@@marcincygan8446 Nie jestem taki stary, i bylem zbyt mlody by miec mozliwosc kupna domu czy mieszkania, ale obecny, powszechny dostep do wiedzy i części teraz jest absolutnie niesamowity.
@@marcincygan8446ludzie kiedyś mieli wyjątkowe nieszczęście że musieli pracować na dom ileś lat by musieć go kupić obecnie nowe pokolenia nie mają takich trosk! Ponieważ wszystko w świecie się ulepsza i zamiast posiadania wynajmowanie domów staje się mieszkań standardem cywilizowanych krajach. Polska pod tym względem jeszcze jest zacofana ze względu na nieufność do nowych rozwiązań. Niemniej kiedyś ludzie musieli pracować 10 lat lub 20 lat na dom a następnie zapuszczanie stając się niewolnikami tego domu. Obecnie po roku pracy można wynająć dom i wydając nowy zupełnie innym miejscu po miesiącu jeżeli się ma taką fanaberie lub zmieniać miejsce zamieszkania co roku bez konieczności zakupu domu lub mieszkania. Co to jest wolność - wolność to Swoboda przemieszczania się i brak zobowiązań ( Brak trosk pracy oszczędzania remontów itp ). Tak będzie ze wszystkim wynajmowanie jest lepsze i wygodni ludzie od dawna wynajmują rzeczy zamiast ich posiadać ponieważ to jest wygodne daje wolność.
Mała propozycja: baza niech będzie miała awaryjne zasilanie bateryjne które musi wytrzymać dosłownie chwilę. W momencie kiedy traci ona zasilanie z sieci to zmienia częstotliwość z 5kHz na np 10. Robot to wykrywa i aktywuje procedurę powrotu do bazy
O ile dobrze rozpoznaję użyłeś najtańszego przewodu CCA (aluminium pokrywane miedzią). Mam taki sam przewód w swoim projekcie DIY i niestety bardzo często rozpada się z powodu kontaktu z wilgocią i solami w glebie. Jeśli przewód ma pęknięcia w izolacji to po jakimś czasie w tych miejscach robi się proszek zamiast żyły i jest przerwa w obwodzie. Przydatny jest układ wykrywania braku ciągłości przewodu i zatrzymujący kosiarkę. Dziś już bym nie użył linki, raczej drutu i najlepiej w podwójnej izolacji w żelu.
Zawsze możesz zrobić wersję na Polskę płatną, to znaczy przygotować ją pod działanie z GPS RTK w Polsce i sprzedawać plany w swoim sklepie. Kto będzie chciał przewód weźmie darmową wersję, kto będzie chciał GPS zwyczajnie kupi. Zakładam, że i tak będzie duuużo tańsza niż komercyjnie dostępne. Powodzenia!
Siema troszkę nie w temacie ale masz z tym większym doświadczeniem.. czy jesteś w stanie powiedzieć coś na temat skanera 3D w creality Raptor? Nie jest szczególnie tani ale zastanawiam się nad skanowaniem części maszyn oraz nawet całych maszyn w celu replikacje podzespołów czy wykonywanie jakichś osłon do projektowania dodatkowych modułów.
Z tego co wiem to cerality nie ma zbyt dobrych skanerów a tym bardziej software'a. Jeśli chcesz kupić coś porządnego to mogę polecić revopoint miraco, który jest oddzielną jednostką do skanowania na zasadzie aparatu fotograficznego albo shining 3d einstar, który już musi być podłączony do komputera.
Nie używałem tego konkretnego modelu ani innego skanera od creality więc nie za bardzo mam jak się wypowiedzieć. Pomysł z projektowaniem osłon jak najbardziej, sam coś takiego planuję w projekcie kosiarki. Jeśli chodzi o replikacje komponentów za pomocą skanera to czasami może z tym być więcej roboty niż zaprojektowanie czegoś w CADzie na podstawie kilku zdjęć i wymiarów. Na każdą czarną lub odbijającą światło powierzchnie trzeba stosować specjalne spraye lub naklejki.
Do wykrywania przeszkód można pokombinować z drutem, który odpowiednio przymocowany będzie zmieniał oporność przy wygięciu (trafieniu na przeszkodę) Coś jak jest w wagach
Przełącznik wykrywający przeszkodzie najlepiej jest zastosować czujnik parkowania z samochodu / bo zamiast męczyć się z elementem tnącym to jest kosiarka elektryczna na akumulator /. Zmiana kierunku powinna od bywać się na jednym silniku, silnik elektryczny ma w jednym kierunku obrotów większa sprawność warto to z mierzyć przy użyciu / miernikiem i obrotomierzem /. Powodzenia - dla mnie wystarczy wykrywanie rezystancji przewodu.
Super projekt, naprawdę jestem pod wrażeniem. Zastanawia mnie tylko Twój wybór silników. Czy na pewno potrzebujesz silników z enkoderami? Nie taniej byłoby użyć jakichś mocnych silników szczotkowych, dodrukować odpowiedni gear box z redukcją a kierunek robota kontrolować za pomocą kompasu zwiększając odpowiednio prędkości silników? W bonusie nadal masz dużo mocy do pokonywania małych nierówności. Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwijaniu projektu❤
Takie silniki mają wadę - są bardzo drogie i głośne. W swojej kosiarce wykorzystałem koła z napędem bezsczotkowym od hulajnogi. Używane można kupić za 50zl/sztuka. Mają bardzo duży moment obrotowy i są ciche. Na filmach słychać głośną pracę przekładni i wysokie obroty silnika dające efekt "taniej zabawki". Wadą kół z hulajnogi to wymóg zastosowania kontrolera silnika z obsługą czujników hala.
W NAC jest tak, że robot wraca po linii tzn po kablu do bazy myk jest taki, że jak pomylisz i odwrócisz polaryzację to nie jedzie do bazy tylko do jej pleców. Wniosek? 😊
Pi Pico (mikrokontroler) to nie to samo co Raspberry Pi (jedno płytkowy komputer). Robienie tego na 555 byłoby bardziej skomplikowane i trudniejsze w modyfikacji jeśli chodzi o zmianę częstotliwości lub nawet użycie bardziej skomplikowanego sygnału niż kwadratowy. Mikrokontroler w stacji bazowej i tak musi się znaleźć.
@@prosteczesci Na NE555 bardzo prosto zmienisz i częstotliwość i wypełnienie możesz to nawet robić za pomocą zwykłych potencjometrów w razie potrzeby możesz w łatwy sposób regulować poziom sygnału. Tu , faktycznie aż się prosi o to.
@@dawidzygmunt4354 Tobie się tak wydaje Ale jak taką sieć zarobisz dla robota to ta sieć terz będzie dla kolejnych 300 robotów i nie zarabiasz 5 koła a 5 miliardy na tym
@@jacekwis512 nie zarobisz na tym żadnych 5 "miliardy"? Widzę że ty nawet nie wiesz za bardzo co to jest sieć neuronowa, jak tego się używa, w jakich sytuacjach takie rozwiązanie ma sens ani nawet tego jakiej mocy obliczeniowej potrzeba aby uruchamiać różne modele.
@@dawidzygmunt4354 Pisałem sieć w programie python i uczyłem i znam się na pisaniu sieci i uczeniu Moc obliczeniowa to duża potrzebna jak miliardy ludzi korzysta w jednym czasie z sieci Człowieku przestań bzdury opowiadać 🤣😂😂 A zarobić 5 miliardy zarobiłbym na kosiarkach bo jestem na drodze do darmowej energii w rezonansie to co robił Tesla Nikola i pół świata na you tube Mało wiesz na ten temat że mam darmowe energię w urządzeniu Żeby nie było że stwarzam energię bo energii nie można stworzyć ale można ją przekształcać większą i w mniejszą
Co do zderzaka i wykrywania zderzenia: może powiesiłbyś go na belce tensometrycznej i mierzył nacisk na zderzak? Wydaje mi się, że będzie to bardziej wiarygodne, niż mierzenie prądu na silnikach.
Dobry pomysł - dwa przetworniki i na nich zawieszony zderzak. Jak wykazują nacisk to wiadomo, że coś naciska ;) Wzrost prądu pobieranego przez silnik jest później, moim zdaniem za późno...
Fajny pomysł to zderzak z elastycznego wężyka opasający obudowę. Wężyk jest podciśnieniem z czujnikiem ciśnienia. Nacisk na przeszkodę powoduje wzrost ciśnienia w wężyku. Pełni funkcje elastycznego zderzaka i jednocześnie raportuje zderzenie.
Enkoder na silniku to nie jest definitywne rozwiązanie, nie weźmie pod uwagę chociażby niesymetryczności w przyczepności kół (np. nachylenie terenu, geometria kół, zabrudzenie opon). Przy lepszym pozycjonowaniu (GPS, albo po beaconach BLE) mógłbyś uwzględnić historyczne odchylenie od planowanego toru jazdy i dynamicznie kompensować prędkość silników. Przełączniki od zderzaka wydają się być wrażliwe na kąt uderzenia. Może zamiast mikroprzełącznika lepiej zadziałałby membranowy czujnik nacisku?
Może w kolejnych wersjach przydałoby się zrobić zapamiętywanie trasy tak jak mają roboty odkurzające utworzenie takiej mapy żeby nie jeździł w to samo miejsce w kółko
Ja tak nie kombinowałem u siebie po prostu do Arduino kupiłem GPS chwilę posiedziałem i śmiga moja kosiareczka tylko zatrzymałem rozwój jest przez brak pieniędzy
Nie ukrywam że czekam na postępy bo będę kopiować do mojego ogródka. Ale kibicuję tu wersji z GPS bo kosiarki z GPS są strasznie drogie a układanie kabla w moim ogrodzie to porażka :-)
Ten sposób detekcji drutu jest dosc zawodny, w swoim projekcie rezygnowałem z niego na bardziej precyzyjny sposob detekcji drutu opisany w patencie gogle us osiem trzy dziewięć dwa zero cztery cztery (zamień liczebniki na cyfry i dodaj z przewodu us). Twój sposób ma wady: trudność w precyzyjnym określeniu odległości od drutu. Drut jest wykrywany np. 20cm przed nim i jeszcze 20cm za. Teoretycznie można by kombinować z czułością lub mocą nadawania aby precyzyjniej wykryć moment przekroczenia ale to prowadzi do kolejnej wady tj. dość znaczna zależność sygnału od warunków pogodowych, wilgoć w glebie tuż po deszczu zmienia mocno warunki propagacji sygnału. To co dostroi się na "sucho" rozjedzie się na mokro. Dochodzi kłopot z doprowadzeniem przewodu do wysp w środku trawnika w taki sposób aby był nie wykrywalny przez kosiarkę. Konieczne byłoby jego głębokie zakopanie, plus ewentualne skręcenie wraz z przewodem powrotnym by zdegradować sygnał. Patent eleminuje te problemy. ☺️
@@RozsądnaPV Dlaczego? mam kosiarkę gdzie z przodu są koła 200mm, z tyłu obrotowe 70mm. W ten sposób obrotowe koło jest ciągnięte i działa to naprawdę dobrze. To jest własny projekt i póki co nie zauważyłem wad takiego rozwiązania.
A nie można stworzyć lokalnego układu współrzędnych działki ze zdjęcia i wgrać ten układ do robota . Wrysować w układzie obszar koszenia i nie ma wtedy żadnych linek i satelitów
Silniki od hoverboard są duzo tańsze maja dużą moc, są ciche i maja precyzyjne sterowanie bldc. Jesli zbudujesz kosiarke z tak drogich czesci to chyba nikt nie bedzie nawet myślał o budowie tego. Kupi gotową.
Po co odkrywac kolo na nowo? Projekt opensource kosiarki to Open Mower, a zbudowanie wlasnego i taniego odbiornika RTK oraz postawienie wlasnego serwera na bazie dostepnego oprogramowania jest omowione przez tego szwajcara th-cam.com/video/Oc1LBFDj2MA/w-d-xo.htmlsi=8I-00-LLCXdbAaX3
Co do zatrzymywania się przed przewodem to w profesjonalnych kosiarkach jest taki parametr gdzie można ustawić o ile ma przejechać kosiarka przewód ograniczający. To ustawienie jest skorelowane z czułością wykrywania.
Przewód graniczny jest jakimś rozwiązaniem, ale istnieje jeszcze jedna opcja: Bluetooth Beacon. Możesz ustawić Beacony w kluczowych punktach działki co 30 metrów. Beacon nadaje sygnał z informacją o swojej lokalizacji, a kosiarka odbiera te sygnały i oblicza swoją pozycję z większą precyzją. Aby obliczyć pozycję kosiarki, stosuje się technikę triangulacji. Kosiarka odbiera sygnały z kilku Beaconów (minimum 3, ale im więcej, tym lepiej) i na podstawie siły sygnału oraz odległości od tych punktów oblicza swoje aktualne położenie. W zależności od jakości Beaconów oraz ich rozmieszczenia, można uzyskać dokładność nawet na poziomie 15 cm, co jest wystarczające do precyzyjnego prowadzenia kosiarki. Warto jednak pamiętać, że dokładność może być różna w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak przeszkody na drodze sygnału (drzewa, budynki) czy zakłócenia radiowe, są projekty która na tej podstawie służą za oznaczanie w pokojach gdzie znajduje się dokładnie pracownik
@@RoboLegoMindstormsPL Niby tak, ale widziałeś zapewne drona stojącego w powietrzu z dokładnością do centymetrów? A używa zwykłego GPSa... Dlatego będę próbował, jak się nie sprawdzi to trudno ;)
@@RozsądnaPV jeżeli chodzi o dokładność w danej chwili to będzie można i na zwykłym GPSie osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Ale jaki taki dron miałby tydzień później przylecieć w dokładnie to samo miejsce tylko na podstawie GPS to to się nie uda. Dlatego robi się zestawy RTK lub korzysta z korekt jakie rozsyłają instytucje o których wspomniał autor filmu
Ta kosoarka raczej nie zamknie sie w budżecie 1000 zlotych jak parkside, oczywiście parkside to kosiarka na 3 lata i po gwarancji do śmieci, jak zresztą zywot większości kosiarek na rynku
Twoje wykrywanie przewodu granicznego funkcjonuje na innej zasadzie niż w większości komercyjnych kosiarek. Ty w zasadzie tylko wykrywasz przewód, natomiast w komercyjnych kosiarkach przewód działa jak antena i przez asymetrię sygnału kosiarka wie czy znajduje się wewnątrz pętli czy na zewnątrz, kosiarka na całym obszarze wie że znajduje się wewnątrz, kiedy jeden czujnik przekroczy kabel sygnał się odwraca i wiadomo wtedy że został przekroczony przewód graniczny. jest to o tyle lepsze rozwiązanie że kiedy ulegnie awarii lub brak zasilania na przewodzie granicznym kosiarka od razu wie że jest coś nie tak bo traci sygnał co powoduje jej zatrzymanie.
Dokładnie tak. Oprócz tego że kosiarka "wie", że jest wewnątrz pętli dochodzi swoboda w prowadzeniu przewodu do wysp. Jeśli mamy pętle, którą chcemy objąć wyspę, która jest wewnątrz strefy koszenia to przewody doprowadzające sygnał (do i z wyspy) wystarczy ułożyć obok siebie i prowadzenie nie będzie widoczne dla kosiarki, ponieważ przewody obok siebie wygenerują sygnał "wewnątrz". Dodatkowo może być kilka przewodów i każdy nadawać może inny kod. Drugi przewód z innym kodem może np. służyć jako prowadzę jestem do stacji bazowej lub dzielić obszar koszenia na dwa mniejsze obszary rozpoznawane przez kosiarkę. Jak to działa dokładnie zapraszam na artykuł na elektrodzie pod tytułem "autonomiczna kosiarka DIY".
kosiarka na linke nie ma sensu bo w lidlu sa po 700zl, jedynie kosiarka RTK ma sens bo na rynku najtansze to jakies ~8tys. i jeszcze z 5lat zejdzie jak beda po 2tys.
Nie kupuj silników w polskich sklepach bo zapłacisz majątek. Kupuj sobie na alliexpresie. Takie silniki kosztują tam po 80-100 zł od razu z przekładnią. Enkoder możesz sobie łatwo dorobić zakładając dwa hallotrony z tyłu silnika. Tak ma zrobione moja kosiarka bosch indego. Prosty silnik od wkrętarki+plus przekładnia planetarna+ płytka z hallotronami i małym magnesem z tyłu silnika. I masz bardzo proste i jednocześnie dokładne sterowanie. Mój bosch chodzi dla lata i nic się z tym nie dzieje. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest silnik bez szczotkowy ale tu wchodzi już komplikacja sterowania.
Cześć, doradzę Ci tak. Ani GPS, ani kabel nie jest dobrym rozwiązaniem do tego projektu. A jakby tak zaprojektować własny GPS względem którego porusza się kosiarka. Trzeba by znaleźć odpowiednie moduły na stację bazową i odbiornik, napewno są gotowe rozwiązania.
Zobaczcie film w którym wyposażam mój nowy warsztat: th-cam.com/video/A8R7nlxOpjo/w-d-xo.html
Bardzo lubię Twoje filmy i projekty, które tworzysz. Życzę powodzenia i będę śledził postępy.
Fajnie widać na Twoich filmikach jak zbierasz doświadczenie i kompilujesz to z własnymi przemyśleniami. To ogromna rzadkość. Powodzenia.
Gratulacje młody techniku. Obyś dalej się rozwijał i tworzył nowe technologie dla Nas.
Świetny projekt kibicuję udanego zakończenia!
To jest zajebiste, zrobiło mi się smutno ze to jeszcze nie ten oczekiwany wynik. Czekam na resztę!
Masz wyjatkowe szczescie, ze zyjesz w czasach gdy masz idealne warunki do rozwoju swojej pasji
Masz wyjatkowe szczescie że żyłeś w czasach kiedy dom można było kupic za maks 10 lat pracy
@@marcincygan8446 Nie jestem taki stary, i bylem zbyt mlody by miec mozliwosc kupna domu czy mieszkania, ale obecny, powszechny dostep do wiedzy i części teraz jest absolutnie niesamowity.
@@marcincygan8446ludzie kiedyś mieli wyjątkowe nieszczęście że musieli pracować na dom ileś lat by musieć go kupić obecnie nowe pokolenia nie mają takich trosk!
Ponieważ wszystko w świecie się ulepsza i zamiast posiadania wynajmowanie domów staje się mieszkań standardem cywilizowanych krajach. Polska pod tym względem jeszcze jest zacofana ze względu na nieufność do nowych rozwiązań.
Niemniej kiedyś ludzie musieli pracować 10 lat lub 20 lat na dom a następnie zapuszczanie stając się niewolnikami tego domu.
Obecnie po roku pracy można wynająć dom i wydając nowy zupełnie innym miejscu po miesiącu jeżeli się ma taką fanaberie lub zmieniać miejsce zamieszkania co roku bez konieczności zakupu domu lub mieszkania.
Co to jest wolność - wolność to Swoboda przemieszczania się i brak zobowiązań ( Brak trosk pracy oszczędzania remontów itp ).
Tak będzie ze wszystkim wynajmowanie jest lepsze i wygodni ludzie od dawna wynajmują rzeczy zamiast ich posiadać ponieważ to jest wygodne daje wolność.
Powodzenia w dalszych projektach bo ci to super wychdzi
super bardzo Ci kibicuję
Mała propozycja: baza niech będzie miała awaryjne zasilanie bateryjne które musi wytrzymać dosłownie chwilę. W momencie kiedy traci ona zasilanie z sieci to zmienia częstotliwość z 5kHz na np 10. Robot to wykrywa i aktywuje procedurę powrotu do bazy
Za każdym razem fajniejsze te twoje filmy :D
O ile dobrze rozpoznaję użyłeś najtańszego przewodu CCA (aluminium pokrywane miedzią). Mam taki sam przewód w swoim projekcie DIY i niestety bardzo często rozpada się z powodu kontaktu z wilgocią i solami w glebie. Jeśli przewód ma pęknięcia w izolacji to po jakimś czasie w tych miejscach robi się proszek zamiast żyły i jest przerwa w obwodzie. Przydatny jest układ wykrywania braku ciągłości przewodu i zatrzymujący kosiarkę. Dziś już bym nie użył linki, raczej drutu i najlepiej w podwójnej izolacji w żelu.
Zawsze możesz zrobić wersję na Polskę płatną, to znaczy przygotować ją pod działanie z GPS RTK w Polsce i sprzedawać plany w swoim sklepie. Kto będzie chciał przewód weźmie darmową wersję, kto będzie chciał GPS zwyczajnie kupi. Zakładam, że i tak będzie duuużo tańsza niż komercyjnie dostępne. Powodzenia!
trzymam kciuki
Siema troszkę nie w temacie ale masz z tym większym doświadczeniem.. czy jesteś w stanie powiedzieć coś na temat skanera 3D w creality Raptor? Nie jest szczególnie tani ale zastanawiam się nad skanowaniem części maszyn oraz nawet całych maszyn w celu replikacje podzespołów czy wykonywanie jakichś osłon do projektowania dodatkowych modułów.
Z tego co wiem to cerality nie ma zbyt dobrych skanerów a tym bardziej software'a. Jeśli chcesz kupić coś porządnego to mogę polecić revopoint miraco, który jest oddzielną jednostką do skanowania na zasadzie aparatu fotograficznego albo shining 3d einstar, który już musi być podłączony do komputera.
@@dawid3603 tu gość testował i w trybie lasera ponoć lepszy Raptor th-cam.com/video/4jfl1sdAStE/w-d-xo.htmlsi=n_zo_WG0dtGH-BA7
Nie używałem tego konkretnego modelu ani innego skanera od creality więc nie za bardzo mam jak się wypowiedzieć. Pomysł z projektowaniem osłon jak najbardziej, sam coś takiego planuję w projekcie kosiarki. Jeśli chodzi o replikacje komponentów za pomocą skanera to czasami może z tym być więcej roboty niż zaprojektowanie czegoś w CADzie na podstawie kilku zdjęć i wymiarów. Na każdą czarną lub odbijającą światło powierzchnie trzeba stosować specjalne spraye lub naklejki.
Do wykrywania przeszkód można pokombinować z drutem, który odpowiednio przymocowany będzie zmieniał oporność przy wygięciu (trafieniu na przeszkodę)
Coś jak jest w wagach
Fajny projekt, rozwijaj dalej jestem ciekaw końcowego efektu. Mam pytanie jak zimą będziesz ogrzewał warsztat?
Przełącznik wykrywający przeszkodzie najlepiej jest zastosować czujnik parkowania z samochodu / bo zamiast męczyć się z elementem tnącym to jest kosiarka elektryczna na akumulator /.
Zmiana kierunku powinna od bywać się na jednym silniku, silnik elektryczny ma w jednym kierunku obrotów większa sprawność warto to z mierzyć przy użyciu / miernikiem i obrotomierzem /.
Powodzenia - dla mnie wystarczy wykrywanie rezystancji przewodu.
Super film, z niecierpliwością czekam na kolejny.
Super projekt, naprawdę jestem pod wrażeniem. Zastanawia mnie tylko Twój wybór silników. Czy na pewno potrzebujesz silników z enkoderami? Nie taniej byłoby użyć jakichś mocnych silników szczotkowych, dodrukować odpowiedni gear box z redukcją a kierunek robota kontrolować za pomocą kompasu zwiększając odpowiednio prędkości silników? W bonusie nadal masz dużo mocy do pokonywania małych nierówności. Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwijaniu projektu❤
Takie silniki mają wadę - są bardzo drogie i głośne. W swojej kosiarce wykorzystałem koła z napędem bezsczotkowym od hulajnogi. Używane można kupić za 50zl/sztuka. Mają bardzo duży moment obrotowy i są ciche. Na filmach słychać głośną pracę przekładni i wysokie obroty silnika dające efekt "taniej zabawki". Wadą kół z hulajnogi to wymóg zastosowania kontrolera silnika z obsługą czujników hala.
czekamy na ciąg dalszy
W NAC jest tak, że robot wraca po linii tzn po kablu do bazy myk jest taki, że jak pomylisz i odwrócisz polaryzację to nie jedzie do bazy tylko do jej pleców. Wniosek? 😊
Ale że aż RaspberryPI do stworzenia przebiegu kwadratowego 5kHz? Nie można użyć np 555? :)
Ale z ciebie bystrzak. Szkoda że nie rozumiesz tego co Nikodem mówi w filmie 😂
Pi Pico (mikrokontroler) to nie to samo co Raspberry Pi (jedno płytkowy komputer). Robienie tego na 555 byłoby bardziej skomplikowane i trudniejsze w modyfikacji jeśli chodzi o zmianę częstotliwości lub nawet użycie bardziej skomplikowanego sygnału niż kwadratowy. Mikrokontroler w stacji bazowej i tak musi się znaleźć.
@@prosteczesci no i możesz wprowadzić modulację przy okazji przesyłać dane do robota
@@prosteczesci A dlaczego nie zwykła Atmega - np. Arduino mini? Jest zegar sprzętowy, wystarczy ustawić 5kHz i odpalić :)
@@prosteczesci Na NE555 bardzo prosto zmienisz i częstotliwość i wypełnienie możesz to nawet robić za pomocą zwykłych potencjometrów w razie potrzeby możesz w łatwy sposób regulować poziom sygnału. Tu , faktycznie aż się prosi o to.
Czemu nie użyłeś po prostu silników krokowych typu nema17 lub podobnych?
A nie można użyć własnych ,,satelit"? Postawić cztery punkty nadawcze i odbierać ten sygnal ? :D
aby pomiary gdzie znajduje sie robot międzystacjami potrzeba ultradokładnego zegara i za to się płaci
W kosiarkach bosch indego czujniki sa po dwoch stronach- lewej i prawej. podczas sledzenia pzewodu jest on dokładnie pomiędzy tym przewodem.
Ja bym wstawił sieć neurony i kamerę by robot sam kosił odróżniał teren
@@jacekwis512 tak i wydał kolejne 5k na wbudowanie mocy obliczeniowej aby robot działał źle. Świetny pomysł
@@dawidzygmunt4354 Tobie się tak wydaje Ale jak taką sieć zarobisz dla robota to ta sieć terz będzie dla kolejnych 300 robotów i nie zarabiasz 5 koła a 5 miliardy na tym
@@jacekwis512 nie zarobisz na tym żadnych 5 "miliardy"? Widzę że ty nawet nie wiesz za bardzo co to jest sieć neuronowa, jak tego się używa, w jakich sytuacjach takie rozwiązanie ma sens ani nawet tego jakiej mocy obliczeniowej potrzeba aby uruchamiać różne modele.
@@dawidzygmunt4354 Pisałem sieć w programie python i uczyłem i znam się na pisaniu sieci i uczeniu Moc obliczeniowa to duża potrzebna jak miliardy ludzi korzysta w jednym czasie z sieci Człowieku przestań bzdury opowiadać 🤣😂😂 A zarobić 5 miliardy zarobiłbym na kosiarkach bo jestem na drodze do darmowej energii w rezonansie to co robił Tesla Nikola i pół świata na you tube Mało wiesz na ten temat że mam darmowe energię w urządzeniu Żeby nie było że stwarzam energię bo energii nie można stworzyć ale można ją przekształcać większą i w mniejszą
Co do zderzaka i wykrywania zderzenia: może powiesiłbyś go na belce tensometrycznej i mierzył nacisk na zderzak? Wydaje mi się, że będzie to bardziej wiarygodne, niż mierzenie prądu na silnikach.
Dobry pomysł - dwa przetworniki i na nich zawieszony zderzak. Jak wykazują nacisk to wiadomo, że coś naciska ;)
Wzrost prądu pobieranego przez silnik jest później, moim zdaniem za późno...
Fajny pomysł to zderzak z elastycznego wężyka opasający obudowę. Wężyk jest podciśnieniem z czujnikiem ciśnienia. Nacisk na przeszkodę powoduje wzrost ciśnienia w wężyku. Pełni funkcje elastycznego zderzaka i jednocześnie raportuje zderzenie.
lux projekt
Siema jaka bateria używasz do kosiarki
Enkoder na silniku to nie jest definitywne rozwiązanie, nie weźmie pod uwagę chociażby niesymetryczności w przyczepności kół (np. nachylenie terenu, geometria kół, zabrudzenie opon). Przy lepszym pozycjonowaniu (GPS, albo po beaconach BLE) mógłbyś uwzględnić historyczne odchylenie od planowanego toru jazdy i dynamicznie kompensować prędkość silników.
Przełączniki od zderzaka wydają się być wrażliwe na kąt uderzenia. Może zamiast mikroprzełącznika lepiej zadziałałby membranowy czujnik nacisku?
mogłeś zrobić własne enkodery
Cześć. Kiedy będziesz gotowy by sprzedać mi taką kosiarkę i za ile ?
Chodziłeś na AGH?
Może w kolejnych wersjach przydałoby się zrobić zapamiętywanie trasy tak jak mają roboty odkurzające utworzenie takiej mapy żeby nie jeździł w to samo miejsce w kółko
Na jakiej podstawie ma zapamiętywać trasę? ;)
@@RozsądnaPV Ja bym zrobił to na liczeniu centymetrów Jeden przejazd dookoła na sterowaniu a resztę do środka objeżdża robot sam kosi
@@jacekwis512 Obawiam się że takie pomysły są świetne aż do momentu próby wprowadzenia w życie :)
Ja tak nie kombinowałem u siebie po prostu do Arduino kupiłem GPS chwilę posiedziałem i śmiga moja kosiareczka tylko zatrzymałem rozwój jest przez brak pieniędzy
Nie ukrywam że czekam na postępy bo będę kopiować do mojego ogródka. Ale kibicuję tu wersji z GPS bo kosiarki z GPS są strasznie drogie a układanie kabla w moim ogrodzie to porażka :-)
Układanie kabla jest banalne, a niestety sam GPS raczej nie poradzi. Kabel jako zabezpieczenie przed ucieczką a GPS do tego, żeby jeździł z sensem :)
Keep going
Ten sposób detekcji drutu jest dosc zawodny, w swoim projekcie rezygnowałem z niego na bardziej precyzyjny sposob detekcji drutu opisany w patencie gogle us osiem trzy dziewięć dwa zero cztery cztery (zamień liczebniki na cyfry i dodaj z przewodu us). Twój sposób ma wady: trudność w precyzyjnym określeniu odległości od drutu. Drut jest wykrywany np. 20cm przed nim i jeszcze 20cm za. Teoretycznie można by kombinować z czułością lub mocą nadawania aby precyzyjniej wykryć moment przekroczenia ale to prowadzi do kolejnej wady tj. dość znaczna zależność sygnału od warunków pogodowych, wilgoć w glebie tuż po deszczu zmienia mocno warunki propagacji sygnału. To co dostroi się na "sucho" rozjedzie się na mokro. Dochodzi kłopot z doprowadzeniem przewodu do wysp w środku trawnika w taki sposób aby był nie wykrywalny przez kosiarkę. Konieczne byłoby jego głębokie zakopanie, plus ewentualne skręcenie wraz z przewodem powrotnym by zdegradować sygnał.
Patent eleminuje te problemy. ☺️
Nie byłoby lepiej dla tej kosiarki, gdyby większe koła były z przodu, a z tyłu to obrotowe pojedyncze?
Nie.
Byłoby dużo lepiej.
@@jarekm159 Tylko koszenie byłoby trudniejsze :)
@@RozsądnaPV Dlaczego? mam kosiarkę gdzie z przodu są koła 200mm, z tyłu obrotowe 70mm. W ten sposób obrotowe koło jest ciągnięte i działa to naprawdę dobrze. To jest własny projekt i póki co nie zauważyłem wad takiego rozwiązania.
@@jarekm159 A jak kosisz przy przeszkodach? :)
A nie można stworzyć lokalnego układu współrzędnych działki ze zdjęcia i wgrać ten układ do robota . Wrysować w układzie obszar koszenia i nie ma wtedy żadnych linek i satelitów
Silniki od hoverboard są duzo tańsze maja dużą moc, są ciche i maja precyzyjne sterowanie bldc. Jesli zbudujesz kosiarke z tak drogich czesci to chyba nikt nie bedzie nawet myślał o budowie tego. Kupi gotową.
Ja chyba spróbuję na silnikach ...krokowych :) Używki kosztują po kilka zł...
Po co odkrywac kolo na nowo? Projekt opensource kosiarki to Open Mower, a zbudowanie wlasnego i taniego odbiornika RTK oraz postawienie wlasnego serwera na bazie dostepnego oprogramowania jest omowione przez tego szwajcara th-cam.com/video/Oc1LBFDj2MA/w-d-xo.htmlsi=8I-00-LLCXdbAaX3
Witam
Jeśli jesteś zainteresowany mogę wysłać Ci uszkodzony robot koszacy z systemem RTK.
Wyślij proszę maila na: kontakt@prosteczesci.pl
Co do zatrzymywania się przed przewodem to w profesjonalnych kosiarkach jest taki parametr gdzie można ustawić o ile ma przejechać kosiarka przewód ograniczający. To ustawienie jest skorelowane z czułością wykrywania.
Przewód graniczny jest jakimś rozwiązaniem, ale istnieje jeszcze jedna opcja: Bluetooth Beacon. Możesz ustawić Beacony w kluczowych punktach działki co 30 metrów. Beacon nadaje sygnał z informacją o swojej lokalizacji, a kosiarka odbiera te sygnały i oblicza swoją pozycję z większą precyzją.
Aby obliczyć pozycję kosiarki, stosuje się technikę triangulacji. Kosiarka odbiera sygnały z kilku Beaconów (minimum 3, ale im więcej, tym lepiej) i na podstawie siły sygnału oraz odległości od tych punktów oblicza swoje aktualne położenie. W zależności od jakości Beaconów oraz ich rozmieszczenia, można uzyskać dokładność nawet na poziomie 15 cm, co jest wystarczające do precyzyjnego prowadzenia kosiarki.
Warto jednak pamiętać, że dokładność może być różna w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak przeszkody na drodze sygnału (drzewa, budynki) czy zakłócenia radiowe, są projekty która na tej podstawie służą za oznaczanie w pokojach gdzie znajduje się dokładnie pracownik
fajne
Próbowałeś może zwykły GPS?
Zwykły GPS ma dokładność w idealnych warunkach do 2m
@@RoboLegoMindstormsPL Niby tak, ale widziałeś zapewne drona stojącego w powietrzu z dokładnością do centymetrów? A używa zwykłego GPSa... Dlatego będę próbował, jak się nie sprawdzi to trudno ;)
@@RozsądnaPV jeżeli chodzi o dokładność w danej chwili to będzie można i na zwykłym GPSie osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Ale jaki taki dron miałby tydzień później przylecieć w dokładnie to samo miejsce tylko na podstawie GPS to to się nie uda. Dlatego robi się zestawy RTK lub korzysta z korekt jakie rozsyłają instytucje o których wspomniał autor filmu
Ta kosoarka raczej nie zamknie sie w budżecie 1000 zlotych jak parkside, oczywiście parkside to kosiarka na 3 lata i po gwarancji do śmieci, jak zresztą zywot większości kosiarek na rynku
Nie ma takiej możliwości. Jak zamknie się w 2k to będzie cud.
Twoje wykrywanie przewodu granicznego funkcjonuje na innej zasadzie niż w większości komercyjnych kosiarek. Ty w zasadzie tylko wykrywasz przewód, natomiast w komercyjnych kosiarkach przewód działa jak antena i przez asymetrię sygnału kosiarka wie czy znajduje się wewnątrz pętli czy na zewnątrz, kosiarka na całym obszarze wie że znajduje się wewnątrz, kiedy jeden czujnik przekroczy kabel sygnał się odwraca i wiadomo wtedy że został przekroczony przewód graniczny. jest to o tyle lepsze rozwiązanie że kiedy ulegnie awarii lub brak zasilania na przewodzie granicznym kosiarka od razu wie że jest coś nie tak bo traci sygnał co powoduje jej zatrzymanie.
Dokładnie tak. Oprócz tego że kosiarka "wie", że jest wewnątrz pętli dochodzi swoboda w prowadzeniu przewodu do wysp. Jeśli mamy pętle, którą chcemy objąć wyspę, która jest wewnątrz strefy koszenia to przewody doprowadzające sygnał (do i z wyspy) wystarczy ułożyć obok siebie i prowadzenie nie będzie widoczne dla kosiarki, ponieważ przewody obok siebie wygenerują sygnał "wewnątrz". Dodatkowo może być kilka przewodów i każdy nadawać może inny kod. Drugi przewód z innym kodem może np. służyć jako prowadzę jestem do stacji bazowej lub dzielić obszar koszenia na dwa mniejsze obszary rozpoznawane przez kosiarkę. Jak to działa dokładnie zapraszam na artykuł na elektrodzie pod tytułem "autonomiczna kosiarka DIY".
Kosiarka kosiarką, wyrywaczkę do chwastów AI ogarnij :P
Wypalarkę laserową AI "AWMD all weeds must die"
kosiarka na linke nie ma sensu bo w lidlu sa po 700zl, jedynie kosiarka RTK ma sens bo na rynku najtansze to jakies ~8tys. i jeszcze z 5lat zejdzie jak beda po 2tys.
dlacego muwisz czasem w inym języku
Nie kupuj silników w polskich sklepach bo zapłacisz majątek. Kupuj sobie na alliexpresie. Takie silniki kosztują tam po 80-100 zł od razu z przekładnią. Enkoder możesz sobie łatwo dorobić zakładając dwa hallotrony z tyłu silnika. Tak ma zrobione moja kosiarka bosch indego. Prosty silnik od wkrętarki+plus przekładnia planetarna+ płytka z hallotronami i małym magnesem z tyłu silnika. I masz bardzo proste i jednocześnie dokładne sterowanie. Mój bosch chodzi dla lata i nic się z tym nie dzieje. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest silnik bez szczotkowy ale tu wchodzi już komplikacja sterowania.
Nie widzę żadnej komplikacji w sterowaniu, bezszczotkowe silniki bldc są o niebo lepsze
Cześć, doradzę Ci tak. Ani GPS, ani kabel nie jest dobrym rozwiązaniem do tego projektu. A jakby tak zaprojektować własny GPS względem którego porusza się kosiarka. Trzeba by znaleźć odpowiednie moduły na stację bazową i odbiornik, napewno są gotowe rozwiązania.
Kabel to dobre rozwiązanie. Tanie, niezawodne.
💭Czekam na pomysł Automatycznego robota który będzie miał opryskiwacz i raz w miesiącu będzie go można puścić na podjazd przydomowy z randapem!! 🤩🤩
Po co odkrywać koło na nowo. takie kosiarki są już od dawna na rynku. kup gotowca rozbierz ulepsz po temacie.