52. Jacques Tati & Paul Virilio

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ก.ย. 2024
  • Dobar dan i dobro došli u svijet suvremene psihologije i filozofije.
    Pojmovi "nova psihoanaliza", "intersubjektivna psihologija" ili "psihologija osobnosti", označavaju novo, drugačije tumačenje ljudske psihe i njenog mjesta u svijetu. Čovjek nije više odvojen, izoliran od svijeta, već je sada određen svijetom, svojim bivanjem u njemu i svojim odnosima s drugim ljudima. Upravo zato i sve psihološke probleme, odnosno, "bolesti", Nova psihoanaliza vidi kao manju ili veću pukotinu u odnosu sa svijetom i drugim ljudima.
    Mnogi filozofi,Husserl, Heidegger, Ponty, Levinas, Derrida i drugi, u posljednjih pola stoljeća značajno su utjecali na razvoj Nove psihoanalize. Danas je nemoguće odvojiti suvremenu psihologiju i psihoterapiju od suvremene filozofije, posebno tzv. kontinentalne filozofije, fenomenologije i egzistencijalizma. Ukratko, psihološki problem kao što je depresija, granični poremećaj, bipolarni poremećaj, anksioznost, više se ne tumači kao "bolest", već kao manjak razumijevanja ili empatije. Problem nije više skriven negdje "u mozgu", već se nalazi svijetu oko nas i našem odnosu sa svijetom.
    Za sve što vas zanima pišite mi na moj email-vnemet@vip.hr, a tekstove s ovih predavanja možete naći na mojoj Web stranici - psihologija.eu
    Lijepi pozdrav,
    Vladimir Nemet

ความคิดเห็น • 12

  • @ТатјанаВукадиновић
    @ТатјанаВукадиновић 2 ปีที่แล้ว +1

    Sjajan video! Sjajno tumačenje povezanosti čovekovog unutrašnjeg i spoljašnjeg poretka ( društva), odnosno toga, na koji način neutažene unutrašnje potrebe oblikuju spoljašnji svet kroz osvajačke pohode neograničenim širenjem uz neobuzdavajuću brzinu. Na kraju, izvanredan zaključak o prijateljstvu kao povratku sebi i svojoj suštini! Hvala Vam!

  • @abstract3213
    @abstract3213 2 ปีที่แล้ว +3

    Hvala, odlicna sustina. Sad su vam videi mnogo bolji, bez one komercialne muzike u pozadini. 😀 lakse je slusati.

  • @andreassoftic820
    @andreassoftic820 2 ปีที่แล้ว +3

    Prekrasno predavanje. No,"brže ,vise , jace" moto je i lajtmotiv moderne koje se danas nastavlja i brzina koju naslućujemo u budućnosti je nezamisliva. tj. Sto nam brzina svjetlosti koja prati budućnost vremena donosi?

  • @471169
    @471169 2 ปีที่แล้ว +6

    Dobar izbor, vrlo zanimljivo.Nije li odavno E Fromm upozorio cemu vodi gubitak biofilije( kreativnost, spontanost, ljubav, bistvovanje, bliskost, povezanost..)
    Itekako danasnji narcisticki zivot ubrzanog konzumerizma, hedonizma, otudjenja, "kibernetskog drustva", sebicnosti, gladi za ono sto drugi hoce da imamo i budemo.. vodi u nezadovoljstvo i stalni pokusaj covjeka da nadje orjentaciju i zadovoljstvo u pogresnim konzumerskim vrjednostima..
    Kohut prepoznaje istu stvar..vjecito ptitanje ostaje koliko obican covjek ima mogucnost svojom osobnom voljom popraviti stvari i izvrsiti sustinske promjene sebe. Ogroman broj populacije zivi mehanicki po principima nametnutih trendova i misli da tako i treba da bude.
    Poz

  • @zeljkalubina8315
    @zeljkalubina8315 2 ปีที่แล้ว +2

    Zaustavih se 15 min i 15 sek. Bravo!

  • @superbrko7757
    @superbrko7757 2 ปีที่แล้ว +3

    Zanimljivo je kako se Kohutov koncept može povezati sa svime, odnosno, tako ispada kada Vi to briljantno uradite.
    Čestitke na još jednom izvrsnom radu!