Pełna, obszerniejsza wersja wywiadu dr Kamilem Gruntmejerem dostępna tutaj ➫ th-cam.com/video/6Jd4Rrhi-sY/w-d-xo.html Będę wdzięczny za wykopanie materiału ➫ www.wykop.pl/link/6209579/plazy-ktore-polowaly-na-dinozaury/
Zrobiłbyś odcinek/ki o różnicach fauny występującej na różnych kontynach w różnych okresach historycznych? Przykładowo 40 mln lat temu była zupełnie inna fauna w obu amerykach, Euroazji, Australii oraz w Afryce. A jak to wyglądało przed powstaniem Pangeii 350 mln lat temu, oraz 250 nim Pangea złączyła się z Euroazja? Jaka żyłą tam fauna przed połączeniem? Jakie były różnice w faunie 130 mln lat temu, gdy super kontynent się rozpadł na współczesne lądy? Do tej pory omawiasz pojedyncze gatunki z rożnych okresów, Czas abyś opisał faunę z konkretnych okresów pod kątem izolacji geograficznej. Jakie gatunki były charakterystyczne dla konkretnych kontynentów i które z nich zdominowały środowisko po połączeniu kontynentów, a które nie przetrwały konfrontacji z przybyszami?
@@Telemaniakus Owszem, zdarza się że przybywa palców, np. wśród kręgowców które "wróciły do wody", ale jednak częściej ich ubywa. Domyślną liczbą jest 5.
Plazy sa generalnie zapomniana i niedoceniana grupa. Wszystko co wiemy o plazach , to zaby. Zrob filmu o plazach ich ewolucji, ich rozmnazaniu, trybie zycia, rodzajach, please.
To mój pierwszy komentarz na TH-cam :). Rewelacyjny material. Oglądam Pana kanały od kilku miesięcy i każdy odcinek jest interesujący i profesjonalnie przygotowany. Proszę kontynuować popularyzację nauki, w mojej ocenie materiały są interesujące dla szerokiej grupy wiekowej widzów. Pozdrawiam serdecznie.
Jak najbardziej płazy to ciekawe zwierzęta. Kilka lat temu w oceanarium na Malcie miałem przyjemność zobaczyć aksolotla, pomiędzy różnymi gatunkami ryb, głowonogów i innych stworzeń wodnych to mnie najbardziej "zajarało". Chciałbym też kiedyś zobaczyć odmieńce jaskiniowe, marszczelce i całą resztę tych niesamowitych zwierząt.
Zrób odcinek o Yeti i innych małpoludach... Co może leżeć u podstaw opowieści o nich. Co jest tym ziarenkiem prawdy w tych legendach pochodzących różnych miejsc na Ziemi.
Podoba mi się pomysł, ale myślę że yeti ludzie wymyślili modyfikując (w swojej wyobraźni) człowieka, a nie na podstawie innych stworzeń. Jednakże chętnie bym zobaczył odcinek w tym typie o smokach, potworach itd.
Technicznie rzecz biorąc ptaki nie tyle są potomkami dinozaurów, co dinozaurami samymi w sobie. Więc w sumie to można powiedzieć, że dinozaury się mszczą :)
@@figard9855 To wszystko zależy od której strony systematyki się do tego podejdzie, ale obecnie ptaki uważane są za dinozaury, konkretnie za przedstawicieli celurozaurów. Więc jak najbardziej można powiedzieć, że ptaki są dinozaurami, i nie będzie to stwierdzenie naciągane.
Może zrób taką serię w której będziesz opisywał ważne ewolucyjne można by żec "przystanki" np. eksplozja kambryjska, wyjście kręgowców na ląd, wyewoluowanie owodniowców, pojawienie się dinozaurów itd.
Bardzo ciekawe formy życia (miedzy wodą a lądem). I tak sobie pomyślałem odnośnie ostatniej hecy pt "sum ludojad" (ponoć zaatakował człowieka sum w Okunince), że mile widziany by był odcinek przedstawiający rodowód tej niezwykłej ryby, czyli odcinek o pochodzeniu suma oraz rozmaitych formach jego przodków - prehistoryczny sum.
Pamiętam jednego płaza z Odcinka serii wędrówki z dinozaurami, o tematyce Antarktydy z okresu jury. Fajnie by było gdybyś omówił całą serię wędrówek. Z dinozaurami (i obalił nieaktualne błędy z tych odcinków). Edit: dobra wymieniłeś go, ale i tak fajnie byłoby serię omówić. 😁
Wędrówki z dinozaurami opierają się na wiedzy z lat 90 więc nie spodziewaj się że wszystkie informacje będą aktualne. Uwierz że jest wiele dokumentów które powinny zostać tu omówione (JFC jest chyba najlepszym tu przykładem).
Że też z nikim ze znajomych nie mogę porozmawiać o tak fantastycznym temacie, jakim niewątpliwie są dinozaury. Rossie Geller (serial "Przyjaciele"), my to jednak mamy wiele ze sobą wspólnego.
Liczyłem że powiesz coś o proterogyrinusie żyjącym w karbonie (chodzi o tego płaza z wędrówek z potworami który stoczył walkę z Artropleurą którą potem nabił na pal) ale materiał i tak super
Cześć. Odkryłem twój kanał kilka dni temu. Super materiały, bardzo rzetelne i merytoryczne. Mam propozycje tematu filmu który może cię zainteresuje. Nauka a Biblijny potop. Ciekawi mnie jak byś ugryzł ten temat. Pozdrawiam :)
Dziś największym płazem jest Salamandra Olbrzymia z Japonii bo ostatnią, chińską właśnie zjedzono. I to nie jest żart. W zeszłym roku ruszyła wyprawa w lasy szukać tych salamandrer i znaleźli ją już tylko w nemu kilku restauracji, które pozyskiwały salamandry z farm
Tam był chyba też taki problem, że nieco wcześniek inne studio zrobiło bardzo podobną animację, tyle że o ptakach. Więc finansowo ryzykowne byłoby robienie tego samego, tyle że o płazach
To zależy o czym mówisz. :) Jeśli chodzi o merytorykę to zawsze staram się żeby materiały były na jak najlepszym poziomie. Jeśli chodzi o kwestie wizualne to w czerwcu byłem na szkoleniu dotyczącym filmowania i wprowadziłem pewne zmiany w sposobie kręcenia.
Bardzo zaciekawił mnie poruszony krótko temat skamieniałości na Antarktydzie która była niegdyś połączona z Australią :) Czy znaleziono może tam już jakieś skamieniałości? Czy w środowisku paleontologów mówi się coś o Antarktydzie jako potencjalnym terenie do badań? To bardzo ciekawy temat, w końcu to najbardziej dziewiczy z kontynentów i kto wie jakie zachowane skamieniałości się tam znajdują. Przy okazji mam pytanie wynikające z niewiedzy jak i podsycane motywami z filmów, czy możliwe jest że są tam zamarznięte dinozaury lub inne pradawne stworzenia? Czy to zwykłe fantazje?
Na razie znane są 4 dinozaury z Antarktydy: glacjalizaur, kriolofozaur, antarktopelta i trinisaura. Z pewnością ten kontynent jeszcze wiele przed nami skrywa.
Zamarznięte pradawne stworzenia? Tylko fantazja. Chyba że stworzenia w skali mikro i to w najgłębszych warstwach lodu, z czasów gdy czapa lodowa dopiero zaczynała powstawać
Oprócz dinozaurów znaleziono tam jeszcze szczątki niezidentyfikowanego plezjozaura, fragmentaryczne szczątki torbaczy (głównie zęby), przedstawiciela Sudamericungulata Antarctodona oraz pelagornitidy (wielkie ptaki z karbowanymi krawędziami dziobów, przypominającymi zęby). Większość skamieniałości pochodzi z wysp i wybrzeża Antarktydy z racji trudności terenu i warunków. Dodatkowo Megaraptory, znane z Ameryki Płd. i Australii najprawdopodobniej przeszly przez Antarkttdę, choć jeszcze ich tam nie znaleziono. Lód na Antarktydzie jest stosunkowo "nowym" dodatkiem na niej, przez większość czasu była ona bardziej na północ i klimat był mniej srogi.
Czapa lodowa na Antarktydzie zaczęła powstawać jakieś 30 milionów lat po tym jak wyginęły dinozaury. Sam lód ma niecały milion lat więc nie ma żadnych szans na znalezienie zamarzniętych dinozaurów innych niż pingwiny.
Świetny odcinek, płazy to naprawdę niesamowita grupa zwierząt. Chciałbym jednak zapytać o coś, co mówiłeś w jednym odcinku dobre 3 lata temu. Wspomniałeś, że rdzenni Afrykańczycy nie mają w sobie domieszki krwi Neandertalczyka w przeciwieństwie do reszty świata. Czy czytałeś może książkę "Race. The Reality of Human Differences" autorstwa paleontologa i antropologa Vincent'a Sarich'a oraz dziennikarza Frank'a Miele'a? Czy mógłbyś rozwinąć temat różnic w ewolucji gatunku homo sapiens na przestrzeni ostatnich kilkuset tysięcy lat wskazując czynniki determinujące zmiany z uwzględnieniem tego na mapie świata? Mam nadzieję, że nie tylko ja z przyjemnością bym o tym posłuchał
Mam pytanie. Mówił pan, że ptaki są dinozaurami. Ja też jestem zwolennikiem tej hipotezy, ale wątpliwości zasiała we mnie wypowiedź paleontologa Tomasza Suleja w książce pt. "Gdy na ziemi żyły dinozaury". Pisze on: "Według zwolenników hipotezy, że ptaki pochodzą od dinozaurów, ich przodkami miałyby być biegające po ziemi deinonychozaury. Tyle że te dość duże zwierzęta żyły około 125 milionów lat temu, czyli 25 milionów lat po archeopteryksie - pierwszym znanym ptaku." Jak pan odpowiedziałby na te argumenty?
Ptaki nie pochodzą od deinonychozaurów. Deinonychozaury są wręcz definiowane jako klad zwierząt bliżej spokrewnionych z deinonychem niż ptakami. A deinonychozaury nie były wszystkie duże i żyły wcześniej niż 125 milionów lat temu, bo już w później jurze. Pochodzenie ptaków od dinozaurów to nie hipoteza, tylko teoria naukowa. Pan Sulej zakłamuje rzeczywistość próbując ją obalić.
@@NaukowoTV Wszystko zależy czy pozwoli mi na to praca.. teraz też chciałem, ale niestety nie było na to szans :/ Ale jak się uda to jak najbardziej. Z chęcią przyjadę i w końcu poznam Cię osobiście Krzysiu :D
Gady i Płazy miały już swój czas panowania, obecnie sa to ssaki- najwieksze najliczniejsze. Strach pomyslec jakby wygladal swiat, gdyby zapamowały owady- najwieksze, najsilniejsze
@@HybrydaLudzkichLosow Ptaki są bardziej zróżnicowane niż ssaki, a w większości są drapieżnikami polującymi na owady, takie były pierwotnie. Nie jest prawdą, że liczą się drapieżniki, ponieważ taki triceratops był przystosowany ewolucyjnie, żeby stawić czoła tyranozaurowi.
Lubię wracać do starszych materiałów tutaj. Bardzo ciekawy odcinek, choć mam wrażenie, że na całym kanale mało było o prehistorycznych płazach. O ile się nie mylę, nie ma odcinka np o diplokaulu, ichtiostedze czy kulazuchu, a na pewno był by ciekawe. Rozumiem, że dział Historia Ziemi się skończył, ale zawsze uwielbiam słuchać o wymarłych zwierzętach, a materiału na pewno nie brakuje...
A jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi czemu wiele gatunków dinozaurów miało kończyny górne dużo krotsze niż dolne? Np takie przednie łapy tyranozaura były prawie bezużyteczne, lub jeśli były to jaki miały cel? Dzisiejsze zwierzeta w znacznej większości nie mają takich różnic w konczynach przednich i dolnych.
W przypadku tyranozaurów, które później ewoluowały coraz to silniejsze szczęki i większe głowy, kończyny zabierały możliwie miejsce na mięśnie plus coraz mniej używane stawały się coraz mniejsze. Współczesne nieloty też mają mocno zniwelowane skrzydła, szkoda energii na coś nieużywanego. Abelizaury pociągnęły niwelowanie kończyn, bo te u tyranozaurów wciąż były całkiem sprawne.
Czy tak zapomniane? Chyba nie aż tak bo w praktycznie każdym muzeum można się praktycznie potykać o ich czaszki co też zachęca do dowiadywania się o nich więcej
@@MegaRaptor9 Mnóstwo ludzi się nie zna, a to może byc dziecko. Odpowiadając w ten sposób, mam wrażenie, że utrwalany jest stereotyp pasjonata, jako przemądrzałego buca w kółku wzajemnej adoracji. A sądzę, że pasją trzeba zarażać.
Ja lubię prechistoryczne płazy temnospondyle a więc to były bardzo Duże płazy z górnego dewonu chciałbym zbudować wehikuł czasu w Formie trylobita a wie pan jak wyglądały trylobity czy Prechistoryczne głowonogi wpisowe dodał Robert taras olkusz skalska on street miłośnik dinozaurów i płazów prechistorycznych lubię pański film
Wczorajszy wieczór spędziłem na przygotowaniach do kolejnego (obszernego) odcinka. Jednak zanim on się pojawi to pojawi się film ogłoszeniowy w którym opowiem jakie zmiany czekają tę serię.
Poruszę pewien temat, nie związany za bardzo z filmikiem, ale jest to coś, o czym chyba nigdy nie robiłeś materiałów. Mianowicie jak szybkie i mobilne były dinozaury. Wielu badaczy uważa na przykład, że tyranozaury nie potrafiły biegać ze względu na ich rozmiary i porównując je do obecnie żyjących wielkich stworzeń. Według mnie to nie prawda, dinozaury miały dużo lepsze przystosowanie ewolucyjne do osiągania wielkich rozmiarów, posiadały kości pneumatyczne, czyli wypełnione pustymi przestrzeniami. Tyranozaur mógł ważyć nawet poniżej 5 ton. Nie wyobrażam sobie zresztą, żeby czołowy drapieżnik na świecie poruszał się jak wóz z węglem. Znajdywano kości triceratopsów, które posiadały wygojone ślady, właśnie po ataku tyranozaurów. Czyli musiały polować, a polowały raczej na otwartych przestrzeniach. Wydaje mi się, że były to bardzo mobilne i zwinne stworzenia, nawet te większe gatunki w niczym nie przypominały dużych ssaków, które żeby się podnieść muszą mieć nogi grube jak słupy telegraficzne.
T. rex ważył jakieś 8-10 ton i biorąc pod uwagę jego budowę to raczej nie był przystosowany do biegania. Poza tym triceratopsy były dosyć powolnymi zwierzętami, więc t.rex nie musiał być zbyt szybki, żeby na nie polować. Najbardziej wiarygodne szacunki to jakieś 20-30km/h. Te wielkie dinozaury raczej nie były zbyt mobilne.
@@Dds79 No właśnie nie do końca. Co prawda nie da się idealnie oszacować wagi wymarłego stworzenia, ale warto zauważyć, że ma dużo więcej wspólnego z ptakami niż z jakimkolwiek innym gatunkiem. Strusie osiągają wagę przeciętnego człowieka, a są od niego o wiele większe i biegają znacznie szybciej.
@@mw121111111111111 Strusie osiągają ok. 140 kg, więc więcej niż czlowiek. Poza tym wydają się większe przez pióra. Dinozaury podobne do strusia(np. galimim) wg obliczeń mogły osiągać podobne prędkości, ale t.rex to zupełnie inna liga. Obecnie wage tyranozaura szacuje się na co najmniej 8 ton. Mało prawdopodobne, żeby przy takiej wadze i budowie ciała mógł szybko biegać . Poza tym twoje przemyślenia to jedno, a badania to drugie. Jeśli chcemy gdziekolwiek dojść powinniśmy trzymać się tego drugiego.
@@Dds79 Jasne, że tak, strusie w niczym nie przypominają tyranozaura pod względem fizjonomii, ale są ptakami, posiadają kości pneumatyczne jak każdy inny ptak. Badania nie są jednoznaczne, nie da się obecnie z całą pewnością stwierdzić czy tyranozaur biegał czy nie, możemy się opierać jedynie na przypuszczeniach. Ja też nie chcę tego definiować, po prostu wydaje mi się, logicznie myśląc, że największy drapieżnik w dziejach nie mógł sobie ledwie, niemrawo truchtać.
Pełna, obszerniejsza wersja wywiadu dr Kamilem Gruntmejerem dostępna tutaj ➫ th-cam.com/video/6Jd4Rrhi-sY/w-d-xo.html
Będę wdzięczny za wykopanie materiału ➫ www.wykop.pl/link/6209579/plazy-ktore-polowaly-na-dinozaury/
Zrobiłbyś odcinek/ki o różnicach fauny występującej na różnych kontynach w różnych okresach historycznych? Przykładowo 40 mln lat temu była zupełnie inna fauna w obu amerykach, Euroazji, Australii oraz w Afryce. A jak to wyglądało przed powstaniem Pangeii 350 mln lat temu, oraz 250 nim Pangea złączyła się z Euroazja? Jaka żyłą tam fauna przed połączeniem? Jakie były różnice w faunie 130 mln lat temu, gdy super kontynent się rozpadł na współczesne lądy?
Do tej pory omawiasz pojedyncze gatunki z rożnych okresów, Czas abyś opisał faunę z konkretnych okresów pod kątem izolacji geograficznej. Jakie gatunki były charakterystyczne dla konkretnych kontynentów i które z nich zdominowały środowisko po połączeniu kontynentów, a które nie przetrwały konfrontacji z przybyszami?
jak to jest z tą ewolucją,czy z czasem może przybywać kości np.palców czy tylko ubywać jak u konia?
@@Telemaniakus No a jak naczelne dostały zaawansowane kciuki?
@@ormuzd48 były wcześniej tylko nie przeciwstawne-pytanie nie było do Ciebie...
@@Telemaniakus Owszem, zdarza się że przybywa palców, np. wśród kręgowców które "wróciły do wody", ale jednak częściej ich ubywa. Domyślną liczbą jest 5.
Plazy sa generalnie zapomniana i niedoceniana grupa. Wszystko co wiemy o plazach , to zaby. Zrob filmu o plazach ich ewolucji, ich rozmnazaniu, trybie zycia, rodzajach, please.
Prawda, brakuje takiej wiedzy
Popieram, płazy najlepsze XD
@Mine_War tak było
Popieram pomysł na odcinek
Salamandry to płazy*
To musi byc rewelacyjny ice breaker na randkach:
- Czym sie w zyciu zajmujesz?
- Jestem specjalista od metopozaura.
dr Kamil bardzo dobre wystąpienie. Widać, że trochę się stresował, a całkiem niepotrzebnie. Zaraz zabieram się za oglądanie pełnej wersji wywiadu!
To mój pierwszy komentarz na TH-cam :). Rewelacyjny material. Oglądam Pana kanały od kilku miesięcy i każdy odcinek jest interesujący i profesjonalnie przygotowany. Proszę kontynuować popularyzację nauki, w mojej ocenie materiały są interesujące dla szerokiej grupy wiekowej widzów. Pozdrawiam serdecznie.
Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam. 🙂
Jesteś najlepszy.twoje programy trafiają centralnie w mój punkt zainteresowań .BRAWO i dziękuję.pozd
Twoje nagrania są niezmiernie ekscytujące. Dziękuję.
Najlepsze w Twoich materiałach oprócz treści i wiedzy są osoby z którymi rozmawiasz 👏👏👏👏👏👏
Jak najbardziej płazy to ciekawe zwierzęta. Kilka lat temu w oceanarium na Malcie miałem przyjemność zobaczyć aksolotla, pomiędzy różnymi gatunkami ryb, głowonogów i innych stworzeń wodnych to mnie najbardziej "zajarało".
Chciałbym też kiedyś zobaczyć odmieńce jaskiniowe, marszczelce i całą resztę tych niesamowitych zwierząt.
Jestem pod wrażeniem Twoje pracy. Poproszę więcej. Byłabym wdzięczna za bardziej szczegółowy odcinek odnośnie wędrówki kontynentów :)
Postaram się w przyszłości coś takiego zrobić, ale potrzebowałbym stworzyć wiele map. Na razie mam zaledwie kilka, ale taki odcinek mi się marzy. :)
Jesteś po prostu rewelacja
W życiu nigdy nie spodziewałem się polskiego filmiku o temnospondylach 💯
Spodziewaj się niespodziewanego ;)
Ach, pradawna Ziemia była domem niesamowitych stworzeń! Dzięki wielkie za odcinek, jak zawsze pełna profeska, pozdrawiam :)
Pieknie wygladasz. I fajnie,że jarasz się prehistoria. 😉
¡Gracias! Historia naszej planety jest fascynująca ^^
@@yosoyerre to prawda
Zrób odcinek o Yeti i innych małpoludach... Co może leżeć u podstaw opowieści o nich. Co jest tym ziarenkiem prawdy w tych legendach pochodzących różnych miejsc na Ziemi.
@@nic4207 tysiące lat temu...
Podoba mi się pomysł, ale myślę że yeti ludzie wymyślili modyfikując (w swojej wyobraźni) człowieka, a nie na podstawie innych stworzeń. Jednakże chętnie bym zobaczył odcinek w tym typie o smokach, potworach itd.
Gigantopithecus
AHOJ NETOPERKU tak yeti jadł oscypek
znasz historie o potworze z loch ness?
Odkryłem Twój kanał nieco ponad dwa tygodnie temu. Czyste złoto.
Mega ciekawy temat! Dzięki Krzysztofie!
Ten Ziomek co sie zna na tym i opowiada to jestem w szoku!
Plazy są bardzo nie doceniane. Zapowiada się ciekawy filmik
Płazy są. Bardzo ciekawy film.
A obecnie ptaki, czyli potomkowie dinozaurów się mszczą :D
Technicznie rzecz biorąc ptaki nie tyle są potomkami dinozaurów, co dinozaurami samymi w sobie. Więc w sumie to można powiedzieć, że dinozaury się mszczą :)
@@Trakkson ja myślę, że dinozaury ptasie jako jedyne przetrwały wymieranie kredowe i ewoluowaly w ptaki
@@figard9855 Ptaki powstały wcześniej, dokładnie w późnej jurze.
@@figard9855 To wszystko zależy od której strony systematyki się do tego podejdzie, ale obecnie ptaki uważane są za dinozaury, konkretnie za przedstawicieli celurozaurów. Więc jak najbardziej można powiedzieć, że ptaki są dinozaurami, i nie będzie to stwierdzenie naciągane.
@@Trakkson dzięki, nie wiedziałem
Wartościowy kanał , pozdrawiam Twórców
Może zrób taką serię w której będziesz opisywał ważne ewolucyjne można by żec "przystanki" np. eksplozja kambryjska, wyjście kręgowców na ląd, wyewoluowanie owodniowców, pojawienie się dinozaurów itd.
Fajne te Twoje filmy 😊
Dziękuję za bardzo ciekawy odcinek😁👍. Liczę na więcej filmów na temat płazów 🐸.
8:27 patrzę na tą ,,miednicę" i aż mnie boli ta część ciała ...
Bardzo ciekawe formy życia (miedzy wodą a lądem). I tak sobie pomyślałem odnośnie ostatniej hecy pt "sum ludojad" (ponoć zaatakował człowieka sum w Okunince), że mile widziany by był odcinek przedstawiający rodowód tej niezwykłej ryby, czyli odcinek o pochodzeniu suma oraz rozmaitych formach jego przodków - prehistoryczny sum.
Legenda głosi, że tam też rzekomo kiedyś krokodyl grasował
2:46 W przypadku kręgowców, a raczej czworonogów powinno się raczej mówić o kończynach, a nie odnóżach.
nawet nogami bym to nazwał
Pamiętam jednego płaza z Odcinka serii wędrówki z dinozaurami, o tematyce Antarktydy z okresu jury.
Fajnie by było gdybyś omówił całą serię wędrówek. Z dinozaurami
(i obalił nieaktualne błędy z tych odcinków).
Edit: dobra wymieniłeś go, ale i tak fajnie byłoby serię omówić. 😁
Nie ma sensu obalać błędów z WzD, bo te błędy już dawno są "obalone".
Wędrówki z dinozaurami opierają się na wiedzy z lat 90 więc nie spodziewaj się że wszystkie informacje będą aktualne.
Uwierz że jest wiele dokumentów które powinny zostać tu omówione (JFC jest chyba najlepszym tu przykładem).
Akurat odcinek o mnie! W rodzinie mówią na mnie żaba albo ogólnie płaz😂
Pozdrawiam z Okolic Krasiejowa!
Że też z nikim ze znajomych nie mogę porozmawiać o tak fantastycznym temacie, jakim niewątpliwie są dinozaury. Rossie Geller (serial "Przyjaciele"), my to jednak mamy wiele ze sobą wspólnego.
A i tak na końcu najlepsze są prehistoryczne ssaki, żyjące po wymarciu dinozaurów. ;)
Siadam i oglądam 👍😆
Liczyłem że powiesz coś o proterogyrinusie żyjącym w karbonie (chodzi o tego płaza z wędrówek z potworami który stoczył walkę z Artropleurą którą potem nabił na pal) ale materiał i tak super
świetny film bardzo mi się podobał tak jak wszystkie o prehistorycznych zwierzętach może być ich więcej jak się uda o fororakach np
Cześć. Odkryłem twój kanał kilka dni temu. Super materiały, bardzo rzetelne i merytoryczne. Mam propozycje tematu filmu który może cię zainteresuje. Nauka a Biblijny potop. Ciekawi mnie jak byś ugryzł ten temat. Pozdrawiam :)
👍 Nie tylko o nich pierwszy raz słyszę. Nie wiedziałem o istnieniu gawiali...😂
Zrob odcinek o ewolucji krokodyli
Krzysiek, czy zrobisz bardziej szczegółowy film o faunie ediakarskiej?
Zrobisz odcinek o tanystrofie?
Propo płazów możesz kiedy opowiedzieć o beelzebufo czyli największe żabie
A czy zrobisz filmik o utaraptorze ?
A na samej Antarktydzie być może jeszcze dłużej przetrwały te płazy, ale dostępu do stanowisk paleontologicznych nie ma jak na razie
Zajebista koszulka
Dziś największym płazem jest Salamandra Olbrzymia z Japonii bo ostatnią, chińską właśnie zjedzono. I to nie jest żart. W zeszłym roku ruszyła wyprawa w lasy szukać tych salamandrer i znaleźli ją już tylko w nemu kilku restauracji, które pozyskiwały salamandry z farm
Płazy są bardzo niedoceniane. Do tego nawet stopnia, że bajka o traszkach od Disneya nie wypaliła
To straszne! 😣😭🤧
Tam był chyba też taki problem, że nieco wcześniek inne studio zrobiło bardzo podobną animację, tyle że o ptakach. Więc finansowo ryzykowne byłoby robienie tego samego, tyle że o płazach
A może film: Co gdyby z Marsa nie zniknęła woda ?
wspomniałeś o kulazuchu i odblokowałeś nostalgię... odpalam Wędrówki Z Dinozaurami 😅
Słodziaki 😁😍
Zrobisz film o Concavenatorze???
Mam wrażenie że ostatnio Twoje materiały zrobiły skok w stronę bardziej profesjonalnych
To zależy o czym mówisz. :) Jeśli chodzi o merytorykę to zawsze staram się żeby materiały były na jak najlepszym poziomie. Jeśli chodzi o kwestie wizualne to w czerwcu byłem na szkoleniu dotyczącym filmowania i wprowadziłem pewne zmiany w sposobie kręcenia.
@@NaukowoTV zdecydowanie o warsztat technicznyn. Wprowadzenie gości też robi robotę!
Dinozaurów już mnie ma bo premier kopacz wszystkie zabiła rzucając do nich kamieniami.
Cześć Krzysztof 👊👍
kiedyś znalazłem z dziadkiem rozłupując kamień był tam "liść" w kamieniu jeszcze zielony niestety już go nie mam
Hej Krzysiek zrobisz film o przyszłości zwierząt czyli jak się potoczy ich ewolucja
Bardzo ciekawy materiał na dzisiaj, ale dlaczego płazy polowały na dinozaury? Jestem bardzo tego ciekawy.
By się najeść :D
@@ksaveriusz Nie pytałem się Ciebie!
@@kacpermielnik4394 a kogo? Nie wymieniłeś osoby.
@@kacpermielnik4394 Ale on Ci odpowiedział. I dobrze odpowiedział.
Dla zabawy... Nie no serio tak trudno się domyślić?
Bardzo zaciekawił mnie poruszony krótko temat skamieniałości na Antarktydzie która była niegdyś połączona z Australią :) Czy znaleziono może tam już jakieś skamieniałości? Czy w środowisku paleontologów mówi się coś o Antarktydzie jako potencjalnym terenie do badań? To bardzo ciekawy temat, w końcu to najbardziej dziewiczy z kontynentów i kto wie jakie zachowane skamieniałości się tam znajdują. Przy okazji mam pytanie wynikające z niewiedzy jak i podsycane motywami z filmów, czy możliwe jest że są tam zamarznięte dinozaury lub inne pradawne stworzenia? Czy to zwykłe fantazje?
Na razie znane są 4 dinozaury z Antarktydy: glacjalizaur, kriolofozaur, antarktopelta i trinisaura.
Z pewnością ten kontynent jeszcze wiele przed nami skrywa.
Zamarznięte pradawne stworzenia? Tylko fantazja. Chyba że stworzenia w skali mikro i to w najgłębszych warstwach lodu, z czasów gdy czapa lodowa dopiero zaczynała powstawać
Oprócz dinozaurów znaleziono tam jeszcze szczątki niezidentyfikowanego plezjozaura, fragmentaryczne szczątki torbaczy (głównie zęby), przedstawiciela Sudamericungulata Antarctodona oraz pelagornitidy (wielkie ptaki z karbowanymi krawędziami dziobów, przypominającymi zęby).
Większość skamieniałości pochodzi z wysp i wybrzeża Antarktydy z racji trudności terenu i warunków.
Dodatkowo Megaraptory, znane z Ameryki Płd. i Australii najprawdopodobniej przeszly przez Antarkttdę, choć jeszcze ich tam nie znaleziono.
Lód na Antarktydzie jest stosunkowo "nowym" dodatkiem na niej, przez większość czasu była ona bardziej na północ i klimat był mniej srogi.
Czapa lodowa na Antarktydzie zaczęła powstawać jakieś 30 milionów lat po tym jak wyginęły dinozaury. Sam lód ma niecały milion lat więc nie ma żadnych szans na znalezienie zamarzniętych dinozaurów innych niż pingwiny.
Kulazuch to mój ulubiony płaz.
miałbym większe szanse przeżyć spotkanie z dzisiejszym krokodylem czy z prionozuchem?
patrząc na japę to prionozuchowi byś złamał bo jak u gawiala a krokodylowi nie sądzę ;)
No wielka stopa to mógł by być dobry odcinek
Świetny odcinek, płazy to naprawdę niesamowita grupa zwierząt.
Chciałbym jednak zapytać o coś, co mówiłeś w jednym odcinku dobre 3 lata temu. Wspomniałeś, że rdzenni Afrykańczycy nie mają w sobie domieszki krwi Neandertalczyka w przeciwieństwie do reszty świata. Czy czytałeś może książkę "Race. The Reality of Human Differences" autorstwa paleontologa i antropologa Vincent'a Sarich'a oraz dziennikarza Frank'a Miele'a? Czy mógłbyś rozwinąć temat różnic w ewolucji gatunku homo sapiens na przestrzeni ostatnich kilkuset tysięcy lat wskazując czynniki determinujące zmiany z uwzględnieniem tego na mapie świata? Mam nadzieję, że nie tylko ja z przyjemnością bym o tym posłuchał
Ja się chyba wybiorę do tego Krasiejowa 🤔
Mam pytanie. Mówił pan, że ptaki są dinozaurami. Ja też jestem zwolennikiem tej hipotezy, ale wątpliwości zasiała we mnie wypowiedź paleontologa Tomasza Suleja w książce pt. "Gdy na ziemi żyły dinozaury". Pisze on: "Według zwolenników hipotezy, że ptaki pochodzą od dinozaurów, ich przodkami miałyby być biegające po ziemi deinonychozaury. Tyle że te dość duże zwierzęta żyły około 125 milionów lat temu, czyli 25 milionów lat po archeopteryksie - pierwszym znanym ptaku." Jak pan odpowiedziałby na te argumenty?
Ptaki nie pochodzą od deinonychozaurów. Deinonychozaury są wręcz definiowane jako klad zwierząt bliżej spokrewnionych z deinonychem niż ptakami. A deinonychozaury nie były wszystkie duże i żyły wcześniej niż 125 milionów lat temu, bo już w później jurze.
Pochodzenie ptaków od dinozaurów to nie hipoteza, tylko teoria naukowa. Pan Sulej zakłamuje rzeczywistość próbując ją obalić.
Muszę kiedys pojechać do tych innych JuraParków, a nie siedze tylko u siebie :D
To może spotkamy się na kolejnym zlocie dinofanów? :)
@@NaukowoTV Wszystko zależy czy pozwoli mi na to praca.. teraz też chciałem, ale niestety nie było na to szans :/ Ale jak się uda to jak najbardziej. Z chęcią przyjadę i w końcu poznam Cię osobiście Krzysiu :D
Szczerze nie wiedziałem do momentu obejrzenia tego odcinka że z skamieniałości da się określić czy jakiś gatunek miał linię boczną.
Naboczną.
Ok
Gady i Płazy miały już swój czas panowania, obecnie sa to ssaki- najwieksze najliczniejsze. Strach pomyslec jakby wygladal swiat, gdyby zapamowały owady- najwieksze, najsilniejsze
Zycie to wyścig gatunków stworzonych przez dla rozrywki Boskich Istot, dla których 50mln lat jest jak jeden odcinek Rocka i Mortiego w telewizji
Ssaki nie są najliczniejsze.
@@HybrydaLudzkichLosow Najwięcej jest właśnie stawonogów
@@ormuzd48 no ale wiesz, licza sie drapiezniki :-)
@@HybrydaLudzkichLosow Ptaki są bardziej zróżnicowane niż ssaki, a w większości są drapieżnikami polującymi na owady, takie były pierwotnie.
Nie jest prawdą, że liczą się drapieżniki, ponieważ taki triceratops był przystosowany ewolucyjnie, żeby stawić czoła tyranozaurowi.
A ja chcę pseudozuchy :)
Nie jesteś sam.
Nie wiedziałem ,że kulazuch był temnospondylem i w ogole nie wiedziałem o ich istnieniu
Ciekawe
Te ich łby kształtem przypominają mi trochę wężowe. (To cyba przez te oczy)
👍👍👍
Lubię wracać do starszych materiałów tutaj. Bardzo ciekawy odcinek, choć mam wrażenie, że na całym kanale mało było o prehistorycznych płazach. O ile się nie mylę, nie ma odcinka np o diplokaulu, ichtiostedze czy kulazuchu, a na pewno był by ciekawe. Rozumiem, że dział Historia Ziemi się skończył, ale zawsze uwielbiam słuchać o wymarłych zwierzętach, a materiału na pewno nie brakuje...
Like 23 😘👍👍👍👍👍
Toż to temnospec że zlotu dinofanów :D
zrobisz film o tarbozaurze albo iguadonie nwm czy dobrze to napisałem. Proszę odpisz
Masz na myśli Iguanodona?
@@kanapkuba4072 tak
11:03 Priono zuch. Czyli chłopiec uczący się bycia harcerzem, ale mocno zatruty prionami.
Jeśli płazy to kręgowce to czy kijanki mają kości? I czemu żadne inne kręgowce nie mają stadium larwalnego?
Ryby też mają stadium larwalne.
@@ziomekzmiasta9292 o! Nie wiedziałem
Według mnie fajny film bo płazy prehistoryczne są mało doceniane
A jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi czemu wiele gatunków dinozaurów miało kończyny górne dużo krotsze niż dolne? Np takie przednie łapy tyranozaura były prawie bezużyteczne, lub jeśli były to jaki miały cel? Dzisiejsze zwierzeta w znacznej większości nie mają takich różnic w konczynach przednich i dolnych.
Pewnie malały po troszeczku i kiedys by ich wcale nie mialy no ale przyszla na nich zaglada i nie zdazyly ewoluowac
W przypadku tyranozaurów, które później ewoluowały coraz to silniejsze szczęki i większe głowy, kończyny zabierały możliwie miejsce na mięśnie plus coraz mniej używane stawały się coraz mniejsze.
Współczesne nieloty też mają mocno zniwelowane skrzydła, szkoda energii na coś nieużywanego.
Abelizaury pociągnęły niwelowanie kończyn, bo te u tyranozaurów wciąż były całkiem sprawne.
Jest jeden gatunek żaby która może żyć w słonej wodzie. 😉
Wyglądają jak zmutowana teściowa 😃😃😃
Nazwa Cyklotozaur Pochodzi od Greckiego Potwora Cyklopa
A co z beelzebufo? To chyba również był płaz?
Bez oglądania. Będzie kulazuch
Chciałbym zapytać o litaraturę dotyczącą tematu
Źródła z jakich korzystałem dostępne w opisie filmu.
A czy jest tam szkielet smoka diplodoka ??
Nie wiem, ale jest szkielet smoka z wawelu bo sam go odkryłem
13:04 Amficelias.
Zgadza się. O nim też był film kręcony w Krasiejowie.
th-cam.com/video/c8kpCyZY-w4/w-d-xo.html
Byłem tam
@@NaukowoTV Wiem, widziałem ; ).
@@NaukowoTV Krzysiek, czy zrobisz szczegółowy film o faunie ediakarskiej?
@@ormuzd48 Nie ma co powielać. Polecam kanał Wszechnica FWW - Dzieje Ziemi. Jeden z ostatnich odcinków jest właśnie o tym.
Rośliny to bezkręgowce. Ciekawe.....
Czy tak zapomniane? Chyba nie aż tak bo w praktycznie każdym muzeum można się praktycznie potykać o ich czaszki co też zachęca do dowiadywania się o nich więcej
Czemu niezostałeś wykopywaczym dinozaurów czy paleontologiem, przeciesz masz tyle wiedzy na ten temat
Bardzo fajny film
YT to dużo bardziej opłacalna działalność
A warany z Komodo nie są czasem największe?
Warany to gady
A warany to twoim zdaniem płazy? A może płazy są gadami?
@@MegaRaptor9
Wyluzuj, może się zwyczajnie pomylił, albo to dziecko.
@@caviramus0993 Każdy może się pomylić, ale to już lekka przesada.
@@MegaRaptor9
Mnóstwo ludzi się nie zna, a to może byc dziecko. Odpowiadając w ten sposób, mam wrażenie, że utrwalany jest stereotyp pasjonata, jako przemądrzałego buca w kółku wzajemnej adoracji. A sądzę, że pasją trzeba zarażać.
Ja lubię prechistoryczne płazy temnospondyle a więc to były bardzo
Duże płazy z górnego dewonu chciałbym zbudować wehikuł czasu w
Formie trylobita a wie pan jak wyglądały trylobity czy
Prechistoryczne głowonogi wpisowe dodał Robert taras olkusz skalska on street miłośnik dinozaurów i płazów prechistorycznych lubię pański film
Czy tyranozaur był dinozaurem?
Oczywiście, że tak
Co to za pytanie w ogóle?
xD
Płazy
Co z serią UWAGA MIT?
Wczorajszy wieczór spędziłem na przygotowaniach do kolejnego (obszernego) odcinka. Jednak zanim on się pojawi to pojawi się film ogłoszeniowy w którym opowiem jakie zmiany czekają tę serię.
Bohaterowie* nie "bohaterzy". 😉
czy coś spadło ci na głowę na początku?
Widzicie mnie?
Poruszę pewien temat, nie związany za bardzo z filmikiem, ale jest to coś, o czym chyba nigdy nie robiłeś materiałów. Mianowicie jak szybkie i mobilne były dinozaury. Wielu badaczy uważa na przykład, że tyranozaury nie potrafiły biegać ze względu na ich rozmiary i porównując je do obecnie żyjących wielkich stworzeń. Według mnie to nie prawda, dinozaury miały dużo lepsze przystosowanie ewolucyjne do osiągania wielkich rozmiarów, posiadały kości pneumatyczne, czyli wypełnione pustymi przestrzeniami. Tyranozaur mógł ważyć nawet poniżej 5 ton. Nie wyobrażam sobie zresztą, żeby czołowy drapieżnik na świecie poruszał się jak wóz z węglem. Znajdywano kości triceratopsów, które posiadały wygojone ślady, właśnie po ataku tyranozaurów. Czyli musiały polować, a polowały raczej na otwartych przestrzeniach. Wydaje mi się, że były to bardzo mobilne i zwinne stworzenia, nawet te większe gatunki w niczym nie przypominały dużych ssaków, które żeby się podnieść muszą mieć nogi grube jak słupy telegraficzne.
T. rex ważył jakieś 8-10 ton i biorąc pod uwagę jego budowę to raczej nie był przystosowany do biegania. Poza tym triceratopsy były dosyć powolnymi zwierzętami, więc t.rex nie musiał być zbyt szybki, żeby na nie polować. Najbardziej wiarygodne szacunki to jakieś 20-30km/h. Te wielkie dinozaury raczej nie były zbyt mobilne.
@@Dds79 No właśnie nie do końca. Co prawda nie da się idealnie oszacować wagi wymarłego stworzenia, ale warto zauważyć, że ma dużo więcej wspólnego z ptakami niż z jakimkolwiek innym gatunkiem. Strusie osiągają wagę przeciętnego człowieka, a są od niego o wiele większe i biegają znacznie szybciej.
@@mw121111111111111 Strusie osiągają ok. 140 kg, więc więcej niż czlowiek. Poza tym wydają się większe przez pióra. Dinozaury podobne do strusia(np. galimim) wg obliczeń mogły osiągać podobne prędkości, ale t.rex to zupełnie inna liga. Obecnie wage tyranozaura szacuje się na co najmniej 8 ton. Mało prawdopodobne, żeby przy takiej wadze i budowie ciała mógł szybko biegać . Poza tym twoje przemyślenia to jedno, a badania to drugie. Jeśli chcemy gdziekolwiek dojść powinniśmy trzymać się tego drugiego.
@@Dds79 Jasne, że tak, strusie w niczym nie przypominają tyranozaura pod względem fizjonomii, ale są ptakami, posiadają kości pneumatyczne jak każdy inny ptak. Badania nie są jednoznaczne, nie da się obecnie z całą pewnością stwierdzić czy tyranozaur biegał czy nie, możemy się opierać jedynie na przypuszczeniach. Ja też nie chcę tego definiować, po prostu wydaje mi się, logicznie myśląc, że największy drapieżnik w dziejach nie mógł sobie ledwie, niemrawo truchtać.
od czego pochodzi słowo 'zuch' bo brzmi to idiotycznie
souchus --> krokodyl
@@NaukowoTV czyli to jest taki kulawe polskie tłumaczenie; coś jak zamiast forehand and backhand to dosieb i odsieb :P
@@MhUser Brzmi jak każde inne słowo.