Serdecznie dziękuję za kolejny ciekawy materiał na temat historii i geografii naszych ziem. No bo kto by pomyślał, że kiedyś Wisła nie płynęła do Gdańska, ale do Hamburga? Pozdrawiam świątecznie! 🙂
Jestem pod wrażeniem. Algorytm dobrze się spisał. Film dosyć długi, jak na realia YT, ale obejrzałem bez przerw. W świecie kilkusekundowych przerw na skupienie się na czymkolwiek, to był czas dobrze zagospodarowany 🙂
Miałem 2 lata gdy 15 lutego 1945r. całą rodziną, wywiezioną z Mazowsza przez Niemców "na roboty" w Brauerei Englisch Brunnen Elbing, osiedliśmy w Drewnicy. Tam spędziłem dzieciństwo, skończyłem porządną podstawówkę. W Elblągu, na ul Zamkowej, Technikum Samochodowe. Wiele podróżowałem po świecie z racji związanej z zawodem (kierowca w międzynarodowej firmie transportowej PMPS "Pekaes"). Podobne krajobrazy widziałem na pn. Holandii i pn. Niemczech jak wiatraki. W Drewnicy były trzy. W tym, co jeszcze jakoś stoi, młynarzem był Suszewski. Wiele pamiętam z tamtych lat. Dziękuje autorowi za to, że pogłębił mi wiedzę o tej krainie.
Tyle historii, a wszystko toczy się wokół rzeki. Piękna sprawa i piękne przyglądanie się dziejom Polski w perspektywie geograficznej. Więcej takich materiałów
Oj wielkie dzięki za całą pracę. Mieszkając w Kwidzynie pamiętam gdy jako nastolatek jeździliśmy na wycieczki rowerowe na wały przeciwpowodziowe, no i te smutniejsze czasy gdy Wisła wylała zalewając połacie obszarów rolnych i pobliskie wioski. Geograficznie nawet nie przypuszczałem że te tereny przeszły taką transformację w przeciągu wieków. Ta mapa przedstawiająca Żuławy z czasów Zakonu Krzyżackiego, gdy na tereny napływali pierwsi osadnicy z Niemiec i Holandii, naprawdę otworzyła mi oczy jak inaczej mogli żyć ówcześni mieszkańcy tych terenów - nieprawdopodobne jak inaczej mogły wyglądać te tereny. Co do Piekła i sluzy łączącej Wisłę z Nogatem zawsze kojarzy mi się z skeczem "Ucz się Jasiu" ".... ależ błagam panów zaleje mnie całkiem - nie pana pierwszego .... - won do Piekła, won" cytując ś.p. Jana Kobuszewskiego z kabaretu Dudek ;)
To chyba słabo szukasz. Bo merytorycznych kanałów poslkojęzycznych jest sporo. Jednak zależy jaka tematyka Ciebie interesuje. Oraz forma przekazu tej tematyki. Jestem w stanie zaproponować kilkanaście, a może nawet więcej kanałów o poziomie merytoryki co najmniej takim jak tu. A niektóre nawet wyższym.
@@bamsey2k1 Przeprasza, że tak długo czekacie. Jednak chyba przegapiłem powiadomienia o Wszych postach. Juz podaje kilka przykładów, z różnych dziedzin: uwaga naukowy bełkot podkast historyczny podkast wojenne historie povagowani zabytki nieba Mówiąc Inaczej morskie opowieści Daniel Tyborowski - Historia Naturalna echa leśne usuń znak kwadrans z numizmatyką magia natury drwal rębajło matheo 780. Dobra na początek starczy. Ale jest tego więcej.
@@Zoth_Ommog Przepraszam, za zwłokę. Juz w innym poście dla kogoś innego podałem. Ale tu muszę jeszcze dopisać do listy radio naukowe Tego kanału na liście nie może zabraknąć.
@Swiat wciąga Dziękuję za ten temat, gdyż pochodzę z Gdańska. Cześć tych rzeczy były mi znane, ale bardzo dobrze Pan to udokumentował i dodał wiele mniej znanych szczegółów. Je me suis abonnée. Merci
Przepływam motorówką po wodach Delty Wisły od 1000 do 1500km w sezonie od kwietnia do października w rejsach 10 godz. z Tczewa. Ruch turystyczny na akwenach Delty Wisły jest niewielki i odbieram to jako wielką zaletę.Wrażenia....trudno opisać slowami.Wiedza którą Pan przekazuje wzbogaca mój zasób wiadomości o tym regionie.Jest Pan arcymistrzem takiego przekazu.Zapraszam na rejs w sezonie.
Super materiał. Po prostu złoto które zlepia wszystko co się da wyczytać w jedno. Może coś o Lini brzegowej baktyku? Jak wyglądała linia brzegowa PL i reszty krajów bałtyckich.
Z ciekawostek o powodzi w Gdańsku w 1829 roku dodam ,że wody sięgały 1 piętra kamienic. Okolice Motławy i Raduni były zalane aż po dachy domów Do dziś można znaleźć w kilku miejscach wmurowane znaczniki poziomu wody, niestety większość się nie zachowała przez zniszczenie miasta w 1945 roku. Powódź z roku 1829 zalała na Żuławach 47 wsi, tj. 340 km2 zamieszkałych przez ok. 16 700 ludzi. 11 000 straciło dach nad głową (dwie trzecie). Zginęło 30 osób i 6000 dorosłych zwierząt hodowlanych oraz cały drobny inwentarz żywy. Nie było ani jednej kury pod Gdańskiem. Przepadła pasza i żywność. Można było zapomnieć o uprawach w sezonie wiosenno-letnim, doszło do wielkiego zapiaszczenia Żuław. /
Uwielbiam oglądać Twoje filmy. Za każdym razem Na Twoim kanale czuję się jakbym był u przyjaciela, który zawsze ma inną, ciekawą historię do opowiedzenia.
Wielkie uznanie za kolejny rewelacyjny (wciągający :) ) odcinek. Dobrze znam te tereny. Może następny film poświęcić hydrotechnicznym regulacjom pomorskich rzek np. Raduni, Motławy, Słupi - szlakiem małych elektrowni wodnych?
Gorące podziękowania za kolejny przykład doskonałego merytorycznie i profesjonalnego podejścia do omawianego tematu.Jestem pod niesamowitym wrażeniem wszystkich dotychczasowych filmów.Fantastycznie się tego słucha i to ogląda.Każdy z odcinków to skarbnica wiedzy w pigółce.Raz jeszcze dziękuję za kolejną ucztę poznawczą,pozdrawiam i niecierpliwie czekam na kolejne odcinki a że świat jest wielki ciekawy i zaskakujący - materiału nie zabraknie.Oby tylko siły i determinacja dopisywały za co trzymam wszystkie cztery kciuki!💪
Świetny materiał naukowy. Proszę o podobny dotyczący regulacji Odry. Czytałem o skróceniu długości tej rzeki o 100 km. Dotyczyło to zwłaszcza górnej Odry, w celach przystosowania jej do żeglugi śródlądowej z Górnego Śląska. Dziękuję i Pozdrawiam
Hejo! Super materiał. Mega ciekawy. Dodam jako ciekawostkę, że domy podcieniowe najprawdopodobniej nie pochodzą od mennonitów. Krzyżacy mocno meliorowali już ten teren. Mennonici dokończyli dzieła. Żyli oni jednak w typowych holenderskich zagrodach (obora połączona z domem). Domy podcieniowe to lokalny, wykształcony tylko na Żuławach styl :-)
Bardzo fajnie, że wróciłeś do końcowego tekstu "do zobaczenia, być może za chwilę". To jest jak by Twój znak rozpoznawczy. U nikogo , kogo subskrybuj e takiego tekstu nie słyszę. A w kilku/kilkunastu ostatnich filmów zabrakło tego tekstu. Nie rezygnuj z niego. To jest coś co Ciebie wyróżnia .
Super się postarałeś . Mieszkałem w tamtym rejonie i temat częściowo znałem , jednak to co zrobiłeś zaspokoiło i wyczerpało moją ciekawość w stu procentach . Fajnie się oglądało znając tamte miejsca , rozumiem teraz bardziej etymologię lokalnych nazw w regionie . Czekałem na ten film . Dzięki . Subik już dawno , łapka , komentarz i udostępniłem na F . Pozdrawiam .
Bardzo dobry materiał!!! Zajmuję się m. in. ochroną przyrody w rejonie ujścia Wisły i doceniam profesjonalne przygotowanie w oparciu o szeroka kwerendę danych. Super!
Mógłbyś zrobić film o Wilamowicach. Województwo śląskie na północy wchód od Bielska-Białej. Bardzo ciekawe miasto z własnym językiem, kulturą ,a nawet sami mieszkańcy określają siebie jako inna narodowość i mówią, że żyją w innym własnym Państwie.
W czasach studenckich żeglowałem co rok w wakacje na trasie Gdynia-Krynica Morska. Przejście przez Bałtijsk było zamknięte do około 1995. Szkarpawa była żeglowna. Wisła Królewiecka - muł. Kanał Elblaski - muł
Zapraszam także na film o całej Wiśle: th-cam.com/video/4lFa4X7ZVw0/w-d-xo.html
Za każdy razem mam nadzieję że dowiem się co Świat wciąga i jak zwykle odchodzę zawiedziony.....
@@abstrakt2003 😂👍
Serdecznie dziękuję za kolejny ciekawy materiał na temat historii i geografii naszych ziem. No bo kto by pomyślał, że kiedyś Wisła nie płynęła do Gdańska, ale do Hamburga? Pozdrawiam świątecznie! 🙂
@@abstrakt2003p
Szanuję za ogrom włożonej pracy ✊✊
👍💪 Szacunek za przekopanie się przez tyle materiałów historycznych i za nakład pracy 👍💪💪😊
Wołoszański geografii... Świetna robota !
Tak.
tylko nie donosi. mam nadzieje
Jestem pod wrażeniem. Algorytm dobrze się spisał. Film dosyć długi, jak na realia YT, ale obejrzałem bez przerw. W świecie kilkusekundowych przerw na skupienie się na czymkolwiek, to był czas dobrze zagospodarowany 🙂
Miałem 2 lata gdy 15 lutego 1945r. całą rodziną, wywiezioną z Mazowsza przez Niemców "na roboty" w Brauerei Englisch Brunnen Elbing, osiedliśmy w Drewnicy.
Tam spędziłem dzieciństwo, skończyłem porządną podstawówkę. W Elblągu, na ul Zamkowej, Technikum Samochodowe.
Wiele podróżowałem po świecie z racji związanej z zawodem (kierowca w międzynarodowej firmie transportowej PMPS "Pekaes"). Podobne krajobrazy widziałem na pn. Holandii i pn. Niemczech jak wiatraki. W Drewnicy były trzy. W tym, co jeszcze jakoś stoi, młynarzem był Suszewski.
Wiele pamiętam z tamtych lat.
Dziękuje autorowi za to, że pogłębił mi wiedzę o tej krainie.
Tyle historii, a wszystko toczy się wokół rzeki. Piękna sprawa i piękne przyglądanie się dziejom Polski w perspektywie geograficznej. Więcej takich materiałów
Kolejny świetny materiał!
Odcinek na który niecierpliwie czekałem. Jak zwykle świetny odcinek! Pozdrawiam z Meksyku.
Ulica Boboli nie leży w Meksyku tylko w Białymstoku
Supeeeer! Następna może być dolina rzeki Redy!
Wybitnie wybitny odcinek. Pozdrawiam, cześć.
Super opracowanie. Pozdrawiam.
Wojciechu, dobra robota 😁
Mistrzowski materiał. Mieszkam niedaleko Żuław. Dużo się dowiedziałem. Dziękuję.
Troche sie czeka na te filmy, ale warto 😊
Oj wielkie dzięki za całą pracę. Mieszkając w Kwidzynie pamiętam gdy jako nastolatek jeździliśmy na wycieczki rowerowe na wały przeciwpowodziowe, no i te smutniejsze czasy gdy Wisła wylała zalewając połacie obszarów rolnych i pobliskie wioski. Geograficznie nawet nie przypuszczałem że te tereny przeszły taką transformację w przeciągu wieków. Ta mapa przedstawiająca Żuławy z czasów Zakonu Krzyżackiego, gdy na tereny napływali pierwsi osadnicy z Niemiec i Holandii, naprawdę otworzyła mi oczy jak inaczej mogli żyć ówcześni mieszkańcy tych terenów - nieprawdopodobne jak inaczej mogły wyglądać te tereny.
Co do Piekła i sluzy łączącej Wisłę z Nogatem zawsze kojarzy mi się z skeczem "Ucz się Jasiu"
".... ależ błagam panów zaleje mnie całkiem
- nie pana pierwszego ....
- won do Piekła, won"
cytując ś.p. Jana Kobuszewskiego z kabaretu Dudek ;)
bardzo ciekawy odcinek. dzięki !
Świetny odcinek pełen informacji
Codziennie wchodziłem na kanał, żeby zobaczyć czy już jest ten film
Chylę czoło, dziękuję, sama przyjemność Pana słuchać.
🙂👍 zamieniam się w słuch, dziękuję i pozdrawiam
Znów wspaniały odcinek Super
Jestem pod wrażeniem. Od baaaardzo dawna nie znalazłem tak merytorycznego i wciągającego kanału na YT.
To chyba słabo szukasz. Bo merytorycznych kanałów poslkojęzycznych jest sporo. Jednak zależy jaka tematyka Ciebie interesuje. Oraz forma przekazu tej tematyki. Jestem w stanie zaproponować kilkanaście, a może nawet więcej kanałów o poziomie merytoryki co najmniej takim jak tu. A niektóre nawet wyższym.
@@iowa406 w ogóle nie szukam; to przypadek, że tu trafiłem. Poproszę o kilka przykładów merytorycznych kanałów - chętnie skorzystam :)
@@iowa406 proszę o podanie, z chęcią się zapoznam ;)
@@bamsey2k1 Przeprasza, że tak długo czekacie. Jednak chyba przegapiłem powiadomienia o Wszych postach.
Juz podaje kilka przykładów, z różnych dziedzin:
uwaga naukowy bełkot
podkast historyczny
podkast wojenne historie
povagowani
zabytki nieba
Mówiąc Inaczej
morskie opowieści
Daniel Tyborowski - Historia Naturalna
echa leśne
usuń znak
kwadrans z numizmatyką
magia natury
drwal rębajło
matheo 780.
Dobra na początek starczy. Ale jest tego więcej.
@@Zoth_Ommog Przepraszam, za zwłokę. Juz w innym poście dla kogoś innego podałem.
Ale tu muszę jeszcze dopisać do listy
radio naukowe
Tego kanału na liście nie może zabraknąć.
Dobra robota👍
Bardzo dobry materiał 👍
Dzięki za pomysł na wakacyjną wyprawę
Fantastyczny odcinek. Jeden z lepszych kanałów popularno-naukowych w polskim YT.
bardzo wartościowy materiał👍
Te filmy o Wiśle to będzie na długie lata klasyk :)
::.. Już jest ::..
Ależ dużo detali - fantastyczna praca, piękne omówienie! Dziękuję Wojtku, wbijając łapkę w górę 🙂
Bardzo dobrze przygotowany odcinek, zresztą jak wszystkie :) Wielki szacunek.
Taki długi filmik o delcie Wisły to dar wyjątkowego wyczerpania materiału na dany temat
@Swiat wciąga Dziękuję za ten temat, gdyż pochodzę z Gdańska. Cześć tych rzeczy były mi znane, ale bardzo dobrze Pan to udokumentował i dodał wiele mniej znanych szczegółów. Je me suis abonnée. Merci
Super jak zawsze ciekawie opowiedziane. Pozdrawiam i miłego dnia życzę
Prawdziwa przyjemność! Będę wielokrotnie wracał.
Ile to człowiek może się dowiedzieć o swoim regionie (dobra robota i dziękujemy za ogrom pracy)
Wow !!! Ten odcinek trzeba zobaczyć :)
Świetna praca. Subskrybuję, zachęcam do oglądania.
Przepływam motorówką po wodach Delty Wisły od 1000 do 1500km w sezonie od kwietnia do października w rejsach 10 godz. z Tczewa. Ruch turystyczny na akwenach Delty Wisły jest niewielki i odbieram to jako wielką zaletę.Wrażenia....trudno opisać slowami.Wiedza którą Pan przekazuje wzbogaca mój zasób wiadomości o tym regionie.Jest Pan arcymistrzem takiego przekazu.Zapraszam na rejs w sezonie.
Da Pan namiary na te rejsy
Super materiał. Po prostu złoto które zlepia wszystko co się da wyczytać w jedno.
Może coś o Lini brzegowej baktyku? Jak wyglądała linia brzegowa PL i reszty krajów bałtyckich.
Pozdrawiam z Malborka i dziękuję za pasjonujący materiał👍🏼
Bardzo ciekawy materiał. Prosił bym pana o omówienie jeziora aralskiego. Dziękuję i pozdrawiam
Najlepszy kanał krajoznawczy.
Bardzo dobry materiał do szkoły.👍
bardzo ciekawy odcinek, bardzo dziękuję za ten film.
Z ciekawostek o powodzi w Gdańsku w 1829 roku dodam ,że wody sięgały 1 piętra kamienic. Okolice Motławy i Raduni były zalane aż po dachy domów
Do dziś można znaleźć w kilku miejscach wmurowane znaczniki poziomu wody, niestety większość się nie zachowała przez zniszczenie miasta w 1945 roku.
Powódź z roku 1829 zalała na Żuławach 47 wsi, tj. 340 km2 zamieszkałych przez ok. 16 700 ludzi.
11 000 straciło dach nad głową (dwie trzecie). Zginęło 30 osób i 6000 dorosłych zwierząt hodowlanych oraz cały drobny inwentarz żywy.
Nie było ani jednej kury pod Gdańskiem. Przepadła pasza i żywność. Można było zapomnieć o uprawach w sezonie wiosenno-letnim, doszło do wielkiego zapiaszczenia Żuław.
/
Na starym moście na Wiśle w Kiezmarku zaznaczone są największe poziomy wody w tym właśnie z roku 1800 któregoś
Pełen profesjonalizm. Super się oglądało. 👍
To co robisz to prawdziwe arcydzieła na TH-cam. Byle tak dalej. Pozdrowienia z Gdańska.
Świat i twoje filmy wciągają. Sub ode mnie!
Jak zwykle Kawał dobrej roboty. Dziękuję bardzo za włożony trud wykonanie tego odcinka. Pozdrawiam.
Bardzo cię lubię oglądać za ten czas spędzony na szukaniu informacji więcej takich odcinków😀
Uwielbiam oglądać Twoje filmy. Za każdym razem Na Twoim kanale czuję się jakbym był u przyjaciela, który zawsze ma inną, ciekawą historię do opowiedzenia.
Wspaniale. Wysłuchałam i obejrzałam z zapartym tchem. Dziękuję i pozdrawiam 🤗
Biorę się za słuchanie przy śniadaniu 😁
Wychowałem się w nowym dworze gdańskim jestem zaskoczony tak bogatą historię Żuław Wiślanych❤ 👍👏🎉. 🇵🇱💪🇵🇱
Genialne.
Wielkie uznanie za kolejny rewelacyjny (wciągający :) ) odcinek. Dobrze znam te tereny. Może następny film poświęcić hydrotechnicznym regulacjom pomorskich rzek np. Raduni, Motławy, Słupi - szlakiem małych elektrowni wodnych?
Genialny materiał. Szacun za zebrany materiał, uporządkowanie go i przekazanie wiedzy w tak przystępny i zrozumialy sposób. Dzięki ❤🎉
Materiał gigantyczna robota, jestem pełen podziwu, dziękuję
Dziękuję za następną porcję wiedzy😘
Mega odcinek. Kawał dobrej roboty. Pełen szacunek ❤
Jak dla mnie jeden z najciekawszych filmów na Twoim kanale. Bardzo dobra robota.
Gorące podziękowania za kolejny przykład doskonałego merytorycznie i profesjonalnego podejścia do omawianego tematu.Jestem pod niesamowitym wrażeniem wszystkich dotychczasowych filmów.Fantastycznie się tego słucha i to ogląda.Każdy z odcinków to skarbnica wiedzy w pigółce.Raz jeszcze dziękuję za kolejną ucztę poznawczą,pozdrawiam i niecierpliwie czekam na kolejne odcinki a że świat jest wielki ciekawy i zaskakujący - materiału nie zabraknie.Oby tylko siły i determinacja dopisywały za co trzymam wszystkie cztery kciuki!💪
Nareszcie jest!Czekałem na ten film od dawna
Witam serdecznie w ten niedzielny poranek ❤️💙, dziękuję za ciekawy jak zwykle podcast 🤗
53:13 Źle zaznaczyłeś Wyspę Nowakowską, jest pomiędzy rzeką Elbląg, a Nogatem w końcowym ich odcinku, ale to pierdoła bo cały film świetny. BRAWO!
Faktycznie to pierdoła, nawet nei zauważyłem.
Bardzo ciekawe i solidnie zrealizowane, jak zawsze. Dziękuję 💚
dobra robota ! ciekawy materiał ! subskrybuje🤗
Dziękuję za super odcinek
Super program 👍😀♥️
jesteś niesamowity, taka porcja wiedzy!
SZACUN za całą robote Panie i tak dalej o polskich tematach powodzenia.
Bardzo ciekawy odcinek dziękuje za ogrom pracy włożony w ten odcinek❤
I to się nazywa zacząć dobrze dzień 😀 Panie Wojtku...łapka w górę i biorę się za oglądanie 👊
Witam! Bardzo ciekawy materiał. Pięknie dziękuję za tą pracę. Pozdrawiam serdecznie! 💕
Naprawdę,pan włożył dużo pracy aby przedstawić nam ten temat...Dziękuję za interesujący temat.
Świetny materiał naukowy. Proszę o podobny dotyczący regulacji Odry. Czytałem o skróceniu długości tej rzeki o 100 km. Dotyczyło to zwłaszcza górnej Odry, w celach przystosowania jej do żeglugi śródlądowej z Górnego Śląska. Dziękuję i Pozdrawiam
Kolejny bardzo interesujący materiał !!! Wielkie dzięki za pracę 💪💪💪
Hejo! Super materiał. Mega ciekawy.
Dodam jako ciekawostkę, że domy podcieniowe najprawdopodobniej nie pochodzą od mennonitów. Krzyżacy mocno meliorowali już ten teren. Mennonici dokończyli dzieła. Żyli oni jednak w typowych holenderskich zagrodach (obora połączona z domem). Domy podcieniowe to lokalny, wykształcony tylko na Żuławach styl :-)
Bardzo fajnie, że wróciłeś do końcowego tekstu "do zobaczenia, być może za chwilę". To jest jak by Twój znak rozpoznawczy. U nikogo , kogo subskrybuj e takiego tekstu nie słyszę. A w kilku/kilkunastu ostatnich filmów zabrakło tego tekstu. Nie rezygnuj z niego. To jest coś co Ciebie wyróżnia .
Mega robota 👏 na podstawie Twoich materiałów można byłoby wiele prac naukowych z pogranicza historii i geografii napisać 😀
Super się postarałeś . Mieszkałem w tamtym rejonie i temat częściowo znałem , jednak to co zrobiłeś zaspokoiło i wyczerpało moją ciekawość w stu procentach . Fajnie się oglądało znając tamte miejsca , rozumiem teraz bardziej etymologię lokalnych nazw w regionie . Czekałem na ten film . Dzięki . Subik już dawno , łapka , komentarz i udostępniłem na F . Pozdrawiam .
w końcu się doczekałem, film o moim regionie.
Czekam jeszcze na film o Żuławskiej wąskotorówce i wiem, że i on w końcu się pojawi, dzięki wielkie
Bardzo dobry materiał!!! Zajmuję się m. in. ochroną przyrody w rejonie ujścia Wisły i doceniam profesjonalne przygotowanie w oparciu o szeroka kwerendę danych. Super!
Pozdrawiam z Zulaw Piekna lekcja histori regonu
Wybitny kanał. Najrzetelniejsze informacje oraz ich ogrom. Szacun!
Fascynujące, gorąco dziękuję!
Szacunek za ogrom włożonej pracy w przygotowanie tego filmu!
Dzięki za materiał, miło posłuchać, zwłaszcza mieszkając w Elblągu.
Pozdrawiam.
Dzięki za kawał historii.
JAKO MIESZKANIEC KWIDZYNA DZIĘKUJĘ ZA POPRAWNA ODMIANĘ NAZWY MOJEGO MIASTA! Jedzie się do Kwidzyna, nie do Kwidzynia. Dziękuję.
Specjalnie sprawdzałem :) Pozdrowienia!
Dziękuję bardzo za kolejny super odcinek ❤
Genialne! Super robota!
Bardzo interesujący materiał i MORZE pracy !!!☝😉💪
CZEKAŁEM NA TEN ODCINEK
Dobra robota!!
Dziękuję i pozdrawiam!! 😊
Mógłbyś zrobić film o Wilamowicach. Województwo śląskie na północy wchód od Bielska-Białej. Bardzo ciekawe miasto z własnym językiem, kulturą ,a nawet sami mieszkańcy określają siebie jako inna narodowość i mówią, że żyją w innym własnym Państwie.
Dzięki. Super materiał o moich rodzinnych stronach.
Jak zawsze profesjonalizm. Najlepszy kanał na TH-cam i to nie od dziś ❤
Super film dużo ciekawych informacji
W czasach studenckich żeglowałem co rok w wakacje na trasie Gdynia-Krynica Morska. Przejście przez Bałtijsk było zamknięte do około 1995. Szkarpawa była żeglowna. Wisła Królewiecka - muł. Kanał Elblaski - muł