Świetny pomysł (i super nauka) zajęcia się tym projektem. Komentarze, podpowiedzi i ocenę zostawiam wszystkim fanom tematu. Na działce widać przyszłość. Te sosny w tle, obojętnie jakiego gatunku, za 10 lat (uwierz mi , to bardzo szybko minie) zaczną być bardzo problematyczne dla Ciebie i sąsiadów. Przytnij je teraz. Młode pędy przycina się do 1/3 długości, przewodnik ciut dłuższy. Dopóki gałąź sosny utrzymuje igły zielone (coś ok 4 lat) to po ucięciu puszcza boczne odrosty. Ja swoje tnę jeden raz w roku (można jesienią i późną wiosną, jak już podrosną) a później cały rok pojedyncze cięcia estetyczne. Można je zagęszczać i ładnie kształtować. Przy sosnach nie jest to popularna praktyka ale efekty są spektakularne.
Zainspirowałeś mnie do dokończenia mojego starego projektu. Części leżą w garażu już kilka lat... pora je odkurzyć. Fajnie że zacząłeś od prostych rzeczy, dużo ludzi sobie poradzi samemu 👍
Witaj. Mam długą historię z automowerem. Kiedyś ubzdurałem sobie prawie że identyczny projekt kosiarki, zrobiłem ramę z profili Alu , zrobiłem nóż i na tym stanąłem właśnie z powodu napędu( sam długo szukałem silnika który by to uciągnął a nie kosztował fortuny). Projekt leży już od dwóch lat ale przez ten czas szukałem jakiś uszkodzonych robotów na olx ( kupuję bardzo dużo rzeczy uszkodzonych na olx i staram się je naprawić ( uczę się na techniku elektroniku)). Jakiś miesiąc temu udało mi się kupić boscha indego 1200 za fajną cenę , i zabrałem się za naprawę bo nie chciała się uruchomić ( zabrałem się za naprawę czegoś o czym nic nie wiedziałem i się nie znałem na kosiarkach). Ostatecznie w kosiarce uszkodzony był moduł Compasu , kilka zimnych lutów i sniedz na stykach. Ale do meritum, dużo nauczyłem się na tej kosiarce , bo w trakcie działania obserwowałem dokładnie jak działa , jeździ i na czym się wspomaga. -Na silnikach napędowych są enkodery przez co ona wie ile dokładnie obrotów zrobiła i wie jaki dystans przebyła, tobie radził bym coś podobnego zrobić bo na dużych obszarach zacznie ci się ta kosiarka gubić. - kosiarka ma moduł kompasu przez co wie dokładnie w którą stronę jedzie , i nie opiera się tylko na wyżej wspomnianych enkoderach, bo na jakimś poślizgu / krzywej nawierzchni gdzie koła by ugrzęzły ona by myślała że jedzie w dobrym kierunku a tak naprawdę jechała by w całkiem inną stronę. - koła mają podobny bieżnik jak te twoje tylko podzielone na 2 części i przesunięte o połowę - u ciebie pomyślał bym nad masa kosiarki bo strasznie ci ona podskakuje i widać że jest niestabilna. - kosiarka ma zapamiętaną mapę ogrodu i co jakiś czas jeździ do któregoś rogu i mierzy odległość , żeby określić dokładnie swoją pozycję. Fajnie że zabrałeś się za taki ogromny projekt, czekam na postępy , wydaje mi się że napisałem wszystko , ale jakbyś miał pytania to pisz , spróbuję pomóc.
@@kacpertalik7441 Witaj 🙂 Ja mam właśnie problem z silnikami napędowymi. Użyłem silników 5840-31zy na przekładni ślimakowej i one kompletnie się nie nadają. Przekładnia siada po kilkunastu godzinach pracy. Za napęd noży użyłem zwykłych tanich szczotkowych silników 12 V 775 i spisują się idealnie. Widziałem ma Ali takie właśnie silniki z enkoderem i przekładnią planetarną i chyba w coś takiego pójdę.
W kosiarkach Husqvarna to te dwa duże koła są tymi "przednimi". Dzięki temu ta kręcąca się popierdółka z tyłu po prostu musi podąrzyć za dużymi kołami, zamiast samodzielnie pokonywać przeszkody.
Według mnie dużo lepszym rozwiązaniem są duże koła z przodu jako napędowe. Dodatkowo pomysł o dwóch małych kołach. Wpłynie to na stabilność konstrukcji, a że będą one "ciągnięte" przez dwa duże napędowe będzie lepiej.
Zwykłą kosiarkę można przerobić na elektryczną sterowaną z pilota( silnik dc, akumulatory, arduino lub malinka i aplikacja na smartfon w roli pilota)🙂Ewentualnie pełna automatyka kamera plus odpowiedio napisany program.🙂Szczególnie przydatne jak ktoś ma alergie na trawy.
Ja sie zastanawiam czy nie kupic jakiegos taniego na aliexpress robota ktory ma oprogramowanie i jezdzi po domu, po czym stworzyc dla niego wlasnie taka baze do jazdy na dworze . Wtedy bylby bez kabla i tworzyl mape podworka. Co myslisz ?
@@agnieszkabenelak5350 nie brałem w ogóle pod uwagę wodoszczelności z uwagi na stworzenie nowej konstrukcji bazując na elementach wewnętrznych typu silniki oprogramowanie i lidar - tutaj kolega i tak kupił silniki za 300 + sterownik za 200. Nowy odkurzacz domowy jakis taki najtańszy to koszt okolo 500 zl więc na jedno wychodzi, a masz gotowe sterowanie - tu była moja myśl. Zabezpieczenie przed wilgocią jest inna kwestią do wykonania po stworzeniu robota.
Bardzo ciekawy projekt, oglądałem już na drugim kanale :) Rozważasz może wprowadzenie stref koszenia w robocie? Kombinuję z jakimś robotem dla rodziców ale nikt nie potrafi mi zagwarantować że fabryczne rozwiązania bez RTK sobie poradzą. Chodzi o przejazd zza domu na przód, po kostce. A potem jeszcze na inny trawnik również po kostce. Bardzo lubię budować różne projekty, ale brak umiejętności programowania bardzo mnie ogranicza. Na swoją działkę zbudowałem już trzecią wersję zdalnie sterowanej kosiarki i frajda z koszenia jest konkretna :) Prawie taka jak z latania modelami :) W przyszłości też będę musiał zmierzyć się z automatyzacją tego procesu. Rozważałem pixhawka i właśnie gps rtk.
Właśnie dlatego lubię ten kanał. Pokazane są wszystkie etapy projektu, nawet to, co nie zadziałało i wymagało zmiany. Moja działeczka jest mniejsza, ale i tak wkopywanie kabla ograniczającego wydaje się sporym kosztem. W jednym filmie na YT widziałem, że wystarczyło na początku objechać działkę - zaznaczyć obwód, który był wpisany do pamięci kosiarki, a następnie kosiarka sama już sobie kosiła powierzchnię. Dodatkowo posiadała czujnik zbliżeniowy, na wypadek gdyby rosło drzewko, aby je ominąć. Innym rozwiązaniem może do przetestowania byłoby zamontowanie na rogach takiej powierzchni do koszenia na przykład patyczków z diodą UV, która ograniczała by pracę kosiarki, albo jakiegoś innego systemu, dzięki któremu kosiarka mogłaby ustalać swoje położenie w terenie. Może jakiś moduł GPS wymontowany ze starego telefonu, albo nawet kupiony, i mayfriendów po taniości?
Ja zbudowałem kosiarke zdalnie sterowaną w oparciu o kosiarkę spalinową, rozważam jeszcze instalacje ardupilot z gps aby moc programowac trasę kosiarki oraz zapewnić jej autonomię.
Super projekt! Ja jestem bardzo ciekaw w jaki sposób rozwiązany będzie temat drutu obwodowego (perimeter wire) - chodzi mi o nadajnik i odbiornik. Odbiornik z LM386 z cewką 100 mH lub 150 mH a nadajnik ze sterownika silnika DC jako wzmacniacz i arduino albo esp32/esp8266 jako generator sygnału?
Zastanawiam się czy nie byłoby dobrym pomysłem zastosowanie przekładni na kołach (można zauważyć że zmniejszenie samych kół napędowych już bardzo poprawiło sprawę). W ten sposób robot może i poruszał by się nieco wolniej ale miałby więcej siły na kołach co pozwoliłoby mu łatwiej ruszać i pokonywać przeszkody. W końcu w automagicznej kosiarce szybkość nie jest najważniejsza ;)
Dokładnie ja zrobiłem sterowanie z pilota w kosiarce traktorku wykorzystałem do tego silnik 12v z wycieraczek tam dzięki przełożeniu jest wysoki moment obrotowy
popieram taki projekt bo na pewno można się dużo nauczyć, ale ja uwielbiam koszenie trawy mam działkę swoją i jest to dla mnie zajebisty czas relaksu i nie zamieniłbym to na nic innego ogólnie chciałbym tak pracować
@@prosteczescimam nadzieję że już niedługo, bo na temat pracy inzynierskiej wybrałem sobie taką kosiarke i liczylbym na małą pomoc z ogarnięciem tego rtk( z programowaniem u mnie słabo :(). Także czekam z niecierpliwością na rozwój projektu. Powodzenia
Wow, serdecznie dziękuję! Podziwiam Twoje plany i dążenie do samowystarczalności oraz posiadanie własnego warsztatu. Przekaż proszę pozdrowienia dla taty. A propos wstępu, może warto rozważyć wstrzelenie się w niszę i zbudowanie dużej kosiarki. Sam myślę nad budową kosiarki w wersji "big" zamiast traktorka na trawnik o powierzchni 2500 m², ponieważ większość dostępnych kosiarek jest mała i trudno znaleźć jakąkolwiek dużą kosiarkę która nie kosztuje astronomicznych pieniędzy.
Zmiana rozmiaru kół zdecydowanie jest na plus, jednak nie byłaby konieczna gdyby oś napędzana byłaby dociskana, tj gdyby akumulator miałby inne położenie
Jak zwykle świetnie!!! Gratuluję. AUTOMATYZACJA koszenia to bardzo dobra idea aby zaoszczędzić marnowany czas przy operacji - koszenie. Kto nie ma ogrodu ten nie wie. Twoje filmy oglądam z ogromnym zainteresowaniem. Sam próbowałem zrobić podobne rozwiązanie na Raspberry Pi + GPS + kamera z OpenCv do rozpoznawania obrazu. Powodzenia w Twoim projekcie. Jak będzie na Twoim sklepie zastanowię się nad zakupem 😊
Psssyt ale na githubie już jest projekt i na katalogach druku są części mocujące do kosiarki wspomaganej elektrycznej i spalinowej. Swoją już zbudowałem i teraz walczę ze stacją dokującą ze zsypem trawy bo tego jeszcze nikt nie zrobił. Chcę skoszoną trawę przerabiać na susz dla zwierząt bo u mnie nie ma samej trawy tylko zielsko.
Lecz tak długo jak ta kosiarka nie będzie w pełni samo autonomiczna to nie ma to sensu bo zdalne sterowana kosiarka i tak musi być sterowana. Następna kwestia to kosiarka powinna być troszkę większa i cięższa. Ostatnia kwestia ile metrów kwadratowych skosi na 1 naładowaniu.
W tym projekcie użyłem Arduino a nie ESP. Jeśli pytasz o tą aplikację do sterowania przez Bluetooth to niestety chyba nie jest już dostępna na sklepie play ale mam ją już od długiego czasu zainstalowaną na telefonie.
A może moduł gps? taki jak wykorzystujemy w dronach i na podstawie lokalizacji było by można ograniczać obszar koszenia plus czujniki na kosiarce oczywiście
w swojej kosiarce (którą też montuję) używam GPS oraz elektronicznego kompasu (do lepszego utrzymania kierunku). trochę więcej liczenia, ale esp32 ma wystarczająco mocy ;)
Ja bym dał jakieś "odwodnienie" w uchwytach silników. No i może osłona na noże? Nie chciałbym aby przejeżdżająca kosiarka zdekapitowała mi mały palec w stopie :) a X1... Ja nie chcę, to wciąż chińszczyzna. Pozdro!
Można zobaczyć gdzieś ten projekt? GPS do wyznaczenia obrysu trawnika po którym poruszać się ma kosiarka, czy tylko do nawigowania podczas ruchu? Oparłeś to na arduino/esp32/esp8266 czy raspberry?
5 หลายเดือนก่อน
Cześć, zacznę od tego że robisz bardzo ciekawe projekty ale czy nie lepiej było kupić hoverboarda w którym siedzą dwa silniki BLDC, sterownik, pakiet ogniw i jest ładowarka w zestawie po to by pozyskać z niego części (taniej i lepiej), a zająć się stricte elementem koszącym - nożem, linką lub czymś podobnym i algorytmem koszenia. Przepraszam że tak trochę chaotycznie napisałem ale zmęczenie robi swoje. Pozdrawiam
Ja w swoim niedokończonym projekcie użyłem właśnie silnika z wkrętarki jako napęd dla dysku z nożami, bo ma dużą moc i bardzo wysokie obroty. Jako układ napędowy dla kół użyłem silniki do podnoszenia szyb w aucie.
Zapraszam na sklep: prosteczesci.pl/sklep/
Świetny pomysł (i super nauka) zajęcia się tym projektem. Komentarze, podpowiedzi i ocenę zostawiam wszystkim fanom tematu. Na działce widać przyszłość. Te sosny w tle, obojętnie jakiego gatunku, za 10 lat (uwierz mi , to bardzo szybko minie) zaczną być bardzo problematyczne dla Ciebie i sąsiadów. Przytnij je teraz. Młode pędy przycina się do 1/3 długości, przewodnik ciut dłuższy. Dopóki gałąź sosny utrzymuje igły zielone (coś ok 4 lat) to po ucięciu puszcza boczne odrosty. Ja swoje tnę jeden raz w roku (można jesienią i późną wiosną, jak już podrosną) a później cały rok pojedyncze cięcia estetyczne. Można je zagęszczać i ładnie kształtować. Przy sosnach nie jest to popularna praktyka ale efekty są spektakularne.
Temat na czasie. Dziękuję, będę budował razem z Tobą. CNC według Twojego projektu działa bosko, więc kosiarka też będzie super.
Zainspirowałeś mnie do dokończenia mojego starego projektu. Części leżą w garażu już kilka lat... pora je odkurzyć. Fajnie że zacząłeś od prostych rzeczy, dużo ludzi sobie poradzi samemu 👍
Jak Ciebie się dobrze ogląda, sam montaż i to zaangażowanie, naprawdę miło widzieć taki mindset
Witaj. Mam długą historię z automowerem. Kiedyś ubzdurałem sobie prawie że identyczny projekt kosiarki, zrobiłem ramę z profili Alu , zrobiłem nóż i na tym stanąłem właśnie z powodu napędu( sam długo szukałem silnika który by to uciągnął a nie kosztował fortuny). Projekt leży już od dwóch lat ale przez ten czas szukałem jakiś uszkodzonych robotów na olx ( kupuję bardzo dużo rzeczy uszkodzonych na olx i staram się je naprawić ( uczę się na techniku elektroniku)). Jakiś miesiąc temu udało mi się kupić boscha indego 1200 za fajną cenę , i zabrałem się za naprawę bo nie chciała się uruchomić ( zabrałem się za naprawę czegoś o czym nic nie wiedziałem i się nie znałem na kosiarkach). Ostatecznie w kosiarce uszkodzony był moduł Compasu , kilka zimnych lutów i sniedz na stykach. Ale do meritum, dużo nauczyłem się na tej kosiarce , bo w trakcie działania obserwowałem dokładnie jak działa , jeździ i na czym się wspomaga.
-Na silnikach napędowych są enkodery przez co ona wie ile dokładnie obrotów zrobiła i wie jaki dystans przebyła, tobie radził bym coś podobnego zrobić bo na dużych obszarach zacznie ci się ta kosiarka gubić.
- kosiarka ma moduł kompasu przez co wie dokładnie w którą stronę jedzie , i nie opiera się tylko na wyżej wspomnianych enkoderach, bo na jakimś poślizgu / krzywej nawierzchni gdzie koła by ugrzęzły ona by myślała że jedzie w dobrym kierunku a tak naprawdę jechała by w całkiem inną stronę.
- koła mają podobny bieżnik jak te twoje tylko podzielone na 2 części i przesunięte o połowę
- u ciebie pomyślał bym nad masa kosiarki bo strasznie ci ona podskakuje i widać że jest niestabilna.
- kosiarka ma zapamiętaną mapę ogrodu i co jakiś czas jeździ do któregoś rogu i mierzy odległość , żeby określić dokładnie swoją pozycję.
Fajnie że zabrałeś się za taki ogromny projekt, czekam na postępy , wydaje mi się że napisałem wszystko , ale jakbyś miał pytania to pisz , spróbuję pomóc.
@@kacpertalik7441 Witaj 🙂
Ja mam właśnie problem z silnikami napędowymi. Użyłem silników 5840-31zy na przekładni ślimakowej i one kompletnie się nie nadają. Przekładnia siada po kilkunastu godzinach pracy. Za napęd noży użyłem zwykłych tanich szczotkowych silników 12 V 775 i spisują się idealnie. Widziałem ma Ali takie właśnie silniki z enkoderem i przekładnią planetarną i chyba w coś takiego pójdę.
W kosiarkach Husqvarna to te dwa duże koła są tymi "przednimi". Dzięki temu ta kręcąca się popierdółka z tyłu po prostu musi podąrzyć za dużymi kołami, zamiast samodzielnie pokonywać przeszkody.
W jakim modelu tak jest? Mój brat ma Automowera i koła napędowe ma z tyłu. Nie widziałem jeszcze kosiarki która ma to zrobione na odwrót.
@@prosteczesci W sumie jak masz chęci to może być warte sprawdzenia czy rzeczywiście w odwrotnej orientacji napędu nie będzie łatwiej tak kosiarce
@@prosteczesci Husqvarna Automower 310E Nera, Husqvarna Automower 410XE Nera
Według mnie dużo lepszym rozwiązaniem są duże koła z przodu jako napędowe. Dodatkowo pomysł o dwóch małych kołach. Wpłynie to na stabilność konstrukcji, a że będą one "ciągnięte" przez dwa duże napędowe będzie lepiej.
Zwykłą kosiarkę można przerobić na elektryczną sterowaną z pilota( silnik dc, akumulatory, arduino lub malinka i aplikacja na smartfon w roli pilota)🙂Ewentualnie pełna automatyka kamera plus odpowiedio napisany program.🙂Szczególnie przydatne jak ktoś ma alergie na trawy.
Świetny projekt, a co myślisz o dodaniu w finale do bazy czujnika deszczu, aby kosiarka nie kosiła jak pada
Ja sie zastanawiam czy nie kupic jakiegos taniego na aliexpress robota ktory ma oprogramowanie i jezdzi po domu, po czym stworzyc dla niego wlasnie taka baze do jazdy na dworze . Wtedy bylby bez kabla i tworzyl mape podworka. Co myslisz ?
Tylko jaki ma stopień ochrony IPX?
@@agnieszkabenelak5350 nie brałem w ogóle pod uwagę wodoszczelności z uwagi na stworzenie nowej konstrukcji bazując na elementach wewnętrznych typu silniki oprogramowanie i lidar - tutaj kolega i tak kupił silniki za 300 + sterownik za 200. Nowy odkurzacz domowy jakis taki najtańszy to koszt okolo 500 zl więc na jedno wychodzi, a masz gotowe sterowanie - tu była moja myśl. Zabezpieczenie przed wilgocią jest inna kwestią do wykonania po stworzeniu robota.
No nie do wiary koleś jest tak leniwy, że mu się trawy nie chce kosić.
Bardzo fajny komentarz :)
To cecha prawdziwych wynalazców, którzy kombinują, jak tu zrobić tak, aby się nie narobić.
Leń ma najwięcej pomysłów 😂
Bardzo ciekawy projekt, oglądałem już na drugim kanale :) Rozważasz może wprowadzenie stref koszenia w robocie? Kombinuję z jakimś robotem dla rodziców ale nikt nie potrafi mi zagwarantować że fabryczne rozwiązania bez RTK sobie poradzą. Chodzi o przejazd zza domu na przód, po kostce. A potem jeszcze na inny trawnik również po kostce. Bardzo lubię budować różne projekty, ale brak umiejętności programowania bardzo mnie ogranicza. Na swoją działkę zbudowałem już trzecią wersję zdalnie sterowanej kosiarki i frajda z koszenia jest konkretna :) Prawie taka jak z latania modelami :) W przyszłości też będę musiał zmierzyć się z automatyzacją tego procesu. Rozważałem pixhawka i właśnie gps rtk.
Właśnie dlatego lubię ten kanał. Pokazane są wszystkie etapy projektu, nawet to, co nie zadziałało i wymagało zmiany.
Moja działeczka jest mniejsza, ale i tak wkopywanie kabla ograniczającego wydaje się sporym kosztem.
W jednym filmie na YT widziałem, że wystarczyło na początku objechać działkę - zaznaczyć obwód, który był wpisany do pamięci kosiarki, a następnie kosiarka sama już sobie kosiła powierzchnię. Dodatkowo posiadała czujnik zbliżeniowy, na wypadek gdyby rosło drzewko, aby je ominąć.
Innym rozwiązaniem może do przetestowania byłoby zamontowanie na rogach takiej powierzchni do koszenia na przykład patyczków z diodą UV, która ograniczała by pracę kosiarki, albo jakiegoś innego systemu, dzięki któremu kosiarka mogłaby ustalać swoje położenie w terenie. Może jakiś moduł GPS wymontowany ze starego telefonu, albo nawet kupiony, i mayfriendów po taniości?
Przewód ograniczający to spory koszt? 😁 Wydałem aż całe 200 zł. Kosiarka która nie potrzebuje przewodu od 10 tys zł w górę.
Ja zbudowałem kosiarke zdalnie sterowaną w oparciu o kosiarkę spalinową, rozważam jeszcze instalacje ardupilot z gps aby moc programowac trasę kosiarki oraz zapewnić jej autonomię.
Super projekt! Ja jestem bardzo ciekaw w jaki sposób rozwiązany będzie temat drutu obwodowego (perimeter wire) - chodzi mi o nadajnik i odbiornik. Odbiornik z LM386 z cewką 100 mH lub 150 mH a nadajnik ze sterownika silnika DC jako wzmacniacz i arduino albo esp32/esp8266 jako generator sygnału?
Tak mam to rozwiązane. Wzmacniacz operacyjny z cewką 10 mH. Nadajnik na Arduino sygnał prostokątny 5kHz. Działa👌
*Mega fajny projekt! Czekam aż będzie dostępny dla nas, by móc go wykonać i ulepszyć :p*
Zastanawiam się czy nie byłoby dobrym pomysłem zastosowanie przekładni na kołach (można zauważyć że zmniejszenie samych kół napędowych już bardzo poprawiło sprawę). W ten sposób robot może i poruszał by się nieco wolniej ale miałby więcej siły na kołach co pozwoliłoby mu łatwiej ruszać i pokonywać przeszkody. W końcu w automagicznej kosiarce szybkość nie jest najważniejsza ;)
dokładnie tak jest np. w robotach Honda Miimo - są dwie a nawet chyba 3 przekladnie planetarne :)
Dokładnie ja zrobiłem sterowanie z pilota w kosiarce traktorku wykorzystałem do tego silnik 12v z wycieraczek tam dzięki przełożeniu jest wysoki moment obrotowy
Te silniki mają przekładnie. Zajechałem już 4 takie silniki. Ogólnie mega 💩
Jeśli silniki to na przekladni planetarnej.
popieram taki projekt bo na pewno można się dużo nauczyć, ale ja uwielbiam koszenie trawy mam działkę swoją i jest to dla mnie zajebisty czas relaksu i nie zamieniłbym to na nic innego ogólnie chciałbym tak pracować
zrob pojazd zdalnie sterowany :)
Brawo. Też mi to chodzi po głowie, ale z jakimś mapowaniem, żeby kosiarz nie jeździł jak opętany ;)
Kółka raczej kupię w sklepie ;)
GPS RTK trochę drogi chociaż może później będzie dodany
@@prosteczescimam nadzieję że już niedługo, bo na temat pracy inzynierskiej wybrałem sobie taką kosiarke i liczylbym na małą pomoc z ogarnięciem tego rtk( z programowaniem u mnie słabo :(). Także czekam z niecierpliwością na rozwój projektu. Powodzenia
@@prosteczesci Nie wiem czy aż taki jest konieczny. Ludzie robią quadkoptery na Arduino, ze zwykłym i trzyma w powietrzu pozycję co do centymetrów...
Wow, serdecznie dziękuję! Podziwiam Twoje plany i dążenie do samowystarczalności oraz posiadanie własnego warsztatu. Przekaż proszę pozdrowienia dla taty. A propos wstępu, może warto rozważyć wstrzelenie się w niszę i zbudowanie dużej kosiarki. Sam myślę nad budową kosiarki w wersji "big" zamiast traktorka na trawnik o powierzchni 2500 m², ponieważ większość dostępnych kosiarek jest mała i trudno znaleźć jakąkolwiek dużą kosiarkę która nie kosztuje astronomicznych pieniędzy.
Zmiana rozmiaru kół zdecydowanie jest na plus, jednak nie byłaby konieczna gdyby oś napędzana byłaby dociskana, tj gdyby akumulator miałby inne położenie
Cześć ! Podziwiam Twój zapał (w innych projektach) ! Z przyjemnością zbuduję sobie takie cudo i pochwalę się światu (nie zapominając o autorze :-) ).
Tak chcę zobaczyć recenzję Bambu Lab. Mam obecnie dwie drukarki Qidi Max oraz Endera
nie do wiary gość jest tak leniwy, że trawy mu się nie chcę kosić. 😉
Jak zwykle świetnie!!! Gratuluję. AUTOMATYZACJA koszenia to bardzo dobra idea aby zaoszczędzić marnowany czas przy operacji - koszenie. Kto nie ma ogrodu ten nie wie. Twoje filmy oglądam z ogromnym zainteresowaniem. Sam próbowałem zrobić podobne rozwiązanie na Raspberry Pi + GPS + kamera z OpenCv do rozpoznawania obrazu. Powodzenia w Twoim projekcie. Jak będzie na Twoim sklepie zastanowię się nad zakupem 😊
Psssyt ale na githubie już jest projekt i na katalogach druku są części mocujące do kosiarki wspomaganej elektrycznej i spalinowej. Swoją już zbudowałem i teraz walczę ze stacją dokującą ze zsypem trawy bo tego jeszcze nikt nie zrobił. Chcę skoszoną trawę przerabiać na susz dla zwierząt bo u mnie nie ma samej trawy tylko zielsko.
A myślałeś, czy by tej trawy nie odciągać np. przerobionym odkurzaczem?
Lecz tak długo jak ta kosiarka nie będzie w pełni samo autonomiczna to nie ma to sensu bo zdalne sterowana kosiarka i tak musi być sterowana. Następna kwestia to kosiarka powinna być troszkę większa i cięższa. Ostatnia kwestia ile metrów kwadratowych skosi na 1 naładowaniu.
Jakej aplikacji używasz do sterowania esp
W tym projekcie użyłem Arduino a nie ESP. Jeśli pytasz o tą aplikację do sterowania przez Bluetooth to niestety chyba nie jest już dostępna na sklepie play ale mam ją już od długiego czasu zainstalowaną na telefonie.
@@prosteczesci a chociaż nazwa i logo?
@@szymonwerbinski4893 robo remo. Dosyć łatwa do napisania lub poskładania w APP inventor - wyzwanie dla hardcorów 😅
@@Zuubiik dzięki za podpowiedź właśnie takiego czegoś szukałem
@@szymonwerbinski4893 luzik, kiedyś bawiłem się tą apką, a w ogóle Nikodem chyba raz o niej wspominał nawet.
na prawdę mając taki wielki trawnik, to na części można zrobić łąkę dla zwierzaków :)
Życie to symulacja, dosłownie od jakiś 2-3 tygodni zastanawiam się nad stworzeniem takiego projektu.
nagrasz filmik jak powstał ten warsztat od A do Z? (ciekawi mnie jak konstrukcją tego domku)
Być może, chociaż na budownictwie się nie znam i nie wiem czy dobrze to wszystko pokażę :)
@@prosteczesci chętnie zobaczę nawet i tak
A może moduł gps? taki jak wykorzystujemy w dronach i na podstawie lokalizacji było by można ograniczać obszar koszenia plus czujniki na kosiarce oczywiście
w swojej kosiarce (którą też montuję) używam GPS oraz elektronicznego kompasu (do lepszego utrzymania kierunku). trochę więcej liczenia, ale esp32 ma wystarczająco mocy ;)
@@hindakinaJakie silniki napędowe użyłeś? Jeśli można wiedzieć oczywiście. Ja zajechałem już 4 sztuki 5840-31zy i szukam czegoś lepszego.
@@jarekm159 coś takiego kupiłem: NAPĘD SILNIK 12V PRZEKŁADNIA 16000 rpm RS390 W3-9
@@hindakinajakiego GPS używasz?
@@jakubbarciok chyba neo 6 (jakiś tani)
Powodzenia !
sterownik mnie też trochę kosztował, ale jako ciekawostkę powiem, że użyłem kół oraz silników z dziecięcych samochodzików (te do których się wsiada)
W jaki sposób będzie to trzymało się wyznaczonych ścieżek? Wrzucisz na górę "kod qr" (jakiś znacznik) i zamontujesz kamerę na dachu?
A zrub taką co łączy się z gps i kabla nie potrzeba
Mam wrażenie że kosiarka była za lekka przez co traciła przyczepność na kołach
zrób aby kosiarka działała satelitarnie za pomocą gps
zaciekawiłeś mnie, sub leci
Ja bym dał jakieś "odwodnienie" w uchwytach silników. No i może osłona na noże? Nie chciałbym aby przejeżdżająca kosiarka zdekapitowała mi mały palec w stopie :) a X1... Ja nie chcę, to wciąż chińszczyzna. Pozdro!
Bo niektórzy nie rozumieją pewwnych kwesti które poruszyłeś.
Myślałeś nad regulacją wysokości ścinania trawy ?
Oczywiście będzie dodane ale na późniejszym etapie
No to teraz czas na GPS-RTK ;)
Halo halo, miały być Proste Części :D
tu nie ma co komentowac to jeszcze bieda projekt to za slabe ale pomysl idzie w dobrym kierunku
Dlaczego zdecydowałeś się na ostrza zamiast użyć żyłki?
Z żyłką same problemy i wymagałaby większej prędkości obrotowej, nożyki są dużo trwalsze i łatwiejsze w wymianie.
Ostrza przecież też można byłoby zrobić z plastiku
Ja w swoim projekcie wykorzystałem moduł GPS
Można zobaczyć gdzieś ten projekt? GPS do wyznaczenia obrysu trawnika po którym poruszać się ma kosiarka, czy tylko do nawigowania podczas ruchu? Oparłeś to na arduino/esp32/esp8266 czy raspberry?
Cześć, zacznę od tego że robisz bardzo ciekawe projekty ale czy nie lepiej było kupić hoverboarda w którym siedzą dwa silniki BLDC, sterownik, pakiet ogniw i jest ładowarka w zestawie po to by pozyskać z niego części (taniej i lepiej), a zająć się stricte elementem koszącym - nożem, linką lub czymś podobnym i algorytmem koszenia. Przepraszam że tak trochę chaotycznie napisałem ale zmęczenie robi swoje. Pozdrawiam
Dawaj recenzje x1 carbon
Recenzje drukarki hetnie bym zobaczył
Nie da się użyć jakiś silników z wkretarek akumulatorowych?
Ja w swoim niedokończonym projekcie użyłem właśnie silnika z wkrętarki jako napęd dla dysku z nożami, bo ma dużą moc i bardzo wysokie obroty. Jako układ napędowy dla kół użyłem silniki do podnoszenia szyb w aucie.
Te kosiarki to zabojcy jezy. Durne wynalazki
Nich się jeż nie szwenda po cudzej posesji.
A tak przy okazji,
to gdy trawka jest skoszona,
to i jeż łatwiej teren spacerkiem pokona.