Moj synek 1,5 roku jadł z piersi co 2h cała dobę, ja już byłam ledwo żywa, ale fakt, ze jadł i ładnie od razu zasypiał , nie miał kolek, ataków płaczu w nocy, nie odczuliśmy ząbkowania, nie odczuwaliśmy szczepień, ładnie przybierał, gdy mial 1,5 roku sam podziękował za pierś i zaczął pieknie przesypiać całe noce, teraz Ma 4 lata i cały czas Pieknie śpi co noc i ma bardzo dobra odporność 🙏 co bardzo docenia się w czasie przedszkolnym ❤️
Myślę, że w końcu spotkała Cię zasłużona nagroda za tą cierpliwość i nocne pobudki. Dodatkowo warto pomyśleć, że jednak lepiej było wstawać, by po prostu nakarmić niż np do bólów brzuszka i ząbków. Przynajmniej wiadomo, że nic złego sie nie działo.
Mój synek na początku budził się co 3h gdzieś do 2-3 miesiąca potem co 2 h, a ok 5 miesiąca zaczął budzić się co 1h na pierś i trwało to ok 2 miesięcy potem zaczął przesypiać po 2h a nawet i po 3 teraz pojawiają się pierwsze ząbki i znów spanie się porwało, popłakiwanie, wiercenie, do tego doszło jeszcze rozszerzanie diety... Synek dość chętnie próbuje, jednak rzadko zjada "dużo" lubi gładkie musy lub delikatne grudki a bardziej stałe pokarmy rożnie, woli pierś, aha no i potrzeba pełzania, siadania, wspinania się,przekręcania się na brzuch i próby stawania również przez sen🤣 hihihi teraz ma 9 miesięcy. Przyrosty duże🙂Może mając 1.5 roku też sam zrezygnuje. Na tę chwilę odstawienia sobie nie wyobrażam😀 @aniaka a twój synek chętnie jadł inne pokarmy?
@@MariaLepucka ma pani rację🙂 na początku bardzo mnie to stresowało bo już powinien jeść tyle i tyle, spać całą noc etc tylko jeszcze martwię się na zapas tym odstawieniem jak to będzie i kto bardziej będzie przeżywał 😉 bo karmienie to coś pięknego
Dziękuję za filmik, dużo przydatnej wiedzy. Ja na dniach mam termin porodu i zaczynam stresować się karmieniem.. bardzo zależy mi na tym, aby karmić piersią bo wiem jak wiele korzyści to niesie. Ale obawiam się, że nie będę umiała sobie z tym wszystkim poradzić. Tak jak słucham jest wiele czynników na które trzeba zwrócić uwagę, a wiadomo że po porodzie człowiek będzie też zmęczony i ta głowa nie będzie taka "sprawna".. w dodatku jest tyle informacji... Przeczytałam bardzo dobrą książkę, słucham Pani nagrań a także mam swoją położną która mnie odwiedza i edukuje na temat karmienia, a i tak mam wrażenie że coś mi umknie.. :(
Zrobiła Pani wszystko co się dało - edukacja wszelkimi kanałami, chęć karmienia. Teraz jeszcze trzeba "wyluzować" i nie stresować się na zapas, bo stres niestety nie pomaga laktacji. W razie problemów warto natychmiast szukać pomocy, to daje duże szanse powodzenia.
Raczej mówienie w obu formach byłoby wyłącznie przeszkadzające i w zasadzie nigdzie się z tym nie spotkałam. Gdy wybrana domyślnie jest forma męska, jakoś mało kto zgłasza "reklamację". Zatem pozwolę sobie pozostać przy formie żeńskiej. Bynajmniej nie dlatego, by deprecjonować panów, ale dlatego, że to jednak kobiety noszą ciążę, rodzą i karmią. To głównie ich i dziecka dotyczy tematyka kanału. Niemniej fantastycznie, że oglądają też panowie. Świadome rodzicielstwo jakby nie było odnosi się do obu płci.
Moja córka kończy dzisiaj 3 miesiące, przez pierwsze dwa tygodnie po powrocie ze szpitala budziłam małą co 3h a czasem ona sama się budziła jak w zegarku lub wtedy kiedy potrzebowała. W szpitalu straszyli mnie i kazali budzic co 3h, jak mała straciła na wadze co było fizjologiczne to przyszła położna i powiedziała żebym dokarmiala bo inaczej nie wypuszcza nas do domu. Dla osoby po nagłej cesarce, w połogu i z problemami z karmieniem to było najgorsze co mogła zrobić. Pomijając ten fakt to mała od skończenia pierwszego miesiąca budziła się sama w nocy dwa lub trzy razy na jedzenie, po skończeniu dwóch miesięcy budzila się sama raz a ostatnio przespała 9h więc nie było żadnej pobudki. I ładnie przybiera i jest naprawdę okej. :)
Są wytyczne w Niemczech , jest ścisła kontrola położnej. Lista: o której karmienie, czy mleko matki było podane czy sztuczne, czy była kupka czy siku, o temperatura z pupy 3 razy na dobę.
Tymczasem dziecko to żywy człowiek, a nie maszynka do jedzenia i wydalania na czas. Oczywiście pewna obserwacja jest potrzebna, ale taka ścisła kontrola powoduje więcej szkody niż pożytku i niepotrzebnie stresuje matkę.
Moja niedługo miesięczna córcia budzi się co 1-1,5h, wisi na mnie cały dzień kiedy tylko może… urodziła się 4000g, zdrowa i ona i ja. Laktacja bardzo dobra, przyrost masy dziecka bardzo dobry, czekam na te dłuższe drzemki 😅
@@MariaLepucka w dzień maraton, w nocy właśnie Max 1,5h wytrzymuje… wierze ze będzie lepiej i się nie poddaje, właśnie pierwszy raz przespała te 4h bez nakarmienia i oby to nie była jednorazowa akcja. Czy spanie z dzieckiem może być za to winne? Na dzień rozważam chustowanie jako ratunek…
Jak u Pani teraz z karmieniem? Moja malutka też ma miesiąc i w dzien potrafi jeść 40 min co 1,5 h. W nocy przesypia 3 h. Też myślę o chustowaniu, bo zanim jej się odbije, zanim ululam to juz trzeba karmić.
Pamiętam z opowiadań mamy że jak mnie karmiła to często były sytuację że jak wyszła z domu na 2 godziny to jak wracała to miała przemoczony biustonosz, koszulkę, podkoszulkę i sweter mimo wkładek laktacyjnych
U mnie córka 4,5 mc juz od jakiegoś czasu śpi po 6-7 czasem 8 lub 9 godzin, wszystko było ok ale przyrosty się ostatnio zmniejszyły poniżej normy a strasznie ciężko ją obudzić, nawet zmiana pieluchy ją nie rusza ;/ za dnia za to je co godzinę i bardzo krótko, mamy już pierwsze ząbki i może dlatego... Film o latkacji i odciąganiu bardzo chętnie, już nie raz przesadziłam z laktatorem 😜 ale jak odciągnąć mleko na wyskok do fryzjera żeby nie było problemu to chętnie posłucham 😉 Pozdrawiam 😉
Mój synek 6 miesięcy budzi sie jak w zegarku co 2 h na jedzenie w nocy, jak ma dobry czas. Jak ma zly, to co godzinę się budzi ale wtedy go nosze bo nie będę karmić co godzina jak jest 75-90 centyl… już straciłam nadzieje na przespana noc :p koło 4-5 miesiąca mu się tak popsuło, wcześniej potrafił 3-4 h przespać
Taki regres snu bywa chwilowy, a jeśli tak nie jest, to warto skonsultować to z dobrym specjalistą. powodem mogą być też niedobory żywieniowe, które na tym etapie często sie zdarzają. Warto też odpowiednio rozszerzać dietę takiemu niemowlakowi.
Co ile noworodek ( 3,5 tygodniowy ) karmiony mlekiem modyfikowanym powinien robić kupkę? Już 3 dni jej nie było, robimy masażem brzuszka, rowerek, kładziemy termofor, daje wode ale nie chce pić ( może 5 ml w ciągu dnia wypije). Jak pomóc dziecku się wypróżnić? synek się pręży i przez to mało śpi. Zjada ok 600ml -700 ml w ciągu dnia co 3 h średnio. Czasem po trzecim karmieniu dopiero usnie na chwilę..
Dziecko w tym wieku powinno wypróżniać się ok 3x dziennie. Proszę sprawdzić czy używane mleko modyfikowane nie ma w składzie oleju palmowego. Często powoduje zaparcia i bóle brzucha.
Moje dziecko urodziło się przez cc w 39 tyg ciąży przez przyjmowanie insuliny. W ciągu dnia je co 2-3h. Wieczorem karmie ją ok 24, potem rzadza jedzenia dopiero o 4-6 rano
@@MariaLepucka 3 tyg. Nie, na początku budziła raz w nocy na karmienie. Karmiłam przed północą a później 3/4w nocy. A teraz do 4/5 rano nie wola o jedzenie
@@izabelakorzeniowska8111 niestabilna glikemia zwykle pojawia się w pierwszych dobach, a potem się stabilizuje, więc u 3 tyg dziecka takie przerwy są już normalne.
Do kiedy dziecko powinno się wybudzać na karmienie nocne ? Mój mały urodzony w 36+6 w dzień je raczej częściej niż co 3h. W nocy zaczął troszkę dłużej spać po kąpieli i pytanie czy wybudzać go na karmienie w nocy jeśli śpi? Aktualnie ma 3 tygodnie.
Czytam komentarze i zazdroszczę 🤣 mój Syn ma 3 miesiące i tylko raz przespał 3 godziny. W ciągu dnia je co 1,5 godziny, w nocy tak samo - budzi się co 1,5 h i chce jeść. Dodam że rozróżnia dzień od nocy, bo w dzień jest aktywny, po jedzonku zabawy itp, w nocy jest o tyle dobrze że najada się w 10 minut i od razu po jedzeniu śpi dalej. Widać że chce spać w nocy tylko że głodek mu nie pozwala :D a więc... Karmię nawet do 5 razy w nocy, ale z racji krótkich przerw między drzemkami, przesypiam 7 godzin w drzemkach 🤩 doceniam i to. Ale nadal zazdroszczę tym kobitkom, co mogą pospać dłużej w jednej drzemce 🤣
Jeśli 3 mc dziecko od początku je tak często, warto sprawdzić dlaczego tak się dzieje. To dość nietypowy schemat w tym wieku. Jestem ciekawa jak dalej rozwinęła się u Was sytuacja, bo pisałaś już dość dawno.
@@MariaLepucka Chyba nie zaznaczyłam, że karmiłam piersią. :) A na piersi chyba jest inaczej niż na butelce. Synek ma już prawie 13 miesięcy. :) Do roku karmiony piersią, i do roku wybudzał się w nocy minimum 5 razy, jak miał okolo rok to wybudzał się nawet co 40 minut. Nie po to żeby jeść, ale żeby ciumkać pierś. W końcu uznałam, że mam dosyć i 2 tygodnie temu odstawiłam. Jak ręką odjął. Z dnia na dzień syn zaczął spać, teraz jak idzie spać o 22 to pierwsza pobudka jest o 4 nad ranem. Wypije trochę mleka z butelki lub wody i śpi do 8 rano. Raz nawet przespał od 22 do 6:30 bez pobudki. Jak karmiłam piersią w nocy, to do roku ani razu nie przespał nawet 4h w jednej drzemce.
@@paauliciak tak, właśnie odniosłam się do karmienia piersią, że to nietypowe dla dziecka w tym wieku. I jak widać coś było na rzeczy, skoro po mieszance różnica jest aż tak duża (mm trawi się dłużej ale u Was był olbrzymi przeskok w czasie spania).
A co w przypadku gdy dziecko podczas karmienia piersią w ciagu 5 minut zasypia. A po odlozeniu do łóżeczka budzi sie i jest krzyk. Mam 4 tygodnioewe malenstwo, które z racji momentalnego zasypiania przy piersi jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym w obecnej chwili 90 ml (3 miarki mleka). Jak sobie poradzic aby dzieciątko najadlo sie mlekiem mamy zamiast mm?
Sądzę że w dzień można wybudzać w nocy wstawać kiedy dziecko żąda. Trzeba w tym wszystkim też spać. Śpię kiedy mały śpi wstaję wtedy kiedy tego potrzebuję.
Dziecko też chce nieraz dłużej pospać, więc nawet z tym wybudzaniem w dzień - to raczej w razie konieczności. Jednak pamiętaj, że to nie tylko chodzi o dziecko, ale i o piersi. Niekiedy mimo, że chcemy pospać, lepiej je opróżnić ;-)
Moja 10 tygodniowa córka w nocy przesypia ok 5-6h ale za to ostatnio w dzień je mniej więcej co 2h. Mam wrażenie że jest ciągle glodna. Zastanawiam się czy to wina skoku rozwojowego, czy może musi nadrobic ten czas kiedy spala i nie jadła.
Niestety to problem wielu mam, że uzyskują sprzeczne informacje od różnych osób. Dlatego tak ważne, aby mieć swoją położną, do której mamy zaufanie i skupić się głównie na jej poradach.
Czy warto wybudzac przed pójściem spać? Np dziecko kładzie się spać a mama 23 to czy może wybudzić do karmienia żeby zniwelować ryzyko że sama zaśnie i zaraz obudzi ją dziecko?
Moja córeczka skonczyla 2 tygodnie i w nocy mogłaby spać i spać. Wyszła ze szpitala juz ze spadkiem ważyła 3200. Teraz ważyłam ją w domu po tych 2 tygodniach ma prawie 4 kg. Czy to dobry przyrost? Czy w takiej sytuacji mogę scholowac z karmieniem nocnym?
Ten przyrost jest ogromny jak na 2 tygodnie. Można stopniowo wydłużyć przerwy nocne pamiętając nie tylko o dziecku ale też o piersiach, żeby się nie przepełniły.
@@MariaLepucka 2,5 miesiąca. W dzień jest straszny problem aby go uspać. Najczęściej zasypia na piersi a na rękach śpi tylko 30 min wiec nawet nie ma kiedy go odłożyć do łóżeczka.
@@magdalenabladowska7030 jeśli przybiera prawidłowo to może spać długo w nocy, a w dzień nie musi. Jeszcze tylko kwestia jak jest karmiony ( jeśli piersią to zależy ile piersi "wytrzymają" w nocy i czy długa przerwa nie zmniejszy laktacji).
Do którego tygodnia powinno się wybudzać, a kiedy pozwolić w końcu dziecku spać ile chce? Czy 9-tygodniowe niemowlę nadal wybudzać do karmienia? Jaka może być maksymalna przerwa w jedzeniu u takiego dziecka?
Jeśli 9 tygodniowe dziecko dobrze przybiera na masie i jest zdrowe, może spokojnie spać ile chce. Oczywiście druga kwestia to piersi, jeśli maluch jest karmiony piersią - zbyt długa przerwa może nie być wskazana ze względy na przepełnienie piersi.
Mój syn urodzony w terminie przez CC, ważył 4260, 60 cm aktualnie ma 42 dni i już od dwóch tygodni nie budzi się w nocy na jedzenie. Wcześniej jak w zegarku, co 3 godziny, a teraz przesypia 7-9 godzin.. 😍 wspomnę tylko, że przed nocnym zaśnięciem, które wypada zazwyczaj u niego na północ lub pierwszą w nocy, aktywny jest przez jakieś 4 godziny, czasem 6 🙈 więc jak już nas i siebie zmęczy, to śpi jak zabity 😅 ja niby na ilość snu nie mogę narzekać, jednak i tak muszę międzyczasie odciągnąć trochę mleka, by rano nie obudzić się z bólem. Coś za coś 🙈 przynajmniej trochę woreczków z mlekiem zmagazynuję w zamrażarce 🙃 Aktualnie waży 5500, karmiony tylko piersią.
Po 3 mc laktacja trochę się ustabilizuje i jest szansa, że uda się przespać nic razem z dzieckiem. Pięknie rośnie na piersi, więc nie ma co się przejmować.
Szykuje się do drugiego porodu. Mam starsze dziecko, urodzone ponad 4 kg, od początku nie jadł w nocy, przybierał na wadze dużo. Lekarka dopytywała czy na pewno nie jest dokarmiany mlekiem modyfikowanym, a on tylko na piersi. W nocy spał po 8-9 godzin i go nie budziłam. Z laktacją było ok, nie miałam problemów, jedyne co to już po 8 tygodniach od porodu zaczęłam miesiączkować, wróciła płodność. To z tego względu, że były tak długie przerwy w karmieniu?
Mój synek 6 miesięcy budzi sie jak w zegarku co 2 h na jedzenie w nocy, jak ma dobry czas. Jak ma zly, to co godzinę się budzi ale wtedy go nosze bo nie będę karmić co godzina jak jest 75-90 centyl… już straciłam nadzieje na przespana noc :p koło 4-5 miesiąca mu się tak popsuło, wcześniej potrafił 3-4 h przespać. 😢
Mój syn już po dwóch miesiącach budził się w nocy tylko raz na jedzenie. A przyrosty masy ciała miał kolosalne, nawet do 70 g na dobę! Koło 3 miesiąca zdarzyło mu się przespać dwa razy całe noce. Spał wtedy ciurkiem chyba 10 godzin! Teraz ma już prawie 4 miesiące i znów zaczął budzić się w nocy 2 a czasem nawet 3 razy. Zastanawiam się z czego to może wynikać. Przyrosty spadły, ale nadal są w normie. Dodam, że te noce, które przespał w całości to byliśmy na wakacjach na wsi, więc może świeże powietrze mu tak służy 😅
Dzieci po 3-4 tygodniu życia można mogą już jeść tylko raz w nocy, a po 3 mc przesypiać i cała noc. Pod warunkiem dobrych przyrostów. Jednak trzeba pamiętać, że zdarzają się regresy snu. Na szczęście to tymczasowe zjawisko. Gdyby utrzymywało się dłużej, warto przeanalizować aktualne przyrosty, ewentualnie zrobić maluchowi badania krwi.
Od 5 doby karmiłam dziecko co 3 h, nigdy żądanie, bo wcale nie chodziło mu o jedzenie. Jeżeli jadl godzinę wcześniej to nie był głodny. To pozwoliło mu uregulować rytm dobowy i nasze życie domowe
Nawet jeśli jadł godzinę wcześniej, to nadal mogło mu chodzić o jedzenie (albo o ssanie, to też jest potrzeba). Po prostu z czasem nauczył się, że i tak nikt nie zareaguje na jego potrzeby, więc nie warto ich komunikować. Swoją drogą jestem ciekawa jak reagowaliście na jego "żądanie" gdy nie minęły jeszcze 3 godziny?
@@MariaLepucka korzystam z książki Tracy Hogg 'Język niemowląt'. Tam dokładnie jest opisany mechanizm komunikacji z noworodkiem. Ma dużo innych potrzeb niż jedzenie, trzeba po prostu poznać swoje dziecko, a nie z automatu ładować mu jedzenie, kiedy płacze. W ten sposób uczy się dziecko od pierwszych dni zajadnia emocji. Może się nudzić, może mieć za dużo bodźców, może po prostu chcieć być przytulony, zmęczony albo chce, żeby mu zmienić pieluchę. Jest dużo możliwości.
@@hab3e to jest znana książka. Znana z tego, że przeczy wszelkiej wiedzy na temat laktacji i rozwoju dziecka. Znana z tego, że promuje przemoc wobec dzieci i to już kilkudniowych. Tępiona przez psychologów dziecięcych i doradców laktacyjnych (chociażby ze względu na promowanie "wiedzy" na temat laktacji, jaką znamy z czasów PRL)...
@@MariaLepucka ma Pani dzieci? Poza tym chyba niezbyt dokładnie przeczytała Pani książkę. Kładzie się w niej nacisk na elastyczność i poznanie swojego dziecka jak najlepiej, żeby móc dostosować najlepiej do jego potrzeb, zamiast sztywnego podejścia, że trzeba lecieć z cyckiem jak zapłacze. Nie, nie trzeba.
Jeśli jest to zdrowe dziecko, które samo potrafi się przewracać z brzucha na plecy i odwrotnie, to może spać na brzuszku. Zwłaszcza, jeśli samo przybrało taka pozycję.
Gdybym powiedziała "nie widziałeś", to można by powiedzieć, że dyskryminuję panie. Z dwojga złego wybrałam tą opcję doceniając rolę kobiet w tworzeniu nowego pokolenia ;-) Ale oczywiście bardzo mi miło, ze panowie też oglądają moje filmy. Fajnie, że coraz więcej jest świadomych ojców!
O matko, uczymy dziecko rozróżniać dzień od nocy, chcemy żeby nauczyły się spać w nocy ale wybudzamy bo mama ma nadmiar pokarmu w piersiach 🙈 w życiu nie obudziłabym z takiego powodu dziecka, właśnie po to między innymi są laktatory, jeśli już jest to stan nie do wytrzymania.. są dzieci które jedzą cały dzień, prawie cały czas, a w nocy śpią, dobrze przybierają. Kompletnie nie widzę potrzeby wybudzania! Co za dziwna moda..
Potrzeby matki są tak samo ważne jak potrzeby dziecka. Dziecko karmimy na jego żądanie i według potrzeb matki jednocześnie. Jeśli wolisz użyć laktatora, to Twój wybór. Nie daje to jednak prawa to krytykowania matek, które wolą, by zjadło dziecko. Tym bardziej wiedząc o konsekwencjach odciągania nadprogramowych porcji mleka. Myślę, że dbanie o potrzeby matki to bardzo dobra moda. 🙂
@@pau.m2129 pierś produkuje tyle mleka ile jest zjadane przez dziecko lub laktator. Jeśli regularnie odciągamy dodatkową porcję mleka, może to spowodować jego nadmierną produkcję. A to może mieć dalsze konsekwencje np u pań z tendencją do zastojów czy zapaleń. Dość często spotykam takie przypadki.
@@MariaLepucka ale właśnie nie zgadzam się ze rozbudzanie dziecka jest dbaniem o potrzeby matki, to zaburza sen dziecka, w czasie gdy uczy się ono snu. Rozregulowuje, nie dziwie się dlaczego coraz więcej dzieci ma problemy ze snem.. skoro są budzone na jedzenie choć nie są nawet głodne..
@@annawieczorek6265 piersi u mamy przepełniają się zwykle w pierwszych dniach i tygodniach karmienia, zwłaszcza przy nawale koło 3 doby, a wtedy i tak zaleca się budzić dziecko jeśli śpi za długo. Nie znaczy to, że nie jest głodne. Czasem jest po prostu na tyle niedojrzałe, że głód go nie wybudza. To częsty problem dzieci z małymi przyrostami.
Polecam wszystkim mamom działać intuicyjnie to najlepsze co możecie zrobić dla siebie i dziecka. Dziecko je jak jest glodne i domaga się jedzenia nigdy nie wybudzaj bo to czysta glupota a to co pani opowiada o wcześniakach to tyczy się raczej bardzo wczesnych wcześniaków. Moja córka wczesniak 1,5 miesiaca spała 6 godzin jednym ciurkiem. Dziecko budzi się częściej bo potrzebuje bliskość. Na przepełnione piersi polecam laktator i pojemniki do przechowywania mleka a nie budzić malca który smacznie spi. Oddczuwanie glodu jest jak najbardziej ok i nic się nie dzieje. Nie ma co karmić jak maluch nie jest glodny tylko po to by zmieścic się w widełki przyrostu!!!!
To co mówię dotyczy głównie wcześniaków, ale nie tylko, nawet donoszony noworodek może mieć problem z wybudzeniem do karmienia. Intuicja to ważna rzecz ale też nie warto ślepo jej ufać. Wielu matkom intuicja podpowiadała, że coś jest nie tak mimo, że dziecko było spokojne, jadło i spało. Inne matki uważały, że skoro dziecko nic nie sygnalizuje, to jest w dobrostanie. Wie Pani co łączyło obie grupy? W obu przypadkach u dzieci pojawił się bardzo niepokojący spadek masy ciała. Zdarzały mi się dzieci, które były spokojne, mimo, że od masy urodzeniowej straciły już kilkanaście procent i mimo, że miały 5 czy 10 dni to nadal traciły masę, nie zyskiwały. Dalszy brak reakcji i brak konsultacji medycznej na czas mógł się skończyć tragicznie. Noworodki nawet donoszone są niedojrzałe. Głód nie zawsze je wybudza. Czasem też nie potrafią pobierać prawidłowo pokarmu, a niedobór kalorii zmniejsza ich aktywność, więc nie płaczą i nie budzą się. Zbyt długa przerwa powoduje, że ze względu an mała pojemność żołądka nie są już w stanie nadrobić zaległości, tym bardziej przy spadku energii. Dlatego ja, będąc odpowiedzialną za moich pacjentów zalecam to, o czym mówię w filmie.
Dodam jeszcze, że na przepełnione piersi polecam karmienie dziecka, a nie dalszą stymulację laktacji laktatorem, bo to właśnie kończy się często zastojem i zapaleniem piersi. PS Dziecko 1,5 mc to już nie noworodek. A wcześniak z 30tc mocno różni się od tego np. z 34tc. PPS Widełki prawidłowego przyrostu po coś jednak są. Odpowiednia ilość kalorii jest potrzebna do prawidłowego rozwoju.
Jest Pani wspaniała ❤️
Moj synek 1,5 roku jadł z piersi co 2h cała dobę, ja już byłam ledwo żywa, ale fakt, ze jadł i ładnie od razu zasypiał , nie miał kolek, ataków płaczu w nocy, nie odczuliśmy ząbkowania, nie odczuwaliśmy szczepień, ładnie przybierał, gdy mial 1,5 roku sam podziękował za pierś i zaczął pieknie przesypiać całe noce, teraz
Ma 4 lata i cały czas
Pieknie śpi co noc i ma bardzo dobra odporność 🙏 co bardzo docenia się w czasie przedszkolnym ❤️
Myślę, że w końcu spotkała Cię zasłużona nagroda za tą cierpliwość i nocne pobudki. Dodatkowo warto pomyśleć, że jednak lepiej było wstawać, by po prostu nakarmić niż np do bólów brzuszka i ząbków. Przynajmniej wiadomo, że nic złego sie nie działo.
Mój synek na początku budził się co 3h gdzieś do 2-3 miesiąca potem co 2 h, a ok 5 miesiąca zaczął budzić się co 1h na pierś i trwało to ok 2 miesięcy potem zaczął przesypiać po 2h a nawet i po 3 teraz pojawiają się pierwsze ząbki i znów spanie się porwało, popłakiwanie, wiercenie, do tego doszło jeszcze rozszerzanie diety... Synek dość chętnie próbuje, jednak rzadko zjada "dużo" lubi gładkie musy lub delikatne grudki a bardziej stałe pokarmy rożnie, woli pierś, aha no i potrzeba pełzania, siadania, wspinania się,przekręcania się na brzuch i próby stawania również przez sen🤣 hihihi teraz ma 9 miesięcy. Przyrosty duże🙂Może mając 1.5 roku też sam zrezygnuje. Na tę chwilę odstawienia sobie nie wyobrażam😀 @aniaka a twój synek chętnie jadł inne pokarmy?
@@olala137 jeśli przyrosty są dobre, to nie ma powodu do niepokoju. Potrzebny jest tylko czas i cierpliwość.
@@MariaLepucka ma pani rację🙂 na początku bardzo mnie to stresowało bo już powinien jeść tyle i tyle, spać całą noc etc tylko jeszcze martwię się na zapas tym odstawieniem jak to będzie i kto bardziej będzie przeżywał 😉 bo karmienie to coś pięknego
Dziękuję za filmik, dużo przydatnej wiedzy. Ja na dniach mam termin porodu i zaczynam stresować się karmieniem.. bardzo zależy mi na tym, aby karmić piersią bo wiem jak wiele korzyści to niesie. Ale obawiam się, że nie będę umiała sobie z tym wszystkim poradzić. Tak jak słucham jest wiele czynników na które trzeba zwrócić uwagę, a wiadomo że po porodzie człowiek będzie też zmęczony i ta głowa nie będzie taka "sprawna".. w dodatku jest tyle informacji... Przeczytałam bardzo dobrą książkę, słucham Pani nagrań a także mam swoją położną która mnie odwiedza i edukuje na temat karmienia, a i tak mam wrażenie że coś mi umknie.. :(
Zrobiła Pani wszystko co się dało - edukacja wszelkimi kanałami, chęć karmienia. Teraz jeszcze trzeba "wyluzować" i nie stresować się na zapas, bo stres niestety nie pomaga laktacji. W razie problemów warto natychmiast szukać pomocy, to daje duże szanse powodzenia.
@@MariaLepucka dziękuję bardzo za słowa wsparcia 🌺 trzymam sama za siebie kciuki
Panowie też oglądają, proszę nie zwracać się tylko do kobiet 😂 pozdrawiam 😊
Raczej mówienie w obu formach byłoby wyłącznie przeszkadzające i w zasadzie nigdzie się z tym nie spotkałam.
Gdy wybrana domyślnie jest forma męska, jakoś mało kto zgłasza "reklamację". Zatem pozwolę sobie pozostać przy formie żeńskiej. Bynajmniej nie dlatego, by deprecjonować panów, ale dlatego, że to jednak kobiety noszą ciążę, rodzą i karmią. To głównie ich i dziecka dotyczy tematyka kanału.
Niemniej fantastycznie, że oglądają też panowie. Świadome rodzicielstwo jakby nie było odnosi się do obu płci.
Moja córka kończy dzisiaj 3 miesiące, przez pierwsze dwa tygodnie po powrocie ze szpitala budziłam małą co 3h a czasem ona sama się budziła jak w zegarku lub wtedy kiedy potrzebowała. W szpitalu straszyli mnie i kazali budzic co 3h, jak mała straciła na wadze co było fizjologiczne to przyszła położna i powiedziała żebym dokarmiala bo inaczej nie wypuszcza nas do domu. Dla osoby po nagłej cesarce, w połogu i z problemami z karmieniem to było najgorsze co mogła zrobić. Pomijając ten fakt to mała od skończenia pierwszego miesiąca budziła się sama w nocy dwa lub trzy razy na jedzenie, po skończeniu dwóch miesięcy budzila się sama raz a ostatnio przespała 9h więc nie było żadnej pobudki. I ładnie przybiera i jest naprawdę okej. :)
Niestety to słynne "jak nie przybiera to nie wypiszemy" to zmora wielu szpitali. Nie mam pojęcia skąd biorą się takie pomysły.
U mnie było tak samo, w 2 sobie mnie straszyli że dziecko pójdzie pod kroplówkę jak nie dokarmie
@@MissLudkowatak jakby dziecko było ich własnością ech
Są wytyczne w Niemczech , jest ścisła kontrola położnej. Lista: o której karmienie, czy mleko matki było podane czy sztuczne, czy była kupka czy siku, o temperatura z pupy 3 razy na dobę.
Tymczasem dziecko to żywy człowiek, a nie maszynka do jedzenia i wydalania na czas. Oczywiście pewna obserwacja jest potrzebna, ale taka ścisła kontrola powoduje więcej szkody niż pożytku i niepotrzebnie stresuje matkę.
To my chyba w innych Niemczech mieszkamy. U mnie czegoś takiego nie ma.
Miałam tak samo w naszym szpitalu!
Super, dziękuje ;)
Moja niedługo miesięczna córcia budzi się co 1-1,5h, wisi na mnie cały dzień kiedy tylko może… urodziła się 4000g, zdrowa i ona i ja. Laktacja bardzo dobra, przyrost masy dziecka bardzo dobry, czekam na te dłuższe drzemki 😅
W nocy też tak się budzi? Czy tylko w dzień ma maraton?
@@MariaLepucka w dzień maraton, w nocy właśnie Max 1,5h wytrzymuje… wierze ze będzie lepiej i się nie poddaje, właśnie pierwszy raz przespała te 4h bez nakarmienia i oby to nie była jednorazowa akcja. Czy spanie z dzieckiem może być za to winne? Na dzień rozważam chustowanie jako ratunek…
@@klaudiaas6281 wyłącz sieci bezprzewodowe dające dostęp do internetu w mieszkaniu/domu, odsuń łóżko od gniazdek elektrycznych, powinno być lepiej
Jak u Pani teraz z karmieniem? Moja malutka też ma miesiąc i w dzien potrafi jeść 40 min co 1,5 h. W nocy przesypia 3 h. Też myślę o chustowaniu, bo zanim jej się odbije, zanim ululam to juz trzeba karmić.
@@IlonaHK moja już ma 2 miesiące, zjada na tyle dużo ze zjada porządnie z obu piersi 15-20 minut i na poltorej godziny spokoj.
Jaka pozycja do karmienia jest odpowiednia przy dziecku, które ulewa/ma refluks?
W takich sytuacjach może się sprawdzić pozycja naturalna albo zmodyfikowana pozycja krzyżowa tak, aby biodra dziecka były dużo niżej niż główka.
Pamiętam z opowiadań mamy że jak mnie karmiła to często były sytuację że jak wyszła z domu na 2 godziny to jak wracała to miała przemoczony biustonosz, koszulkę, podkoszulkę i sweter mimo wkładek laktacyjnych
Najprawdopodobniej miała ogromne ilości mleka 🙂
Na myśl o dziecku często samo mleko leci z piersi, a wychodząc z domu, to cały czas myśli matki krążą wokół dziecka.
U mnie córka 4,5 mc juz od jakiegoś czasu śpi po 6-7 czasem 8 lub 9 godzin, wszystko było ok ale przyrosty się ostatnio zmniejszyły poniżej normy a strasznie ciężko ją obudzić, nawet zmiana pieluchy ją nie rusza ;/ za dnia za to je co godzinę i bardzo krótko, mamy już pierwsze ząbki i może dlatego... Film o latkacji i odciąganiu bardzo chętnie, już nie raz przesadziłam z laktatorem 😜 ale jak odciągnąć mleko na wyskok do fryzjera żeby nie było problemu to chętnie posłucham 😉 Pozdrawiam 😉
Na kanale jest już też kilka filmów o odciąganiu mleka, przejrzyj playlistę "karmienie piersią", może znajdziesz coś jeszcze dla siebie 🙂
Mój synek 6 miesięcy budzi sie jak w zegarku co 2 h na jedzenie w nocy, jak ma dobry czas. Jak ma zly, to co godzinę się budzi ale wtedy go nosze bo nie będę karmić co godzina jak jest 75-90 centyl… już straciłam nadzieje na przespana noc :p koło 4-5 miesiąca mu się tak popsuło, wcześniej potrafił 3-4 h przespać
Taki regres snu bywa chwilowy, a jeśli tak nie jest, to warto skonsultować to z dobrym specjalistą. powodem mogą być też niedobory żywieniowe, które na tym etapie często sie zdarzają. Warto też odpowiednio rozszerzać dietę takiemu niemowlakowi.
Co ile noworodek ( 3,5 tygodniowy ) karmiony mlekiem modyfikowanym powinien robić kupkę? Już 3 dni jej nie było, robimy masażem brzuszka, rowerek, kładziemy termofor, daje wode ale nie chce pić ( może 5 ml w ciągu dnia wypije). Jak pomóc dziecku się wypróżnić? synek się pręży i przez to mało śpi. Zjada ok 600ml -700 ml w ciągu dnia co 3 h średnio. Czasem po trzecim karmieniu dopiero usnie na chwilę..
Dziecko w tym wieku powinno wypróżniać się ok 3x dziennie. Proszę sprawdzić czy używane mleko modyfikowane nie ma w składzie oleju palmowego. Często powoduje zaparcia i bóle brzucha.
Moje dziecko urodziło się przez cc w 39 tyg ciąży przez przyjmowanie insuliny. W ciągu dnia je co 2-3h. Wieczorem karmie ją ok 24, potem rzadza jedzenia dopiero o 4-6 rano
A w jakim jest teraz wieku? Karmisz w takim rytmie od początku?
@@MariaLepucka 3 tyg. Nie, na początku budziła raz w nocy na karmienie. Karmiłam przed północą a później 3/4w nocy. A teraz do 4/5 rano nie wola o jedzenie
@@izabelakorzeniowska8111 niestabilna glikemia zwykle pojawia się w pierwszych dobach, a potem się stabilizuje, więc u 3 tyg dziecka takie przerwy są już normalne.
Do kiedy dziecko powinno się wybudzać na karmienie nocne ? Mój mały urodzony w 36+6 w dzień je raczej częściej niż co 3h. W nocy zaczął troszkę dłużej spać po kąpieli i pytanie czy wybudzać go na karmienie w nocy jeśli śpi? Aktualnie ma 3 tygodnie.
Jeśli ma 3 tygodnie i przybiera prawidłowo, można nieco wydłużyć przerwy w nocy mimo, że to wcześniaczek.
Czytam komentarze i zazdroszczę 🤣 mój Syn ma 3 miesiące i tylko raz przespał 3 godziny. W ciągu dnia je co 1,5 godziny, w nocy tak samo - budzi się co 1,5 h i chce jeść. Dodam że rozróżnia dzień od nocy, bo w dzień jest aktywny, po jedzonku zabawy itp, w nocy jest o tyle dobrze że najada się w 10 minut i od razu po jedzeniu śpi dalej. Widać że chce spać w nocy tylko że głodek mu nie pozwala :D a więc... Karmię nawet do 5 razy w nocy, ale z racji krótkich przerw między drzemkami, przesypiam 7 godzin w drzemkach 🤩 doceniam i to. Ale nadal zazdroszczę tym kobitkom, co mogą pospać dłużej w jednej drzemce 🤣
Jeśli 3 mc dziecko od początku je tak często, warto sprawdzić dlaczego tak się dzieje. To dość nietypowy schemat w tym wieku. Jestem ciekawa jak dalej rozwinęła się u Was sytuacja, bo pisałaś już dość dawno.
@@MariaLepucka Chyba nie zaznaczyłam, że karmiłam piersią. :) A na piersi chyba jest inaczej niż na butelce. Synek ma już prawie 13 miesięcy. :) Do roku karmiony piersią, i do roku wybudzał się w nocy minimum 5 razy, jak miał okolo rok to wybudzał się nawet co 40 minut. Nie po to żeby jeść, ale żeby ciumkać pierś. W końcu uznałam, że mam dosyć i 2 tygodnie temu odstawiłam. Jak ręką odjął. Z dnia na dzień syn zaczął spać, teraz jak idzie spać o 22 to pierwsza pobudka jest o 4 nad ranem. Wypije trochę mleka z butelki lub wody i śpi do 8 rano. Raz nawet przespał od 22 do 6:30 bez pobudki.
Jak karmiłam piersią w nocy, to do roku ani razu nie przespał nawet 4h w jednej drzemce.
@@paauliciak tak, właśnie odniosłam się do karmienia piersią, że to nietypowe dla dziecka w tym wieku. I jak widać coś było na rzeczy, skoro po mieszance różnica jest aż tak duża (mm trawi się dłużej ale u Was był olbrzymi przeskok w czasie spania).
A co w przypadku gdy dziecko podczas karmienia piersią w ciagu 5 minut zasypia. A po odlozeniu do łóżeczka budzi sie i jest krzyk. Mam 4 tygodnioewe malenstwo, które z racji momentalnego zasypiania przy piersi jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym w obecnej chwili 90 ml (3 miarki mleka). Jak sobie poradzic aby dzieciątko najadlo sie mlekiem mamy zamiast mm?
Jakiś czas temu pojawił się u mnie film na temat takich dzieci. "Noworodek zasypia przy piersi", znajduje się na playliście "karmienie piersią".
Sądzę że w dzień można wybudzać w nocy wstawać kiedy dziecko żąda. Trzeba w tym wszystkim też spać. Śpię kiedy mały śpi wstaję wtedy kiedy tego potrzebuję.
Dziecko też chce nieraz dłużej pospać, więc nawet z tym wybudzaniem w dzień - to raczej w razie konieczności. Jednak pamiętaj, że to nie tylko chodzi o dziecko, ale i o piersi. Niekiedy mimo, że chcemy pospać, lepiej je opróżnić ;-)
Moja 10 tygodniowa córka w nocy przesypia ok 5-6h ale za to ostatnio w dzień je mniej więcej co 2h. Mam wrażenie że jest ciągle glodna. Zastanawiam się czy to wina skoku rozwojowego, czy może musi nadrobic ten czas kiedy spala i nie jadła.
Podejrzewam, że matki, których dzieci budzą się co 2 h w nocy przeczytały ten komentarz z zazdrością 😉
U mnie dokładnie tak samo,córka ma 10 tyg i w nocy przesypia nawet 7h, w dzień je co 2 godziny :)
Ja na początku wybudzałam syna co 2 godziny co radziła położna.po miesiącu syn zasypiał o 21.i spał do 4 rano..nie było problemu
Niestety to problem wielu mam, że uzyskują sprzeczne informacje od różnych osób. Dlatego tak ważne, aby mieć swoją położną, do której mamy zaufanie i skupić się głównie na jej poradach.
Czy warto wybudzac przed pójściem spać? Np dziecko kładzie się spać a mama 23 to czy może wybudzić do karmienia żeby zniwelować ryzyko że sama zaśnie i zaraz obudzi ją dziecko?
Można spróbować z tym, ze i tak ostatnie zdanie należy do dziecka ;-)
Moja córeczka skonczyla 2 tygodnie i w nocy mogłaby spać i spać. Wyszła ze szpitala juz ze spadkiem ważyła 3200. Teraz ważyłam ją w domu po tych 2 tygodniach ma prawie 4 kg. Czy to dobry przyrost? Czy w takiej sytuacji mogę scholowac z karmieniem nocnym?
Ten przyrost jest ogromny jak na 2 tygodnie. Można stopniowo wydłużyć przerwy nocne pamiętając nie tylko o dziecku ale też o piersiach, żeby się nie przepełniły.
A jak to jest z dziennym spaniem? Co robić jak dziecko słabo śpi w dzień? A w nocy po 6,8 a raz nawet 10h.
A w jakim wieku jest dziecko?
@@MariaLepucka 2,5 miesiąca. W dzień jest straszny problem aby go uspać. Najczęściej zasypia na piersi a na rękach śpi tylko 30 min wiec nawet nie ma kiedy go odłożyć do łóżeczka.
@@magdalenabladowska7030 jeśli przybiera prawidłowo to może spać długo w nocy, a w dzień nie musi. Jeszcze tylko kwestia jak jest karmiony ( jeśli piersią to zależy ile piersi "wytrzymają" w nocy i czy długa przerwa nie zmniejszy laktacji).
Co z dziecmi jak mam miała cukrzycę w ciąży.Jak wtedy z kamieniem?
Takie dzieci na początku trzeba regularnie wybudzać do karmienia (o ile same nie budzą się często).
Do którego tygodnia powinno się wybudzać, a kiedy pozwolić w końcu dziecku spać ile chce? Czy 9-tygodniowe niemowlę nadal wybudzać do karmienia? Jaka może być maksymalna przerwa w jedzeniu u takiego dziecka?
Jeśli 9 tygodniowe dziecko dobrze przybiera na masie i jest zdrowe, może spokojnie spać ile chce. Oczywiście druga kwestia to piersi, jeśli maluch jest karmiony piersią - zbyt długa przerwa może nie być wskazana ze względy na przepełnienie piersi.
Mój syn urodzony w terminie przez CC, ważył 4260, 60 cm aktualnie ma 42 dni i już od dwóch tygodni nie budzi się w nocy na jedzenie. Wcześniej jak w zegarku, co 3 godziny, a teraz przesypia 7-9 godzin.. 😍 wspomnę tylko, że przed nocnym zaśnięciem, które wypada zazwyczaj u niego na północ lub pierwszą w nocy, aktywny jest przez jakieś 4 godziny, czasem 6 🙈 więc jak już nas i siebie zmęczy, to śpi jak zabity 😅 ja niby na ilość snu nie mogę narzekać, jednak i tak muszę międzyczasie odciągnąć trochę mleka, by rano nie obudzić się z bólem. Coś za coś 🙈 przynajmniej trochę woreczków z mlekiem zmagazynuję w zamrażarce 🙃
Aktualnie waży 5500, karmiony tylko piersią.
Po 3 mc laktacja trochę się ustabilizuje i jest szansa, że uda się przespać nic razem z dzieckiem. Pięknie rośnie na piersi, więc nie ma co się przejmować.
@@MariaLepucka Dziękuję za odpowiedź! 🤗
Szykuje się do drugiego porodu. Mam starsze dziecko, urodzone ponad 4 kg, od początku nie jadł w nocy, przybierał na wadze dużo. Lekarka dopytywała czy na pewno nie jest dokarmiany mlekiem modyfikowanym, a on tylko na piersi. W nocy spał po 8-9 godzin i go nie budziłam. Z laktacją było ok, nie miałam problemów, jedyne co to już po 8 tygodniach od porodu zaczęłam miesiączkować, wróciła płodność. To z tego względu, że były tak długie przerwy w karmieniu?
Tak. Przerwy nocne w karmieniu powinny mieć max 6h, a w dzień 4h, ogolnie min. 6 karmien na dobe, według metody LAM
Moja 6- miesięczna córka jeszcze ani razu nie przespala calej nocy. Teraz ma regresje snu i budzi sie nawet 7 razy za noc.. Karmiona piersia 😣🥴
Takie dzieci też się zdarzają, ale jeśli to kwestia "spożywcza" to może pojawić się zmiana w związku z rozszerzeniem diety.
Mój ma prawie 3 lata i budzi się w nocy milion razy.. nigdy nocy nie przespał
Mój synek 6 miesięcy budzi sie jak w zegarku co 2 h na jedzenie w nocy, jak ma dobry czas. Jak ma zly, to co godzinę się budzi ale wtedy go nosze bo nie będę karmić co godzina jak jest 75-90 centyl… już straciłam nadzieje na przespana noc :p koło 4-5 miesiąca mu się tak popsuło, wcześniej potrafił 3-4 h przespać. 😢
Mój syn już po dwóch miesiącach budził się w nocy tylko raz na jedzenie. A przyrosty masy ciała miał kolosalne, nawet do 70 g na dobę! Koło 3 miesiąca zdarzyło mu się przespać dwa razy całe noce. Spał wtedy ciurkiem chyba 10 godzin! Teraz ma już prawie 4 miesiące i znów zaczął budzić się w nocy 2 a czasem nawet 3 razy. Zastanawiam się z czego to może wynikać. Przyrosty spadły, ale nadal są w normie. Dodam, że te noce, które przespał w całości to byliśmy na wakacjach na wsi, więc może świeże powietrze mu tak służy 😅
Dzieci po 3-4 tygodniu życia można mogą już jeść tylko raz w nocy, a po 3 mc przesypiać i cała noc. Pod warunkiem dobrych przyrostów.
Jednak trzeba pamiętać, że zdarzają się regresy snu. Na szczęście to tymczasowe zjawisko. Gdyby utrzymywało się dłużej, warto przeanalizować aktualne przyrosty, ewentualnie zrobić maluchowi badania krwi.
Od 5 doby karmiłam dziecko co 3 h, nigdy żądanie, bo wcale nie chodziło mu o jedzenie. Jeżeli jadl godzinę wcześniej to nie był głodny. To pozwoliło mu uregulować rytm dobowy i nasze życie domowe
Nawet jeśli jadł godzinę wcześniej, to nadal mogło mu chodzić o jedzenie (albo o ssanie, to też jest potrzeba). Po prostu z czasem nauczył się, że i tak nikt nie zareaguje na jego potrzeby, więc nie warto ich komunikować.
Swoją drogą jestem ciekawa jak reagowaliście na jego "żądanie" gdy nie minęły jeszcze 3 godziny?
@@MariaLepucka korzystam z książki Tracy Hogg 'Język niemowląt'. Tam dokładnie jest opisany mechanizm komunikacji z noworodkiem. Ma dużo innych potrzeb niż jedzenie, trzeba po prostu poznać swoje dziecko, a nie z automatu ładować mu jedzenie, kiedy płacze. W ten sposób uczy się dziecko od pierwszych dni zajadnia emocji. Może się nudzić, może mieć za dużo bodźców, może po prostu chcieć być przytulony, zmęczony albo chce, żeby mu zmienić pieluchę. Jest dużo możliwości.
@@hab3e to jest znana książka. Znana z tego, że przeczy wszelkiej wiedzy na temat laktacji i rozwoju dziecka. Znana z tego, że promuje przemoc wobec dzieci i to już kilkudniowych. Tępiona przez psychologów dziecięcych i doradców laktacyjnych (chociażby ze względu na promowanie "wiedzy" na temat laktacji, jaką znamy z czasów PRL)...
@@MariaLepucka ma Pani dzieci? Poza tym chyba niezbyt dokładnie przeczytała Pani książkę. Kładzie się w niej nacisk na elastyczność i poznanie swojego dziecka jak najlepiej, żeby móc dostosować najlepiej do jego potrzeb, zamiast sztywnego podejścia, że trzeba lecieć z cyckiem jak zapłacze. Nie, nie trzeba.
Sluchaj sie kobieto doswiadczonych doradcow laktacyjnych w ksiazkach ludzie pisza co uwazaja za sluszne to jak wiara w to co mowia w tv
A co ze spaniem dziecka na brzuszku? Np. jeżeli położę maluszka na plecach i w ciągu nocy się przekręci, czy jest to niebezpieczne?
Jeśli jest to zdrowe dziecko, które samo potrafi się przewracać z brzucha na plecy i odwrotnie, to może spać na brzuszku. Zwłaszcza, jeśli samo przybrało taka pozycję.
Te czuję dyskryminację
A kiedy można zrezygnować z karmienia nocnego karmiąc piersią?
Po 3 mc. Wtedy stabilizuje się laktacja i zmienia się regulacja produkcji mleka.
Oczywiście przerwy nocne warto wydłużać stopniowo.
Co to za seksizm??? Czemu pani mówię " nie widziałaś". Mężczyźni też oglądają taki filmiki 😊
Gdybym powiedziała "nie widziałeś", to można by powiedzieć, że dyskryminuję panie. Z dwojga złego wybrałam tą opcję doceniając rolę kobiet w tworzeniu nowego pokolenia ;-) Ale oczywiście bardzo mi miło, ze panowie też oglądają moje filmy. Fajnie, że coraz więcej jest świadomych ojców!
O matko, uczymy dziecko rozróżniać dzień od nocy, chcemy żeby nauczyły się spać w nocy ale wybudzamy bo mama ma nadmiar pokarmu w piersiach 🙈 w życiu nie obudziłabym z takiego powodu dziecka, właśnie po to między innymi są laktatory, jeśli już jest to stan nie do wytrzymania.. są dzieci które jedzą cały dzień, prawie cały czas, a w nocy śpią, dobrze przybierają. Kompletnie nie widzę potrzeby wybudzania! Co za dziwna moda..
Potrzeby matki są tak samo ważne jak potrzeby dziecka. Dziecko karmimy na jego żądanie i według potrzeb matki jednocześnie.
Jeśli wolisz użyć laktatora, to Twój wybór. Nie daje to jednak prawa to krytykowania matek, które wolą, by zjadło dziecko.
Tym bardziej wiedząc o konsekwencjach odciągania nadprogramowych porcji mleka. Myślę, że dbanie o potrzeby matki to bardzo dobra moda. 🙂
Z ciekawości dopytam, jakie to są konsekwencje? Ja często używałam laktatora jak syn był młodszy, właśnie do nadprogramowych ilości, potem mroziłam.
@@pau.m2129 pierś produkuje tyle mleka ile jest zjadane przez dziecko lub laktator. Jeśli regularnie odciągamy dodatkową porcję mleka, może to spowodować jego nadmierną produkcję.
A to może mieć dalsze konsekwencje np u pań z tendencją do zastojów czy zapaleń. Dość często spotykam takie przypadki.
@@MariaLepucka ale właśnie nie zgadzam się ze rozbudzanie dziecka jest dbaniem o potrzeby matki, to zaburza sen dziecka, w czasie gdy uczy się ono snu. Rozregulowuje, nie dziwie się dlaczego coraz więcej dzieci ma problemy ze snem.. skoro są budzone na jedzenie choć nie są nawet głodne..
@@annawieczorek6265 piersi u mamy przepełniają się zwykle w pierwszych dniach i tygodniach karmienia, zwłaszcza przy nawale koło 3 doby, a wtedy i tak zaleca się budzić dziecko jeśli śpi za długo. Nie znaczy to, że nie jest głodne. Czasem jest po prostu na tyle niedojrzałe, że głód go nie wybudza. To częsty problem dzieci z małymi przyrostami.
Polecam wszystkim mamom działać intuicyjnie to najlepsze co możecie zrobić dla siebie i dziecka. Dziecko je jak jest glodne i domaga się jedzenia nigdy nie wybudzaj bo to czysta glupota a to co pani opowiada o wcześniakach to tyczy się raczej bardzo wczesnych wcześniaków. Moja córka wczesniak 1,5 miesiaca spała 6 godzin jednym ciurkiem. Dziecko budzi się częściej bo potrzebuje bliskość. Na przepełnione piersi polecam laktator i pojemniki do przechowywania mleka a nie budzić malca który smacznie spi. Oddczuwanie glodu jest jak najbardziej ok i nic się nie dzieje. Nie ma co karmić jak maluch nie jest glodny tylko po to by zmieścic się w widełki przyrostu!!!!
To co mówię dotyczy głównie wcześniaków, ale nie tylko, nawet donoszony noworodek może mieć problem z wybudzeniem do karmienia. Intuicja to ważna rzecz ale też nie warto ślepo jej ufać.
Wielu matkom intuicja podpowiadała, że coś jest nie tak mimo, że dziecko było spokojne, jadło i spało. Inne matki uważały, że skoro dziecko nic nie sygnalizuje, to jest w dobrostanie. Wie Pani co łączyło obie grupy? W obu przypadkach u dzieci pojawił się bardzo niepokojący spadek masy ciała.
Zdarzały mi się dzieci, które były spokojne, mimo, że od masy urodzeniowej straciły już kilkanaście procent i mimo, że miały 5 czy 10 dni to nadal traciły masę, nie zyskiwały.
Dalszy brak reakcji i brak konsultacji medycznej na czas mógł się skończyć tragicznie.
Noworodki nawet donoszone są niedojrzałe. Głód nie zawsze je wybudza. Czasem też nie potrafią pobierać prawidłowo pokarmu, a niedobór kalorii zmniejsza ich aktywność, więc nie płaczą i nie budzą się. Zbyt długa przerwa powoduje, że ze względu an mała pojemność żołądka nie są już w stanie nadrobić zaległości, tym bardziej przy spadku energii.
Dlatego ja, będąc odpowiedzialną za moich pacjentów zalecam to, o czym mówię w filmie.
Dodam jeszcze, że na przepełnione piersi polecam karmienie dziecka, a nie dalszą stymulację laktacji laktatorem, bo to właśnie kończy się często zastojem i zapaleniem piersi.
PS Dziecko 1,5 mc to już nie noworodek. A wcześniak z 30tc mocno różni się od tego np. z 34tc.
PPS Widełki prawidłowego przyrostu po coś jednak są. Odpowiednia ilość kalorii jest potrzebna do prawidłowego rozwoju.