • @ryszardmalinowski2777
    @ryszardmalinowski2777 4 ปีที่แล้ว +3

    Sama prawda. Ale brak informacji bardzo ważnej !!! - Przed kręceniem śrubą w gryfie, koniecznie poluzować całkowicie struny .

  • @StopTeoriomSpiskowym
    @StopTeoriomSpiskowym 4 ปีที่แล้ว

    7:40 nieprecyzyjnie powiedziane bo także ona się bedzie klinować i pękać ale chętnie regulacja nie będzie dawać efektu lub będzie skokowa. Struna będzie źle reagować na kręcenie

  • @robertluczynski4342
    @robertluczynski4342 ปีที่แล้ว

    Ładnie ten squier brzmi

  • @devmdevm6062
    @devmdevm6062 4 ปีที่แล้ว

    Piękna robota.A brzmienie stanowcze

  • @lonhorn11
    @lonhorn11 4 ปีที่แล้ว

    super film a te nie pochlebne komentarze to chyba nikt nie grał na żadnej gitarze

  • @MarekDurajski
    @MarekDurajski 4 ปีที่แล้ว +2

    Czy w gitarze klasycznej można ustawić odległości strun do 1 i 12 progu podobnie jak w akustyku z filmu, czy powinny być inne?

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 4 ปีที่แล้ว

      Tak samo się to robi, ale klasyczne ustawia się wyżej, bo struny mają większą amplitudę drgań. Na 12 progu zwykle 4mm dla E6, oraz 3,5mm dla E1.

    • @MarekDurajski
      @MarekDurajski 4 ปีที่แล้ว

      @@jerzy3881 A na 1 progu? Mam fajnie brzmiącego Defila z lat '90 - z progiem zerowym. Na 1 progu ma bez mała 2 mm luzu pod struną. (Na 12 p. ok 4 mm). Zastanawiam się czy by nieco nie zmniejszyć prześwitu...

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  4 ปีที่แล้ว +1

      @@MarekDurajski Nad 1 progiem drgania nie mają takich odchyleń. Orientacyjnie wystarczy 0,6mm od strony E1 i 0,8 przy E6. Chodzi o prześwit między koroną I progu, a dołem struny. Ale jeśli gryf jest powypaczany, to trzeba brać pod uwagę poprawkę. Trzeba trochę doświadczenia żebyby za nisko nie zrobić.

  • @Aroslavsky
    @Aroslavsky ปีที่แล้ว

    Wkońcu bardzo dobrze WYTŁUMACZONE

  • @ukaszzaremba4316
    @ukaszzaremba4316 4 ปีที่แล้ว

    super tutorial.. szacunek.

  • @jankowalski9752
    @jankowalski9752 5 ปีที่แล้ว

    Jestem kompletnym laikiem i po obejrzeniu kilku Pana fimów przekonałem się, że zakupu dokonam w Pana sklepie. Przekonała mnie głównie ta reklamowana regulacja. W opisie gitary też zapewnienie o regulacji. W zakupionej gitarze wysokość najgrubszej struny nad XII progiem (mierzona od korony do dołu struny) to 3,7 mm. Jak to się ma do Pana zapewnień o regulacji oraz o tym co Pan opowiada o na filmach? Niemniej z samego zakupu jestem zadowolony. Po wyprostowaniu gryfu struny leżą zdecydowanie niżej

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว +2

      Na ostatnie kilka tysięcy wysłanych instrumentów nie zdarzyło się, żeby coś poszło bez użycia pilnika i bez włożenia minimum pół godziny pracy. A zdarza się, że są to dwie godziny, bo zależy od egzemplarza. Często fabryczne gitary mają odstęp 5 mm, więc 3,7 mm nie jest złym wynikiem. Przy gitarze klasycznej może to być wręcz za nisko, bo struna E6 nylonowa ma dużą amplitudę drgań. Podręcznikowo jest to 3,5-4,0. Przy akustycznych 3,0-3,5 dla E6. W nielicznych przypadkach daje się ustawić 2,5. Jednak w podstawowych gitarach wielkoseryjnych nierówności drewna nie pozwalają na tak niskie ustawienia, a dodatkowo trzeba zostawić większy zapas na drobne wypaczenia. Tanie drewno nie jest w nich 15 lat sezonowane i po produkcji jeszcze zmienia kształty i wymiary przez 2-3 lata. O pół milimetra może się zmienić nawet w czasie transportu.
      Generalnie częściej bywają zastrzeżenia, że ustawiłem E6 za nisko jak na upodobania danej osoby. Jest to struna dość niesforna zarówno pod względem strojenia jak i tendencji do pobrzękiwania. Nie można przesadzać z jej obniżaniem. Każda gitara jest inna i każdy człowiek jest inny jeśli chodzi o styl i technikę gry, oraz wrażliwość na dźwięk. Dlatego regulacja jest sztuką kompromisu i nie istnieje jedno wzorcowe ustawienie. Zawsze staram się dla danej gitary znaleźć optimum i granicę poniżej której już brzęczy. Kluczowe jest ustawienie siodełka, bo najbardziej wpływa na wygodę gdy. Tu jest potrzebne doświadczenie i duża precyzja, bo nawet 0,1 mm ma znaczenie. Ale też to ustawienie jest dość trwałe. Jeśli gitara zmieniła geometrię, lub ktoś woli dostosować samodzielnie wysokość do swojego stylu gry, to na samym mostku nie jest to trudne i nie wymaga tak dużej precyzji.
      Przykro mi, że nie jest Pan w pełni zadowolony, ale żeby oceniać moją pracę trzeba znać stan początkowy i możliwości danego egzemplarza. Ile udało się poprawić i o ile zmniejszyć siłę działającą na palce. Zwykle jest to bardzo znacząca różnica. Proszę mi przysłać więcej informacji na mail i najlepiej zdjęcie siodełka na szyjce gitary. Można też przysłać całą gitarę do ponownego sprawdzenia. Jeśli popełniłem jakiś błąd, to skoryguję, zwrócę koszt regulacji, oraz koszty obydwu przesyłek. Usługa jest w pełni gwarantowana.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว +1

      Przy bardzo płaskim ustawieniu gryfu nauka jest łatwiejsza, ale będzie Panu pobrzękiwać ta struna przy mocniejszych uderzeniach na pierwszych pięciu progach. Po dalszym obniżeniu mostka będzie brzęczeć dodatkowo na dalekich progach. Jeśli gra Pan delikatnie, lub nie przeszkadza Panu pobrzękiwanie, to można tak ustawić. Ale ja nie mogę robić bardzo niskich ustawień nie znając osoby grającej, bo wtedy mam reklamacje, że na mocnych uderzeniach brzęczy. Nie dogodzi się każdemu i muszę tu zachowywać pewien kompromis i margines bezpieczeństwa przy wysyłkach. Zwłaszcza, że w suchym powietrzu zimą struny same się obniżą u klienta o te pół milimetra po 2-3 tygodniach. Nieco niższe ustawienia mogę robić wiosną. Jeśli chodzi o samo zakrzywienie, to gryf mógł odreagować trochę po przesyłce w zimnym powietrzu. Jeśli gitara była na mrozie, to nie należy otwierać paczki gwałtownie w bardzo ciepłym pomieszczeniu, tylko odczekać, aż temperatura stopniowo się wyrówna.

    • @jankowalski9752
      @jankowalski9752 5 ปีที่แล้ว

      ​ skrzypcepengano Błyskawiczna reakcja. :) Dziękuję za odpowiedź. Nie wykluczam, że jest jak Pan pisze i gitara miała jeszcze wyżej struny, co by dla mnie było dziwne, bo w opisie tego akustyka jest napisane, że gitara jest świetnie przygotowana fabrycznie i można na niej grać od razu bez poprawek. Ale jakiś łatwowierny ogólnie chyba jestem, bo wierzę, że jest jak Pan pisze. :)
      Co do mojego wyprostowania gryfu. Przed wyprostowaniem, gdy nacisnąłem najgrubszą strunę między 1 a ostatnim progiem, to pośrodku był prześwit - jakieś 1,5 mm - na oko, bo nie mierzyłem. Teraz prześwit jest symboliczny, może 0,3 - znowu na oko - brakuje 3 ręki do zmierzenia. ;) Faktycznie nie gram na codzień agresywnie, ale do sprawdzenia popełniłem taką grę - i grając bardzo agresywnie na progach do 7, na pewno nic nie brzęczy.
      Za to nauka akordów barowych stała się przyjemnością, a nie katorgą. I z tego najbardziej się cieszę. :)
      Co do siodełka. Nie jestem pewny, ale wysokość wydaje się poprawna. Test z kartą kredytową wychodzi tak, że karta wchodzi z oporem, ale jest mocno wypukła. Jeszcze to sprawdzę.
      Z mostkiem jeszcze bym poeksperymentował, ale boje się, że jak obniżę za bardzo, to będzie kłopot, bo to jazda w jedną stronę. ;) Kupię mostek na zapas, to wtedy się za to zabiorę.
      Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź oraz wszystkie inspirujące filmy.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว

      @@jankowalski9752 Nadal nie wiem jaka to gitara. Jeśli napisałem że fabrycznie dobra, to pewnie Cort, albo wyższy model HB. Te gitary mają bardzo smukłe gryfy i w związku z tym bardzo czuły balans pomiędzy naprężeniem pręta, a naprężeniem strun. Fabrycznie przychodzą one z lekko napiętymi strunami. Po pełnym naciągnięciu strun, gryf mocno się dogina i oczywiście robię od razu korektę prętem. Z całą pewnością nie na 1,5 mm. Jest możliwe, że po wysyłce drewno bardziej się poddało i nagięło, zwłaszcza przy dużych zmianach temperatury. Dlatego do Corta dołączam bardzo szczegółową instrukcję, żeby w razie zmiany geometrii, zrobić korektę. Nie wymaga to już piłowania, ani zdejmowania strun, tylko przekręca się odrobinę kluczykiem. Inne gitary, bardziej toporne, z gryfami jak gałąź, nie reagują tak mocno, ale gra się mniej wygodnie. Gitary ze smukłymi gryfami trzeba częściej regulować, dostosowywać do warunków i do strun, ale są wygodniejsze. Coś za coś. Wystarczy, że ma Pan inną wilgotność i już gryf będzie się inaczej układał, ale na szczęście mała korekta gryfu jest tu równie prosta jak codzienne strojenie. Jeśli to Cort, to w komplecie jest także drugi prożek dolny do eksperymentów i indywidualnych ustawień.

    • @jankowalski9752
      @jankowalski9752 5 ปีที่แล้ว

      @@skrzypcepengano Nie to nie Cort, chodzi o Ibaneza V50NJP. Regulację gryfu zrobiłem mniej więcej na 3/4 pełnego obrotu śruby.

  • @ukaszzaremba4316
    @ukaszzaremba4316 3 ปีที่แล้ว

    Ja polecam Pana Jarosława, zawiozłem 2 świeże i twarde gitary, dla mnie i dla syna. Po odebraniu to zupełnie inne instrumenty - gra się lekko i bez bolących palców. Bardzo dziękuję!!! :-) Czy gitary elektryczne także Pan dostraja?

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 3 ปีที่แล้ว

      Raczej specjalizuję się w akustycznych. Zasada jest niby taka sama, jednak elektryczne trudniej dopasować pod upodobania i gust muzyka. Struny są bardziej miękkie i ustawiane niżej, więc z natury uderzają o progi przy mocniejszym pobudzaniu. Sposób ustawienia i regulacji bardziej zależy od stylu i sposobu gry danej osoby. Można poprawić siodełko, wyregulować gryf, wyrównać progi, ustawić menzurę i wysokość mostka, ale nie ma pewności czy to akurat trafi w preferencje danej osoby.

  • @groch616
    @groch616 5 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie,
    Podpinam się pod pytanie @Przemysław Karczewski : Jak nazywa się urządzenie, którego używa Pan do sprawdzania siły nacisku? I czy pilniki, których Pan używa, to jakieś specjalne pilniki?
    Pozdrawiam serdecznie

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 4 ปีที่แล้ว

      Miernik siły lub nacisku. Dynamometr. Nie jest on potrzebny do regulacji. Chodzi tylko o wizualizację uzyskanej poprawy. To się po prostu czuje na palcach. Ostatnio używam brzeszczotów zeszlifowanych na brzegach. Jak ktoś ma więcej czasu, a nie chce wydawać na japońskie pilniki, to nadają się tanie pilniczki do czyszczenia dysz. Nie są szybkie i trochę miękkie, ale kształt i rozmiar dobry.

  • @gabrielasobiesinska
    @gabrielasobiesinska 5 ปีที่แล้ว +2

    Wow, o tych 8 nie wiedziałam, a teraz kumam dlaczego dźwięk jest wyższy. Ciekawe. Teraz przynajmniej wiem.

  • @blindsphynx5834
    @blindsphynx5834 ปีที่แล้ว

    Dzisiaj wyregulowałem sobie mojego Gibsona les paula tribute, a w zasadzie to chodziło o akcje strun, i pare innych rzeczy, u lutnika za 100 zł, to spoko deal

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  ปีที่แล้ว

      Można pozazdrościć sprzętu! W gitarce za 6 tysi, która ma fabrycznie wszystko dobrze wykonane, regulacja zajmuje 20 minut i polega na przekręceniu kilku śrubek. Łatwizna i spoko deal także dla lutnika. Mało pracy dużo kasy, sama radość. Znacznie więcej trzeba się pomęczyć w tanich gitarach, gdzie jest masa problemów w niedokładnościami i błędami, które należy poprawiać, piłować, wyrównywać, szukać kompromisów, bo gryfy są pokrzywione, progi nierówne i źle obrobione, nic nie działa jak należy. Poprawki i regulacja taniej gitary wymaga więcej umiejętności i doświadczenia, może zająć 10 razy więcej czasu, a i tak efekt końcowy nie będzie tak idealny jak w Gibsonie.
      Oczywiście można i Gibsonowi poświecić cały dzień roboty wciąż poprawiając precyzję, jednak jakieś mikronowe zmiany nie będą już zauważalne dla użytkownika. Zupełnie inaczej jest z tanią gitarą. Tu błędy wykonania i wypaczenia są tak ogromne, że różnica po kilku godzinach pracy jest kolosalna i bardzo odczuwalna dla grającego. Dobre wyregulowanie gitary niskiej jakości za stówkę, to byłby prawdziwy szacun, bo tego nie zrobi się sensownie w 20 minut.

  • @edwardplociennik7848
    @edwardplociennik7848 5 ปีที่แล้ว +3

    Witam jeżeli chodzi o poprawę już zakupionej gitary to gdzie można ją poprawić zaznaczam że mieszkam w łodzi poza tym świetny i fachowy film

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว

      Witam, Pracuję w Warszawie, więc trzeba by przywieźć albo przysłać.

    • @edwardplociennik7848
      @edwardplociennik7848 5 ปีที่แล้ว

      @@skrzypcepengano dziękuję za szybką rzeczowa odpowiedź

  • @krzysztofogrodniczak9369
    @krzysztofogrodniczak9369 ปีที่แล้ว

    Dobry wieczór,bardzo fajny filmik,a co pan powie o gitarze akustycznej Defil Jezz z lat 80

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 ปีที่แล้ว

      Z pewnością spora wartość sentymentalna, analogicznie jak w przypadku meblościanki PRL. Pod względem mechaniki i geometrii tamte gitary nie dorównują współczesnym. To jak porównanie starego Poloneza do współczesnego BMW. Dla pasjonatów OK, ale użytkowo nic dobrego, zwłaszcza że drewno po wielu latach wypacza się, a samo wykonanie od początku było dość toporne i mało precyzyjne.

  • @piotr7182
    @piotr7182 4 ปีที่แล้ว +1

    Jakiś konkretny instrument dla leworęcznych graczy ? Nie ukrywam, że mam
    ogromny problem z kupieniem odpowiedniej gitary ponieważ sklepy albo
    nie posiadają takich albo odsyłają do sklepu w którym jest jedna sztuka
    :(

  • @sylviodwo533
    @sylviodwo533 4 ปีที่แล้ว +1

    Witam.Jaki koszt w przybliżeniu takiej regulacji gitary Epiphone EJ200?Pozdrawiam

  • @andykwiatkowski
    @andykwiatkowski 9 ปีที่แล้ว +1

    Mam Gretscha 5128, wyprodukowanego w Korei. Gitara jest piekelnie twarda. Lutnik ją ustawiał i powiedział, że wszystko jest jak najbardziej ok, ale mi to strasznie przeszkadza. Gitara ma bigsby i mostek taki jak w starych akustykach tyle, że metalowy. Gdzieś czytałem, że kąt nachylenia główki ma również znaczenie. W Gretshu ma on ok. 20 stopni. Czy to wszystko może mieć wpływ na to, że gitara jest taka twarda i czy da się coś z tym zrobić?
    Z góry dzięki za odpowiedź!
    Gratuluję, świetny tutorial!

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  9 ปีที่แล้ว

      +andykwiatkowski Witam, główka nie ma żadnego wpływu. Ma wpływ kształt gryfu, prożek, mostek i struny. Taka gitara powinna być dość twarda bo wtedy najlepiej brzmi, ale jak klient sobie życzy, to lutnik chyba powinien się przychylić i ustawić bardziej jak gitarę elektryczną niż akustyczną. Jaka jest odległość poszczególnych strun od pierwszego i od 12-go progu? Jaki jest hol gryfu? (Odległość strun od 7-go progu gdy dociśniemy strunę na 1 i 12 progu)?

    • @kinol249
      @kinol249 8 ปีที่แล้ว

      daj do mnie to ci zrobię ,to proste

  • @adiiixii
    @adiiixii 8 ปีที่แล้ว +1

    Gdzie można kupić wkładkę mostka do tej gitary gdyż posiadam ten sam model i nie mogłem nigdzie dokupić wkładki tych samych rozmiarów jedne były za cieńsze drugie za grube ??

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  8 ปีที่แล้ว

      To typowe prożki o grubości 2 mm. Możliwe że drewno napuchło i wtedy trzeba doszlifować sobie prożek pilnikiem lub papierem ściernym. Wpychanie na siłę może uszkodzić mostek, zaś za cienki prożek będzie się przechylał.

  • @yoloMachine
    @yoloMachine 6 ปีที่แล้ว +2

    Jaki jest model tego podrecznego siłomierza?

  • @krzysiekb6494
    @krzysiekb6494 7 ปีที่แล้ว +1

    ciężko mi łapie się akordy barowe na pierwszych prograch, ale w gitarze elektrycznej, czy te same wartości 0,8-0,6 mm moge zastosowac w elektryku czy różnią się one?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  7 ปีที่แล้ว +1

      Elektryki zwykle ustawia się ciut niżej, nawet dopuszczając lekkie pobrzękiwania, bo mało to słychać w głośnikach. Natomiast na ile dany egzemplarz to zależy. Trzeba doświadczenia do tego. Gryfy zawsze są trochę powypaczane, a reliefy nierówne. Jeśli początek gryfu ma mocniejszy relief niż reszta, to można bardzo nisko ustawić prożek. Jeśli jest odwrotnie, to nie można przesadzić, bo będzie brzęczeć na pustych strunach. Wysokość trzeba też dobrać do rodzaju i jakości strun. Grubsze struny wysokiej klasy można ustawiać ciut niżej.

    • @krzysiekb6494
      @krzysiekb6494 7 ปีที่แล้ว

      dziekuje c:

  • @bartoszarszynski6250
    @bartoszarszynski6250 7 ปีที่แล้ว +1

    Witam mam Takamine EG 320C wyjąłem mostek, tam pod nim jest blaszka, która ma jakieś dziwne mocowanie. Czy mogę wyrwać ją by gitara miała mniejsza akcję strun. Będę ogromnie wdzięczny za pomoc i jeszcze jedno, na mostku od strun powstały duże wcięcia. Chyba brzęczy przez to. Pozdrawiam serdecznie Bartek.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  7 ปีที่แล้ว +5

      To jest pewnie przetwornik piezoelektryczny. Po wyrwaniu nie będzie działać elektronika. Lepiej samemu nic nie robić, jeżeli nie ma się pewności i doświadczenia. Można więcej popsuć niż poprawić. Lepiej zanieść lub wysłać do specjalisty, który obejrzy gitarę całościowo, a w szczególności sprawdzi podłużny profil gryfu, osadzenie progów, stan nawilżenia drewna. Wtedy zdecyduje co poprawić i jak wyregulować. Często zdarza się nierówny relief w poszczególnych sekcjach gryfu. Wtedy nie ma prostego przepisu na tanią korektę. O znalezieniu kompromisowego ustawienia decydują setne części milimetra na poszczególnych progach i niekiedy konieczne jest umiejętne wykonanie szlifu. Wiele osób popsuło sobie gitary wykonując te czynności bez wiedzy i doświadczenia. Prożek dolny (podstawek mostka) można wymienić jeśli jest zużyty, ale trzeba go dobrze dobrać i doszlifować.

  • @Szonix85
    @Szonix85 5 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry Witam Mam gitarę 12 strunowa wszędzie ładnie stroi jednak na I , II, III progu 11i12 struny nie stroją do siebie czyli jeśli obie ustawie na dziek E to jak nacisnę przy dźwięku G to gruba stroi jednakżecienka struna bardzo ucieka jest jakaś rada na to ? Co to się dzieje prosił bym o pomoc jeśli to możliwe Pozdrawiam i dziękuje za Filmy

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว +1

      W strojeniu oktawowym często jest fałsz na progach. Podobny problem występuje w Bouzuki: "Stosowanie strun oktawowych nie przyjęło się w instrumentach, używanych do grania irlandzkiej muzyki, ponieważ instrument fałszuje, przy graniu akordów na niższych progach.". Przeważnie grube struny pod wpływem docisku nadmiernie zawyżają dźwięk na progach. Najlepiej zmierzyć dokładnie co się dzieje na każdym progu i spróbować zastosować w parze nieco grubszą i twardszą strunę z niskiej oktawy i jednocześnie nieco bardziej miękką i sflaczałą z wyższej oktawy. Jeśli jedna jest dobra, to oczywiście trzeba eksperymentować ze struną fałszującą, a tą dobrą zostawić tak jak jest.
      W Pana gitarze jest nietypowy problem, skoro gruba stroi, a cienka ucieka, jak sądzę w górę, czyli zawyża. W takim przypadku tą cieńszą należałoby zastąpić nieco twardszą i grubszą. Można też podłożyć coś pod nią przy samym siodełku, tak żeby skrócić pierwszy próg minimalnie. Na próbę można dać zapałkę, wykałaczkę lub kawałek plastiku, tylko tak żeby struna nie podniosła się zbytnio. Tak robiłem w moim starym klasyku, w którym struna G miała zwyczaj grać za wysoko na pierwszych progach i pomogło.
      Może też być inna przyczyna uciekania w górę. Czasem siodełko jest za wysokie dla danej struny i dźwięk zawyża się na skutek dociągania struny do progu z dużej wysokości, co powoduje dodatkowe naprężanie. Wtedy trzeba przeszlifować rowek i obniżyć.
      W Pana przypadku można także spróbować do pary z grubą struną E użyć struny D od miękkiego kompletu 6 strunowego i oczywiście stroić ja jako wyższe E. Dwie owijane powinny mieć podobną charakterystykę. Generalnie rozwiązania trzeba szukać raczej w strunach, a nie w gitarze. Czasem jest taki błąd, że ktoś zakłada do pary z najgrubszą struną E, po prostu zwykłą najcieńszą gołą E, która nominalnie różni się o dwie oktawy. Wtedy może bardzo zawyżać na progach.

    • @Szonix85
      @Szonix85 5 ปีที่แล้ว

      Dziękuje Bardzo spróbuje w takim razie pokombinować ze strunami al najpierw włożę ta podkładkę dziękuje za obszerna odpowiedz :)

  • @jacek2360
    @jacek2360 5 หลายเดือนก่อน +1

    Bał bym się tak regulować nie mając takiego doświadczenia.Każdy specjalista podaje różne zakresy regulacji wysokości strun i na różnych odległościach pomiędzy progami.Ja słyszałem o zakresie wysokości na 7 progu przyciskając struny na 1 i 14 progu.Jaka odległość bez przyciskania strun na 1 progu? Ciekawe jak mierzy te zależności prawdziwy lutnik a nie metodą prób i błędów.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 หลายเดือนก่อน +1

      Faktycznie pierwsze próby lutniczenia mogą przynieść szkody i uszkodzić całkiem gitarę. To co piszesz o dociskaniu 1 i 12 lub 14 próg, oraz sprawdzenie dystansu na 7 lub 6 progu, dotyczy jednego parametru: wklęsłości podłużnej gryfu (tzw. relief lub hol). Używasz struny jak linijki i sprawdzasz na ile ugięty jest gryf, bo nie powinien być całkowicie płaski. To ugięcie ustawia się zwykle na 0,5mm na naprężonych strunach. W akustykach prętem gryfu ustawia się tą wklęsłość. Pręt nie służy do ustawiania wysokości strun jak niektórzy sądzą, choć wpływa na wysokość strun jako efekt uboczny. Wysokość strun reguluje się wysokością prożka dolnego i górnego. Prożek górny (siodełko) ustawiamy zwykle tak, żeby struny były możliwie nisko, ale nie brzęczały grane bez dociskania do progów. Daje się zejść poniżej 1mm nad pierwszym progiem. Zależnie od gitary może to być przykładowo 0,5mm E1 i 0,7mm E6. Natomiast nad XII progiem zwykle można ustawić 2,5mm E1 i 2,9mm E6. Na te parametry większy wpływ ma prożek dolny mostka. Metoda prób, błędów i szukania kompromisów jest całkiem sensowna, bo dla jednego egzemplarza gitary ustawienia optymalne będą inne niż dla kolejnego egzemplarza, nawet tego samego modelu. Słuchając jak gitara gra, gdzie pobrzękuje można popróbować różnych ustawień i sprawdzić co dla danej gitary będzie najlepsze.
      Doświadczenie jest tu przydatne. Ja zrobiłem w życiu korekty kilkudziesięciu tysięcy instrumentów, więc masę rzeczy biorę pod uwagę właśnie z tego doświadczenia. Ogólne zasady są znane, ale nie ma jednego uniwersalnego przepisu, który każdego zadowoli. Są muzycy jak Evan Dobson grający na brzęczących gitarach, czyli akceptuje on fakt uderzania strun o dalsze progi, a nawet czyni z tego element brzmienia. Ktoś inny woli wysokie ustawienia i całkowicie czyste brzmienie. Są muzycy, którzy grają na klasykach na wysokości 5mm nad XII progiem. Z kolei ostatnio była u nas zakonnica grająca tak delikatnie, że nawet na ustawieniu 2,2mm wszystko grało bez brzęczenia. Czyli spotykasz różne zalecenia z uwagi na preferencje człowieka, ale także różne z uwagi na możliwości gitary. Im tańsze gitary, tym mniej możliwości niskich ustawień, bo są po prostu nierówne gryfy i niestabilne drewno. Ale z drugiej strony to te najtańsze gitary daje się najbardziej poprawić i uzyskać spektakularną poprawę nawet tanim kosztem. Stan sklepowy jest po prostu tak fatalny, że nawet szybkie poprawki są ogromnym ułatwieniem gry. Mówi się że tanie gitary są dla początkujących, ale to właśnie dlatego, że początkujący nie jest w stanie ocenić jak bardzo to odbiega od normy. Akceptują przy zakupie duże niedokładności, niedoskonałości, a potem się z nimi męczą.
      Zasady teoretyczne, matematyczne dotyczą sytuacji idealnych, czyli instrumentu istniejącego tylko w teorii. Można to wyliczyć na ile nisko da się ustawić bez brzęczenia, z jakim reliefem. W praktyce każda gitara jest inna, bo to żywy materiał niejednorodny. W każdej taniej gitarze gryf ma przeróżne wady: niejednorodności, nierówności, garby, skręcenia podłużne, zniekształcenia typu "S", problemy z osadzeniem progów, nierównomierny relief (wklęsłość podłużna). Nawet jeśli to wady i odkształcenia rzędu milimetra, to bardzo przeszkadza w dobrej regulacji. Dlatego jak to określiłeś "prawdziwi lutnicy" ze stowarzyszenia, tacy budujący i remontujący instrumenty, nie chcą się za to brać. To perfekcjoniści, którzy musieliby zrobić totalny remont przekraczający wartość gitary, a i tak szlag by trafił ich pracę, bo tanie drewno samo zmienia kształty i wymiary, jest słabo sezonowane i wrażliwe na zmiany wilgotności.
      Dlatego konieczne było opracowanie specjalnych metod korekt tanich gitar, aby skrócić czas, zmieścić się w budżecie 200 zł. Notabene gdzieś tu był wpis osoby która kupiła gitarę za 600 zł, wydała u "prawdziwego lutnika" 1200 zł na korekty i nie dało to wcale pełnego zadowolenia. Tu przydatne jest właśnie doświadczenie z tysiącami tanich instrumentów, poznanie ich kaprysów, opracowanie ustawień kompromisowych uwzględniających niedoskonałości materiału i wykonania, a do tego poznanie preferencji wielu muzyków amatorów. Główny cel jest taki, żeby mniej bolały palce, bo wtedy gra się łatwiej i przyjemniej. Korekty poprawiają też w pewnym zakresie brzmienie, strojenie i łatwość gry.

    • @jacek2360
      @jacek2360 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@skrzypcepengano A co pan powie o gitarze Ibanez AAD170CE czy wymaga jakiejś istotnej regulacji i czy warto ją kupić?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 หลายเดือนก่อน +1

      @@jacek2360 Wszystko zależy jaki egzemplarz się trafi, jak był transportowany z Azji, jak przechowywany. Gitary są zwykle miesiąc na morzu w strefach tropikalnych, co wpływa na ich geometrię. Trzeba obejrzeć i wtedy można coś powiedzieć. Właściwie do 3 tys.zł to nie zdarzają się takie, żeby nic nie było do poprawienia. Normy sklepowe są dość szerokie. Raczej trzeba unikać najtańszych ofert, bo to są zwykle stoki B, czyli coś nie podobało się w nich klientom, były odsyłane, serwisowane, albo mają jakieś niedoskonałości.

  • @JSTR02
    @JSTR02 4 ปีที่แล้ว +1

    👍👍👍🎸

  • @zeus32bios
    @zeus32bios 9 ปีที่แล้ว +1

    Fajny materiał.

  • @miqosz
    @miqosz 8 ปีที่แล้ว +1

    A czym różni się twarda gitara od miękkiej?
    Na miękkiej łatwiej się gra i podciaga struny i coś jeszcze?
    A twarda gitara ma jakieś swoje zalety ?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  8 ปีที่แล้ว +4

      Różni się wygodą gry i siłą jakiej potrzeba użyć do dociskania strun do progów. Potocznie mówi się, że gitara jest twarda, gdy jest źle wyregulowana. Ale zawodowcy często używają twardych strun w dobrze wyregulowanej gitarze. To zupełnie inny przypadek. Twardsze ustawienia preferują osoby grające mocno akordami. Twarde grube struny zwykle mają mocniejsze, konkretne brzmienie i stabilniejszy ton, mniej zależny od siły docisku. Dźwięk nie ucieka mocno w górę przy silniejszym dociskaniu. Nie ma efektu zawodzenia. Są więc pewne zalety.
      Jednak w przypadku tanich gitar amatorskich chodzi głównie o to że ich twardość wynika wyłącznie z braku precyzyjnej regulacji. Mają więc wszystkie wady twardych gitar, a nie mają ich zalet. Zła regulacja powoduje dodatkowe fałszowanie, bo struny dociskane z dużej wysokości nadmiernie zawyżają dźwięk. Czy chcemy mieć gitarę twardą czy miękką, to w każdym przypadku potrzebna jest odpowiednia regulacja.

  • @oskarkawulicz3956
    @oskarkawulicz3956 3 ปีที่แล้ว

    I jak tu nie mieć technicznego w zespole - majątek....Ilu gitarzystów nigdy nie robiło takich rzeczy a jaka sława:)

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 3 ปีที่แล้ว +1

      Ci co doszli do sławy, nauczyli by się na kiju od szczotki. Ale to jeden promil grających. Kto ma dziś taki zapał i taką pasję, żeby znosić trudy niekomfortowej gitary? Większość instrumentów po zakupie idzie w odstawkę, bo po pierwszych trudnościach pojawia się zniechęcenie. Typowe podejście rodziców: "Kupuję dziecku byle jaką gitarę, bo nie wiadomo czy się nie zniechęci." Właśnie dlatego się zniechęci, że gitara jest byle jaka. Przynajmniej można ją podrasować i wyregulować bez ponoszenia większych kosztów. Wilk syty i owca cała.

  • @defender4
    @defender4 11 หลายเดือนก่อน

    Jak nazywa się ten przyrząd do pomiaru siły nacisku?

  • @sylwesterbrudnicki2783
    @sylwesterbrudnicki2783 4 ปีที่แล้ว +1

    Witam jak nazywa sie ten przyrzad do pomiaru nacisku siły strun czy czegoś takiego?

    • @michalmichal3474
      @michalmichal3474 4 ปีที่แล้ว

      Podpinam sie pod pytanie.

    • @emesdestrojer1569
      @emesdestrojer1569 4 ปีที่แล้ว

      @@michalmichal3474 Dynamomierz, siłomierz, tensometr...

    • @michalmichal3474
      @michalmichal3474 4 ปีที่แล้ว

      @@emesdestrojer1569 czy wiadomo jakiego używa prowadzący?

    • @emesdestrojer1569
      @emesdestrojer1569 4 ปีที่แล้ว

      @@michalmichal3474 Prowadzący na pewno to wie. Ale takich urządzeń są tysiące - cyfrowe, analogowe, drogie, tanie - do wyboru do koloru. Wpisz na Ali(express) to sam zobaczysz. :-

  • @jackde.3982
    @jackde.3982 5 ปีที่แล้ว

    Super szacun 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻Pozdrawiam.

  • @bartiw6034
    @bartiw6034 9 ปีที่แล้ว +1

    Cześć, czy masz może kontakt mailowy, ponieważ mam problem z gitarą akustyczną i chciałbym się skonsultować

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  9 ปีที่แล้ว +1

      biuro.siedziba.pl/naprawa_gitar/

    • @danielmokijewski585
      @danielmokijewski585 8 ปีที่แล้ว

      WITAJ! Masz problem z gitarą to zapraszam do nas JDL GUITARS AND BASSES. Znajdziesz nas na facebooku

  • @wojteknarczynski9502
    @wojteknarczynski9502 ปีที่แล้ว

    Co to za przyrząd do mierzenia siły? Zwykły siłomierz, czy jakiś specjalny do gitar?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  ปีที่แล้ว

      To może być cokolwiek, jako ciekawostka. Podstawą regulacji gitar nie jest mierzenie siły, tylko całej geometrii, wysokości strun, odstępów. Szczelinomierz może się przydać, suwmiarka lub choćby cyfrowy miernik głębokości bieżnika opon. Natomiast zmniejszenie siły działającej na palce jest miłym skutkiem ubocznym prawidłowej regulacji. To jak z tabletkami na wątrobę w reklamach.

  • @desk48
    @desk48 6 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie gitary elektro akustycznej, a więc mam jedną na oku, ale nie wiem czy jest odpowiednia dla totalnego laika jakim jestem chodzi o to czy jakość jest wmiarę dobra i czy jest to już "gitara", a i jeszcze jedno czy jak kupię za tą cenę to akcja strun będzie wmiarę znośna, palce nie będą boleć itp. Szczerze mówiąc, trochę się boję grzebać jak byłaby taka potrzeba. A oto ta gitara gitarownia.pl/product-pol-2460-FENDER-CD60-CE-NAT.html#close. Pozdrawiam serdecznie.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  6 ปีที่แล้ว

      Gitara jest wystarczająca, choć cała sklejkowa. W podobnej cenie, a nawet taniej można kupić markową gitarę z litym topem cedrowym: allegro.pl/uzytkownik/nikl/akustyczne-pozostale-122663 Natomiast co do regulacji i wygody gry, to żadna nowa gitara nie jest fabrycznie przyjazna dla palców. To tania masowa produkcja nie lutnicza i obróbka na szybko tylko zgrubna. Nikt się nie pieści z dopracowaniem. Do tego każda gitara przechodzi transport morski w strefie równikowej, co powoduje pewne zniekształcenia drewna. Dlatego producenci ustawiają je ze sporym zapasem wysokości strun. Producent woli żeby było niewygodnie, niż sytuację w której zrobi się za nisko i gitara przestanie grać, lub będzie brzęczeć. Jeśli wybieramy najtańsze sklepy masowej sprzedaży, to nie możemy liczyć na korekty. Pralki z ceneo są wszędzie jednakowe, a gitary jednak kompletnie inaczej przygotowane - im tańsze tym gorsze. Trzeba po zakupie skoczyć do lutnika. Druga możliwość, to wybrać sklep ciut droższy, ale od razu z regulacją i korektami. Tak żeby godzina pracy przy instrumencie była wliczona w cenę. Tak jest na skrzypce.pl lub u nikl na Allegro. Dodatkowe prace przy instrumencie i korekty sprawiają, że siła działająca na palce jest mniejsza nawet o połowę. Gra się znacznie łatwiej i przyjemniej.

    • @desk48
      @desk48 6 ปีที่แล้ว

      skrzypcepengano a jeszcze jedno pytanie czy podczas kupna trzeba napisać, że życzę sobię o takową usługę czy jest ona automatyczne wykonywana bez pisania, iż chcę skorzystać z tej usługi?. Mogę na gitarę wydać tak do 1500 aby tylko była prawdziwą gitarą, dobrze brzmiała oraz dobrze wykonana i oczywiście przyjemnie brzmiała podczas nauki.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  6 ปีที่แล้ว

      Ja osobiście każdy instrument selekcjonuję, sprawdzam, poprawiam i reguluję już w standardzie bez dopłat.

    • @desk48
      @desk48 6 ปีที่แล้ว

      skrzypcepengano a czy ten Fender squier z allegro, to wmiarę dobra gitara czy poszukać innego modelu, czy też marki, Jeszcze jedno pytanie mam, jak konserwować gitarę, czy na podstrunnice wystarczy użyć z Dunlopa olejek cytrynowy czy coś jeszcze i jak często? I czy na korpus tagże coś się używa, ogólnie jakieś środki się używa na całą gitarę?, a i jeszcze jedno czy po skończonym graniu przetrzeć struny i podstrunnicę czy nie trzeba?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  6 ปีที่แล้ว

      Jakość instrumentów zależy bardziej od ceny niż od nazwy. Akurat squier nie ma kluczy olejowych ani podstrunnicy palisandrowej. Progi dość miękkie, niezbyt trwałe. Wygląd i lakierowanie niezbyt estetyczne. Brzmieniowo może być.
      Co do chemii, to stosować rzadko i w małych ilościach. Wystarczy sucha czysta szmatka i unikanie dotykania czarnych lakierów. Znacznie ważniejsze dla trwałości i kondycji instrumentu jest zapewnienie stałej wilgotności powietrza na poziomie 50-55%, zwłaszcza w sezonie grzewczym, unikanie gwałtownych zmian temperatury i bezpośredniego nasłonecznienia.

  • @wiolettat3167
    @wiolettat3167 ปีที่แล้ว

    Pytanie: czy można rozszerzyć odległości między strunami jeśli szerokość progów na to pozwala?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  ปีที่แล้ว

      Minimalnie można zwiększyć odstępy, ale będzie to mało odczuwalne. W dodatku struny brzegowe umieszczone bardzo blisko krawędzi mogą nam spadać z podstrunnicy, gdy dociśniemy pod lekkim skosem, lub na akordach barowych. W tanich gitarach brzegi progów są szczególnie nierówne, mogą odstawać, co może powodować problemy i brzęczenia na niektórych dźwiękach. Trzeba by więc zobaczyć konkretny egzemplarz gitary, żeby ocenić czy takie zwiększanie odstępów ma sens i czy nie spowoduje innych problemów.

    • @wiolettat3167
      @wiolettat3167 ปีที่แล้ว

      @@skrzypcepengano dziękuję. Na razie poprzestanę na obniżeniu strun. Bardzo przydatny filmik dla początkującego gitarzysty👍🙋‍♀️

  • @MrTheKubszu
    @MrTheKubszu 3 ปีที่แล้ว

    Witam, od jakiego progu wartości gitary można spodziewać się tego że nie trzeba ją będzie w znacznym stopniu regulować? Druga sprawa, w moim T. Burton Kisielewski jakby otwór do regulacji gryfu się w jakiś sposób chyba zblokował i nie idzie go przekręcić pomimo siły, tak samo drugi problem w którym trzeba imbus włożyć pod naprawdę odpowiednim kątem a to uniemożliwia mi jego zakres ruchu (struny blokują, chociaż z tym może i bym sobie poradził bo wystarczy je mocno odchylić aby dać miejsce na zakres ruchu imbusowi).

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  3 ปีที่แล้ว +1

      Jakiś czas temu miałem początkującego Klienta, który skarżył się, że tylko 5 minut daje radę grać na gitarze Yamaha wprost z salonu za 1500 zł. Po regulacji mógł grać godzinę bez bólu. Nawet jeśli fabryka w miarę dobrze zrobi, to wilgotny transport morski przez tropiki i potem magazynowanie może sporo zmienić w geometrii. Zależy tez jak były naprężone struny i pręt i jaka była wilgotność. Przykład podałem trochę ekstremalny, bo jednak gitary powyżej tysiąca zwykle mają mniejszą tolerancje odchyleń niż tańsze. Jeśli widzimy, że gra się bardzo ciężko, to z pewnością da się poprawić.
      Pręt zwykle daje się obrócić bez zdejmowania strun. Najwyżej zluzować trochę i odsunąć palcami na boki. Zwykle pręt działa w równowadze do naprężenia strun, czyli ciągnie w tył. Luzowanie polega na odkręceniu śruby w lewą stronę (przeciwnie do wskazówek zegara). Zluzowanie strun może w tym pomóc, bo zmniejszy obciążenie nakrętki. Bywają jednak czasem egzemplarze gitar, w których gryf uparcie dąży do wypukłości i struny nie dają rady go przeciągnąć. Tak się dzieje gdy tylna część gryfu bardziej kurczy się po produkcji niż podstrunnica. Wtedy może się zdarzyć, że pręt pracuje na rozpieranie. Wówczas zluzowanie pręta będzie wymagało odwrotnego kręcenia. Trzeba to robić z wyczuciem, żeby nie zerwać gwintu albo nie urwać całego pręta. Bywa, że siła jest spora.
      Ważne! Pręt nie służy do regulacji wysokości strun, tylko do regulacji wklęsłości gryfu. Ustawia się wklęsłość na 0,5-0,8mm zależnie od strun, jakości drewna i progów, kształtu reliefu, techniki gry. Przed kręceniem trzeba wiec sprawdzić jaka jest wklęsłość, żeby wiedzieć w którą stronę pokręcić. W lewo zwiększamy wklęsłość, w prawo wypłaszczamy. Przy regulacji zmienia się wysokość strun nad dalszymi progami, ale to efekt uboczny. Wysokość strun regulujemy zasadniczo na mostku i na siodełku. Zbyt płaski gryf powoduje brzęczenie głównie w pierwszej połowie gryfu, a zbyt wklęsły będzie niewygodny do grania.

    • @MrTheKubszu
      @MrTheKubszu 3 ปีที่แล้ว +1

      @@skrzypcepengano 🤔 Poluzowałem struny oraz pręt kręcąc przeciwnie do wskazówek zegara i rzeczywiście ruszyło. Problem w tym, że gdy już tak odkręciłem, to przekręciłem z powrotem w prawo do tego samego miejsca, z którego nie mogłem ruszyć żeby bardziej uwypuklić gryf, aby był bliżej strun. Nastroilem i naprężyłem struny z powrotem żeby sprawdzić czy jest jakaś różnica w odległości strun od progów ale żadnej nie dostrzegam. W lewo jak najbardziej idzie ale w prawo już nie. Dodam że nie doszedłem do momentu, w którym struny zaczęły brzęczeć.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  3 ปีที่แล้ว +1

      @@MrTheKubszu Pręt nie służy do przybliżania gryfu do strun, ani do regulacji wysokości strun. Prętem reguluje się wklęsłość gryfu. Wysokość strun ustawia się na mostku i na siodełku. Gryf ma być wklęsły, a nie wypukły. Jak przyłoży się linijkę lub napiętą strunę, to po środku, około 7 progu, musi być odstęp 0,5-0,8mm.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  3 ปีที่แล้ว

      @@MrTheKubszu Może lepiej dać do regulacji, żeby sobie nie popsuć gitary tym kręceniem. Nie na tym polega regulacja.

  • @maryjane2984
    @maryjane2984 3 ปีที่แล้ว

    witam, z ciekawości zapytam, czy nadal Pan w tym miejscu pracuje. Postanowiłem swego czasu regulować wkładkę przy mostku, nie działa do końca tak jak chciałem, oczywiście jest niżej itp. ale to nie o to mi chyba chodziło hah. Nie chciałbym bawić się tym wszystkim sam, dlatego chętnie oddam ją w Pana ręce na regulację.

  • @fazy313
    @fazy313 3 ปีที่แล้ว

    Witam czy dobrze zrozumiale ze nad 12 progiem te 3 mm mierzt sie ten przeswit miedzy struna a progiem

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  3 ปีที่แล้ว

      Witam, Tak, prześwit, czyli od dołu struny do szczytu korony progu. Dla akustyków E6 3mm, E1 2,5mm. Jeśli gitara ma bardzo równy gryf, to można jeszcze pół milimetra mniej uzyskać, szczególnie na dobrych strunach i pod delikatną grę. Z kolei klasyczne ustawia się o milimetr wyżej niż akustyczne, bo nylony mają większą amplitudę drgań.

    • @fazy313
      @fazy313 3 ปีที่แล้ว

      @@skrzypcepengano dziekuje pozdrawiam

  • @mastertv24
    @mastertv24 7 ปีที่แล้ว +1

    czym Pan mierzy ten nacisk. Co to za urzadzenie?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  7 ปีที่แล้ว +3

      Dowolny siłomierz, miernik nacisku, dynamometr, niutonometr, waga itp.

  • @MiguelSzuba
    @MiguelSzuba 4 ปีที่แล้ว

    Gdzie można kupić taką wagę do mierzenia siły nacisku? bardzo fajna

  • @adamtakitam6870
    @adamtakitam6870 5 ปีที่แล้ว +1

    Witam,
    Czy można wysłać do Pana swój instrument kurierem w celu regulacji?

  • @jarosawkamczynski5485
    @jarosawkamczynski5485 4 ปีที่แล้ว

    Witam,
    Mam tanią gitarę (chińską) elektryczną (kupiłem nową za ok 350 zł) i gitara nie stroi na wysokich progach.
    Czy można ją u was wyregulować/naprawić i czy jest sens takiej regulacji?

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 4 ปีที่แล้ว

      Trzeba kupić struny za minimum 50 zł, tylko nie super miękkie. Będą lepiej stroić. A na mostku śrubkami doregulować menzury poszczególnych strun, sprawdzając tunerem.

    • @marekgitarzysta5193
      @marekgitarzysta5193 4 ปีที่แล้ว

      Jarosławie :)
      1. Struny. Wcale za 50 nie trzeba, ale 20 dychy na markowe jak najbardziej
      2. Menzura na mostku prawie zawsze pomaga
      3. Ale jak masz za wysoką akcję strun (twarda gitara, struny zbyt wysoko nad progami), to Intonacja zawsze będzie się rozjeżdżać, i właśnie im wyższe numery progów, tym wyżej struny, tym większy fałsz.
      Dlatego najpierw wymienić struny, potem wyregulować akcję czyli wysokość (mostek, siodełko, krzywizna gryfu) i NA KOŃCU menzurę śrubkami na mostku.
      Pozdrawiam,
      Donald

  • @adiiixii
    @adiiixii 7 ปีที่แล้ว +1

    gdzie znajduje się autoryzowany salon fendera w Warszawie??

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  7 ปีที่แล้ว

      Może Pasja?

    • @adiiixii
      @adiiixii 7 ปีที่แล้ว

      niestety ale nie ma modelu squier sa105

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  7 ปีที่แล้ว

      Ja mam jakby co od ręki: skrzypce.pl/products/SA105.html

  • @skrzypcepengano
    @skrzypcepengano  10 ปีที่แล้ว +2

    Zwykle im twardsze i grubsze tym bardziej konkretne brzmienie, jednak w tanich gitarach nie należy przesadzać bo nie wytrzymają. Ja bym dał 11, a dla początkujących 10.

  • @mirojanki7129
    @mirojanki7129 5 ปีที่แล้ว

    Feiny Film... Ale gdzie kupic taka wage do tych strun?
    Posdrawiam z zagranicy

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว

      Nie jest to potrzebne. Gitarę reguluje się nie do określonej siły, tylko tak, żeby uzyskać uzyskać możliwie niskie odległości strun od progów, czyli około 0,5 mm od I progu, 2,5-3 mm od XII progu i wklęsłość gryfu ok. 0,5 mm. Dokładnie ile uda się uzyskać, to zależy od egzemplarza danej gitary, stopnia powypaczania gryfu, oraz od stylu gry danego muzyka. Wymaga to pewnego doświadczenia i szukania kompromisów. W pewnych gitarach lepiej sprawdza się ciut większa wklęsłość i niższy mostek, a czasem odwrotnie. To dlatego, że gryfy nie są idealne. Gdy dobrze ustawi się początek, to często środek mamy zbyt wklęsły i niewygodny. Gdy ustawimy środek, to początek robi się zbyt płaski i brzęczy. Czasem korekta korekta kilku progów bardzo pomaga. Trzeba poszukiwać optimum i na pewno ułatwia doświadczenie z kilku tysięcy gitar. Spojrzę i wiem. Jak ktoś pierwszy raz robi, to łatwo coś napsuć, albo zrobić nie optymalnie.
      Co ciekawe: ostatnio miałem klienta grającego taką techniką, że 2 mm było dobrym ustawieniem na dobrej gitarze Cort (bardzo równy gryf i specyficzny styl gry). Dla zwykłej gitary i amatora grającego akordami zwykle 3 mm jest bardziej optymalne. Oczywiście dolne struny ustawia się trochę niżej niż górne. Więc nie tylko gitara ma znaczenie, ale też to jak się na niej gra.

    • @mirojanki7129
      @mirojanki7129 5 ปีที่แล้ว

      @@skrzypcepengano
      Dziekuje...
      No ja... pewnie ze nie potrzebne... Ale by sie przydalo...
      Ja sobie wedlug twojeo Filmu przy Gitarze Akusticznerj wyregulowalem na pierwszym progu 0.25mm na Strunie basowej (E2) i an 12-tym progu 2,2mm na Strunie Basowej (E2) i 1,7mm na E4.
      I nic nie Brzenczy z plektrum... Ale teraz sie fajnie "miekko" gra...
      Alle zebym to mugl usyskac musialem progie schliefowac.
      Musze jeszcze E-Gitarre zrobic...
      Lapka wu gure...
      Dzienki jeszcze raz!
      Pozdrawiam

  • @antonk.6212
    @antonk.6212 ปีที่แล้ว

    A gdzie można kupić u pana jakąś gitarę?

  • @Adamasful
    @Adamasful 10 ปีที่แล้ว +1

    jak nazywa sie to urzadzienie do pomiaru nacisku struny ???????

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  10 ปีที่แล้ว

      To nie jest nic specjalnego. Wystarczy jakiekolwiek urządzenie mierzące siłę: Dynamometr, siłomierz, niutonometr, tensometr, waga.

    • @matthewp.9540
      @matthewp.9540 8 ปีที่แล้ว

      +skrzypcepengano Trochę posmutniałem jak zobaczyłem ile podobna zabawka kosztuje. Takiej jak Pan ma niestety nie znalazłem.

  • @margaretmargaret4737
    @margaretmargaret4737 4 ปีที่แล้ว

    Po czym poznać krzywy gryf ? I jak to naprawić ? ( Moja gitara nie ma pręta )

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  4 ปีที่แล้ว

      Gryf każdy jest nieco krzywy, bo to drewno i ono samo zmienia kształty i wymiary. Natomiast na ile jest powypaczany, jak bardzo to przeszkadza w graniu i czy można coś poprawić, to już trzeba dać do oceny lutnikowi. Typowymi objawami pokrzywienia gryfu jest albo niewygodna gra, albo brzęczenie strun w pewnych obszarach.

    • @margaretmargaret4737
      @margaretmargaret4737 4 ปีที่แล้ว

      @@skrzypcepengano dzwoniłam do Pana pod 22 635 38 48 czy zmienił Pan numer ? Pozdrawiam klientka 🎸

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  4 ปีที่แล้ว

      @@margaretmargaret4737 Telefon działa w dni powszednie 10:00-17:30

  • @majmel11
    @majmel11 4 ปีที่แล้ว

    gdzie takie wkladki kupic w mostku??struny wiolinowe mi sie wcinaja....

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 4 ปีที่แล้ว +1

      Trzeba szukać pod hasłem "prożek dolny" albo "siodełko mostka". Tylko uwaga, bo inne są do gitary klasycznej, a inne do akustycznej.

  • @marekgitarzysta5193
    @marekgitarzysta5193 4 ปีที่แล้ว

    Czym Pan piłuje siodełko? Komplet pilników to min 100$. Jestem ciekaw Pana patentu. Wygląda jak brzeszczot. Będę wdzięczny za informację. Pozdrawiam serdecznie!

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 4 ปีที่แล้ว

      Mam kilka modyfikowanych brzeszczotów, a do wykończenia okrągłe iglaki w kilkunastu rozmiarach. Mogą być też pilniczki do czyszczenia dysz. Próbowałem chińskie pilniczki do siodełek, ale jakość jest zła. Wyrzucone pieniądze. Trzeba kupować japońskie. Oczywiście zależy od klasy gitary. W gitarach do 1000 zł fabryki robią rowki na prawdę byle czym i już zwykłym brzeszczotem można zrobić to lepiej niż fabryka. Pożądany kształt rowka uzyskuje się odpowiednia techniką ruchów, oraz wyobleniem samego ostrza brzeszczota. Natomiast jak jest porządna gitara lutnicza, to nie dotykałbym niczym innym, jak kompletem za 100$ albo i 200$. Trzeba dopasować jakość sprzętu do jakości gitary. Także czas pracy jest różny. Tanie gitary trzeba obrobić w kilkadziesiąt minut, żeby wartość prac nie przekroczyła wartości gitary. Narzędzia będą bardziej zgrubne, za to szybkie. Natomiast drogą gitarę można obrabiać wiele godzin, uzyskując większą precyzję, ale przy wyższych kosztach. 90% pożądanego efektu można uzyskać tanimi i szybkimi metodami, natomiast idealne dokończenie i dopieszczenie może wymagać 10 razy więcej czasu i specjalnych narzędzi. Tania gitara nie jest tego warta, bo ma ograniczenia materiałowe, a gryfy i tak same zmieniają kształty i wymiary. Walka o jakieś 0,1 mm nie ma sensu, gdy wiadomo, że gitara po miesiącu wypaczy się o 0,3 mm. Także same prożki są w nich miękkie. Powinno się uzyskać gładkość, ale praca idzie na marne, bo w miękkich siodełkach odgniata się owijka struny i nie ma sensu z tym walczyć. Za to w tanich gitarach efekt jest najbardziej spektakularny, nawet po szybkich i uproszczonych korektach, bo stan fabryczny jest zawsze fatalny.

    • @marekgitarzysta5193
      @marekgitarzysta5193 4 ปีที่แล้ว

      Super. Dzięki za odpowiedź!

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 4 ปีที่แล้ว

      @@marekgitarzysta5193 Proszę brać pod uwagę, że trzeba do tego trochę doświadczenia. Ważny jest odpowiedni kąt, kształt, rozmiar, gładkość. Nie ma prostego przepisu na głębokość, bo zależy to od kształtu początkowej części gryfu i od tego jak układa się relief po długości. W gitarach gdzie wklęsłość pojawia się bardziej na początku gryfu można na siodełku zejść niżej niż norma przewiduje, natomiast w gryfach gdzie początek jest dość płaski, a wklęsłość pojawia się raczej dalej, trzeba ostrożniej podpiłowywać i zostawić wyżej. Trochę inaczej traktujemy basy i wioliny. E6 na pewno z ciut większym zapasem. Ja ustawiam raczej na słuch i doświadczenie niż na książkowe wymiary, bo tanie gitary są nieprzewidywalne i nie mają idealnej książkowej geometrii, a nie wszystko da się skorygować. Niektóre lepiej pracują na mocniejszej wklęsłości, a inne mniejszej. Sporo zależy też od rodzaju strun. Droższe struny i nieco twardsze pozwalają na lepsze ustawienia.

  • @aaaaaa-ei1vh
    @aaaaaa-ei1vh ปีที่แล้ว

    Na ile według Pana takie zabiegi wpływają na brzmienie gitar? Spotkałem się z opinią, że zmiana akcji wpływa negatywnie na brzmienie gitar.

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  ปีที่แล้ว +1

      Często wpływa to bardzo pozytywnie na brzmienie. Przykładowo ostatnio poprawiałem partię klasyków, które fabrycznie miały siodełka tak wykonane, że struny nie opierały się na końcu. Kąt był niewłaściwy, więc struny źle brzmiały i źle stroiły. Wygładzenie progów też wpływa pozytywnie na brzmienie. W tanich gitarach zwykle mamy do czynienia z przypadkiem znacznie wyższego ustawienia fabrycznego, niż w projekcie takiej gitary, co oznacza, że doprowadzenie do sensownych ustawień poprawia i brzmienie i strojenie. Brzmienie poprawia się też dzięki temu, że muzyk łatwiej dociska struny i mniej popełnia błędów. Nic mu nie bzyczy z powodu słabego dociśnięcia.
      Natomiast te opnie, które poruszają problem pogorszenia brzmienia na bardzo niskich ustawieniach dotyczy faktycznie ekstremalnie niskich ustawień, gdzie każdy inicjowany dźwięk rozpoczyna się od uderzenia strun o dalsze progi. Aczkolwiek może to być kwestia gustu i oczekiwań. Przykładowo Evan Dobson, czy Tommy Emmanuel grają na tak niskich ustawieniach, gdzie niemal każdy dźwięk zaczyna się brzęknięciem i oni to uważają za dobre, takie bardziej rockowe brzmienie, niż czysty dźwięk na wysoko położonych strunach. Nie trzeba jednak ustawiać aż tak nisko. Przykładowo tu wszystko totalnie brzęczy, nie gra czysto (z wyjątkiem delikatnych trąceń): th-cam.com/video/MBvAvW6KQDk/w-d-xo.html Jedni powiedzą że to wpływa negatywnie na brzmienie, a inni że pozytywnie.

  • @Filarel
    @Filarel 3 ปีที่แล้ว

    Zastanawiam sie gdzie jest mozliwosc takiej regulacji i jaka cena? :D Jestem z Katowic, a nie chce placic 300 zl za lutnika. Gitara warta 400 zl

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 3 ปีที่แล้ว +1

      Można przysłać na skrzypce.pl Około 100 zł kosztuje. Tylko trzeba zapakować solidnie, żeby kurier nie rozwalił.

    • @Filarel
      @Filarel 3 ปีที่แล้ว

      @@jerzy3881 dziękuję za błyskawiczną odpowiedź!

  • @marcins.uk.5114
    @marcins.uk.5114 3 ปีที่แล้ว

    Mozna prosic jakies namiary do Pana.
    Dziękuję
    Pozd

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 3 ปีที่แล้ว

      Jest w opisie, albo na skrzypce.pl

  • @harakiri9081
    @harakiri9081 5 ปีที่แล้ว

    Jaki model tej gitary z unboxingu ?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  5 ปีที่แล้ว

      Model już nie istniejący. Jeszcze można dostać wersje z elektroniką: allegro.pl/kategoria/gitary-i-akcesoria-akustyczne-260274?string=fishman

  • @johndrzalson1478
    @johndrzalson1478 5 ปีที่แล้ว +2

    Czy to działa na gitary elektryczne?

    • @jerzy3881
      @jerzy3881 5 ปีที่แล้ว

      Zasada regulacji jest taka sama. Ustawia się wysokość siodełka, mostka, menzurę i zakrzywienie gryfu. Można też wyrównać progi.

  • @marianwerner3825
    @marianwerner3825 6 ปีที่แล้ว +1

    chciolbym grac ale palce mom za rube i co zrobic a gitara mam

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  6 ปีที่แล้ว

      Kupić gitarę klasyczną, która ma szerszy gryf.

  • @zmutowanyramol7113
    @zmutowanyramol7113 6 ปีที่แล้ว +1

    Dzieki juz wie co zrobic ;) ale co z gitara klasyczna na nylonkach?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  6 ปีที่แล้ว

      Tak samo ustawia się wysokość siodełka, prożka dolnego i robi korekty progów. Klasyczne gitary ustawia się ciut wyżej niż akustyki. Natomiast nie wszystkie klasyki mają regulację zakrzywienia gryfu. Jeśli gryf jest poważnie wypaczony, to potrzebny jest większy remont.

  • @piotrrabiej2926
    @piotrrabiej2926 4 ปีที่แล้ว +1

    Jakiś numer, można prosić, namiary na salon? Na stronce nic nie m niestety ;P

  • @czarkowiczm8679
    @czarkowiczm8679 3 ปีที่แล้ว

    Dlaczego w gitarach nie stosują już progu nr 0?

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  3 ปีที่แล้ว +1

      Z pewnością łatwiej jest coś doregulować, a technologicznie jest prościej w przypadku taniej produkcji. Początki gryfu sprawiają niekiedy problemy z geometrią i wypaczaniem. Ja jestem za tym, żeby zerowy próg był jednak odrobinę wyżej, bo puste struny mają największą amplitudę drgań i są najczęściej w użyciu. Nawet 0,1mm robi różnicę. A tymczasem początek gryfu w suchych warunkach potrafi się zawiajać w tył. Zakotwiczenie pręta regulacyjnego powoduje, że regulacja działa w zasadzie od pierwszego progu, a nie od zerowego. Konieczność podwyższenia zerowego progu, to byłby dramat. Prościej jest zrobić siodełko z tworzywa, z odpowiednim zapasem wysokości, łatwo modyfikowalne.

  • @Rocktomy
    @Rocktomy ปีที่แล้ว

    Ile około kosztuje taka usługa z tego typu gitarką??

    • @skrzypcepengano
      @skrzypcepengano  ปีที่แล้ว

      Przy zakupie nowej gitary bezpłatnie, a normalnie 150 zł.

  • @aRCZI1800
    @aRCZI1800 4 ปีที่แล้ว

    chętnie bym oddał swoją gitarę temu Panu na "poprawki", jak go znaleźć?

    • @furchyellow4543
      @furchyellow4543 4 ปีที่แล้ว

      Witam.Zdobyles może namiary na tego fachowca?

    • @Radello1
      @Radello1 4 ปีที่แล้ว

      @@furchyellow4543 W filmie pada nazwa strony sklepu autora filmu: www.skrzypce.pl