Rozmowy o człowieku | Sumienie a superego

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 พ.ย. 2017
  • „Rozmowy o Człowieku” - na cykl dyskusji o naturze ludzkiej zaprasza prof. dr hab. Dominika Dudek.
    Podczas pierwszego, październikowego spotkania zatytułowanego „Sumienie a superego” o człowieku z prof. dr hab. Dominiką Dudek rozmawiali prof. dr hab. Jerzy Aleksandrowicz, dr Jacek Prusak SJ oraz red. Łukasz Kwiatek.
    Miejsce: Księgarnio-Kawiarnia De Revolutionibus, ul. Bracka 14.
    Więcej informacji:
    / rozmowyoczlowieku
    / 275205582995439
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 10

  • @Przylga
    @Przylga 2 ปีที่แล้ว +1

    To sprawa "serca"! Bóg ma największe serce - jest to serce wszelkiej umiejętności, czułe. Grzech pierworodny, spowodował to, że ślepo uderza w każdego człowieka, również w to "serce"! Są ludzie z bardzo małym sercem, a nawet go nie mają - to największe kalectwo. Nakazy Boże są dla dobrych i złych, aż do paruzji - zmartwychwstania ludzkości potem te kalectwa! będą naprawione. Nasz mózg pozwala nam wybierać, uszkodzony może powodować brak hamulców, szczególnie jeśli osoba nie posiada "serca", potrafi stworzyć bestie/potwora.
    Serce to duchowe jest umiejscowione tam gdzie serce fizyczne. Miałem wizję na ten temat.

  • @katarzynaprzygodzka7987
    @katarzynaprzygodzka7987 11 หลายเดือนก่อน

  • @cyhibla
    @cyhibla 6 ปีที่แล้ว +5

    Super dyskusja i jakże życiowe intro prof. Dudek. Szkoda, że tak prawdziwe :(

  • @weryfikatorkamstw6245
    @weryfikatorkamstw6245 6 ปีที่แล้ว +2

    Pan teolog powiedział bardzo mądre słowa w okolicach 1.10

    • @weryfikatorkamstw6245
      @weryfikatorkamstw6245 6 ปีที่แล้ว +1

      Do podobnych rozważań doszedłem dopiero kilka miesięcy temu. A mam już ,,parę wiosenek". Dekalog jest podstawa ludzkiego przetrwania. Nie mam pojecia czy dał nam go Bóg czy też jest nierozerwalną częścią instynktu ludzkiej natury. Ten instynkt byc może zaburza zmysł obserwacji innych stworzeń i predyspozycje do powielania obserwowanych zachowań.
      Ostatnimi czasy człowiek uwierzył zbyt mocno że jest zwierzęciem i być może jest nim ale żadnego sworzenia nie powinien naśladować jak to mu zwykle dane jest robić ponieważ posiadając tak potężny umysł jest niejako gatunkiem całkowicie odmiennym od wszelkiego stworzenia na ziemi.
      Nawet jesli pochodzimy od wspólnego z małpą przodka to musimy przyznać że niewiele już z małpą nas łaczy więc przestańmy te małpy naśladować!!!:-)

    • @studiomedia-arttomaszzbore1251
      @studiomedia-arttomaszzbore1251 3 ปีที่แล้ว +2

      Tak, odważny intelektualnie przedstawiciel KK. Warto dodać, że od dawna mówił o tym prof. Vetulani , ateista a przy tym przyjaciel JPII, który wskazywał na biologiczne podstawy moralności, które potem religie kodyfikują jako te z nadania boskiego.

  • @weryfikatorkamstw6245
    @weryfikatorkamstw6245 6 ปีที่แล้ว

    Zaraz zweryfikuję. Tzn postaram się bo jestem jak wielu z nas w chaosie:-). Czy dowiem się cos nowego? Zobaczymy

    • @weryfikatorkamstw6245
      @weryfikatorkamstw6245 6 ปีที่แล้ว

      Musze stwierdzić że największy chaos tkwi w polityce bo tam najwięcej kłamstw jest. Wracam na skromne naukowe łono natury. Tu znajduję prawdę i spokój.

  • @weryfikatorkamstw6245
    @weryfikatorkamstw6245 6 ปีที่แล้ว +1

    Apropo pierwszego pytania to chyba pani Basia Santana wie najwięcej na ten temat:-)

  • @Manjushri44
    @Manjushri44 2 ปีที่แล้ว

    W kwestii nieświadomości w kontekście buddyjskim... Tu nie chodzi o ogólny poziom inteligencji tylko o nierozpoznanie pustej, czysto konceptualnej a przez to iluzorycznej natury ego/duszy. Patrząc z perspektywy buddyjskiej czynienie zła jest masochizmem, głupotą, barakiem rozpoznania wszechświatowej, łączącej wszystkie czujące istoty jedni Umysłu. Czyniąc zło "innym" de facto krzywdzimy samych siebie i w tym konkretnym rozumieniu zło= głupota.