Mama 3 dzieci Pierwsze rodziłam w Polsce 8 lat temu- kąpiel była w szpitalu. Następnie kąpana co 2-3 dni,czasem codziennie. Córka ma egzemę,być może odziedziczyła po tacie. Syn rodzony w UK 4 l.- kąpiel po 3 dniach. Także egzema. Kolejny mój syn ma 3 tyg - rodzony w Uk. Kąpiel po 8 dniach , kiedy kramla odpadła z pępka. Kąpiel w wodzie z oliwą z oliwek ( widzę że to jednak nie potrzebne ) Kąpiel będę robić raz w tygodniu, ma suchą skórę. Mam nadzieję że nie będzie miał egzemy. Słyszałam że maź, którą ma noworodek może uchronić przed AZS więc jestem dobrej myśli :) Twarz przemywalam wacikiem z wodą i dodatkiem oliwy .od teraz koniec z oliwą :) Zagadnęłam tu żeby się upewnić czy aby dobrze robię myjąc raz w tygodniu .. bo teściową zrobiła duże oczy kiedy Jej o tym powiedziałam. Ale teraz jestem spokojna :) dzięki za filmik i pozdrawiam :* :)
Egzema nie jest związana z kąpielą po porodzie. Jednak dzieci z problemami skórnymi warto rzadziej kąpać, nie podrażniać i nie wysuszać niepotrzebne skóry, ale zachować ją w czystości.
Jak mój Synek był mniejszy to kąpalismy go z mężem we dwójkę, teraz jak ma już roczek, robimy to na zmianę. Od urodzenia kąpiemy małego co 2, 3 dni. W okresie letnim jedynie zdarzało się codziennie dla ochłody.
@@MariaLepucka Teraz już nie mamy wanny tylko kabinę i synek lubi sobie chodzić po całym brodziku, oczywiście po macie antypoślizgowej. W każdym kącie ma zwierzątka, które bierze sobie do rączek.
@@MariaLepucka widzi noworodka 0 - 3 tygodni ma 2 kolory czarny jednokolorowy i biały jednokolorowy. widzi niemowlę od 3 tygodni do 2 miesięcy ma 3 kolor: przywracać odcieni czerwonego widzi niemowlę 2-3 miesięcy ma 4 kolory: przywracać zielony jednokolorowy. widzi niemowlę 3-4 miesięcy ma 5 kolorów: przywracać żółty jednokolorowy. widzi niemowlę 4 miesięcy ma 6 kolorów przywracać niebieski jednokolorowy widzi wsześnoponiemowlę ma 7 kolorów przywracać pomarańczowy jednokolorowy widzi poniemowlę ma 12 kolorów: przywracać fioletowy jednokolorowy, a potem przywracać różowy jednokolorowy, a potem przywracać brązowy jednokolorowy, a potem przywracać szary jednokolorowy i a potem przywracać cielisty jednokolorowe. widzi małe dziecka ma 13, 14, 15, 16, 20, 30, 50, 100 kolorów. widzi dorosły i chłopcy ma wszystkich kolorów
Dzień dobry Pani Mario, a czy mogłaby Pani polecić dobrą wanienkę? Szykuje się na narodziny swojego pierwszego maleństwa i skompletowanie wyprawki momentami bywa przytłaczające 🙈
W tym wypadku najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wybrałabym tani prosty model z sieciówki jaki pamiętasz jeszcze ze swojego dzieciństwa. Alternatywa dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń, to jeszcze te składane wanienki, super na małe powierzchnie a też wygodne do kąpieli.
Witajcie. Ciekawych rzeczy się dowiaduję. Moje dzieci rodziły się 25 i 20 lat temu i były kąpane zaraz po porodzie i potem jeszcze kilka razy na oddziale, oczywiście pod kranem...
Poród w tym roku- noworodek po CC od razu powycierany z mazi, a podczas 4- dniowego pobytu w szpitalu był dwukrotnie kąpany przez położne. Gdy zapytałem o kangurowanie, lekarz zrobił tylko duże oczy. Dowiedziałem się, że tylko mamy to robią. Czy takie rzeczy są dzisiaj normalnie praktykowane w szpitalach? Pozdrawiam 😊
W szpitalu po pierwszej dobie był nakaz kąpania co 2 dzień. Uspokajanie glukozą ogólnie mocno stara szkoła. Pierwsze dziecko nie byłam pewna czy tak trzeba czy też nie.
Ja jestem w ciazy 4 raz rodzic bede 3 i uznaje zasadę mamy i teściawej co dwa dni chyba ze jest upal i gorąco to co dzień ale mnie wydaje się że lepiej po porodzie odczekać min.4-5dob łącznie z porodem i wyjściem ze szpitala i pierwsza kapiel zawsze robimy w domku
We Włoszech w szpitalu myją dzieci od razu po porodzie a potem codziennie :(. Będę rodziła tu za miesiąc. Będę się kłóciła żeby mi nie myli codziennie ale nie wiem czy się uda. I czy uda się przekonać zeby od razu po porodzie nie myli
@@MariaLepucka rodzilam we wloszech oprocz tego ze mi dziecko wykapali to mialam cudowna opieke i zdrowe dziecko. Natomiast w Polsce nie bede sie wypowiadac jestem kolejna kobieta z chorym dzieckiem niedotlenionym
Będę rodzić w Danii i tutaj praktykuje się kąpanie noworodka dopiero po 2 tygodniach życia, czy to jest lepsze niż kąpanie po np. 3 dniach tak jak w Polsce ?
Przy pierwszym dziecku na początku to mąż kąpał córkę a ja asystowałam. Położna w szpitalu (szpital na Inflanckiej W-wa) pokazała mężowi jak taka kąpiel powinna wyglądać. Chłop radził sobie znakomicie. Zalecenie w książeczce kąpać codziennie. Przy drugim dziecku kąpaliśmy na przemian a zalecenie było kąpać ca 2-3 dni. Teraz kiedy urodzi nam się trzecie dziecko to życie zweryfikuje co ile ta kąpiel będzie 😆.
widzi noworodka 0 - 3 tygodni ma 2 kolory czarny jednokolorowy i biały jednokolorowy. widzi niemowlę od 3 tygodni do 2 miesięcy ma 3 kolor: przywracać odcieni czerwonego widzi niemowlę 2-3 miesięcy ma 4 kolory: przywracać zielony jednokolorowy. widzi niemowlę 3-4 miesięcy ma 5 kolorów: przywracać żółty jednokolorowy. widzi niemowlę 4 miesięcy ma 6 kolorów przywracać niebieski jednokolorowy widzi wsześnoponiemowlę ma 7 kolorów przywracać pomarańczowy jednokolorowy widzi poniemowlę ma 12 kolorów: przywracać fioletowy jednokolorowy, a potem przywracać różowy jednokolorowy, a potem przywracać brązowy jednokolorowy, a potem przywracać szary jednokolorowy i a potem przywracać cielisty jednokolorowe. widzi małe dziecka ma 13, 14, 15, 16, 20, 30, 50, 100 kolorów. widzi dorosły i chłopcy ma wszystkich kolorów
Mam do Pani pytanie, czytałam że najlepszy i najbardziej naturalny do kąpieli dla noworodków jest olej kokosowy nierafinowany zimno tłoczony, a zamiast oliwki czy mleczka wystarczy olej z migdałów, czy to prawda? Czy taka pielęgnacja wystarczy? Przepraszam jeśli jest o tym mowa w filmie bo jeszcze nie obejrzałam.
Olej kokosowy nie jest kosmetykiem do kąpieli, bo nie ma właściwości myjących. Tak samo jak olej migdałowy, jest to tylko tłuszcz, w dodatku zatykający pory w skórze. Olej migdałowy zamiast oliwki jest o tyle lepszy, że większość oliwek to po prostu perfumowana parafina. Pewnie kiedyś nagram też odcinek o kosmetykach. Dzieci można kąpać w samej wodzie lub z dodatkiem łagodnego płynu do mycia.
Mleko matki można dodawać do kąpieli. Ma ono działanie pielęgnacyjne. Ale nie myjące, dlatego nie jest zamiennikiem kosmetyku do mycia (ale on czasem jest nawet zbędny, zwłaszcza przy pierwszych kąpielach).
@@MariaLepucka a czemu pani nie poleca? My oliwkujemy jako codzienny etap pielęgnacji, mój synek ma problem z ciemniuszką i nasz pediatra kazal mu oliwkować główkę i czesać miękką szczotką do włosów. Dodam że jak narazie ma to małe postępy...
@@karolinapupi19977 oliwka nie odżywia skóry, a tylko ją natłuszcza. Niestety zapycha też pory w skórze i ogranicza oddychanie skóry. Oliwkowanie główki przy ciemieniusze można zastosować ale na 15-20 minut przed kąpielą.Potem dokładnie zmyć kosmetyk, aby nie pozostawał na skórze, a następnie wyczesać włoski po kąpieli.
@@AnnaKulik-fl6ht płyn powinien mieć tylko łagodne środki myjące. Emolienty to "cięższe" kosmetyki, zwykle tłuste i zostawiające tłustawa warstwę na skórze.
@@MariaLepucka czyli po prostu muszę kierować się samodzielnie składem? Czy powinno być to gdzieś napisane że to emokientu? Rozumiem, że np. firma emolium to emokientu, emotopic? Latopic? Mustela? Eloderm? Jak to odróżnić?
Czy kapiąc noworodka moczyć głowę i uszy. Jestem przed pierwszą kąpielą i ciotki babcie mówią żeby nie moczyć. Główkę tylko mokra ściereczka przetrzeć a uszy nie moczyć.
Głowę można, a wręcz należy myć! Uszy również są wodoszczelne ;-) Jedynie należy pamietać o rzeczy oczywistej - by do czasu wysuszenia głowy i uszów nie narażać dziecka na przeciąg czy nie zabierać na spacer.
@@MariaLepucka dziękuję pięknie za odpowiedź. Mam w koło doradców którzy "doradzają" pić bawarke, dawać wodę lub herbatki ziołowe mimo kp... No i chyba hit woda z glukoza do picia 🙈🙈.
Obserwuje Pani film i drugiej położnej, tak samo młodej szkolącej się i mówi Pani o moczeniu, a ona z kolei odradza kąpania póki kikut nie odpadnie. Kogo słuchać, cholera świat bez internetu był łatwiejszy 🙄
No i to są trudne wybory ;-) Dla mnie pępek to normalna część ciała, można ją myć, nie trzeba dezynfekować. Po kąpieli wystarczy dokładnie osuszyć. Warto tylko pamiętać, że póki się nie wygoi, nie dodajemy emolientów i oliwek do kąpieli. PS Kąpiel bez moczenia pępka musi być technicznie trudna i mało przyjemna dla dziecka. Przecież kąpiel jest relaksująca, gdy zanurzamy całe ciało w ciepłej wodzie, a nie siedzimy tyłkiem w kałuży i marzniemy ;-)
Mój syn był wcześniakiem (34tydz) byłam z nim razem w szpitalu 3tyg. Wykąpaliśmy go dopiero po 2 tyg jak pępek był zagojona i tez była to dosłownie minutowa kąpiel. Mieszkam w Niemczech i to jest taki standard ze kąpie się dopiero po zagojeniu pępka. Później kąpalam co 3-4-5 dni
Słyszałam o położnych co mówią myć co 4 dni… jeżeli ktoś by mi tak powiedział, to bym kazała żeby sam się mył raz na tydzień. Dzieci myje codziennie, tak jak i sami się myjemy codziennie.
Jest spora różnica między skórą dziecka, a dorosłego. Noworodek ma dużo delikatniejszą i bardziej chłonna skórę, łatwiej ją podrażnić czy wysuszyć np. zbyt częstym myciem. Jednocześnie okolicę pieluszki myjemy wiele razy w ciagu dnia - przy każdej zmianie pieluszki, a to jedyny "brudny" rejon. Skóra noworodka ma bowiem ograniczoną funkcje wydzielniczą - noworodek praktycznie nie poci się, nie wydziela sebum itp. Dlatego nie musi być kąpany codziennie.
@@MariaLepucka bardziej bym zwracała uwagę na to, czym dzieci są myte. Co z tego, ze dziecko jest myte co ileś dni, skoro rodzice idąc po taniości kupują produkty, którymi ja nawet rąk bym nie umyła? Wtedy super fundują dziecku wyniszczenie całej warstwy hydro-lipidowej. Warto zwracać uwagę na składy kosmetyków 😊
Klaudia - Pierwsze słyszę że niemowlę myje się codziennie! Nawet dorosły nie powinien brać pełnych kąpieli codziennie (oczywiste zależy od wykonywanej pracy). Niemowlę ma bardzo delikatną skórę, nie biega, nie poci się jak dorosły, wystarczy choćby przetarcie codziennie paszek czy pachwin, a te i tak czyści się kilka razy dziennie podczas zmiany pieluch.
@@klaudiaas6281 Teraz raczej radzi się unikać kosmetyków do kąpieli. Zwykła woda wystarczy. Z tego co czytałam, w przypadku wcześniaków zalecane są emolienty.
@@kingawierzbicka776 matko… sama sprobuj sie myc woda juz inaczej tego nie da sie ujac. Nauka idzie do przodu jasne, ale bez wymyslow. Sa bardzo delikatne kosmetyki trzeba tylko wiedziec co kupic. Emolienty?? Jasne! Madrze nazwane, w skrocie dbamy o nawilzenie/natluszczenje skory w zaleznosci od potrzeb. Dorosli tez powinni dbac inaczej o skore, na co 95% spoleczenstwa ma wywalone. Kazdy jest specjalista odnosnie dzieci, to slucham w jaki sposob rodzice sami swoje cialo „pielegnują”.
Dziękuję za filmik 😊
Mama 3 dzieci
Pierwsze rodziłam w Polsce 8 lat temu- kąpiel była w szpitalu. Następnie kąpana co 2-3 dni,czasem codziennie. Córka ma egzemę,być może odziedziczyła po tacie.
Syn rodzony w UK 4 l.- kąpiel po 3 dniach. Także egzema.
Kolejny mój syn ma 3 tyg - rodzony w Uk. Kąpiel po 8 dniach , kiedy kramla odpadła z pępka.
Kąpiel w wodzie z oliwą z oliwek ( widzę że to jednak nie potrzebne )
Kąpiel będę robić raz w tygodniu, ma suchą skórę. Mam nadzieję że nie będzie miał egzemy. Słyszałam że maź, którą ma noworodek może uchronić przed AZS więc jestem dobrej myśli :)
Twarz przemywalam wacikiem z wodą i dodatkiem oliwy .od teraz koniec z oliwą :)
Zagadnęłam tu żeby się upewnić czy aby dobrze robię myjąc raz w tygodniu .. bo teściową zrobiła duże oczy kiedy Jej o tym powiedziałam. Ale teraz jestem spokojna :) dzięki za filmik i pozdrawiam :* :)
Egzema nie jest związana z kąpielą po porodzie. Jednak dzieci z problemami skórnymi warto rzadziej kąpać, nie podrażniać i nie wysuszać niepotrzebne skóry, ale zachować ją w czystości.
Czy mogła by Pani zrobić filmik jak dbać o kikut pępowinowy zarówno bez kąpieli jak i po kąpieli?
Dzięki za sugestię, pewnie prędzej czy później pojawi się coś na ten temat :-)
Jak mój Synek był mniejszy to kąpalismy go z mężem we dwójkę, teraz jak ma już roczek, robimy to na zmianę. Od urodzenia kąpiemy małego co 2, 3 dni. W okresie letnim jedynie zdarzało się codziennie dla ochłody.
Dla rocznego malucha kąpiel to też niezła zabawa 😉 Poszły w ruch zabawki?
@@MariaLepucka Teraz już nie mamy wanny tylko kabinę i synek lubi sobie chodzić po całym brodziku, oczywiście po macie antypoślizgowej. W każdym kącie ma zwierzątka, które bierze sobie do rączek.
@@MariaLepucka widzi noworodka 0 - 3 tygodni ma 2 kolory czarny jednokolorowy i biały jednokolorowy.
widzi niemowlę od 3 tygodni do 2 miesięcy ma 3 kolor: przywracać odcieni czerwonego
widzi niemowlę 2-3 miesięcy ma 4 kolory: przywracać zielony jednokolorowy.
widzi niemowlę 3-4 miesięcy ma 5 kolorów: przywracać żółty jednokolorowy.
widzi niemowlę 4 miesięcy ma 6 kolorów przywracać niebieski jednokolorowy
widzi wsześnoponiemowlę ma 7 kolorów przywracać pomarańczowy jednokolorowy
widzi poniemowlę ma 12 kolorów: przywracać fioletowy jednokolorowy, a potem przywracać różowy jednokolorowy, a potem przywracać brązowy jednokolorowy, a potem przywracać szary jednokolorowy i a potem przywracać cielisty jednokolorowe.
widzi małe dziecka ma 13, 14, 15, 16, 20, 30, 50, 100 kolorów.
widzi dorosły i chłopcy ma wszystkich kolorów
Dzień dobry Pani Mario, a czy mogłaby Pani polecić dobrą wanienkę? Szykuje się na narodziny swojego pierwszego maleństwa i skompletowanie wyprawki momentami bywa przytłaczające 🙈
W tym wypadku najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wybrałabym tani prosty model z sieciówki jaki pamiętasz jeszcze ze swojego dzieciństwa. Alternatywa dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń, to jeszcze te składane wanienki, super na małe powierzchnie a też wygodne do kąpieli.
Witajcie. Ciekawych rzeczy się dowiaduję. Moje dzieci rodziły się 25 i 20 lat temu i były kąpane zaraz po porodzie i potem jeszcze kilka razy na oddziale, oczywiście pod kranem...
Tak w tamtych czasach rzeczywiście panowała jakaś mania kąpania noworodków.
Poród w tym roku- noworodek po CC od razu powycierany z mazi, a podczas 4- dniowego pobytu w szpitalu był dwukrotnie kąpany przez położne. Gdy zapytałem o kangurowanie, lekarz zrobił tylko duże oczy. Dowiedziałem się, że tylko mamy to robią.
Czy takie rzeczy są dzisiaj normalnie praktykowane w szpitalach?
Pozdrawiam 😊
Powiem jedno - wyjątkowo źle trafiliście...
❤❤❤
W szpitalu po pierwszej dobie był nakaz kąpania co 2 dzień. Uspokajanie glukozą ogólnie mocno stara szkoła. Pierwsze dziecko nie byłam pewna czy tak trzeba czy też nie.
To był poród w ostatnich latach? Gdzie dzieją się takie rzeczy? :-o
Ja jestem w ciazy 4 raz rodzic bede 3 i uznaje zasadę mamy i teściawej co dwa dni chyba ze jest upal i gorąco to co dzień ale mnie wydaje się że lepiej po porodzie odczekać min.4-5dob łącznie z porodem i wyjściem ze szpitala i pierwsza kapiel zawsze robimy w domku
Tak, pierwszą kąpiel zdecydowanie warto odłożyć w czasie i zrobić ją na spokojnie w domu.
We Włoszech w szpitalu myją dzieci od razu po porodzie a potem codziennie :(. Będę rodziła tu za miesiąc. Będę się kłóciła żeby mi nie myli codziennie ale nie wiem czy się uda. I czy uda się przekonać zeby od razu po porodzie nie myli
Myślę, że można się po prostu nie godzić w ogóle na kąpiel. Niestety opieka we Włoszech często jest bardzo daleko od natury.
@@MariaLepucka ciekawa jestem jak to wygląda w innych krajach Europy czy w Ameryce
@@MariaLepucka rodzilam we wloszech oprocz tego ze mi dziecko wykapali to mialam cudowna opieke i zdrowe dziecko. Natomiast w Polsce nie bede sie wypowiadac jestem kolejna kobieta z chorym dzieckiem niedotlenionym
Będę rodzić w Danii i tutaj praktykuje się kąpanie noworodka dopiero po 2 tygodniach życia, czy to jest lepsze niż kąpanie po np. 3 dniach tak jak w Polsce ?
W Polsce moi mali pacjenci kąpani są po tygodniu, czasem dłużej. Nie ma powodu czekać aż 2 tygodnie, ale też nie ma w tym nic złego.
Przy pierwszym dziecku na początku to mąż kąpał córkę a ja asystowałam. Położna w szpitalu (szpital na Inflanckiej W-wa) pokazała mężowi jak taka kąpiel powinna wyglądać. Chłop radził sobie znakomicie. Zalecenie w książeczce kąpać codziennie. Przy drugim dziecku kąpaliśmy na przemian a zalecenie było kąpać ca 2-3 dni.
Teraz kiedy urodzi nam się trzecie dziecko to życie zweryfikuje co ile ta kąpiel będzie 😆.
To jest niespotykane zjawisko, że w szpitalu położna uczy ojca kąpać dziecko :-)
widzi noworodka 0 - 3 tygodni ma 2 kolory czarny jednokolorowy i biały jednokolorowy.
widzi niemowlę od 3 tygodni do 2 miesięcy ma 3 kolor: przywracać odcieni czerwonego
widzi niemowlę 2-3 miesięcy ma 4 kolory: przywracać zielony jednokolorowy.
widzi niemowlę 3-4 miesięcy ma 5 kolorów: przywracać żółty jednokolorowy.
widzi niemowlę 4 miesięcy ma 6 kolorów przywracać niebieski jednokolorowy
widzi wsześnoponiemowlę ma 7 kolorów przywracać pomarańczowy jednokolorowy
widzi poniemowlę ma 12 kolorów: przywracać fioletowy jednokolorowy, a potem przywracać różowy jednokolorowy, a potem przywracać brązowy jednokolorowy, a potem przywracać szary jednokolorowy i a potem przywracać cielisty jednokolorowe.
widzi małe dziecka ma 13, 14, 15, 16, 20, 30, 50, 100 kolorów.
widzi dorosły i chłopcy ma wszystkich kolorów
Mam do Pani pytanie, czytałam że najlepszy i najbardziej naturalny do kąpieli dla noworodków jest olej kokosowy nierafinowany zimno tłoczony, a zamiast oliwki czy mleczka wystarczy olej z migdałów, czy to prawda? Czy taka pielęgnacja wystarczy? Przepraszam jeśli jest o tym mowa w filmie bo jeszcze nie obejrzałam.
Olej kokosowy nie jest kosmetykiem do kąpieli, bo nie ma właściwości myjących. Tak samo jak olej migdałowy, jest to tylko tłuszcz, w dodatku zatykający pory w skórze. Olej migdałowy zamiast oliwki jest o tyle lepszy, że większość oliwek to po prostu perfumowana parafina.
Pewnie kiedyś nagram też odcinek o kosmetykach. Dzieci można kąpać w samej wodzie lub z dodatkiem łagodnego płynu do mycia.
@@MariaLepucka Bardzo dziękuję za odpowiedź. I myślę, że film o kosmetykach, pielęgnacji to super pomysł.
@@lilith2910 @Maria Lepucka Dołączam się do prośby o taki filmik.
Ja też podpinam się. Film o kosmetykach był by super. Tyle tego wszystkiego na rynku, że człowiek nie wie co wybrać.
@@karolinarz6423 im mniej tym lepiej :)
Czy można dodawać mleko matki do kąpieli zamiast płynów do kąpania?
Mleko matki można dodawać do kąpieli. Ma ono działanie pielęgnacyjne. Ale nie myjące, dlatego nie jest zamiennikiem kosmetyku do mycia (ale on czasem jest nawet zbędny, zwłaszcza przy pierwszych kąpielach).
Jeśli kąpiemy dziecko (2.5 mieś.) Co 2-3 dni to czy powinniśmy oliwkować co dzień? Jeśli tak to jak często? a jeśli nie, to kiedy?
W ogóle nie wiem po co oliwkować dziecko. Nie polecam ani przed, ani po ani zamiast kąpieli ;-)
@@MariaLepucka a czemu pani nie poleca? My oliwkujemy jako codzienny etap pielęgnacji, mój synek ma problem z ciemniuszką i nasz pediatra kazal mu oliwkować główkę i czesać miękką szczotką do włosów. Dodam że jak narazie ma to małe postępy...
@@karolinapupi19977 oliwka nie odżywia skóry, a tylko ją natłuszcza. Niestety zapycha też pory w skórze i ogranicza oddychanie skóry. Oliwkowanie główki przy ciemieniusze można zastosować ale na 15-20 minut przed kąpielą.Potem dokładnie zmyć kosmetyk, aby nie pozostawał na skórze, a następnie wyczesać włoski po kąpieli.
A jakie kosmetyki do kąpieli? Czy w ogóle jakieś czy sama woda?
Może być sama woda lub z niewielką ilością łagodnego płynu do kąpieli (NIE emolientu)
@@MariaLepuckaczym się różni płyn do kąpieli od emokientu?
@@AnnaKulik-fl6ht płyn powinien mieć tylko łagodne środki myjące. Emolienty to "cięższe" kosmetyki, zwykle tłuste i zostawiające tłustawa warstwę na skórze.
@@MariaLepucka czyli po prostu muszę kierować się samodzielnie składem? Czy powinno być to gdzieś napisane że to emokientu? Rozumiem, że np. firma emolium to emokientu, emotopic? Latopic? Mustela? Eloderm? Jak to odróżnić?
@@AnnaKulik-fl6ht na emolientach jest napisane, że to emolienty czy płyny emolientowe. Często też są to kosmetyki dla skóry z AZS.
Czy kapiąc noworodka moczyć głowę i uszy. Jestem przed pierwszą kąpielą i ciotki babcie mówią żeby nie moczyć. Główkę tylko mokra ściereczka przetrzeć a uszy nie moczyć.
Głowę można, a wręcz należy myć! Uszy również są wodoszczelne ;-) Jedynie należy pamietać o rzeczy oczywistej - by do czasu wysuszenia głowy i uszów nie narażać dziecka na przeciąg czy nie zabierać na spacer.
@@MariaLepucka dziękuję pięknie za odpowiedź. Mam w koło doradców którzy "doradzają" pić bawarke, dawać wodę lub herbatki ziołowe mimo kp... No i chyba hit woda z glukoza do picia 🙈🙈.
A co zrobić gdy dziecko strasznie się pręży i mocno płacze
Proszę zajrzeć do filmiku "kąpiel noworodka - 5 najczęstszych błędów. Bardzo prawdopodobne, że popełniliście któryś z nich ;-)
Obserwuje Pani film i drugiej położnej, tak samo młodej szkolącej się i mówi Pani o moczeniu, a ona z kolei odradza kąpania póki kikut nie odpadnie. Kogo słuchać, cholera świat bez internetu był łatwiejszy 🙄
No i to są trudne wybory ;-) Dla mnie pępek to normalna część ciała, można ją myć, nie trzeba dezynfekować. Po kąpieli wystarczy dokładnie osuszyć. Warto tylko pamiętać, że póki się nie wygoi, nie dodajemy emolientów i oliwek do kąpieli.
PS Kąpiel bez moczenia pępka musi być technicznie trudna i mało przyjemna dla dziecka. Przecież kąpiel jest relaksująca, gdy zanurzamy całe ciało w ciepłej wodzie, a nie siedzimy tyłkiem w kałuży i marzniemy ;-)
Mój syn był wcześniakiem (34tydz) byłam z nim razem w szpitalu 3tyg. Wykąpaliśmy go dopiero po 2 tyg jak pępek był zagojona i tez była to dosłownie minutowa kąpiel. Mieszkam w Niemczech i to jest taki standard ze kąpie się dopiero po zagojeniu pępka. Później kąpalam co 3-4-5 dni
Słyszałam o położnych co mówią myć co 4 dni… jeżeli ktoś by mi tak powiedział, to bym kazała żeby sam się mył raz na tydzień. Dzieci myje codziennie, tak jak i sami się myjemy codziennie.
Jest spora różnica między skórą dziecka, a dorosłego.
Noworodek ma dużo delikatniejszą i bardziej chłonna skórę, łatwiej ją podrażnić czy wysuszyć np. zbyt częstym myciem.
Jednocześnie okolicę pieluszki myjemy wiele razy w ciagu dnia - przy każdej zmianie pieluszki, a to jedyny "brudny" rejon.
Skóra noworodka ma bowiem ograniczoną funkcje wydzielniczą - noworodek praktycznie nie poci się, nie wydziela sebum itp. Dlatego nie musi być kąpany codziennie.
@@MariaLepucka bardziej bym zwracała uwagę na to, czym dzieci są myte. Co z tego, ze dziecko jest myte co ileś dni, skoro rodzice idąc po taniości kupują produkty, którymi ja nawet rąk bym nie umyła? Wtedy super fundują dziecku wyniszczenie całej warstwy hydro-lipidowej. Warto zwracać uwagę na składy kosmetyków 😊
Klaudia - Pierwsze słyszę że niemowlę myje się codziennie! Nawet dorosły nie powinien brać pełnych kąpieli codziennie (oczywiste zależy od wykonywanej pracy). Niemowlę ma bardzo delikatną skórę, nie biega, nie poci się jak dorosły, wystarczy choćby przetarcie codziennie paszek czy pachwin, a te i tak czyści się kilka razy dziennie podczas zmiany pieluch.
@@klaudiaas6281 Teraz raczej radzi się unikać kosmetyków do kąpieli. Zwykła woda wystarczy. Z tego co czytałam, w przypadku wcześniaków zalecane są emolienty.
@@kingawierzbicka776 matko… sama sprobuj sie myc woda juz inaczej tego nie da sie ujac. Nauka idzie do przodu jasne, ale bez wymyslow. Sa bardzo delikatne kosmetyki trzeba tylko wiedziec co kupic. Emolienty?? Jasne! Madrze nazwane, w skrocie dbamy o nawilzenie/natluszczenje skory w zaleznosci od potrzeb. Dorosli tez powinni dbac inaczej o skore, na co 95% spoleczenstwa ma wywalone. Kazdy jest specjalista odnosnie dzieci, to slucham w jaki sposob rodzice sami swoje cialo „pielegnują”.