Pierwszy film z którym się nie zgodzę. Założenie że sumo jest łatwiejsze do wczorajszego dnia byłoby kompletnie bezpodstawne. Gdyby tak było to Thor i Eddie czy ktoś inny już dawno by go pobił robiąc właśnie sumo. Przykład który podałeś to tak zwany DOWÓD ANEGDOTYCZNY, który nie jest mocny. "Mój dziadek palił papierosy całe życie, a umarł w wieku 95 lat, dlatego oczywistym jest że palenie papierosów nie szkodzi" Ale czy aby na pewno... Pozdrówki
Uważam, że mój DOWÓD ANEGDOTYCZNY i tak jest lepszy niż twoje TEORETYZOWANIE. Hall i Bjornsson są strongmanami i rywalizują na zasadach strongman nie trójboju. Dlatego na zawodach nie mogą wykonywać ciągów sumo. Oczywistym jest, że trenując całe życie tradycyjny martwy ciąg będą w nim lepsi niż w sumo, którego nie trenują wcale lub robią to rzadko. I nie mów mi, że skrócony tor ruchu nie ma wpływu na podnoszone ciężary. Oczywiście każdy jest inny i niektórzy podnoszą więcej w klasycznym ciągu, ale REGUŁA pozostaje taka, że więcej dźwiga się w sumo.
@@STALOWYSZOK ale jazda w komentarzach, wystarczy pojsc na siłownie i spróbowac obu technik, ja zdecydowanie wybieram sumo do wiekszego cieżaru bo jest łatwiej i plecy bardziej bezpieczne.
@@STALOWYSZOK skoro sumo to rowniez martwy ciąg, a powszechnie wiadomo ze wiecej podnosi sie wlasnie w sumo, to ich problem ze w strongmanie musieli dzwigac w klasyku. Prawda jest taka, ze Krzysztof przy wadze okolo 100kg podniosl w MARTWYM CIAGU wiecej niz te dwa smoki przy wadze 200kg. Do tego bez sprzetu. Nie wazne czy w klasyku czy w sumo. Szacunek dla niego, a ten cały bol dupy jest po prostu smieszny.
@@STALOWYSZOK tor ruchu sztangi to nie wszystko. Spójrz choćby na wyciskanie Juliusa Maddoxa. Gość ma rekord RAW w wyciskaniu mimo iż praktycznie nie robi mostka, do tego nie łapie sztangi na szerokości maksymalnej (81cm). Przez niniejsze czynniki tor ruchu sztangi jest dłuższy, a mimo to, jest to jego najsilniejsza wersja. Mimo iż długość ruchu ma znaczenie, jest szereg ważniejszych czynników, jak choćby kwestie biomechanicznie np. tzw. sticking point (w sumo jest on zazwyczaj przy odrywaniu sztangi) a przy klasyku w połowie ruchu). Pokonanie tych obszarów w dużej liczbie przypadków udaje zakończyć bój z powodzeniem. To, że w strongmanach nie można ciągnąć sumo niewiele zmienia, bo i tak większość nadal wybierała by klasyk. Im wyższy wzrost (strongmani z reguły są wysocy), tym większa tendencja do ciągów klasycznych, z racji dużo większych momentów siły na stawach u osób wysokich przy odrywaniu sztangi. Wystarczy spojrzeć na kategorie open w trójboju i kategorie niższe. W kategorii open większość ciągnie w klasyku. Nawiązując jeszcze raz do ROM, w sumo jest on z reguły około 10-20 procent mniejszy. Daj mi teraz strongmana, który dźwignie w klasyku 502.5kg do połowy ruchu, czyli np. do kolan.
@@mkx200sx Nie, są to te same konkurencje a mianowicie jest to martwy ciąg. Jedyna różnicą w obu tak naprawdę jest umieszczenie rąk - w suma na zewnątrz a w klasyku wewnątrz. Jerry Prichet ciągnie klasykiem a staje szerzej od zawodników robiacych pól sumo. Może przysiad w wersji WSB też powinien być zakazany, bo przecież zawodnik staje szeroko. Nonsens...
Nie do końca się zgadzam. Z treści filmu wynika jasno, że sumo jest bezwzględnie łatwiejszy, to dlaczego Thor nie wziął 530kg w sumo tylko 501kg w klasyku? Dla tych którzy myślą podobnie polecam film Jeffa Nipparda, tam jest dłuższa analiza, która nie jest tak stronnicza.
Masz krótszy zakres ruchu + im jesteś niższy tym jeszcze większy masz z tego profit. Czasem są takie wybryki co są niscy i mają długie ramiona, więc wtedy, to już w ogóle śmiech na sali, a nie dźwig.
@@MrEndriju no a eddie hall ma mutację genu, który pomaga mu w byciu silniejszym. Przecież w zawodowym sporcie na najwyższym poziomie wygrywają predyspozycje. Taki najbardziej oczywisty przykład, to że w NBA grają ludzie ponadnaturalnie wysocy.
@@kazimierz1032 Przyzwyczajeni inaczej, nie punktuje się wszędzie sumo, wiadomo, że większy lans z robienia ciężej. Poza tym niektórym zależy na wzmocnieniu kręgosłupa, a nie robieniu tych samych mięśni, co przysiad. Ilość ciężaru nie ma zawsze znaczenia.
Nawet zakładając że sumo jest łatwiejsze (z czym nie mogę się zgodzić, ponieważ dużo zależy od budowy ciała, własnych preferencji i od tego który wariant trenujemy dłużej) to pamiętajmy, że Wierzbicki wykonał ten ciąg ważąc około 80kg mniej od Thora i Eddiego oraz nie używał pasa ;)
Ale w którym momencie jest podważony rekord Wierzbickiego? Mówiąc że sumo nie jest łatwiejsze to tak jak powiedzieć że wyciskanie na płaskiej bez mostka daje ten sam efekt co wyciskanie z mostkiem pomyślnie dwa razy zanim zaczniecie pisać mądrości
W zasadzie Hall juz sie wypowiedzial, sam niezbyt dawal rade z wersja sumo (400kg) wzgledem zwyklej. Wiec teorie znawcow o latwosci ktorejs z metod idzie o kant d. Rozbic. Wiec jak wspominasz glownie to preferencje, predyspozycje i wytrenowanie ma tu wiecej do gadania
@@ukaszr2d271 potwierdzę, nie żebym był jakoś od dawna trenujący martwy, robię to dość krótko i w ramach zajęć na uczelni. W każdym razie według tych wszystkich teorii jako osoba wysoka (190) powinienem wybrać klasyk, tymczasem mi to po prostu nie leży, maksa robiłem w sumo i pyklo 140 kg, 150probowalem, poderwalem sztangę ale już nie dałem rady się z tym wyprostować, podejrzewam że kwestia małej w prawy i zmęczenia bo na razie takie ciężary to dla mnie nowość(znaczy pewnie bym dał radę te 150 podnieść ale narazie nie zamierzam się o tym przekonywać tylko skupić się na technice i dopiero). W każdym razie tak wychodzi że mi te sumo łatwiej robić i jest bardziej naturalne, Poza tym procenty w trójboju też ładnie pokazują mostek przy wyciskaniu na ławce robią wszyscy, sumo robi mniej więcej 40% a pozostali klasyka,
A czemu nie bierzemy pod uwagę prostej zasady fizyki? Szeroki rozstaw nóg powoduje, że siła generowana z nóg celem ich wyprostu jest mocniej niż w klasyku rozłożona na wektory pionowy i poziomy, gdyż siła ma kierunek po przekątnej. Do tego również dochodzi zasada siła x ramię odnośnie puntów podporu, czyli mamy więcej pracy potrzebnej do stabilizowania i oporowania, aby nogi się nie rozjechały. Moim zdaniem oba style martwego ciągu mają swoje wady i zalety, a odpowiedź, który jest łatwiejszy to kwestia indywidualna, czyli układ dźwigni, słabe ogniwa, proporcje budowy ciała itd... ważnym argumentem jest fakt, że zarówno Hall jak i Haftor bili rekordy w klasyku nie dlatego, bo "tak wypada" , ale akurat byli w nim silniejsi. Mogło to wynikać z tego, że akurat taki styl MC uprawiali w głównej mierze w czasie kariery i byli w nim lepiej wytrenowani.
Co Ty gadasz? Oczywiście że bili go w klasyku, dlatego że tylko tak mogli. Na tych zawodach sumo jest zabronione, a Thor pobijał również rekord świata w martwym ciągu na zasadach strongman, więc również miał zabroniony ciąg sumo. Ogarnij się. Gdyby mogli rwać sumo, to by to robili, oczywiście trenując ten styl wcześniej przez kilka lat.
@@SageAtoreis Co nie zmienia faktu, że sumo wcale nie musi być łatwiejszy choćby z uwagi na to co pisałem na początku... i nie gorączkuj się tak, majówka się zbliża.
Pierwszy film na kanale, z którym nie da się zgodzić xD. (mowa o sumo): „pozwala dźwigać większe ciężary”; poważnie? Otóż nie jest tak, ze sumo = większe ciężary. Topka rekordów świata poza Krzysztofem była robiona klasykiem. Gdyby ci sami zawodnicy zrobili sumo to wedle treści nagranie zrobiliby więcej, a to po prostu nie tak działa.
@@thenoxpump4209 idiotyczny komentarz typowego zwolennika sumo z klapkami na oczach. w strongmanie sumo jest zabroniony. nieozna go robić. dlatego najsilniejsze chłopy na świecie robią tylko klasyka. Krzysztof nie jest natomiast strongmanem, tylko trójboistą, może zyskać na sumo więc go robi. A teraz odpowiedź na moje pytanie - skoro w sumo nie podnosi się więcej, to dlaczego ludzie je robią? Żeby być hejtowanymi? ja ci wyjaśniłem dlaczego nie masz racji, teraz mi wyjaśnij dlaczego ja nie mam.
Ja w sumo z palcem w dupie robię swój rekord z klasyka. A w klasyku po dupie mi się leje i telepie się jak szmatławiec czego w sumo na tej samej wadze nie ma. 185cm wzrostu 240 kg
@@overpowered9966 ja ci wyjaśniam ze tor nie brał udziału w zawodach strongman ciągnąć te pół tony, wiec porownanie z dupy. Idź na kanał do kota jak jeszcze nie byłeś, jest tam wszytsko wyjaśnione.
@@swz13 a czy ja napisałem cokolwiek o Thorze? Naucz się czytać i odpowiedź mi na pytanie, a jak nie potrafisz sam niech mama ci pomoże. Po za tym dla mnie Seba nie jest wyrocznią, tym bardziej po tym filmie.
Pierwszy film który skomentuje i z którym się niezgadzam. Totalnie pusty i bezsensowny film który potwierdził tezę i nakierował oglądającego na to iż sumo to zwykle oszustwo. Polecam obejrzeć film Seby kota który wstawił go pare godzin temu - tam wiedza i objaśnienie tematu jest po prostu lepsze Pozdrawiam bez hejtu😀
@@kotkawmuszce4433 no ale to też głupota bo jedyny argument to że jest łatwiejszy dla niskich a przecież WIerzbiski jest wysoki a mówią że oszukiwał bo robił sumo
@@kotkawmuszce4433 taka ciekawostka na zawodach trójbojowych ciąg klasyczny przeważa nad sumo jeśli chodzi o ilość osób robiących go - i nie dzieje się tak dlatego że uważają sumo za ciąg dla pedałów tylko dlatego że większość osób ma więcej siły i lepsze dźwignie właśnie w klasyku
Warto też wspomnieć, że Jamal dopiero od jakiegoś czasu "przerzucił" się na trenowanie martwego ciągu klasykiem. Na początku właściwie trochę dla beki, ale po jakimś czasie zauważył, że dzięki wzmocnieniu swojego ciągu w wariancie klasycznym poprawie uległy wyniki jakie osiągał w jego "normalnym" stylu, który wykonuje na zawodach, czyli właśnie sumo.
Trochę off topic, ale może nagrasz film o Pawle Gromie z kanału Kulturystyki100Pro? Tak w klimacie upadłych gwiazd fitnessu, bo ostatnie filmy na jego kanale pokazują, że raczej kiepsko się trzyma. Może film na Twoim kanale nagłośniłby temat i do Pawła zgłosiłby się ktoś, kto będzie w stanie mu pomóc.
W tym rzecz, ze gosc nie uwaza, ze idzie w zlym kierunku i "pomoc" moze byc tu odbierana roznie. Fakt siadlo mu.. nie pamietam tego goscia ale tez byl na yt, ta gwiazda ktora później mowila o poscie o piciu nasienia kolegi i innych dziwnych rzeczach aby ostatecznie totalnie mu siadlo na beret. Niestety w przypadku Pawla zaslepienie religijne nie moze byc uznane za chorobe psychiczna - takie prawo. Jedyny plus to, ze mozna bylo sie dowiedziec ilu falszywych naturali jest w mediach
@@ukaszr2d271 oczywiście jak najbardziej zgadzam się z tym, że jeśli Paweł odrzuciłby pomoc z własnej woli to nic na siłę. Kwestia religii to jedno, niech sobie uważa na ten temat, co tylko chce, ale odnoszę wrażenie, że to jest teraz jego najmniejsze zmartwienie. Wydaję mi się, że to może być dla niego ostatnia znana deska ratunku, której się chwycił, natomiast problemy leżą głębiej. Oczywiście piszę to z perspektywy randoma z internetu i nie jest to dla mnie bardzo paląca kwestia, po prostu po ludzku zrobiło mi się przykro z powodu Pawła i tego, jak się teraz trzyma.
A co jeżeli bardzo niska osoba ciągnie klasykiem i tor sztangi jest krótszy od wyższej osoby która robi sumo to co wtedy klasyk będzie oszustwem?? 😀😀😀😀😀😀😀😀
sumo jest nawet trudniejszy technicznie przez pozycje, to że dużo osób ciągnie w nim więcej nie znaczy że jest oszustwem. Rodzaj ciągu dobiera się do swoich dźwigni oraz ruchomości, nie jest to takie zero jedynkowe że "sumo ma krótszy zakres ruchu więc będę ciągnął więcej", trzeba przeanalizować swoją budowę (długość tułowia, rąk, ud, piszczeli) aby dobrać idealny ciąg pod siebie a przecież o to chodzi, aby najlepiej wykorzystać swoje predyspozycje
Ponieważ nie jest łatwiejszy. Jest łatwiejszy tylko dla części osób, i ta go wybiera, bo na zawodach liczy się to jaki ciężar się podniesie a to czy sumo czy klasyk nie ma znaczenia.
@@jaroslawsamonek7874 ogólnie ktoś na anglojęzycznym YT ładnie to wyjaśnił jak ktoś ma mocniejsze plecy słabsze nogi to wybiera klasyka, jak ktoś ma mocniejsze nogi słabsze plecy to wybiera sumo (
Sumo jest łatwiejsze dla przeciętnej osoby o niskiej wadze czy małym wzroście. Takiemu Eddiemu czy Thorowi po pierwsze nie pozwoliła by mobilność na wykonanie sumo a po drugie warunki fizyczne. To, że zakres ruchu jest krótszy nie oznacza, że zawsze będziemy więcej dźwigać. Spróbujcie zrobić wyciskanie z 20 cm zakresem ruchu i waszym klasycznym, prawdopodobnie ze skróconym nie zrobicie nawet 80 % CM, jest to niekorzystna pozycja, mięsnie w takim wektorze siły są dużo słabsze chociaż wykonują dużo mniejszy zakres ruchu. Rekord Krzyśka na dodatek wykonany był bez pasa i kostiumu co w przypadku Eddiego i Thora nie wystąpiło. Po prostu powinniśmy to podzielić, najwięcej z ziemi i w sumo podniósł Krzysiek a najwięcej w klasyku zrobił Thor.
A to dlatego, ze w strongman ciagnie sie tylko klasykiem, nie mozna sumo, a druga kwestia jest taka, ze sumo wcale nie jest latwiejszy tylko to zalezy od predyspozycji zawodnika. Stalowy zawsze musi pierdolnac jakas glupota ...
Autor mógł jeszcze dodać, jak wielkie znaczenie dla wyniku indywidualnego zawodnika ma fakt odnośnie tego, co "mu lepiej leży", ze względu na anatomię, braki w wyszkoleniu i tak dalej. Dobry ciąg sumo, to czysta technika (i nie - nie "oszukasz"), a niejednokrotnie klasyczny ciąg to dla bijących rekordy siłowniane, nakurwianie z garba, co jest prostą drogą do rozdupczenia sobie kręgosłupa w imię wywołania zachwytu wśród kolegów z siłowni.
Ja robię od zawsze sumo wg mnie dużo bezpieczniejsze, i mniej wymagające, a jedyny minus, to mniejsza praca nóg, ale nie o to głównie chodzi w martwym ciągu.
Tu się liczy wyłącznie podniesiony ciężar! Nie ma różnicy jak. Jeśli sumo było by oszukiwaniem to Hall i Thor też by to robili, ale ze względu na budowę ciała ich technika to klasyk. Najważniejsze jest to Wierzbicki zrobił to bez kostiumu jak ci pozostali czyli jako JEDYNY przełamał barierę 500kg RAW. Dziękuję dobranoc
Jakoś chłopak z KFD mówi zupełnie coś innego podając przykład że komuś dużo gorzej szło sumo niż klasy. to musicie ustalić wspólną wersje bo przeczycie sobie.
Zasadniczo już kilka osób o tym mówiło ale moim zdaniem do czysty debilizm i całe te walki z sumo to łatwiej to takie "igrzyska dla debili". Martwy ciąg polega na poderwaniu ciężaru z ziemi i wyprostowaniu się(w dużym skrócie i prostymi słowy) a kwestia techniki do tego użytej będzie zależeć od budowy anatomicznej, i indywidualnych preferencji.
Najsłabszy film jaki wypuściłeś a oglądam Cię od dawna:( Użyłeś jednostkowego przykładu aby stworzyć tezę, która miała by jakoby dotyczyć wszystkich co jest nieprawdą. Ja w sumo nie mam 6,5% różnicy w stosunku do klasyka. A po za tym dlaczego Thor nie wziął 530kg w sumo tylko 501kg w klasyku?
@@januszguu7930 Co nie znaczy, że nie można robić sumo treningowo. Brian Shaw próbował sumo i wyglądało to pokracznie. Ciężar nie był podany ale wyglądał na stosunkowo mały w porównaniu do jego klasyka. Thor ma podobne wymiary więc nie spodziewał bym się żeby był mocny w sumo.
Bzdura, mi łatwiej dźwiga się w klasyku, tez tak kiedyś myślałem i trenowałem tylko klasyk z myślą o tym ze w sumo wtedy wezmę więcej i się przejechałem bo w klasyku wziąłem wtedy 260kg a w sumo ciężko 230 i to naprawdę ciężko, to zależy po prostu od budowy, jeden będzie więcej dźwigał w sumo a drugi w klasyku.
jeden, jedyny mądry komentarz wyczerpujący temat. Powiem na swoim przykładzie. Z racji budowy anatomicznej nie podchodzę do klasyka. Nieważne jak bardzo bym się rozciągał, zawsze zrobię koci grzbiet dlatego przerzuciłem się na sumo, które wbrew pozorom takie łatwe i lekkie nie jest.
@@plammber albo chłop jest silniejszy. na igrzyskach olimpijskich mogą wybrać sumo, a z jakiegoś powodu większość wybiera klasyk, chyba nie powiesz mi, że są tak honorowi.
nie no szefie nie ma co porownywac jamala który całe życie dzwigał sumo i przerzucił sie teraz na klasyka specjalnie pod rekordy raw, jesli sumo bylby korzystniejszy jak z twojego filmu wynika to w kategorii 93kg ponad połowa ludzi by nie ciągnęła klasyka tylko wszyscy ciągneli by sumo
Ze względu na jego niską wagę jest tyle kontrowersji, gdyby był ulanym tucznikiem to nikt by sie nie czepiał i nawet nie widział czy to klasyk czy "sumo"
Sumo nie sumo. O ile mnie pamięć nie myli to w miarę ok. Rekord w ciągu należy do Benedikta Magnusona 460 kg, bez pasków. Chociaz tu pytanie do @STALOWY SZOK jaki jest rekord świata w ciągu, ale na zasadach z IPF czyli bez pasków i na sztandze która nie jest sprężyną. Z tego co kiedyś czytałem, to te mityczne rekordy w martwym ciągu są robione na jakieś bardziej miękkiej sztandze która łatwo się wygina. A daje to takie ułatwienie, że zawodnik wygnie wpierw trochę gryf, a dopiero później talerze się odrywaja. No i daje to kilogramy do wyniku, bo znów droga skrócona. No i kaftan... Jestem ciekaw takie absolutnego wyniku RAW na twardej sztandze
Ja nowy na silowni nawet nie wiedzialem ze robie sumo XD. Dzisiaj siadlo 120 kg i teraz nie wiem czy zaliczać sobie ten wynik czy nie. Próbowalem tez zwykłym ale jakos tak dziwnie nie czuje się w tej "zwykłej" pozycji więc chyba zostane przy sumo
Czyli te 502.5 nawet jeśli by było na zawodach jest nieuznane? Być może jest łatwiejsze ale dlaczego strongman ma być wyznacznikiem? Nasz Polak być może poruszyl nową drogę i ludzie idąc po nieludzki rekord zaczną ciągnąć w sumo. Dodam że Thor i Eddie zrobili to w sprzęcie. Na koniec,czy ktoś w sumo pociągnął w historii więcej?
Zgodzę się z kolegą, filmik jest stronniczy. Zbyt mocne uogólnienia, również nie spodziewałem się czegoś takiego na tym kanale. Klasyk i sumo mają skrajnie różne mechanizmy działania. Prawdę mówiąc jedyne co je łączy to podniesienie ciężaru z ziemii. Stalowy nie wyjaśnił w żaden merytoryczny sposób dlaczego sumo miałoby być lepsze od klasyka tylko wyciągnął pozornie logiczny, ale nieprawidłowy wniosek, że przez krótszy wektor ruch jest łatwiejszy, gdyby takie mechaniki ZAWSZE miały rację bytu to trojboisci wyciskali by sztangę pionowo, a tak nie jest. Sumo może i jest krótkie ale wybranie sztangi z ziemii jest znacząco trudniejsze przez to, że w pozycji startowej masz skrajnie rozciągnięte mięśnie których będziesz używał do podnoszenia ciężaru, ponadto pracujesz o wiele mniejszymi mięśniami, które z natury są słabsze przykład: przy sumo nie pracuje za bardzo pośladkowy wielki, gdzie przy klasyku już tak jest. Nie chce gloryfikować sumo, sam jak jeździłem na zawody to startowałem w klasyku, jednak uważam że filmik słaby i nagrany tylko dla wyświetleń bo "gorący temat"
Czy jeśli w wyciskaniu leżąc złapiemy wąsko to będzie się liczyło a jak złapiemy na maksymalną dozwoloną szerokość to już będzie oszustwo? Oczywiście że nie, i nie wiem czemu nie wyjaśniłeś tego w filmie. W martwym ciągu maksymalną odległość stóp wyznaczają krążki dlatego nie ma znaczenia który martwy ciąg wybierzesz. W wyższych kategoriach wagowych najczęściej wybierany jest klasyk ze względu na łatwość w oderwaniu, natomiast w lżejszych sumo. Krzysztof Wierzbicki jest tu wyjątkiem dlatego tym bardziej należy mu się szacunek na to osiągnięcie. Za chwile na takich kanałach jak ten będzie że przysiad low bar to oszustwo bo za duże pochylenie czy coś innego wymyślisz.
Komentarz do Dawida Pytlika. Idąc Twoim sposobem myślenia - skoro klasyczny martwy ciąg jest łatwiejszy od wersji sumo m.c. to pan Krzysztof Wierzbicki pewnie w klasycznej wersji wyrwie bez problemu więcej!? Zastanawiam się czy ty kiedykolwiek ćwiczyłeś? Jeśli tak to Twój komentarz jest po prostu prowokacją, bo każdy kto ćwiczył przekonał się na własnej skórze, że im dłuższa droga tym więcej siły kosztuje przemieszczenie sztangi. Jeśli nie ćwiczyłeś zrób testy w domu przed komputerem, albo poczytaj ze zrozumieniem książkę z fizyki...
abstrachując już od tego jednego dowodu anegdotycznego. To serio? Film o tytule Martwy ciąg sumo vs tradycyjny i zamiast na przykład pokazać z fizycznego punktu widzenia jakiś model, jak dokładnie ruch przebiega i dlaczego jest trudniej łatwiej, jak trzeba być zbudowanym żeby w jednym i drugim lepsze wyniki robić, to temat po łebkach totalnie i że sumo łatwiejsze i koniec. Koronny argument dlaczego thor nie robił sumo skoro chciał jak najwięcej podnieść, skoro sumo łatwiejsze nawet nie został poruszony xD. Stracone 3 minuty a nie wyjaśnione, więcej pytań niż odpowiedzi ten film produkuje.
Ciekawe spojrzenie na oba rodzaje wykonywanego martwego ciągu, z którym się nie zgadzam. Bardziej przemawia do mnie materiał Sebastiana Kota i polecam chętnym obejrzenie. Dla leniwych: th-cam.com/video/t5n3xx8GBqE/w-d-xo.html&ab_channel=SebaKotTHEFACELESS Edit: sam Eddie Hall powiedział, że jest pod wrażeniem tego co zrobił Krzysiek.
Em trochę niedomówienie, nie każdy wyciągnie wiecej w sumo i tu już przychodzi genetyka jak i technika, genetyka czyli np budowa panewki biodrowej oraz technika, w klasyku może coś tam dasz radę wyciągnąć plecami i będzie git ale w sumo? Czasem zwykle lekko inne ustawienie sprawi że ciężar rozgrzewkowy nie odrywa sje od ziemii. Więc tak sumo to nie jest oszukiwanie a po prostu dobranie techniki pod siebie żeby była jak najbardziej optymalna.
przeciez dla jednych sumo jest latwiejszy a dla drugich klasyczny XDD dwa zalezy jak jestes nauczony, jesli jestes przyzwyczajony do kalsyka to w sumo nie zrobisz wiecej. Kazdy robi swoja technika i jak mu wygodniej, proste
Robiłem cały czas klasyka, znajomy namówił na spróbowanie pół sumo coś jak Jamal frog style, ku memu zdziwieniu mojego maxa z klasyka zrobiłem na 4 powtórzenia, mam 185cm wzrostu
Według mnie pierwszy materiał z którym cieżko się zgodzić. Mało tego film od którego zaczyna się ten odcinek został praktycznie niepochwalony. Jest to ogromny wyczyn Polaka. Panie stalowy czekam na kolejny odcinek po zgłębieniu tematyki i z normalnym porówaniem tego wyniku do konkurencji na świecie.
prawda jest taka ze to raw definiuje najsilniejszego w danym boju i oni obydwaj bez paskow tych zajebanych by chuja podniesli krolem ciagu do dzisiaj przez 11lat pozostaje benedikt magnusson 461kg akurat w klasyku ale nie podniecajcie sie ze klasyk lepszy bo to kwestia indywidualna a w sumo jest nacisk na troche inne partie nog
Rzadko lajkuje ale dzisiaj leci łapka. Nie ujmuje nic Krzysztofowi bo podnieść 502kg to jest naprawdę wyczyn ale widząc burzę jaką to rozpętał łapię się tylko za głowę. Ciąg sumo jest o wiele łatwiejszy i każdy kto liznął choć troszkę sportów siłowych to wie. Pamiętam jedne zawody w których brałem udział, sędziował tam Mariusz Pudzianowski, były to zawody otwarte coś na zasadzie ''dni miasta''. Jeden z zawodników podchodząc do ciągu ustawił się w pozycji sumo na co Mariusz odrazu powiedział coś w stylu ''sumo nie uznaje, tu robimy po męsku''. Jeszcze raz dodam że Krzysztof pokazał klasę i poziom światowy ale pisanie że pobił Thora czy Halla to bzdura. Pozdrawiam.
Moim zdaniem nie przedstawiłeś wszystkich aspektów które mogłeś poruszyć w tym filmie, myślę że odbiór byłby zupełnie inny gdybyś przedstawił argumenty obu stron, natomiast tworzenie dodatkowej polaryzacji nie jest potrzebne
zależy jakich, thor podnosił w strongmanie, czyli mógł użyć pasków, stroju, pasa, ale musiał podnosić w klasyku. a wierzbicki podnosił z paskami, ale w pozycji sumo, więc nie kwalifikuje się do strongman.
@@Furion669 wyprzedził, oby dwa są zaliczane jako martwe ciągi, thro równie dobrze mógł ciągnąć sumo, ale prawdopodobnie nie dałoby to nic, bo by nie dał rady, pozdrawiam z rodzinką.
Bullshit co Ty tu odpowiadasz,Jamal dopiero od może 3 miesięcy trenuje konwencjonalny martwy ciąg,dla tego wynik ma mniejszych od dumo który trenuje parę dobrych lat,nie ma różnicy kto jak ciągnie aby ciągnął do końca ;)
Ja tu nowy i odnineczek jak najbardziej trafny a obroncy sumo i tak nie dadzą sobie przetłumaczyć bo by spadlo ego co do wyniku, mysle gdyby Bjornson z Eddim cwiczyli sumo 600 pękło by lekko
Stalowy, robisz świetną robotę, ale niestety z tym filmem nie mogę się zgodzić. Przykład sportowca został ewidentnie dobrany tak, aby potwierdzić Twoją tezę. Nie ma czegoś takiego jak łatwiejszy czy trudniejszy styl - jest wiele zmiennych, które mają na to wpływ. Wielu sportowców stosuje oba style i osiąga taki sam poziom siły w obu, albo różnice mieszczą się w granicach 2-3%. Są też tacy, którzy w sumo osiągają o 10% mniej niż w klasyku. I co wtedy? Czy na takim przykładzie można oprzeć twierdzenie, że sumo jest trudniejsze? Moim zdaniem nic tu nie zostało wyjaśnione - pokazano jedynie teoretyczne działanie dźwigni i sportowca, który pasował do Twojej teorii.
Szkoda, ze tu akurat glupoty pierdoli i nie mowi o zasadach fizyki ktore panuja przy podnoszeniu zalezne od rozstawienia ciala i budowy jego, oraz ze wybor martwego duzo zalezy od przyzwyczajenia i tego ktory martwy trenowales
Te wasze komentarze to porażka totalna. Każdy udający mądrego niech weźmie sobie sztangę, naładuje ciężaru ile da rade dźwignąć w klasycznym i niech zrobi to samo w sumo a później odwrotnie. Obstawiam że 90% z was w życiu nawet sztangi w ręce nie miało.
Ludzie nosz kurde co zwami pszecierz oczywiste jest rze on zrobił kruczy zakres ruchu od eddiego holla i thora bo to kurde widaci silepij chyba nie jestesić!?
Radziłbym się zapoznać z fizyką, a dokładniej jaka jest różnica między siłą a pracą xD Kogo interesuje że ktoś robi sumo czy klasyk, ważne jest aby sztanga była w górze. Ci co zarzucają Krzyśkowi, że podniósł to sumo należy podkreślić, że zrobił to bez kostiumu i bez wózka ;)
@STALOWY SZOK , z całym szacunkiem do Ciebie, nie masz racji i potrzebujesz bardziej zagłębić się w temat bo sprawa nie jest taka prosta jak się wydaje, krótszy zakres ruchu w martwym ciągu dzięki szerszemu ustawieniu stóp nie równa się że jest łatwiejszy dla każdego, sprawa jest indywidualna, jest wiele aspektów na które należy zwrócić uwagę, przede wszystkim budowa anatomiczna głównie proporcje długości tułowia i kończyn górnych, reguła jest taka że niżsi będą ZAZWYCZAJ mieli częściej predyspozycje do sumo a wyżsi i ciężsi do klasyka ale i tak nie zawsze, Ci co biją rekordy w klasyku uwierz nie zbliżyli by się do takiego wyniku w sumo a Ci w sumo również odwrotnie nie zbliżyli by się do tego wyniku w klasyku. Za mało aspektów w filmie wziąłeś pod uwagę bardzo słaba analiza praktycznie bierzesz najmniej istotny czynnik bo ze zmianą stylu zmienia się sticking point gdzie w sumo jest na samym dole przy oderwaniu( czyli wyżsi jak thor czy eddie już nawet nie oderwali by ciężaru) a w klasyku jest wyżej ten sticking point, to że zakres ruchu mniejszy oznacza że mniej pracy wykonanej racja ale w tej sytuacji czyli z jednym powtórzeniem maksymalnym i tak pokłady energetyczne są czerpane głównie z ATP czy to klasyk czy to sumo wykończenie ruchu trwa do około 5s w jakichś ekstremalnych przypadkach może 2-3 więcej, polecam przestudiować bardziej temat w szczególności badania Dr. Halesa, Escamilli, Cholewicki coś na temat martwego ciągu tam jest. Oczywiście gdyby wziąć pod uwagę większą ilość powtórzeń z mniejszym ciężarem rzeczywiście sumo było łatwiejsze dla większej grupy gdyż praca jest mniejsza i ten zakres ruchu miałby duże znaczenie ale nie w przypadku na jedno powtórzenie, bo przede wszystkim liczą się predyspozycje anatomiczne danej osoby do jednego z tych stylów. Nie mówiąc już, że film wygląda jakby to co zrobił Krzysztof Wierzbicki było niczym szczególnym a jest to po prostu coś niewiarygodnego, i elitarni zawodnicy o tym wiedzą i podchodzą do tego z szacunkiem. Pozdrawiam lubię Twój kanał ale akurat się z tym nie zgodzę pisałem o tym pracę i masz duże zasięgi przez co później będzie jeszcze więcej ludzi mówiących, że sumo się nie liczy....
@@marcinpawowski2037 Ja wiem, że boksuje ale chodziło mi o to, że takie porównanie nie ma sensu i obstawiam, że Krzysiek zrobiłby więcej w klasyku niż Thor w sumo.
Początek filmu i porównajmy wysokość na jaka unosi się sztanga u Wierzbickiego i u tego drugiego KInkonga . U Wierzbickiego 30cm a ten drugi 50 - 60 cm
Thor ma 2.06m wzrostu,a Wierzbicki 1.8m.Podbonie jak ten karzeł co ważył 51 kg a zrobił siad 300 kg.U niego cały siad to z ćwierć ruchu przeciętnego faceta
@@januszguu7930 Dokładnie Do tego ten dziwny gryf z gownolitu XD W skrajnym przypadku przy niskim wzroście i szpagacie SUMO zawodnik się wyprostuje a ciężar na ziemi XD
Pierwszy film z którym się nie zgodzę.
Założenie że sumo jest łatwiejsze do wczorajszego dnia byłoby kompletnie bezpodstawne.
Gdyby tak było to Thor i Eddie czy ktoś inny już dawno by go pobił robiąc właśnie sumo.
Przykład który podałeś to tak zwany DOWÓD ANEGDOTYCZNY, który nie jest mocny.
"Mój dziadek palił papierosy całe życie, a umarł w wieku 95 lat, dlatego oczywistym jest że palenie papierosów nie szkodzi"
Ale czy aby na pewno...
Pozdrówki
Uważam, że mój DOWÓD ANEGDOTYCZNY i tak jest lepszy niż twoje TEORETYZOWANIE. Hall i Bjornsson są strongmanami i rywalizują na zasadach strongman nie trójboju. Dlatego na zawodach nie mogą wykonywać ciągów sumo. Oczywistym jest, że trenując całe życie tradycyjny martwy ciąg będą w nim lepsi niż w sumo, którego nie trenują wcale lub robią to rzadko. I nie mów mi, że skrócony tor ruchu nie ma wpływu na podnoszone ciężary. Oczywiście każdy jest inny i niektórzy podnoszą więcej w klasycznym ciągu, ale REGUŁA pozostaje taka, że więcej dźwiga się w sumo.
@@STALOWYSZOK ale jazda w komentarzach, wystarczy pojsc na siłownie i spróbowac obu technik, ja zdecydowanie wybieram sumo do wiekszego cieżaru bo jest łatwiej i plecy bardziej bezpieczne.
@@STALOWYSZOK skoro sumo to rowniez martwy ciąg, a powszechnie wiadomo ze wiecej podnosi sie wlasnie w sumo, to ich problem ze w strongmanie musieli dzwigac w klasyku.
Prawda jest taka, ze Krzysztof przy wadze okolo 100kg podniosl w MARTWYM CIAGU wiecej niz te dwa smoki przy wadze 200kg. Do tego bez sprzetu. Nie wazne czy w klasyku czy w sumo.
Szacunek dla niego, a ten cały bol dupy jest po prostu smieszny.
@@STALOWYSZOK tor ruchu sztangi to nie wszystko. Spójrz choćby na wyciskanie Juliusa Maddoxa. Gość ma rekord RAW w wyciskaniu mimo iż praktycznie nie robi mostka, do tego nie łapie sztangi na szerokości maksymalnej (81cm). Przez niniejsze czynniki tor ruchu sztangi jest dłuższy, a mimo to, jest to jego najsilniejsza wersja.
Mimo iż długość ruchu ma znaczenie, jest szereg ważniejszych czynników, jak choćby kwestie biomechanicznie np. tzw. sticking point (w sumo jest on zazwyczaj przy odrywaniu sztangi) a przy klasyku w połowie ruchu). Pokonanie tych obszarów w dużej liczbie przypadków udaje zakończyć bój z powodzeniem. To, że w strongmanach nie można ciągnąć sumo niewiele zmienia, bo i tak większość nadal wybierała by klasyk. Im wyższy wzrost (strongmani z reguły są wysocy), tym większa tendencja do ciągów klasycznych, z racji dużo większych momentów siły na stawach u osób wysokich przy odrywaniu sztangi. Wystarczy spojrzeć na kategorie open w trójboju i kategorie niższe. W kategorii open większość ciągnie w klasyku. Nawiązując jeszcze raz do ROM, w sumo jest on z reguły około 10-20 procent mniejszy. Daj mi teraz strongmana, który dźwignie w klasyku 502.5kg do połowy ruchu, czyli np. do kolan.
@@mkx200sx Nie, są to te same konkurencje a mianowicie jest to martwy ciąg. Jedyna różnicą w obu tak naprawdę jest umieszczenie rąk - w suma na zewnątrz a w klasyku wewnątrz. Jerry Prichet ciągnie klasykiem a staje szerzej od zawodników robiacych pól sumo. Może przysiad w wersji WSB też powinien być zakazany, bo przecież zawodnik staje szeroko. Nonsens...
Nie do końca się zgadzam. Z treści filmu wynika jasno, że sumo jest bezwzględnie łatwiejszy, to dlaczego Thor nie wziął 530kg w sumo tylko 501kg w klasyku? Dla tych którzy myślą podobnie polecam film Jeffa Nipparda, tam jest dłuższa analiza, która nie jest tak stronnicza.
Masz krótszy zakres ruchu + im jesteś niższy tym jeszcze większy masz z tego profit. Czasem są takie wybryki co są niscy i mają długie ramiona, więc wtedy, to już w ogóle śmiech na sali, a nie dźwig.
@@MrEndriju no a eddie hall ma mutację genu, który pomaga mu w byciu silniejszym. Przecież w zawodowym sporcie na najwyższym poziomie wygrywają predyspozycje. Taki najbardziej oczywisty przykład, to że w NBA grają ludzie ponadnaturalnie wysocy.
No właśnie skoro sumo jest łatwiejszy to czemu Eddie Hall i halftor nie bili już po rekordu 500+ w sumo?
bo chciał pobić rekord eddiego?
@@kazimierz1032 Przyzwyczajeni inaczej, nie punktuje się wszędzie sumo, wiadomo, że większy lans z robienia ciężej. Poza tym niektórym zależy na wzmocnieniu kręgosłupa, a nie robieniu tych samych mięśni, co przysiad. Ilość ciężaru nie ma zawsze znaczenia.
Nawet zakładając że sumo jest łatwiejsze (z czym nie mogę się zgodzić, ponieważ dużo zależy od budowy ciała, własnych preferencji i od tego który wariant trenujemy dłużej) to pamiętajmy, że Wierzbicki wykonał ten ciąg ważąc około 80kg mniej od Thora i Eddiego oraz nie używał pasa ;)
I kostiumu
Ale w którym momencie jest podważony rekord Wierzbickiego? Mówiąc że sumo nie jest łatwiejsze to tak jak powiedzieć że wyciskanie na płaskiej bez mostka daje ten sam efekt co wyciskanie z mostkiem pomyślnie dwa razy zanim zaczniecie pisać mądrości
@@kazimierz1032 XD dobra na tym koniec dyskusji jeszcze raz pomyśl 3x zanim coś napiszesz
W zasadzie Hall juz sie wypowiedzial, sam niezbyt dawal rade z wersja sumo (400kg) wzgledem zwyklej. Wiec teorie znawcow o latwosci ktorejs z metod idzie o kant d. Rozbic. Wiec jak wspominasz glownie to preferencje, predyspozycje i wytrenowanie ma tu wiecej do gadania
@@ukaszr2d271 potwierdzę, nie żebym był jakoś od dawna trenujący martwy, robię to dość krótko i w ramach zajęć na uczelni. W każdym razie według tych wszystkich teorii jako osoba wysoka (190) powinienem wybrać klasyk, tymczasem mi to po prostu nie leży, maksa robiłem w sumo i pyklo 140 kg, 150probowalem, poderwalem sztangę ale już nie dałem rady się z tym wyprostować, podejrzewam że kwestia małej w prawy i zmęczenia bo na razie takie ciężary to dla mnie nowość(znaczy pewnie bym dał radę te 150 podnieść ale narazie nie zamierzam się o tym przekonywać tylko skupić się na technice i dopiero).
W każdym razie tak wychodzi że mi te sumo łatwiej robić i jest bardziej naturalne,
Poza tym procenty w trójboju też ładnie pokazują mostek przy wyciskaniu na ławce robią wszyscy, sumo robi mniej więcej 40% a pozostali klasyka,
A czemu nie bierzemy pod uwagę prostej zasady fizyki? Szeroki rozstaw nóg powoduje, że siła generowana z nóg celem ich wyprostu jest mocniej niż w klasyku rozłożona na wektory pionowy i poziomy, gdyż siła ma kierunek po przekątnej. Do tego również dochodzi zasada siła x ramię odnośnie puntów podporu, czyli mamy więcej pracy potrzebnej do stabilizowania i oporowania, aby nogi się nie rozjechały. Moim zdaniem oba style martwego ciągu mają swoje wady i zalety, a odpowiedź, który jest łatwiejszy to kwestia indywidualna, czyli układ dźwigni, słabe ogniwa, proporcje budowy ciała itd... ważnym argumentem jest fakt, że zarówno Hall jak i Haftor bili rekordy w klasyku nie dlatego, bo "tak wypada" , ale akurat byli w nim silniejsi. Mogło to wynikać z tego, że akurat taki styl MC uprawiali w głównej mierze w czasie kariery i byli w nim lepiej wytrenowani.
najlepszy komentarz pod tym filmem zasluzone serducho w 100% ale drewniany drąg to debil
Co Ty gadasz? Oczywiście że bili go w klasyku, dlatego że tylko tak mogli. Na tych zawodach sumo jest zabronione, a Thor pobijał również rekord świata w martwym ciągu na zasadach strongman, więc również miał zabroniony ciąg sumo. Ogarnij się. Gdyby mogli rwać sumo, to by to robili, oczywiście trenując ten styl wcześniej przez kilka lat.
@@SageAtoreis Co nie zmienia faktu, że sumo wcale nie musi być łatwiejszy choćby z uwagi na to co pisałem na początku... i nie gorączkuj się tak, majówka się zbliża.
@@TheWodian Może ktoś tu musi iść do roboty xD
@@TheWodian pierdolisz głupoty po których głowa boli a potem komuś piszesz żeby sie nie gorączkował jak wytyka Ci błąd, ogarnij sie xD
Sam Eddie Hall wspomniał na Instagramie że w sumie nie był w stanie zrobić więcej niż 400kg więc troszkę złe rozumowanie
Pierwszy film na kanale, z którym nie da się zgodzić xD. (mowa o sumo): „pozwala dźwigać większe ciężary”; poważnie? Otóż nie jest tak, ze sumo = większe ciężary. Topka rekordów świata poza Krzysztofem była robiona klasykiem. Gdyby ci sami zawodnicy zrobili sumo to wedle treści nagranie zrobiliby więcej, a to po prostu nie tak działa.
Dobrze powiedziane, przecież jakby sumo był łatwiejszy to wszyscy w TOP robiliby sumo
@@thenoxpump4209 idiotyczny komentarz typowego zwolennika sumo z klapkami na oczach. w strongmanie sumo jest zabroniony. nieozna go robić. dlatego najsilniejsze chłopy na świecie robią tylko klasyka. Krzysztof nie jest natomiast strongmanem, tylko trójboistą, może zyskać na sumo więc go robi. A teraz odpowiedź na moje pytanie - skoro w sumo nie podnosi się więcej, to dlaczego ludzie je robią? Żeby być hejtowanymi? ja ci wyjaśniłem dlaczego nie masz racji, teraz mi wyjaśnij dlaczego ja nie mam.
Ja w sumo z palcem w dupie robię swój rekord z klasyka. A w klasyku po dupie mi się leje i telepie się jak szmatławiec czego w sumo na tej samej wadze nie ma. 185cm wzrostu 240 kg
@@overpowered9966 ja ci wyjaśniam ze tor nie brał udziału w zawodach strongman ciągnąć te pół tony, wiec porownanie z dupy. Idź na kanał do kota jak jeszcze nie byłeś, jest tam wszytsko wyjaśnione.
@@swz13 a czy ja napisałem cokolwiek o Thorze? Naucz się czytać i odpowiedź mi na pytanie, a jak nie potrafisz sam niech mama ci pomoże. Po za tym dla mnie Seba nie jest wyrocznią, tym bardziej po tym filmie.
Seba Kot też ma pojęcie i dobrze wyjaśnił,
Podniesienie olimpijskich talerzy na wysokość pasa,tyle w temacie .
@56 Te no bo jest różnica, czego nie ogarniasz?
Pierwszy film który skomentuje i z którym się niezgadzam.
Totalnie pusty i bezsensowny film który potwierdził tezę i nakierował oglądającego na to iż sumo to zwykle oszustwo.
Polecam obejrzeć film Seby kota który wstawił go pare godzin temu - tam wiedza i objaśnienie tematu jest po prostu lepsze
Pozdrawiam bez hejtu😀
Oszustwo xD po prostu łatwiejsze ćwiczenie dla większości
@@kotkawmuszce4433 no ale to też głupota bo jedyny argument to że jest łatwiejszy dla niskich a przecież WIerzbiski jest wysoki a mówią że oszukiwał bo robił sumo
@@kotkawmuszce4433 taka ciekawostka na zawodach trójbojowych ciąg klasyczny przeważa nad sumo jeśli chodzi o ilość osób robiących go - i nie dzieje się tak dlatego że uważają sumo za ciąg dla pedałów tylko dlatego że większość osób ma więcej siły i lepsze dźwignie właśnie w klasyku
@@konradborzym5385 mam odwrotne informacje
@@konradborzym5385 ta ciekawostka tyczy sie tylko wagi ciezkiej ;)
Warto też wspomnieć, że Jamal dopiero od jakiegoś czasu "przerzucił" się na trenowanie martwego ciągu klasykiem. Na początku właściwie trochę dla beki, ale po jakimś czasie zauważył, że dzięki wzmocnieniu swojego ciągu w wariancie klasycznym poprawie uległy wyniki jakie osiągał w jego "normalnym" stylu, który wykonuje na zawodach, czyli właśnie sumo.
Polecam zapoznać się teraz z filmikiem Seby Kota z dzisiaj, żeby zobaczyć nieco odmienne stanowisko :)
dokładnie również polecam
Trochę off topic, ale może nagrasz film o Pawle Gromie z kanału Kulturystyki100Pro? Tak w klimacie upadłych gwiazd fitnessu, bo ostatnie filmy na jego kanale pokazują, że raczej kiepsko się trzyma. Może film na Twoim kanale nagłośniłby temat i do Pawła zgłosiłby się ktoś, kto będzie w stanie mu pomóc.
W tym rzecz, ze gosc nie uwaza, ze idzie w zlym kierunku i "pomoc" moze byc tu odbierana roznie. Fakt siadlo mu.. nie pamietam tego goscia ale tez byl na yt, ta gwiazda ktora później mowila o poscie o piciu nasienia kolegi i innych dziwnych rzeczach aby ostatecznie totalnie mu siadlo na beret. Niestety w przypadku Pawla zaslepienie religijne nie moze byc uznane za chorobe psychiczna - takie prawo. Jedyny plus to, ze mozna bylo sie dowiedziec ilu falszywych naturali jest w mediach
@@ukaszr2d271 oczywiście jak najbardziej zgadzam się z tym, że jeśli Paweł odrzuciłby pomoc z własnej woli to nic na siłę. Kwestia religii to jedno, niech sobie uważa na ten temat, co tylko chce, ale odnoszę wrażenie, że to jest teraz jego najmniejsze zmartwienie. Wydaję mi się, że to może być dla niego ostatnia znana deska ratunku, której się chwycił, natomiast problemy leżą głębiej.
Oczywiście piszę to z perspektywy randoma z internetu i nie jest to dla mnie bardzo paląca kwestia, po prostu po ludzku zrobiło mi się przykro z powodu Pawła i tego, jak się teraz trzyma.
Siadła bania od towaru 🤷♂️
A co jeżeli bardzo niska osoba ciągnie klasykiem i tor sztangi jest krótszy od wyższej osoby która robi sumo to co wtedy klasyk będzie oszustwem?? 😀😀😀😀😀😀😀😀
to są predyspozycje... omg
Karły nie robią ciągów
sumo jest nawet trudniejszy technicznie przez pozycje, to że dużo osób ciągnie w nim więcej nie znaczy że jest oszustwem. Rodzaj ciągu dobiera się do swoich dźwigni oraz ruchomości, nie jest to takie zero jedynkowe że "sumo ma krótszy zakres ruchu więc będę ciągnął więcej", trzeba przeanalizować swoją budowę (długość tułowia, rąk, ud, piszczeli) aby dobrać idealny ciąg pod siebie a przecież o to chodzi, aby najlepiej wykorzystać swoje predyspozycje
Podobna sytuacja z wyciskaniem na klatę. Robią mostek ,żeby skrócić ruch, żeby? Było łatwiej...
Wedlug mnie każdy jest mistrzem swojej kategorii.
Sumo nie jest bezwzględnie łatwiejszy od klasyka. To który będzie "łatwiejszy" zależy od indywidualnych cech anatomicznych.
Polecam materiał Seby Kota
Jezeli martwy ciąg sumo jest łatwiejszy można podnieść więcej to dlaczego niektórzy trojboisci robią klasyka?
zależy co dłużej trenują i w czym się czują lepiej
Ponieważ nie jest łatwiejszy. Jest łatwiejszy tylko dla części osób, i ta go wybiera, bo na zawodach liczy się to jaki ciężar się podniesie a to czy sumo czy klasyk nie ma znaczenia.
@@adamstepien2465 otóż to
@@jaroslawsamonek7874 ogólnie ktoś na anglojęzycznym YT ładnie to wyjaśnił jak ktoś ma mocniejsze plecy słabsze nogi to wybiera klasyka, jak ktoś ma mocniejsze nogi słabsze plecy to wybiera sumo (
Sumo jest łatwiejsze dla przeciętnej osoby o niskiej wadze czy małym wzroście. Takiemu Eddiemu czy Thorowi po pierwsze nie pozwoliła by mobilność na wykonanie sumo a po drugie warunki fizyczne. To, że zakres ruchu jest krótszy nie oznacza, że zawsze będziemy więcej dźwigać. Spróbujcie zrobić wyciskanie z 20 cm zakresem ruchu i waszym klasycznym, prawdopodobnie ze skróconym nie zrobicie nawet 80 % CM, jest to niekorzystna pozycja, mięsnie w takim wektorze siły są dużo słabsze chociaż wykonują dużo mniejszy zakres ruchu. Rekord Krzyśka na dodatek wykonany był bez pasa i kostiumu co w przypadku Eddiego i Thora nie wystąpiło. Po prostu powinniśmy to podzielić, najwięcej z ziemi i w sumo podniósł Krzysiek a najwięcej w klasyku zrobił Thor.
No to poleciałeś...
Jestem w "szoku","stalowy"wrzuca filmy jak w amoku!💪 Pozdro z Krety! ✌️🇬🇷
Skoro sumo jest łatwiejszy to czemu Eddie Hall i halftor nie bili już po rekordu 500+ w sumo?
seba kot nagrał filmik obczaj sb
A to dlatego, ze w strongman ciagnie sie tylko klasykiem, nie mozna sumo, a druga kwestia jest taka, ze sumo wcale nie jest latwiejszy tylko to zalezy od predyspozycji zawodnika. Stalowy zawsze musi pierdolnac jakas glupota ...
@@kimkto haftor nie bił rekordu na zawodach strongmenów...
@@andrijd7823 ale jest strongmanem, a to, ze zrobil to na swojej silowni to juz inna kwestia ...
bo nie są zawodnikami sumo tylko strong man.
gigantyczna róznica w pracy pleców, tyle w temacie
Autor mógł jeszcze dodać, jak wielkie znaczenie dla wyniku indywidualnego zawodnika ma fakt odnośnie tego, co "mu lepiej leży", ze względu na anatomię, braki w wyszkoleniu i tak dalej. Dobry ciąg sumo, to czysta technika (i nie - nie "oszukasz"), a niejednokrotnie klasyczny ciąg to dla bijących rekordy siłowniane, nakurwianie z garba, co jest prostą drogą do rozdupczenia sobie kręgosłupa w imię wywołania zachwytu wśród kolegów z siłowni.
youtube w formie dalej, wyjaśnień ciąg dalszy pozdrawiam
Ja robię od zawsze sumo wg mnie dużo bezpieczniejsze, i mniej wymagające, a jedyny minus, to mniejsza praca nóg, ale nie o to głównie chodzi w martwym ciągu.
Tu się liczy wyłącznie podniesiony ciężar! Nie ma różnicy jak. Jeśli sumo było by oszukiwaniem to Hall i Thor też by to robili, ale ze względu na budowę ciała ich technika to klasyk. Najważniejsze jest to Wierzbicki zrobił to bez kostiumu jak ci pozostali czyli jako JEDYNY przełamał barierę 500kg RAW. Dziękuję dobranoc
Jakoś chłopak z KFD mówi zupełnie coś innego podając przykład że komuś dużo gorzej szło sumo niż klasy. to musicie ustalić wspólną wersje bo przeczycie sobie.
Dzieki za dobry material. Wyslij to rudemu z kfd
Co za problem zrobić 2 klasyfikacje? Sumo i Klasyk jako odrębne konkurencje.
Zasadniczo już kilka osób o tym mówiło ale moim zdaniem do czysty debilizm i całe te walki z sumo to łatwiej to takie "igrzyska dla debili". Martwy ciąg polega na poderwaniu ciężaru z ziemi i wyprostowaniu się(w dużym skrócie i prostymi słowy) a kwestia techniki do tego użytej będzie zależeć od budowy anatomicznej, i indywidualnych preferencji.
Według mnie to ćwiczenie bardziej determinuje budowa ciała. Jednym łatwiej wąsko a drugim szeroko.
Aż się miło ogląda👍😎
Najsłabszy film jaki wypuściłeś a oglądam Cię od dawna:( Użyłeś jednostkowego przykładu aby stworzyć tezę, która miała by jakoby dotyczyć wszystkich co jest nieprawdą. Ja w sumo nie mam 6,5% różnicy w stosunku do klasyka. A po za tym dlaczego Thor nie wziął 530kg w sumo tylko 501kg w klasyku?
W strongmanie tylko klasyk
@@januszguu7930 Co nie znaczy, że nie można robić sumo treningowo. Brian Shaw próbował sumo i wyglądało to pokracznie. Ciężar nie był podany ale wyglądał na stosunkowo mały w porównaniu do jego klasyka. Thor ma podobne wymiary więc nie spodziewał bym się żeby był mocny w sumo.
@@whiteseed3730 No ale jak to, przecież wystarczy się rozkraczyć i ciężar magicznie idzie do góry o 50 kg:)
wrzucił taki film po to żeby dym był w komentarzach....i się udało
W pełni się z tobą zgadzam.
Jest moc 💪💪💪💪
Bzdura, mi łatwiej dźwiga się w klasyku, tez tak kiedyś myślałem i trenowałem tylko klasyk z myślą o tym ze w sumo wtedy wezmę więcej i się przejechałem bo w klasyku wziąłem wtedy 260kg a w sumo ciężko 230 i to naprawdę ciężko, to zależy po prostu od budowy, jeden będzie więcej dźwigał w sumo a drugi w klasyku.
jeden, jedyny mądry komentarz wyczerpujący temat.
Powiem na swoim przykładzie. Z racji budowy anatomicznej nie podchodzę do klasyka. Nieważne jak bardzo bym się rozciągał, zawsze zrobię koci grzbiet dlatego przerzuciłem się na sumo, które wbrew pozorom takie łatwe i lekkie nie jest.
Skoro 3 najlepsze wyniki świata to 500 i 501 klasyk a 502 sumo to chyba są jednakowe
xD ?
ale dojebales noxon teraz
skoro chlop 115 kilo wykurwia w sumo ponad 500 a chlopy 200kg w klasyku robia mniej to chyba jasne ze sumo jest latwiejsze
@@plammber albo chłop jest silniejszy. na igrzyskach olimpijskich mogą wybrać sumo, a z jakiegoś powodu większość wybiera klasyk, chyba nie powiesz mi, że są tak honorowi.
@@kazimierz1032 nie ma martwego ciagu na igrzyskach olimpijskich
Seba kot wyjaśnił ,że się mylisz. Tyle w temacie.
ten odcinek to odopowiedz na pytanie, czy stalowy ma cos naprawde wspolnego z silownią xD
1:14, co to za bestia??? Ktoś zna personalia?
nie no szefie nie ma co porownywac jamala który całe życie dzwigał sumo i przerzucił sie teraz na klasyka specjalnie pod rekordy raw, jesli sumo bylby korzystniejszy jak z twojego filmu wynika to w kategorii 93kg ponad połowa ludzi by nie ciągnęła klasyka tylko wszyscy ciągneli by sumo
Jamal zaczynał karierę od klasyka.
Ze względu na jego niską wagę jest tyle kontrowersji, gdyby był ulanym tucznikiem to nikt by sie nie czepiał i nawet nie widział czy to klasyk czy "sumo"
Nikt też się nigdy nie przypieprza do przechwytu a przecież to jest łatwiej i to często 10 czy 20 kg ,
Sumo nie sumo. O ile mnie pamięć nie myli to w miarę ok. Rekord w ciągu należy do Benedikta Magnusona 460 kg, bez pasków. Chociaz tu pytanie do @STALOWY SZOK jaki jest rekord świata w ciągu, ale na zasadach z IPF czyli bez pasków i na sztandze która nie jest sprężyną. Z tego co kiedyś czytałem, to te mityczne rekordy w martwym ciągu są robione na jakieś bardziej miękkiej sztandze która łatwo się wygina. A daje to takie ułatwienie, że zawodnik wygnie wpierw trochę gryf, a dopiero później talerze się odrywaja. No i daje to kilogramy do wyniku, bo znów droga skrócona. No i kaftan... Jestem ciekaw takie absolutnego wyniku RAW na twardej sztandze
Chyba 398,5kg Ray Williams oficjalnie, a w paskach jeśli to było legitne to Asko Karu 482kg oba klasykiem na sztywnym gryfie.
@@whiteseed3730 oo dzieki
krótko zwięźle i na temat i to mi się podoba
Już Seba wyjaśnił o wiele lepiej różnice między sumo a klasykiem.
Ja nowy na silowni nawet nie wiedzialem ze robie sumo XD. Dzisiaj siadlo 120 kg i teraz nie wiem czy zaliczać sobie ten wynik czy nie. Próbowalem tez zwykłym ale jakos tak dziwnie nie czuje się w tej "zwykłej" pozycji więc chyba zostane przy sumo
Czyli te 502.5 nawet jeśli by było na zawodach jest nieuznane? Być może jest łatwiejsze ale dlaczego strongman ma być wyznacznikiem? Nasz Polak być może poruszyl nową drogę i ludzie idąc po nieludzki rekord zaczną ciągnąć w sumo. Dodam że Thor i Eddie zrobili to w sprzęcie. Na koniec,czy ktoś w sumo pociągnął w historii więcej?
w trójboju można podnosić w sumo, ale nie mógłby użyć tych pasków na nadgarstkach
Elegancko wyjaśnione
przecież ci którzy najwięcej miauczą, najmniej podnoszą
Pusta beczka najgłośniej brzęczy.
Niech sami robią sumo jeżeli łatwiej to i będą mogli się chwalić, że więcej podnoszą, i wyjebane w nich. Pzdr.💪
A Sebastian Kot to mało podnosi? :)
@@Michalfit No ale Seba kot nie miauczał tylko wyjaśniał miauczących
@@thenoxpump4209 Ale koty z reguły miauczą
Szczerze to się nie spodziewałem takiego stronniczego materiału na tym kanale
Ale dlaczego stronniczy ? bo wyjaśnił różnicę między dwoma różnymi ciągami, co tu jest stronnicze ?
Zgodzę się z kolegą, filmik jest stronniczy. Zbyt mocne uogólnienia, również nie spodziewałem się czegoś takiego na tym kanale. Klasyk i sumo mają skrajnie różne mechanizmy działania. Prawdę mówiąc jedyne co je łączy to podniesienie ciężaru z ziemii. Stalowy nie wyjaśnił w żaden merytoryczny sposób dlaczego sumo miałoby być lepsze od klasyka tylko wyciągnął pozornie logiczny, ale nieprawidłowy wniosek, że przez krótszy wektor ruch jest łatwiejszy, gdyby takie mechaniki ZAWSZE miały rację bytu to trojboisci wyciskali by sztangę pionowo, a tak nie jest. Sumo może i jest krótkie ale wybranie sztangi z ziemii jest znacząco trudniejsze przez to, że w pozycji startowej masz skrajnie rozciągnięte mięśnie których będziesz używał do podnoszenia ciężaru, ponadto pracujesz o wiele mniejszymi mięśniami, które z natury są słabsze przykład: przy sumo nie pracuje za bardzo pośladkowy wielki, gdzie przy klasyku już tak jest.
Nie chce gloryfikować sumo, sam jak jeździłem na zawody to startowałem w klasyku, jednak uważam że filmik słaby i nagrany tylko dla wyświetleń bo "gorący temat"
kolega stalowy szok chyba odpłynął lekko
Czy jeśli w wyciskaniu leżąc złapiemy wąsko to będzie się liczyło a jak złapiemy na maksymalną dozwoloną szerokość to już będzie oszustwo? Oczywiście że nie, i nie wiem czemu nie wyjaśniłeś tego w filmie. W martwym ciągu maksymalną odległość stóp wyznaczają krążki dlatego nie ma znaczenia który martwy ciąg wybierzesz. W wyższych kategoriach wagowych najczęściej wybierany jest klasyk ze względu na łatwość w oderwaniu, natomiast w lżejszych sumo. Krzysztof Wierzbicki jest tu wyjątkiem dlatego tym bardziej należy mu się szacunek na to osiągnięcie. Za chwile na takich kanałach jak ten będzie że przysiad low bar to oszustwo bo za duże pochylenie czy coś innego wymyślisz.
jak to mozliwe ze reki nie oderwie od takiego ciezaru to z czego są te kości z tytanu masakra.
Prawdziwym i największym mistrzem sumo był Hakuhō Shō. Potem długo, długo nikt.
Komentarz do Dawida Pytlika. Idąc Twoim sposobem myślenia - skoro klasyczny martwy ciąg jest łatwiejszy od wersji sumo m.c. to pan Krzysztof Wierzbicki pewnie w klasycznej wersji wyrwie bez problemu więcej!? Zastanawiam się czy ty kiedykolwiek ćwiczyłeś? Jeśli tak to Twój komentarz jest po prostu prowokacją, bo każdy kto ćwiczył przekonał się na własnej skórze, że im dłuższa droga tym więcej siły kosztuje przemieszczenie sztangi. Jeśli nie ćwiczyłeś zrób testy w domu przed komputerem, albo poczytaj ze zrozumieniem książkę z fizyki...
Krzysiek to jest mistrz.
abstrachując już od tego jednego dowodu anegdotycznego. To serio? Film o tytule Martwy ciąg sumo vs tradycyjny i zamiast na przykład pokazać z fizycznego punktu widzenia jakiś model, jak dokładnie ruch przebiega i dlaczego jest trudniej łatwiej, jak trzeba być zbudowanym żeby w jednym i drugim lepsze wyniki robić, to temat po łebkach totalnie i że sumo łatwiejsze i koniec. Koronny argument dlaczego thor nie robił sumo skoro chciał jak najwięcej podnieść, skoro sumo łatwiejsze nawet nie został poruszony xD. Stracone 3 minuty a nie wyjaśnione, więcej pytań niż odpowiedzi ten film produkuje.
Ciekawe spojrzenie na oba rodzaje wykonywanego martwego ciągu, z którym się nie zgadzam.
Bardziej przemawia do mnie materiał Sebastiana Kota i polecam chętnym obejrzenie.
Dla leniwych: th-cam.com/video/t5n3xx8GBqE/w-d-xo.html&ab_channel=SebaKotTHEFACELESS
Edit: sam Eddie Hall powiedział, że jest pod wrażeniem tego co zrobił Krzysiek.
Seba Kot robi ciągi w sumo, więc jest tu super stronnicza osobą.
Stalowy, nie masz wyjścia. Musisz rozwinąć analizę i podać więcej argumentów, przykładów i wyników. Temat jest dobry, ale dla wielu niezrozumiały.
Em trochę niedomówienie, nie każdy wyciągnie wiecej w sumo i tu już przychodzi genetyka jak i technika, genetyka czyli np budowa panewki biodrowej oraz technika, w klasyku może coś tam dasz radę wyciągnąć plecami i będzie git ale w sumo? Czasem zwykle lekko inne ustawienie sprawi że ciężar rozgrzewkowy nie odrywa sje od ziemii. Więc tak sumo to nie jest oszukiwanie a po prostu dobranie techniki pod siebie żeby była jak najbardziej optymalna.
Cieszę się że w końcu przytoczyłeś Jamala. Zawsze sercem będę za Krzysiem, ale o Jamalu także warto wsponieć.
MC to rwanie z martwego punktu , z ziemi , więc jeden h.. jakim sposobem, liczy się wynik, koniec tematu.
przeciez dla jednych sumo jest latwiejszy a dla drugich klasyczny XDD dwa zalezy jak jestes nauczony, jesli jestes przyzwyczajony do kalsyka to w sumo nie zrobisz wiecej. Kazdy robi swoja technika i jak mu wygodniej, proste
Robiłem cały czas klasyka, znajomy namówił na spróbowanie pół sumo coś jak Jamal frog style, ku memu zdziwieniu mojego maxa z klasyka zrobiłem na 4 powtórzenia, mam 185cm wzrostu
Według mnie pierwszy materiał z którym cieżko się zgodzić. Mało tego film od którego zaczyna się ten odcinek został praktycznie niepochwalony. Jest to ogromny wyczyn Polaka. Panie stalowy czekam na kolejny odcinek po zgłębieniu tematyki i z normalnym porówaniem tego wyniku do konkurencji na świecie.
prawda jest taka ze to raw definiuje najsilniejszego w danym boju i oni obydwaj bez paskow tych zajebanych by chuja podniesli krolem ciagu do dzisiaj przez 11lat pozostaje benedikt magnusson 461kg akurat w klasyku ale nie podniecajcie sie ze klasyk lepszy bo to kwestia indywidualna a w sumo jest nacisk na troche inne partie nog
Dan Grigsby niedawno pobił Magnussona podnosząc 465kg sumo.
Rzadko lajkuje ale dzisiaj leci łapka. Nie ujmuje nic Krzysztofowi bo podnieść 502kg to jest naprawdę wyczyn ale widząc burzę jaką to rozpętał łapię się tylko za głowę. Ciąg sumo jest o wiele łatwiejszy i każdy kto liznął choć troszkę sportów siłowych to wie. Pamiętam jedne zawody w których brałem udział, sędziował tam Mariusz Pudzianowski, były to zawody otwarte coś na zasadzie ''dni miasta''. Jeden z zawodników podchodząc do ciągu ustawił się w pozycji sumo na co Mariusz odrazu powiedział coś w stylu ''sumo nie uznaje, tu robimy po męsku''. Jeszcze raz dodam że Krzysztof pokazał klasę i poziom światowy ale pisanie że pobił Thora czy Halla to bzdura.
Pozdrawiam.
Po męsku lol. Pudzian ma jakieś kompleksy czy co, że musi udowadniać swoją ''męskość'' i kupować sobie Hummera.
No jeżeli dla Ciebie Mariusz jest ekspertem w dziedzinie biomechaniki.....
Tak już kompletnie z innej strony - wygląda, że rozstaw stóp Thora i Krzyska to różnica jakiś 20-25cm, więc nie taka znów duża:)
To akurat dużo, plus Thor prawie 21cm wyższy
A czy to nie jest tak, że żeby dzwigać w sumo to trzeba być zawodnikiem sumo?
Moim zdaniem nie przedstawiłeś wszystkich aspektów które mogłeś poruszyć w tym filmie, myślę że odbiór byłby zupełnie inny gdybyś przedstawił argumenty obu stron, natomiast tworzenie dodatkowej polaryzacji nie jest potrzebne
Czyli jak Krzysztof Wierzbicki podniesie to 502,5 kg na zawodach to ustanowi on rekord swiata w martwym wyprzedzając Thora ?
Thor nie zrobił tego na zawodach.
Krzysztof już wyprzedził Thora. Teraz jego gonią
@@jacekejsmont nie wyprzedził thora bo nie zrobił klasycznego martwego jak thor a sumo
zależy jakich, thor podnosił w strongmanie, czyli mógł użyć pasków, stroju, pasa, ale musiał podnosić w klasyku. a wierzbicki podnosił z paskami, ale w pozycji sumo, więc nie kwalifikuje się do strongman.
@@Furion669 wyprzedził, oby dwa są zaliczane jako martwe ciągi, thro równie dobrze mógł ciągnąć sumo, ale prawdopodobnie nie dałoby to nic, bo by nie dał rady, pozdrawiam z rodzinką.
@@Furion669 ciągi są równoważne na zawodach.
Niech Thor zrobi 550kg w sumo.
I Thor robił w sprzęcie a Krzysztof nie.
Sen kot już wyjaśnił, nie bierz się za rzeczy, o których nie masz pojęcia. Widzę, ze trochę sodowa uderzyła po tym jak suby skoczyły.
Seba to właśnie odpowiednia osoba do tłumaczenia takich spraw. Zjadła na tym zę.... eeee włosy chciałem napisać :)
Pytanie dlaczego porównujesz te dwa zupełnie inne ciągi ? Czy to dlatego że jesteś kompletnym laikiem ?
Bullshit co Ty tu odpowiadasz,Jamal dopiero od może 3 miesięcy trenuje konwencjonalny martwy ciąg,dla tego wynik ma mniejszych od dumo który trenuje parę dobrych lat,nie ma różnicy kto jak ciągnie aby ciągnął do końca ;)
Ja tu nowy i odnineczek jak najbardziej trafny a obroncy sumo i tak nie dadzą sobie przetłumaczyć bo by spadlo ego co do wyniku, mysle gdyby Bjornson z Eddim cwiczyli sumo 600 pękło by lekko
Czy to po filmie sebastiana?
Wyjaśnił, że nic nie wyjaśnił.
Stalowy, robisz świetną robotę, ale niestety z tym filmem nie mogę się zgodzić. Przykład sportowca został ewidentnie dobrany tak, aby potwierdzić Twoją tezę. Nie ma czegoś takiego jak łatwiejszy czy trudniejszy styl - jest wiele zmiennych, które mają na to wpływ. Wielu sportowców stosuje oba style i osiąga taki sam poziom siły w obu, albo różnice mieszczą się w granicach 2-3%. Są też tacy, którzy w sumo osiągają o 10% mniej niż w klasyku. I co wtedy? Czy na takim przykładzie można oprzeć twierdzenie, że sumo jest trudniejsze? Moim zdaniem nic tu nie zostało wyjaśnione - pokazano jedynie teoretyczne działanie dźwigni i sportowca, który pasował do Twojej teorii.
Mimo hejtu który jest pod filmem serdecznie pozdrawiam Cie stalowy i dziękuję za masę rzetelnych materiałów:)
Szkoda, ze tu akurat glupoty pierdoli i nie mowi o zasadach fizyki ktore panuja przy podnoszeniu zalezne od rozstawienia ciala i budowy jego, oraz ze wybor martwego duzo zalezy od przyzwyczajenia i tego ktory martwy trenowales
Te wasze komentarze to porażka totalna. Każdy udający mądrego niech weźmie sobie sztangę, naładuje ciężaru ile da rade dźwignąć w klasycznym i niech zrobi to samo w sumo a później odwrotnie. Obstawiam że 90% z was w życiu nawet sztangi w ręce nie miało.
to teraz siady high bar vs low bar
Ludzie nosz kurde co zwami pszecierz oczywiste jest rze on zrobił kruczy zakres ruchu od eddiego holla i thora bo to kurde widaci silepij chyba nie jestesić!?
Radziłbym się zapoznać z fizyką, a dokładniej jaka jest różnica między siłą a pracą xD Kogo interesuje że ktoś robi sumo czy klasyk, ważne jest aby sztanga była w górze. Ci co zarzucają Krzyśkowi, że podniósł to sumo należy podkreślić, że zrobił to bez kostiumu i bez wózka ;)
Moze i zakres ruchu mniejszy ale wiekszosc nawet nie poderwie takiego ciezaru od ziemi
Większość osób które wypisuja tu swoje pierdoły nie wielkie ma pojęcie o tym co pisze
@STALOWY SZOK , z całym szacunkiem do Ciebie, nie masz racji i potrzebujesz bardziej zagłębić się w temat bo sprawa nie jest taka prosta jak się wydaje, krótszy zakres ruchu w martwym ciągu dzięki szerszemu ustawieniu stóp nie równa się że jest łatwiejszy dla każdego, sprawa jest indywidualna, jest wiele aspektów na które należy zwrócić uwagę, przede wszystkim budowa anatomiczna głównie proporcje długości tułowia i kończyn górnych, reguła jest taka że niżsi będą ZAZWYCZAJ mieli częściej predyspozycje do sumo a wyżsi i ciężsi do klasyka ale i tak nie zawsze, Ci co biją rekordy w klasyku uwierz nie zbliżyli by się do takiego wyniku w sumo a Ci w sumo również odwrotnie nie zbliżyli by się do tego wyniku w klasyku. Za mało aspektów w filmie wziąłeś pod uwagę bardzo słaba analiza praktycznie bierzesz najmniej istotny czynnik bo ze zmianą stylu zmienia się sticking point gdzie w sumo jest na samym dole przy oderwaniu( czyli wyżsi jak thor czy eddie już nawet nie oderwali by ciężaru) a w klasyku jest wyżej ten sticking point, to że zakres ruchu mniejszy oznacza że mniej pracy wykonanej racja ale w tej sytuacji czyli z jednym powtórzeniem maksymalnym i tak pokłady energetyczne są czerpane głównie z ATP czy to klasyk czy to sumo wykończenie ruchu trwa do około 5s w jakichś ekstremalnych przypadkach może 2-3 więcej, polecam przestudiować bardziej temat w szczególności badania Dr. Halesa, Escamilli, Cholewicki coś na temat martwego ciągu tam jest. Oczywiście gdyby wziąć pod uwagę większą ilość powtórzeń z mniejszym ciężarem rzeczywiście sumo było łatwiejsze dla większej grupy gdyż praca jest mniejsza i ten zakres ruchu miałby duże znaczenie ale nie w przypadku na jedno powtórzenie, bo przede wszystkim liczą się predyspozycje anatomiczne danej osoby do jednego z tych stylów. Nie mówiąc już, że film wygląda jakby to co zrobił Krzysztof Wierzbicki było niczym szczególnym a jest to po prostu coś niewiarygodnego, i elitarni zawodnicy o tym wiedzą i podchodzą do tego z szacunkiem.
Pozdrawiam lubię Twój kanał ale akurat się z tym nie zgodzę pisałem o tym pracę i masz duże zasięgi przez co później będzie jeszcze więcej ludzi mówiących, że sumo się nie liczy....
Ekhm, bez sprzętu - oczywiście.
Ekhm, paski do martwych ciągów, ekhm - to nie sprzęt.
Ekhm, oficjalny rekord to 460kg, nadal niepobite.
Gówno prawda. To dlaczego rekordy świata pobijane są w klasycznym MC
MC Hammer
Człowiek tłumaczący materiały z zachodniego jutuba, którego nikt nie widział jest przeciętnym źródłem informacji. Poziom wikipedii.
Łapka w dół. Nie każdy kto rwie w klasyku 400 kg podejdzie i z buta wyciągnie 450 w sumo.
Proste niech teraz krzysztof zdobi w klasyku podobny wynik i będzie porównanie
Tak samo można napisać niech Thor zrobi podobny wynik w sumo.
@@whiteseed3730 thor teraz zmienił dyscyplinę boksuje , i nikt mu nie zabierze tego wyniku w klasyku
@@marcinpawowski2037 Ja wiem, że boksuje ale chodziło mi o to, że takie porównanie nie ma sensu i obstawiam, że Krzysiek zrobiłby więcej w klasyku niż Thor w sumo.
dla mnie sumo ciezszy, dlatego biore 20kg mniej na serie w sumo
czyli w sumie w sumo 50 kg?
@@f00lxpl 160kg dokladnie
aha 1 przyklad na 1 osobie i to tyle? XD
Ciekawe ile stalowy pocisnie? bo gada bardzo dużo (Bez spiny ciekawy, dużo opowiadasz ciekawość zjada)
TO BYŁA FOTKA mark rippetoe niezłe napakowany był wtedy
W sumo też bym tyle podniósł.
Początek filmu i porównajmy wysokość na jaka unosi się sztanga u Wierzbickiego i u tego drugiego KInkonga . U Wierzbickiego 30cm a ten drugi 50 - 60 cm
Thor ma 2.06m wzrostu,a Wierzbicki 1.8m.Podbonie jak ten karzeł co ważył 51 kg a zrobił siad 300 kg.U niego cały siad to z ćwierć ruchu przeciętnego faceta
@@januszguu7930 Dokładnie
Do tego ten dziwny gryf z gownolitu XD
W skrajnym przypadku przy niskim wzroście i szpagacie SUMO zawodnik się wyprostuje a ciężar na ziemi XD
Ćwiczenie dla ludzi nie dbających o swoje ciało. Takie dobre na wyniszczenie. Destrukcyjne.
Piękny i mądry
Widziałem wiec mówię, ze piękny
Jakieś 90% z tych co płacze, że sumo dla bab, nie dźwignęli by 250 kg w sumo.
0:41 szacun tyle towaru nachwytem bez pasków mocy, imadła w łapach!💪
czekam aż seba wyjaśni to pierdolenie ;D....
a przepraszam, już to zrobił zapraszam do niego na kanał