Bardzo mi pomógł ten materiał zrozumieć i skompletować kotłownie z dwoma obiegami grzewczymi. Mam grzejniki i podłogówkę. Zestaw który potrzebuje to: Kocioł gazowy z zasobnikiem 120 L cwu + Afriso zestaw mieszający ze sprzęgłem hydraulicznym BPS 957 Serwisanta i można zakładać Pozdrawiam i super materiał 😊👍🍀
✔️Spodobał Ci się ten odcinek? Chcesz oglądać więcej ciekawych filmów poradnikowych? Nie warto czekać - subskrybuj nasz kanał: th-cam.com/users/afrisopl A Wy? Jakie macie doświadczenia w wykonywaniu typowych instalacji? Stosujecie jakieś ciekawe rozwiązania, którymi chcecie się podzielić? Komentujcie!
Jesteście niesamowici. Klasa sama w sobie. Bardzo pomocne filmy. Pozdrawiam oraz życzę spokojnych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego roku.
Witam.Pytanie do AFRISOpl.W kotle na ekogroszek z zaworem 4D w 100% ogrzewanie grzejnikowe.Jaką zalecacie temperaturę kotła zadaną, a jaką temperaturę powrotu.Są różne zdania i chciałbym dowiedzieć się od Was.Chodzi mi bardziej o temperaturę min. kotła i powrotu.
Nie jestem doradcą Afriso,ale mogę odpowiedzieć. Temperatura zadana może być już na poziomie 55 stopni,ponieważ musi być nieco wyższa,niż temperatura powrotu, ta natomiast musi i to bezwzględnie osiągać minimum 52 stopnie. Poniżej tej temperatury zawarta w spalinach para wodna będzie osadzała się na dolnych ścianach kotła,co w konsekwencji doprowadzi do korozji.
Temperatura minimalna powrotu i temperatura zasilania podawana jest w wytycznych dla każdego kotła na paliwo stałe przez producentów. Zwykle na powrocie do kotłów na paliwo stałe nie jest to mniej niż 45°C - wówczas na zasilaniu należy utrzymywać co najmniej 65°C.
Temperatura powrotu rzędu 45 stopni,to zdecydowanie za mało. Taka temperatura,to gwarancja korozji. Często bywa tak,że nawet 70 na zasilaniu nie gwarantuje powrotu na poziomie 55ciu,a już szczególnie w układzie płaszczyznowym.Jeżeli układ jest duży,to siłą rzeczy dojdzie do wystudzenia zładu. Więc obligatoryjnie sprzęgło,zawory mieszające. Komu się chce bawić w takie rozwiązania. A często w starych instalacjach z nowym źródłem ciepła nie ma nic ,co mogłoby podnieść temperaturę powrotu,w wyjątkowych przypadkach jest zawór mieszający,ale to już szczyt osiągnięcia finansowego inwestora, oczywiście manualny. Tyle tylko,że on co najwyżej zapewni właściwą temperaturę na układ,ale nie na powrocie. Oglądając filmy zauważyć można,że mało kto słyszał nawet o czymś takim,jak temperatura powrotu. Więc o czym w ogóle rozmawiać.
Witam, w przypadku kotła gazowego i dwóch obiegów bezpośrednich ( podlogowka parter i piętro ) proponujecie schemat z dwiema pompami bez zmieszania i mówicie o miejscach na czujniki ( jak przy zaworach mieszających). To jak tym sterować? Jak np. stosuje Vaillant ecoTEC ze sterownikiem pogodowym Multimatic? Czujnik sprzęgła mam dopiero po rozszerzeniu o VR 70 z vaillanta a co z włączeniem pomp i czujnikami do nich? Pozdrawiam
Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie system FloorControl, który nie tylko włączy bądź wyłączy pompy obiegowe, ale również umożliwia wyregulowanie innej temperatury w każdym pomieszczeniu. Można zastosować trzeci lub czwarty sposób z tego filmu: th-cam.com/video/IuCR_xYG-bM/w-d-xo.html
Nie każdy w starszych domach ma możliwość montażu pompy. Poza tym wtedy cena jest z kosmosu w porównaniu do gazu. Pompy nie pracują tak fajnie z grzejnikami (za niska temperatura czynnika grzewczego). W przypadku przejścia z jakiegokolwiek źródła ogrzewania z grzejnikami, tańsze jest przejście na gaz niż na pompę ciepła. No i nie każdy ma instalację elektryczną gotową na taką moc. Kolejne kucie i remonty.
Tańszą opcją na pewno jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego BLH 890 i trzech grup pompowych BPS 990 AP bez zaworów mieszających. Wówczas nastawia Pan temperaturę na kotle gazowym. Do sterowania pracą kotła gazowego można użyć sterownika 091FLRFv2. Druga opcja, trochę droższa, to wysterowanie za pomocą zaworów mieszających i dołączonej do nich odpowiedniej automatyki. Mamy szereg filmów na naszym kanale, które o tym mówią, poniżej jeden z nich: th-cam.com/video/yMBlvAWQVyI/w-d-xo.html
Mam pytanie, co jeśli mamy zwykly kociol gazowy, sterowany pogodowo wszystkie części w orginale, chodzi prawidłowo czyli nie potrzebny kolejny koszt i bwc310 odpada bo nie ma zaworow 3d a pogodowka juz jest. No i mamy pompe lub dwie za sprzeglem , i jak uruchomic te pompy razem ze startem pompy pieca? Proste , wpiąć się stycznikiem w pompe pieca i wtedy wszystkie ruszają razem, a co jeśli zawor w piecu przelaczy sie na ladowanie zasobnika i pompa dalej pracuje razem z dwiema pompami za sprzeglem ktore chlodza instalacje? Więc pytanie brzmi jak to zrobić? Zeby pompy od obiegow ruszaly tylko wtedy jak piec będzie grzal dom , nie zasobnik. Pozdrawiam.
Najtańsza opcja to termostat montowany przylgowo pod izolacją do sprzęgła. Kiedy temperatura w sprzęgle spadnie poniżej zadanej na termostacie, pompy zostaną wyłączone. Nie wiemy, jak duży zasobnik c.w.u. Pan posiada. Nagrzewanie zasobnika przez kocioł gazowy jest relatywnie krótkie, bo kocioł pracuje z pełną mocą. W momencie przełączenia się na ładowanie zasobnika nie ma potrzeby od razu wyłączać pomp obiegowych - można pozwolić im pracować przez jakiś czas, żeby umożliwiły przekazanie ciepła do pomieszczeń.
Zastanawia mnie zawór mieszający w schemacie z 2 obiegami grzewczymi (podłogowe oraz grzejnikowe). W pokazanym schemacie zawór ten miesza czynnik grzewczy pomiędzy zasilaniem podłogówki, a powrotem ogrzewania grzejnikowego. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
Witam. W 4 minucie i 5 sekundzie jest wzmianka o tulejach montażowych dla czujnika temperatury - jaka jest szerokość tej tulei? 5mm czy 6mm. I kolejne pytanie: czy takie same tuleje znajdują się w zestawach PrimoBox? Pytam dlatego bo czujniki temperatury z pieca Defro nie pasują do tych tulei w PrimoBoxie (za duża średnica czujnika) Musze dokupić czujniki w odpowiedniej szerokości. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Witam, pytanie odnośnie pierwszego wariantu 100% podłogówka. Czy proponowany zestaw mieszający wystarczy czy warto zamontować taki z zaworami mieszającymi np. BPS 977? Jakie będą różnice przy 100% poslogowki z zaworami mieszającymi a bez? Pozdrawiam
Proponowany zestaw wystarczy, bo układ oparty o kocioł gazowy pozwala ustawić w źródle ciepła temperaturę czynnika grzewczego na zasilaniu dla wszystkich obiegów grzewczych. Wersje z zaworami mieszającymi (np. BPS 977) pozwalają ustawić indywidualną temperaturę czynnika na każdym z obiegów podłogówki.
Witam. Kociol na pellet 20kw, bojler 200l, na dole podlogowka 120metrow plus na gorze grzejniki 110 metrow. Czy zastosowac taki komplet na dwa obiegi i bojler podlaczyc przed sprzeglorozdzielaczem czy lepiej sprzeglorozdzielacz dac na 3 obiegi i tam w trzeci wpiac bojler?
Zasobnik o pojemności 200 l posiada małą wężownicę (małą pojemność), przez co taka mała ilość zimnej wody trafiając na kocioł o odpowiedniej mocy (tutaj 20 kW) nie spowoduje korozji niskotemperaturowej. Przy takim niewielkim zasobniku wybór co do podłączenia zależy od klienta. My zalecamy za sprzęgłem, ale też nie wykluczamy montażu przed.
Jaki model BPS powinienem zastosować przy 100 % podłogówce z kotła gazowego przy dwu obiegach grzewczych 1. mieszkanie 140 mkw , 2. Garaż 40 mkw , oraz zasobnik ciepłaj wody ładowany z kotła ?
W tym przypadku można zastosować zestaw BPS bez podmieszania na oba obiegi, np. : www.afriso.pl/produkt/9090010 lub www.afriso.pl/produkt/9095510. Przy kotle gazowym można ustawić maksymalną temperaturę, jaką będzie zasilana instalacja podłogowa - przy założeniu, że zasobnik będzie ładowany oddzielnie, tak jak pokazaliśmy na początku filmu. Dodatkowo polecamy zapoznać się z filmem, w którym przedstawiliśmy wyregulowanie odpowiedniej temperatury w każdym z pomieszczeń: th-cam.com/video/IuCR_xYG-bM/w-d-xo.html
@@AFRISOpl Czy powinienem rozważyć zastosowanie zestawu z podmieszaniem obiegu podłogówki w garażu gdzie planuję temperaturę pomieszczenia ok. 15 stopni ? Państwa produkt art. nr 90 901 10 lub 90 952 10.
Stosowanie zaworu mieszającego w instalacji podłogowej nie determinuje temperatura w pomieszczeniu, tylko temperatura zasilająca ten układ. Jeśli w Pańskiej instalacji jest kilka obiegów grzewczych, to żeby ustawić na nich różną temperaturę zasilającą, trzeba użyć zaworu mieszającego.
Mama następujące pytanie. Chciałbym zamontować kocioł gazowy z wyjściami bezpośrednio na obieg CWU oraz na obieg grzewczy. I teraz, zastosować na obiegu grzewczym sprzęgło BLH i następnie rozdzielić na dwa obiegi, jeden do starej instalacji grzejnikowej na parterze i drugi do nowej instalacji na poddaszu? Czy, zastosować któryś z Waszych zestawów mieszających? Myślałem o BPS 900, 2 człony bez mieszania. Na poddaszu z kolei myślałem o rozdzieleniu tego drugiego obiegu na obieg grzejnikowy i podłogówka (max 50m2). Pozdrawiam :)
Jeśli w instalacji są grzejniki i podłogówka to trzeba zastosować zawór mieszający do obniżenia temperatury zasilania instalacji płaszczyznowej. Jeśli na poddaszu nie ma zbyt dużo grzejników to można je zasilić tą pompą co grzejniki na parterze, a drugą grupę z zaworem mieszającym przeznaczyć na instalację podłogową. Inaczej trzeba wykonać 3 obiegi grzewcze, o których więcej w tym filmie: th-cam.com/video/s1j6sWkge7w/w-d-xo.html.
W takiej sytuacji w przypadku pompy zamontowanej w kotle gazowym będziemy mieć z sytuacją typu „pompa ładuje w pompę”. To nie jest korzystne dla instalacji - mogą wystąpić problemy z jej wyregulowaniem hydraulicznym.
To zależy od zapotrzebowania na moc grzewczą wężownicy takiego bojlera. Może być ona wyższa niż 22 kW - należy sprawdzić dane techniczne producenta bojlera. Szczegółowe informacje o doborze bojlerów (zasobników c.w.u.) omówiliśmy w tym filmie: th-cam.com/video/28GVKZbSVH8/w-d-xo.html
A jaka pompa schemat Kocioł gazowy - mieszkanie instalacja grzejników i ciepła woda użytkowa a podłączenie drugiego mieszkania tylko na instalację grzejnikowa
A jeżeli piec kondensacyjny będzie wpięty w starą instalacje grawitacyjną w grzejnik w łazience stalowy a podłogówka jest tylko w jednym pomiesczeniu i wpięta w grzejnik,jak zrobić instalacje żeby jak pompa od podłogówki działa żeby grzejniki były w tej samej temp co w innych pomieszczeniach,chodzi o to jak podłogówka działa to grzejniki są chłodniejsze a jak się wyłączy to są gorące.
Żeby jedna część instalacji nie wpływała na drugą, odseparujmy obiegi grzewcze od siebie z pomocą sprzęgła hydraulicznego. Najlepiej skontaktować się z polecanym przez nas instalatorem i omówić modernizację instalacji: www.afriso.pl/mapa-instalatorow
a jeżeli mam kocioł na pellet 15 kw układ mieszany grzejniki podłow i zasobnik ciepłej wody 200 to mogę zastosować tak jak w ostatnim schemacie tylko na podłogówkę zaw 3?
Lepiej zastosować zawór ATV bo stosując pompę przewałową całe medium grzewcze zostanie przekierowane z zasilania na powrót co będzie skutkowało brakiem płynności pracy całej instalacji grzewczej. Zachęcamy do zapoznania się z tym filmem: th-cam.com/video/_p7Lsz4YCFs/w-d-xo.html
Generalnie dużo kotłowni robię na Waszym asortymencie, ponieważ lubię jakość jaką oferujecie. Jednak jeżeli chcecie żyć w zgodzie z instalatorami to pomóżcie nam w tym, aby nie ćwiczyć tyle w zawieszaniu sprzęgła BPS. Żeby wszystko profesjonalnie wyglądało konieczne jest, aby były jakieś wieszaki, uchwyty do tego BPSa. Łapanie uchwytami stalowymi nie wygląda profesjonalnie.
Witam mam pytanie posiadam sprzęgło Bps 906 zgrupami grundfos od miesiąca i po włączeniu na drugi bieg w obiegu grzejnikowym zawor odcinający powrotny w którym jest zawot zwrotny drży przenosi chałas .Reklamacja zostaję pozdrawiam
Należałoby wykręcić ten zawór i przepłukać go pod bieżącą wodą. Jeżeli po tej czynności hałas nie ustanie, należy zgłosić ten problem na zwt@afriso.pl.
Piętro kaloryfery, parter podłogówka (około 600mb) piec junkers cerapur acu z własną pompą do obiegu. Pytanie brzmi: czy potrzebne jest sprzęgło i dodatkowa pompa za sprzęgłem do obiegu kaloryferów?
Ponieważ na instalacji są dwa różne obiegi (grzejnikowy i podłogówki), zalecamy wykonanie dwóch niezależnych obiegów. Przyda się do tego np. zestaw mieszający BPS 901: afriso.pl/produkt/9090110
Jeśli każda kondygnacja to osobny obieg podłogówki to można zastosować rozdzielacz KSV na 4 obiegi i 3 grupy pompowe PrimoTherm z zaworem mieszającym i 1 grupę pompową z obiegiem bezpośrednim.
Najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanym instalatorem lub projektantem, który po uzyskaniu dokładniejszych informacji o instalacji pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie - www.afriso.pl/mapa-instalatorow
A co jak mam 3 rozdzielacze? Czyli 2 rozdzielacze do podłogówki (parter i piętro osobno) + 1 rozdzielacz do grzejników. Jak w takim wypadku podpiac? Dawać przy każdym rozdzielaczu osobna pompę czy wystarcza te przy zestawi mieszającym?
Najlepsze rozwiązanie to sprzęgło-rozdzielacz na 3 obiegi, np. BLH 890 + grupy pompowe BPS i indywidualnie zasilanie każdego obiegu. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie równoważenie hydrauliczne i umożliwi centralne sterowanie temperaturą zasilającą każdy obieg. Omówiliśmy to w tym filmie: th-cam.com/video/s1j6sWkge7w/w-d-xo.html
@@AFRISOpl oki, czyli jadąc od góry sprzęgła. Na najwyższym poziomie dać rozdzielacz od grzejników + zasobnik, kolejny poziom to podłogowa przykładowo parter, następny poziom podłogowa przykładowo piętro? Dobrze myślę? Kocioł jest na pellet.
Im wyżej tym cieplej, więc trzeba od góry podpinać do sprzęgła obiegi wymagające wyższych temperatur, tj. grzejniki i zasobnik, żeby potem wpiąć ogrzewanie podłogowe.
@@AFRISOpl rozumiem. A mogę zrobić tak że pompa od grzejników będzie przy sprzęgle hydraulicznym. A od podłogowek przy rozdzielaczach? Czy lepiej dać wszystko przy sprzęgle? Czy nie ma różnicy.
Z hydraulicznego punktu widzenia położenie pompy nie ma znaczenia. Jednak pompa generuje pewien hałas, więc jak jest możliwość to lepiej ją zainstalować w kotłowni niż przy rozdzielaczach.
W filmie mówimy o instalacjach pompowych typu zamkniętego. Nie stosujemy w nich zaworu różnicowego, który jest zabezpieczeniem instalacji typu otwartego, gdzie dopuszczalna jest praca grawitacyjna całego układu.
Ten schemat w siódmej minucie filmu to dobrze jest podpięty powrót z kaloryfera ? czy to pomyłka ? Bo trafia on w okolice zaworu trójdrożnego, a takiej konfiguracji w pdf dla tego rozdzielacza nie widzę.
W instalacji z kotłem gazowym i samą podłogówką takie rozwiązanie jest prawidłowe. Na kotle można ustawić temperaturę, jaką będzie zasilana instalacja podłogowa - zakładając, że zasobnik będzie ładowany oddzielnie, tak jak pokazaliśmy na początku filmu. Dodatkowo można wyposażyć kocioł gazowy w moduł pogodowy, zmieniający temperaturę zasilającą w zależności od temperatury zewnętrznej. 4 sposoby na wysterowanie takiej instalacji pokazaliśmy w filmie: th-cam.com/video/IuCR_xYG-bM/w-d-xo.html
Zależy od sterowania jakie jest w kotłowni. Najpierw trzeba zweryfikować jakie sterowanie ma źródło ciepła, i pod taki regulator wpiąć pompy obiegowe. Inne sposoby na sterowanie pompami pokazaliśmy w tym filmie: th-cam.com/video/rJuHr-chiiY/w-d-xo.html
Witam,czy mogę jako zabezpieczenie kotła zastosować 4 drogowy zawór mieszający z siłownikiem na krótkim obiegu i do wyjścia tego zaworu podłączyć sprzęgło hydrauliczne z zaworami mieszającymi trojdrogowym siłownikami?
Nie mogę od nikogo uzyskać informacji, czy przy zastosowaniu kotła olejowego niekondensacyjnego, konieczne jest zapewnienie temperatury powrotu? Czy zalecane jest sprzęgło hydrauliczne? Kocioł ma obsłużyć ogrzewanie podłogowe i grzejniki naścienne. BUDERUS Logano G125. Proszę o poradę.
Jeśli będą 2 obiegi grzewcze z niezależnymi pompami obiegowymi, to sprzęgło będzie konieczne. Co do zapewnienia temperatury powrotu to trzeba pytać producenta kotła.
witam w 6min.56 sekundzie jest pokazany zawór mieszający i zastanawiam się czy to jest błąd czy nie ma to znaczenia skąd jest podłączony powrót do zaworu mieszającego
Witam jakie rozwiązanie zastosować jeśli chce mieć piec węglowy i połączyć z piecem gazowym tylko chce żeby jak w piecu węglowym przestaje się palić to żeby przełączyło automatycznie na piec gazowy co polecisz zastosować proszę o schemat lub film
Tak byłoby najlepiej,ponieważ do tego właśnie służą zawory mieszające. Raz,że zapewniają właściwą temperaturę na zasilaniu obiegu,dwa robią to samo w kwestii ochrony powrotu. Z tym drugim jednak jest nieco gorzej,bo sam zawór mieszający nie zawsze spełni swoje zadanie. Trudno bowiem oczekiwać,że przy temperaturze na kotle rzędu 55 stopniu,to już takie najbiedniejsze minimum,uda się uzyskać powrót na tym samym poziomie. A taka wartość byłaby najlepsza dla kotła. Najgorszym jest to,że znikomy promil instalatorów zwraca jakąkolwiek uwagę na kwestię ochrony powrotu. Mając w tym swój interes,jakby nie było.
Też to zauważyłem i jestem zdania że nie pracowało by to poprawnie ponieważ było powiedziany że na grzejniki będziemy ustawiać temp od 50 do 60 stopni więc jeśli zasilanie będzie np 55 to powrót powiedzmy że 45 lub 40 i jeśli na sterowniku zaworu 3 d ustawimy 28 stopni to to 28 nie będzie tam nigdy bo będzie zaciągać gorąca wodę z powrotu grzejników no chyba że grzejniki nie będą grzały, ale przyjmujemy raczej że grzejniki i podłogowa grzeją razem :-)
@@michasysz7257 tyle tylko,że jeżeli masz dwa układy grzewcze,to musisz mieć dwa zawory mieszajace,dla każdego obiegu indywidualny. Przy temperaturze zasilania 60 stopni na podłogę idzie średnio 30-32,a wraca zawsze mniej, więc zawór mieszający czerpie mało gorącej wody z zasilania i miesza ją z tym,co powraca. Do kotła z kolei wraca to wszystko,czego mieszacz nie wykorzystał i/lub kieruje to na inne obiegi. Każdy obieg musi, a raczej powinien mieć swój mieszacz. Częstą praktyką przy jednym obiegu grzewczym i cwu,jest stosowanie czterodrogowego mieszacza w którym miesza się powrót z zasilaniem. Natomiast powrót z cwu raz puszczają na mieszacz,innym razem prosto do kotła.. Najlepszym sposobem na zbilansowanie zysków i strat jest sprzęgło hydrauliczne.,nawet przy jednym obiegu.
@@robertsolarz9016 nie zgodzę się z tym że każdy obieg musi mieć swój mieszacz ponieważ tak jak tutaj przedstawili że na grzejniki idzie bez mieszacza i moim zdaniem to jest poprawne. Na grzejniki zamontowalbym tylko głowice termostatyczne i po problemie :-)
Jakie znaczenie ma fakt,iż piec jest na eko groszek,a nie na pellet? Żadne. Temperatura powrotu musi wynosić minimum 52 stopne, więc zawór o temperaturze 45 będzie już spełniał swoje zadanie,pełne otwarcie przy 55ciu. Stosowanie zaworów o wyższym progu otwarcia uważam za bezsensowne, ponieważ temperatura kotła z reguły to minimum 60 stopni. A zatem przy zastosowanie sprzęgła i zaworu 45 stopni powrót zawsze będzie o kilka stopni niższy,niż zasilanie. Tak naprawdę mając sprzęgło ATV jest potrzebny tylko po to,aby szybciej dogrzać krótki obieg.
W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić wytyczne producenta kotła i znaleźć minimalną temperaturę, która ma być utrzymywana na powrocie do kotła. Temperatura ta odpowiada temperaturze nominalnej zaworu ATV - pod warunkiem, że na zasilaniu utrzymywana jest temperatura co najmniej o 15°C wyższa. Ma to znaczenie, bowiem w zaworach temperaturowych AFRISO całkowite otwarcie zaworu następuje przy temperaturze o 10°C wyższej w stosunku do podanej temperatury znamionowej. Rozmiar zaworu powinien odpowiadać średnicy przyłącza powrotnego do kotła.
W przypadku zastosowania bufora do całej instalacji grzewczej nie trzeba już stosować sprzęgła hydraulicznego. Wówczas polecamy zastosowanie rozdzielaczy KSV i grup PrimoTherm lub zestawów PrimoBox AZB z serii 400 i 500. Różnice pomiędzy buforem a sprzęgłem omawialiśmy w filmie: th-cam.com/video/qjPV1B_xkiA/w-d-xo.html
Jeśli układ będzie miał zawór mieszający to dochodzi druga pompa (montaż za mieszaczem). Przy dwóch pompach warto rozważyć sprzęgło hydrauliczne, żeby pompy nie zakłócały swojej pracy.
Jeżeli to jest prosty schemat na prostą instalację to ja jestem raczej debilem. Człowieku - jak chcesz się popisywać to pisz prace naukowe, a nie komplikuj ludziom życia. Nawciskałeś milion zaworów, zegarków , oczyszczacze ( co to w ogóle k.. jest ? ) . I możesz się oburzać, ale jak normalny człowiek chce uzyskać normalną pomoc typu : jakie grzejniki kupić, czy muszą wszystkie być jednego producenta, jakieś twarde zasady , żeby można było przynajmniej zacząć sie orientować co możemy sami zrobić a czego nie damy rady - ZAPOMNIJCIE !!!! Żaden nie potrafi takiego prostego schematu pokazać. Szkoda czasu na słuchanie tych naukowych porad
Bardzo mi pomógł ten materiał zrozumieć i skompletować kotłownie z dwoma obiegami grzewczymi. Mam grzejniki i podłogówkę.
Zestaw który potrzebuje to:
Kocioł gazowy z zasobnikiem 120 L cwu + Afriso zestaw mieszający ze sprzęgłem hydraulicznym BPS 957
Serwisanta i można zakładać
Pozdrawiam i super materiał 😊👍🍀
Naszym celem było, aby materiały były dla Was jak najbardziej pomocne. Dziękujemy
✔️Spodobał Ci się ten odcinek? Chcesz oglądać więcej ciekawych filmów poradnikowych? Nie warto czekać - subskrybuj nasz kanał: th-cam.com/users/afrisopl
A Wy? Jakie macie doświadczenia w wykonywaniu typowych instalacji? Stosujecie jakieś ciekawe rozwiązania, którymi chcecie się podzielić? Komentujcie!
Jesteście niesamowici. Klasa sama w sobie. Bardzo pomocne filmy. Pozdrawiam oraz życzę spokojnych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego roku.
O to właśnie chodzi - żeby filmy były pomocne. Dzięki za dobre słowo. Oczywiście też życzymy spokojnych Świąt i wszystkiego dobrego w 2021.
najlepszym rozwiazaniem wg mnie jest piec kaflowy kuchenny z wbudowaną wezownicą same zalety zadnych wad
No i najbardziej nieszczelny.
Witam.Pytanie do AFRISOpl.W kotle na ekogroszek z zaworem 4D w 100% ogrzewanie grzejnikowe.Jaką zalecacie temperaturę kotła zadaną, a jaką temperaturę powrotu.Są różne zdania i chciałbym dowiedzieć się od Was.Chodzi mi bardziej o temperaturę min. kotła i powrotu.
Nie jestem doradcą Afriso,ale mogę odpowiedzieć.
Temperatura zadana może być już na poziomie 55 stopni,ponieważ musi być nieco wyższa,niż temperatura powrotu, ta natomiast musi i to bezwzględnie osiągać minimum 52 stopnie.
Poniżej tej temperatury zawarta w spalinach para wodna będzie osadzała się na dolnych ścianach kotła,co w konsekwencji doprowadzi do korozji.
Temperatura minimalna powrotu i temperatura zasilania podawana jest w wytycznych dla każdego kotła na paliwo stałe przez producentów. Zwykle na powrocie do kotłów na paliwo stałe nie jest to mniej niż 45°C - wówczas na zasilaniu należy utrzymywać co najmniej 65°C.
Temperatura powrotu rzędu 45 stopni,to zdecydowanie za mało.
Taka temperatura,to gwarancja korozji.
Często bywa tak,że nawet 70 na zasilaniu nie gwarantuje powrotu na poziomie 55ciu,a już szczególnie w układzie płaszczyznowym.Jeżeli układ jest duży,to siłą rzeczy dojdzie do wystudzenia zładu.
Więc obligatoryjnie sprzęgło,zawory mieszające.
Komu się chce bawić w takie rozwiązania.
A często w starych instalacjach z nowym źródłem ciepła nie ma nic ,co mogłoby podnieść temperaturę powrotu,w wyjątkowych przypadkach jest zawór mieszający,ale to już szczyt osiągnięcia finansowego inwestora, oczywiście manualny.
Tyle tylko,że on co najwyżej zapewni właściwą temperaturę na układ,ale nie na powrocie.
Oglądając filmy zauważyć można,że mało kto słyszał nawet o czymś takim,jak temperatura powrotu.
Więc o czym w ogóle rozmawiać.
Witam, w przypadku kotła gazowego i dwóch obiegów bezpośrednich ( podlogowka parter i piętro ) proponujecie schemat z dwiema pompami bez zmieszania i mówicie o miejscach na czujniki ( jak przy zaworach mieszających). To jak tym sterować? Jak np. stosuje Vaillant ecoTEC ze sterownikiem pogodowym Multimatic? Czujnik sprzęgła mam dopiero po rozszerzeniu o VR 70 z vaillanta a co z włączeniem pomp i czujnikami do nich?
Pozdrawiam
Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie system FloorControl, który nie tylko włączy bądź wyłączy pompy obiegowe, ale również umożliwia wyregulowanie innej temperatury w każdym pomieszczeniu. Można zastosować trzeci lub czwarty sposób z tego filmu: th-cam.com/video/IuCR_xYG-bM/w-d-xo.html
Czy nie lepiej skończyć z gazem i walić pompy ? Dobrze ze od jakiegoś czasu macie 4k dobrze się to ogląda. Pozdro !
Gaz jest popularnym rozwiązaniem i jest zapotrzebowanie na filmy w tej tematyce. Dziękujemy za dobre słowo i też pozdrawiamy :)
Nie każdy w starszych domach ma możliwość montażu pompy. Poza tym wtedy cena jest z kosmosu w porównaniu do gazu. Pompy nie pracują tak fajnie z grzejnikami (za niska temperatura czynnika grzewczego). W przypadku przejścia z jakiegokolwiek źródła ogrzewania z grzejnikami, tańsze jest przejście na gaz niż na pompę ciepła. No i nie każdy ma instalację elektryczną gotową na taką moc. Kolejne kucie i remonty.
witram, co mogę zastosowac do wysterowania 3 obiegów grzejnikowych ( parter pietrą i pomieszczenie gospo) z kotłem gazowym?? nigdzie niemoge znalesc sesownego rozwiazania mojego problemu,
Tańszą opcją na pewno jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego BLH 890 i trzech grup pompowych BPS 990 AP bez zaworów mieszających. Wówczas nastawia Pan temperaturę na kotle gazowym. Do sterowania pracą kotła gazowego można użyć sterownika 091FLRFv2.
Druga opcja, trochę droższa, to wysterowanie za pomocą zaworów mieszających i dołączonej do nich odpowiedniej automatyki. Mamy szereg filmów na naszym kanale, które o tym mówią, poniżej jeden z nich:
th-cam.com/video/yMBlvAWQVyI/w-d-xo.html
Mam pytanie, co jeśli mamy zwykly kociol gazowy, sterowany pogodowo wszystkie części w orginale, chodzi prawidłowo czyli nie potrzebny kolejny koszt i bwc310 odpada bo nie ma zaworow 3d a pogodowka juz jest. No i mamy pompe lub dwie za sprzeglem , i jak uruchomic te pompy razem ze startem pompy pieca? Proste , wpiąć się stycznikiem w pompe pieca i wtedy wszystkie ruszają razem, a co jeśli zawor w piecu przelaczy sie na ladowanie zasobnika i pompa dalej pracuje razem z dwiema pompami za sprzeglem ktore chlodza instalacje?
Więc pytanie brzmi jak to zrobić? Zeby pompy od obiegow ruszaly tylko wtedy jak piec będzie grzal dom , nie zasobnik. Pozdrawiam.
Najtańsza opcja to termostat montowany przylgowo pod izolacją do sprzęgła. Kiedy temperatura w sprzęgle spadnie poniżej zadanej na termostacie, pompy zostaną wyłączone. Nie wiemy, jak duży zasobnik c.w.u. Pan posiada. Nagrzewanie zasobnika przez kocioł gazowy jest relatywnie krótkie, bo kocioł pracuje z pełną mocą. W momencie przełączenia się na ładowanie zasobnika nie ma potrzeby od razu wyłączać pomp obiegowych - można pozwolić im pracować przez jakiś czas, żeby umożliwiły przekazanie ciepła do pomieszczeń.
@@AFRISOpl też myślałem o termostacie, wszystko bylo by zgodnie ze sztuka wtedy wykonane cwu mały bo 100l.
Pozdrawiam
Pozdrawiamy również.
Zastanawia mnie zawór mieszający w schemacie z 2 obiegami grzewczymi (podłogowe oraz grzejnikowe). W pokazanym schemacie zawór ten miesza czynnik grzewczy pomiędzy zasilaniem podłogówki, a powrotem ogrzewania grzejnikowego. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
Tutaj znajdzie Pan poprawne rozwiązanie tego schematu: www.afriso.pl/filmy/Poprawiony_schemat_BPS.pdf
Witam. W 4 minucie i 5 sekundzie jest wzmianka o tulejach montażowych dla czujnika temperatury - jaka jest szerokość tej tulei? 5mm czy 6mm. I kolejne pytanie: czy takie same tuleje znajdują się w zestawach PrimoBox? Pytam dlatego bo czujniki temperatury z pieca Defro nie pasują do tych tulei w PrimoBoxie (za duża średnica czujnika) Musze dokupić czujniki w odpowiedniej szerokości. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Średnica tulei w BPS i w PrimoBox jest taka sama i wynosi 6 mm.
Witam, chce zamontować sprzęgło BPS 955. Czy pompy trzeba podpinać jeszcze pod kocioł czy tylko wystarczy im zasilanie 230V do prawidłowego działania?
Lepiej, aby pracą pomp mogło sterować jakieś urządzenie. Jeżeli kocioł ma taką możliwość powinniśmy z niej skorzystać.
Kolejny dobry odcinek!
Cieszymy się, że spełnił oczekiwania. Dzięki :)
Witam czy zestaw mieszajacy bps957 będzie działał jeśli na powrocie z sprzegla zamontuje tylko pompę kotłowa?
Tak, zestaw BPS będzie działał, jeśli na powrocie zamontuje się pompę obiegu kotłowego.
Witam, pytanie odnośnie pierwszego wariantu 100% podłogówka. Czy proponowany zestaw mieszający wystarczy czy warto zamontować taki z zaworami mieszającymi np. BPS 977? Jakie będą różnice przy 100% poslogowki z zaworami mieszającymi a bez? Pozdrawiam
Proponowany zestaw wystarczy, bo układ oparty o kocioł gazowy pozwala ustawić w źródle ciepła temperaturę czynnika grzewczego na zasilaniu dla wszystkich obiegów grzewczych. Wersje z zaworami mieszającymi (np. BPS 977) pozwalają ustawić indywidualną temperaturę czynnika na każdym z obiegów podłogówki.
Witam. Kociol na pellet 20kw, bojler 200l, na dole podlogowka 120metrow plus na gorze grzejniki 110 metrow. Czy zastosowac taki komplet na dwa obiegi i bojler podlaczyc przed sprzeglorozdzielaczem czy lepiej sprzeglorozdzielacz dac na 3 obiegi i tam w trzeci wpiac bojler?
I dlaczego przed sprzeglem mozna dac bojler max 200l i przy mocy min 20 kw kotla. O co w tym chodzi?
Zasobnik o pojemności 200 l posiada małą wężownicę (małą pojemność), przez co taka mała ilość zimnej wody trafiając na kocioł o odpowiedniej mocy (tutaj 20 kW) nie spowoduje korozji niskotemperaturowej. Przy takim niewielkim zasobniku wybór co do podłączenia zależy od klienta. My zalecamy za sprzęgłem, ale też nie wykluczamy montażu przed.
@@AFRISOpl o i po tym wszystko rozumiem. Ale i tak bedzie zabezpieczenie powrotu i chyba dam bojler po sprzeglorozdzielaczu
Jaki model BPS powinienem zastosować przy 100 % podłogówce z kotła gazowego przy dwu obiegach grzewczych 1. mieszkanie 140 mkw , 2. Garaż 40 mkw , oraz zasobnik ciepłaj wody ładowany z kotła ?
W tym przypadku można zastosować zestaw BPS bez podmieszania na oba obiegi, np. : www.afriso.pl/produkt/9090010 lub www.afriso.pl/produkt/9095510. Przy kotle gazowym można ustawić maksymalną temperaturę, jaką będzie zasilana instalacja podłogowa - przy założeniu, że zasobnik będzie ładowany oddzielnie, tak jak pokazaliśmy na początku filmu. Dodatkowo polecamy zapoznać się z filmem, w którym przedstawiliśmy wyregulowanie odpowiedniej temperatury w każdym z pomieszczeń: th-cam.com/video/IuCR_xYG-bM/w-d-xo.html
@@AFRISOpl Czy powinienem rozważyć zastosowanie zestawu z podmieszaniem obiegu podłogówki w garażu gdzie planuję temperaturę pomieszczenia ok. 15 stopni ? Państwa produkt art. nr 90 901 10 lub 90 952 10.
Stosowanie zaworu mieszającego w instalacji podłogowej nie determinuje temperatura w pomieszczeniu, tylko temperatura zasilająca ten układ. Jeśli w Pańskiej instalacji jest kilka obiegów grzewczych, to żeby ustawić na nich różną temperaturę zasilającą, trzeba użyć zaworu mieszającego.
Czy zestaw AZB200 jest odpowiednikiem zestawu 90 900 10 ?
Tak, AZB 200 jest odpowiednikiem tego zestawu.
Mama następujące pytanie. Chciałbym zamontować kocioł gazowy z wyjściami bezpośrednio na obieg CWU oraz na obieg grzewczy. I teraz, zastosować na obiegu grzewczym sprzęgło BLH i następnie rozdzielić na dwa obiegi, jeden do starej instalacji grzejnikowej na parterze i drugi do nowej instalacji na poddaszu? Czy, zastosować któryś z Waszych zestawów mieszających? Myślałem o BPS 900, 2 człony bez mieszania. Na poddaszu z kolei myślałem o rozdzieleniu tego drugiego obiegu na obieg grzejnikowy i podłogówka (max 50m2). Pozdrawiam :)
Jeśli w instalacji są grzejniki i podłogówka to trzeba zastosować zawór mieszający do obniżenia temperatury zasilania instalacji płaszczyznowej. Jeśli na poddaszu nie ma zbyt dużo grzejników to można je zasilić tą pompą co grzejniki na parterze, a drugą grupę z zaworem mieszającym przeznaczyć na instalację podłogową. Inaczej trzeba wykonać 3 obiegi grzewcze, o których więcej w tym filmie: th-cam.com/video/s1j6sWkge7w/w-d-xo.html.
@@AFRISOpl A czy można użyć zaworu mieszającego bezpośrednio przy rozdzielaczu podłogowymi? Chciałbym uniknąć przeciągania dwóch obiegów na poddasze.
Można użyć grupy pompowej przy rozdzielaczu podłogowym (afriso.pl/produkt/9050510 lub afriso.pl/produkt/9055100).
A nie starczy rozdzielacz z układem mieszajacym zamiast sprzegla. Na kaloryfery temp.ustawiona na kotle a na podłogowe system mieszajacy obniży temp.
Możesz bardziej rozbudowana swoją wypowiedź?
W takiej sytuacji w przypadku pompy zamontowanej w kotle gazowym będziemy mieć z sytuacją typu „pompa ładuje w pompę”. To nie jest korzystne dla instalacji - mogą wystąpić problemy z jej wyregulowaniem hydraulicznym.
Witam bede mial kociol na pellet 22kw.czy bede mogł zastosowac bojler 300 l .dwuplaszczowy..dla 6 osob
U mnie kocioł 16kw i zasobnik cwu 220 l... działa.
To zależy od zapotrzebowania na moc grzewczą wężownicy takiego bojlera. Może być ona wyższa niż 22 kW - należy sprawdzić dane techniczne producenta bojlera. Szczegółowe informacje o doborze bojlerów (zasobników c.w.u.) omówiliśmy w tym filmie: th-cam.com/video/28GVKZbSVH8/w-d-xo.html
A co w sytuacji pieca na pellet i 100% podłogówki?
Polecamy sprawdzić poniższy link do filmu, w którym znajdzie Pan odpowiedź na pytanie. th-cam.com/video/dLPLTuX-XYU/w-d-xo.html
A jaka pompa schemat
Kocioł gazowy - mieszkanie instalacja grzejników i ciepła woda użytkowa a podłączenie drugiego mieszkania tylko na instalację grzejnikowa
Przy 2 obiegach grzejnikowych układ możemy oprzeć np. o zestaw z 2 obiegami bezpośrednimi. Będzie to BPS 944.
A jeżeli piec kondensacyjny będzie wpięty w starą instalacje grawitacyjną w grzejnik w łazience stalowy a podłogówka jest tylko w jednym pomiesczeniu i wpięta w grzejnik,jak zrobić instalacje żeby jak pompa od podłogówki działa żeby grzejniki były w tej samej temp co w innych pomieszczeniach,chodzi o to jak podłogówka działa to grzejniki są chłodniejsze a jak się wyłączy to są gorące.
Żeby jedna część instalacji nie wpływała na drugą, odseparujmy obiegi grzewcze od siebie z pomocą sprzęgła hydraulicznego. Najlepiej skontaktować się z polecanym przez nas instalatorem i omówić modernizację instalacji: www.afriso.pl/mapa-instalatorow
a jeżeli mam kocioł na pellet 15 kw układ mieszany grzejniki podłow i zasobnik ciepłej wody 200
to mogę zastosować tak jak w ostatnim schemacie tylko na podłogówkę zaw 3?
Tak, można użyć tego schematu.
Czy zamiast zaworu AVT można zastosować pompę tzw przewałową?
Lepiej zastosować zawór ATV bo stosując pompę przewałową całe medium grzewcze zostanie przekierowane z zasilania na powrót co będzie skutkowało brakiem płynności pracy całej instalacji grzewczej. Zachęcamy do zapoznania się z tym filmem: th-cam.com/video/_p7Lsz4YCFs/w-d-xo.html
Generalnie dużo kotłowni robię na Waszym asortymencie, ponieważ lubię jakość jaką oferujecie. Jednak jeżeli chcecie żyć w zgodzie z instalatorami to pomóżcie nam w tym, aby nie ćwiczyć tyle w zawieszaniu sprzęgła BPS. Żeby wszystko profesjonalnie wyglądało konieczne jest, aby były jakieś wieszaki, uchwyty do tego BPSa. Łapanie uchwytami stalowymi nie wygląda profesjonalnie.
Dziękujemy za cenną uwagę. Przekażemy Pana propozycję do działu badań i rozwoju.
Witam mam pytanie posiadam sprzęgło Bps 906 zgrupami grundfos od miesiąca i po włączeniu na drugi bieg w obiegu grzejnikowym zawor odcinający powrotny w którym jest zawot zwrotny drży przenosi chałas .Reklamacja zostaję pozdrawiam
Należałoby wykręcić ten zawór i przepłukać go pod bieżącą wodą. Jeżeli po tej czynności hałas nie ustanie, należy zgłosić ten problem na zwt@afriso.pl.
@AFRISOpl ok
@AFRISOpl dzięki
Piętro kaloryfery, parter podłogówka (około 600mb) piec junkers cerapur acu z własną pompą do obiegu. Pytanie brzmi: czy potrzebne jest sprzęgło i dodatkowa pompa za sprzęgłem do obiegu kaloryferów?
Ponieważ na instalacji są dwa różne obiegi (grzejnikowy i podłogówki), zalecamy wykonanie dwóch niezależnych obiegów. Przyda się do tego np. zestaw mieszający BPS 901: afriso.pl/produkt/9090110
Co mam zastosować w przypadku gdy w piwnicy na parterze i pietrze posiadam ogrzewanie podłogowe plus ciepła woda użytkowa
Jeśli każda kondygnacja to osobny obieg podłogówki to można zastosować rozdzielacz KSV na 4 obiegi i 3 grupy pompowe PrimoTherm z zaworem mieszającym i 1 grupę pompową z obiegiem bezpośrednim.
Czy moglibyście doradzić jak i dobrac osprzęt do ogrzewania podłogowego na jednym poziomie ale z trzema grzejnikami sciennymi?
Najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanym instalatorem lub projektantem, który po uzyskaniu dokładniejszych informacji o instalacji pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie - www.afriso.pl/mapa-instalatorow
A co jak mam 3 rozdzielacze? Czyli 2 rozdzielacze do podłogówki (parter i piętro osobno) + 1 rozdzielacz do grzejników. Jak w takim wypadku podpiac? Dawać przy każdym rozdzielaczu osobna pompę czy wystarcza te przy zestawi mieszającym?
Najlepsze rozwiązanie to sprzęgło-rozdzielacz na 3 obiegi, np. BLH 890 + grupy pompowe BPS i indywidualnie zasilanie każdego obiegu. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie równoważenie hydrauliczne i umożliwi centralne sterowanie temperaturą zasilającą każdy obieg. Omówiliśmy to w tym filmie: th-cam.com/video/s1j6sWkge7w/w-d-xo.html
@@AFRISOpl oki, czyli jadąc od góry sprzęgła. Na najwyższym poziomie dać rozdzielacz od grzejników + zasobnik, kolejny poziom to podłogowa przykładowo parter, następny poziom podłogowa przykładowo piętro? Dobrze myślę? Kocioł jest na pellet.
Im wyżej tym cieplej, więc trzeba od góry podpinać do sprzęgła obiegi wymagające wyższych temperatur, tj. grzejniki i zasobnik, żeby potem wpiąć ogrzewanie podłogowe.
@@AFRISOpl rozumiem. A mogę zrobić tak że pompa od grzejników będzie przy sprzęgle hydraulicznym. A od podłogowek przy rozdzielaczach? Czy lepiej dać wszystko przy sprzęgle? Czy nie ma różnicy.
Z hydraulicznego punktu widzenia położenie pompy nie ma znaczenia. Jednak pompa generuje pewien hałas, więc jak jest możliwość to lepiej ją zainstalować w kotłowni niż przy rozdzielaczach.
Witam.W schemacie z kotłem na paliwo stałe gdzie zamontować zawór różnicowy?
W filmie mówimy o instalacjach pompowych typu zamkniętego. Nie stosujemy w nich zaworu różnicowego, który jest zabezpieczeniem instalacji typu otwartego, gdzie dopuszczalna jest praca grawitacyjna całego układu.
Ten schemat w siódmej minucie filmu to dobrze jest podpięty powrót z kaloryfera ? czy to pomyłka ? Bo trafia on w okolice zaworu trójdrożnego, a takiej konfiguracji w pdf dla tego rozdzielacza nie widzę.
Tak, w filmie jest błąd graficzny. Pod tym linkiem zamieściliśmy poprawiony schemat - www.afriso.pl/filmy/Poprawiony_schemat_BPS.pdf
Czyli jak rozumiem przy samej podłogowe i zastosowaniu sprzęgła nie trzeba dodatkowo dawać zaworu 3D do mieszania powrotu z zasilaniem?
W instalacji z kotłem gazowym i samą podłogówką takie rozwiązanie jest prawidłowe. Na kotle można ustawić temperaturę, jaką będzie zasilana instalacja podłogowa - zakładając, że zasobnik będzie ładowany oddzielnie, tak jak pokazaliśmy na początku filmu. Dodatkowo można wyposażyć kocioł gazowy w moduł pogodowy, zmieniający temperaturę zasilającą w zależności od temperatury zewnętrznej. 4 sposoby na wysterowanie takiej instalacji pokazaliśmy w filmie: th-cam.com/video/IuCR_xYG-bM/w-d-xo.html
@@AFRISOpl Ok a gdzie w takim przypadku podpinamy pompy obiegowe znajdujące się za sprzęgłem?? nie chce żeby pracowały 24h/d
Zależy od sterowania jakie jest w kotłowni. Najpierw trzeba zweryfikować jakie sterowanie ma źródło ciepła, i pod taki regulator wpiąć pompy obiegowe. Inne sposoby na sterowanie pompami pokazaliśmy w tym filmie: th-cam.com/video/rJuHr-chiiY/w-d-xo.html
Witam,czy mogę jako zabezpieczenie kotła zastosować 4 drogowy zawór mieszający z siłownikiem na krótkim obiegu i do wyjścia tego zaworu podłączyć sprzęgło hydrauliczne z zaworami mieszającymi trojdrogowym siłownikami?
Nie - w takiej instalacji trzeba użyć zaworu 3-drogowego (np. AFRISO ATV) zamiast 4-drogowego.
@@AFRISOpl dzięki za odpowiedź i pozdrawiam
Ps ,a jest jakaś możliwość aby wysłać wam zdjęcie,czy może tak to zostać czy konieczna przeróbka?
Najlepiej wysłać foto na zwt@afriso.pl z krótkim opisem problemu
Nie mogę od nikogo uzyskać informacji, czy przy zastosowaniu kotła olejowego niekondensacyjnego, konieczne jest zapewnienie temperatury powrotu? Czy zalecane jest sprzęgło hydrauliczne?
Kocioł ma obsłużyć ogrzewanie podłogowe i grzejniki naścienne. BUDERUS Logano G125. Proszę o poradę.
Jeśli będą 2 obiegi grzewcze z niezależnymi pompami obiegowymi, to sprzęgło będzie konieczne. Co do zapewnienia temperatury powrotu to trzeba pytać producenta kotła.
witam w 6min.56 sekundzie jest pokazany zawór mieszający i zastanawiam się czy to jest błąd czy nie ma to znaczenia skąd jest podłączony powrót do zaworu mieszającego
Tak, w filmie jest błąd graficzny. Pod tym linkiem zamieściliśmy poprawiony schemat - www.afriso.pl/filmy/Poprawiony_schemat_BPS.pdf
Witam jakie rozwiązanie zastosować jeśli chce mieć piec węglowy i połączyć z piecem gazowym tylko chce żeby jak w piecu węglowym przestaje się palić to żeby przełączyło automatycznie na piec gazowy co polecisz zastosować proszę o schemat lub film
Polecamy film: th-cam.com/video/QZLm5FEA60U/w-d-xo.html. Zamiast kotła węglowego jest kominek, ale zasada działania będzie identyczna.
6:55 czy powrót z podłogówki nie powinien czasem wracać na zawór trójdrogowy?
Tak byłoby najlepiej,ponieważ do tego właśnie służą zawory mieszające.
Raz,że zapewniają właściwą temperaturę na zasilaniu obiegu,dwa robią to samo w kwestii ochrony powrotu.
Z tym drugim jednak jest nieco gorzej,bo sam zawór mieszający nie zawsze spełni swoje zadanie.
Trudno bowiem oczekiwać,że przy temperaturze na kotle rzędu 55 stopniu,to już takie najbiedniejsze minimum,uda się uzyskać powrót na tym samym poziomie.
A taka wartość byłaby najlepsza dla kotła.
Najgorszym jest to,że znikomy promil instalatorów zwraca jakąkolwiek uwagę na kwestię ochrony powrotu.
Mając w tym swój interes,jakby nie było.
Ma Pan rację. Dziękujemy za uwagę. Pod tym linkiem: www.afriso.pl/filmy/Poprawiony_schemat_BPS.pdf znajdzie Pan poprawiony schemat.
Też to zauważyłem i jestem zdania że nie pracowało by to poprawnie ponieważ było powiedziany że na grzejniki będziemy ustawiać temp od 50 do 60 stopni więc jeśli zasilanie będzie np 55 to powrót powiedzmy że 45 lub 40 i jeśli na sterowniku zaworu 3 d ustawimy 28 stopni to to 28 nie będzie tam nigdy bo będzie zaciągać gorąca wodę z powrotu grzejników no chyba że grzejniki nie będą grzały, ale przyjmujemy raczej że grzejniki i podłogowa grzeją razem :-)
@@michasysz7257 tyle tylko,że jeżeli masz dwa układy grzewcze,to musisz mieć dwa zawory mieszajace,dla każdego obiegu indywidualny.
Przy temperaturze zasilania 60 stopni na podłogę idzie średnio 30-32,a wraca zawsze mniej, więc zawór mieszający czerpie mało gorącej wody z zasilania i miesza ją z tym,co powraca.
Do kotła z kolei wraca to wszystko,czego mieszacz nie wykorzystał i/lub kieruje to na inne obiegi.
Każdy obieg musi, a raczej powinien mieć swój mieszacz.
Częstą praktyką przy jednym obiegu grzewczym i cwu,jest stosowanie czterodrogowego mieszacza w którym miesza się powrót z zasilaniem.
Natomiast powrót z cwu raz puszczają na mieszacz,innym razem prosto do kotła..
Najlepszym sposobem na zbilansowanie zysków i strat jest sprzęgło hydrauliczne.,nawet przy jednym obiegu.
@@robertsolarz9016 nie zgodzę się z tym że każdy obieg musi mieć swój mieszacz ponieważ tak jak tutaj przedstawili że na grzejniki idzie bez mieszacza i moim zdaniem to jest poprawne. Na grzejniki zamontowalbym tylko głowice termostatyczne i po problemie :-)
A jak zbudować instalację opartą o zbiornik akumulacyjny z grzałkami który będzie zasilał ogrzewanie podłogowe parter piętro
Mamy w planach odcinek poruszający ten temat.
@@AFRISOpl SUPER 👍
jak dobrać zawór atv dla instalacji z kotłem na ekogroszek?
Jakie znaczenie ma fakt,iż piec jest na eko groszek,a nie na pellet?
Żadne.
Temperatura powrotu musi wynosić minimum 52 stopne, więc zawór o temperaturze 45 będzie już spełniał swoje zadanie,pełne otwarcie przy 55ciu.
Stosowanie zaworów o wyższym progu otwarcia uważam za bezsensowne, ponieważ temperatura kotła z reguły to minimum 60 stopni.
A zatem przy zastosowanie sprzęgła i zaworu 45 stopni powrót zawsze będzie o kilka stopni niższy,niż zasilanie.
Tak naprawdę mając sprzęgło ATV jest potrzebny tylko po to,aby szybciej dogrzać krótki obieg.
W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić wytyczne producenta kotła i znaleźć minimalną temperaturę, która ma być utrzymywana na powrocie do kotła. Temperatura ta odpowiada temperaturze nominalnej zaworu ATV - pod warunkiem, że na zasilaniu utrzymywana jest temperatura co najmniej o 15°C wyższa. Ma to znaczenie, bowiem w zaworach temperaturowych AFRISO całkowite otwarcie zaworu następuje przy temperaturze o 10°C wyższej w stosunku do podanej temperatury znamionowej. Rozmiar zaworu powinien odpowiadać średnicy przyłącza powrotnego do kotła.
Czy taki zestaw ze sprzęgłem ma sens przy buforze?
W przypadku zastosowania bufora do całej instalacji grzewczej nie trzeba już stosować sprzęgła hydraulicznego. Wówczas polecamy zastosowanie rozdzielaczy KSV i grup PrimoTherm lub zestawów PrimoBox AZB z serii 400 i 500. Różnice pomiędzy buforem a sprzęgłem omawialiśmy w filmie: th-cam.com/video/qjPV1B_xkiA/w-d-xo.html
W 8:45 jest OK
TO ZAWOR ATV , POMPA KOTLOWA ZI ZESTAW MIESZAJACY Z JEDNYM STEROWNIKIEM BEDZIE DZIALAC? PRZY SAMYCH GRZEJNIKACH?
Jeśli układ będzie miał zawór mieszający to dochodzi druga pompa (montaż za mieszaczem). Przy dwóch pompach warto rozważyć sprzęgło hydrauliczne, żeby pompy nie zakłócały swojej pracy.
Często montuję wasze produkty ale trzeba się nad tym zastanowić bo widać że odpowiadacie tylko na wygodne pytania.
Staramy się odpowiadać na wszystkie pytania. Także te, które są konstruktywną krytyką.
To proszę poczytać niżej.
👍🏼
Dziękujemy :)
Jeżeli to jest prosty schemat na prostą instalację to ja jestem raczej debilem. Człowieku - jak chcesz się popisywać to pisz prace naukowe, a nie komplikuj ludziom życia. Nawciskałeś milion zaworów, zegarków , oczyszczacze ( co to w ogóle k.. jest ? ) . I możesz się oburzać, ale jak normalny człowiek chce uzyskać normalną pomoc typu : jakie grzejniki kupić, czy muszą wszystkie być jednego producenta, jakieś twarde zasady , żeby można było przynajmniej zacząć sie orientować co możemy sami zrobić a czego nie damy rady - ZAPOMNIJCIE !!!! Żaden nie potrafi takiego prostego schematu pokazać. Szkoda czasu na słuchanie tych naukowych porad
Dajcie filmik z montażem a nie tylko biurko, juz to nudne jest sprzedawanie przy biurku.
Już niedługo spełnimy Pana prośbę - proszę wypatrywać, będzie ciekawy film z montażem.
7
Zawór mieszający ?
Chłopczyku, czyli podgrzać, a potem studzić, oczywiste marnotrawienie energii cieplnej.
Ciekawe jaj byś to zrobił 20 lat temu, a dało się zrobić bez cudów i działa do tej pory, a taka instalacja dla nie obeznanych to jest koszmar!
Zawory zwrotne? A zo zwracają? Chyba PRZECIWZWROTNE... Tzw fachowe doradztwo🤣🤣🤣
Zanim napisałeś i skrytykowałeś mogłeś się chociaż upewnić czy masz rację🤦♂️