Dlaczego angielskie okna działają inaczej?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 1.1K

  • @RuchOporuElektryk
    @RuchOporuElektryk  2 ปีที่แล้ว +55

    OFICJALNY POST DO ZNAJDOWANIA POCHOWANYCH EASTER EGGÓW i PYTAŃ ŹRÓDŁOWYCH
    Wszystkie remixy oczywiście autorskie, kogo wychwyciliście tam na tle Pachelbela?

    • @oqq151
      @oqq151 2 ปีที่แล้ว +5

      Zegarmistrze?? Jakoś dziwnie brzmi?? Easteregg czy moja nadwrażliwość językowa??

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 ปีที่แล้ว +6

      To "to meeeeee" na góralskiej nucie to Morten Harket z a-ha, prawdaż? Gratuluję wyobraźni.

    • @RuchOporuElektryk
      @RuchOporuElektryk  2 ปีที่แล้ว +6

      Doskonale wychwycone, tak, z dwóch różnych utworów Morten Harket, kto pamięta utwory?

    • @RuchOporuElektryk
      @RuchOporuElektryk  2 ปีที่แล้ว +16

      To już może być faktycznie moja rodzinna naleciałość. Mój ojciec tak mówił o prezycyjnych rzemieślnikach (solarzach również) - "zrobione jak przez zegarmistrza i chodzi jak zegar z pozytywką".

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 ปีที่แล้ว +4

      @@RuchOporuElektryk Sun always shines on tv.

  • @burake_jw
    @burake_jw 2 ปีที่แล้ว +230

    Znalazłem twój kanał tydzień temu i uzależniłem się XD Jestem stolarzem ale mam dziwne ciągoty do prądu i uwielbiam oglądać fuszerki , twoje historie z hydraulikami , Boże kocham to. Im więcej pokazujesz spartolonej roboty , tym bardziej jestem przekonany , że tam gdzie żyję nie jest tak źle. Twój sarkazm , mnie rozwala i ogólnie , przekaz , głos . Chopie robisz tak świetną robote , że nie mogę się oderwać od twoich filmów , a na każdy następny wyczekuję z niecierpliwością.

    • @damianodamiani467
      @damianodamiani467 2 ปีที่แล้ว +24

      Mam to samo. Apel do Regana: DEJ NAM WINCYJ 😆

    • @on9676
      @on9676 2 ปีที่แล้ว +11

      a ja jestem hydraulikiem,i jakoś ciągnie mnie do automatyki 😛😛

    • @stayabove8588
      @stayabove8588 2 ปีที่แล้ว +13

      Maluję ceramikę i też jestem fanką 😁🥰

    • @filipek7553
      @filipek7553 2 ปีที่แล้ว +9

      Tynkarz się melduje

    • @Daniel-fb1tw
      @Daniel-fb1tw 2 ปีที่แล้ว +8

      Elektryk z ciagutkami do drewna sie melduje

  • @michaschulz9511
    @michaschulz9511 3 วันที่ผ่านมา +11

    Chyba trochę tu mitów. Przede wszystkim także w Polsce okna otwierane na zewnątrz były stosowane od stuleci. Były nawet okna skrzynkowe (z podwójnymi skrzydłami), w których skrzydła zewnętrz otwierały się na zewnątrz, wewnętrzne do wewnątrz. I już mamy pierwszą przyczynę - lepsza szczelność przy podwójnych skrzydłach. Kiedyś szyb zespolonych nie było 😁. Okna otwierane do środka były traktowane jako nowocześniejsze i bardziej praktyczne - były lepsze pod kątem odporności na warunki atmosferyczne (otwierane na zewnątrz są bardziej narażone np. na wodę. Oczywiście mam na myśli tradycyjne okna drewniane. Także okucia i zawiasy będące na zewnątrz szybciej się niszczą), łatwiejsze w utrzymaniu czystości, łatwiejsze w konserwacji (proszę wyjąć z zawiasów okno otwierane na zewnątrz gdy nie jest na parterze... A takie tradycyjne okna co kilka lat trzeba było malować, uzupełniać kit... ), łatwiejsze do doszczelnienia. W dwudziestoleciu międzywojennym pojawiły się tzw. okna szwedzkie - czyli zespolone. Tu już zupełnie odpadało otwieranie na zewnątrz z uwagi na masę skrzydeł. Dodajmy do tego jeszcze kwestię okiennic. Jak je wygodnie zamknąć przy oknie otwieranym na zewnątrz? Co do okien przesuwanych - wystarczy popatrzeć na ich konstrukcję: jest skomplikowana i droższa od zwykłych oknach na zawiasach, wymaga precyzji wykonania, uszczelnienie też jest trudne. Co do wiatru - przecież to właśnie okno otwierane na zewnątrz jest mniej bezpieczne, bo uchylone skrzydło może zostać z impetem otwarte na zewnątrz, a w razie stłuczenia szyby jej odłamki spadną na chodnik czy jezdnię.
    Okna cofnięte - czyli za tzw. węgarkiem - łatwiej się montuje i są mniej narażone na warunki atmosferyczne, stąd były i są mniej popularne w tradycyjnych budynkach od okien montowanych równo ze ścianą. Okno bez węgarka to minimalnie lepsze oświetlenie i większy parapet.

  • @krzysztofszczepanski8597
    @krzysztofszczepanski8597 2 ปีที่แล้ว +14

    Jakby mi ktoś powiedział parę lat temu, że najciekawszym polskim kanałem na YT w 2022 będzie gość opowiadający kablach i brytyjskich oknach to bym nie uwierzył.

  • @kotlet4ever
    @kotlet4ever ปีที่แล้ว +13

    Kiedyś zaglądałem na ten kanał żeby się pośmiać z tej "angielskiej roboty" i nieźle się bawiłem jak walczyłeś z tymi poplątanymi angielskimi drutami z prądem ;)
    Ale teraz przypadkiem znów tu trafiłem i powiem tylko, że... kakało zatkało!
    Ponad 20 lat już siedzę w branży okiennej i ogólnie to my się zawsze śmiejemy z tych durnowatych angielskich konstrukcji.
    U nas tego nie ma i nikt nigdy nie rozumiał dlaczego oni takie coś robią???
    Aż do dzisiaj.
    Bardzo ci dziękuję za ten film - tak wiele w kilkanaście minut to się jeszcze nigdy nie dowiedziałem przez te 20 lat...
    Od dziś będę Cię tytułował Elektrycerzem.
    Zasłużyłeś.
    A jak nie wiesz, to sobie wyguglaj - Stanisław Lem coś tam kiedyś o takich wspominał...
    Ależ mi się ten film podobał!

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye ปีที่แล้ว +2

      Może to fantastyczna konstrukcja, ale ile to już filmów obejrzeliśmy o tym , jak susche nie dały się otworzyć nawet obiema rękami, z użyciem siły i odcinały komuś drogę ucieczki...

    • @kotlet4ever
      @kotlet4ever ปีที่แล้ว +3

      @@GinettaBwabye Czyli producenci horrorów też zadowoleni ;)))

  • @andrzejp.5327
    @andrzejp.5327 2 ปีที่แล้ว +15

    Jeśli funkcja klimatyzatora w oknach Sash działa to jest to genialne rozwiązanie. Tyle, że... tak sobie przypominam filmy brytyjskie i z USA które widziałem i chyba nigdy tak otwartego okna nie było. Powiem więcej, ja właściwie byłem przekonany, ze ruchoma jest tylko dolna połówka.

    • @jarram3101
      @jarram3101 2 ปีที่แล้ว +1

      W niektorych typach sa otwierane tylko dolne czesci, masz racje

    • @arturl6057
      @arturl6057 2 ปีที่แล้ว +1

      Okno w którym jest przesuwana jedna połówka jest po prostu tańsze od okna z dwiema ruchomymi częściami,łatwiejsze do wytworzenia i mniej awaryjne - może się zepsuć tylko jedna część ruchoma. Inwestorzy lubią oszczędności.

  • @MRJAREDBERG
    @MRJAREDBERG 2 ปีที่แล้ว +5

    14 lat robię sash windows . I uważam je za jedne z najlepszych okien z jakimi mialem do czynienia . Z wieloma rzeczami w tym filmie się zgodzę z kilkoma nie . Są (listed area ), nie jestem pewien pisowni, w których nie można w żadnym wypadku wymienic okien na plastik. Problemem z fitterami do sashy jest kwestia płacy . Zarabiam 50% więcej, montując plastic i alu . A mam wszystkie potrzebne narzedzia i nieskromnie mówiąc umiejętności . Dzięki za film, jedna z niewielu rzeczy ktore uwielbiam w UK

  • @annakacprzyk6825
    @annakacprzyk6825 ปีที่แล้ว +12

    W latach 60-tych XX wieku (i wcześniej) w Polsce też były powszechne okna otwierane na zewnątrz. Były to tzw. okna skrzynkowe polskie, w których skrzydła zewnętrzne otwierały się na zewnątrz. Pamiętam je świetnie z dzieciństwa. Wewnętrzne skrzydła otwierały się do wewnątrz i byly zdejmowane na lato. Warto zwrócić uwagę na okna w budynkach w skansenach. Dopiero gdzieś w latach 70-tych zaczęły być modne okna otwierane wyłącznie do wewnątrz. Uważano je za nowoczesne. Obecnie wyparły okna otwierane na zewnątrz.

    • @MrPlacka71
      @MrPlacka71 ปีที่แล้ว +1

      mój dziadek takie robił

    • @mareksobkiewicz5512
      @mareksobkiewicz5512 ปีที่แล้ว +3

      Okna skrzynkowe zdevydowsniw w wiekszosci domow na wsi. Zima piekne jwiaty powstswaly na szybach. Pomiedzy kladlo sie ware by nie dmuchał wiatr. Uszczelek nie bylo.

    • @macsol1797
      @macsol1797 11 หลายเดือนก่อน +1

      Te otwierane do wewnątrz z zespolonymi podwójnymi skrzydłami nazywano szwedzkimi.

  • @ciurpa
    @ciurpa 2 ปีที่แล้ว +5

    Jedyny kanał na TH-cam, który kiedy zacznę oglądać z opóźnieniem, to czuję się winny. Pozdrawiam. I właśnie czuję się winny, że tak późno go oglądam.

  • @MariuszNeon
    @MariuszNeon 2 ปีที่แล้ว +6

    Więcej takich materiałów. Bardzo przyjemnie ogląda się i słucha o "dziwactwach" z wysp.
    I świetnie powiedziane. To jest ich bajka, nie nasza. Więc nie zmieniajmy jej na siłę. Będą chcieli, to sami sobie ją zmienią.

    • @mwitbrot
      @mwitbrot 2 ปีที่แล้ว +2

      Oni sami z siebie niczego nie zmienią, bo są skrajnymi konserwatystami. Dajmy na to taka królowa - jest tylko dlatego, że zawsze była (tylko czasem w wersji męskiej), więc oni nie widzą powodu, by to zmieniać. Tak samo krany podwójne - dzisiaj nie ma ku temu już potrzeby, ale zawsze tak było, to niech będzie dalej. Nawet w ruchu ulicznym im chyba nic nie przeszkadza. W Londynie byłem wręcz w szoku, jak piętrus zatrzymał się na ulicy na dłuższą chwilę, bo jakiś kurier dziwnie zaparkował w samym centrum tak, że nie dało się przejechać (przecież on ma paczkę do dostarczenia) - wszyscy grzecznie czekali, nikt nie trąbił, nikt nie robił wyrzutów, gdy wreszcie wrócił. Po prostu - jedziesz, zastajesz coś na drodze, to widocznie tak musi być.

  • @maxpayneau
    @maxpayneau 2 ปีที่แล้ว +11

    3:28 okna otwierają się do środka z jednego ważnego powodu. Bezpieczeństwo przed tym by szyba nie spadła komuś na kark i nie odcięła głowy. Kiedyś szyby mocowane były za pomocą gwodzi i dodatkowo kitowane. Taki kit z czasem kruszył się i odpadał a ryzyko wypadnięcia szyby z ramy przy wietrze było wysokie zwłaszcza gdy okno było targane przez wiatr.

    • @jjaaccoobb000
      @jjaaccoobb000 2 ปีที่แล้ว +1

      Aktualnie dalej ten problem wystwepuje np z szybami na balkonach gdzie źle zamontowane wypadają jak chyba ostatnio we Wrocławiu.

  • @bszczygiel
    @bszczygiel 2 ปีที่แล้ว +5

    Jak zawsze ogląda się z wielką przyjemnością. Można tylko żałować, że filmy pojawiają się tak rzadko. Jednak zdaję sobie sprawę że nakład pracy nad jednym odcinkiem jest znaczny: bardzo dobry montaż, dobór muzyki oraz wszystko ułożone w spójną całość.

  • @tadziokuczynski
    @tadziokuczynski ปีที่แล้ว +6

    ciekawe spojrzenie na technikę i tradycję, ogląda się z przyjemnością.

  • @MrSKRZYNIU
    @MrSKRZYNIU 2 ปีที่แล้ว +5

    Cześć, mam na imię Krzysiek. Jestem nałogowym plastoholikiem od ponad dwudziestu lat (produkcja, montaże). Trafiłem tutaj z własnej woli, kiedy uświadomiłem sobie, że coś nie styka. Wszystko zaczęło się od nagłych spadków... entuzjazmu, zaników... pamięci. Zasilanie niby było ale nie było fazy. Do przyjścia tutaj przekonał mnie stary, dobry algorytm googla. Nie jednemu z nas "usmażył" styki ale mi te subtelne "watowanie ceramiki" pomogło odzyskać stabile zasilanie 😜
    P.S. Uwielbiam Twoje poczucie humoru i pozytywne podejście do tematu. Pozdrawiam, niech moc będzie w Tobie.

  • @bartomiej4228
    @bartomiej4228 2 ปีที่แล้ว +11

    Okno otwarte na zewnątrz jest bardziej narażone na warunki atmosferyczne, które szybko niszczą drewno, z którego kiedyś okna były wykonywane. W czasach, kiedy ta tradycja okien otwieranych do środka się tworzyła, na obszarze o niskich temperaturach zimowych niemal wszędzie montowano okna podwójne: wewnętrzne otwierane do środka i zewnętrzne na zewnątrz. Wówczas ludzie nabrali przyzwyczajenia, że podchodząc do otworu okiennego najpierw ciągną okno do środka .
    Prócz, większej trwałości i czystości okna, nieporównywalnie łatwiejszego mycia i łatwości zamykania (nie trzeba sięgać przez framugę wychylając się poza obrys budynku) dochodzi aspekt estetyczny. W wyspiarskim standardzie z pomieszczeń widać szeroką i grubą futrynę okna, która szpeci i pogarsza proporcje. Uchylone okno na zewnątrz wprowadza wodę do pomieszczenia, uchylone do środka gwarantuje w miarę bezpieczne wietrzenie pomieszczenia nawet w deszcz.
    Co do okien przesównych; nie znam liczb, ale kompletnie nieprawdopodobne wydaje mi się, by okno w takiej technologii mogło mieć lepsze właściwości termiczne od okna na zawiasach tej samej klasy. Poza tym normalne okna są właściwie bezawaryjne, nie wymagają nawet reguralnej konserwacji.

    • @jarram3101
      @jarram3101 2 ปีที่แล้ว +1

      Ale otwierajac okno na zewnatrz nie szarpiesz sie z zaluzjami firanami czy zaslonami , czyli sa + i ‐-

    • @swavekify
      @swavekify 8 วันที่ผ่านมา

      + do wszystkiego co powiedziano powyzej a ja dorzuce jeszcze malowanie; co kazdy brytyjski posiadacz domu robi mniej wiecej co 5 lat; sash albo okno otwierane na zewnatrz placisz za rusztowanie i wiekszy rachunek za naprawe okna, okno do wewnatrz bedzie zawsze mniej zniszczone i latwiej pomalowac/wymyc/naprawic bez rusztowania

  • @grzegorzjacek3571
    @grzegorzjacek3571 2 ปีที่แล้ว +6

    Ale fajnie sie Ciebie slucha,tym bardziej ze na poczatku kiedy tutaj przybylem,to wszystko dla mnie bylo,smieszne,dziwne I niespotykane,np.machasz rasia na autobus jak na taryfe,wchodzisz przednimi,ale juz nimi nie wychodzisz,normalnie mialem beke na kazdym kroku,tyle ze ciekawosc nie dawala mi spokoju I Szybko zaczalem zauwazac jakie to przynosi korzysci I to tez na kazdym kroku w kazdym aspekcie, dziedzinie czy sektorze,,pozdrawiam.

  • @HannaARTzink
    @HannaARTzink ปีที่แล้ว +5

    Przez 4 dekady w Kanadzie sash windows nie były czymś za czym tęsknię, ale doceniam Pana objaśnienie historii tego okna.
    Rewelacyjny program.

  • @opowiescipodroznika5309
    @opowiescipodroznika5309 ปีที่แล้ว +7

    Niesamowite. Polsko-mówiący osobnik nie narzeka na brytyjskie rozwiązania 👏🏻 Do tej pory wśród Polonii spotykałam się z zasadą „inaczej niż w Polsce = źle!” 😆Świetny odcinek! „Idę” oglądać resztę

    • @RuchOporuElektryk
      @RuchOporuElektryk  ปีที่แล้ว +2

      Ło, to w reszcie jest dużo narzekania. Chwalę co warte chwalenia. Ganię co warte ganienia...

  • @henrykj.2381
    @henrykj.2381 2 ปีที่แล้ว +6

    Aż nie chce mi się zgadywać , ile czasu musisz poświęcić żeby stworzyć taki odcinek. Podziwiam. Wielki szacun. Pozdrawiam

  • @quindezi2944
    @quindezi2944 2 ปีที่แล้ว +5

    Dzięki za wszystkie filmy! Kanał znalazłam nie dawno, ale zdążyłam już nadrobić wszystkie filmy. Jestem żoną polskiego elektryka i czasami miałam wrażenie, że mówi do mnie po klingońsku. Dzięki Tobie rozumiem chociaż troszkę więcej. Twoje skille w montażu rozkładają mnie na łopatki. Smaczki, wszędzie smaczki. Czekam na jakieś koszulki, żeby wesprzeć Twoją pracę. No i bardzo chętnie dołączę do ruchu oporu¯\_(ツ)_/¯

  • @lucynk-aqz-ska4118
    @lucynk-aqz-ska4118 2 ปีที่แล้ว +6

    Ja się tak nie bawię! Muszę oglądać przynajmniej dwa razy, żeby wyłapać smaczki zarówno w tekście mówionym jak i pisanym! To jest nabijanie oglądalności i ja to zgłoszę gdzie trzeba! O!

  • @ArturWojciechTurek
    @ArturWojciechTurek 2 ปีที่แล้ว +6

    Mi TH-cam zaproponował kanał jakieś tydzień temu akurat jak zaczynałem urlop i Panie złoty jakie to jest dobre od recenzji narzędzi które widzę poraz pierwszy na oczy po informacje o UK i ich dziwactwach i teraz widzę że nie aż taki dosłownie.To idealnie pokazuje że na TH-cam jest sporo dobrych jakościowo kanałów brakuje ;) sub już wleciał i filmy nadrabiam dzięki za to co robisz ;)

  • @kamils5791
    @kamils5791 2 ปีที่แล้ว +5

    Kurde, przez przypadek oglądnąłem właśnie 17 minutowy film o oknach rozsuwanych pionowo w UK :D
    .... i mi się podobał!
    Wracam do pracy XD

  • @mrowkazed3231
    @mrowkazed3231 2 ปีที่แล้ว +6

    Halo panie Elektryk coś pan Jimowi dobrego narobił. W dni tworzenia materiału 777 subskrypcji. Dwa dni po wypuszczeniu filmu już ponad 1000 subskrypcji. Moje gratulacje stałeś się kreatorem kanałów niszowych na YT.

  • @PiotrPilinko
    @PiotrPilinko 2 ปีที่แล้ว +6

    Jeśli chodzi o podwójne, czy potrójne szklenie to oprócz lepszej izolacji, która nie jest krytyczna w angielskim klimacie (Szkoci mogą się już nie zgodzić) mają jedną zaletę - zdecydowanie lepiej izolują od hałasu na zewnątrz: jest nawet odcinek serialu "Derry Girls", gdzie katolików wkurza jazgot oranżystów na zewnątrz, a tymczasem sąsiad cieszy się ciszą, bo właśnie zainwestował w podwójnie szkolne okna.

  • @kpharck
    @kpharck 2 ปีที่แล้ว +4

    Nadaję z Francji, z nasłonecznionego mieszkania. Okiennice, cień. Łatwość używania okiennic powszechnych we Francji mogła przesądzić o otwieraniu okien do wewnątrz. Bardzo interesujący kanał !

  • @kurus3
    @kurus3 2 ปีที่แล้ว +4

    Wow, nie spodziewalem sie az tak ciekawego filmu o oknach angielskich. Świetna robota!

  • @kaszpirowskijerzy6265
    @kaszpirowskijerzy6265 2 ปีที่แล้ว +6

    Oj mialem kiedys okazje wymieniac sznurek w sashah i szczerze mowiąc nie bardzo znałem zasade, powiedziano mi mi ogolnie co i jak i zanim wyjałem listewke maskującą ciężarek trochę "zmasakrowalem" ramę no ale pozniej troche szpachli i byly jak nowe i działały :-) bo oczysciłem bloczki. A swoją drogą uwielbiam oglądać stare angielskie rzemiosło tak stolarsko-ciesielskie jak i kamieniarstwo. Byli mistrzami.

  • @paki202
    @paki202 2 ปีที่แล้ว +3

    Oglądanie Twoich filmów to przyjemność.

  • @bernardaprzybya-zaremba5252
    @bernardaprzybya-zaremba5252 2 ปีที่แล้ว +10

    W starych domach okna otwierały się na zewnątrz. W czasie mocnego wiatru wylatywały szyby, haczki zabezpieczające pod wpływem silnego wiatru wyginały się. Pamiętam takie okna.

    • @MrPointofviev
      @MrPointofviev 2 ปีที่แล้ว +1

      też sobie zaczynam przypominać że gdzieś walczyłem z tymi haczykami

    • @bernardaprzybya-zaremba5252
      @bernardaprzybya-zaremba5252 2 ปีที่แล้ว +2

      @@MrPointofviev Dobrze, że teczek wtedy nie było tylko same haczyki🤣🤣🤣

    • @KamilKamil-sc4vj
      @KamilKamil-sc4vj 2 ปีที่แล้ว +1

      jak mają wylatywać szyby skoro szyby zakładało się od zewnątrz i opierało się na listewce od wewątrz, a wiatr dociska skrzydło do ramy?

  • @macrat4190
    @macrat4190 2 ปีที่แล้ว +2

    Cześć Regan
    Jestem Maciej i jestem początkującym pomocnikiem elektryka w UK w Ldn.
    Jakiś czas temu jak zostałem pomocnikiem to znalazłem Twój kanał i zacząłem subskrybować.
    Pokazałem Wodzowi i też mu się spodobało.
    Pozdrowienia z Londynu

  • @dominikfratczak8710
    @dominikfratczak8710 ปีที่แล้ว +6

    2 lata temu 3 okna sash wykonałem dla stałego klienta, pozostałe 25 odrestaurowalem, dumny z siebie jestem , dalej pracują i wyglądają bez skazy, jednak roboty to trochę wymagało. Znacznie łatwiej naprawić o ile już nie były uprzednio naprawianie przez jakiegoś rzeźnika.
    Ale rzeźnikom dziękuję, pracy nie muszę szukać nigdy sama do mnie przychodzi z polecenia

    • @lukaszbien2904
      @lukaszbien2904 ปีที่แล้ว

      Masz gdzies jakies materialy jak to mniej wiecej wyglada? Mam w wynajmowanym mieszkaniu jedno takie co ma urwany sznur po jednej stronie (zakładam po jego braku) i trzeba spiąc sie zeby podniesc szybę. Gora nawet niestety nie ruszy - na wszystkich elementach stolarki okiennej z 10 warstw farby olejnej. Kiedys mi sie ubzdurało zeby to odnowic ale nie znalazlem nic konkretnego co i jak - a budynek ma ze 150 lat i nam sie bardzo podoba (pomimo przytoczonych przez autora kanału swoistych "zalet" :P).

    • @dominikfratczak8710
      @dominikfratczak8710 ปีที่แล้ว

      Wystarczy zlokalizowac gdzie trzeba podważyć kawałek tej okiennicy, są one serwisowalne. Typowo 30 cm długości będzie miał, trzymany przez dwa gwoździe i całą tą farbę, da się to zauważyc. wszystkie na sznurku działają tak samo. ja w tych które wykonałem użyłem sash window balance spring, późniejsza wymiana to pikuś. Tu znalazłem właśnie, obejrzałem dwia minuty, wygląda obiecująco th-cam.com/video/catebqojHWc/w-d-xo.html&ab_channel=NovellsSashWindows

  • @00Potterhead00
    @00Potterhead00 8 หลายเดือนก่อน +7

    Jezu właśnie kilka miesięcy wyniosłam się z takiego XVII wiecznego budynku w Buckinghamshire z PRZEPOTWORNIE nieszczelnymi sashami :') Tam tak pizgało, że pracując przy komputerze zamarzały mi palce. A o tym, że ta górna część też się kiedyś w teorii za pewno przesuwała dowiedziałam się dopiero z tego filmu 😂 Zdecydowanie tamto miejsce było klimatyczne (razem ze swoją podłogą o stałym pochyleniu kilkunastu stopni od poziomu i lekko upiornym ale zdobnym żeliwnym kominkiem...), ale nie do życia na wynajmie (może jakbym to miała na własność i miała czas i pieniądze na remont...). Teraz mieszkam w takim klockowatym szeregowcu z lat 70-80. w Szkocji i może nie jest idealne (a na pewno mniej bajkowo), ale dużo bardziej mi to pasuje! Przynajmniej palce nie zamarzają przy komputerze...

  • @myblueprv8637
    @myblueprv8637 2 ปีที่แล้ว +5

    Trochę się znam na oknach. FENOMENALNY MATERIAŁ !!!!! SUUPER !!!! Tylko dodam, że w Polsce POD oknami powojennymi były takie kratki wentylacyjne...dzisiaj każdy je zamurował a szkoda....

  • @AleDziejeSie
    @AleDziejeSie 2 ปีที่แล้ว +10

    Ostatni program, który oglądałem z takim samym zafascynowaniem to była Sonda.

  • @rhrynq
    @rhrynq 2 ปีที่แล้ว +8

    Hmm, trafiłem tu przypadkiem, niesiony dobrym piwem i nieodgadnionym algorytmem youtube'a. Za ciekawe tematy, nienachalne, ale błyskotliwe żarty podane spokojnym tonem głosu lecą like i sub!

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver 2 ปีที่แล้ว +1

      Obserwuj i ogladaj (nawet dwa razy każdy film), bo warto!

  • @JanKowalski-zm8cy
    @JanKowalski-zm8cy 11 หลายเดือนก่อน +6

    Elektryku w UK, Twój kanał to "PEREŁKA" !!!

  • @florianabacki1621
    @florianabacki1621 2 ปีที่แล้ว +3

    Świetny materiał, dzięki!
    Ogląd człowieka, który WIDZI, a nie tylko patrzy...

  • @latirro
    @latirro 2 ปีที่แล้ว +8

    Jako wykończeniowiec szczerze nienawidzę tych zawiasów na wierzchu w naszych otwieranych do środka oknach 😅 kto próbował okleić okno do szpachlowania, malowania ten wie że często nie idzie palca włożyć między zawias a glif okna. Okna z ukrytymi zawiasami to wciąż luksus, a na Wyspach świetnie z tego wybrnęli 😉 przypuszczam że u mnie na Suwalszczyźnie te gilotynowe okna średnio by się spisywały podczas silnych mrozów, ale angielski klimat jest inny i nikt nie potrzebuje domu termosu 👍

  • @krystynabien1068
    @krystynabien1068 2 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo ciekawe informacje, teraz patrzę na te okna inaczej, dziękuję.

  • @jasiumama500
    @jasiumama500 2 ปีที่แล้ว +3

    Tyle lat tu mieszkam i nareszcie ktoś kto tłumaczy mi smaczki, które sam kiedyś spotkałem i nie mogłem ogarnąć dlaczego tak a nie inaczej. Genialne! Skąd Pan jako ciało obce wg Wyspiarzy czerpie wiedzę na te wszystkie tematy z Pańskiego kanału? Jeśli można uchylić rąbka tajemnic.

  • @marcinm9527
    @marcinm9527 2 หลายเดือนก่อน +7

    W Polszy kiedyś robiono okna z czterema skrzydłami, jedna para otwierała się na zewnątrz a druga do środka. To działało bardzo skutecznie dopuki ktoś nie położył na to dziesiątej warstwy farby olejnej. "W drewno trzeba umieć"

    • @saratuba4671
      @saratuba4671 3 วันที่ผ่านมา +1

      te okna nazywano skrzynkowymi,super okna w zime lodowka

  • @LelekKozodoj69
    @LelekKozodoj69 2 ปีที่แล้ว +6

    Proponuję film o wyspiarskich spłuczkach i dlaczego działają tak a nie inaczej.

  • @mcwnuq
    @mcwnuq 2 ปีที่แล้ว +5

    Genialny materiał, dawno nie oglądałem czegoś z takim zaciekawieniem :)

  • @jamajka66
    @jamajka66 8 หลายเดือนก่อน +3

    jakim cudem nie odkryłem Cię wcześniej? super... serdecznie pozdrawiam

  • @zofiaagnieszkabiernacka826
    @zofiaagnieszkabiernacka826 9 หลายเดือนก่อน +3

    To było nadzwyczajnie ciekawe i wiele tłumaczyło, dziękuję.

  • @tomek6193
    @tomek6193 2 ปีที่แล้ว +2

    Zacząłem was dziś oglądać. Uwielbiam wasz kanał, treść i ten cudowny sarkazm😍

  • @Joana-zy1mr
    @Joana-zy1mr 2 ปีที่แล้ว +5

    Właśnie to kocham w Anglii, tą inność od reszty Europy. Jest to urocze i szkoda by było to utracić.
    Sprawy elektryczne mnie jakoś nie zajmują, ale trafiłam na Twój kanał przypadkiem i lubię cię słuchać, gdy opowiadasz o tych właśnie angielskich "dziwactwach". Bo nie zawsze wiem, skąd się to u nich wzięło np. sznurki w łazienkach. A teraz już wiem. Dziękuję!
    Ciągle też nie rozumiem tych podgrzewaczy wody pod prysznicem, dlaczego tak? Może znasz jakiś kanał hydraulika z Anglii 😅 a może sam o tym opowiesz kiedyś przy okazji.
    Super kanał i super opowiadasz, naprawdę! A głos masz radiowy!

    • @mariusz07
      @mariusz07 2 ปีที่แล้ว +1

      W Polsce też były budynki z oknami otwieranymi na zewnątrz. W szczególności na wsiach stare przedwojenne domy i budynki gospodarcze tak często miały. Także wcale nie byliśmy zawsze tacy inni od nich.

  • @nissant12
    @nissant12 2 ปีที่แล้ว +2

    Otóż i kolejna twa historia wypełniła czas ten wspaniale, brońmy to co dobre przed lepszym. Wiec niech na zdrowie za następne spotkanie.. ...z czasem wspomnimy to co do dobre w historii znane..

  • @Zosia.B
    @Zosia.B 2 ปีที่แล้ว +5

    Jest cienka granica pomiędzy rzemieślnikiem, a artystą. Wiele rzeczy tworzonych niegdyś (może również i dzisiaj) przez dobrych rzemieślników można uznać za dzieła sztuki. Szkoda mi tego analogowego, starego świata, który zamieniliśmy na wszystko easy i fast ( food, fashion, technology, furniture). Co po nas pozostanie? Dziurawe spodnie i kupa plastiku.
    Ps. Jak zwykle, super ciekawy film ze wspaniałym narratorem.

  • @doma203
    @doma203 2 ปีที่แล้ว +2

    Przeżyłem 10 lat w Anglii, ale mimo dyplomu inżyniera elektryka, gdy zobaczyłem, co się święci w tamtejszej elektryce - do emerytury pracowałem w Sainsbury`s. Gratuluję zdolności ogarnięcia tego wszystkiego, oraz inteligentnego poczucia humoru.

  • @mic7135
    @mic7135 2 ปีที่แล้ว +4

    Brak słów.... No może kilka dodam ;)
    Jak zwykle genialny odcinek i to z mojego tematu :) Dzięki !!!
    Pozdro i powodzenia.

  • @sidgit9263
    @sidgit9263 2 ปีที่แล้ว +10

    Zabójcze poczucie humoru, momentami się popłakałem :D

    • @micktheshaggy3977
      @micktheshaggy3977 2 ปีที่แล้ว +4

      Ja padłem przy "The Czeluść (do piwnicy)"

    • @lukask7445
      @lukask7445 2 ปีที่แล้ว +1

      @@micktheshaggy3977 The dzyndzel - w odcinku o sznurkach w angielskiej łazience.

  • @mato4565
    @mato4565 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękujemy.

  • @przewoz83
    @przewoz83 2 ปีที่แล้ว +4

    Genialne. I film i technologia. Prosta i skuteczna.
    A do ludzi takich jak Jim mam ogromny szacunek. To nie tylko wyuczony zawód. To prawdziwe rzemiosło.
    PS. W starych chatach w Polsce też niejednokrotnie zewnętrzne skrzydła otwierały się na zewnątrz. No ale to był zwykle parter, a nie 2- 3 piętro ;)

  • @wojtekbo3245
    @wojtekbo3245 ปีที่แล้ว +2

    BARDZO ciekawy film. Oglądałem z prawdziwą przyjemnością. Dzięki za Twoją pracę.

  • @MarcusDeMattes
    @MarcusDeMattes 2 ปีที่แล้ว +3

    Świetny materiał, Twoje filmy są jedynym z niewielu, których nie przewijam ani o sekundę.

  • @arturrutra2520
    @arturrutra2520 2 ปีที่แล้ว +4

    Fajnie jest sobie przypomnieć jak to wyglądało nie mieszkając tam już. Mnie dziwił brak nie grabienia liści czy skoszonej trawy, a jak lód pokrył chodnik to brak jego odśnieżania czy posypywania piachem. Okna uchylne do zewnątrz przy ich klimacie to duży plus, ale gorzej jak mieszkają rodziny, które nie interesują się losem swoich pociech.

  • @makrofaguss
    @makrofaguss 2 ปีที่แล้ว +6

    Piękny odcinek 👍 Jeszcze kilka takich filmów i królowa wręczy Wam jakiś medal 🤗 A może nawet tytuł szlachecki 🤗🤗 Sir Regan- czyż nie brzmi to dumnie i dostojnie! 🤣

  • @timekc669
    @timekc669 2 ปีที่แล้ว +2

    Film jak zwykle super, aż szkoda że taki krótki.
    Prawie się przekonałem do tych okien

  • @steam7087
    @steam7087 2 ปีที่แล้ว +4

    Drogi Reganie! Oburącz podpisuję się pod przesłaniem tego filmu. A wiem o czym mówisz, bo na moim ukochanym Górnym Śląsku zaszedł identyczny proces. Ja wiem, że stare okno należy w pewnym momencie wymienić, choćby i na plastyk. Ale u nas w tysiącach kamienic wymieniono je na "dziury w ścianie" czyli prostokątne, najtańsze okna bez tradycyjnego u nas podziału skrzydeł. Jak dziś wyglądają stu, stupiędziesięcioletnie domy po takiej modernizacji, nie muszę chyba pisać.

  • @stratuscumulus1
    @stratuscumulus1 2 ปีที่แล้ว +2

    Nie spodziewalam sie tematy stricte budowlane mozna ująć w tak intetesujacy sposob.Jestem zachwycona i dziekuje za podzielenie sie ciekawą wiedzą.👍Czekam z niecierpliwoscia na temat ogrzewania starych budynkow w UK i jak obecnie ten temat jest rozwiazywany.Dziekuje i pozdrawiam

  • @radoslawnawrocki9
    @radoslawnawrocki9 2 ปีที่แล้ว +3

    Po prostu znakomity odcinek, dziękuję

  • @madeinchina4444
    @madeinchina4444 2 ปีที่แล้ว +4

    mega! a i przypominasz mi sposobem narracji TH-camra "brzydkiburak", oboje macie ogromna wiedzę i pasję do tego o czym opowiadacie, POZDRAWIAM!!!

  • @grasia7904
    @grasia7904 2 ปีที่แล้ว +5

    No to mnie wciągnęło,świetny ciekawy materiał choć dotyczy ,,tylko''okien i okiennic a ogląda się z niecierpliwością i ciekawością jak to działa,czemu tak a nie inaczej ,brawko dla Ciebie za pokazanie czegoś tak innego od obecnego chłamu jaki nam się serwuje na różnych portalach

  • @Gawrosz
    @Gawrosz 2 ปีที่แล้ว +3

    Ale fajny materiał. Zawsze uważałem te okna za porażkę. Po naświetleniu tematu zmieniłem zdanie. Dzięki.

  • @alan_s_737
    @alan_s_737 2 ปีที่แล้ว +5

    W USA sash window, nazywa się single-hung i double-hung, albo po prostu hung. Co do okien skrzydłowych (casement windows) to w USA też (głowienie) otwierają się na zewnątrz. Fajny materiał, Pozdrawiam

  • @żelkowy_zgrzyt
    @żelkowy_zgrzyt 2 ปีที่แล้ว +4

    materiał rodzynek. dziękujemy

  • @ZgadywankiTV
    @ZgadywankiTV 10 หลายเดือนก่อน +3

    Bardzo interesujące ciekawostki związane z oknami, co kraj to obyczaj

  • @inkawsmith2327
    @inkawsmith2327 ปีที่แล้ว +9

    Nie tylko okna w UK otwierane sa na zewnatrz.W ''starej'' Polsce (nie znam dokladnych dat niestety) okna byly otwierane na zewnatrz.Mozna to jeszcze zobaczyc w starych wiejskich chatach i dworkach.Mamy tez w Polsce okna skrzynkowe w ktorych zewnetrzne skrzydla otwieraja sie na zewnatrz a wewnetrze do srodka.

    • @AB-li1eo
      @AB-li1eo ปีที่แล้ว +2

      to prawda. Okno montowane w płaszczyźnie sciany zewnętrznej w wczesniejszy wynalazek niż okno skrzynkowe. Było popularne w okresie baroku z powodu specyficznej estetyki. Niestety jest mniej odporne na warunki pogodowej i mniej trwałe.

    • @doro.m.7785
      @doro.m.7785 ปีที่แล้ว +1

      W Niemczech tez

    • @olgadolatkowska2460
      @olgadolatkowska2460 ปีที่แล้ว +3

      Takie były u mojej Babci jedne do środka a drugie na zewnatrz

  • @andrzejmigda2921
    @andrzejmigda2921 2 ปีที่แล้ว +5

    jeden z najlepszych seriali na YT dla mnie

  • @jarosawpawowski3465
    @jarosawpawowski3465 ปีที่แล้ว +5

    Nadrabiam zaległości w oglądaniu Twoich filmów, a ten utwierdza mnie w przekonaniu że lepiej dla nas byłoby zostać kolonią brytyjską na 123 lata, niż być rozebranym na trzy odrębne zabory na ten sam okres. Jako kolonia rozwijalibyśmy się i przejmowali wzorce z dominium a tak ziemie polskie pod zaborami cofały się w rozwoju który dziś staramy się nadrobić. Pozdrawiam.

    • @ryszardadamski
      @ryszardadamski 10 หลายเดือนก่อน +3

      Akurat zabór pruski to te polskie ziemie rozwinął lepiej niż sami byśmy mogli.

  • @NaszaOdwaga
    @NaszaOdwaga 2 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawie nagrane i super prowadzenie. Brawo. Przyjemnie się słucha i ogląda😊. Pozdrawiam z Bawarii. I tak zerkam na okno otwierane do wewnątrz😉

  • @misq9141
    @misq9141 2 ปีที่แล้ว +2

    Miło się tego słucha, Twoje filmiki działają uspokajająco przyczym można się dowiedzieć ciekawych informacji! Good job! 😉

  • @damianp.2751
    @damianp.2751 2 ปีที่แล้ว +3

    W końcu się dowiedzialem, dlaczego na wyspach prąd jest lewoskretny!
    A na poważnie - czy nie lepiej mieć 200x2zl, zamiast 10x 20 zł?
    Kanał jest genialny, wiedza przeogromma...
    Tak! Mógłbyś być lektorem!
    Udostępnij proszę płatności YT na 2 zł, bo wtedy będą nas tysiące...
    Tzn. tylko ja....

  • @DziadzioTetryk
    @DziadzioTetryk 3 วันที่ผ่านมา +3

    2:26 A co jeśli wiatr zawieje od drugiej strony i je wyrwie? Wydaje się, że okno otwierane do środka jest właśnie bezpieczniejsze. W starej chacie teścia też są takie okna, ale przez to trzeba wychodzić na zewnątrz i zabezpieczać je haczykiem w trybie pełnego otwarcia.

  • @Apacz960
    @Apacz960 2 ปีที่แล้ว +3

    W pełni się zgadzam. Okna otwierane na zewnątrz są super. Takie mam i polecam

  • @babschicorn6889
    @babschicorn6889 2 ปีที่แล้ว +1

    Mój pierwszy film z Twojego kanału, jestem pod wrażeniem, bardzo ciekawe! Wsiąkam dalej w Twoją twórczość!

  • @rafalotreba6824
    @rafalotreba6824 2 ปีที่แล้ว +3

    Witaj Reganie.
    Bardzo ciesze sie, ze podjales temat saszy. Nie mialem z nimi osobiscie nic do czynienia az do momentu kupna domu. Sasze poprzedni wlasciciele wymienili na PCVki a zabudowa roznicy wymiarow wykonana przez tubylczych kowboji to byc moze temat na odcinek "Bedzie pan/pani zadowolona".
    A tak patrzac w przyszlosc to sadze, ze te jak kolwiek swietne sasze zobaczymy juz tylko na fotografiach.
    Pozdrawiam serdecznie🙂

  • @niewpisze7493
    @niewpisze7493 2 ปีที่แล้ว +3

    Jedna mała wada okien otwieranych na zewnątrz którą widzę to to, że nie dokleisz markizy przeciw owadom. Ale w Sash'ach (nie wiem czy powinno się to odmieniać) chyba by szło je zamontować.
    Dziękuję za film, przyjemnie się słuchało.

    • @Speedkam
      @Speedkam 2 ปีที่แล้ว +1

      W anglii nie ma wlasciwie owadow. Szczegolnie komarow. Owocowki tylko

  • @marekolejniczak9905
    @marekolejniczak9905 ปีที่แล้ว +8

    Pomieszczenia,zwłaszcza sypialnie w WB są tak małe,że otwarte do wewnątrz okno zajmowałoby połowę pokoju.

  • @PMTechMS
    @PMTechMS 2 ปีที่แล้ว +2

    Świetnie się ogląda i słucha. Czekam na więcej.
    Pozdrawia polski elektryk :)

  • @ArkadiuszFlak
    @ArkadiuszFlak ปีที่แล้ว +3

    Jestem w miarę nowy do twojego kanału YT ale ten odcinek jak narazie najlepszy! Oglądam dalej i polecam komu mogę, dzięki za super materiał.

  • @Cysiu1979
    @Cysiu1979 2 ปีที่แล้ว +1

    Mieszkam już ładnych parę lat w Anglii i dziś znów dowiedziałem się czegoś nowego.My już mamy plastykowe okna okna otwierane na pole, ale są koszamrne przy - kilku stopni framuga i szyba choć podwójna zachodzi lodem, ale co trzeba przyznać Angielskim oknom to faktycznie wytrzymałość na wiatr,w tym roku po każdym sztormie wyrywało panel z ogrodzenia a okna stoją, pozdrawiam Regan i czekam na dalsze opowieści.

  • @ogrodpodlasem
    @ogrodpodlasem 2 ปีที่แล้ว +5

    Ale fantastyczny kanał na YT , cieszę się że tu trafiłam . No i mam odpowiedź w temacie okien , zawsze.mnie to nurtowało skąd ta różnica:-)

  • @wrona_zd
    @wrona_zd 2 ปีที่แล้ว +3

    Super odcinek. Wielkie dzięki.

  • @owies880
    @owies880 2 ปีที่แล้ว +5

    ile pracy w tym!! O.o doceniam i ściskam

  • @PolskiKierowca
    @PolskiKierowca 2 ปีที่แล้ว +5

    Ta ochrona przed deszczem okna otwieranego na zewnątrz jest tylko wtedy, gdy pada z odpowiedniej strony, bo jeśli z nieodpowiedniej, to takie okno działa wręcz jak kierunkowy regulator strumienia wody - wprost do pokoju. Przekonałem się o tym wielokrotnie, gdy zagapiłem zamknąć okno jak deszcz naleciał. Niedługo czeka mnie wymiana i na pewno będą to okna w stylu europejskim.

  • @michap.7909
    @michap.7909 2 ปีที่แล้ว +7

    Świetny materiał.

  • @damianwozniak3798
    @damianwozniak3798 2 ปีที่แล้ว +2

    Algorytm mi podrzucił twój film i stwierdzam. Genialnie żeś to podsumował i wytłumaczył i co jakiś czas będe zaglądał w poszukiwaniu ciekawostek.

  • @ansuz3653
    @ansuz3653 2 ปีที่แล้ว +7

    Rozumiem, że kochasz elektrykę, ale gdyby kiedyś ta miłość oziębła to zawsze zrobisz karierę radiową z takim głosem.

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver 2 ปีที่แล้ว +1

      I to nie tylko w stacji muzycznej.

  • @ysymankut4802
    @ysymankut4802 2 ปีที่แล้ว +3

    U nas z racji tego że kiedyś niemiłosiernie pizgało okna były podwójne, nie było możliwości otworzyć pierwszego skrzydła na zewnątrz bo wadziło nam te drugie (zewnętrzne). A zewnętrznemu z kolei wadziły okiennice, które już otwierały się na zewnątrz.

  • @jolantajolie3844
    @jolantajolie3844 2 ปีที่แล้ว +3

    Trafiłam tu przypadkiem. Zasubskrybowałam i oglądam od początku wszystkie odcinki. W Ameryce też są zasuwane okna.

    • @_iwek_
      @_iwek_ 2 ปีที่แล้ว +1

      Zupełnie jak ja - na początek ostatnie filmy, a potem wszystko od początku. No i lipa, bo wciąga jak bagno, a tutaj nie ma już czego oglądać :/
      Pozdrawiam serdecznie Reagana i Grzegorza!

  • @dubtribe1176
    @dubtribe1176 2 ปีที่แล้ว +6

    Przy oknie otwierającym się na zewnątrz nie można założyć siatki na robaki, skrzydło okna zasłania cześć przestrzeni na zewnątrz, trudniej zatem wychylić się i obserwować co jest na zewnątrz, poza tym żeby okno spełniało wymogi ewakuacyjne trzeba zamontować specjalne zawiasy, Okna otwierane do zewnątrz trudniej umyć niż te otwierane do wewnątrz.

  • @white-in-china6713
    @white-in-china6713 2 ปีที่แล้ว +3

    fajne teksty, gratuluję i chętnie oglądam i słucham

  • @lizystratabojomira
    @lizystratabojomira 2 ปีที่แล้ว +2

    Oj Facet! Nie dosyć że gadasz interesująco i z sensem, to jeszcze ten tembr głosu! Subskrybuje!

  • @artursudnik
    @artursudnik 2 ปีที่แล้ว +5

    Rewelacyjny odcinek!!!

  • @KM-gi9ku
    @KM-gi9ku 2 ปีที่แล้ว +2

    Uf Panowie właśnie wróciłem ze szpitala i 3 h jednym ciągiem z rebelia jednym ciagiem! Spoko materiały róbcie tak dalej :)

  • @johntomala8154
    @johntomala8154 2 ปีที่แล้ว +3

    Super film zrobiłeś. No, prawie super... bo za krótki.

  • @arTOUR77
    @arTOUR77 2 ปีที่แล้ว +2

    Miło się ogląda i słucha 👍👋. Czekam na kolejne filmy.