Napracowałem się nad tym filmiem - chciałem żeby był nie tylko merytoryczny, ale także dobrze prezentował się wizualnie. Jeśli postanowicie go udostępnić, polubić itp. będę Wam dozgonnie wdzięczny. Wielu z Was pisze, że z chęcią obejrzelibyście film o skrzypłoczu. Z żywych skamieniałości omawiałem (prócz latimerii) skrzypłocze i dziobaka. Filmy te znajdziecie tutaj ➫ th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html&t
Polecam wykład Daniela Tyborowskiego o stabilomorfach. Latmieria z tego co pamiętam nim nie jest. Żywe skamieniałości to termin z punku widzenia nauki niezbyt prawidłowy.
@@zielonyumysl Latimeria nie jest stabilomorfem i nigdzie w filmie nie jest w ten sposób nazywana więc nie wiem skąd ten komentarz. Tutaj (w filmie o skrzypłoczach) tłumaczyłem pojęcie stabilomorfizm - zresztą scenariusz do tamtego filmu sprawdzał pod względem merytorycznym wspomniany doktor Tyborowski: th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html
Pamiętam lekcje biologii o żywych skamielinach! Latimeria utkwiła w mojej pamięci ponad dekadę temu i z przyjemnością odświeżę swoją pamięć! Dzięki za materiał! 😁
Nigdy nie przestawaj nagrywać, Krzysiu. Zawsze coś obejrzę nowego, niekoniecznie każdy odcinek, który "wypłodzisz", ale i tak genialną robotę odwalasz i każdy znajdzie na Twoim kanale coś dla siebie.
O Latimerii pierwszy raz czytałem w latach 90-tych. Bardzo mnie zaciekawiła. Super, że teraz poszerzyłeś moje wiadomości. P.S. Oprawa muzyczna elegancka - dobry ruch!
Krzysiek super ze ogarnąłeś gestykulację rekoma. Zdarzyło mi sie cos kiedys napisać w komentarzu ze nie wyglądało to dobrze, sztucznie itd. Natomiast teraz jest super. Milo sie oglada, nic nie kłuje w oko. Dobrze sie prezentujesz. W ogole nie wiem czy wolno mi kogos w ogole w taki sposób oceniać ale co tam, warto bylo to poprawić.
Ja osobiście bym sobie życzył odcinki o roślinnych "żywych skamieniałościach" (paleontolodzy nie lubią tego sformułowania ;p): np. miłorzębie, wollemi, metasekwoi, sośnicy itd. może są jeszcze jakieś inne, znacznie mniej znane w powszechnej świadomości, tylko tak opisywane w pojedynczych artykułach naukowych.
Uwielbiam Pana filmiki, fajnie jest przypomnieć sobie tematy z geografii sprzed ponad 10 lat :-) a jeszcze bardziej lubię to, że są tak dokładne a jednocześnie proste i łatwe to ogarnięcia
A może zrób całą serię o żywych skamieniałościach, jest tego trochę? Skrzypłocz, jaszczurki, meduzy, płazy, rośliny też są bardzo ciekawe, paprocie, widłaki i wiele innych. Fajnie się tego słucha do kawy :D.
Nie wiem czy to żywa skamieniałość ale jest taka ryba (spotkałam różne nazwy); niszczuka, niszczuka krokodyla, gar aligator. Z tego co pamiętam ma toksyczną krew, trudno ją zranić, były podobno okazy kilkumetrowe w ogóle dziwaczna, taka "iron"-ryba.
Proponuję odcinek o pewnym pająku "trochę" podobny do ptaszników, ale niestety nie pamiętam nazwy. Kiedyś dawno temu w jednym filmie dokumentalnym (chyba z Dawidem Attenborough) o pająkach został pokazany i zanim powiedzieli, że on nadal żyje w naszych czasach myślałem iż to jakąś bardzo realistyczna animacja prehistorycznego pająka. Podobnie jak ta ryba już na pierwszy rzut oka było widać, iż to żywa skamieniałość, bo podobnych kształtem pająków się nie widuje.
Mogłeś wspomnieć, że podobnie jak anomalocaris, również celakantokształtne mają swój odpowiednik w świecie pokemonów, a konkretnie w pokemonie o nazwie relicanth (nawet nazwa nawiązuje).
Z kręgowców to tylko rybne żywe skamieliny są ciekawe. Zatem płaszczak, goblin i inne rekiny. Chociaż żółw skórzasty wydaje się też ciekawym tematem, ponieważ jak myślę o żółwiu morskim, to o tym w pierwszej lub drugiej kolejności. Dodatkowo mogące się raczej nadać do serii najdziwniejsze zwierzęta, bezżuchwowce - śluzice i minogi.
Szkoda że nie było nawet jednego rysunku szkieletu i wytłumaczenia co w nim jest takiego co czyni nas potomnymi tego pięknego stworzenia.... Generalnie było dużo ogólników. Ale oczywiście i tak dziękuję za film.
Pośród muzealnych zbiorów w Hiszpanii znaleziono na przełomie milleniów pochodzący z Ameryki Pd. (najprawdopodobniej z Boliwii) ozdobny, srebrny półmisek. Spece datują go na wiek XVII lub XVIII. I ten półmisek ma kształt latimerii. Czyżby kolejny gatunek, tym razem pochodzący z wód Ameryki Południowej? A może raczej zabłąkana ryba?
Takie pytanie mam. Jeżeli taką rybę da się włowić żywą i ponadto, utrzymać przy życiu 17h, a problemem jest głębokość "akwarium", to czy nie było by możliwe stworzenie "hiperbarycznego" akwarium badawczego, gdzie regulacja ciśnienia, a poprzez to "głębokości", odbywała by się poprzez regulację ciśnienia i składu gazów nad lustrem wody? Wtedy można by próbować poznawać biologię różnych ciekawych stworzeń głębinowych.
@@NaukowoTV a dlaczego nie? Akwarium to termin umowny, może być stalowym wzmocnionym zbiornikiem np. 2 m wysokości wytrzymującym skromne 11 barów. Prostye zaworki, kompresor i mamy przy dnie ciśnienie absolutne jak na 112 m.
@@NaukowoTVJaki jest teraz system nauczania, tego nie wiem, szkole skończyłem jakieś 9 lat temu 😁 niestety ja z biologii pamiętam tylko amonity, i szybko opis geochronologii, bez wnikania w szczegóły, oprócz chyba wymierania kredowego... Zawsze mnie interesowała historia ziemi, niestety co nauczyciel to inne podejście, moi nauczyciele woleli poruszać inne temat, zazwyczaj takie które mnie i znajomych nie interesowały. Nawet nie wiesz jak człowiek może się cieszyć, oglądając wszystkie twoje filmy związane z tym tematem 😁 niektórym łatwiej przyswoić wiadomości czerpane z filmów które prezentujesz, niż czytać książki, lub artykuły z internetu. Pozdrawiam i oby tak dalej 😉
A dałoby się zrobić takie akwarium zamknięte, które miałoby duże ciśnienie wody i niskie oświetlenie dzięki czemu dałoby radę utrzymać latimerię w niewoli?
Pamiętam, jak w wieku może 7/8 lat siedziałem w bibliotece osiedlowej i przeglądałem książki z dinozaurami. W jednej z nich była właśnie latimeria. Potem się flexowałem wiedzą na przyrodzie w podstawówce 😂
Czyli ewolucja wywineła taki szpagat, że z ryb mięśniopłetwych powstały czworonożne kręgowce, a te czworonożne kręgowce sobie spowrotem weszły do wody w postaci ssaków morksich? Czyli taka letimeria jest blizej spokrewniona z delfinem niz z łososiem?
Zgadza się - ale możemy tutaj wstawić także wiele wymarłych grup. np. latimeria także jest bliżej spokrewniona z mozazaurami (które pochodzą od lądowych jaszczurek) niż z rybami promieniopłetwymi.
Latimeria jest bardzo tłustą rybą. Nie tylko struna grzbietowa i pluco są wypelnione tluszczem. Nie jest to mięso, które ma jakieś niesamowite walory smakowe.
Interesujący film o niezwykle fascynującej Latimerii. Wyczerpująca wiedza, dla każdej osoby będącej prawdziwym miłośnikiem ryb. Tylko oby Homo Sapiens nie wykończył Latimerii, jej badania powinny być prowadzone nieinwazyjnie w jej naturalnym środowisku. Interesującym faktem jest posiadanie podobnych z wyglądu płetw przez niektóre promieniopłetwe - Polypterus.
No to szkoda że za niedługo wyginie, nie trzeba jej łowić i ją tępić, wystarczy tępić tym czym się żywi, a teraz powiedzcie ~224,98 mil ludności(kraje gdzie występuje ta ryba) Afryki gdzie ludzie mnożą się jak króliki że mają stracić terytorium połowów by ochronić 500 sztuk ryby xD
@@radseqg5730 No cóż, brak rozsądku rządów tych krajów sprawi że ludzie przełowią wody. Ryby znikną, ludzie stracą pracę i zaczną umierać z głodu a rzady zostaną obalone. Przykro mi ale to nie jest planeta dla głupców 😁
Napracowałem się nad tym filmiem - chciałem żeby był nie tylko merytoryczny, ale także dobrze prezentował się wizualnie. Jeśli postanowicie go udostępnić, polubić itp. będę Wam dozgonnie wdzięczny.
Wielu z Was pisze, że z chęcią obejrzelibyście film o skrzypłoczu. Z żywych skamieniałości omawiałem (prócz latimerii) skrzypłocze i dziobaka. Filmy te znajdziecie tutaj ➫ th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html&t
skamielina zatem
Polecam wykład Daniela Tyborowskiego o stabilomorfach. Latmieria z tego co pamiętam nim nie jest.
Żywe skamieniałości to termin z punku widzenia nauki niezbyt prawidłowy.
@@zielonyumysl Latimeria nie jest stabilomorfem i nigdzie w filmie nie jest w ten sposób nazywana więc nie wiem skąd ten komentarz.
Tutaj (w filmie o skrzypłoczach) tłumaczyłem pojęcie stabilomorfizm - zresztą scenariusz do tamtego filmu sprawdzał pod względem merytorycznym wspomniany doktor Tyborowski: th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html
@@NaukowoTV Ale w nauce nie ma de facto czegoś takiego jak żywa skamielina. Czy się mylę?
@@zielonyumysl Mylisz się - jest coś takiego choć definicja żywej skamieniałości jest nieścisła i może budzić kontrowersje.
Pamiętam lekcje biologii o żywych skamielinach! Latimeria utkwiła w mojej pamięci ponad dekadę temu i z przyjemnością odświeżę swoją pamięć! Dzięki za materiał! 😁
Nigdy nie przestawaj nagrywać, Krzysiu. Zawsze coś obejrzę nowego, niekoniecznie każdy odcinek, który "wypłodzisz", ale i tak genialną robotę odwalasz i każdy znajdzie na Twoim kanale coś dla siebie.
O Latimerii pierwszy raz czytałem w latach 90-tych. Bardzo mnie zaciekawiła. Super, że teraz poszerzyłeś moje wiadomości. P.S. Oprawa muzyczna elegancka - dobry ruch!
Dzięki - starałem się pokombinować trochę z muzyką tak żeby pasowała do aktualnej opowieści. :)
Krzysiek super ze ogarnąłeś gestykulację rekoma. Zdarzyło mi sie cos kiedys napisać w komentarzu ze nie wyglądało to dobrze, sztucznie itd. Natomiast teraz jest super. Milo sie oglada, nic nie kłuje w oko. Dobrze sie prezentujesz.
W ogole nie wiem czy wolno mi kogos w ogole w taki sposób oceniać ale co tam, warto bylo to poprawić.
Fajna muzyka i super wstęp!
Dzięki - starałem się, także montażowo. :)
Komentarz dla zasięgu
Fascynujący gatunek, dobrze jakby udało się ich nie wykończyć
Całe szczęście kłusownicy nie są do tego zdolni bo ryby te żyją na głebinach, które są poza ich zasięgiem
bardzo wzruszający odcinek tak trzymać
Mistrzostwo świata dziękuję za wspaniały materiał:)
Może odcinek o Nowej Kaledonii? Sporo się mówi o Madagaskarze i jego niezwykłej faunie, a mało się mówi, o tym zakątku świata.
Bardzo dobry materiał i rzetelnie zrobiony.
Dzięki za ten odcinek! Zainteresowałem się larimerią jeszcze w liceum, ucząc się do matury rozszerzonej z biologii :)
Ja osobiście bym sobie życzył odcinki o roślinnych "żywych skamieniałościach" (paleontolodzy nie lubią tego sformułowania ;p): np. miłorzębie, wollemi, metasekwoi, sośnicy itd. może są jeszcze jakieś inne, znacznie mniej znane w powszechnej świadomości, tylko tak opisywane w pojedynczych artykułach naukowych.
Też bym z chęcią obejrzała coś takiego 😊
Uwielbiam Pana filmiki, fajnie jest przypomnieć sobie tematy z geografii sprzed ponad 10 lat :-) a jeszcze bardziej lubię to, że są tak dokładne a jednocześnie proste i łatwe to ogarnięcia
marzy mi się dobry materiał o płazie zwanym aksolotl
Jest na liście. ;)
O Latimerii było co nieco w szkole, ale trochę mało - dobrze że to przybliżasz ! 👍
A może zrób całą serię o żywych skamieniałościach, jest tego trochę? Skrzypłocz, jaszczurki, meduzy, płazy, rośliny też są bardzo ciekawe, paprocie, widłaki i wiele innych. Fajnie się tego słucha do kawy :D.
Supersupersuper ❤❤❤ zabieram się za oglądanie 😁
na pewno odcinki powinny dostać hatteria , łodzik , fororaki , gigantopiteki, lew workowaty , ogromne wombaty , kangury itd
No np. Proborhyaena też mogła by być
@@krzysztofgorny1116 oczywiście że tak zgadzam się z panem
dałem tylko propozycje
@@tomekgruk5614 chciałem jeszcze dodać tylko jedną opcję bo Pan dużo ich wymienił
@@krzysztofgorny1116 jaką ale oczywiście rozumiem pana zdanie zagalopowałem się z tymi pomysłami
@@tomekgruk5614 nie szkodzi
14:11 🤗Maryla Rodowicz
Świetny materiał
Wartościowy odcinek 🧐
Dziękuję! :)
Najlepszy kanał naukowy !
Przez 8 lat twój wygląd nic się nie zmienił 😀 Pozdro. Materiał jak zawsze na najwyższym poziomie!
8 lat temu niektórzy dawali mi 18 lat. 😜 nadal na tyle wyglądam?
Co Ty mówisz. Gość ewidentnie zrzucił parę kilogramów, to widać na pierwszy rzut oka. Osobiście mogę jedynie pogratulować.
Film na który, każdy czekał
Dziękujemy!
Bardzo ciekawy odcinek
Super odcinek, myślę że Hatteria jak najbardziej też zasługuje na swój odcinek :) Pozdrawiam
Gratulacje
Super odcinek😁
Bardzo ciekawy materiał.
jak zawsze dobry material
Siemka interesujący film !!! 😁😊
Super🧐👍
Cześć byłaby szansa zrobić odcinek o ceratozaurze?
Nie wiem czy to żywa skamieniałość ale jest taka ryba (spotkałam różne nazwy); niszczuka, niszczuka krokodyla, gar aligator. Z tego co pamiętam ma toksyczną krew, trudno ją zranić, były podobno okazy kilkumetrowe w ogóle dziwaczna, taka "iron"-ryba.
Trochę prawda, niszczuki są przedstawicielami bardzo starej i prymitywnej rodziny ryb
Proponuję odcinek o pewnym pająku "trochę" podobny do ptaszników, ale niestety nie pamiętam nazwy. Kiedyś dawno temu w jednym filmie dokumentalnym (chyba z Dawidem Attenborough) o pająkach został pokazany i zanim powiedzieli, że on nadal żyje w naszych czasach myślałem iż to jakąś bardzo realistyczna animacja prehistorycznego pająka. Podobnie jak ta ryba już na pierwszy rzut oka było widać, iż to żywa skamieniałość, bo podobnych kształtem pająków się nie widuje.
super film
Witam 😀
Mogłeś wspomnieć, że podobnie jak anomalocaris, również celakantokształtne mają swój odpowiednik w świecie pokemonów, a konkretnie w pokemonie o nazwie relicanth (nawet nazwa nawiązuje).
Slyszalam,ze w Norwegii w okolicach Stawanger napotkano latimerie .B. ciekawe opracowanie.Bardzo dziekuje i pozdrawiam.
Ja zawsze oglądam twoje filmy z małym opóźnieniem. ☺️😊 Pewnie zapytasz dlaczego? Odpowiedź: tak jakoś wychodzi. 😊☺️
Z kręgowców to tylko rybne żywe skamieliny są ciekawe. Zatem płaszczak, goblin i inne rekiny.
Chociaż żółw skórzasty wydaje się też ciekawym tematem, ponieważ jak myślę o żółwiu morskim, to o tym w pierwszej lub drugiej kolejności.
Dodatkowo mogące się raczej nadać do serii najdziwniejsze zwierzęta, bezżuchwowce - śluzice i minogi.
Widać pracę włożoną w materiał. Liczymy na filmy o innych żyjących skamielinach (Hatterie, skrzypłocze [chociaż wydaje mi się, że coś było] itd.)
Było o skrzypłoczu: th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html
Szkoda że nie było nawet jednego rysunku szkieletu i wytłumaczenia co w nim jest takiego co czyni nas potomnymi tego pięknego stworzenia.... Generalnie było dużo ogólników. Ale oczywiście i tak dziękuję za film.
Jeśli nie było jeszcze to chętnie bym posłuchał o skrzypłoczach. A jeśli było to wtedy poszukam i obejrzę 😁
Było:
th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html&t
Taa a w szkole w kółko stułbie xdd Super odcinek jeden z lepszych. Pozdrawiam
No w końcu coś fajnego
Pośród muzealnych zbiorów w Hiszpanii znaleziono na przełomie milleniów pochodzący z Ameryki Pd. (najprawdopodobniej z Boliwii) ozdobny, srebrny półmisek. Spece datują go na wiek XVII lub XVIII. I ten półmisek ma kształt latimerii. Czyżby kolejny gatunek, tym razem pochodzący z wód Ameryki Południowej? A może raczej zabłąkana ryba?
Takie pytanie mam. Jeżeli taką rybę da się włowić żywą i ponadto, utrzymać przy życiu 17h, a problemem jest głębokość "akwarium", to czy nie było by możliwe stworzenie "hiperbarycznego" akwarium badawczego, gdzie regulacja ciśnienia, a poprzez to "głębokości", odbywała by się poprzez regulację ciśnienia i składu gazów nad lustrem wody? Wtedy można by próbować poznawać biologię różnych ciekawych stworzeń głębinowych.
A da się stworzyć lustro wody w akwarium w którym ciśnienie wody ma być podwyższone? :)
@@NaukowoTV a dlaczego nie? Akwarium to termin umowny, może być stalowym wzmocnionym zbiornikiem np. 2 m wysokości wytrzymującym skromne 11 barów. Prostye zaworki, kompresor i mamy przy dnie ciśnienie absolutne jak na 112 m.
Chciałbym żeby u mnie w szkole uczyli o takich rzeczach. A nie tylko mało warte bzdury 😁
Ja na biologii miałem o latimerii, ale zdawkowo. No i to było jakieś 15 lat temu - mógł się zmienić program nauczania.
@@NaukowoTVJaki jest teraz system nauczania, tego nie wiem, szkole skończyłem jakieś 9 lat temu 😁 niestety ja z biologii pamiętam tylko amonity, i szybko opis geochronologii, bez wnikania w szczegóły, oprócz chyba wymierania kredowego... Zawsze mnie interesowała historia ziemi, niestety co nauczyciel to inne podejście, moi nauczyciele woleli poruszać inne temat, zazwyczaj takie które mnie i znajomych nie interesowały. Nawet nie wiesz jak człowiek może się cieszyć, oglądając wszystkie twoje filmy związane z tym tematem 😁 niektórym łatwiej przyswoić wiadomości czerpane z filmów które prezentujesz, niż czytać książki, lub artykuły z internetu. Pozdrawiam i oby tak dalej 😉
Na biologii rozszerzonej poruszana jest tematyka wielu gatunków typu "pomiędzy" (pomiędzy rybami a plazami, plazami i gadami itd)
Mogliby też uczyć ortografii w twojej szkole.
Było w szkole średniej, ale zdawkowo i bez szczegółów jej złowienia, a tylko o tym jak wyglądały prehistoryczne ryby.
A propos żywych skamieniałości, choć nie mam pewności czy nie jest to relikt - co o skrzypłoczach? Może odcinek o nich?
Skrzyplocz to zywa skamieniałości ale także stabilomorf. Już kiedyś robiłem o tym film. Zapraszam tutaj: th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html
o faktycznie jest odcinek o mojej ulubionej patelni xD dzięki wielkie
Poproszę o odcinek o Maryli Rodowicz :)
Nie wiem czy już robiłeś odcinek o ostrogonach ale jeśli nie to chciałbym go zobaczyć.
th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html
Pytanie nietypowe, ale uwielbiam koszule. Mogę wiedzieć gdzie kupiłeś to cudo jeżeli pamiętasz?
Reserved
Czy będzie analiza filmu 65 ?
Jeszcze nie byłem w kinie - to zależy co w tym filmie się pojawi.
Zrób film o sarkozuchu
Drobna uwaga: obewcnie nie mówimy już "jajożyworodność", lecz "żyworodność lecytotroficzna".
jako żywa skamieniałośc może być hoacyn ptak którego pisklaki mają pazury na skrzydłach
Hatteria. Zdecydowanie Hatteria
Kto wie co jeszcze przetrwało w głębinach 🤔🤔
Kto wie ;) Ale na pewno nie megalodon! :P
Gdyby wyłowili jakąś rybę, którą uważano, że wyginęła to byłoby super! ☺️😀
👍👍
To teraz coś z drugiego kladu: jesiotr?
Zrobisz odcinek o maiazaura?
A dałoby się zrobić takie akwarium zamknięte, które miałoby duże ciśnienie wody i niskie oświetlenie dzięki czemu dałoby radę utrzymać latimerię w niewoli?
Hmmm nie wiem, ale wydaje mi się, że to niemożliwe - bo jak uzyskać tak wysokie ciśnienie wody? Z pewnością nie mogłoby to być szklane akwarium. :D
Akwarium musiałoby być wysokie na co najmniej 50m, ciekawe jak grube musiałoby być szkło u podstawy.
teraz chyba mamy powrót do naszych rybnych korzeni, bo niektóre babki coraz bardziej upodabniają się do glonojadów
Coś w tym jest... Korekty ust stają się coraz bardziej przesadne.
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
😂😂😂
A może o naszej polskiej żywej skamieniałości Triops Cancriformis?
:) pozdrowienia
a Triopsy?
Proponuję skrzplocza :)
Był już kiedyś: th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html&t
Pamiętam, jak w wieku może 7/8 lat siedziałem w bibliotece osiedlowej i przeglądałem książki z dinozaurami.
W jednej z nich była właśnie latimeria. Potem się flexowałem wiedzą na przyrodzie w podstawówce 😂
@@Arpa61popisywać, chwalić
@@Arpa61 "Muj borze" 😄
Ja chce odcinek o skrzypłoczu
Był
Robiłem kiedys: th-cam.com/video/GXzFnWVHVyY/w-d-xo.html
@@NaukowoTV to morze o tych stworzeniach przypominające kałamarnice co miały muszle przypominające stożek
Pewnie chodzi o łodziki - kiedyś zrobię.
Zrobisz film o zwierzętach z ediakareny np dicksonnia eoandromeda
Jakie sa zywe skamieniałosci cos w stylu krokodyl skrzypłocz czy żółwie ?
🎉
Moja była teściowa jest bez wątpienia żywą skamieliną ale nie wiem czy warto o tym pisać 😂
Latimeria the best😅
Skąd szczątkowe płuco latimeri? Jej Słodkowodni przodkowie mogli go używać ?
Co sądzę o Latimerii? Sądzę, że jest super:)
✌️🗽💪
Fajna ryba i najdłużej żyjące zwierzę na ziemi
Zdecydowanie nie. Łodziki, skrzypłocze są starsze. 😜
No dobra.
A jak smakuje?
Nie wiem czy ktoś próbował, ale jej mięso jest bardzo tłuste - raczej nie ma "wybitnych" walorów smakowych.
...czyli jak typowy dorsz nad morzem 😄
Teraz zrób odcinek o Inkwizytorach z 2 sezonu Star wars rebelianci
To nieźle XD
A weź
XDD
Dalej nie załapałeś jaką tematyką zajmuje się ten kanał?
@@MegaRaptor9wiem tylko chcę żeby zrobił materiał o tych inkwizytorach odcinek
Czyli ewolucja wywineła taki szpagat, że z ryb mięśniopłetwych powstały czworonożne kręgowce, a te czworonożne kręgowce sobie spowrotem weszły do wody w postaci ssaków morksich? Czyli taka letimeria jest blizej spokrewniona z delfinem niz z łososiem?
Zgadza się - ale możemy tutaj wstawić także wiele wymarłych grup. np. latimeria także jest bliżej spokrewniona z mozazaurami (które pochodzą od lądowych jaszczurek) niż z rybami promieniopłetwymi.
Może Wollemia nobilis
Ciekawe kiedy Maryla Rodowicz trafi do odcinka😅
> indonezyjska Latimeria 👌
chiałbym żeby było mi dane zobaczy ją na żywo było by to coś niesamowitego
Może hatteria albo skrzydłoszpony, że o bazyliszku nie wspomnę
Ciekawe jak smakuje? Trzeba jechać do Chin, pewnie jest do kupienia.
Latimeria jest bardzo tłustą rybą. Nie tylko struna grzbietowa i pluco są wypelnione tluszczem. Nie jest to mięso, które ma jakieś niesamowite walory smakowe.
szkoda, że dunkleosteus nie żyje w naszych czasach
Interesujący film o niezwykle fascynującej Latimerii. Wyczerpująca wiedza, dla każdej osoby będącej prawdziwym miłośnikiem ryb.
Tylko oby Homo Sapiens nie wykończył Latimerii, jej badania powinny być prowadzone nieinwazyjnie w jej naturalnym środowisku.
Interesującym faktem jest posiadanie podobnych z wyglądu płetw przez niektóre promieniopłetwe - Polypterus.
2 metry długości i 400kg masy
To niech robią akwaria głębinowe i rozmnazaja bo to normalne jedna gatunki wymierają A drugie powstają:)
Powinieneś być nauczycielem i kiedy odcinek o ośmiornicach
Nigdy nie chciałem być nauczycielem. Dużo lepiej się czuje w roli popularyzatora nauki.
Istnieje wiele takich przykładów. Jednakowoż zaledwie kilka w pełni publicznych i popularnych.
To za ciosem, tuatara.
Araukaria
No to szkoda że za niedługo wyginie, nie trzeba jej łowić i ją tępić, wystarczy tępić tym czym się żywi, a teraz powiedzcie ~224,98 mil ludności(kraje gdzie występuje ta ryba) Afryki gdzie ludzie mnożą się jak króliki że mają stracić terytorium połowów by ochronić 500 sztuk ryby xD
Połowa Afryki nie żyje nad morzem 😁.
@@ZdzichaJedziesz Przepraszam tato, już poprawiłem
@@radseqg5730
No cóż, brak rozsądku rządów tych krajów sprawi że ludzie przełowią wody. Ryby znikną, ludzie stracą pracę i zaczną umierać z głodu a rzady zostaną obalone. Przykro mi ale to nie jest planeta dla głupców 😁